درمان کبد چرب در 10 روز + سریع‌ترین روش پاکسازی کبد چرب

درمان کبد چرب چگونه امکان‌پذیر است؟ کبد بزرگ‌ترین اندام داخلی بدن انسان است که وظیفه حذف سموم و پردازش مواد مغذی را بر عهده دارد. خون قبل از اینکه به اندام‌های دیگر بدن برسد، از طریق کبد فیلتر می‌شود. بیماری کبد چرب، تجمع چربی اضافی در سلول‌های کبدی است و به عنوان یک بیماری خاموش […]

درمان کبد چرب تا حد زیادی وابسته به کاهش وزن و رژیم غذایی سالم است.
4.3 از 5

زمان مطالعه 16 دقیقه

تعداد بازدید 596507

تاریخ انتشار

درمان کبد چرب چگونه امکان‌پذیر است؟ کبد بزرگ‌ترین اندام داخلی بدن انسان است که وظیفه حذف سموم و پردازش مواد مغذی را بر عهده دارد. خون قبل از اینکه به اندام‌های دیگر بدن برسد، از طریق کبد فیلتر می‌شود. بیماری کبد چرب، تجمع چربی اضافی در سلول‌های کبدی است و به عنوان یک بیماری خاموش شناخته می‌شود.

البته طبیعی است که کبد حاوی مقداری چربی باشد، اما اگر این چربی بیش از ۱۰ درصد وزن کبد را تشکیل دهد، کبد چرب تشخیص داده ‌می‌شود و ممکن است عوارض جدی‌تری داشته باشد. کبد چرب ممکن است در اثر مصرف الکل یا عواملی غیر از الکل، مثل چاقی ایجاد شود.
اگر فرصت مطالعه مقاله را ندارید، می‌توانید به فایل صوتی آن گوش دهید:

بنابراین برای درمان کبد چرب، راهکارهای مختلفی استفاده می‌شود. کبد چرب اگر به موقع درمان نشود، می‌تواند منجر به التهاب کبد و در مراحل بعد ایجاد سیروز کبدی شود. به دلیل اهمیت این موضوع، قصد داریم در مورد درمان فوری کبد چرب صحبت کنیم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

درمان کبد چرب را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

انواع درمان‌های کبد چرب کدام است؟

درحال حاضر هیچ دارویی برای درمان کبد چرب تایید نشده و تحقیقات بیشتری برای توسعه و آزمایش داروهایی که برای درمان این بیماری از آنها استفاده می‌شود، مورد نیاز است.

در بسیاری از موارد، تغییر سبک زندگی می‌تواند به معکوس‌کردن مراحل بیماری کبد چرب کمک کند. برای مثال، پزشک ممکن است به شما توصیه کند:

 • از مصرف الکل اجتناب کنید
 • برای کاهش وزن ورزش کنید
 • تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید
 • از مصرف داروها و مکمل‌هایی که برای کبد شما مضر هستند، خودداری کنید

درمان کبد چرب در 10 روز + سریع‌ترین روش پاکسازی کبد چرب - 5 - درمان کبد چرب - بیماری ها

روش‌های زیر نیز برای درمان کبد چرب می‌توانند مفید باشند:

کاهش وزن اضافی

قاتل سریع کبد چرب لاغر شدن و خلاصی از دست چربی‌های اضافه و توجه به این نکته است که برای کبد چرب چی بخوریم؟ راهنمای انجمن آمریکایی برای مطالعه بیماری‌های کبدی در 2017، کاهش وزن را به عنوان بخش مهمی در بهبود پیشرفت و علائم این بیماری شناسایی کرد. این راهنما توصیه می‌کند که:

 • افراد مبتلا به چاقی و کبد چرب، بین 3 تا 5 درصد از وزن بدن خود را کاهش دهند تا تجمع چربی در کبد کم شود.
 • همچنین، کاهش بین 7 تا 10 درصد از وزن بدن می‌تواند سایر علائم کبد چرب غیرالکلی مانند التهاب، فیبروز و جای زخم را بهبود بخشد.

قبل از شروع هر برنامه کاهش وزن، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید برنامه مناسب برای شما چیست.

