انواع رژیم فستینگ کدامند و کدام یک بهتر است؟

انواع رژیم فستینگ به هفت دسته رژیم فستینگ 16 به 8، رژیم فستینگ 12 ساعته، رژیم فستینگ 24 ساعته، رژیم فستینگ یک روز درمیان، رژیم فستینگ دو روز در هفته، رژیم فستینگ جنگجو و رژیم فستینگ حذف وعده غذایی تقسیم می‌شود.

انواع رژیم فستینگ کدام است؟
میانگین امتیاز 4.5 از 5

زمان مطالعه 19 دقیقه

تعداد بازدید 8838

تاریخ انتشار

انواع رژیم فستینگ شامل خودداری کامل یا موقت از غذا‌خوردن برای مدت زمان معینی، قبل از مصرف مجدد غذا به‌روال منظم است. طرفداران این رژیم معتقدند این شیوه غذا‌ خوردن ممکن است فوایدی مانند کاهش چربی و سلامتی بیشتر داشته باشد.

در هر حال، تجربه هر فرد از فستینگ یا روزه‌داری متناوب، کاملا فردی است. انواع رژیم فستینگ به هفت دسته عمده تقسیم می‌شود که از آن‌جمله می‌توان به رژیم 16 به 8، فستینگ 12 یا 24 ساعته و فستینگ جنگجو اشاره نمود. در این مقاله، نگاه دقیق‌تری به انواع رژیم فستینگ، بهترین و کم‌خطرترین رژیم برای کاهش‌ وزن و فستینگ مناسب برای ورزشکاران خواهیم پرداخت. با مجله سلامتی دکتر کرمانی همراه باشید:

انواع رژیم فستینگ کدامند؟

روش‌های مختلفی برای فستینگ وجود دارد و افراد سبک‌های مختلفی را ترجیح می‌دهند. بهتر است قبل از انتخاب یکی از این موارد درباره ساز و کار این رژیم لاغری برای کاهش وزن آشنا شوید. همچنین نظر پزشک را درباره اینکه کدام روش برای شما بهتر است را بپرسید.

رژیم فستینگ چگونه باعث کاهش وزن می‌شود؟ از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

در ادامه به معرفی انواع رژیم فستینگ خواهیم پرداخت:

رژیم فستینگ 16 / 8

رژیم فستینگ 16 به 8 به معنای روزه‌داری به‌مدت 16 ساعت در روز و سپس یک استراحت غذایی 8 ساعته است که به روش 16:8 یا رژیم لینگین شهرت یافته است. این نوع روزه‌داری متناوب ممکن است برای افرادی که قبلا روزه 12 ساعته را امتحان کرده‌اند اما هیچ نتیجه‌ای ندیده‌اند، مفید باشد. در این سبک فستینگ، معمولاً شام تا ساعت 8 شب خورده شده و صبحانه روز بعد نیز حذف می‌شود و تا هنگام ناهار هیچ میان‌وعده‌ای وجود ندارد.

مطالعه‌ای روی موش‌ها نشان داد که محدود‌ کردن دوره تغذیه به 8 ساعت در روز از آن‌ها در برابر چاقی، التهاب، دیابت و بیماری‌های کبدی محافظت می‌کند، حتی زمانی که آن‌ها همان تعداد کالری موش‌های معمولی را دریافت می‌کنند.

انواع رژیم فستینگ کدامند و کدام یک بهتر است؟ - 1 - انواع رژیم فستینگ - رژیم لاغری
رژیم فستینگ 16:8

رژیم فستینگ 16/ 8 دکتر کرمانی

این رژیم فستینگ به شکلی طراحی شده که شما عزیزان ضعف و بی‌حالی را تجربه نخواهید کرد و طی مدت زمان 3 ماه حدود 12 کیلوگرم وزن کم خواهید کرد. از ویژگی‌ها و مزایای این رژیم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لاغری سریع
  • تنوع غذایی بالا
  • بدون استپ وزنی
  • کاهش التهاب بدن
  • افزایش متابولیسم
  • شکست استپ وزنی
  • 4 وعده از 4 صبح تا 12 شب
  • با 3 سهمیه لبنیات، چاشنی و قند

رژیم فستینگ دکتر کرمانی برای افراد بالای 12 سال تا زیر 70 سال مناسب است. همچنین شما می‌توانید در مدت زمان 16 ساعت، آب، قهوه، چای و دمنوش گیاهی تلخ و بدون شکر بنوشید.

