لیست 21 رژیم غذایی با انواع خوراکی ها

افراد دارای اضافه وزن همیشه به دنبال راه هایی جدید برای لاغری هستند و از هیچ کدام غافل نمی شوند. همچنین امروزه موارد زیادی هم وجود دارد که لاغری با انواع مواد غذایی را تبلیغ می کند. اما آیا واقعا مصرف یک ماده غذایی سبب کاهش وزن چشمگیر می شود یا خیر؟ بنابراین در این […]

رژیم غذایی با انواع خوراکی ها
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 25 دقیقه

تعداد بازدید 66418

تاریخ انتشار

افراد دارای اضافه وزن همیشه به دنبال راه هایی جدید برای لاغری هستند و از هیچ کدام غافل نمی شوند. همچنین امروزه موارد زیادی هم وجود دارد که لاغری با انواع مواد غذایی را تبلیغ می کند. اما آیا واقعا مصرف یک ماده غذایی سبب کاهش وزن چشمگیر می شود یا خیر؟ بنابراین در این مقاله به بررسی 21 ماده غذایی که به عنوان رژیم فروخته می شود پرداختیم تا بدانیم به تنهایی سبب کاهش وزن می شود یا خیر؟

رژیم غذایی با انواع خوراکی ها

1- لاغری با انگور

یک فنجان انگور 100 کالری دارد. همچنین دارای یک الی دو گرم فیبر هستند اما فیبر موجود در آن به حدی نیست که برای طولانی مدت سیر بمانید. هر چیزی که دارای فیبر است دلیل نمی شود که برای کاهش وزن مناسب باشد. برخی پژوهش ها نشان دادند انگورها دارای آنتی اکسیدان زیادی هستند که بدن را از التهاب ایمن می کند و سلول ها را از آسیب رادیکال های آزاد حفاظت می کند اما یادتان باشد به تنهایی هیچ تاثیری در کاهش وزن و رسیدن به اندام ایده آل ندارد.

2- لاغری با موز

رژیم موز به گونه ای که در مصرف آن محدودیتی وجود ندارد و تنها مجاز هستید که موز، شیر، آب، سالاد و یک شام متعادل بخورید. علاوه بر این خوراکی هایی که گفته شد شرایطی خاصی هم دارد که باید تا قبل از ساعت 8 شب شام بخورید و دیگری چیزی میل نشود اما اگر رژیم موز را دنبال کنید هر روز مجبورید تعداد زیادی موز بخورید که این پاسخگوی تمام نیازهای بدن نیست و با کمبود بسیاری مواجه می شوید. همچنین رژیم موز برای طولانی مدت قابل استفاده نیست و بعد از مدتی احساس ضعف شدیدی دارید.

3- لاغری با سیب

رژیم لاغری سیب به مدت 12 هفته است که این فرد را بسیار خسته می کند. کسانی که رژیم سیب را رعایت می کنند باید حتما ورزش های کششی، هوازی و قدرتی داشته باشند. درست است که سیب میوه ای پر خاصیت است و می گویند کسی که روزی یک سیب بخورد دیگر نیاز به دکتر رفتن ندارد اما تمام ویتامین های مورد نیاز بدن را ندارد و این ایراد به رژیم سیب وارد است اما می توانید رژیمی مانند رژیم دکتر کرمانی بگیرید که قبل از نهار یک عدد سیب می خورید.

4- لاغری با خیار

مصرف خیار به تنهایی کاربردی در کاهش وزن ندارد یعنی اینکه چند روز صبح تا شب خیار مصرف کنید اما می توانید در کنار رژیم های غذایی دیگر به عنوان غذای آزاد مانند رژیم دکتر کرمانی استفاده شود. کالری خیار پایین است به همین علت برای مواقعی که احساس گرسنگی دارید بسیار کمک کننده است و آب مورد نیاز بدن را تامین می کند و بعد از آن احساس سیری خواهید داشت. همچنین خیار مقداری کلسیم نیز دارد. استفاده بیش از یک وعده خیار در روز به افزایش سطح ویتامین K و کلسیم در بدن کمک می کند.

