محاسبه متابولیسم پایه؛ کاهش وزن با محاسبه BMR

BMR یا متابولیسم پایه میزان کالری است که بدن نیاز دارد تا برای انجام فعالیت‌های پایه‌ای خود مانند راه رفتن یا حتی نفس کشیدن، گردش خون، تولید سلول‌های خونی، جذب و هضم غذا، سنتز پروتئین و انتقال خون بسوزاند. شما می‌توانید میزان متابولیسم پایه را با استفاده از یک فرمول ریاضی محاسبه کنید. اما محاسبه […]

زمان مطالعه 16 دقیقه

تعداد بازدید 66174

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

محاسبه متابولیسم پایه؛ کاهش وزن با محاسبه BMR - 5 - محاسبه bmr - برنامه ریزی رژیم
میانگین امتیاز 4.4 از 5

BMR یا متابولیسم پایه میزان کالری است که بدن نیاز دارد تا برای انجام فعالیت‌های پایه‌ای خود مانند راه رفتن یا حتی نفس کشیدن، گردش خون، تولید سلول‌های خونی، جذب و هضم غذا، سنتز پروتئین و انتقال خون بسوزاند. شما می‌توانید میزان متابولیسم پایه را با استفاده از یک فرمول ریاضی محاسبه کنید. اما محاسبه bmr  چه فایده‌ای دارد؟ آیا کاهش وزن با محاسبه bmr  امکان پذیر است؟ جواب همه سوالات شما درباره متابولیسم پایه و تاثیر آن بر کاهش وزن را در ادامه خواهیم داد.

متابولیسم پایه یا bmr چیست؟

بعضی از متخصصین، متابولیسم پایه را با متابولیسم استراحت یکی می‌دانند. اما در واقع این دو تفاوت کوچکی با یکدیگر دارند. همانطور که گفته شد متابولیسم پایه، میزان کالری است که بدن می‌سوزاند تا ما زنده بمانیم. بدن برای انجام فعالیت‌های حیاتی و اصلی مانند نفس کشیدن یا حتی تولید سلول‌ها به کالری نیاز دارد. به این میزان کالری که بدن برای انجام فعالیت‌های اصلی می‌سوزاند، متابولیسم پایه گفته می‌شود. برای اندازه گیری دقیق متابولیسم پایه باید به آزمایشگاه بروید تا با شرایطی خاص میزان متابولیسم شما به دست بیاید.
متابولیسم پایه کمترین مقدار کالری سوزی بدن بدون هیچ فعالیت خاصی است که برای هر فرد متفاوت است.

متابولیسم استراحت یا RMR چیست؟

متابولیسم استراحت در واقع میزان کالری است که بدن در زمان استراحت می‌سوزاند. متابولیسم استراحت اصولا بعد از خواب خوب شبانه و صبح قبل از اینکه چیزی بخورید اندازه‌گیری می‌شود. همانطور که می‌بینید rmr  و bmr  تقریبا یکی هستند. به همین دلیل است که متخصصان از هردو نوع آنها به جای یکدیگر استفاده می‌کنند.

چه مواردی در میزان متابولیسم پایه تاثیرگذار است؟

1- تراکم ماهیچه‌ها

ورزش‌های هوازی مانند دویدن و دوچرخه‌سواری تاثیری بر متابولیسم پایه ندارند. اما ورزش‌های غیرهوازی مانند وزنه‌برداری به طور غیرمستقیم باعث بالا رفتن متابولیسم پایه می‌شوند. چرا که این دسته از ورزش‌ها باعث ساخت بافت ماهیچه‌ای خواهند شد. زیاد شدن ماهیچه‌ها متابولیسم استراحت را نیز بالا می‌برد. هرچه بافت ماهیچه‌ای در بدن بیشتر باشد، متابولیسم پایه بالاتر می‌رود تا به سطح مشخصی برسد.

2- سن

هرچه سن بالاتر برود، میزان متابولیسم پایه پایین‌تر می‌آید. به این معنا که بدن به کالری کمتری برای انجام فعالیت‌های اساسی خود نیاز دارد.

3- ژنتیک

ژنتیک و موارد ارثی که از پدر و مادر به فرزند منتقل می‌شوند نیز بر میزان bmr تاثیر می‌گذارد. هرچند مسئله‌ی چاقی و لاغری ارثی نیست و رفتارهای خانواده بر آن تاثیرگذار است، اما برخی از افراد به طور ژنتیکی دارای متابولیسم بالاتری نسبت به دیگران هستند.
ژنتیک یکی از عوامل تاثیرگذار بر متابولیسم پایه افراد است.