سفره خانواده جدید

رژیم فستینگ 14 / 10

روزه متناوب 10/14 یکی دیگر از روش‌های مبتدی است که می‌توانید بلافاصله بدون تجربه قبلی روزه‌داری اجرا کنید. شما 14 ساعت ناشتا هستید و ظرف ده ساعت غذا می‌خورید. 10/14 در میان افرادی که با دوره‌های روزه‌داری طولانی‌تر دست و پنجه نرم می‌کنند، محبوب است، زیرا آسان است و مزایایی مشابه روش معروف 16/8 دارد.

شما می‌توانید دو یا سه وعده غذایی در طول دوره غذا خوردن خود میل کنید. اگر سه وعده غذایی می‌خورید، باید آنها را کمی به هم نزدیک کنید. با دو وعده غذایی، یک استراحت بسیار طولانی در این بین خواهید داشت.

رژیم فستینگ 12 / 12

یکی از انواع رژیم فستینگ رژیم 12 ساعته است. قوانین این رژیم ساده است. فرد باید هر روز یک روزه 12 ساعته ناشتا بگیرد و به آن پایبند باشد. این نوع برنامه روزه‌داری متناوب ممکن است گزینه خوبی برای مبتدیان باشد. چون بیشتر روزه‌داری در طول خواب اتفاق می‌افتد و فرد می‌تواند هر روز همان تعداد کالری را مصرف کند.

ساده‌ترین راه برای انجام روزه 12 ساعته این است که دوره خواب را در بازه زمانی روزه قرار دهید. برای مثال، فردی می‌تواند از ساعت 7 بعدازظهر، رژیم فستینگ را آغاز نموده و ساعت 7 صبح صبحانه بخورد.

انواع رژیم فستینگ کدامند و کدام یک بهتر است؟ - 4 - انواع رژیم فستینگ - رژیم لاغری
قوانین فستینگ 12 ساعته به این صورت است که فرد باید یک روزه 12 ساعته ناشتا بگیرد و به آن پایبند باشد.

رژیم فستینگ 24 ساعته

روزه گرفتن کامل به‌مدت 1 یا 2 روز در هفته، که به عنوان رژیم غذایی «خوردن – توقف – خوردن» نیز شناخته می‌شود، به معنای خودداری از مصرف غذا به‌مدت 24 ساعت است. بسیاری از افراد از صبحانه تا صبحانه یا ناهار تا ناهار بعد را روزه می‌گیرند.

افرادی که از این برنامه غذایی استفاده می‌کنند، می‌توانند درطول دوره روزه‌داری آب، چای و سایر نوشیدنی‌های بدون کالری را مصرف کنند، اما در روزهای عادی به الگوهای غذایی عادی برگردند.

این روش کل کالری دریافتی فرد را کاهش می‌دهد، اما برای غذاهای خاصی که فرد مصرف می‌کند، محدودیت قائل نمی‌شود. اما رژیم فستینگ 24 ساعته می‌تواند چالش‌برانگیز و خسته‌کننده باشد و ممکن است باعث افت انرژی، سردرد یا تحریک‌پذیری شود.

رژیم فستینگ یک روز در میان

یکی دیگر از انواع رژیم فستینگ، روزه گرفتن به‌صورت یک روز درمیان است. برای برخی افراد، روزه‌داری متناوب به‌معنای پرهیز کامل از مصرف غذاهای جامد در روزهای فستینگ است، درحالی‌که برای برخی دیگر تا 500 کالری غذا در روز نیز مجاز است. در روزهای تغذیه هم انتخاب نوع و میزان غذا با خود فرد خواهد بود.

یک مطالعه گزارش می‌دهد که رژیم فستینگ یک روز درمیان برای کاهش‌ وزن و سلامت قلب در بزرگ‌سالان سالم و دارای اضافه‌وزن موثر واقع می‌شود. مورد این مطالعه، 32 شرکت کننده به‌طور متوسط 5.2 کیلوگرم در یک دوره 12 هفته‌ای وزن کم کردند. البته این روش ممکن است برای مبتدیان یا کسانی که شرایط پزشکی خاص دارند، مناسب نباشد. حفظ این نوع فستینگ در طولانی‌ مدت دشوار است.

