زردچوبه ادویه‌ای پُرخاصیت

رژیم غذایی، مقالات

  زردچوبه با نام علمي‌curcuma longa ادویه‌ای است هندی که متعلق به خانواده زنجبیل می‌باشد. این گیاه، بومي‌آسیای شرقی مي‌باشد و در بخش‌های مختلف هند، چین، تایوان و ژاپن کشت مي‌شود. قسمت‌های مورد استفاده این گیاه برای مصارف خوراکی و دارویی، ریزوم‌ها (ساقه زیرزمینی) آن مي‌باشد.

  کورکومین (diferuloylmethane)، رنگدانه زرد استخراج شده از ریزوم است. کورکومین به خاطر دارا بودن گروه فنولی خود، یک ضدالتهاب و آنتي‌اكسيدان قوي به شمار مي‌آید. اين خواص زردچوبه باعث شده است كه مصرف آن در بيماري‌هاي گوارشي، كبدي، سرطان، آرتريت روماتوئید، آلرژي، آسم، آترواسكلروز، بیماری‌های عصبی و دیابت مورد نظر قرار گيرد.

  زردچوبه

   

  زردچوبه و بیماری‌های گوارشی

  در طب سنتي زردچوبه به عنوان يك باد شكن شناخته شده است. مصرف آن با غذا موجب بهبود هضم غذا و كاهش نفخ معده مي‌شود. همچنين با تاثير در تحريك و توليد صفرا و در نتيجه هضم چربي‌ها موجب بهبود هضم غذا مي‌شود.

  لذا مصرف اين ماده در افراد مبتلا به اختلالات گوارشي مزمن است. افرادي كه بعد از مصرف غذا احساس خستگي و يا احساس نفخ مي‌كنند، پيشنهاد شده است. تجويز 500 ميلي گرم پودر زردچوبه به 166 بيمار مبتلا به سوء‌هاضمه به طور معني داري موجب بهبود سوء‌هاضمه در اين بيماران شده است.

  در يك مطالعه باليني ديگر كه روي 10 بيمار مبتلا به زخم معده انجام شد. تجويز يك گرم زردچوبه در روز موجب تسريع در بهبود زخم و كاهش درد معده شد. همچنين در مطالعه‌اي كه روي 89 بيمار مبتلا به كوليت زخمي ‌انجام شد. تاثير اين ماده گياهي با دوز 2 گرم در روز در درمان و پيشگيري از عود بيماري در مقايسه با دارونما به طور معني‌داري بيشتر بوده است.

  زردچوبه به عنوان مهار كننده اسپاسم ماهيچه صاف موجب كاهش دردهاي شكمي‌ ناشي از كوليت اولسراتيو در انسان مي‌شود. به علاوه گزارش شده كه زردچوبه موجب مهار رشد هليكوباكترپيلوري مي‌شود. اين را بايد در نظر داشت كه مصرف زردچوبه به عنوان دارو جهت پيشگيري و درمان بيماري‌هاي متعدد نياز به آزمايش‌هاي باليني تكميلي دارد.

   

  زردچوبه و بیماری‌های التهابي

  آسيب‌هاي التهابي از جمله عوامل ايجادكننده درد مفاصل هستند، لذا زردچوبه با اثر آنتي‌اكسيداني و ضد‌التهابي مي‌تواند در كاهش درد مفاصل موثر باشد. در دو مطالعه كه تاثير زردچوبه با دوز 1200ميلي گرم روزانه بر بيماري آرتريت روماتوئيد در مقايسه با فنيل بوتازون با دوز 30 ميلي گرم روزانه انجام شده است. بهبود خشكي مفاصل صبحگاهي، مدت قدم زني و كاهش ورم و درد مفاصل گزارش شده است.

   

  زردچوبه و ابتلا به سرطان

  در تحقيقات متعدد نشان داده شده است كه مصرف بعضي از مواد غذايي و گياهان دارويي مي‌تواند موجب مهار رشد سلول‌هاي سرطاني شود. گزارش تحقيقات اپيدميولوژيک حاكي از آن است كه در كشورهايي كه مصرف زردچوبه بالا است، سرطان‌هاي روده‌اي كمتر مشاهده شده است. در مقالات متعددي اثرات آنتي‌اكسيداني، ضدسميت، ضدالتهاب و ضد سرطاني كوركومين گزارش شده است.

