رنگ‌ غذای مصنوعی؛ زیبا اما خطرناک

خانه » اخبار » رنگ‌ غذای مصنوعی؛ زیبا اما خطرناک
خطرات جدی استفاده از رنگ های خوراکی

خطرات جدی استفاده از رنگ های خوراکی

امروزه در خیلی از دستورهای آشپزی رنگ مصنوعی وجود دارد. می‌توان گفت استفاده از رنگ غذای مصنوعی به طور گسترده در صنایع غذایی کاربرد دارد. یافته‌های محققان نشان می‌دهد این مواد برای بدن مضراتی دارند.

با اینکه از رنگ غذای مصنوعی به طور گسترده استفاده می‌شود اما آسیب‌های جبران ناپذیری به بدن وارد می‌کنند. تحقیقات روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داد مصرف غذاهایی که رنگ مصنوعی دارند باعث ایجاد اختلال در سیستم ایمنی و عدم تناسب سیتوکین می‌شود. عدم تناسب در سیتوکین آی ال ۲۳ می‌تواند باعث بروزکولیت یا هام ورم مخاط روده بزرگ شود.

کولیت فرمی از بیماری التهابی روده است که دو روده بزرگ و راست روده یا همان رکتوم دیده می‌شود. علت بیماری کولیت متفاوت است. می‌توانید به دلایل مختلف از جمله دلایل ژنتیکی و محیطی بروز کند. سالانه میلیون‌ها نفر در جهان درگیر این بیماری می‌شوند.

البته باید خاطر نشان کرد هنوز پزشکان رابطه بین رنگ غذای مصنوعی و بیماری کولیت را به طور قطعی ثبت نکرده‌اند و نمی‌توان هنوز این موضوع را به انسان‌ها تعمیم داد.

سرپرست این تحقیق می‌گوید: ما برای سال‌ها روی آلودگی آب و هوا و تاثیرات مصرف غذاهای  فرآوری شده روی سلامت بدن تحقیق کرده‌ایم. شواهد نشان می‌دهد مسائل ژنتیکی و عوامل محیطی نقشی مهم در بروز بیماری‌های مختلف در انسان دارد.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*