رژیم شیردهی را از چه زمانی می توان شروع کرد؟

خانه » رژیم ها » رژیم شیردهی » رژیم شیردهی را از چه زمانی می توان شروع کرد؟
تغذیه در دوران شیردهی به اندازه زمان بارداری اهمیت دارد.

تغذیه در دوران شیردهی به اندازه زمان بارداری اهمیت دارد. کودک تمام مواد مغذی خود را از شیر مادر دریافت می‌کند و کاملترین غذاست. درست است که شیردهی به نوزاد، مقدار قابل توجهی انرژی مصرف می‌کند اما سبب کاهش وزن چشمگیری نمی‌شود. این کاهش وزن بستگی به شرایط جسمانی هر فرد دارد اما اگر در رسیدن به تناسب اندام عجله دارید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. پیشگیری بهتر از درمان است بنابراین برای اینکه از چاقی دوران بارداری و شیردهی جلوگیری کنیم، می‌توانیم با روش های پیشگیرانه خیالمان از افزایش وزن بعد از بارداری آسوده باشد.

چه زمانی بعد از شیردهی می توان رژیم گرفت؟

اگر مادر از همان شروع شیردهی، رژیم غذایی را شروع کند و مقدار کالری دریافتی را کاهش دهد، مسلما دچار خستگی می‌شود و قادر به نگهداری از کودک خود نیست. مادر علاوه بر تامین کالری‌های لازم برای سوخت و بدن خود باید مواد لازم برای بدن کودک خود را نیز تامین کند.

به همین دلیل مادر باید تغذیه خوبی داشته باشد و زمانی می‌تواند اقدام به کاهش وزن کند که کودک در کنار شیرمادر از غذای دیگر هم استفاده می‌کند یعنی دقیقا شش ماهه‌ی دوم شیردهی. رژیم غذایی سالم و ورزش منظم در دوران شیردهی بسیار بهتر از رژیم‌های لاغری سختگیرانه با کالری پایین است.

اگر فرصت مطالعه مقاله را ندارید، می‌توانید به فایل صوتی آن گوش دهید:

روش‌های پیشگیری از افزایش وزن بعد از زایمان و شیردهی

متأسفانه شروع چاقي اکثر بانوان در ايران با ازدواج و به صورت دقيق‌تر همزمان با دوران بارداری و شيردهی شروع می‌شود. علت این مسئله نیز تصور غلطیست که نسبت به بارداری و شیردهی در ذهن افراد وجود دارد. از نظر بیشتر افراد، بانوی باردار در دوران حساسی قرار دارد که باید استراحت مطلق داشته باشد و چون فرزندی را حمل می‌کند باید به اندازه دو نفر غذا بخورد. در نتیجه اطرافیان وی به محض اطلاع از بارداری‌اش با چنین جملاتی به استقبال وی می‌روند:

 • تو ديگر تنها نيستی، الان بايد به اندازه دو نفر غذا بخوری.
 • اگر خودت نمي‌خواهی غذا بخوری، لااقل به فکر آن بچه باش.
 • اگر کم بخوری فرزندت ضعيف يا ناقص‌الخلقه به دنيا می‌آيد.
 • شايد شما سير باشی ولی آن بچه در شکمت گرسنه است.
 • باردار بايد به اندازه دو نفر غذا بخورد.
 • اگر زياد غذا نخوری خدای نکرده سقط می‌کنی.

شما را به تماشای ویدئوی زیر جهت دریافت بهترین زمان برای رژیم شیردهی از دکتر کرمانی دعوت می کنیم:

این‌گونه جملات، بانوان باردار را به سمت افزایش وزن و چاقی سوق می‌دهند؛ در حالی که از نظر پزشکی لزومی ندارد خانم باردار غذای دو نفر را بخورد زیرا جنين به کالری زيادی نیاز ندارد او به مواد مغذی و ریز مغذی‌ها نياز دارد. مادر بايد در سه ماه اول به اندازه يک نفر غذا بخورد و به اندازه دو نفر ريزمغذی دريافت کند.

اینکه بعضی گمان می‌کنند به محض تمایل همسرشان به میوه یا غذای خاصی باید به سرعت آن را تهیه کنند وگرنه فرزندشان دچار ناهنجاری‌هایی خواهد شد، تصور کاملاً اشتباهی است. البته منظور ما این نیست که به تغذيه باردار اهميت ندهيد. تغذيه نقش مهمی در رشد جنين دارد ولی باید از افراط و تفريط در اين کار خودداری کرد.

یک مادر شیرده به چه میزان کالری نیاز دارد؟

حجم شیر مادر رابطه نزدیکی با مقدار و تعداد دفعات شیردهی دارد و تغذیه نوزاد با شیر مادر موجب تولید شیر بیشتر می ‌شود. به علاوه با شروع مصرف غذاهای کمکی و کاهش تعداد دفعات شیردهی، حجم شیر تولید شده کاهش پیدا می‌کند و نیاز مادر به مواد مغذی نیز کمتر می‌شود. رژیم غذایی متعادل و متنوع در دوران شیردهی بسیار اهمیت دارد.

