نقشه راه تغییر؛ عادت چیست؟

خانه » روانشناسی » نقشه راه تغییر » نقشه راه تغییر؛ عادت چیست؟
عادت چیست؟

عادت چیست؟ آیا تابه حال  فکر کرده اید چرا بعضی از رفتارها را بدون اینکه متوجه آن باشید، انجام می دهید؟ یا اصلا چگونه کارهای پیچیده مانند تایپ ده انگشتی، خواندن و نوشتن و یا رانندگی را بعد از مدتی بدون نگرانی و با سرعتی بیشتر از قبل انجام می دهید؟ به یاد دارید برای شروع هر کدام از این کارها چقدر دقت می کردید تا کاری را اشتباه انجام ندهید؟

مثلا برای زندگی، کار یا تحصیل به مکانی دیگر می روید. در اولین روز آدرس را از چند نفر سوال می کنید، چون همه چیز برایتان ناآشناست. همه جا را به دقت نگاه می کنید. برای خود نشانه ای مثل خانه ای با سنگ مرمر، مغازه یا بوستان می گذارید تا بار دیگر به راحتی آنجا را پیدا کنید. جالب اینجاست که بعد از چندین بار بدون اینکه متوجه شوید چشم بسته به مقصد می روید. حتی اگر شخصی هم از شما آدرسی در آن نزدیکی بپرسد به راحتی او را راهنمایی می کنید. این ها عادت های خوب هستند که سبب پیشرفت فرد می شوند. اما بعضی کارها هم هستند که سبب ایجاد مشکل می شوند.

عادت چیست؟

آیا تا به حال تصمیم به ترک عادت ها گرفتید؟

بارها تصمیم گرفتید آنها را تغییر دهید و دیگر تکرار نکنید اما هنگام قرارگیری در موقعیت جدید عهدی که با خود بستید را فراموش می کنید و آن را دوباره انجام می دهید. مثلا قبل از ماه رمضان به خودتان قول دادید که وزنتان بیشتر از این مقداری که هست نشود. ماه رمضان امسال نه تنها نمی گذارم وزنم زیاد شود بلکه نسبت به سال های قبل مقداری هم وزنم را کم می کنم و با عدد روی ترازو  همه را متعجب می کنم.

با شروع ماه مبارک به خودتان می گویید امروز افطار را با یک لیوان آب ولرم و خرما باز می کنم. وعده سبک مثلا صبحانه برای خودم آماده می کنم. همچنین کمتر به سراغ زولبیا، حلیم، شله زرد، حلوا و … می روم چون قندبالایی دارد که سبب افزایش وزن می شود.  همچنین دو ساعت بعد از افطار چند قاشق برنج و خورشت می خورم اما همین اینکه سفره رنگارنگ را می بینید همه چیز را فراموش می کنید و مشغول می شوید. ناگهان به خودتان می آیید که هرچه در سفره بوده است خوردید.

عادت چیست؟ ترک عادت

باز هم نقشه هایتان خراب شد؟

بعضی روزها حواستان هست اما گاهی اوقات قول و قرارتان را از یاد می برید و کار قبلی را شروع می کنید. در این موقعیت ها از خودتان می پرسید چه اتفاقی افتاد؟ چرا دوباره موفق نشدم من که خیلی تصمیم های خوب گرفته بودم. چرا دوباره به نقطه شروع رسیدم؟  باز که همان کارهای قبلی شروع شد پس بی خیال!! از قدیم هم گفتند ترک عادت سبب مرض است.

بله کاملا درست است تمام کارهایی که بدون فکر کردن روزانه تکرار می شوند را عادت می گویند. عادت یعنی رفتارهایی که بعد از یادگیری آنها به صورت غیرارادی و اتوماتیک وار بدون فکر کردن به آنها انجام می دهیم.  عادت ها مثل خلبان زندگی ما را کنترل می کنند و در افکار، تصمیم ها و رفتار ما اثر می گذارند.

عادت چیست؟

تمرین

قلم و کاغذ بردارید و عادت های خوب و بد خود را بنویسید. هر چیزی که برای شما تبدیل به عادت شده است را بنویسید یعنی کارهایی که به صورت خودکار انجام می دهید.

از شما خواهشمندیم برایمان بنویسید که از این فایل چه چیزهایی یاد گرفتید؟ دوست دارید چه تغییراتی در شما اتفاق بیفتد؟ نظراتتان را در کامنت بنویسید تا ما به بهترین شیوه شما را راهنمایی کنیم.

امتیاز کاربرها
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

میم ۱۳ خرداد ۱۳۹۸

سلام خانم دکتر استادیان با تشکر از اینکه کمک میکنید و وقت میگذارید واسه ی کمک به بقیه.... من دوست دارم اراده ام قوی بشه، تصمیم میگیرم، عمل میکنم ولی بعد از چند روز کم کم کمرنگ میشه و بعد کلا بیخیال میشم، این کم اراده بودن من رو نشون میده یا سختی ترک عادت رو؟!

کارشناس به اندام ۱۳ خرداد ۱۳۹۸

سلام. ترک عادت غلط، کاریه که نیاز به زمان دارد. بهترهست توانایی های خودتان را درنظر بگیرین و طبق توانمندی هات اهدافتان را به هدف های کوچک تر تقسیم کنید که موفقیت در هر قسمت انگیزه ای برای رفتن به پله بعدی باشد . برای یادگیری بیشتر میتوانید تمرینات هرفایل را به صورت روزانه انجام بدید تا کم کم نتیجه دلخواهتان را بدست بیاورید. موفق سربلند و تندرست باشید.

مریم ۱۲ خرداد ۱۳۹۸

سلام ممنونم ازفایل شما چه جور آروم غذا بخوریم من واسم خیلی سخته

کارشناس به اندام ۱۳ خرداد ۱۳۹۸

سلام . دوست عزیز با پیگیری مرحله به مرحله فایل های نقشه راه تغییر و انجام تمرینات هر قسمت موفق می شوید آرام غذا خوردن را به صورت یک عادت جدید برای خودتان ایجاد کنید

ارتباط مستقیم