چگونه کنترل وزن و زندگی را در اختیار بگیرم؟

کنترل وزن و زندگی ؛ سلام من دکتر استادیان روانشناس بالینی و مسئول واحد روانشناسی مجموعه به اندام دکتر کرمانی هستم. قبل از شروع می خواهم ببینم کدامیک از این صحبت ها را به خودتان می گویید. گاهی اوقات حس می کنم آدم بدشانسی هستم، دست به هر کاری که می­زنم به نتیجه نمی­رسد یعنی […]

کنترل وزن و زندگی
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 9 دقیقه

تعداد بازدید 6065

تاریخ انتشار

کنترل وزن و زندگی ؛ سلام من دکتر استادیان روانشناس بالینی و مسئول واحد روانشناسی مجموعه به اندام دکتر کرمانی هستم. قبل از شروع می خواهم ببینم کدامیک از این صحبت ها را به خودتان می گویید. گاهی اوقات حس می کنم آدم بدشانسی هستم، دست به هر کاری که می­زنم به نتیجه نمی­رسد یعنی مانعی بر سر راهم قرار می گیرد و تمام نقشه هایم پوچ می شود.

فکر کنم هدف از خلقت من بررسی و دیدن موفقیت های دیگران بوده است. خوش به حالشان چقدر خوش شانس هستند. حتی پدر و مادر من هم سعی نکردند مرا بیشتر حمایت کنند تا به موقعیت های بهتری برسم. خود من هم اگر استعداد داشتم الان اینجا نبودم شاید کشوری دیگر را انتخاب کرده بودم اما تنها چیزی که مهارتی بالایی در آن دارم خوردن است که آن هم ارثی است.

البته باید بدانید که بقیه هم در چاقی من بی تقصیر نیستند چون از زمان کودکی یادم می آید که هر وقت کنار بشقابم غذا اضافه بود می گفتند اسراف است بخور تا غذا تمام شود. خیلی وقت ها هم دوست ندارم بقیه فکر کنند که می خواهم کلاس بگذارم یا تعارف کنم به همین دلیل غذای زیادی می خورم به حدی که احساس می کنم در حال ترکیدن هستم.

کنترل وزن و زندگی

 

نقش دیگران در کنترل وزن و زندگی

دوست دارم زندگی را تغییر دهم  و از اضافه وزن و مشکلاتش مانند فشارخون، چربی بالا نجات پیدا کنم اما دیگران با دخالت هایشان نمی گذارند.  مثلا دوستانم می گویند چرا رژیم؟! با شروع رژیم بدنت ضعیف می شود و موهایت می ریزد. بعضی ها هم می گویند رژیم قدیمی شده است و جراحی راحت و بی دردسر است.

خواهرم می گوید با ورزش کردن در خانه و هفته ای دو بار استخر خیلی سریع لاغر می شوی و نیاز به هزینه بالا نیست. مادر هم با درست کردن غذاهای خوشمزه تمام نقشه های من را بهم می ریزد. چند سالی هست که برای کاهش وزن تصمیم گرفتم ولی نمی توانم به وزن ایده آل برسم. دیگر کنترلی روی زندگی ام ندارم.

 

کنترل وزن و زندگی ؛ از نقش قربانی خارج شوید!   

وقتی تسلطی به اوضاع زندگی خود نداشته باشیم در حقیقت قربانی شده ایم. فرد قربانی خودش را قربانی نظرات اطرافیان و .. می کند. همچنین به قضا و قدر، شانس و تاثیر دیگران در زندگی اعتقاد دارد و باور دارد که شانس
و محیط اطراف سرنوشت ادم را کنترل می کند. چنین افرادی منبع کنترلی بیرونی دارند.

اما افرادی که تصمیم گیرنده خودشان هستند و به نظر ما شانس دارند، منبع کنترل شان درونی است. یعنی کاملا روی محیط و شرایط اطراف خود کنترل دارند و موفقیت ها و شکست هایشان را وابسته به خود می دانند. کمتر تحت تاثیر صحبت های دیگران قرار نمی گیرند و از سلامت روانی و جسمانی بیشتری برخوردارند.

هنگام بیماری طبق دستور پزشک رفتار و یا برای رسیدن به تناسب اندام و کنترل وزن رژیم غذایی سالم را انتخاب می کنند و ورزش روزانه هم دارند. چنین افرادی خود را مسئول سلامتی شان می دانند و رفتارهای خودمراقبتی بیشتری دارند. تا زمانی که افزایش وزن را به دلیل شرایط محیطی، ارث، ژن چاقی و … بدانیم هرگز موفق نمی شویم.

 

کنترل وزن و زندگی

 

4 روش برای کنترل وزن و زندگی

بهتر است بپذیریم که ما مسئول تمام رفتارها و پیامدهای آن هستیم یعنی اضافه وزن به دلیل رژیم غذایی ناسالم است. پس بااستفاده از یک برنامه غذایی مناسب ، زندگی سالم تری را شروع کنیم. خوشبختانه قدم اول را خوب انتخاب و رژیم دکتر کرمانی را شروع کردید.

  1. جرات نه گفتن را داشته باشید. هنگام برخورد با تعارف و پافشاری اطرافیان وسوسه نشوید و نه بگویید. خیلی راحت بگویید من میل ندارم هرگز از خندیدن دیگران ناراحت نشوید و اهمیتی ندهید. اگر خودتان را باور داشته باشید حتما به رژیم تان پایبند می مانید.
  2. یادتان باشد تغییر همیشه با قدمهای کوچک شروع می شود. اگر 30 کیلو اضافه وزن داریم و 25 کیلو لاغر کردید حتما برای خودتان هدیه بخرید. حتی اگر هدیه بدون غذا مثلا گلدان گل، لباسی با سایز کوچکتر باشد. سعی کنید با هدیه گرفتن انگیزه خود را بالا ببرید و به مسیرتان ادامه دهید.
  3. خود را مسئول کارهایتان بدانید و به دنبال معجزه نباشید. مثلا با خوردن دمنوش لاغر شوم. تنها راهی که با چای سبز لاغر شوید این است که آن را از بالای کوه بچینید. وقتی مسئولیت رفتارتان را بپذیرید کم کم اوضاع بهتر می شود. در حقیقت تلاش می کنید چاقی را به عنوان یک مساله ببینید و به دنبال راه حل مناسب باشید.
امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*