چرا بعضی از افراد چاق نمی‌شوند؟

مطمئنا این سوال برای شماهم پیش آمده است که چرا بعضی از افراد به اصطلاح آب می‌خورند چاق می‌شوند، اما بعضی دیگر با پرخوری‌های زیاد هم وزنشان بالا نمی‌رود؟ مطالعات اخیر نشان می‌دهد یک نوع جهش ژنیتیکی باعث می‌شود تا توانایی بدن در افزایش وزن تغییر کند و به این دلیل بعضی از افراد همچنان […]

چرا بعضی از افراد چاق نمیشوند
میانگین امتیاز 4.5 از 5

زمان مطالعه 3 دقیقه

تعداد بازدید 3919

تاریخ انتشار

چرا بعضی از افراد چاق نمیشوند

مطمئنا این سوال برای شماهم پیش آمده است که چرا بعضی از افراد به اصطلاح آب می‌خورند چاق می‌شوند، اما بعضی دیگر با پرخوری‌های زیاد هم وزنشان بالا نمی‌رود؟ مطالعات اخیر نشان می‌دهد یک نوع جهش ژنیتیکی باعث می‌شود تا توانایی بدن در افزایش وزن تغییر کند و به این دلیل بعضی از افراد همچنان لاغر می‌مانند. به همین دلیل بعضی از افراد بدون هیچ اقدام خاصی همچنان تناسب اندام دارند.

محققان برای تایید این فرضیه، زمنیه ژنتیک بیش از 645 هزار نفر در ایلات متحده آمریکا، مگزیم و انگلستان را ارزیابی کردند و متوجه جهش ژن GPR75 شدند. افرادی که این جهش ژنتیکی را دارند کمتر مستعد چاقی هستند و وزن آن‌ها عموما 3.5 کیلوگرم از حد متوسط کمتر است. احتمال بروز چاقی در این افراد نیز 54 درصد کاهش پیدا می‌کند و به گفته محققان، یک نفر از هر 2500 نفر حامل این ژن جهش یافته هستند.

گرچه افرادی که دچار چنین جهش‌های ژنتیکی نادری هستند هم از بیماری‌های ناشی از پرخوری در امان نیستند. این افراد هم باید به خوراک و تغذیه خود توجه لازم را بکنند. مصرف زیاد خوراکی‌های شور، شیرین و چرب علاوه بر چاقی می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری‌های قلبی-عروقی در آنها شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم همواره اصول تغذیه صحیح و فعالیت جسمانی منظم را در برنامه روزانه فردی خود بگنجانید.

چرا بعضی از افراد چاق نمی‌شوند؟ - 5 - - اخبار
مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-محمد 1402/11/25

سلام آقای دکتر من ۲۷ سالمه ۵۲ کیلو وزن دارم خیلی لاغر. قد ۱۷۴ یک مشکل دارم آن این است که با خوردن تخم مرغ معده ام درد می‌کند.

کارشناس به اندام 1402/11/26

سلام عزیزم حساسیته اگر داخل غذا هم باشه مثل کوکو و...باز هم درد دارین؟

-محمد 1402/06/04

سلام آقای دکتر. من ۱۴ سالم و ۴۵ کیلو هستم. خیلی لاغر هستم.قدم ۱۷۵ هست و میخاستم بدونم ایا مشکلی دارم؟و چیکار کنم که چاق شوم.

کارشناس به اندام 1402/06/05

سلام عزیزم کم خون بودن مشکلات گوارش اختلال هورمون مانع وزن وزن گرفتن میشه میتونین چکاب بدین موردی نبود رژیم ودریافت کنید برای شروع هم روی لینک بزنید وثبت نام انجام بدین

-.. 1402/05/13

سلام من آزمایش هم دادم گفتن زنت لاغرع با چ دارویی چاق شم؟۱۸سالمه۳۶کیلوام

کارشناس به اندام 1402/05/14

سلام عزیزم دارو شما رو چاق نمیکنه اول باید بررسی بشه مشکل داخلی نداشته باشید مثل کم خونی و... بعد برای گرفتن رژیم چاقی اقدام کنید

-نزگس 1402/03/07

سلام چتوری بی اشتها شم

کارشناس به اندام 1402/03/08

سلام عزیزم بافاصله منظم وعده ای رو استفاده کنید قبل غذا اب بنوشید زیره وتخم کتان وسرکه سیب اشتها رو کم میکنه اما درخوردنش زیاده روی نشه