اگر می خواهید با غذاهای آزاد در رژیم آشنا شوید، این ویدئو را از دست ندهید:

5- لاغری با هویج

در رژیم هویج افراد باید قبل از هر وعده هویج را کامل بخورند. همچنین فرد رژیم گیرنده باید هر 2 تا 3 ساعت یک لیوان آب هویج تازه بنوشد و غذای دیگری نباید بخورد. اگر فرد متوجه رنگ نارنجی یا زرد در کف دستان خود شود باید آن را قطع کند چون سبب مسمومیت و مشکلات گوارشی می شود. این رژیم در طولانی مدت مناسب نیست و تنها برای 7 روز قابل استفاده است و مشخص نیست فرد بتواند وزن قابل توجهی را کم کند. یادتان باشد خستگی و کسالت از اصلی ترین مشکلات تک غذایی مثل هویج است.

6- لاغری با تخم کدو

این دانه ها سبب کاهش وزن نمی شوند اما مواد مغذی لازم برای بدن فرد رژیم گیرنده را تامین می کند و سبب احساس سیری در فرد می شود. هیچ غذایی قدرت ندارد به تنهایی سبب کاهش وزن قابل توجهی شود. همچنین باید حواستان باشد اگر مصرف دانه کدو زیاده روی شود کالری زیادی را وارد برنامه غذایی می کند و شاهد افزایش وزن خواهید بود یعنی نباید بیش از 56 گرم استفاده شود.

7- لاغری با بلوبری

بلوبری میوه کم کالری است که کمک می کند مقدار کالری دریافتی تان را در طول روز کاهش دهید. در نتیجه از افزایش وزن  جلوگیری می کند  اما به تنهایی سبب لاغری نمی شود و معجزه گر نیست. بلوبری احتمال بروز بیماری های قلبی، سکته مغزی، بینایی و .. را کاهش می دهد. می توانید از بلوبری به عنوان میان وعده استفاده کنید که کمتر از 100 کالری دارد و دیگری میلی به غذاهای دیگر ندارید.

8- لاغری با سیر

سیر کالری کمی دارد که مصرف آن سبب می شود انرژی تان تقویت شود و کالری های اضافه را در طول ورزش بسوزانید. درست است که برای کنترل اشتها خوب است اما به تنهایی نمی تواند سبب لاغر شدن فرد شود. مثلا می توانید در ابتدای صبح به صورت ناشتا سیرخام را به همراه آب میل کنید که می گویند برای چربی سوزی خوب است و علاوه بر آن به کاهش فشار و قندخون کمک می کند.

رژیم غذایی با انواع خوراکی ها

9- لاغری با زیره

زیره نیز مانند بسیاری از ادویه های دیگر برای درمان مختلفی از سرطان ها، مشکلات قلبی عروقی و دیابت نوع 2 مفید است. همچنین پژوهشگران می گویند اضافه کردن آن به غذای فرد رژیم گیرنده برای کاهش وزن هم مفید است اما خود جادو نمی کند و فرد یک دفعه 5 کیلوگرم وزن کم نمی کند. بلکه اینها عواملی هستند که سبب می شوند کالری غذای فرد کم شود و در کنار رژیم غذایی موثر و ورزش مفید است.

10- لاغری با نخود فرنگی

نخود فرنگی از سبزیجات مورد علاقه اکثر افراد است. این سبزی سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان است که به محافظت بدن در برابر برخی بیماری ها مثل سرطان و بیماری قلبی کمک می کند اما نکته مهم این است که مصرف زیاد آن سبب نفخ شکم می شود. همچنین پژوهشگران معتقدند همانطور که فیبر و آنتی اکسیدانش سبب ایجاد احساس سیری می شوند ولی مصرف زیاد نیز باعث افزایش وزن می شود.

11-  لاغری با جعفری

جعفری سرشار از انواع موادمغذی، کالری کم و فیبر بالاست که می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید. یک وعده جعفری 5 تا 8 درصد نیاز بدن به فیبر را تامین می کند. در نتیجه سبب احساس سیری می شود و دیگری تمایلی به مصرف غذاهای بیشتر ندارید. جعفری سبب کوچک شدن بخش خاصی از بدن نمی شود اما ترکیب آن با آب لیمو به کاهش چربی های شکمی کمک می کند ولی معجونی مطمئن برای کاهش وزن نیست.

