رسیدن به اهداف ؛ چگونه رویای تناسب اندام را به هدفی قابل دسترس تبدیل کنیم؟

رسیدن به اهداف ؛ امروز می خواهیم در مورد نحوه هدف گذاری برای رسیدن به تناسب اندام صحبت کنیم. خیلی چیزها در زندگی برای خودمان در نظر گرفتیم که می خواهیم به آن برسیم ولی در حد رویا باقی ماندند. گاهی اوقات در خواب می بینیم که به هدفمان رسیدم اما برای کاهش وزن خواب […]

رسیدن به اهداف
میانگین امتیاز 4.9 از 5

زمان مطالعه 12 دقیقه

تعداد بازدید 6316

تاریخ انتشار

رسیدن به اهداف ؛ امروز می خواهیم در مورد نحوه هدف گذاری برای رسیدن به تناسب اندام صحبت کنیم. خیلی چیزها در زندگی برای خودمان در نظر گرفتیم که می خواهیم به آن برسیم ولی در حد رویا باقی ماندند. گاهی اوقات در خواب می بینیم که به هدفمان رسیدم اما برای کاهش وزن خواب هم نمی بینیم. با خودمان فکر می کنیم رسیدن به تناسب اندام خیلی سخت است و در کنار مشکلات و گرفتاری های زندگی رسیدن به اندام مناسب غیر ممکن است. اصلا یادتان نمی آید که از چه زمانی دچار اضافه وزن شدید و چندبار به حرف افراد غیرمتخصص رژیم گوش کردید و  گرسنگی کشیدید. کارهای زیاد سبب شده بود هیچ وقت تغییری در اندامتان حس نکنید و اشتها هم بیشتر شده بود.

وقتی وزن بالا می رود از تلاش کردن هم ناامید می شوید و فرصتی برای برگشت به عقب نیست در نتیجه از لحاظ روحی بهم ریخته می شوید و اعتماد به نفس خود را از دست می دهید. در حقیقت رسیدن به تناسب اندام تنها رویا باقی می ماند.با گذشت زمان متوجه خواهید شد دیگر انرژی قبلی را ندارید و هنگام راه رفتن به نفس نفس می افتید. دیگر مثل همیشه لباس های مورد علاقه تان را نمی خرید و باید منتظر باشید که فروشنده سایز لباس را داشته باشد گاهی اوقات هم خجالت می کشید که بگویید این لباس سایزتان نیست.

رسیدن به اهداف

 

چگونه هدف گذاری به کاهش وزن کمک می کند؟

هیچ کس از اضافه وزن و اندام نامناسب راضی نیست اما حقیقت این است که تا اراده، انگیزه قوی و برنامه ریزی هوشمندانه نداشته باشید به هدف اصلی خود نمی رسید. همانطور که تناسب اندام از بعد روانی و احساسی در ما اثر می گذارد، داشتن هدف و برنامه ریزی نیز سبب افزایش اعتماد به نفس می شود.

زمانی که برای رسیدن به تناسب اندام بر اساس هدف تان پیش بروید کم کم مشکلات بار سفر بسته و از شما دور می شوند. دیگر مجبور نیستید به دلیل پادرد، کبد چرب و ناراحتی قلبی دارو مصرف کنید و حتی در خواب احساس خفگی کنید بلکه با این برنامه ریزی کم کم پرانرژی تر از قبل می شوید. حس بهتری نسبت به خود پیدا می کنید و دیگر خبری از ناامیدی نیست.

حالا

 • اهداف رسیدن به تناسب اندام را چگونه می نویسید؟
 • چگونه می توانید هدف تناسب اندام را برنامه ریزی کنید؟
 • آیا می شود برای رسیدن به کاهش وزن برنامه ریزی داشته باشیم؟

رسیدن به اهداف

 

مراحل رسیدن به اهداف

1-رسیدن به اهداف ؛ مرحله اول

اولین قدم این است که اهداف را بر اساس واقعیت در نظر بگیرید. مثلا  اینکه بخواهید 2 ماهه 20 کیلو کم کنید غیر ممکن است و ناامید می شوید. حتی خود را هم سرزنش می کنید.