4- آب و هوا

آب و هوای سرد میزان متابولیسم bmr بدن را بالا می‌برد؛ چرا که بدن سعی می‌کند بدن را گرم نگه دارد برای همین کالری می‌سوزاند. از طرفی دیگر آب و هوای گرم هم متابولیسم پایه را بالا می‌برد. زمانی که دمای محیط بالا باشد، بدن تلاش می‌کند تا اندام‌های داخلی بدن را در دمای مناسب نگه دارد؛ برای همین کالری بیشتری می‌سوزاند و متابولیسم پایه را بالا نگه می‌دارد. حدودا با هر ۲ درجه فارنهایت بالا رفتن دما، کالری سوزی بدن 7 درصد افزایش پیدا می‌کند.

5- برنامه غذایی

خوردن وعده‌های کوچک باعث افزایش متابولیسم پایه می‌شود. از طرف دیگر غذا نخوردن و گرسنگی کشیدن باعث کاهش میزان متابولیسم تا ۳۰ درصد می‌شود. درست مانند تلفن همراه که اگر شارژش زیر پنج درصد باشد به حالت ذخیره کردن نیرو می‌رود، بدن نیز زمانی که ببیند کالری کافی دریافت نمی‌کند و یا کالری کافی برای سوزاندن ندارد، به حالت ذخیره‌ی کالری می‌رود.

6- بارداری

مطمئنا بارداری و تامین نیازهای جنین از بدن مادر باعث بالا رفتن متابولیسم پایه می‌شود. به همین دلیل است که زنان باردار تمایل دارند غذای بیشتری بخورند. همچنین، یائسگی بسته به تغییرات هورمونی می تواند bmr را افزایش یا کاهش دهد.

7- داروها

برخی از مکمل ها یا داروها BMR را افزایش می‌دهند. این داروها بیشتر توسط افرادی مصرف می‌شوند که قصد کاهش وزن دارند. کافئین یکی از این مکمل‌های رایج است.

چگونه متابولیسم پایه را محاسبه کنیم؟

اگر قصد دارید به وزن ایده‌آل یا سلامت برسید، محاسبه bmr می‌تواند کمک‌کننده باشد. می‌توانید میزان bmr خود را با کمک یک فرمول ریاضی که توسط دانشمندان طراحی شده، تست آزمایشگاهی و یا با استفاده از نرم‌افزارهای آنلاین به دست آورید. هیچ کدام از این راه‌ها میزان متابولیسم بدن را به صورت دقیق نمی‌گویند اما تست آزمایشگاه دقیق‌تر از بقیه‌ی راه‌هاست.

اما به این دلیل که تست دادن در آزمایشگاه هزینه‌بردار است، اکثر افراد دو راه دیگر را ترجیح می‌‌دهند.

فرمول محاسبه bmr:

برای مردان:

۸۸.۳۶۲ + (۱۳.۳۹۷ xمیزان وزن به کیلوگرم ) + (۴.۷۹۹ x قد به سانتی‌متر) – (۵.۶۷۷ x سن)

برای زنان:

۴۴۷.۵۹۳ + (۹.۲۴۷ x (وزن به کیلوگرم + (۳.۰۹۸ x قد به سانتی متر) – (۴.۳۳۰ x سن)

چرا باید از بی ام آر (BMR) خود مطلع باشیم؟

محاسبه bmr  به شما هنگام کاهش و یا افزایش وزن کمک زیادی می‌کند. اگر بدانید بدنتان به طور متوسط چقدر کالری می‌سوزاند، راحت‌تر می‌توانید میزان کالری دریافتی مورد نیاز بدن را مشخص کنید. به زبان ساده‌تر:

  • اگر می‌خواهید وزنتان را زیاد کنید: باید بیشتر از میزان متابولیسم پایه کالری دریافت کنید.
  • اگر می‌خواهید وزنتان را ثابت نگه دارید؛ باید به اندازه متابولیسم پایه کالری دریافت کنید.
  • و اگر می‌خواهید وزنتان را کم کنید: باید کمتر از متابولیسم پایه کالری دریافت کنید.

به چه میزان کالری در روز نیار دارید؟

اگر bmr  خود را محاسبه کرده‌اید مرحله بعدی این است که مشخص کنید بسته به میزان فعالیتتان در روز چه میزان کالری می‌سوزانید.