نیاز مادران شیرده تنها 500 کیلوکالری بیشتر از دوران قبل از بارداری است. برای تامین این میزان کالری علاوه بر مصرف مواد غذایی مقوی مثل چربی‌‌ها و پروتئین، از چربی ‌های ذخیره شده در بدن مادر در دوران بارداری نیز استفاده می‌‌شود.

بهترین زمان برای رژیم شیردهی چه زمانی است؟

پاسخ به این سوال منوط به این است که منظور شما از رژیم چه چیزی باشد. درواقع اگر به‌دنبال لاغر‌شدن در دوران پس از بارداری هستید، طبق گفته متخصصان از جمله دکتر کرمانی باید بدانید، مادرانی که کودکانشان را با شیر خود تغذیه می‌کنند، در 6 ماه اول پس از تولد نوزاد مجاز به پیروی از رژیم‌های لاغری نیستند. اما پس از 6 ماه، خواهند توانست تحت نظر یک متخصص تغذیه به‌دنبال کاهش‌وزن خود باشند.

البته اگر کودک خود را با شیر خشک تغذیه می‌کنید، از همان بدو تولد نوزاد می‌توانید به‌دنبال رژیم‌های لاغری باشید. اما نکته‌ی مهم در رابطه با رژیم شیردهی این است که در این دوران نه تنها مسئولیت سلامتی خود، بلکه مسئولیت سلامتی نوزاد دلبندتان هم با شما است و بنابراین لاغری تنها موضوع مهم در رابطه با رژیم شیردهی نمی‌باشد، بلکه اول از همه شما باید به فکر دریافت موادمغذی و ویتامین‌های لازم برای بدن خود و نوزادتان باشید. پس فقط یک متخصص تغذیه می‌تواند برای شما رژیم غذایی دوران شیردهی را تعریف کرده و برنامه‌ریزی کند.

قبل و بعد بارداری
نـداره، همیشــه
ملکـه‌ی زنــدگی
خودت بـــــاش
همین الان ثبت نام کن
kermany

بهترین رژیم برای دوران شیردهی

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید چرا میزان گرسنگی شما هنگام شیر‌دادن به نوزاد جدیدتان در بالاترین حد خود قرار می‌گیرد؟ تولید شیر مادر برای بدن سخت است و به کالری اضافی و همچنین سطوح بالاتری از موادمغذی خاص نیاز دارد. درواقع، تخمین زده می‌شود انرژی موردنیاز شما در دوران شیردهی حدود 300 تا 500 کالری در روز افزایش می‌یابد.

نیاز به موادمغذی خاص از جمله پروتئین، ویتامین D، ویتامین A، ویتامین E، ویتامین C، B12، سلنیوم و روی نیز افزایش می‌یابند. به‌همین دلیل است که خوردن انواع غذاهای غنی از موادمغذی و کامل برای سلامتی شما و کودکتان بسیار مهم است. انتخاب غذاهای غنی از موادمغذی فوق می‌تواند به شما کمک کند تمام درشت و ریز مغذی‌های موردنیاز خود و کودکتان را دریافت نمایید.

ویژگی‌های یک رژیم شیردهی خوب چیست؟

در ادامه به برخی از ویژگی‌های رژیم شیردهی اشاره خواهیم کرد:

 • رژیم شیردهی باید نیاز طبیعی مادران را تامین کند.
 • موجب سوء تغذیه در مادران شیرده نشود.
 • نیازهای تغذیه ای جنین را در خود داشته باشد.
 • از چاق شدن مادر جلوگیری کند.
 • وزن او را متعادل و ثابت نگه دارد.
رژیم شیردهی باید نیاز طبیعی مادران را تامین کند.

رژیم شیردهی باید نیاز طبیعی مادران را تامین کند.

چه کسانی نمی‌توانند از رژیم شیردهی استفاده کنند؟

1- مادرانی که در شش ماهه اول شیردهی هستند.

2- مادرانی که تمایل به دریافت رژیم‌های افراطی دارند.

3- مادرانی که میزان شیر آنها بسیار کم است.

