روغن کنجد برای لاغری و چربی سوزی + روش استفاده و میزان کالری

این یک واقعیت شناخته شده است که بسیاری از دانه‌ها و بذرها، نیروگاهی از موادمعدنی و ویتامین‌هایی هستند که برای بدن ما ضروری است. یکی از دانه‌هایی که اغلب به‌عنوان سالم‌ترین دانه‌های جهان معرفی می‌شود، دانه کنجد است. دانه‌های کنجد فواید سلامتی و تغذیه‌ای شگفت‌انگیزی دارند. همچنین، روغن کنجد برای لاغری، کمک به سلامت قلب […]

روغن کنجد برای لاغری، کمک به سلامت قلب و استخوان‌ها و پوست و مو بسیار مفید است.
میانگین امتیاز 4.7 از 5

زمان مطالعه 23 دقیقه

تعداد بازدید 2819

تاریخ انتشار

این یک واقعیت شناخته شده است که بسیاری از دانه‌ها و بذرها، نیروگاهی از موادمعدنی و ویتامین‌هایی هستند که برای بدن ما ضروری است. یکی از دانه‌هایی که اغلب به‌عنوان سالم‌ترین دانه‌های جهان معرفی می‌شود، دانه کنجد است. دانه‌های کنجد فواید سلامتی و تغذیه‌ای شگفت‌انگیزی دارند. همچنین، روغن کنجد برای لاغری، کمک به سلامت قلب و استخوان‌ها و پوست و مو بسیار مفید است. البته باید توجه شود که این روغن به‌طور خودکار باعث حذف و سوختن چربی‌های اضافه نمی‌شود، بلکه مواد و ترکیبات موجود در آن به افراد کمک می‌کند به رژیم کاهش‌وزن خود پایبند بمانند. این مقاله به اثرات روغن کنجد بر لاغری، ارزش غذایی این روغن، روش استفاده از آن برای لاغری و دستور تهیه چند غذای جدید و فوق‌العاده برای لاغری با روغن کنجد خواهد پرداخت.

اثرات روغن کنجد بر لاغری

در دانه کنجد مقدار قابل توجهی از عناصر کمیاب مفید وجود دارد. روغن کنجد نه تنها برای خلق شاهکارهای آشپزی، بلکه برای اهداف درمانی و کاهش‌ وزن نیز استفاده می‌شود. بسیاری از مردم از مصرف این روغن در رژیم غذایی خودداری می‌کنند، زیرا کالری آن را زیاد می‌دانند، اما این اشتباه است! فقط کافی است نحوه مصرف آن را یاد بگیرند تا متوجه شوند روغن کنجد برای لاغری چقدر مفید و موثر است.

باید توجه شود فقط دو قاشق غذاخوری از این روغن در روز مجاز است و این میزان در حدود 220 کیلو کالری، انرژی به بدن وارد خواهد کرد. این روغن قادر به رفع اشتهاست و باعث سوزاندن کالری‌ها می‌شود. اگر یک بشقاب سالاد سبزیجات با روغن کنجد سرو شود، می‌تواند تا چند ساعت باعث احساس سیری شود.

اما این روغن فواید دیگری هم برای لاغری دارد. با کمک روغن کنجد می‌توان متابولیسم را تثبیت کرد، محتوای هورمون‌ها را به تعادل رساند و عضلات را تقویت کرد. علاوه‌براین، این روغن حاوی ماده خاصی به‌نام سمازول است.

این ماده برای تجزیه سریع رسوبات چربی غیرقابل رسوب ضروری است و باعث تسریع در کاهش‌وزن می‌شود. همچنین، روغن کنجد فرصتی را برای تقویت سیستم ایمنی و مقابله با سردردهای حین رژیم نیز فراهم می‌کند. استفاده منظم از روغن کنجد باعث بهبود حافظه، مقابله با پرخاشگری و بی‌خوابی و رهایی از استرس می‌شود.

این ویدئوی دکتر کرمانی در مورد سالم‌ترین روغن‌ها را از دست ندهید:

یکی از مهم‌ترین فواید دانه‌های کنجد در محتوای فراوان پروتئین آن‌ها نهفته است. پروتئین‌ها بسیار سیرکننده هستند و مصرف روزانه مقدار مناسبی از دانه‌های کنجد یا روغن آن می‌تواند به افراد کمک کند سریع‌تر احساس سیری نموده و از خوردن بیش‌از‌حد اجتناب کنند. این موضوع به کاهش‌وزن کمک می‌کند.

ازسوی‌دیگر، محتوای پروتئین موجود در دانه کنجد نیز سرعت متابولیسم بدن را افزایش داده و کاهش‌وزن را آسان‌تر می‌کند. یک رژیم غذایی غنی از پروتئین و حاوی کنجد یا روغن آن، به‌ویژه وقتی با تمرینات ورزشی همراه شود، می‌تواند باعث کاهش چربی شده، اما ماهیچه‌ها را حفظ ‌کند.

دانه‌های کنجد از مواد شیمیایی به‌نام لیگنان تشکیل شده‌اند. این لیگنان‌ها می‌توانند به فرد کمک کنند چربی بیشتری بسوزاند، زیرا باعث می‌شوند بدن آنزیم‌های کبدی چربی‌سوز بیشتری آزاد کند. همچنین، لیگنان‌ها به مهار تشکیل و جذب محتوای کلسترول و کاهش متابولیسم چربی کمک می‌کنند.

باید توجه داشت یک قاشق غذاخوری دانه کنجد حاوی حدود 52 کالری انرژی است. بنابراین، برای کاهش‌ وزن با کمک روغن کنجد، نمی‌توان آن را به‌سادگی همراه با رژیم غذایی معمول خود استفاده کرد. کاری که باید انجام شود این است که کنجد یا روغن آن را به‌جای برخی از مواد غذایی دیگر (به‌خصوص غذاهایی که کالری بیشتری دارند) مصرف کنیم.

برای کاهش وزن، می‌توان به‌جای کره بادام زمینی از کره کنجد (ارده) استفاده نمود یا روغن کنجد را جایگزین سایر روغن‌های تصفیه شده یا فراوری‌شده کرد. دانه‌های کنجد سرشار از فیبر و پروتئین رژیمی هستند که به‌همراه محتوای چربی، تعادل ماکروی کاملی را برای رژیم کتوژنیک ایجاد می‌کنند.

برای یک رژیم غذایی متعادل و کم کربوهیدرات، افزودن دانه کنجد در بهبود فشارخون، کنترل دیابت، کاهش استرس اکسیداتیو و بهبود چربی خون موثر است.

با کمک روغن کنجد می‌توان متابولیسم را تثبیت کرد

با کمک روغن کنجد می‌توان متابولیسم را تثبیت کرد

مزایای روغن کنجد بر لاغری

دانه‌های کنجد سرشار از موادمغذی ضروری ازجمله پروتئین، فیبر، ویتامین، آهن و امگا 3 بوده و می‌توانند به کاهش‌ وزن کمک کنند. مواد مغذی موجود در روغن کنجد، نه تنها به کاهش‌ وزن کمک می‌کنند، بلکه سلامت پوست و مو، سم‌زدایی، تعادل هورمون‌ها و حمایت از سلامت قلب را نیز به همراه داشته و حتی می‌توانند به کاهش چربی‌های شکمی کمک کنند.

دو ترکیب منحصربه‌فرد موجود در این روغن – سزامین و سزامولین – اثرات کاهش کلسترول، جلوگیری از فشارخون بالا و کاهش‌ وزن دارند. در ادامه خواهیم گفت چرا روغن کنجد برای لاغری می‌تواند بهترین چاشنی باشد و در از بین‌بردن چربی‌های سرسخت شکم کمک کند.

فیبر بالا

دانه‌ کنجد دارای فیبر بالایی است. این فیبر که در روغن آن نیز وجود دارد، نقش مهمی در کاهش‌ وزن ایفا می‌کند. فیبرها ما را برای مدت طولانی‌تری سیر نگه داشته و درنتیجه از پرخوری جلوگیری می‌کنند. 100 گرم دانه کنجد 8 گرم فیبر دارد.

فیبر همچنین با وارد‌ کردن قند و چربی به جریان خون با سرعت ثابت، به تثبیت قندخون و جلوگیری از احساس گرسنگی آنی کمک می‌کند.

سدیم کم

روغن کنجد به‌دلیل داشتن سدیم کم، به تنظیم مایعات بدن کمک نموده و مانع از احتباس آب در بدن می‌شود.

 لیگنان

لیگنان‌ها با ترشح بیشتر آنزیم‌های چربی‌سوز در بدن به چربی‌سوزی کمک می‌کنند. همچنین گفته می‌شود لیگنان‌ها از تشکیل و جذب کلسترول جلوگیری نموده و متابولیسم چربی را کاهش می‌دهند.

پروتئین

معمولا افزایش دریافت پروتئین، اولین تغییر رژیم غذایی است که برای کاهش‌ وزن لازم است. دانه‌ کنجد و روغن آن منبع عالی پروتئین هستند که متابولیسم را افزایش داده و گرسنگی را مهار می‌کنند.

دانه‌ کنجد و روغن آن منبع عالی پروتئین هستند

دانه‌ کنجد و روغن آن منبع عالی پروتئین هستند

آمینواسید

دانه‌های کنجد و روغن آن سرشار از آمینواسیدهای قوی مانند تریپتوفان و پلی‌فنول‌ها هستند. این ترکیبات به افراد کمک می‌کنند به رژیم کاهش‌ وزن خود پایبند بوده و چربی‌های سرسخت شکم را به‌طور موثر بسوزانند. روغن کنجد را می‌توان روی سالاد ریخت یا برای سرخ‌کردن سبزیجات و گوشت‌ها استفاده نمود.

استحکام استخوان‌ها

طب سنتی تایوانی مدت‌هاست از روغن کنجد برای خواص ضدالتهابی و درمان التهاب مفاصل، دندان درد و آرتروز استفاده می‌کند. اخیراً مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان داده که روغن کنجد می‌تواند التهاب را کاهش دهد که برای افرادی که در رژیم لاغری هستند، مفید و ضروری است.

مقدار کالری روغن کنجد

ارزش غذایی یک فنجان (218 گرم) روغن کنجد به‌صورت زیر است:

 • انرژی: 1927 کالری
 • کل کربوهیدرات: 0 گرم
 • چربی کل: 218 گرم
 • چربی اشباع: 31 گرم
 • چربی تک اشباع: 86.5 گرم
 • چربی اشباع نشده: 91 گرم
 • اسیدهای چرب امگا 3: 654 میلی‌گرم
 • اسیدهای چرب امگا 6: 900 میلی‌گرم
 • پروتئین: 0 گرم
 • ویتامین K: سی و هفت درصد از نیاز روزانه
 • ویتامین E: پانزده درصد از نیاز روزانه

آیا روغن کنجد برای لاغری مفید است؟

چاقی و اضافه‌ وزن یا نبودن در محدوده سالم BMI، می‌تواند یک عامل خطر برای بسیاری از بیماری‌ها محسوب شود. بسیاری از مردم در سراسر جهان انواع کارها را برای کاهش‌وزن امتحان می‌کنند که برخی از آن‌ها موفق هستند و برخی دیگر را در دام رژیم‌ها و گرایش‌های مد روز می‌اندازند که هیچ نتیجه‌ای ندارد.

یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای کاهش‌وزن، تغذیه سالم و پیروی از یک برنامه ورزشی مناسب است. تقریباً تمام غذاهای طبیعی می‌توانند به هر طریقی به کاهش‌ وزن کمک کنند و یکی از این خوراکی‌ها روغن کنجد است. برای اولین بار حدود 5000 سال پیش از روغن کنجد استفاده شد. اما با وجود استفاده از روغن کنجد طی قرن‌ها، فواید روغن کنجد برای لاغری به تازگی برای ما شناخته شده است.

اما روغن کنجد تا چه حد برای کاهش‌ وزن مفید است؟ این روغن، سرشار از چربی‌های سالم و فاقد چربی ترانس است که به جلوگیری از افزایش وزن کمک می‌کند. خواص زیر نیز در افزایش ارزش فواید آن برای لاغری نقش دارند:

 • بدون کربوهیدرات است.
 • سرشار از لیگنان‌هایی مانند سزامول است که می‌توانند به سوزاندن چربی کمک کنند.
 • دانه‌های کنجد سرشار از فیبر هستند. اگر از روغن کنجد فرابکر و ارگانیک استفاده کنید، می‌توانید از این فیبر نهایت استفاده را ببرید که به شما کمک می‌کند سریع‌تر احساس سیری نموده و هضم بهتری داشته باشید.
 • سدیم باعث احتباس مایعات در بدن ما می‌شود. روغن و دانه‌های کنجد حاوی سدیم کمی هستند که به کاهش‌ وزن آب در بدن کمک می‌کند.
 • دانه‌های کنجد و روغن آن اگر به درستی فشرده شوند، می‌توانند منبع خوبی از پروتئین باشند که می‌تواند به افزایش متابولیسم و ​​در نهایت کاهش چربی کمک کند.
رژیم سایزینو

چگونه می‌توان از روغن کنجد برای لاغری استفاده کرد؟

در این‌جا چند راه سالم و آسان برای به دست‌آوردن حداکثر فایده حین استفاده از روغن کنجد برای کاهش‌ وزن آورده شده است:

افزودن روغن کنجد برای لاغری به سس سالاد

برای افرادی که در حال حاضر تغذیه سالمی دارند، افزودن کمی روغن کنجد ارگانیک به‌عنوان رویه به سالاد یا مخلوط‌کردن آن با سس پاستا یا سس‌های دیگر کنار سرکه برنج مناسب بوده و یک طعم آجیلی خوشمزه به سس می‌دهد.

افزودن روغن کنجد برای لاغری به نان گندم کامل و بدون گلوتن

افزودن روغن کنجد برای لاغری به نان سیر یا خمیر نان‌های خانگی، ترکیبی سالم و خوش‌طعم برای شما به ارمغان خواهد آورد.

استفاده از روغن کنجد برای پخت غذا

ساده‌ترین راه برای استفاده از روغن کنجد برای لاغری، استفاده از آن در آشپزی است که با خواص چربی‌سوزی خود به تسهیل این کار کمک می‌کند.

استفاده از روغن کنجد برای لاغری به‌عنوان ماریناد

روغن کنجد یک ماریناد (طعم دهنده) عالی برای سالاد، پنیر، گوشت‌های کبابی یا خوراک‌های مختلف است.

روغن کنجد یک طعم دهنده‌ی عالیست.

روغن کنجد یک طعم دهنده‌ی عالیست.

استفاده از دانه‌های کنجد در غذا و شیرینی

دانه‌های کنجد بسیار انعطاف‌پذیر بوده و به روش‌های مختلف برای کاهش‌ وزن استفاده می‌شوند. می‌توانید آن‌ها را روی هر غذای ساده‌ای (مانند سالاد، ساندویچ و غیره) بپاشید یا به شیرینی‌، کلوچه و کیک اضافه کنید تا طعمی سنتی و خوشمزه ایجاد کرده باشید. دانه‌های کنجد را می‌توان با دانه‌های دیگری مانند دانه چیا، خشخاش و سیاه‌دانه نیز ترکیب کرد و به عنوان میان‌وعده یا همراه پنیر صبحانه مصرف نمود.

روغن کنجد بخشی از انواع دستورهای غذایی در سرتاسر دنیا است. بااین‌حال، برخی از افراد وقتی رژیم غذایی حاوی این روغن را امتحان می‌کنند، به‌سرعت تغییرات وزنی را مشاهده می‌کنند.

ویژگی رژیم‌های غذایی حاوی روغن کنجد برای لاغری این است که یک قاشق چای‌خوری از این روغن باید 20 دقیقه قبل از هر وعده غذایی خورده شود. این رژیم‌ها شامل مرغ، ماهی، میگو، کفیر و سبزیجات تازه هستند. یک منوی نمونه از رژیم‌های روغن کنجد به‌صورت زیر است:

 • صبحانه: کره، سالاد سبزیجات، ماست خانگی
 • میان‌وعده صبح: مقداری مرغ آب‌پز، خیار تازه
 • ناهار: سوپ سبزیجات، ماهی بخارپز، سالاد
 • میان‌وعده بعدازظهر: کمی پنیر کم‌چرب
 • شام: میگو آب‌پز با سبزیجات تازه، کفیر

در این رژیم، محصولات لبنی با درصد چربی پایین، آب معدنی، انواع چای و آب‌میوه طبیعی مجاز است.

دستور تهیه چند غذای رژیمی هیجان‌انگیز با روغن کنجد

حال که با فواید روغن کنجد آشنا شدید، این فرصت را خواهید داشت که رژیم غذایی خود را با سالادها و میان‌وعده‌های خوشمزه متنوع کنید. روغن کنجد اغلب به غذاهای حاوی قارچ، سبزیجات، گوشت و ماهی اضافه می‌شود. دستورالعمل‌های رژیمی زیر نیز می‌تواند ایده‌های خوبی برای آشپزی با این روغن باشد.