  • اگر کمترین میزان ورزش را دارید و یا هیچ ورزشی انجام نمی‌دهید، bmr خود را در ۱.۲ ضرب کنید.
  • اگر کمی فعالیت دارید، مثلا سه روز در هفته تمرین ورزشی سبکی انجام می‌دهید، میزان bmr خود را ضرب‌در ۱.۳۷۵ کنید.
  • اگر شدت ورزشتان متوسط است و هفته‌ای سه تا پنج بار ورزش می‌کنید، bmr خود را ضرب‌در ۱.۵۵ کنید.
  • اگر شدت ورزشتان بالاست و ۶ مرتبه در هفته ورزش می‌کنید، میزان bmr خود را ضرب‌در ۱.۷۲۵ کنید.
  • اگر شدت ورزشتان بالاست و ۶ تا ۷ مرتبه در روز ورزش می‌کنید و یا کار بدنی دارید، bmr خود را ضرب‌در ۱.۹ کنید.

عدد نهایی به دست آمده مشخص می‌کند شما چه میزان کالری نیاز دارید تا وزنتان فعلیتان را ثابت نگه دارید. البته فراموش نکنید که این عدد فقط یک تخمین است و میزان دقیقی را مشخص نمی‌کند.

چگونه bmr  خود را افزایش دهیم؟

مواردی که در bmr  تاثیر‌گذار هستند گفته شد. بعضی از این موارد تغییر ناپذیرند به عنوان مثال جنسیت و ژنتیک را نمی‌توان تغییر داد. اما با تغییر بعضی دیگر از موارد تاثیرگذار بر bmr می‌توان میزان متابولیسم پایه را افزایش داد. اولین قدم برای افزایش متابولیسم پایه بدن، کاهش وزن و افزایش بافت ماهیچه‌هاست. موارد زیر به بالا بردن bmr بدن کمک زیادی می‌کنند.

1- ماهیچه‌سازی

بهترین راه برای بالا بردن متابولیسم پایه؛ ساختن ماهیچه است. بافت ماهیچه‌ای بدون چربی کالری بیشتری می‌سوزاند تا چربی و به همین جهت موجب افزایش متابولیسم بدن شود. تمرینات عملکردی یا فاکشنال نسبت به ورزش‌های معمولی بیشتر به ساخت ماهیچه‌ها کمک می‌کند.

رژیم سایزینو

2- کاهش کالری دریافتی

راه دیگر برای بالا بردن متابولیسم پایه بدن مصرف به اندازه‌ و درست کالری‌هاست. یعنی اگر به بدن گرسنگی بدهید و کمتر از چیزی که باید، کالری دریافت کنید، متابولیسم بدن شما پایین می‌آید. به طور متوسط مردها روزانه به ۲۵۰۰ کالری و خانم‌ها روزانه به ۱۵۰۰ کالری نیاز دارند. غذاهایی که BMR را بالا می‌برند مانند فلفل تند، چای سبز، کلم بروکلی، ادویه‌جات، مرکبات و کاکائو میل کنید.

3- کاهش استرس

استرس یکی دیگر از مواردی است که روی پایین آمدن متابولیسم پایه تاثیر دارد. هجوم شدید کورتیزول (هورمون استرس) بدن شما را به حالت “جنگ یا گریز” می‌فرستد. در این حالت بدن برای مقابله با تهدید‌‌ها، خون کمتری به سیستم هضم غذا ارسال می‌کند.

کاهش وزن با محاسبه bmr

زمانی که عدد bmr  مناسب خود را پیدا کردید، می‌توانید با کمک آن خود را به وزن ایده‌آلتان برسانید و یا وزن حاضر را ثابت نگه دارید. برای کاهش وزن، اول متابولیسم پایه خود را بالا ببرید. با این کار می‌توانید میزان کالری‌سوزی خود را نیز بالا ببرید.

1- متابولیسم پایه خود را تغییر دهید

همانطور که گفته شد مواردی همچون ژنتیک، سن، جنسیت و ترکیب بدن در میزان  bmrنقش دارند. برای کنترل ژنتیک، سن یا جنسیت کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید، اما می‌توانید نسبت چربی و عضله بدن را برای افزایش متابولیسم تغییر دهید.

برای تغییر ترکیب بدن باید عضله‌سازی کرد. عضله‌ها و ماهیچه‌ها حتی در زمان استراحت کالری بیشتری از چربی می‌سوزانند. چندین مطالعه نشان داده است که فقط پس از چند هفته تمرین مقاومتی ممکن است شاهد افزایش ۷٪ -۸٪ میزان متابولیسم استراحت باشید.