  اثرات ضد سرطاني زردچوبه از اين نظر با اهميت است كه زردچوبه به عنوان يك ماده افزودني به غذا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. مصرف اين ماده با دوز بالا از تكثير سلول‌هاي سرطاني پيشگيري نموده است. ولي به سلول‌هاي سالم آسيبي وارد نمي‌كند.

  زردچوبه به طور مستقيم موجب مهار تشكيل عروق جديد شده است. به طور غير مستقيم با مهار توليد عوامل محرك در تشكيل عروق جديد، هورمون‌هاي رشد فيبروبلاست و هورمون رشد اپيدرم، از رشد سلول‌هاي سرطاني پيشگيري مي‌كند. اثرات ضدسرطاني كوركومين روي بسياري از رده سلول‌هاي سرطاني از جمله: پانكراس، رحم انسان و ديگر رده‌هاي سلولي و سرطان كليوي ناشي از تجويز مواد سرطان‌زا گزارش شده است.

  زردچوبه ادویه‌ای پُرخاصیت

   

  در مطالعات باليني اثر درماني زردچوبه در درمان بيماري سرطان گزارش شده است

  در يك مطالعه با تجويز زردچوبه به بيماران مبتلا به لوسمي‌تاثير مثبت اين داروي گياهي گزارش شد. همچنين در دو مطالعه تجويز زردچوبه با دوز 8 و 10 گرم در روز روي بيماران مبتلا به سرطان اوليه پروستات اثر درماني قابل توجه بدون عوارض جانبي داشته است.به علاوه گزارش شده است كه تجويز كوركومين به ميزان 150 ميلي گرم روزانه به بيماران مبتلا به سرطان لوزالمعده بدون هيچ گونه عوارض جانبي اثر درماني قابل توجه داشته است. در مطالعات مکانیسم‌های عمل متعددی برای اثر ضد سرطانی کورکومین ذکر شده است.

  نشان داده شده است که کورکومین دارای اثرات آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و آپوپتوزیس مي‌باشد. آپوپتوز یا مرگ سلولی برنامه‌ریزی شده، در سلول‌های سرطانی غیر فعال شده است. در مطالعات مختلف نشان داده شده است که کورکومین باعث القاء آپوپتوز مي‌شود. گونه‌های اکسیژن فعال (ROS)، رادیکال‌های آزاد بسیار واکنش پذیر هستند که باعث آسیب و مسمومیت سلول‌ها مي‌شوند.

  کورکومین باعث محافظت در مقابل آسیب اکسیداتیو توسط مهار رادیکال‌های آزاد مي‌شود. همچنین به عنوان یک ضد التهاب باعث جلوگیری از تشکیل تومور، ارتقاء، پیشرفت و انتشار آن مي‌شود.

  دوز مصرفی: ميزان مصرف زرد چوبه به عنوان دارو تا روزي 3 گرم براي اشخاص بالغ بلامانع مي‌باشد. همچنین مصرف 8 الی 10گرم روزانه زردچوبه به مدت 3 ماه جهت پيشگيري سرطان اوليه بدون عوارض جانبي بوده است. اگر چه کورکومین خالص در مسیر چندین بیماری مورد بررسی قرار گرفته است، اما شواهد در مورد اثرات رژیم غذایی زردچوبه محدود است.

   

  زردچوبه و بیماری‌های قلبی عروقی

  زردچوبه اثرات ضد التهابي قوي دارد. گزارش شده است كه اثرات ضدالتهابي تجويز خوراكي زردچوبه در كوتاه مدت مشابه هيدروكورتيزون مي‌باشد. ولي در طولاني مدت اثرات آن كمتر از اين دارو است. اما مهم آنكه مصرف خوراكي آن جهت اثر ضد التهابي بدون هيچ گونه عوارض جانبي است.

  گزارش‌های متعدد نشان داده‌اند که التهاب نقش مهمي ‌در بسیاری از بیماری‌های قلبی عروقی دارد. آترواسکلروز آسیب اکسیداتیو است که بر لیپوپروتئین‌ها و سلول‌های دیواره‌های رگ‌های خونی اثر مي‌گذارد. اکسیداسیون لیپوپروتئین با چگالی کم (LDLs) نقش مهمي‌در آترواسکلروز دارد.