رژیم غذایی با انواع خوراکی ها

12-  لاغری با دارچین و عسل

دارچین به دلیل ترشح انسولین ماده ای مفید برای کمک به افراد دیابتی است. همچنین می توانید از آن به عنوان یک مکمل نه جایگزین دارویی به برنامه غذایی خود اضافه کنید چون می تواند به کنترل اشتها کمک کند. یعنی غیر ممکن است که فرد با مصرف چای دارچین وعسل وزن قابل توجهی را کم کند بلکه می تواند در کنار رژیم خود این را هم مصرف کند چون هورمون های کنترل اشتها را فعال می کند. پس یادتان باشد هیچ روشی بهتر از رژیم غذایی اصولی و ورزش برای کاهش وزن جواب نمی دهد و گول تبلیغات را نخورید.

13- لاغری با شیر

در رژیم لاغری شیر هیچ غذایی وجود ندارد و باید فرد 4 هفته فقط شیر بخورد. به نظر نمی رسد فردی بتواند این رژیمی را تا 4 هفته کامل انجام دهد و بدن با افت شدیدی روبه رو می شود و میل شدیدی به غذاخوردن پیدا می کند. رژیمی خوب است که تمام گروه های غذایی مانند رژیم دکتر کرمانی داشته باشد و فرد دچار محدودیت غذایی نشود. درست است که مصرف کلسیم بالا به کاهش وزن کمک می کند اما فرد دچار کمبود شدید فیبر می شود. آن هم ماده ای که برای کنترل گرسنگی مفید است.

14- لاغری با سرکه سیب

سرکه سیب همانند مواد غذایی دیگر روزانه یک تا دو قاشق غذاخوری در روز مفید است و مصرف بیش از اندازه آن مفید نیست چون سبب آسیب های زیادی به بدن می شود و ممکن است فرد دچار ناراحتی معده، حالت تهوع و … شود. اصلا امکان ندارد که هر غذایی را که دوست دارید بخورید بعد با یک یا دو قاشق سرکه لاغر شوید بلکه باید رژیم غذایی و ورزش را داشته باشید و در طول روز از این ماده هم استفاده کنید. مثل به جای سس سالاد از سرکه سیب  استفاده کنید.

15- لاغری با سرکه بالزامیک

سرکه بالزامیک نوعی سرکه با رنگ قهوه ای تیره است که به عنوان طعم دهنده کم چرب و مفید برای قلب شناخته می شود. این سرکه به دلیل ترکیبات فعالی که در خود دارد به هضم غذا کمک می کند و تاثیر مثبتی بر روی سیستم ایمنی می گذارد. در برخی افراد هم سبب احساس سیری می شود اما به تنهایی فرد را لاغر نمی کند. همانطور که برای جریان خون، پوست، بارداری، بهبود سریع زخم ها، استخوان ها و … مفید است برای کمک به لاغری هم موثر است.

رژیم غذایی با انواع خوراکی ها

16- لاغری با سیب زمینی

چه کسی حاضر است دائما به مدت 7 روز صبح، نهار و شام سیب زمینی بخورد؟! اصلا این مدل رژیم ها برای طولانی مدت مناسب نیست و فرد بعد از قطع آن به دلیل کمبود مواد مغذی سراغ غذاها می رود و گرسنگی این یک هفته را جبران می کند. در نتیجه به وزنی بیشتر از قبل باز می گردد. در این رژیم فرد باید 1 تا 5/2 کیلو سیب زمینی مصرف کند و هیچ غذای دیگری نباید بخورد. نمی توان انکار نشاسته سیب زمینی برای کمک به احساس سیری شد ولی به تنهایی سبب لاغری معجزه آسا در فرد نمی شود.

17-  لاغری با مرغ

مرغ سرشار از پروتئین است و خوردن وعده های سرشار از پروتئین به کاهش وزن کمک بسیاری می کند اما نه در حدی که تمام وعده ها را مرغ مصرف کنید بلکه برای حفظ تعادل در رژیم به خوردن مواد غذایی دیگر نیاز است. یادتان باشد خوردن غذاهای پروتئینی کمک می کند که در وعده های بعدی کمتر غذا بخورید و به شرطی که غذاهای پروتئینی متفاوتی را برای دریافت دیگر ویتامین های بدن مصرف کنید. حواستان باشد تنها سینه مرغ هم برای کمک به لاغری مفید است ولی باز هم به تنهایی ماده ای موثر برای کاهش وزن نیست.