2- میزان کالری سوزی‌را بالا ببرید

در حالت کلی میزان کالری که در روز می‌سوزانید به میزان متابولیسم بدن بستگی دارد. با این وجود می‌توانید با ایجاد تغییر در برنامه غذایی و میزان فعالیت روزانه‌تان، کالری بیشتری بسوزانید. متابولیسم پایه همراه با دو عامل دیگر می‌تواند ایده‌ی کل کالری‌های سوزانده شده در روز را به شما ارائه دهد.

اگر کالری بیشتری نسبت به آنچه می‌سوزانید دریافت کنید، تعادل انرژی را بر هم می‌زنید و تاثیر منفی روی متابولیسم بدن می‌گذارید.

اطلاع از متابولیسم پایه بدن و میزان کالری مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های بدنی تاثیر به‌سزایی در رسیدن به وزن ایده‌آل دارد. محاسبه bmr به بسیاری از سوالات شما درباره بدنتان پاسخ می‌دهد. همانطور که گفته شد کاهش وزن با محاسبه bmr امکان‌پذیر است. کافیست از فرمول گفته شده در مقاله برای متابولیسم پایه خود استفاده کنید.

برای کاهش وزن هدفمند، لازم است متابولیسم پایه بدن خود را بدانید و فعالیت های فیزیکی و کالری دریافتی خود را با آن هماهنگ کنید.

محاسبه متابولیسم پایه؛ کاهش وزن با محاسبه BMR - 11 - محاسبه bmr - برنامه ریزی رژیم

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.4 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
اقبال سهرابی 1403/04/02

همه مطالب عالی هستن من حدود۶ماه ونیم هست که در حال کاهش وزن هستم و۲۴کیلو وزن کم کردم کلیه مطالب آموزشی ومفید هستن سپاس از زحمات جناب دکتر وکارشناسان ومشاوران تغذیه

کارشناس به اندام 1403/04/03

خداقوت عزیزم ممنون از همراهی شما پایدار باشید

- 1403/02/23

سلام من هر کاری میکنم نمی توانم پی ام ار در بیارم میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

کارشناس به اندام 1403/02/24

سلام عزیزم فرمول محاسبه هست که فقطباید اعداد جایگذاری بشه

-, 1402/04/30

سلام بی ام ای من ۱۹ هست ، شنیدم میشه تا وزن زیبایی لاغر شد . وزن من مناسبه ولی پاهای چاقی دارم برای همین میخواستم تا وزن زیبایی ۴ کیلو کم کنم من قبلاً دوبار این رژیم رو خریدم میشه کد تخفیف بدید و اینکه من وقتی یک کیلو کم میکنم وزن استپ می‌کنه در این موقع پشتیبانی کمکی می‌کنه

کارشناس به اندام 1402/04/31

سلام عزیزم وقتی اضافه وزن ندارین وهدف زیبایی اندامه وزن به سختی کم میشه بله پشتیبانی ودارین هر وقت سوال داشتین تماس بگیرید راهنمایی میکنن برای شروع هم روی لینک بزنید وثبت نام انجام بدین

شکوه 1402/01/22

سلام چرا قسمت محاسبه bmrدر دسترس نیست ؟

کارشناس به اندام 1402/01/23

سلام عزیزم چشم بررسی میکنیم ممنون ازشما

- 1402/01/22

سلام چرا قسمت محاسبه bmrدر دسترس نیست ؟

کارشناس به اندام 1402/01/23

سلام چشم بررسی میکنیم عزیزم

امين 1401/11/10

سلام من (آقا ) ٣٨ سال قد ١٨٠ وزن ١٠٧ ، سه روز در هفته باشگاه ميرم ، ميزان كالري روزانه رو ١٢٠٠ بدست آوردم بر اساس اين فرمول شما ، ميخواستم بدونم درسته ممنون

کارشناس به اندام 1401/11/11

سلام بزرگوار میران کالری برای هرفرد باتوجه به تمام مشخصات توسط برنامه تعیین میشه برای محاسبه کالری ودریافت برنامه اصولی مناسب خودتون میتونین روی این لینک کلیک کرده وثبت نام انجام بدین

