نقشه راه تغییر؛ چرخه شکست

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ چرخه شکست
چرخه شکست

چرخه شکست ؛ در این مقاله سعی داریم درباره شکست در کارها صحبت کنیم و اینکه شکست در طرز فکر ثابت و رشد معنی دارد یا خیر؟
در طرز فکر ثابت شکست اصلا معنی ندارد. افراد با این طرز فکر اگر شکست بخورند دنیا را تمام شده می بینند و دیگر هیچ چیزی برایشان اهمیت ندارد. هیچ تلاشی برای یافتن مسیر دیگری به سمت موفقیت و پیشرفت نمی کنند.  تنها تلاش آنها برگرداندن عزت نفس شان هست و برای جبران شکست و کسب اطلاعات بیشتر هیچ تلاشی ندارند. همچنین شکست خود را گردن دیگران می اندازند یا بهانه می آورند ولی کسانی با طرز فکر رشد شکست را آخر خط نمی دانند.

چرخه شکست

شکست از نظر افرادی با طرز فکر رشد چه معنی می دهد؟

افراد با این طرز فکر، شکست را عامل مهمی برای انگیزه و تلاش بیشتر و نه مانعی برای رسیدن به موفقیت می دانند. این افراد معتقدند که تلاش  برای رسیدن به موفقیت کافی نبوده است و باید از مسیر جدیدی شروع کنند. از نگاه آنها باید درباره شکست ها صحبت کرد و از آنها درس گرفت نه اینکه همانند چوب بر سر خود بکوبند.

همه می دانیم شکست معلم خوبی است و درس های زیادی از آن یاد می گیریم ولی چرا اکثریت از شکست می ترسند؟! و یا از آن فرار می کنند؟! همیشه بزرگ ترین پیروزی ها در زندگی بعد از شکست های متوالی اتفاق می افتد ولی مهم این است که بعد از شکست بلند شوید و به راه تان ادامه دهید.

معمولا هیچ کس تلاش و شکست های فرد موفق را نمی بیند و تنها موفقیت های آن برای ما مهم است مثل سوپرمن، بتن من و تمام قهرمان های افسانه ای دنیا که داستان های مختلفی از شکست ناپذیر بودنشان شنیدیم. یادتان باشد تفاوت افراد موفق و شکست خورده در هنگام تسلیم شدن مشخص می شود. اگر در هنگام شکست تسلیم شوید در حقیقت به معنی این است که خودتان را دفن کردید و هیچ وقت به موفقیت نمی رسید. شما فقط موفقیت را می بینید اما پشت سر هر موفقیتی گورستانی از شکست ها پنهان شده است.

چرخه شکست چیست؟

برای هر چیزی شکست وجود دارد. تلاش لازم را دارید ولی خبری از نتایج مثبت نیست و شکست خوردید. اگر در این شرایط توقف کنید به معنی این است که در گورستان شکست ها وارد شدید. سعی کنید از شکست هایتان درس بگیرید و اطلاعات خود را در آن زمینه افزایش دهید. مطمئن باشید بعد از تلاش دوباره به موفقیت خواهید رسید.

شاید درباره شکست داستان های زیادی شنیده باشید که برای رسیدن به خواسته ها بسیار موثر است. این داستان ها سبب می شود بیشتر از قبل تلاش کنید و هدف را نیمه رها نکنید. مثلاً کریستوفر ریو ( بازیگر محبوب و معروف نقش سوپرمن) در دهه ۷۰ میلادی بازی می‌کرد. در سال ۱۹۹۵ در حال اسب‌سواری بود که طی حادثه‌ای از گردن به پایین افتاد. سوپرمن دنیای سینما فلج شد و این اتفاق برای هر کسی خیلی بد است. همه فکر می کردند کریستوفر از لحاظ روانی کاملا به هم ریخته می شود و دیگر کاری انجام نمی دهد. او تسلیم نشد و برنامه های فیزیوتراپی را دائما دنبال می کرد تا اینکه شرایطش بهتر شد و توانست بدن خود تکان دهد.

اما داستان خرگوش و لاک‌پشت را یادتان هست که لاک پشت را قدرت مند می دانسیتم ولی سرعت خرگوش را نادیده می گرفتیم. در حقیقت یاد می گیریم که حرکت آهسته سبب رسیدن به موفقیت می شود اما گاهی اوقات سرعت هم برای رسیدن به هدف لازم است. اگر در مسیرتان مانعی وجود داشت راه جدیدی را انتخاب کنید که عملکرد بهتری داشته باشید.

تمرین

دوباره دفتر یادداشت را بردارید و به سوال های زیر پاسخ دهید:

  • آیا چیزی وجود دارد که می خواهید انجام دهید ولی می ترسید که شکست بخورید؟! در آن لحظه چه فکری می کنید؟
  • چند مورد از چرخه شکست در رژیم و یا موقعیت های دیگر را پیدا کنید و راز موفقیت در هر کدام را بنویسید.
  • به نظرتان اگر این شکست ها در زندگی نبود چه اتفاقی می افتاد؟

یادتان باشد پیدا کردن موفقیت از دل شکست ها کاری سخت ولی امکانپذیر است. نیاز به تلاش زیاد دارد ولی با صبر و شکیبایی خواهید توانست.

چرخه شکست

امتیاز کاربرها
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*