 

2- رسیدن به اهداف ؛ مرحله دوم

دوم اینکه درباره اهداف تان فکر کنید و آنها را بنویسید. با خودتان رو راست باشید و صحبت کنید. این سوالات را از خودتان بپرسید که

 • آیا واقعا می خواهم برای رسیدن به تناسب اندام هر کاری را انجام دهم؟ اگر نمی خواهم یعنی هنوز رسیدن به تناسب اندام برایم مهم نیست. هیچ وقت نباید امروز و فردا کرد بلکه باید از همین امروز شروع کرد و زمانی که می گوید از شنبه یعنی هرگز شروع نمی کنید.
 • آیا حاضرم تغذیه سالم را انتخاب کنم و فست فود را کمتر مصرف کنم؟ باید بدانید که سلامتی و کاهش وزن در کنار هم مهم است.
 • آیا حاضرم ورزش کنم؟ برنامه ورزشی مناسب را از فیتامین گرفتم تا به کاهش وزنم کمک کنم.
 • به این فکر کنم سال دیگر چه اندامی دارم.

رسیدن به اهداف

 

3- رسیدن به اهداف ؛ مرحله سوم

برای رسیدن به هدف بهتر است قدم به قدم پیش بروید و به زمان های کوتاه و کارهای کوچک تقسیم کنید تا دست به کارهای عجولانه نزنید و یک شب نمی توانید راه صد ساله را بروید. مثلا  ورزش کردن طولانی که تجربه نشان داده است بیشتر از یک هفته ادامه پیدا نمی کند. هرگز بیش از حد خود را تحت فشار قرار ندهید چون سبب می شود رسیدن به کاهش وزن را نیمه کاره رها کنید.

رسیدن به اهداف

 

4- رسیدن به اهداف ؛ مرحله چهارم

برای خودتان هدف های روزانه یا هفتگی مشخص کنید. برای مثال روزانه 30 دقیقه پیاده روی کنید یا هنگام گرسنگی به جای خوردن خوراکی های چرب، شیرین و پرکالری، از غذاهای داخل لیست یا غذاهای آزاد استفاده کنید.

رسیدن به اهداف

 

اهداف خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 1. باید هدف داشته باشید و ببینید دقیقا چه چیزی می خواهید مثلا می خواهم به تناسب اندام برسم.
 2. هدف تان قابل اندازه گیری باشد مثلا می خواهم به وزن ایده آلم برسم پس برای دستیابی به آن بهتر است طبق نظر پزشک در ماه 2 تا 4 کیلو وزن کم کنم.
 3. هدف تان قابل دستیابی باشد مثلا تصمیم دارید وزنتان را از 105کیلوگرم تا 95 کیلوگرم کاهش دهید. وقتی به این وزن رسیدید برای مرحله بعدی یعنی وزن پایه تلاش کنید. کم کم پیش بروید تا به هدف تان برسید.
 4. هدف تان منطبق با توانایی هایتان باشد. مثلا خیلی وقت است که ورزش نکردید پس یکباره وزنه ای سنگین را بلند نکنید چون آسیب زیادی به بدن وارد می کند.
 5. برای هدف تان زمان تعیین کنید. مثلا با رعایت رژیم غذایی هرماه از وزنت کم شده است یا تا دو سال آینده به وزن ایده آل برسید یا بدنت خوش فرم و ورزشکاری داشته باشید.

دارن هاردی در کتاب اثر مرکب می‌گوید: «اگر شما برای خودتان اهدافی تعیین کنید و هرروز گام‌های کوچکی در راه رسیدن به آن‌ها بردارید مطمئناً بعد از مدتی به آن‌ها می رسید.»

رسیدن به اهداف

 

و به یاد داشته باشید:

 • موفقیت با انجام کارهای زیاد به دست نمی آید
 • موفقیت با رفتن به مکان های زیاد به دست نمی آید
 • موفقیت با انجام چند کار به طور همزمان به دست نمی آید.
 • بلکه موفقیت حاصل انجام کارهای کمتر است و انجام آنها به صورت متمرکز و با کیفیت بالاست.
رسیدن به اهداف ؛ چگونه رویای تناسب اندام را به هدفی قابل دسترس تبدیل کنیم؟ - 15 - رسیدن به اهداف - برنامه ریزی رژیم

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.9 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
علیرضادرودی 1400/05/13

سلام جناب آقای دکتر کرمانی حرف نداشت دمت گرم