انواع رژیم فستینگ کدامند و کدام یک بهتر است؟ - 6 - انواع رژیم فستینگ - رژیم لاغری
رژیم فستینگ یک روز درمیان برای کاهش‌ وزن و سلامت قلب در بزرگ‌سالان سالم و دارای اضافه‌وزن موثر است.

رژیم فستینگ دو روز در هفته

افرادی که از رژیم غذایی 5:2 پیروی می‌کنند، به‌مدت 5 روز غذای سالم با مقادیر استاندارد می‌خورند و در 2 روز دیگر کالری دریافتی خود را کاهش می‌دهند. درطول 2 روز فستینگ، مردان باید حداکثر 600 کالری و زنان 500 کالری مصرف کنند.

اغلب افراد ترجیح می‌دهند روزهای رژیم خود را در هفته جدا کنند؛ مثلاً ممکن است دوشنبه و پنجشنبه روزه بگیرند و روزهای دیگر غذای معمولی بخورند. بین روزهای روزه‌داری باید حداقل 1 روز استراحت وجود داشته باشد. تحقیقات محدودی در مورد رژیم غذایی دو روز در هفته که به عنوان رژیم سریع نیز شناخته می‌شود، وجود دارد.

رژیم فستینگ جنگجو

رژیم جنگجو یک شکل نسبتاً شدید روزه‌داری متناوب است. در رژیم جنگجو غذای بسیار کمی خورده می‌شود که معمولاً فقط چند وعده میوه و سبزیجات خام طی 20 ساعت و سپس ‌خوردن یک وعده غذایی حجیم در شب است.

زمان غذا‌خوردن معمولاً فقط حدود 4 ساعت است. این شکل از انواع رژیم فستینگ ممکن است برای افرادی که قبلاً سایر اشکال روزه‌داری متناوب را امتحان کرده‌اند، مناسب باشد.

حامیان رژیم جنگجو ادعا می‌کنند انسان‌ها شب‌خواران طبیعی هستند و ‌خوردن در شب به بدن اجازه می‌دهد مواد مغذی را مطابق با ریتم طبیعی خود دریافت کند. اما در بازه 4 ساعته، افراد باید مطمئن شوند که مقدار زیادی سبزیجات، پروتئین و چربی‌های سالم مصرف کنند.

انواع رژیم فستینگ کدامند و کدام یک بهتر است؟ - 8 - انواع رژیم فستینگ - رژیم لاغری
رژیم جنگجو یک شکل نسبتاً شدید روزه‌داری متناوب است.

رژیم فستینگ حذف وعده غذایی

این رویکرد انعطاف‌پذیر برای مبتدیان مطلوب‌تر است. در رژیم فستینگ حذف وعده غذایی، افراد می‌توانند با توجه به میزان گرسنگی یا محدودیت زمانی خود تصمیم بگیرند که کدام وعده‌های غذایی را حذف کنند.

با این حال، مهم است در هر وعده غذایی از غذاهای سالم استفاده کنند. حذف وعده‌های غذایی زمانی با بیشترین موفقیت همراه خواهد بود که افراد سیگنال‌های گرسنگی بدن خود را تحت‌نظر داشته باشند و به آن‌ها پاسخ دهند.

اساساً افرادی که از این سبک روزه‌داری متناوب استفاده می‌کنند، زمانی که گرسنه هستند غذا می‌خورند و زمانی که گرسنه نیستند، وعده‌های غذایی خود را حذف می‌کنند. این روش برای برخی افراد طبیعی‌تر و راحت‌تر از سایر روش‌های فستینگ است.

ورزشکاران از کدام نوع رژیم فستینگ باید استفاده کنند؟

محققان دریافتند رژیم فستینگ برای ورزشکارانی که قصد کاهش چربی دارند بسیار مفید است، به‌ویژه ورزشکاران استقامتی که در ورزش‌هایی مانند دوومیدانی، شنا یا دوچرخه‌سواری شرکت می‌کنند.

یک بازه 10 ساعته غذا‌خوردن (به‌عنوان مثال، 10 صبح تا 8 بعدازظهر، یا 8 صبح تا 6 بعدازظهر) می‌تواند برای برخی از ورزشکاران مفید باشد، اما برای برخی دیگر که تمرینات آخر شب یا تمرین صبح زود داشته و نیاز به یک میان‌وعده قبل یا بعد از تمرینات دارند، ممکن است رژیم فستینگ مناسب نباشد.