رول مرغ

مواد لازم:

 • هویج: 1 عدد
 • فلفل دلمه: 1 عدد
 • سینه مرغ: 1 عدد کامل
 • پیازچه: 1 دسته
 • سرکه برنج: 2 قاشق چای‌خوری
 • روغن کنجد: 1 قاشق چای‌خوری
 • سرکه سویا: 6 قاشق غذاخوری
 • ریشه زنجبیل تازه: 20 گرم
 • شکر: 30 گرم
 • نمک و فلفل: به سلیقه شما

طرز تهیه:

 • سینه مرغ را نصف کنید و به صورت نواری برش بزنید.
 • نمک و فلفل را اضافه کنید.
 • روی هر قطعه مرغ، یک برش نواری هویج، فلفل و پیاز سبز قرار دهید.
 • برش‌های مرغ را به‌صورت نواری رول کرده و با خلال دندان نگه دارید.
 • سرکه، روغن کنجد، نمک و سس سویا را مخلوط کنید تا ماریناد کامل شود.
 • مخلوط ماریناد را با برس روی رول‌ها بمالید.
 • روی آن‌ها را با سلفون بپوشانید و یک شب در یخچال بگذارید.
 • زنجبیل را برش داده، با سرکه و شکر مخلوط کنید و کمی بجوشانید تا سس زنجبیل آماده شود.
 • رول‌ها را در کنجد بغلتانید و با کمی روغن کنجد تفت دهید.
 • سس زنجبیل را روی رول‌ها بریزید و سرو کنید.
کنجد را روی رول مرغ بریزید و از خواص آن بهره‌مند شوید.

کنجد را روی رول مرغ بریزید و از خواص آن بهره‌مند شوید.

سالمون سیر

موادلازم:

 • ماهی قزل‌آلا: 1 عدد
 • نمک: به سلیقه شما
 • سیر: 3 حبه
 • برگ بو: 2 عدد
 • روغن: به میزان لازم

طرزتهیه:

 • با کمک کارد، روی قطعات ماهی برش‌های عمیقی ایجاد کنید.
 • ماهی را با نمک آغشته کنید.
 • داخل برش‌ها، سیر و برگ بو قرار دهید یا سیر را رنده کرده و ماهی را با آن آغشته کنید.
 • دو قاشق غذاخوری روغن کنجد را با برس روی ماهی بمالید و به مدت 25 دقیقه در فر بپزید.
 • این غذا را می‌توانید به همراه برنج، مارچوبه و اسفناج میل کنید.

موارد منع مصرف روغن کنجد

افراد زیر از مصرف روغن کنجد منع می‌شوند:

 • مبتلایان به واریس
 • افراد مستعد تشکیل لخته خون
 • افراد مستعد آلرژی به کنجد

استفاده از روغن کنجد برای لاغری، در سال‌های اخیر رواج یافته است. این روغن با کمک فیبر و پروتئین بالا، سدیم کم و لیگنان‌ها و آمینواسیدهای خاص خود می‌تواند مدیریت اشتها را برعهده گرفته و کنار ورزش و رژیم غذایی سالم به کاهش‌ وزن کمک کند. از روغن کنجد در سس سالاد، ماریناد گوشت‌ها و سبزیجات کبابی، سرخ‌کردن غذاها، پخت کیک و شیرینی استفاده می‌شود.

منبع: +++++

روغن کنجد برای لاغری و چربی سوزی + روش استفاده و میزان کالری - 8 - روغن کنجد برای لاغری - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.7 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-فهیمه 1402/10/22

سلام ممنون بابت مطالب اموزنده تون. من در حال انجام ورزش در باشگاه بدنسازی برای چربی سوزی هستم ناهار هم سوپ مصرف میکنم. میخواستم بپرسم اضافه کردن یک قاشق کنجد به سوپ بیشتر به کاهش وزن کمک میکنه یا اینکه به عنوان میان وعده عصر یک قاشق کنجد بصورت خالص مصرف بشه؟من خودم بیشتر دوست دارم به عنوان میان وعده استفاده کنم تا احساس گرسنگی که تو عصر دارم از بین بره ولی نمیدونم برای کاهش وزن هم موثر هست یا نه

کارشناس به اندام 1402/10/23

سلام وقت بخیرعزیزم میتونین مصرف کنید ولی هیچ ماده غذایی که نمیتونه به تنهایی لاغر کننده باشه

1402/08/25

سلام ببخشید روزانه مصرف مجازدانه سفیدکنجدچقدره؟

کارشناس به اندام 1402/08/26

سلام عزیزم دوقاشق به ازای یک لیوان شیر