18- لاغری با تخم مرغ

تخم مرغ یکی از سالم ترین غذاهاست که به عنوان گزینه ای مناسب در وعده ای از رژیم انتخاب می شود. پروتئین تخم مرغ بسیار سیر کننده است و کمک می کند فرد به کالری کمتری نیاز داشته باشد اما چنین رژیمی ممکن است سبب افزایش وزن هم شود یعنی اگر تخم مرغ ها در روغن سرخ شود کالری زیادی دارند. با اینکه بسیار مغذی است اما به عنوان رژیمی کامل محسوب نمی شود. تنوع در رژیم را فراموش نکنید.

19- لاغری با چای سبز

برخی افراد ادعا می کنند که چای سبز سبب کاهش وزن چشمگیری می شود اما چای سبز همانند چای سیاه است که تنها فرایند آماده سازی شان متفاوت است. البته نمی توان منکر آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز شد ولی به هر حال به تنهایی سبب کاهش وزن نمی شود بلکه همانند دمنوش های دیگر سبب کمک به لاغری می شود. مثلا پژوهشگران معتقدند که چای سبز، چربی ها را از سلول های چربی حرکت می دهد و آب شدن چربی ها سرعت می گیرد اما باز هم این میزان چربی سوزی به بدن هر فرد بستگی دارد.

20- لاغری با چای سفید

چای سفید هم محصول گیاهی است که از آن چای سبز و سیاه بدست می آید. با توجه به اینکه فرایند کمتری روی چای سفید انجام می شود در نتیجه کاتچین بیشتری در خود دارد که تصور می شود به کاهش وزن کمک می کند و سبب افزایش سوخت و ساز می شود اما غافل از اینکه مصرف زیاد آن سبب آسیب رساندن به مینای دندان و … می شود. همچنین هیچ ماده غذایی وجود ندار که چربی نقطه خاصی از بدن را کاهش دهد پس زیاد هم نمی توان به ادعای مصرف چای سفید در چربی شکمی اعتماد کرد. این ماده زمانی موثر است که همراه با تغذیه درست و روزانه 30 دقیقه ورزش باشد.

21- لاغری با قهوه سبز

امروزه اخبار زیادی درباره تاثیر قهوه سبز در لاغری می شنویم اما پژوهش های کمی درباره این موضوع انجام شده است. همچنین قهوه سبز همانند قهوه معمولی عوارضی مثل ناراحتی معده، افزایش ضربان قلب، تکرر ادرار و … را دارد چون دارای کافئین است. کاهش وزن نیازمند سبک زندگی سالم برای همیشه است و جزو رژیم غذایی سالم و ورزش روزانه هیچ جایگزینی برای وجود ندارد. یادتان باشد هیچ ماده غذایی جادویی برای کاهش وزن وجود نخواهد داشت.

لیست 21 رژیم غذایی با انواع خوراکی ها - 11 - رژیم غذایی با انواع خوراکی ها - رژیم لاغری

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-زمانی 1402/04/25

کی گفته خوب نیست و کم نمیشه ..من با رژیم شیر و خرما توی یکماه ۱۵ کیلو کم کردم

سمیه 1401/10/20

خیلی عالیه واقعا حرف نداره

کارشناس به اندام 1401/10/21

ممنون ازلطف شما عزیزم برقرار باشید

فاطمه 1401/04/08

ممنون از شما

پریسا پرمون 1400/10/09

سلام من لیست تغذیه میخواستم تمام مراحل ثبت نام رو طی کردم پولم واریز کردم ۳۲۵۰۰ پیام اومد ک یک تا دو ساعت کاری جوابگو هستن اما بعدش گفتن پول شما واریز نشده دباره امتحان کن در صورتی ک از حسابم کسر شده اسم آقای دکتر هم اومد ک با موفقیت انجام شده الان باید چیکار کنم نمی‌دونستم کجا باید بگم

کارشناس به اندام 1400/10/12

سلام پریسا خانم عزیز لطفا عکس فیش یا رسیدتون رو براشون ارسال کنید