بهترین نوع فستینگ کدام است؟

برنامه روزه متناوب 16 به 8، یکی از محبوب‌ترین سبک‌های روزه‌داری برای کاهش‌وزن است که مستلزم پرهیز از غذا به‌مدت 16 ساعت از روز است. اما رژیم‌ غذایی فستینگ دو روز در هفته (5:2) نیز براساس تجزیه و تحلیل اخیر انجام شده توسط دانشگاه ایلینوی شیکاگو در کنار رژیم 16 به 8 ایستاده و همانند این رژیم ازنظر اثربخشی و میزان پای‌بندی افراد بر سایر روش‌های فستینگ برتری دارد.

انواع رژیم فستینگ کدامند و کدام یک بهتر است؟ - 10 - انواع رژیم فستینگ - رژیم لاغری
رژیم فستینگ 16 به 8، یکی از محبوب‌ترین سبک‌های روزه‌داری برای کاهش‌وزن است

کدام رژیم fasting کم‌خطرتر است؟

برنامه‌های غذایی محدود مانند رژیم فستینگ 24 ساعته یا جنگجو می‌توانند برای سلامت روان و همچنین سلامت جسمی فرد مضر باشند. البته انواع رژیم فستینگ ممکن است برای کسانی که در معرض خطر اختلال‌ خوردن هستند نیز بسیار خطرناک باشند که نباید نادیده گرفته شود. اما در مجموع:

رژیم فستینگ 16 به 8 و رژیم فستینگ حذف وعده غذایی، سالم‌تر و کم‌خطرتر از سایر روش‌ها هستند و ممکن است گزینه‌های مطمئن‌تری نسبت به روزه‌داری کامل باشند. این رویکردها ممکن است به کاهش برخی از خطرات مرتبط با روزه‌داری مانند احساس ضعف، گرسنگی و عدم تمرکز کمک کنند.

آنچه از مقاله انواع رژیم فستینگ آموختیم:

انواع رژیم فستینگ به هفت دسته رژیم فستینگ 16 به 8، رژیم فستینگ 12 ساعته، رژیم فستینگ 24 ساعته، رژیم فستینگ یک روز درمیان، رژیم فستینگ دو روز در هفته، رژیم فستینگ جنگجو و رژیم فستینگ حذف وعده غذایی تقسیم می‌شود. در این میان، رژیم‌های 16 به 8 و دو روز در هفته (5 به 2) از متعادل‌ترین و کم‌خطرترین روش‌های فستینگ محسوب می‌شوند.

سوالات متداول انواع رژیم فستینگ

1- انواع رژیم فستینگ کدام است؟

رژیم لاغری 8/۱۶، 10/14، 12/12 و ٰرژیم فستینگ جنگجو از معروف‌ترین رژیم‌های فستینگ هستند.

2- در رژیم فستینگ چی بخوریم؟

در این رژیم بیشترین تمرکز بر روی زمان غذا خوردن است تا نوع آن. هر چند که طبیعتا مانند هر رژیم لاغری دیگری تغذیه سالم و بدون قند و شکر مصنوعی و چربی‌های ناسالم در اولویت است.

منبع:

انواع رژیم فستینگ کدامند و کدام یک بهتر است؟ - 12 - انواع رژیم فستینگ - رژیم لاغری
مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 4.5 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-سمیرا 1403/02/24

من 37 سالمه و 70 کیلو وزنمه و قدم 1/55 تنبلی تخمدان دارم الان 2 روزه دارم رژیم فست می گیرم 8/16 به نظر شما اگه کل روز هفته رو بگیرم با حذف صبحانه تغییرات احساس می شه ؟

کارشناس به اندام 1403/02/25

عزیزم کل هفته فست باشید احتمال استپ وزنی خیلی زیاد میشه قرار 20 کیلو وزن کم بشه پس بهتره اصولی پیش برید

آرش 1403/02/22

سلام خسته نباشید، رژیم جنگجو چند بار در هفته مجاز است؟

کارشناس به اندام 1403/02/23

سلام سلامت باشید فستیگ دو بار در هفته کافی هست

-فرشته 1403/02/20

سلام برای دریافت رژیم از خارج از ایران چگونه اقدام کنیم ؟ من نمیتونم با تلفن کانادا وارد سایت بشم کد رو نمیفرسته . میشه شماره واتساپ بگزارید برای من 0014168379572

