چرا بعضی از افراد چاق نمی‌شوند؟

خانه » اخبار » چرا بعضی از افراد چاق نمی‌شوند؟
چرا بعضی از افراد چاق نمیشوند

چرا بعضی از افراد چاق نمیشوند

مطمئنا این سوال برای شماهم پیش آمده است که چرا بعضی از افراد به اصطلاح آب می‌خورند چاق می‌شوند، اما بعضی دیگر با پرخوری‌های زیاد هم وزنشان بالا نمی‌رود؟ مطالعات اخیر نشان می‌دهد یک نوع جهش ژنیتیکی باعث می‌شود تا توانایی بدن در افزایش وزن تغییر کند و به این دلیل بعضی از افراد همچنان لاغر می‌مانند. به همین دلیل بعضی از افراد بدون هیچ اقدام خاصی همچنان تناسب اندام دارند.

محققان برای تایید این فرضیه، زمنیه ژنتیک بیش از 645 هزار نفر در ایلات متحده آمریکا، مگزیم و انگلستان را ارزیابی کردند و متوجه جهش ژن GPR75 شدند. افرادی که این جهش ژنتیکی را دارند کمتر مستعد چاقی هستند و وزن آن‌ها عموما 3.5 کیلوگرم از حد متوسط کمتر است. احتمال بروز چاقی در این افراد نیز 54 درصد کاهش پیدا می‌کند و به گفته محققان، یک نفر از هر 2500 نفر حامل این ژن جهش یافته هستند.

گرچه افرادی که دچار چنین جهش‌های ژنتیکی نادری هستند هم از بیماری‌های ناشی از پرخوری در امان نیستند. این افراد هم باید به خوراک و تغذیه خود توجه لازم را بکنند. مصرف زیاد خوراکی‌های شور، شیرین و چرب علاوه بر چاقی می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های مزمن مانند دیابت و بیماری‌های قلبی-عروقی در آنها شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم همواره اصول تغذیه صحیح و فعالیت جسمانی منظم را در برنامه روزانه فردی خود بگنجانید.

4.7/5 - (12 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*