همچنین از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید. متخصص تغذیه می‌تواند با برنامه غذایی، به رسیدن به وزن سلامت و انتخاب مواد غذایی مغذی کمک کند:

 • بهترین راه برای کاهش وزن و حفظ آن، برداشتن گام‌های کوچک به سمت هدف، در طول زمان است.
 • رژیم‌های افراطی و شدید اغلب ناپایدارند و به کبد آسیب می‌زنند.
 • باید بگوییم بر اساس آمارهای جهانی در میان تمام رژیم‌های لاغری، رژیم کتوژنیک راهی مطمئن و سالم برای کاهش وزن سریع‌تراست زیرا می‌تواند طی 30 تا 50 روز، وزن اضافی حدود 12 کیلوگرم را کم کند، بدون اینکه فرد را دچار مشکلاتی کند.

علت این امر این است که رژیم کتو، کم کربوهیدرات و با پروتئین بالا است؛ البته پروتئین و چربی سالم. به همین دلیل رژیم کتوژنیک به یک رژیم محبوب و پرطرفدار جهانی تبدیل شده است که سبک زندگی افراد را به مرور از غذاهای ناسالم و تنقلات شیرین به سمت گوشت و سبزیجات و چربی‌های سالمی چون روغن زیتون و روغن آووکادو سوق می‌دهد.

 • اگر بر اساس توصیه پزشک‌تان رژیم کتوژنیک برای کبد شما مناسب نیست، از یک رژیم پایه و ساده‌ برای کاهش وزن پیروی کنید.

کال تو اکشن

افزایش تحرک

طبق تحقیق‌های انجام شده در سال 2017، کبد چرب اغلب با سبک زندگی بی‌تحرک مرتبط است. علاوه بر این، تحرک نداشتن به سایر عوامل ایجاد کبد چرب غیرالکلی، از جمله بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و چاقی کمک می‌کند.

زمانی که مبتلا به کبد چرب غیرالکلی می‌شوید، فعالیت بسیار مهم است. برای درمان فوری کبد چرب در کنار دارو و تغذیه سالم، بدین صورت عمل کنید:

 • سعی کنید حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​در هفته انجام دهید. با این حال، لزوماً مجبور نیستید ورزشی انجام دهید یا حتی برای ورزش به باشگاه بروید.
 • 5 روز در هفته می‌توانید 30 دقیقه پیاده‌روی سریع داشته باشید. اگر زمان کافی ندارید، حتی می‌توانید آن را به دو پیاده‌روی سریع 15 دقیقه‌ای، 5 روز در هفته تقسیم کنید.
 • برای شروع ورزش، سعی کنید فعالیت بدنی متوسط ​​را در برنامه روزانه خود بگنجانید، تا خواربار فروشی پیاده روی کنید، با بچه‌ها بازی کنید یا هر زمان که می‌توانید به جای آسانسور از پله‌ها بالا بروید.
 • اگر علاقه‌مند به شروع یک برنامه ورزشی جدید هستید، با پزشک مشورت کنید تا بهترین ورزش را معرفی کند.

ما در مقاله‌ی دیگری از مجله سلامتی دکتر کرمانی با نام رژیم غذایی کبد چرب، به طور مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم و در اینجا تنها به برخی از نکات آن اشاره می‌کنیم.

از محرک‌های شناخته شده کبد خودداری کنید

برخی از مواد می‌توانند استرس بیش از حد بر کبد شما وارد کنند. برخی از این مواد عبارت‌اند از:

 • الکل
 • داروهای بدون نسخه (OTC)
 • و برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها

بر اساس تحقیق‌های انجام شده در سال 2019، حتی مصرف متوسط ​​الکل می‌تواند منجر به پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی شود.

اگر در حال حاضر با کبد چرب غیرالکلی زندگی می‌کنید، قبل از مصرف هر گونه دارو، ویتامین یا مکمل OTC با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید، زیرا بسیاری از آن‌ها می‌توانند بر کبد شما تأثیر بگذارند.