کارشناس به اندام 1403/02/21

سلام عزیزم از طریق واتس اپ برای مشاوره رژیم باشما ارتباط میگیریم

-مینو 1403/02/11

من قدم ۱۵۵ وزنم ۷۲ و ۳۵سالمه.ورزش هم مبکنم فستینگ هم مبگیرم ولی وزنم کم نمیشه قند هم مصرف ندارم فقط کشمش و عسل مصرفمه.نون هم کم میخورم.ممکنه از تیروئید باشه؟

کارشناس به اندام 1403/02/12

عزیزم اگر برنامه دقیق واصولی وداشته باشید وزن کم میشه تیروئید روند کاهش وزن وکند میکنه ازمایش ندادین؟ برای دریافت مشاوره عدد 32143 روبه سامانه 90007025 پیامک کنید

آوید 1403/02/09

سلام ببخشید من قدم ۱۶۸وزنم ۷۶چقد باید کم کنم ۲۲سالمه

کارشناس به اندام 1403/02/10

سلام عزیزم 64 کیلو وزن مناسب شما هست برای کاهش وزن وتناسب اندام میتونین روی لینک کلیک کرده وثبت نام برنامه رو انجام بدین

-فائزه 1403/02/09

رژیم ۱۴ ۱۰ چند بار در هفته باید انجام بشه ؟

کارشناس به اندام 1403/02/10

عزیزم بهترین حالت فستینگ 16/8 هست و دو روز درهفته هم کافیه

-حسین 1403/02/02

باسلام در فستینگ ۱۶/۸ تعداد کالری دریافتی چه مقدار باید باشد یا اینکه آزاد هست ؟ سن ۳۷ قد ۱۷۸ وزن ۱۰۵ ممنونم

کارشناس به اندام 1403/02/03

سلام عزیزم میزان کالری برای هرفرد طبق همه مشخصات توسط برنامه تعیین میشه 85 کیلو برای شما مناسب هست این اضافه وزن باید با برنامه کم بشه

- 1403/01/15

برای افزایش متابولیسم پایه بدن چه راهکاری رو پیشنهاد میدید

کارشناس به اندام 1403/01/16

عزیزم ورزش وفعالیت بدنی و باید انجام بدین خواب خوبی داشته باشید تغذیه سالم تعداد وعده بیشتر با حجم مناسبتر سالم خوری رو دنبال کنید

-فریده 1403/01/10

در رژیم فستیگ به دلیل حذف صبحانه متابولیسم بدن پایین نمیاد؟

کارشناس به اندام 1403/01/11

عزیزم شروع زمان خوردن میتونه با صبحانه باشه وکل هفته نیست دو روزه

-افشین 1403/01/09

سلام.در زمان فست میشه مثلا دوحبه قند بدون کالری مصرف کرد؟ من فست ۲۰ ۴ هستم و یک روز در میان هیچ مشکلی ندارم.توصیه ای دارید؟

کارشناس به اندام 1403/01/10

سلام نه عزیزم قند نمیشه خورد فست بیشتر از۱۶ ساعت توصیه نمیشه

-کاربر 1402/12/25

سلام و وقتتون بخیر. من در دوران رشد هستم.۱۴ سالمه دخترم و قدم ۱۷۱ سانتی متر هست. استخوان بندی خیلی درشتی دارم و وزنم تقریبا ۸۰‌کیلو هست. ولی از نظر ظاهری اون قدر هم چاق به نظر نمیرسم. میخواستم از این رژیم برای لاغری استفاده کنم. بیماری خاصی هم ندارم. آیا میتونم با این روش وزنمو کم کنم؟ و همینطور اگه پس از رژیم تونستم وزنمو کم کنم چطور ثابت نگهش دارم؟ ممنون میشم جواب بدین🙏🏻 با تشکر.

کارشناس به اندام 1402/12/26

سلام بله میشه عزیزم الگوی تثبیت وحتما دریافت کنید

-هستی 1402/11/14

ممنونم‌ از این مطالب و توضیح کامل در مورد این رژیم 🙏👌

کارشناس به اندام 1402/11/15

نظر لطفتونه عزیزم

فیروزه 1402/11/04

سلام .واقعا مطالبشون عالی بود

کارشناس به اندام 1402/11/05

سلام لطف دارین عزیزم

-میترا 1402/10/30

سلام وقتتون بخیر توی ۸ ساعت چه میزان کالری مجازه مصرف بشه

کارشناس به اندام 1402/11/01

سلام عزیزم میزان کالری برای هرفردباتوجه به تمام مشخصات فردی متفاوت وتوسط برنامه تعیین میشه

-مهربون 1402/10/26

سلام خسته نباشید آقای دکتر میشه راهنماییم کنید چطوری باید رژیم روگرفت مثلاً برای یه ماه روبگین بقیه ماهها هم اجرامیکنم

کارشناس به اندام 1402/10/27

سلام سلامت باشید عزیزم برای برنامه کافیه ازطریق لینک ثبت نام رژیم و انجام بدین رژیم مناسب خودتون و دریافت کنید

سحر قاسمی 1402/10/16

آیا میشه فستینگ ۱۶_۸ رو هرروز گرفت ؟ یا دو روز در هفته رژیم رو نگرفت

کارشناس به اندام 1402/10/17

عزیزم‌ استپ وزنی میاره پشت سرهم‌توصیه نمیشه

باران 1402/09/28

سلام آیا رژیم جنگجو برای هر روز است یا روز مشخصی دارد آیا

کارشناس به اندام 1402/09/29

سلام عزیزم منظورتون چه رژیمی هست

-شیرین 1402/09/21

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون.مشکل خودمم در موقع رژیم های که تا الان گرفتم این هست که افت قند خون پیدا می کنم.آیا در اون ۸ ساعتی که می تونیم از مواد غذایی کم کالری استفاده کنیم میشه از خرما درحد یکی یا دوتا ومویز ۷عدد استفاده کرد یانه ممنون میشم راهنماییم کنید

کارشناس به اندام 1402/09/22

سلام تشکر ازهمراهی شما عزیزم بله میتونین استفاده کنید

-فاطیما 1402/08/27

ببخشسد میشه فست دوازده ساعته رو‌هر روز بگیریم؟

کارشناس به اندام 1402/08/28

نه عزیزم هر روز فست بودن میتونه استپ وزن بیاره

- 1402/08/14

سلام خداقوت ❤️💐 سپاسگزارم از سایت عالی و مطالب و مخصوصا ویدیو اقای کرمانی که توضیحات فوق العاده ای ظبط کردند واقعا احسنت💐💐 من ی سوال راجب انواع دوره زمانی رژیم روزه متناوب داشتم سپاسگزار میشم اگر راهنماییم کنین: + من هدفم اینه تا جایی که میشه تعداد وعده هامو کمتر کنم مثلا صبحانه حذف(برای کمتر کردن انسولین) ، و البته طول دوره پرهیز برای چربی سوزی کمتر و افت کمتر قند خون مخصوصا توی خانم‌ها، کوتاهتر باشه ، (چون فوتبال و بدنسازیم رو میخوام راحت ادامه بدم) +حالا سوالم اینه میشه روش ۱۶:۸ و مثلا ۲:۵ رو با هم ترکیب کرد؟ ۱/در طول هفته ، ۵ (یا ۶ روز) از ۲:۵ رو با ۱۶:۸ رفت که دو وعده میشه ، ۲/نهایتا یک یا دو روز باقی مانده هفته ، میشه فست ۲۴ ساعته (که همون ۲ روز باقی مانده از روزه ۲:۵ هست که ۵ روزش رو ۱۶:۸ کردم) ترکیب ۲:۵ و ۱۶:۸ میشه ، ۲ روز ۲۴ ساعته میمونه ، ولی ۵ روزش ، ۱۶:۸ تبدیل میشه + ی جورایی انگار روزه حذف وعده غذاییه ؛ چون مثلا من توی ۵ روز رژیم ۲:۵ ؛ مثلا صبحا گرسنه نمیشم که بخوام صبحانه بخورم به جاش ی وعده کوچولوِ قهوه میشه به همین دلیل انگار ۲:۵ و ۱۶:۸ با هم ترکیب شده . ایا ممکنه رژیم ۲:۵ رو اینطوری کرد؟ ولی توی اون ۵ روزش که با ۱۶:۸ دو وعده ای میشه ، کالری به اندازه کافی برای سوخت و ساز پایه رو میرسونم ، با غذای سالم ، به اندازه ای که سیر میشم ، با رعایت این اصول میشه از همچین راهی رفت؟

کارشناس به اندام 1402/08/15

سلام ممنون از توجه شما عزیزم ن به این شکل تاثیری نداره ۲۴ساعت هیچ نخوردن یا دائم فست بودن متابولیسم وپایین میاره