  که این LDL اکسید شده یک محصول سمي ‌برای انواع مختلف سلول‌ها از جمله سلول‌های اندوتلیال مي‌باشد. تاثیر زردچوبه در مهار اكسيداسيون LDL، تکثیر سلول‌های عضلات صاف عروق و تجمع پلاكت‌ها كه از فاكتورهاي موثر در تشكيل پلاك آترواسكلروز است. احتمالا در پيشگيري و بهبود بيماري‌هاي قلبي و عروقي موثر مي‌باشد. همچنین زردچوبه مي‌تواند باعث تثبیت غشای سلولی شود.

   

  زردچوبه و بیماری دیابت

  نشان داده شده التهاب نقش عمده‌ای در توسعه دیابت نوع 2 دارد. کورکومین مي‌تواند باعث کاهش سطح قند خون و افزایش قابل توجهی در سطح انسولین پلاسما شود. همچنین کورکومین باعث کاهش قابل توجهی در سطوح سرمي‌ و کبدی کلسترول تام، تری‌گلیسیرید، اسیدهای چرب آزاد، فسفولیپیدها، فعالیت HMG کوآنزیم ردوکتاز، VLDL و LDL مي‌شود. مکانیسم احتمالی کاهش قند خون توسط کورکومین، ماهیت آنتی‌اکسیدانی آن و مهار رادیکال‌های آزاد مي‌باشد.

   

  زردچوبه و بیماری‌های عصبی

  مغز یک عضو بسیار اکسیداتیو است و با وجود اینکه تنها 2 درصد از وزن بدن را تشکیل مي‌دهد، 20 درصد از اکسیژن بدن را مصرف مي‌کند. با افزایش سن، یون‌های فلزی مانند آهن ، روی و مس در مغز تجمع مي‌یابد. در نتیجه، مغز در برابر بسیاری از اکسیدان‌ها قرار می‌گیرد.

  بسیاری از بیماری‌های عصبی در نتیجه تجمع پروتئین‌ها، آسیب اکسیداتیو و التهاب مي‌باشد. نشان داده شده کورکومین دارای ویژگی‌های متعدد و مطلوب برای پیشگیری از بیماری‌های عصبی مي‌باشد. از جمله: آلزایمر، پارکینسون، مولتیپل اسکلروزیس(MS)، صرع، ضربه به سر، پیری، افسردگی و سکته مغزی.

  زردچوبه ادویه‌ای پُرخاصیت

   

  عوارض جانبی

  يك ماده افزودني به غذاي روزانه انسان‌ها در اكثر جوامع است. تاكنون عوارض جانبي خطرناكي با مصرف آن گزارش نشده است. ولي عوارض جانبي اين ماده در موارد خاصي مشاهده شده است كه بايد مورد توجه قرار گيرد. در افراد مبتلا به سنگ کیسه صفرا یا اختلال مجاری صفراوی به دلیل عمل تحریکی کورکومین در انقباض ماهیچه صاف استفاده از زردچوبه منع شده است. همچنين تجويز آن به افراد مبتلا به سنگ صفرا، يرقان ناشي از انسداد مجاري صفرا و كوليك حاد مجاري صفرا پيشنهاد نمي‌شود.

   

  تداخل دارویی

  تجويز زردچوبه همزمان با لوواستاتين و آتورواستاتين و همچنين داروهاي كاهنده قند خون است. همچنين داروهاي كاهنده فشار خون احتمالا موجب تشديد اثر آنها مي‌شود. همچنين موجب مهار فعاليت پلاكت‌ها مي‌شود؛ در نتيجه مصرف آن همزمان با داروهايي مانند آسپرين و ضدانعقادها مانند وارفارين و هپارين توصيه نمي‌شود. اين را بايد در نظر داشت كه مصرف زردچوبه به عنوان دارو جهت پيشگيري و درمان بيماري‌هاي متعدد نياز به آزمايش‌هاي باليني تكميلي دارد.

   

  چرا باید زردچوبه را به برنامه محافظت از پوستمان اضافه کنیم؟

  زردچوبه قرن هاست که در فرهنگ های مختلف برای کاهش التهاب و دیگر استفاده های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. ریشه آن خشک و سپس خرد می شود تا پودری به رنگ نارنجی روشن بدست بیاید. برای استفاده در لوازم آرایشی و بهداشتی روی این پودر روغن های طبیعی چکانده می شود.