درمان کبد چرب با طب سوزنی

یک مطالعه بالینی نشان داده که طب سوزنی می‌تواند به‌طور موثر کبد چرب را درمان کند و اثر درمانی بهتری بر وضعیت چربی کبد، متابولیسم گلیکولیپید و مقاومت به انسولین نشان دهد. چندین آزمایش انجام‌شده در مدل‌های کبد چرب غیرالکلی نشان داده‌اند طب سوزنی می‌تواند با مهار التهاب، کاهش استرس اکسیداتیو و ارتقای متابولیسم لیپید در سلول‌های کبد، فرآیند کبد چرب غیرالکلی را سرکوب کند.

طب سوزنی می‌تواند جذب لیپید را با کاهش آپولیپوپروتئین‌ها در روده کوچک سرکوب کند. اگرچه کاربرد طب سوزنی برای درمان کبد چرب درحال افزایش است، اما هیچ بررسی و متاآنالیز سیستماتیک از طب سوزنی برای درمان آن وجود ندارد. با این‌حال گزارشات مختلفی بر اثربخشی این روش باستانی در درمان کبد چرب تاکید کرده‌اند.

زمانی که چربی کبد بیشتر از 5 تا 10 درصد وزن کبد می‌رسد باید برای درمان کبد چرب اقدام کرد

زمانی که چربی کبد بیشتر از 5 تا 10 درصد وزن کبد می‌رسد باید برای درمان کبد چرب اقدام کرد.

دارو برای درمان کبد چرب

بیشتر افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی هیچ مشکل جدی ندارند، اما اگر این بیماری در شما تشخیص داده شد، توصیه می‌کنیم اقداماتی را برای جلوگیری از بدتر شدن آن انجام دهید. در حال حاضر هیچ داروی خاصی برای درمان کبد چرب غیرالکلی وجود ندارد، اما انتخاب سبک زندگی سالم می‌تواند به درمان آن کمک کند.

از نظر تئوری، ویتامین E و سایر ویتامین‌هایی که حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، می‌توانند با کاهش یا خنثی کردن آسیب ناشی از التهاب به محافظت از کبد کمک کنند. اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

برخی شواهد نشان می‌دهند که مکمل‌های ویتامین E ممکن است برای افرادی که آسیب کبدی ناشی از بیماری کبد چرب غیرالکلی دارند، مفید باشد؛ اما ویتامین E با افزایش خطر مرگ و در مردان با افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط است.

مصرف مکمل امگا 3 ممکن است چربی کبد را کاهش داده و سطح کلسترول را بهبود بخشد.

مصرف مکمل امگا 3 ممکن است چربی کبد را کاهش داده و سطح کلسترول را بهبود بخشد.

یکی از درمان‌های این بیماری، پیوگلیتازون است. دارویی که معمولا برای دیابت نوع 2 تجویز می‌شود. پیوگلیتازون ممکن است به بهبود سلامت کبد در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و بدون آن کمک کند. برای درک ایمنی و اثربخشی طولانی مدت این درمان باید تحقیق‌های بیشتری انجام شود.

توصیه‌های غذایی

رژیم غذایی غنی از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی، می‌تواند به طور قابل توجهی برای مبتلایان به بیماری کبد چرب مفید باشد. اجتناب از چربی‌های اشباع و ترانس نیز بسیار مهم است.

درمان کبد چرب در 10 روز + سریع‌ترین روش پاکسازی کبد چرب - 10 - درمان کبد چرب - بیماری ها

تغییر سبک زندگی

مدیریت کبد چرب اغلب با ایجاد تغییرات اساسی در شیوه زندگی آغاز می‌شود، از جمله:

 • کاهش وزن
 • ورزش و فعالیت بدنی منظم
 • رژیم لاغری متعادل
 • اجتناب از مصرف الکل
 • مدیریت دیابت و سطح کلسترول خون

آنچه از مقاله درمان کبد چرب آموختیم:

همان‌طور که در این مقاله ذکر کردیم برای درمان کبد چرب بهترین راه تغییر سبک زندگی و اصلاح الگوهای غذایی اشتباه است. اگر سلامت‌تان برای شما اهمیت دارد، باید تحرک و فعالیت را بخشی از زندگی خود قرار دهید و به دنبال روش‌هایی برای سالم زیستن باشید. همچنین برای درمان فوری کبد چرب به پزشک متخصص مراجعه کرده تا در کنار ورزش و تغذیه سالم، دارودرمانی را نیز هرچه سریع‌تر شروع کنید. نظرات خود را در انتهای این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید یا سوالات‌تان را برای ما مطرح کنید.