ماری 1401/10/30

سلام من می خواستم که در هفته ۱ کیلو کم کنم وزنم 60 قدم 160 هست مثال :اگه bmr پایهمن باشه ۲۵۷۸ که ۵ الی ۶ ساعت در هفته هم که فعالیت دارم که ۱۰۰۰ کالری کم کنم و هر هفته که ۱ کیلو کم بکنم کالری روزانه ام را هم کم بکنم تا جای که میشه ۱۱۲۵ این کار باعث به حالت قحطی. بردن.. عضله سوزی نمیشه ؟؟؟

کارشناس به اندام 1401/11/01

سلام عزیزم اگر میزان کالری با برنامه باشه مشکلی پیش نمیاد این اندازه کالری برای هرفرد متفاوت وتوسط برنامه تعیین میشه

محمد 1401/10/25

سلام. چرا قسمت جدول BMR از دسترس خارج شده؟؟ پیغام 403 Forbidden nginx/1.22.0 میده. لطفا بررسی کنید. متشکرم

کارشناس به اندام 1401/10/26

سلام اقامحمد در حال بازنگری وویرایش هست ممنون از توجه وشکیبایی شما

فاطمه 1401/10/06

سلام وقت بخیر من ۲۷سال دارم قد ۱۶۵ وزن ۶۳ مشکل کم کاری تیرویید دارم ک تحت درمان هست و هفته ای سه جلسه ورزش میکنم میخواستم بدونم میزان کالری دریافتی من در روز باید چقد باشه ؟

کارشناس به اندام 1401/10/14

سلام فاطمه جان محاسبه میزان کالری طبق تمامی مشخصات فردی شما صورت میگیره این محاسبه متناسب با تمام شرایط شما توسط برنامه تعیین میشه شما ازاین لینک میتونین ثبت نام انجام بدین

صادق 1401/08/05

سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون ببخشید من یه سوألی داشتم من مرد هستم و 28 سالمه قدم 175 سانتی متره و وزنم 90 کیلوگرمه میخواستم بدونم در طول یک روز چقدر باید کالری دریافت کنم تا وزنم 90 کیلوگرم ثابت بمونه؟ممنون

کارشناس به اندام 1401/08/07

سلام وقت بخیر میتونید برای محاسبه کالری مصرفی روزانه به این لینک مراجعه کنید

ادریس موسوی 1401/07/26

عالی

کارشناس به اندام 1401/07/27

💕🌹

السا 1401/07/25

سلام ببخشید من 14.10ماهه هستم و رژیم میگیرم خیلی خسته شدم 6 قاشق برنج میخورم و هرچیزی رو که می‌خوام بخورم وزن میکنم دیگه هم خودم رو و هم خانواده ام رو خسته کردم در روز چقدر برنج و نان مصرف کنم که چاق نشم و وزنم ثابت بمونه لطفاً جواب بدید چون وضع مالی چندان خوبی ندارم که رژیم دریافت کنم فقط بگید چقدر برنج و نان در روز مصرف کنم ممنون

کارشناس به اندام 1401/07/26

سلام السا جان .عزیزم میتونی برای محاسبه کالری مورد نیاز روزانه خودت به این لینک مراجعه کنی

ریحان 1401/07/15

سلام من ۷۳ کیلو هستم و فعالیت زیادی دارم به طور میانگین روزانه ۱ ساعت ورزش سنگین می کنم و از لحاظ غذایی هم بسیار کم میخورم و تقریبا همیشه رژیم بودم اما متاسفانه متابولیسم پایین دارم و به طور دلخواهم وزن کم نمیکنم میخواهم بدونم چطور سوخت ساز بدنم افزایش پیدا کنه؟

کارشناس به اندام 1401/07/16

سلام ریحانه جان .عزیزم برای کاهش وزن تنها کم خوری کافی نیست کالری که دریافت میکنید باید متناسب باشه با فعالیت و تحرکی که دارید اگه خیلی کم کالری دریافت کنید بدن هم سوخت و سازش کم میشه و در نهایت وزن هم کم نمیشه پس رژیم باید اصولی باشه و زیر نظر پزشک تغذیه تا بتونید نتیجه دلخواهتون رو ازش بگیرید .رژیم دکتر کرمانی بارعایت همه استاندارد ها میتونه بهترین انتخابت باشه برای رسیدن به وزن ایده آل .برای ثبت نام و دریافت این رژیم میتونی به این لینک مراجعه کنی

فاطمه 1401/06/06

سلام من هفته ای سه روز 1ساعت ورزش تخصصی شکم و پهلو وترامپولین میرم قالی بافی میکنم وزنم 73 کیلوشکم وبازو فقط دارم چه جوری وزن کم کنم

