جدول BMI کودکان؛ آیا BMI شاخص خوبی برای محاسبه وزن کودکان است؟

شاخص BMI برای کودکان یک معیار مهم برای ارزیابی سلامت کلی، به‌ویژه درمواجهه با افزایش چاقی آن‌هاست. محاسبه مقادیر به‌دست آمده از جدول BMI کودکان و نوجوانان با بزرگ‌سالان متفاوت است و حتی این محاسبات برای دختران و پسران نیز فرق می‌کند. همچنین، عواملی مانند ژنتیک، نوع تغذیه و فعالیت بدنی نیز بر شاخص توده […]

شاخص توده وزنی بالا می‌تواند نشان‌دهنده چاقی و افزایش وزن نگران‌کننده کودک باشد.
4.8 از 5

زمان مطالعه 17 دقیقه

تعداد بازدید 6556

تاریخ انتشار

شاخص BMI برای کودکان یک معیار مهم برای ارزیابی سلامت کلی، به‌ویژه درمواجهه با افزایش چاقی آن‌هاست. محاسبه مقادیر به‌دست آمده از جدول BMI کودکان و نوجوانان با بزرگ‌سالان متفاوت است و حتی این محاسبات برای دختران و پسران نیز فرق می‌کند. همچنین، عواملی مانند ژنتیک، نوع تغذیه و فعالیت بدنی نیز بر شاخص توده بدنی تاثیرگذار هستند. در این مقاله به تعیین شاخص توده بدنی برای کودکان، ضرورت انجام این تست، روش‌های تعیین آن و جداول BMI برای کودکان دختر و پسر از 1 الی 14 سالگی پرداخته شده است.

آیا برای کودکان هم می‌توان BMI را محاسبه کرد؟

BMI برای کودکان و نوجوانان متفاوت است، حتی اگر با فرمول یکسانی محاسبه شود. سطح BMI در بین کودکان و نوجوانان نسبت به سایر کودکان هم‌جنس و هم‌سن باتوجه به تغییرات وزن و قد با افزایش سن و همچنین ارتباط آن‌ها با چاقی بدن بیان می‌شود. اما شاخص توده وزنی کل داستان را بیان نمی‌کند. به‌عنوان مثال، بچه‌های کوتاه‌قد با هیکل ورزشی، می‌توانند شاخص توده وزنی بالاتری داشته باشند یا برخی از بچه‌ها بااین‌که به‌نظر می‌رسد درمحدوده مناسبی از جدول BMI کودکان هستند، اما غذای سالم نمی‌خورند و فعالیت کمی دارند.

برعکس، برخی از کودکان بااین‌که فعال هستند و تغذیه سالمی دارند، شاخص توده وزنی آن‌ها بالاست. یک متخصص تغذیه خوب باید براساس تمام این موارد تفسیر خود را ارائه دهد. یکی از موارد دیگری که درحیطه شاخص توده وزنی کودکان مطرح شده است، بحث BMI و نژاد است. شاخص توده وزنی ممکن است در نژادهای خاص نشان‌گر دقیقی از سلامت نباشد. این مقیاس عمدتاً از داده‌های بزرگسالان سفیدپوست مسن برآورد شده و درصد چربی بدن، تراکم عضلانی یا اندازه استخوان کودکان اقوام مختلف را درنظرنمی‌گیرد. در این شاخص برای کودکان از صدک‌ها استفاده می‌شود که درمورد رشد کودکان انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشد. اما مهم این است که BMI یک ابزار تشخیصی کامل نیست و تنها یکی از مواردی است که پزشکان هنگام ارزیابی کودک درکنار رژیم غذایی، بدن، فعالیت بدنی و سابقه پزشکی خانوادگی درنظرمی‌گیرند.

ویدئوی دکتر کرمانی در مورد چاقی کودکان را از دست ندهید:

آیا BMI شاخص خوبی برای اندازه‌گیری وزن مناسب در کودکان است؟

شاخص توده وزنی برای بزرگ‌سالان از صحت تقریبا خوبی برخوردار است، زیرا این شاخص برآی بزرگسالان بدون توجه به سن ثابت می‌ماند، مگر این‌که فرد وزن زیادی اضافه یا کم کند. اما ارزیابی BMI برای کودکان پیچیده‌تر است، زیرا BMI کودک با بلوغ تغییر می‌کند و الگوهای رشد بین پسران و دختران نیز متفاوت است. بنابراین، هنگام بررسی BMI باید سن و جنسیت کودک را درنظرگرفت. بااین‌وجود، برخی افراد از عملکرد جدول BMI کودکان به دلیل ارائه‌نکردن تصویر دقیق از سلامت زمینه‌ای انتقاد می‌کنند. به‌عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2016 نشان داد بسیاری‌از افراد دارای اضافه‌وزن و چاق، برخلاف برآوردهای شاخص توده وزنی کاملاً سالم هستند و همچنین، 30٪ از افرادی که BMI “سالم” داشتند، براساس سایر داده‌های این جدول، سلامتی آن‌ها درمعرض خطر بود.