منابع:

4.3 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

محرم 1400/08/27

سلام وعرض ادب مطالب بسیار آموزنده ومفید بود از خدای منان برایتان سلامتی وطول عمر آرزومندم.

کارشناس به اندام 1400/09/15

سلام دوست عزیز ممنون از لطف شما ما هم براتون آرزوی سلامتی داریم

الهیار 1400/07/07

ممنون دکتر من امروز سون گرافی گرفتم کبد م چرب بود الان دستورات شما رو انجام میدم ونتیجه رو هم میگم بهتون

کارشناس به اندام 1400/07/26

سلام دوست عزیز ممنون از همراهیتون امیدواریم که نتیجه بگیرید و خوشحال میشیم که مارو هم از تجربتون مطلع کنید

فاطمه 1400/06/25

سلام اقای دکتر من وهمسرم هردومون خارش بدن داریم من بدنم کهیر وهم جوش میزنه همسرم جوش میزنه و هردومون زیر قفسه سینه احساس فشار داریم.آیا کبدمون چرب شده؟و اینکه با رژیم و پیشنهاداتتون درمان میشه؟

کارشناس به اندام 1400/07/14

سلام فاطمه خانم عزیز رژیم ما از طریق بهبود سبک زندگی بهتون کمک میکنه که روند بیماری رو کنترل کنه یا پیشگیری کنه ولی به بهبود وضعیت کبد چرب کمک زیادی میکنه برای دریافت رژیم دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

سع 1400/06/10

سلام‌خیلی ممنون خیلی اقادکتر

محمد 1400/06/01

سلام جناب دکتر من قبلا شربت متادون مصرف میکردم الان یک ساله ترک کردم نزدیک پنج سال مصرف زیاد داشتم ولی توی این یک سال خیلی بهم فشار میاد پرخاشگرم ذهنم مشغوله زود عصبی میشم صبحا مزه دهنم ترشه. عرق زیاد میکنم. احساس ضعف دارم. الان توصیه شما به من چیه؟

کارشناس به اندام 1400/06/13

سلام دوست عزیز سعی کنید از خوردن سردیجات که بدنتون رو به سستی میکشونه پرهیز کنید و از گرمیجات و مغزیجات بیشتر استفاده کنید

حسن رمضانپور 1400/05/23

سلام من ی دوماهی هست روسینم جوش میزنه و بعد لکه میفته اماوزنم چند ساله همونی ک هست بوده کلا لاغرم نخواستم بدونم میشع از کبد چرب باشع

کارشناس به اندام 1400/06/02

سلام دوست عزیز بله احتمالش هست که از کبدتون باشه

امیرعباس 1400/04/10

واقعا که صحبتهاش کامل وبه جاست کل علائم کبد چرب رو کامل وواضح توضیح دتدن تجربه من از این بیماری زیادتر شد سپاس از جناب دکتر کرمانی عزیز

حسینی پور 1400/04/10

سلام ممنونم

ریحانه کریمی 1400/04/08

خیلی عالی وکامل بودصحبت های دکترکرمانی،ازشون سپاسگزارم

رضا 1400/04/05

سلام. من از ۳ سال پیش بدنم شروع کرد به جوش زدن و الان هم تقریبا کل بدنم پر از جوش است. در ضمن اضافه وزن هم دارم ممکن هست که کبدم چرب باشه؟ و اگه باشه چه کار کنم؟ ۱۶ ساله هستم

کارشناس به اندام 1400/04/14

سلام دوست عزیز بله همینطوره باید وزنت رو کم کنی و یه رژیم درست و اصولی داشته باشی