   

  مزایای زردچوبه برای سلامت

  رنگ زردچوبه انواع مختلفی دارد از زرد روشن گرفته تا نارنجی تیره، تفاوت رنگ آن بسته به محل و شرایط رشدش است. وب سایت های مراقبت از پوست و هومیوپاتی نیز زردچوبه را به عنوان یک جایگزین برای رنگ موهای روشن و براق معرفی می کنند. این رنگ دهنده طبیعی یکی از مواد شایع مورد استفاده در نساجی ها، رنگ سازی ها و دیگر صنایع مربوط به رنگ است.

  یکی از نتایج فوق العاده مهم که تحقیقات روی زردچوبه نشان داده است که: تاثیر این ماده روی درمان سرطان روده بزرگ توسط کورکومین است. کورکومین یکی از ترکیبات فعال درون زردچوبه است. این ترکیب در واقع با مهار پروتئین های پیام رسان و بستن راه رشد سلول های تومر مانع رشد و تکثیر سرطان  می شود.

   

  پس چه خواصی، زردچوبه را برای پوست ارزشمند می کند؟

  • زردچوبه ضد باکتری و ضد عفونی کننده است و دارای خواص ضد التهابی است.
  • به دلیل حضور کورکومین فعالیت آنتی اکسیدانی بسیاری قوی دارد.
  • خمیر زردچوبه در پوست های چرب به کنترل تولید چربی کمک می کند، که می تواند روی بهبود آکنه تاثیر داشته باشد.
  • درست مانند اسطو خودوس، زردچوبه نیز با کمک به رشد سلول های جدید بهبود سوختگی و جراحات را تسریع می کند.
  • زردچوبه در ترکیبات غلیظ تر می تواند به حذف سلول های مرده از روی پوست کمک کند.

  زردچوبه ادویه‌ای پُرخاصیت

   

  چگونه از مزایای زردچوبه بهره مند شویم؟

  ما از زردچوبه به عنوان یک منبع طبیعی رنگ در صابون ها استفاده می کنیم. تنها یک مقدار اندک کارساز است، چون تنها در مقداری از آن مزایای فراوانی نهفته است. اگر به دنبال لایه بردار هستید زردچوبه ادویه مناسب برای اضافه کردن به موادتان است. اما به عنوان اضافه کننده رنگ به خاطر داشته باشید هرچه کمتر بهتر، مقدار زیاد آن می تواند روی پوستتان لکه ایجاد کند.

  اضافه کردن  به صابون خاصیت ضد التهابی و محافظتی آن را نیز بالا می برد. اینها تنها چند خاصیت کوچک بودند، ترکیب زردچوبه با دیگر مواد مغذی، و ترکیبات سرشار از آنزیم مانند شیر کامل یا ماست آن را تبدیل به ماسک صورت و یا کرم شب فوق العاده می کند. با یکی از روش هایی که در ادامه به شما آموزش می دهیم می توانید زردچوبه را روی پوست خود آزمایش کنید.

   

  ماسک صورت

  • یک چهارم یا یک دوم قاشق چای خوری پودر آن را با ماست یونانی ساده ترکیب کنید.
  • به آرامی و با حرکات رو به بالا روی صورت خود بمالید.
  • اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه روی پوست بماند، و سپس با آب سرد صورتتان را بشویید.
  • به جای ماست می توانید از ژل آلوئه ورا، آب خیار، روغن زیتون یا روغن بادام شیرین استفاده کنید.
  • روغن طبیعی زردچوبه را اگر به همین مواد اضافه کنید حس لطیف تری می دهد اما تنها مقدار اندکی از آن کافیست.

   

  کرم شب

  • یک چهارم یا یک دوم قاشق چای خوری زردچوبه را با 56 گرم کرم صورت ترکیب کنید.
  • به خوبی میکسش کنید و روی صورتتان ماساژ دهید.

   

  خارش و التهاب

  • اگزما، پسوریازیس، و بثورات عفونی را می توان با ترکیب زردچوبه و شیر کامل یا ماست درمان کرد.
  • شیر را کمی گرم کنید ( به جوش نیاید ) چند قاشق چای خوری زردچوبه اضافه کنید و اجازه دهید 20 تا 30 دقیقه بماند.
  • مقداری از میکسی که درست کردید را به محل تحریک شده بمالید و اجازه دهید خشک شود.
  • از نتایج این درمان شگفت زده خواهید شد.
  Sending
  User Review
  5 (2 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *