رژیم کتوژنیک ketogenic اصولی + برنامه لاغری سریع با رژیم کتو

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » رژیم کتوژنیک ketogenic اصولی + برنامه لاغری سریع با رژیم کتو
در رژیم کتوژنیک برای بدنسازها همچنان پروتیئینها سهم بیشتری از کربوهیدراتها دارند

می‌دانید رژیم کتوژنیک چیست؟ اگر رژیم کتوژنیک برای لاغری، تازگی‌ها به گوشتان خورده است و هوس کرده‌اید برای لاغری سریع و کاهش وزن، این رژیم را امتحان کنید، بهتر است اول کاملا با آن آشنا شوید. رژیم کتوژنیک یا کتو، رژیمی کم کربوهیدرات، پرچرب و پرپروتئین است. رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی نیز مبنی بر همین مواد غذایی است. برای اینکه بیشتر با این رژیم آشنا شوید، ادامه مقاله را بخوانید.

فهرست مطالب (کلیک کنید)

رژیم کتوژنیک چیست؟

برای اینکه رژیم کتوژنیک را بهتر درک کنید، یک ماشین دوگانه سوز را در نظر بگیرید. این ماشین هم قابلیت روشن شدن با گاز را دارد و هم بنزین. اما این ماشین همیشه با گاز کار کرده است، حالا وسط راه گازش تمام و خاموش می‌‌شود. شما باشید چه کاری می‌کنید؟ خوب مشخص است که دکمه‌ بنزین را می‌زنید؛ چون می‌توانید از سوخت جایگزین استفاده کنید.

حتی با بنزین، ماشینتان بهتر و سریع‌تر هم کار می‌کند. بدن ما نیز، شبیه به همین ماشین است. دو نوع سوخت دارد: کربوهیدرات و چربی. حالا وقتی کربوهیدراتش تمام شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ مطمئنا شما را وسط راه نمی‌گذارد؛ چون می‌تواند به جای کربوهیدرات، از کتون استفاده کند. کتون مولوکی حاوی چربی است که در زمان نبود قند در بدن تولید می‌شود تا به عنوان سوخت برای تامین انرژی استفاده شود.

در این رژیم، میزان مصرف کربوهیدرات‌ها، به شدت کم می‌شود و به ۵ درصد می‌رسد؛ در حالی که میزان مصرف چربی‌ها، بسیار بالاست. شاید به نظرتان عجیب بیاید که یک رژیم غذایی با چربی بالا (منظور، چربی‌های سالم مثل روغن نارگیل، روغن زیتون و… است) چطور می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؛ در حالی که بارها و بارها شنیده‌ایم، برای لاغر شدن، نباید چربی مصرف کنیم؟ با ما همراه باشید تا این چالش را برای شما حل کنیم.

 

این رژیم اولین بار، برای درمان بیماران صرعی به کار گرفته شد؛ اما در حال حاضر، یکی از محبوب‌ترین رژیم‌های‌غذایی، برای کاهش وزن است. در رژیم لو کرب دایت، مصرف کربوهیدرات‌ها به شدت کاهش می‌یابد (چیزی حدود ۵ درصد) و چربی‌ها جایگزین آن خواهند شد. کاهش مصرف کربوهیدرات‌ و افزایش مصرف چربی، بدن را در حالت کتوزیس قرار می‌دهد.

منظور از کتوزیس چیست؟

سوخت اصلی بدن برای تامین انرژی، کربوهیدرات است (قند یا گلوکز)؛ اما در رژیم کتوژنیک که خبری از کربوهیدرات نیست، بدن برای تامین سوخت سراغ چربی‌ها‌ می‌رود. اسم علمی این تغییر وضعیت بدن، از حالت گلوکز سوزی به چربی سوزی، کتوزیس است.

انواع رژیم کتوژنیک کدام‌اند؟

به طور کلی ۴ نوع رژیم کتوژنیک وجود دارد: رژیم کتوژنیک استاندارد، رژیم کتوژنیک سیکلیکال یا دوره‌ای، رژیم کتوژنیک هدفمند و رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا که در ادامه درباره آن‌ها توضیح خواهیم داد.

در تعریف انواع این رژیم با عبارت درشت مغذی‌ها روبه‌رو خواهید شد که باید ابتدا آن را توضیح بدهیم. مواد غذایی که ما به صورت روزانه مصرف می کنیم، شامل دو دسته‌اند. ریزمغذی‌ها و درشت‌مغذی‌ها. درشت مغذی‌ها شامل سه دسته‌ اصلی چربی، پروتئین و کربوهیدرات و ریز مغذی‌ها شامل ویتامین‌ها و املاح معدنی می‌شوند.

بیشتر بخوانید: منظور از ریزمغذی‌ها و درشت‌ مغذی‌ها چیست؟

رژیم کتوژنیک استاندارد (SKD): مناسب برای تازه کارها

نسبت درشت مغذی ها در این رژیم: ۷۵ درصد چربی، ۱۵ تا ۲۰ درصد پروتئین، ۵ تا ۱۰ درصد کربوهیدرات.

این نوع رژیم شامل ۵ درصد کربوهیدرات، ۲۰ درصد پروتئین و ۷۵ درصد چربی است؛ یعنی مقدار چربی آن بالاتر است. در رژیم کتوژنیک استاندارد، تمام وعده‌های اصلی و میان وعده‌ها، بر اساس چربی‌هایی مثل آووکادو، کره، روغن‌های سالم، ماهی‌های چرب و گوشت‌ها، زیتون و روغن زیتون تنظیم می‌شوند. در این رژیم روزانه، میزان چربی مصرفی باید چیزی معادل سه چهارم فنجان روغن زیتون باشد.

بهتر است که از سبزی‌های غیر نشاسته‌ای، مثل هویج، اسفناج، کلم بروکلی و … ، میوه‌های کم کربوهیدرات، مثل توت و ملون استفاده کنید. همچنین، مقدار مصرف پروتئین متوسط است؛ یعنی، چیزی حدود ۱۱۲ گرم گوشت، ماهی یا مرغ در هر وعده.

همه‌‌ی چیزی که برای اطلاع از رژیم کتوژنیک نیاز دارید در پادکست زیر اومده، توصیه می‌کنیم از دستش ندید:

رژیم کتوژنیک سیکلیکال یا دوره‌ای (CKD): مناسب برای ورزشکاران

نسبت درشت مغذی‌ها در این رژیم: ۷۵ درصد چربی، ۱۵ تا ۲۰ درصد پروتئین، ۵ تا ۱۰ درصد کربوهیدرات در روزهای کتو یا لو کرب دایت؛ ۲۵ درصد چربی، ۲۵ درصد پروتئین و ۵۰ درصد کربوهیدرات در روزهای آزاد.

رژیم کتوژنیک سیکلیکال یا دوره‌ای راه آسانتری، برای اضافه کردن چربی‌ها، به برنامه غذایی است. باعث می‌شود در روزهای آزاد، رژیم متعادل‌تری داشته باشید. یکی از انواع این رژیم دوره‌ای، شامل پنج روز رژیم کتوژنیک استاندارد و دو روز رژیم غیرکتوژنیک، در طول هفته‌ است. بعضی‌ها ترجیح می‌دهند روزهای آزادشان را برای مناسبت‌های خاصی، مثل تعطیلات، تولد و عروسی نگه دارند.

توصیه‌ی ما این است که برای نتیجه‌ بهتر، در روزهای آزاد از کربوهیدرات‌های سالم، مثل میوه‌ها، سبزی‌های نشاسته‌ای، لبنیات و غلات کامل (به جز غذاهای فرآوری شده یا شیرین) استفاده کنید.

رژیم کتوژنیک هدفمند (TKD): مناسب برای بدنسازها

نسبت درشت مغذی‌ها در این رژیم: ۶۵ تا ۷۰ درصد چربی، ۲۰ درصد پروتئین ، ۱۰ تا ۱۵ درصد کربوهیدرات.

رژیم کتوژنیک هدفمند، در بین ورزشکاران و افراد فعالی متداول است که رژیم کتو را انتخاب کرده‌اند و به کربوهیدرات بیشتری نیاز دارند. در این رژیم، افراد اجازه دارند قبل و بعد از ورزش، ۲۰ تا ۳۰ درصد کربوهیدرات مصرف کنند تا بتوانند شدت ورزششان را افزایش بدهند (مقدار کربوهیدرات مصرفی در کل روز ۷۰ تا ۸۰ گرم است).

رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا: مناسب برای افرادی که فعالیت بدنی شدید دارند

نسبت درشت مغذی‌ها در این رژیم: ۶۰ تا ۶۵ درصد چربی، ۳۰ درصد پروتئین، ۵ تا ۱۰ درصد کربوهیدرات.

در این نوع رژیم کتو، لازم است روزانه ۱۲۰ گرم پروتئین یا چهار وعده ۱۱۵ گرمی گوشت قرمز، ماهی یا مرغ و حدود ۱۳۰ گرم چربی مصرف کنید. کربوهیدرات‌ها همچنان محدودند و کمتر از ۱۰ درصد کالری روزانه را به خود اختصاص می‌دهند. بسیاری از مردم، این رژیم را ترجیح می‌د‌هند؛ زیرا می‌توانند نسبت به رژیم کتو استاندارد، پروتئین بیشتر و چربی کمتری مصرف کنند. البته ممکن است این نوع رژیم، منجر به کتوز نشود؛ چون پروتئین هم درست مثل کربوهیدرات، می‌تواند به گلوکز و سوخت تبدیل شود. با این حال به طور کلی، این نوع رژیم کتوژنیک هم منجر به کاهش وزن می‌شود.در رژیم کتوژنیک، برای بدنسازها و همچنین پروتیئین‌ها، سهم بیشتری از کربوهیدرات‌ها دارند

فواید رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم غذایی کتوژنیک فواید زیادی دارد. کمکتان می‌کند تا:

 • کمتر احساس گرسنگی کنید
 • عملکرد هورمون‌هایتان بهبود پیدا کند
 • پوست زیباتری داشته باشید
 • چربی بیشتری بسوزانید
 • بافت عضلانی‌تان حفظ شود
 • ذهنتان هوشیارتر و متمرکزتر باشد

کبد چرب و رژیم کتوژنیک نیز رابطه خوبی باهم دارند. به این فواید، گزینه‌های زیر را نیز اضافه کنید:

۱- کمک به کاهش وزن

رژیم کتو روش موثری برای کاهش وزن است. در این روش، بدون کالری شماری، به راحتی می‌شود وزن کم کرد. یکی از تحقیق‌ها نشان داد، افرادی که رژیم کتو داشتند، ۲/۲ برابر بیشتر از کسانی وزن کم کردند که رژیم کم‌چرب و کم کالری داشتند.

بیشتر بخوانید: برنامه یک روزه کاهش وزن + ۱۳ راهکار برای لاغری

۲- کاهش احساس گرسنگی

کتوز برای کاهش اشتها هم گزینه‌ی خوبی است. اگر از یک رژیم غذایی استاندارد (پرکربوهیدرات) استفاده کنید، دچار نوسان‌های شدید قند خون می‌شوید. این موضوع، احساس گرسنگی را تشدید می‌کند. وقتی وارد فاز کتوز می‌شوید، برای تامین انرژی از چربی استفاده می‌کنید. قند خونتان در سطح پایین و سالمی می‌ماند. چربی سالم توسط کبد، به کتون تبدیل می‌شود. این فرآیند، گرسنگی شما را از بین می‌برد.

رژیم کتوژمیگ کصرف پروتئین زیادی می‌طلبد.

رژیم کتوژنیک مصرف پروتئین زیادی می‌طلبد.

۳- افزایش سوخت و ساز

کتوز، به طور طبیعی، سوخت و ساز را تقویت می‌کند؛ پس از کالری چربی‌ها نترسید. با این کار چربی‌های سالم را به کتون‌های مفید، برای مغز و قلب تبدیل و از آن‌ها به عنوان سوخت استفاده می‌کنید. طبق محاسبه‌های انجام شده در حالت کتوز، آقایان روزانه ۴۵۰ کالری و خانم‌ها ۱۵۰ کالری اضافه‌تر می‌سوزانند.

۴- پیشگیری از دیابت

یکی از فواید رژیم کتو، از بین بردن چربی‌های اضافی بدن است. با توجه به اینکه این چربی‌های اضافه، ارتباط نزدیکی با دیابت نوع ۲ و پیش دیابت دارند، می‌توان نتیجه گرفت که این رژیم، برای افراد دیابتی خوب است. منظور از سندروم متابولیک، مجموعه‌ای از عوامل خطر مثل فشار خون بالا، سطح افزایش یافته انسولین، چربی اضافی در اطراف شکم و افزایش چربی خون است که با هم اتفاق می‌افتند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته و دیابت را افزایش می‌دهند. نکته‌ی مهم اینجاست که این رژیم به دیابتی‌های نوع ۱ توصیه نمی‌شود و دیابتی‌های نوع ۲ نیز باید با احتیاط و زیر نظر پزشک از این رژیم استفاده کنند.

۵- جلوگیری از پیشرفت سرطان

یکی از ویژگی‌های سلول‌های سرطانی این است که برای رشدشان، از کربوهیدرات یا قند خون تغذیه می‌کنند. وقتی رژیم کتو یا لو کرب دایت می‌گیرید، به دلیل کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها، قند خونتان هم پایین می‌آید. به این حالت، گرسنگیِ سلول‌های سرطانی می‌گویند. زمانی که سلول‌های سرطانی تغذیه نشوند یا به اصطلاح گرسنه بمانند، احتمال پیشرفت تومورها هم به حداقل می‌رسد.

بیشتر بخوانید: چه کنیم تا سرطان نگیریم؟

۶- درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک

یکی از دلایل ایجاد سندروم تخمدان پلی کیستیک، افزایش سطح انسولین است. وقتی سطح انسولین بالا برود، تخمدان از حد معمولی خود، بزرگ‌تر می‌شود و کیست‌هایی در اطرافش به وجود می‌آیند. رژیم غذایی کتوژنیک سبب کاهش سطح انسولین (به علت کاهش مصرف کربوهیدرات و در نتیجه کاهش سطح قند خون) در بدن می‌شود؛ بنابراین نقش مهمی در درمان این بیماری دارد.

رژیم کتو به درمان بیماری تخمدان پلی کیستیک کمک میکند

رژیم کتو به درمان بیماری تخمدان پلی کیستیک کمک می‌کند

عوارض رژیم کتوژنیک

ممکن است ابتدا با پیروی از این رژیم، وزن کاهش یابد؛ ولی خطراتی هم دارد که سلامت فرد را تهدید می‌کند. چون سوخت اصلی مغز و سیستم عصبی گلوکز است، با محدود شدن کربوهیدرات، کارایی سیستم عصبی به‌طور قابل توجه‌ای کاهش می‌یابد و بی‌حوصلگی، بی‌تمرکزی و پرخاشگری، فرد و اطرافیان را کلافه می‌کند. رژیم کتوژنیک عوارض زیر را دارد:

۱- از دست دادن جدی ماهیچه یکی از اثرات جانبی کتو است

کاهش ماهیچه‌ها در رژیم کتوژنیک وجود دارد. مطالعه‌ها نشان می‌دهد افرادی که از این رژیم پیروی می‌کنند حتی در صورت انجام تمرین‌های مقاومتی، ماهیچه‌های خود را از دست می‌دهند. این امر ممکن است به این واقعیت مربوط باشد که جهت عضله‌سازی پس از ورزش‌های مقاومتی، تاثیر پروتئین به تنهایی، از میزان تاثیر پروتئین و کربوهیدرات‌ها با هم کمتر است. در ضمن، طبق مطالعه‌ای، افرادی که به مدت سه ماه رژیم کتو می‌گیرند، در مقایسه با افرادی که از رژیم‌های لاغری دیگر تبعیت می‌کنند، همان میزان وزن کم می کنند و حجم عضله از دست می‌دهند. با این تفاوت که افراد کتویی حجم بیشتری از عضله ساق پا را از دست می‌دهند.

از دست دادن توده عضلانی با افزایش سن ، عواقب جدی را به دنبال خواهد داشت. ضعف عضلانی عامل اصلی مرگ و میر ناشی از صدمه‌ها در افراد مسن است.

۲- کتو با فشار به کلیه‌ها احتمال بروز سنگ کلیه را بوجود می‌آورد

سنگ کلیه یک عارضه جانبی احتمالی رژیم کتوژنیک است. تحقیق‌ها منتشر شده در ژورنال عصب شناسی کودکان نشان داد، در بین کودکانی که رژیم کتو را به عنوان درمان بیماری صرع داشته اند، از بین ۱۹۵ بیمار، در ۱۳نفر آن‌ها سنگ کلیه ایجاد کرده است. اگر سابقه ابتلا به سنگ را دارید، با پزشک معالج خود مشورت کنید.

۳- کتو برای دیابتی‌ها خطرناک است

کربوهیدرات‌ها به کنترل میزان قند خون کمک می‌کنند. به همین دلیل، برای افراد مبتلا به دیابت، اهمیت ویژه‌ای دارد. مطالعه‌ای منتشر شده در ماه مه سال ۲۰۱۸، در ژورنال پزشکی دیابت نشان می‌دهد که رژیم غذایی کتو ممکن است، به کنترل سطح hba1c (میانگین دو تا سه ماه قند خون) کمک کند. همچنین ممکن است قسمت‌های هیپوگلیسمی را ایجاد کند که خطرافت قند خون را بوجود می‌آورد.

درباره مبتلایان به دیابت نوع ۲ نیز همین اتفاق می‌افتد. برخی تحقیق‌ها اولیه حاکی از آن است که رژیم کتو ممکن است، برای برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، بی‌خطر و مؤثر باشد؛ اما همچنان خطر ابتلا به قند خون پایین، به خصوص برای افرادی وجود دارد که انسولین می‌زنند. رژیم کتو در بعضی از گروه‌های غذایی معلوم نیست که به نفع افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ است یا ضرر بیمار. به عنوان مثال، مطالعه‌ای که در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶، در مجله nutrients منتشر شد، اهمیت غلات کامل را برای کمک به کنترل وزن و همچنین کنترل قند خون بالا نشان می‌دهد. غلات کامل در این رژیم محدودند. بهترین راه عمل این است که قبل از شروع با پزشک متخصص مشورت کنید.

رژیم کتوژنیک به مبتلایان به دیابت توصیه نمی‌شود

رژیم کتوژنیک به مبتلایان به دیابت توصیه نمی‌شود

۴- رژیم کتوژنیک می تواند منجر به کم آبی و از بین رفتن الکترولیت ها شود

كاهش كربوهیدرات‌ها، به طور ناگهانی، بدن شما را برای انواع مختلفی از عارضه آماده می کند. سوخت مورد علاقه مغز گلوکز است که به راحتی از کربوهیدرات‌ها ایجاد می‌شود. در رژیم‌های کم کربوهیدرات، مغز مجبور است با استفاده از کتون‌های چربی‌های هضم شده، انرژی‌اش را تامین کند. برای کمک به این مساله، کلیه‌های شما با کاهش سطح انسولین، الکترولیت بیشتری را آزاد می‌کنند.

در نتیجه، آنچه به آنفلونزا کتو معروف است، رخ می‌دهد . آنفلونزا کتو می‌تواند باعث یبوست، حالت تهوع، سردرد، خستگی، تحریک‌پذیری، گرفتگی و علائم دیگر شود.

البته، بسیاری از این علائم کوتاه مدت‌اند و فقط چند یا یک هفته می‌ماند. جهت کمک به بدن، برای مقابله با این علائم، حتما آب زیادی بنوشید. در صورت طولانی بودن علائم، خصوصاً حالت تهوع، با پزشک خود تماس بگیرید.

۵- باعث گرفتگی عضله‌ها می‌شود

گرفتگی عضله‌ها، بیشتر گرفتگی عضله‌های پا، یکی از عوارض بسیار معمول رژیم لاغری کتوژنیک است. این گرفتگی بیشتر در صبح زود یا شب اتفاق می‌افتد. به طور کلی، این یک مسئله بسیار جزئی است.گرفتگی عضله‌ها کمبود مواد معدنی، به خصوص منیزیم، در بدن را نشان می‌دهد. به اندازه کافی مایعات بنوشید و در غذای‌تان نمک بریزید. این کار منیزیم را بیشتر می‌کند و این مشکل حل می‌شود.

۶- باعث راش‌های پوستی می‌شود

این رژیم، در بعضی افراد، باعث ایجاد خارش و راش‌های پوستی می‌شود. برای حل این مشکل بهتر است لباس مناسب‌تری بپوشید و عرق کنید. همچنین خوب است پس از عرق کردن حمام کنید. بهتر است کربوهیدرات بیشتری بخورید یا فعالیت‌های بدنی خود را تغییر دهید.

یکی از عوارض رژیم کتوژنیک ایجاد راش‌های پوستی است

یکی از عوارض رژیم کتوژنیک ایجاد راش‌های پوستی است

۷- مواد معدنی استخوان‌ها از دست می‌رود

زمانی که بی‌کربنات، مایع خارج سلولی و به دنبال آن ph خون کاهش می‌یابد، خون اسیدی شده یا به اصطلاح اسیدوز صورت می‌گیرد. در این حالت، استخوان‌های بدن شروع به از دست دادن مواد معدنی خود کرده و به همین خاطر میزان کلسیم دفع شده در ادرار افزایش می‌یابد.

غذاهای غیرمجاز در رژیم کتو

در رژیم غذایی کتوژنیک، مصرف یک سری از غذاها و میوه‌ها مجاز نیست. منظور از این خوراکی‌ها، آن‌هایی است که درصد کربوهیدرات بالایی دارند. در ادامه لیستی از این غذاها بیان شده:

 • غذاهای شیرین: انواع کیک و بستنی، آب نبات و …
 • نشاسته: گندم، برنج، ماکارانی، غلات و…
 • حبوبات: نخود فرنگی، لوبیا، عدس، نخود و…
 • محصول‌های رژیمی یا کم چرب: این غذاها فراوری شده‌اند و کربوهیدرات بالایی دارند
 • چاشنی‌ها: این غذاها دارای شکر و چربی‌های ناسالم‌اند
 • چربی‌های ناسالم: روغن‌های گیاهی فراوری شده
 • بیشتر میوه‌ها به جز بخشی از توت‌ها

نوشیدنی‌های غیرمجاز در رژیم کتو

منظور از نوشیدنی‌های غیر مجاز در رژیم کتوژنیک، نوشیدنی‌هایی است که کربوهیدرات بالایی دارند. مانند:

 • نوشابه
 • آب میوه
 • نوشیدنی‌های انرژی‌زا
 • اسموتی
 • میلک شیک
 • آبجو
 • شیر سویا
 • شیر نارگیل

غذاهای مجاز در رژیم کتو

 • گوشت قرمز، استیک، ژامبون، سوسیس، مرغ و بوقلمون
 • ماهی قزل‌آلا، ماهی تن، ماهی خال مخالی
 • انواع تخم مرغ
 • کره و خامه
 • پنیرهای فراوری نشده
 • بذر کتان
 • روغن‌های MCT (MCT به معنای تری گلیسرید با زنجیره متوسط است که هضم آنها نسبت به اسیدهای چرب طولانی زنجیر آسان‌تر است. این روغن در میان ورزشکاران محبوبیت بالایی دارد)، روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن آووکادو
 • نمک، فلفل، پودر سیر، پاپریکا، زردچوبه، پودر کاری، پودر زنجبیل، دارچین و نعناع
 • سبزی‌ها با کربوهیدرات پایین، سبزی‌های سبز، گوجه فرنگی، پیاز، فلفل

نوشیدنی‌های مجاز در رژیم کتو

 • آب
 • چای
 • قهوه
 • نوشابه رژیمی

میان‌وعده‌های مجاز در رژیم کتو

برای میان‌وعده نیز می‌توانید، از خوراکی‌های کم کربوهیدرات، مثل تخم مرغ، پنیر و آووکادو استفاده کنید. البته، مطمئن شوید پنیر فرآورده شده استفاده نکنید. آجیل‌ها گزینه‌ی خوبی برای میان‌وعده‌اند؛ اما تقریبا هیچ کدام از آن‌ها کربوهیدرات پایینی ندارند. برای همین باید مراقب باشید و مصرفشان زیاده‌روی نکنید.

نمونه‌ای از رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی

 1. صبحانه: املت سبزیجات : تخم مرغ +۳ قاشق غذاخوری گوجه فرنگی خرد شده +۱ قاشق غذاخوری پیاز خرد شده +۲ قاشق غذا خوری + اسفناج خرد شده+ کره
 2. نهار: مرغ + کره+۷۷ گرم زیتون + پنیر+ روغن زیتون+۲ قاشق غذاخوری سس پستو
  سس پستو:نصف لیوان ریحان خرد شده+۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون +۳۷ پنیر پارمزان+۱ حبه سیر+۲ عدد گردو
 3. شام: ماهی سالمون، هر چه چرب‌تر باشد بهتر است.+ سس مایونز+۶۷ گرم اسفناج + روغن زیتون + نصف لیمو ترش
سایز لباساتو
با رژیـــم ما
کوک کـــن
همین الان ثبت نام کن
kermany

در رژیم کتوژنیک چه مکمل‌هایی مصرف کنیم؟

رژیم لو کرب دایت (low carb diet) یا کتو غذاهای زیادی را محدود یا حذف می‌کند. برای اینکه دچار فقر مواد مغذی نشوید، ناچارید مکمل مصرف کنید. البته، برخی از این مکمل‌ها، علائم تب کتو را نیز کاهش می‌دهند و عملکرد افراد را در تمرین‌های ورزشی بهبود می‌بخشند.

از جمله‌ی این مکمل‌ها می‌‌شود به منیزیم، روغن MCT، اسید چرب امگا ۳، ویتامین D، آنزیم‌های گوارشی و مکمل‌های تقویت کننده عملکرد ورزشی نام برد. MCTهمان تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط‌اند که توسط کبد شکسته و خیلی سریع وارد جریان خون می‌شوند. در آنجا می‌توانند به عنوان منبع انرژی، برای مغز و عضله‌ها استفاده شوند.

هرچند مصرف برخی از این مکمل‌ها ضروری نیست؛ اما به تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود عملکرد ورزشی کمک می‌کند.

سلبریتی‌های طرفدار رژیم کتو یا لوکرب دایت (low carb diet)

رژیم کتو برخی از سلبریتی‌ها را هم به خود جذب کرده و طرفداران زیادی در میان آن‌ها دارد. برخی از سلبریتی‌های طرفدار کتو، مثل هلی بری، کورتنی کارداشیان، ونسا هاجنز، کیم کارداشیان، جنا جیمسون و آل راکر معتقدند که خلاف تصور منفی مردم نسبت به چربی‌ها، رژیم کتو فوق‌العاده‌است. جنا جیمسون بعد از به دنیا آمدن دخترش حسابی وزن اضافه کرده بود که البته با رژیم کتو توانست ۴۰ کیلو از وزنش راکم کند.

کیم کارداشیان از سلبریتی های طرفدار رژیم کتوژنیک است

کیم کارداشیان از سلبریتی های طرفدار رژیم کتوژنیک است

سلبریتی‌های مخالف رژیم کتو

این رژیم مورد علاقه‌ی همه ی سلبریتی‌ها نیست، مثلا کلی ریپا (هنرپیشه و مجری اهل ایالات متحده) معتقد است که ما نباید خودمان را به هیچ غذای خاصی محدود کنیم. کلی معتقد است که باید هرچیزی که دوست داریم را بخوریم؛ اما ورزش را از یاد نبریم. جیلیان مایکلز به حدی با این رژیم مخالف است که از آن به عنوان برنامه‌ی غذایی ناسالم یاد می‌کند و می‌گوید :«من به هیچ وجه این رژیم رو توصیه نمی‌کنم.»

حالا که می‌دانید رژیم کتوژنیک چیست، اگر به آن برای لاغری علاقه پیدا کرده‌اید و تصمیم گرفته‌اید از این رژیم کم کربوهیدرات برای کاهش وزن استفاده کنید، باید بدانید درست است که رژیم کتوژنیک این روزها طرفداران زیادی را به سوی خود جلب کرده و از سلبریتی‌ها گرفته تا مردم عادی به دنبال این رژیم هستند، اما یادتان باشد که پیروی از این رژیم تنها برای مدت کوتاهی مجاز است و تنها راه ثابت نگه داشتن وزن پس از پایان دوره، پیروی از رژیم تثبیت وزن است. از طرفی بدن ما به تمام گروه‌های غذایی، حتی کربوهیدرات نیاز دارد. با این حال اگر همچنان به دریافت این رژیم علاقه‌مندید، می‌توانید رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی را امتحان کنید.

پرسش‌های رایج درباره‌ی رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی

۱- رژیم کتوژنیک را برای چه مدت می‌توان ادامه داد؟

از آنجا که این رژیم بسیاری از غذاها را محدود می‌کند و این محدودیت برای طولانی مدت موجب آسیب به بدن می‌شود، نمی‌توان آن را برای مدت طولانی ادامه داد. پیشنهاد می‌شود تنها به مدت ۱ نهایتا ۳ ماه از این رژیم استفاده کنید.

۲- بعد از کاهش وزن با رژیم کتوژنیک چه کنیم تا دچار بازگشت وزن نشویم؟

بعد از رژیم کتوژنیک نیاز دارید برای ثابت ماندن وزن خود به سراغ رژیم تثبیت وزن بروید. در رژیم تثبیت وزن بعد از رژیم کتو، ممکن است چند کیلویی اضافه کنید که اصلا نگران کننده نیست و به زودی وزن شما پایین آمده و ثابت خواهد ماند.

۳- میزان کاهش وزن در رژیم کتو چقدر است؟

اغلب افرادی که رژیم کتوژنیک می‌گیرند، در هفته‌ی اول نیم الی ۲٫۵ کیلو وزن کم می‌کنند. البته به خاظر داشته باشید که این وزن کم شده اغلب از آب ذخیره شده در بدن شماست، نه وزن چربی‌ها.

۴- آیا در رژیم کتو مجاز به نوشیدن قهوه هستم؟

اگر قهوه را به صورت ساده و بدون شکر میل کنید، نوشیدن آن در رژیم کتو مانعی ندارد.

۵- آیا در رژیم کتو می‌توان برنج و نان مصرف کرد؟

از آنجا که این رژیم، یک برنامه غذایی کم‌کربوهیدرات است، بهتر است مصرف برنج و نان کنار گذاشته شود و از گوشت کم چرب یا چربی‌های سالم (مثل روغن زیتون، روغن نارگیل و …) استفاده کرد.

۲٫۸/۵ - (۱۰۱ امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

لی لی ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

با تشکر از مطالب ارزنده شما در خصوص رژیم کتوژنیک که بسیار کامل و عالی بود.

سحر ۳۰ فروردین ۱۴۰۱

با سلام.من حدودا ۴۰ کیلو اضافه وزن دارم.آیا میتونم رژیم کتو رو از یک ماه به سه ماه افزایش بدم؟؟حداقل کمی از اضافه وزنم کم بشه؟؟

کارشناس به اندام ۳۱ فروردین ۱۴۰۱

سلام سحر جان ادامه دادنش برات خطرناکه میتونی از یه رژیم دیگه استفاده کنی

دلارام ۲۹ بهمن ۱۴۰۰

سلام من چهار روز هست که رژیم منو را شروع کرده ام ولی بعضی از میان وعده ها را دوست ندارم یا میلی ندارم چون فرموده بودید اگر حذف کنید برنامه شما جواب نمی ده می خواستم راهنمایی بفرمایید

کارشناس به اندام ۳۰ بهمن ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز روی گزینه جایگزین بزنید و میان وعده رو جایگزین کنید اگر مشکل دیگه ای داشتید میتونید با بخش پشتیبانی تماس بگیرید شماره پشتیبانی ۰۲۵۳۲۱۴۳

Aras ۰۹ بهمن ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر؛ببخشید بعد رژیم کتوژنیک چطور به حالت نرمال غذایی باید برگردیم؟

کارشناس به اندام ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم برای این کار باید خیلی اروم و با احتیاط کربوهیدرات ها رو وارد برنامه غذاییتون کنید. برای اینکه وزن کاهش یافته تون از دست نره توصیه میکنم از رژیم تثبیت وزن دکتر کرمانی استفاده کنید. ابتدا ممکنه وزنتون کمی بالا بره اما خیلی سریع به حالت نرمال برمی گرده و وزنتون ثابت می مونه. برای دریافت رژیم تثبیت وزن دکتر کرمانی می‌تونید به این لینک مراجعه کنید

نرجس ۱۷ آبان ۱۴۰۰

رژیم کتو فوق العاده اس من امتحان کردم

علی ۱۰ آبان ۱۴۰۰

سلام،من ماه اول با این رژیم ۸ کیلو لاغر شدم ولی الان دو سه هفته ای میشه که تغییر نکردم.لطفا راهنماییم کنین.ممنون

کارشناس به اندام ۱۸ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز رژیم کتوژنیک برای مدت کوتاهی میتونه جواب میده شما میتونید یا شوک ایجاد کنید یا رژیمتون رو تغییر بدید

Deniz ۱۰ آبان ۱۴۰۰

چقدر مطالبتون جامع و مفید بود واقعا جاشه که بگم سایتون رو سر تحقیق کننده هایی مثل من مستدام ، به من خیلی کمک کرد برای تصمیم گیری درمورد اینکه چه رژیمی بگیرم دوباره تشکر میکنم ازتون لطفا به کارتون ادامه بدید همینقدر عالی و درمورد موضوع های مختلف ، مطمعنا من و امثال من سایت شما همیشه در ذهنشون خواهد بود ❤👐

رضا ۰۹ آبان ۱۴۰۰

سلام اقای دکتر.فرمودین که این رژیم باعث تحلیل عضلانی میشه خواستم ببینم در چه حد هستش این عارضه

کارشناس به اندام ۰۳ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز اگر به مدت طولانی ادامه پیدا کنه خطر جدی برای عضلات ایجاد می‌کنه

نفس ۰۵ آبان ۱۴۰۰

من ۱۸ سالمه و تازه پنج جلسس ک دارم میرم باشگاه و فیتنس کار میکنم ۷۱کیلوام وزن ایده عالم ۶۶ باید باشه میخواستم ببینم قبل و بعد ورزش چ چیزی مصرف کنم برای چربی سوزی

کارشناس به اندام ۳۰ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز باید یه برنامه غذایی داشته باشین چون ماده غذایی خاصی چربیسوزی انجام نمیده و اینکه بستگی داره شما در طول روز چند کالری، چقدر پروتئين و چقدر چربی و کربوهیدرات مصرف میکنین بنابراین برای رسیدن به وزن ایده الت باید حتما رژیم داشته باشی. نیم ساعت قبل از تمرین قهوه تلخ مصرف کن تا انرژی بیشتری برای چربیسوزی داشته باشی بعد از ورزش هم پروتئین استفاده کن

