نقشه راه تغییر؛ منطقه امن ذهن چیست و چرا باید از آن خارج شد؟

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ منطقه امن ذهن چیست و چرا باید از آن خارج شد؟
منطقه امن

اگر زندگی رودخانه باشد و شما حق انتخاب داشته باشید کدام را ترجیح می دهید؟ سنگ کف رودخانه یا برگ روی رود؟ افراد با طرز فکر ثابت دوست دارند سنگ باشند تا ثابت بمانند و شرایط خود را حفظ کنند اما کسانی که طرز فکر رشد دارند برگ را انتخاب می کنند تا حرکت کنند. این افراد فراز و نشیب زندگی را پذیرفتند.

آیا تاکنون کلمه منطقه امن ذهنی را شنیدید؟ شاید قبلا در مورد مفهوم منطقه امن چیزهایی شنیده باشید اما در این مطلب می خواهیم درباره منطقه امن ذهنی و اثر آن بر روی طرز فکر توضیح دهیم.

همه افراد در شرایط عادی از چالش ها دوری می کنند بنابراین در یک نقطه باقی می مانند. مثلا در منزل مبلی را برای نشستن خود انتخاب کنید یا گوشه ای از خانه را برای انجام کارهایتان دوست دارید. تاکنون به وزن خاصی فکر کردید که در آن باقی بمانید و بیشتر و یا کمتر نشوید؟ یا به خوردن یک سری از غذاها عادت کرده باشید و از تست غذاهای جدید خودداری می کنید؟ چرا؟ و یا قاشق مخصوص به خود دارید؟ آیا این ها اتفاقی است؟

منطقه امن

منطقه امن چیست؟

قرارگیری ما در جایی بدون پذیرش کار جدید و پرچالش را منطقه امن یا محدوده راحتی (Comfort Zone ) می گویند. در حقیقت منظور از منطقه امن، ذهنی و نه فیزیکی است. برای درک بهتر این مطلب مثلا

 • انجام کارهای روزمره که هیچ چالش و اضطرابی ندارند (غذا خوردن، خرید کردن، ظرف شستن، حمام کردن و …).
 • دوستانی صمیمی و افرادی که همیشه راحت با آن‌ها ارتباط داریم.
 • پشیمان شدن از درخواست چیزی از افراد مختلف.
 • دوری از نه گفتن (چون همیشه تائید کردن افراد آسان تر از نه گفتن است و از منطقه امن خارج نمی شوید!)
 • شغل عادی که داریم و دائماً همان را انجام می‌دهیم و سراغ کارهای جدید نمی‌رویم.

منطقه امن، بد نیست. مثل کارهایی که روزانه انجام می دهیم و کسی به انجامش نه
نمی گوید. ما همیشه مناطق امنی داریم ولی نکته مهم این است که برای انجام تمام‌ کارها نمی توانیم در یک جا باقی بمانیم.

چرا باید از منطقه امن خارج شویم؟

با گذشت زمان متوجه می شویم که قفل های ذهنی خود ساخته خیلی درست نیستند و شاید بدون آنها کارهای بزرگتری را انجام می دادیم و حتی به باورهای بیشتری از خودمان می رسیدیم. ممکن است به دلیل ترس خروج از منطقه امن شکست بخوریم یا شاید شرایط بدتر از الان شود اما اتفاق بهتری در انتظار ما هست که سبب رشد می شود. گاهی اوقات نتیجه ای که انتظار داریم بدست نمی آید به همین دلیل در منطقه امن گیر افتادیم و تلاشی برای تغییر نمی کنیم. افراد موفق از محدود امن خود بیرون می آیند و هیچ گاه در محیطی ثابت نمی مانند. آنها با تلاش به موفقیت می رسند. یادتان باشد برای رشد کردن باید از منطقه امن خود خارج شوید و به سمت تجربه های جدید گام بردارید. این کار سبب افزایش اعتماد به نفس، رفع خجالت و … می شود.

مردم به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول کسانی که به زندگی خود راضی هستند و تلاشی نمی کنند و ثابت پیش می روند. افراد با طرز فکر ثابت، ترجیح می‌دهند که همیشه در منطقه امن خود باقی بمانند اما دسته دوم افرادی هستند که برای تمام چیزهای مورد علاقه شان تلاش می کنند تا بدست بیاورند. در نتیجه از منطقه امن ذهنی خود خارج می شوند چون برای رشد باید با مشکلات مختلف روبه رو شویم و بعضی چالش ها را بپذیریم. باید یادگیری خود را افزایش دهید تا به راحتی در دنیای ناشناخته ها وارد شوید و شخصیت خود را پرورش دهید اینگونه است که پیشرفت می کنید.

تمرین

 1. مناطق امن فعلی خود را شناسایی کنیم که چه چیزهایی هستند. موارد زیر نمونه های از منطقه امن هستند.
 • صحبت کردن در جمع دوستان جدید
 • نه گفتن به یک دوست
 • درخواست کردن از فرد جدید
 • رفتن به کافه جدید
 • تنها رفتن به خارج از خانه

هر زمان برای تغییر مناطق امن خود اقدام کنید سبب افزایش اعتماد به نفس می شود. یادتون باشد طولانی ترین سفر ها با برداشتن اولین قدم شروع می شود. همین اولین قدم شروعی برای ترک مناطق امن بزرگ است.

منطقه امن

۵/۵ - (۱ امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*