کارشناس به اندام 1401/06/07

سلام فاطمه جان .عزیزم برای کاهش وزن لازمه که در کنار ورزشی که انجام میدی حتما رژیم غذایی درست و اصولی داشته باشی تا بتونی به اندام دلخواهت برسی .برای ثبت نام و دریافت رژیم دکتر کرمانی که متناسب با شرایط جسمانی خودت تنظیم میشه میتونی به این لینک مراجعه کنی

پریناز 1401/05/18

سلام خسته نباشید من دختری ۲۶ساله باوزن ۶۴ وقد۱۶۲ هستم..شکم وپهلو دارم میخوام وزنم به ۶۰ برسه باید چیکارکنم که شکم وپهلوهام کوچیک بشه

کارشناس به اندام 1401/05/23

سلام عزیزم .برای لاغری شکم پهلو باید تمرینات قدرتی و هوازی رو زیر نظر مربی انجام بدین علاوه بر اون باید رژیم غذایی مناسبی رو هم دنبال کنید .برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید

متین یزدانی 1401/05/04

عالی بود

کارشناس به اندام 1401/05/09

🌹❤

سوگند 1401/03/10

میشه در مورد چجوری بدنسازی کار کنیم که عضله نشیم و ماهیچه ای نشیم من هی کار میکنم پر تر میشم نمیخوام عضله شم میخوام عضله بسوزونم

کارشناس به اندام 1401/03/11

سلام سوگند جان ورزش هوازی انجام بده و در کنارش تغذیه مناسب داشته باش ورزش قدرتی انجام نده چون باعث عضله سازی می‌شه

ذبیح الله 1401/02/21

28 سالمه وزنم 64 هست و قدم 176. چند روز هست که غذاهای پرکالری میخورم و آنهم زیاد، و نتیجه خوبی دارم میگیرم چون میخام وزنم اضافه بشه. بعدش یک سوال دارم: میخوام بدونم چقدر کالری در روز به فعالیت های روزانه ام اختصاص داده میشه؟ اولا اجازه بدید فعالیت روزانه ام را برایتون بگم، هر روز صبح پنج دقیقه ورزش سبک دارم، حدود نیم ساعت در روز پیاده روی دارم، کارم با کامپیتوتر هست( خیلی کارهای سبک هستش). با توضیحات بالا طبق محاسبه خودم روزانه تا حدود پنج هزار کالری میگیرم و فک میکنم حدود یک هزار کالری مختص فعالیت روزانه ام و باقی تبدیل به عضله یا چربی میشود. حالا میخوام نظر شما را هم بگیرم

کارشناس به اندام 1401/10/16

عرض ادب بزرگوارحدود300کالری بافعالیتهای ورزشی سوزانده بشه کافیه شما۷۷۰۰ کالری مازاد نیاز بدن دریافت کنید یک کیلو وزن بالا میره روزی ۵۰۰۰هزارکالری بالایی هست هواستون باشه چربی شکمی نشه

Mitra 1401/01/21

سلام من۲۱ سالمه وزنم ۳۷ و قدم ۱۵۵ هر دارویی استفاده کردم تاثیر گذار نبوده و امیدی ب افزایش وزن ندارم میخواستم بپرسم شما دارویی پیشنهاد میکنید یا خیر

کارشناس به اندام 1401/01/22

سلام میترا جان مصرف مولتی ویتامین و آهن و زینک به افزایش اشتها و در نهایت به افزایش وزن شما کمک زیادی می‌کنه مصرف غذاهای پرکالری مثل سیب زمینی و حبوبات و ماکارونی هم به افزایش وزنت کمک می‌کنه اگر مایل به دریافت رژیم افزایش وزن اصولی دکتر کرمانی هم هستی به این لینک مراجعه کن

فاطمه سادات 1400/11/30

سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون ، یه سوال داشتم من دختر بیست و یک ساله وزنم ۶۷ و قدم ۱۶۵ هست الان هفته ای سه ساعت عضله سازی در بدنسازی انجام میدم چه غذایی مصرف کنم و چه کنم که وزنم بالا نره ؟؟

کارشناس به اندام 1400/12/01

سلام فاطمه سادات عزیز اگر به وزن دلخواهت رسیدی باید از رژیم تثبیت وزن استفاده کنی اگر مایل به دریافت یه رژیم تثبیت وزن اصولی هستی به این لینک مراجعه کن