همچنین، بسیاری از انتقادات به این شاخص، حول این واقعیت است که عضله بیشتر از چربی وزن دارد و BMI نمی‌تواند بین آن‌ها تمایز قائل شود. بنابراین، برخی از افراد بسیار خوش‌اندام، لاغر و عضلانی نمرات BMI بالاتری نسبت به برخی با بدن کم عضله و چاق دارند. ازسوی‌دیگر، محل تجمع چربی در بدن نیز مهم است. چربی احشایی اطراف اندام‌ها حتی در کودکان و نوجوانان، برای سلامتی بسیار خطرناک‌تر از همان مقدار چربی است که به‌طور مساوی در بدن پخش شده باشد. در نهایت، منشأ قومی می‌تواند عامل مهمی باشد که BMI آن را نادیده می‌گیرد. البته باید توجه داشت بسیاری از این انتقادات مربوط به داده‌های بزرگسالان است و درمورد شاخص توده وزنی کودکان هنوز تحقیقات زیادی درحال انجام است که می‌گویند این شاخص اگرچه کامل نیست، اما یک معیار خوب ارزیابی سلامتی محسوب می‌شود. اندازه‌گیری آن نسبتاً آسان است و می‌تواند به سیاست‌های بهداشت عمومی کمک کند. برای مثال شاخص توده وزنی از برنامه‌های پیشگیری از چاقی کودکان حمایت می‌کند.

چه روش‌هایی برای اندازه‌گیری BMI وجود دارد؟

نمودارهای رشد CDC معمولاً برای اندازه‌گیری وزن و الگوهای رشد کودکان و نوجوانان در ایالات متحده استفاده می‌شود. دسته‌بندی وضعیت وزنی در جدول BMI کودکان براساس سن و صدک‌های مربوطه و توصیه‌های کمیته تخصصی در جدول ذیل ارائه شده است:

محدوده درصدی دسته وضعیت وزن
کمتر از صدک 5 کمبود وزن
صدک 5 تا کمتر از صدک 85 وزن سالم
85 تا کمتر از صدک 95 اضافه‌وزن
صدک 95 یا بیشتر چاقی

در کودکان، نقطه برش صدک BMI برای چاقی درنظرگرفته شده است تا به‌طور قابل‌اعتماد سطحی را مشخص کند که بالاتر یا پایین‌تر از آن احتمال ابتلای کودک یا خطر ابتلابه پیامدهای نامطلوب سلامتی مرتبط با چاقی یا بیماری‌ها را بالا می‌برد. سایر روش‌هایی که به اندازه‌گیری بهتر BMI کمک می‌کنند، عبارتند از:

  • اطلاع‌رسانی به برنامه‌‎ریزان محلی و ارائه خدمات برای کودکان مناطق مختلف کشور
  • جمع‌آوری داده‌های سطح جمعیت برای امکان‌سنجی تجزیه‌وتحلیل روند الگوهای رشد و چاقی
  • افزایش درک عمومی و حرفه‌ای از مسائل مربوط به وزن در کودکان
  • ایجاد راهی برای تعامل با کودکان و خانواده‌ها درمورد سبک زندگی سالم و مسائل مربوط به وزن
شاخص BMI برای کودکان یک معیار مهم برای ارزیابی سلامت کلی آن‌هاست.

شاخص BMI برای کودکان یک معیار مهم برای ارزیابی سلامت کلی آن‌هاست.

جدول BMI در دختران

BMI اگرچه به همان روشی که برای بزرگ‌سالان محاسبه می‌شود، برای کودکان هم‌سن نیز فرمول‌بندی شده است، اما جدول BMI کودکان با جنسیت‌های مختلف متفاوت است. در این فرمول، به‌جای مقایسه آستانه‌های ثابت برای کم‌وزنی و اضافه‌وزن، BMI با صدک برای کودکان هم‌جنس و هم‌سن مقایسه می‌شود. رشد کودک، نه‌تنها طول و وزن بدن او را شامل می‌شود، بلکه شامل رشد و نمو درونی نیز هست.

مغز کودک در پنج سال اول زندگی بیشترین رشد را خواهد داشت و به 90 درصد اندازه نهایی خود می‌رسد. رشد همچنین بر قسمت‌های مختلف بدن با سرعت‌های متفاوتی تأثیر می‌گذارد. سر تقریباً تا یک‌سالگی به فرم کامل خود می‌رسد و سایر اعضای بدن کودک با یکدیگر به تناسب می‌رسند. رشد بین 16 تا 18 سالگی کامل می‌شود و انتهای درحال رشد استخوان‌ها به‌هم می‌پیوندند. اما ازسوی‌دیگر، بین توده وزنی دختران و پسران در این سال‌ها تفاوت‌هایی مشاهده می‌شود که باید درنظرگرفته شود.

رشد طبیعی در محدوده‌ای طبقه‌بندی می‌شود که توسط متخصصان اطفال برای سنجش چگونگی رشد کودک تعیین شده است. جدول BMI کودکان که در ذیل آمده، براساس نمودارهای رشد که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده امریکا (CDC) طراحی شده است، نشان‌دهنده محدوده نرمال میانگین وزن و قد کودکان 1 الی 14 سال هستند.

سن قد (سانتی‌متر) وزن (کیلوگرم)
1 77.5 – 67.5 10 – 7.5
2 90 – 79 16 – 11
3 100 – 86 19 – 13
4 92.5 – 106 22- 14
6 122.5 – 105 30 – 18
8 135 – 117.5 40 – 22
10 147.5 – 125 53 – 27
12 160 – 137.5 68 – 34
14 169 – 147.5 68 – 34

اگرچه ممکن است کودک در حال رشد باشد، اما الگوی رشد او می‌تواند از حالت طبیعی منحرف شود. در نهایت، کودک باید تا بزرگ‌سالی به قد و وزن طبیعی برسد و اگر والدین در این‌مورد نگران هستند و فکر می‌کنند کودک یا نوجوان‌شان به‌درستی رشد نمی‌کند، لازم است با پزشک کودک خود مشورت کنند.

سلامتی فرزندت رو تضمین کن
مجموعه دکتر کرمانی با پشتیبانی اختصاصی کنار شما و فرزندانتونه تا به راحتی وزن کم کنن و از خطرات چاقی توی بزرگسالی در امان بمونن.
برای تضمین سلامتی فرزندت
همین الان ثبت نام کن
call-to-action

جدول BMI در پسران

در این‌ قسمت، جدول BMI کودکان پسر برای تشخیص تفاوت رشد دو جنس ارائه شده است. بعد از 4 تا 6 سالگی، شاخص وزنی توده بدن شروع به افزایش تدریجی می‌کند. این یک الگوی رشد طبیعی است که در همه کودکان اتفاق می‌افتد. بنابراین، اگر وزن و قد پسران طبق جدول ذیل باشد، جای نگرانی نیست. بااین‌وجود، تحقیقات اخیر نشان داده است سنی که بازگشت “چاقی” اتفاق می‌افتد، ممکن است یک دوره حیاتی در کودکی برای تداوم چاقی در بزرگ‌سالی باشد. بازگشت اولیه “چاقی” که قبل از سن 4 تا 6 سالگی رخ می‌دهد، با چاقی در بزرگ‌سالی مرتبط است و والدین باید به این موضوع دقت کنند.

با این حال، مطالعات هنوز مشخص نکرده‌اند که آیا BMI بالاتر در دوران کودکی واقعاً به‌علت رشد بافت چربی درمقابل توده بدون چربی بدن یا استخوان است یا خیر!؟ به‌همین‌دلیل، تحقیقات بیشتری برای درک تاثیر بازگشت چربی زودرس بر چاقی کودکان و بزرگ‌سالان نیاز است. جدول BMI کودکان که در ذیل آمده است، محدوده میانگین طبیعی وزن و قد پسران 1 الی 14 سال را نشان می‌دهد.

سن قد (سانتی‌متر) وزن (کیلوگرم)
1 80 – 70 10.5 – 8.5
2 92.5 – 80 17 – 12
3 101 – 89 19 – 13
4 107.5 – 94 22- 15
6 122.5 – 105 30 – 18
8 135 – 117.5 39 – 23
10 147.5 – 125 51 – 27
12 159 – 135 65 – 33
14 174 – 147.5 80 – 42

اهمیت محاسبه BMI چیست؟

در کودکان، مقدار زیاد چربی بدن می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های مرتبط با وزن و سایر مشکلات سلامتی شود. کمبود وزن نیز می‌تواند فرد را درمعرض خطر مشکلات سلامتی قرار دهد. شاخص توده وزنی بالا می‌تواند نشان‌دهنده چاقی و افزایش وزن نگران‌کننده کودک باشد. کودکانی که شاخص توده بدنی بالاتر از صدک 85 دارند، با افزایش سن درمعرض خطر مشکلاتی مانند دیابت، فشار خون بالا، درد مزمن مفاصل، آپنه خواب و استرس‌های روانی اجتماعی، مانند قلدری و اعتمادبه‌نفس پایین قرارمی‌گیرند. تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که درمحدوده اضافه‌وزن و چاقی قرار می‌گیرند، این وزن اضافی را تا بزرگ‌سالی همچنان حفظ می‌کنند. بنابراین، محاسبه BMI برای کودکان اهمیت بالایی دارد.

محاسبه و تفسیر جدول BMI در کودکان اگرچه با بزرگ‌سالان متفاوت است، اما برای تشخیص سلامت کلی کودک می‌تواند مفید باشد. این شاخص برای سنین، نژادها و جنسیت‌های مختلف فرق می‌کند و به‌همین دلیل انتقاداتی به آن وارد شده است. همچنین، رشد کودک، نه تنها طول و وزن بدن او را شامل می‌شود، بلکه شامل رشد و نمو درونی نیز هست. بنابراین، پزشکان هنگام ارزیابی وزن و قد کودک، رژیم غذایی، فعالیت بدنی و سابقه پزشکی خانوادگی او را نیز درنظرمی‌گیرند.

منبع: ++++

4.8 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  • برچسب ها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
آنیسا 1402/11/30

سلام دختر من یکسالشه وزنش ۷۸۰۰و قدش ۷۲هست وزن تولدش ۳۲۰۰قدش۵۱بود بنظرتون خوبه ؟؟وزن الانش؟؟

کارشناس به اندام 1402/12/01

سلام عزیزم بله خوبه

-m 1402/11/25

سلام پسر من 6سالشه قدش 112 وزنش 20 آیا مناسبه دخترم قدش 88 وزنش 14 4سالشه به نظر شما مناسب هستن

کارشناس به اندام 1402/11/26

سلام بله خوب هستن

مهدی 1402/11/17

سلام قد دخترم ۱۵۳ و وزنش ۵۹ کیلو و سنش ۱۰ سالشه، لطفا نظرتون رو بفرمایید.

کارشناس به اندام 1402/11/18

سلام عزیزم حداقل 10 کیلو اضافه وزن دارن چون سن رشد ودارن رژیم کودک ونوجوان ومیتونن بگیرن روندلاغری هم اهسته هست شما میتونین برای برنامه ایشون روی لینک بزنید وثبت نام کنید

-ارام 1402/11/15

سلام دختر من شش سالشه وزنش ۱۸ و قدش ۱۱۵ آیا طبیعیه؟

کارشناس به اندام 1402/11/16

سلام بله وزنشون خوبه

درسا 1402/11/13

سلام قدم ۱۵۵ و وزنم ۳۸ با ۱۳ سال سن بنظرتون خوبه

کارشناس به اندام 1402/11/14

سلام بله عزیزم اما مراقب وزن باشید زیاد بالا نره

-رقیه 1402/11/12

سلام دخترم وزن موقع تولدش 2650 حالا تو دو ماهگی ، 4400 خوبه؟

کارشناس به اندام 1402/11/13

سلام عزیزم باید درنمودار قراربگیرد وطبق قدش بهداشت اندازه گیری میکنه

-غفوری 1402/11/12

سلام لطفا ج بدید دخترمن۴سالو ۵ماهشه بدنیا اومد۲کیلو۵۰۰گرم قدش ۴۷سانت بود پدرش قدش ۱۶۰سانت مادر۱۶۵سانت هستش برادرش ۲۱سالشه۱۸۰سانته حالا دخترم درحال حاضر وزن۱۲کیلو قد ۹۷سانت بدغذا هستش و الرژی شدیدی داشت تا ۲سالگی بجوز سوپ چیزی نمیشد داد بهش تازگیا بهترشده.

کارشناس به اندام 1402/11/13

سلام عزیزم باید تحت نظر متخصص کودکان باشن وپرهیز روبراشون رعایت کنید اگر حساسیتی هنوز دارن

-محمدحسن 1402/11/08

پسر من ۹ سال و نیم سنش هست قدش ۱۴۳ و وزنش ۲۶ لاغره خیلی راه حال شما چیه

کارشناس به اندام 1402/11/09

عزیزم باتوجه به سنش باید تحت نظر متخصص کودکان باشید

-مهتاب. رضایی 1402/11/03

سلام دختر من ۹ سال و ۵ ماهش هست قدش ۱۳۲ و وزنش ۳۷ کیلو هست چقدر اضافه وزن داره؟

کارشناس به اندام 1402/11/04

سلام عزیزم حدود 10 کیلواضافه وزن داره

مامان 1402/10/28

سلام دختر من ماه دیگه پنج ساله میشه، قدش ۱۱۳ سانته و وزنش ۲۶ کیلو. همه میگن خیلی چاقه. چقدر اضافه وزن داره؟

کارشناس به اندام 1402/10/29

سلام عزیزم۵ ۶ کیلو وزنش باید کمترباشه

-aaaayy 1402/10/23

سلام وقت بخیر دخترم سنش 5سالو 5ماهشه قدش 112وزنش 21؟قدو وزنش اوکیه؟

کارشناس به اندام 1402/10/24

سلما نسبتا بله تا دوسه کیلو دیگه میتونه وزنش بیشتره باشه

-معصومه 1402/10/20

سلام پسرمن سه سال و چهارماهشه وزنش 11,5 نارس بدنیا اومده 36 هفته قدش 90 .وزنش چقدر کمه؟

کارشناس به اندام 1402/10/21

سلام عزیزم سه چهار کیلو کمبود وزن داره

-سهیل دلشاد 1402/10/03

پسرم ۶۷ماهشه ینی ۵ سالو ۷ ماه وزنش ۱۹ کیلو قدش ۱۱۳ ای نرماله یا نه

کارشناس به اندام 1402/10/04

بله عزیزم نرمال هست

محمد 1402/09/18

سلام پسرم ۱۴۰ سانت قدشه و وزنش هم ۴۵ هست آیا وزنش زیاده

کارشناس به اندام 1402/09/19

سلام عزیزم به چه سنی؟ بله به همین صورت وزن زیاد هست

-لیلی 1402/09/12

سلام وقت بخیر پسر بنده ۶ سالشه قد ۱۲۲ وزن ۲۹ وزنش مناسبه؟

کارشناس به اندام 1402/09/13

سلام وقت بخیر عزیزم وزنش زیاده مراقب تغذیشون باشید تا دچار چاقی مفرط نشن

-محسن 1402/09/10

سلام دخترم ۱۰ سال و نیمشه قدش ۱۴۶ و وزن ۳۶ کیلو به نظرتون وزنش کم نیست ؟

کارشناس به اندام 1402/09/11

سلام عزیزم وزنشون عالیه

-مهدی 1402/09/05

سلام خواهر من الان 6سال و2ماه داره قدش 124 و وزنش 26کلیو هست به نظرتون نسبت به سنش خوبه

کارشناس به اندام 1402/09/06

سلام بله مناسبه عزیزم

- 1402/09/02

سلام دختر من ۱۲سالش هست و۳۰کیلو وزن و قد 1۴۹ آیا وزنش مناسبه؟

کارشناس به اندام 1402/09/03

سلام عزیزم نسبتا خوبه ازنظر ظاهری لاغره؟

-معین 1402/08/16

سلام وقتتون بخیر پسر من ۲وسال و نیمشه وزنش ۱۰ کیلو و قدش ۸۲ است کمبود وزن داره ؟ نارس به دنیا اومده ۳۴هفته با وزن ۱۲۵۰

کارشناس به اندام 1402/08/17

سلام عزیزم قدش نسبتا خوبه ازنظر وزنی هم جای نگرانی نیست دو سه کیلو بیشتر میتونه باشه

-مهناز 1402/08/16

سلام پسر من 6سالشه قدش 107و وزنش 15 قدش کوتاهه

کارشناس به اندام 1402/08/17

سلام عزیزم قدشون در رنج هست