منصور ۰۲ آبان ۱۴۰۰

سلام میخواستم بدونم میشه برای کبد چرب کتو گرفت یا اینکه رژیم خاص دیگه ای داره

کارشناس به اندام ۰۲ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز توصیه میکنیم حداقل 5 درصد از وزنتون رو کم کنید تا کبدتون به سلامت برسه ورزش و پیاده‌روی هم بی تاثیر نیست

نسیم ۳۰ مهر ۱۴۰۰

سلام من 34 سالمه' به سندرم اهلرس دانلس ( نرمی ماهیچه ها و رباط' جابجایی کشکک هر دوزانو) هستم و ساییدگی غضروف دارم. به دستور پزشکم بالای یک سال قهوه گانودرما مصرف میکنم. سال 98 به صورت اورژانسی هیسترکتومی رحم انجام دادم. وزنم 70 کیلو رسیده و قدم تقریبا 165 هست. قرص های آتروفید' کلسیم د3' آمپول د3 ' مولتی ویتامین' قرص های غضروف ساز مصرف میکنم. دکترم اخطار داده سریع وزن کم کنم.. آیا میتونم برای یکی دوماه کتو بگیرم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

کارشناس به اندام ۰۲ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم رژیم کتو برای همه مناسب نیست و شرایط خاص خودش رو داره پیشنهاد می‌کنیم که یه رژیم متعادل و سالم بگیرید رژیم کاهش وزن سریع خودش مزید بر علت میشه و باعث میشه که عوارض رو بدتر کنه

Craig ۲۷ مهر ۱۴۰۰

We stumbled over here from a different page and thought I might check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to checking out your web page repeatedly. Take a look at my site: buy telegram subscribers

Sean ۲۷ مهر ۱۴۰۰

Thanks for the auspicious writeup. It in truth used to be a entertainment account it. Look complex to more added agreeable from you! By the way, how can we communicate? my webpage - best iptv uk

maliheh ۲۴ مهر ۱۴۰۰

سلام من امسال کنکور دارم اما چون خیلی اضافه وزن دارم می خوام لاغر کنم.رژیم کتوژنیک آیا رو کیفیت مطالعه و یادگیری تاثیر میذاره؟

کارشناس به اندام ۱۵ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم با توجه به شرایطتون بهتره از یه رژیمی استفاده کنید که تمام مواد غذایی در اون باشه

باران ۲۳ مهر ۱۴۰۰

چه جوری میشه از طریق سایت رژیم کتو رو دریافت کرد

کارشناس به اندام ۱۵ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز در انتهای این مقاله یک نمونه از رژیم کتو آورده شده اگر به اطلاعات دقیقتری نیاز دارید میتونید با شماره پشتیبانی تماس بگیرید ۰۲۵۳۲۱۴۳

بهار ۱۹ مهر ۱۴۰۰

چقدر در روز میشه گوشت خورد؟آیا محدودیتم دارا برای مصرف؟

کارشناس به اندام ۲۶ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز خوردن گوشت محدودیتی نداره و میتونید از اون استفاده کنید

. ۱۱ مهر ۱۴۰۰

سلام ببخشید من سنم زیر ۱۸ سال هست و کبد چرب دارم . ایا میتونم ایا میتوانم از این رژیم استفاده کنم ؟

کارشناس به اندام ۲۸ مهر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز اگه کبد چرب گرید 1 و 2 دارید زیر نظر پزشکتون می تونید از این رژیم استفاده کنید

پریسا ۱۰ مهر ۱۴۰۰

سلام برای کسی که فقط گوشت رو مصرف نمیکنه نمیشه این‌رژیم رو جوری تنظیم کرد که بتونه انجامش بده؟

کارشناس به اندام ۱۸ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم فرقی نمیکنه فقط مهم اینه که منبع اصلی سوختتون چربی و پروتئین باشه

سمانه ۰۷ مهر ۱۴۰۰

سلام من تنبلی تخمدان دارم این رژیم برای من خوبه

کارشناس به اندام ۳۰ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بر اساس یافته‌های علمی مشکلی نداره ولی شما با متخصص زنان هم مشورت داشته باشید

امید ۰۲ مهر ۱۴۰۰

سلام وقتتون بخیر ممنون بابت محتوایی که تولید میکنید، آیا رژیم کیتو برای کسی که تریگلیسیرید بالا داره مجازه؟ بالای 300

کارشناس به اندام ۲۴ مهر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ممنون از اینکه همراه ما هستید از اونجایی که که رژیم کتو غنی از چربی های اشباع شده و کلسترولی است که به صورت طبیعی در غذاهای حیوانی مثل گوشت و تخم مرغ موجود است بسیاری از افراد افزایش کلسترول بعد از شروع رژیم کتو را تجربه می کنند.اخیراً ثابت شده که کلسترول همیشه چیز بدی نیست و نسبت به آن، تجربه التهاب مزمن در کنار افزایش تری گلیسیرید ها به خاطر علت هایی مثل رژیم غذایی ضعیف، مقاومت انسولین و سبک زندگی ناسالم، تهدیدهای خطرناک تری برای بدن هستند. ولی اگر دچار بیماری زمینه‌ای هستید پیشنهاد می‌کنیم که با پزشک خود مشورت کنید