انواع غذاهای مناسب برای دوران شیردهی

موادمغذی موجود در شیر مادر را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد که بستگی به میزان ترشح آنها در شیر شما دارد. اگر بدن شما از موادمغذی گروه 1 تهی شده باشد، مقدار ترشح این مواد در شیر مادر کاهش می‌یابد. بنابراین، مصرف مکمل‌های حاوی موادمغذی می‌تواند کمی به افزایش غلظت آنها در شیر مادر کمک کند و درنتیجه سلامت کودک شما را بهبود بخشد. از سوی دیگر، غلظت موادمغذی گروه 2 در شیر مادر به میزان مصرف آنها در رژیم شیردهی مادر بستگی ندارد. بنابراین مصرف مکمل باعث افزایش غلظت این دسته از موادمغذی در شیر مادر نمی‌شود. با این وجود، مادر همچنان باید با مصرف موادمغذی گروه 2 سلامت خود را بهبود بخشد.

کمی گیج‌کننده شد، اما نگران نباشید! به زبان ساده‌تر، دریافت موادمغذی گروه 1 هم برای شما و هم برای کودکتان مهم است، در حالی که دریافت موادمغذی گروه 2 سلامت شما را تامین می‌کند، اما روی شیر مادر و در نتیجه سلامت کودک تاثیر خاصی ندارد.

موادمغذی گروه 1 در رژیم شیردهی

در اینجا موادمغذی گروه 1 و نحوه یافتن آنها در برخی از منابع غذایی رایج آورده شده است:

 • ویتامین B1 (تیامین): ماهی، گوشت قرمز، دانه‌ها، آجیل، لوبیا
 • ویتامین B2 (ریبوفلاوین): پنیر، بادام، آجیل، گوشت قرمز، ماهی‌های روغنی، تخم‌مرغ
 • ویتامین B6: نخود، آجیل، ماهی، مرغ، سیب‌زمینی، موز، میوه‌های خشک
 • ویتامین B12: صدف، جگر، ماست، ماهی روغنی، مخمرها، تخم‌مرغ، خرچنگ، میگو
 • کولین: تخم‌مرغ، جگر گاو، جگر مرغ، ماهی، بادام‌زمینی
 • ویتامین A: سیب‌زمینی شیرین، هویج، سبزیجات با برگ‌های تیره، گوشت بدون چربی، تخم‌مرغ
 • ویتامین D: روغن کبد ماهی، ماهی روغنی، برخی قارچ‌ها، غذاهای غنی‌شده با ویتامین دی
 • سلنیوم: آجیل برزیلی، غذاهای دریایی، بوقلمون، گندم سبوس‌دار، دانه‌ها
 • ید: جلبک دریایی خشک، ماهی کاد، شیر، نمک یددار

موادمغذی گروه 2 در رژیم شیردهی

در ادامه موادمغذی گروه 2 و برخی از منابع غذایی رایج آنها آورده شده است:

 • فولات: لوبیا، عدس، سبزیجات برگ‌دار، مارچوبه، آووکادو
 • کلسیم: شیر، ماست، پنیر، سبزیجات برگ‌دار، حبوبات
 • آهن: گوشت قرمز، مرغ، غذاهای دریایی، لوبیا، سبزیجات برگ سبز، میوه‌های خشک
 • مس: صدف، غلات کامل، آجیل، لوبیا، گوشت لخم، سیب‌زمینی
 • روی: صدف، گوشت قرمز، مرغ، لوبیا، آجیل، لبنیات

همان‌طور که قبلاً به آن اشاره کردیم، غلظت موادمغذی گروه 2 در شیر مادر تحت‌تاثیر رژیم غذایی یا ذخایر بدن او قرار ندارد. بنابراین، اگر مصرف شما از مواد گروه 2 کم باشد، بدن شما این موادمغذی را از ذخایر موجود در استخوان و بافت‌های مختلف خود می‌گیرد تا آنها را در شیر مادر ترشح کند. پس کودک شما همیشه مقدار مناسبی از این موادمغذی را دریافت می‌کند، اما اگر مقدار کافی از آنها را از رژیم غذایی خود دریافت نکنید، ذخایر بدن شما به مرور زمان تخلیه می‌شود. برای جلوگیری از کمبود، این موادمغذی باید از رژیم غذایی شیردهی مناسب یا با مصرف مکمل تامین شوند.

گوشت قرمز یکی از مواد مغذی در دوران شیردهی است.

گوشت قرمز یکی از مواد مغذی در دوران شیردهی است.

نمونه رژیم غذایی دوران شیردهی

از آنجایی که رژیم شیردهی قرار است شامل انواع مختلفی از مواد معدنی و ویتامین‌ها باشد، پس نمی‌توان با یک برنامه غذایی ساده سر و ته آن را هم آورد! درواقع بهترین و موثرترین روش برای حصول بهترین نتیجه از رژیم شیردهی ، مراجعه به یک متخصص تغذیه‌ی حاذق است تا با توجه به وضعیت جسمانی و سلامتی شما و با توجه به اینکه فرزند دلبندتان در چه سنی قرار دارد و چه مقدار از غذای خود را از شیر مادر و چه مقدار دیگری را از شیر خشک یا سایر غذاها تامین می‌کند، یک رژیم شیردهی عالی را برای شما تجویز نماید.