ناصر کرج 1400/04/05

خیلی ممنون از اقای دکتر در مورد راهنمایی در مورد کبد چرب

ناصر 1400/04/05

با تشکر از اقای دکتر کرمانی ویدویی کبد چرب ایشان خیلی مفید است با تشکر از ایشان

ميلاد 1400/04/04

من اضافه وزن ندارم ، و ريزش مو دارم ممكنه اين ريزش موى من ربطى ب كبد چرب داشته باشه؟

کارشناس به اندام 1400/04/14

سلام دوست عزیز بله امکانش هست باید آزمایش بدید

اشرف بروغنی 1400/04/04

سلام مننون بابت مطالب خوب ومفید اقای دکتر من سمت راست زیر دنده ام درد داره ایا خیلی جرب هست کبدم یا نه؟؟

کارشناس به اندام 1400/04/14

سلام دوست عزیز باید به پزشک داخلی مراجعه کنید و آزمایشهای لازم رو انجام بدید

مجتبی 1400/04/04

سلام خسته نباشید. من کبد چرب گرید ۲ دارم. حدود ۴۰روزه که دارم میرم باشگاه و بدنم خیلی سریع داره وزن کم میکنه به لحاظ غذایی هم سعی میکنم از همه گروه های غذایی مصرف کنم ولی کم. تو این ۴۵ روز حدود ۷ کیلو وزن کم کردم آیا این مقدار ضرر داره و باعث تشدید کبد چربم میشه؟

کارشناس به اندام 1400/04/14

سلام دوست عزیز کاهش وزن منطقی در طول یکماه 3 تا 4 کیلو هست کاهش وزن به کبد چربتون کمک میکنه نه اینکه اونو بدتر کنه

رضا قائمی 1400/04/03

سلام بنده ورزشکاربدنساز و حدکد ۱۵ سال تمرین کردم بعد دوبار کرونا و داروهای انتی بیوتیک زیاد برا عفونت ریه و مشگلات دیگه مرام ۱۵ ماهی هست ک تمرینم رو قطع کامل کردم لازم ب ذکر هست ک ۱۰ سال با داروهای استروید و مکمل ورزش کردم و مصرف الکل زیادم داشتم از قبل ولی الان دوسال ک ن ورزش میکنم ن الکل میخورم خیلی وزنم خوبه و ی سانتم شکم ندارم وکاهش وزنم دارم الان ۷۰ کیلو هستم ولی صبحها خیلی بیحالم و تحرکی ندارم ب اون صورت خیلی اذیتم خواهشا راهنمایی بفرمایین متشکرم

کارشناس به اندام 1400/04/13

سلام دوست عزیز از غذاهای مقوی و گرمیجات استفاده کنید مولتی ویتامینها و آهن و زینک رو فراموش نکنید

محمد مهدی 1400/04/02

سلام برای افراد لاغر که کبد چرب دارن مطبی نیاورده ایید

کارشناس به اندام 1400/04/16

سلام دوست عزیز حتما در مطالب آینده قید خواهیم کرد

عاطفه م 1400/04/02

مطالب مفید بود ممنون وسپاسگذارم ببخشید من از مایش دادم دکتر بهم گفت کبد چرب دارم کم کاری تیروئید هم ۱۵ سال هست دارم جدیدا ۳یا ۴ماه هست که دیابت هم پیدا کردم ۳۰ کیلو اضافه وزن دارم ایا با کم کردن وزنم کبد چرب ودیابتم کنترل میشه چیکار باید بکنم

کارشناس به اندام 1400/04/13

سلام دوست عزیز کاهش وزن کمک زیادی بهتون میکنه که مشکلاتتون برطرف بشه برای اینکه رژیمی دریافت کنید که بیماریهاتون هم در اون در نظر گرفته بشه به این لینک مراجعه کنید

محمد 1400/04/01

سلام من ۱۶سال دارم ودراین مدت بخاطرشرایط کروناتحرکم خیلی کم بوده الان دولکه قهوه ای انداره سکه درکمرم دیدم آیامن مبتلابه کبدچرب شدم ؟

کارشناس به اندام 1400/04/10

سلام دو ست عزیز تنها از راه مراجعه به پزشک و انجام آزمایش میتونید متوجه علت بشید

مریم تاجیک 1400/03/31

خیلی ممنونم ازاطلاعاتی که دراختیارمون گذاشتین