نکاتی برای ایجاد یک برنامه غذایی سالم برای رژیم شیردهی

اکنون که می‌دانید چه غذاهایی را باید در رژیم غذایی خود بگنجانید، بیایید به نکاتی درمورد نحوه ایجاد برنامه غذایی خود بپردازیم. درواقع بهتر است بیاموزید چگونه برنامه‌ای را پیدا کنید که برای شما و موقعیت فعلیتان مناسب باشد. برای یافتن این موضوع، روی نکات زیر تمرکز کنید:

 • سعی کنید 3 تا 5 وعده غذایی اصلی در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.
 • اطمینان حاصل کنید تا جایی که می‌توانید از پروتئین بدون چربی استفاده کنید و همیشه از خود بپرسید چگونه می‌توانم محتوای پروتئین وعده غذایی خود را افزایش دهم؟
 • تا آنجا که ممکن است وعده‌های بزرگی از غلات کامل، حبوبات، گوشت بدون چربی و سبزیجات برگ‌دار را بپزید که تا 3 تا 4 روز در یخچال شما باقی بماند.
 • با هر وعده غذایی یک لیوان آب بنوشید، زیرا در دوران شیردهی به راحتی آب بدنتان کم می‌شود.
 • به نشانگرهای گرسنگی در بدن خود گوش دهید. بدنتان به شما می‌گوید به انرژی بیشتری نیاز دارد. از خوردن کالری بیشتر نترسید!

یک برنامه غذایی روزانه‌ی ساده هم برای رژیم شیردهی می‌تواند به شکل زیر باشد:

 • صبحانه: بلغور جو دوسر با انواع توت‌ها و کره‌ی آجیل
 • ناهار: کینوا با سینه مرغ بدون چربی و سبزیجات مخلوط
 • میان‌وعده: هویج با هوموس
 • شام: سالاد سبزیجات مخلوط با گردو و توفو
سالاد سبزیجات مخلوط با گردو و توفو هم یک شام مناسب برای دوران شیردهی است.

سالاد سبزیجات مخلوط با گردو و توفو هم یک شام مناسب برای دوران شیردهی است.

موادغذایی مجاز در دوران شیردهی

هیچ رژیم غذایی واحدی برای همه کسانی که شیر می‌دهند ایده‌آل نخواهد بود و هدف شما باید‌داشتن یک رژیم شیردهی سالم و متنوع باشد. هنگام شیردهی، سعی کنید غذاهای زیر را در وعده‌های غذایی روزانه خود بگنجانید:

میوه‌ها

میوه‌ها منبع غنی برای بسیاری از موادمغذی هستند و همچنین می‌توانند به تسکین یبوست که برخی افراد پس از زایمان تجربه می‌کنند، کمک کنند. حدود 2 فنجان میوه در روز را هدف قرار دهید که باید شامل طیف گسترده‌ای از میوه‌های مختلف باشند، مانند:

 • طالبی
 • ملون
 • موز
 • انبه
 • زردآلو
 • آلو
 • پرتقال
 • گریپ‌فروت

سبزیجات

مادرانی که فرزندشان فقط از شیر آنها تغذیه می‌کند، باید 3 فنجان سبزیجات در روز مصرف کنند. کسانی که شیردهی را با شیر خشک ترکیب می‌کنند، باید روزانه 2.5 فنجان سبزیجات بخورند. سبزیجات سرشار از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و مصرف مقدار کافی از آنها به بدن کمک می‌کند تا موادمغذی موردنیاز برای تولید شیر را جبران کند. سبزیجات زیر را حتما در رژیم شیردهی خود بگنجانید:

 • اسفناج
 • سبزیجات پخته‌شده، مانند کلم
 • هویج
 • سیب‌زمینی
 • کدو تنبل
 • گوجه‌فرنگی
 • فلفل دلمه قرمز

سبزیجات سرشار از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و موادمغذی موردنیاز برای تولید شیر را جبران می‌کنند.

غلات و دانه‌ها

همه‌ی غلات به ویژه غلات کامل، مانند برنج قهوه‌ای و نان سبوس‌دار دارای موادمغذی حیاتی هستند. برخی از غلات مانند کینوا نیز سرشار از پروتئین هستند که یک ماده مغذی ضروری در رژیم شیردهی است. همیشه بهتر است از غلات سبوس‌دار استفاده کنید که حاوی شکر افزوده نیستند.

پروتئین

هنگام شیردهی، بدن به ۲۵ گرم پروتئین اضافی نسبت به حالت معمول در روز و حداقل ۶۵ گرم پروتئین در روز نیاز دارد. کارشناسان توصیه می‌کنند در هر وعده غذایی مقداری پروتئین از منابع زیر مصرف کنید:

 • لوبیا و نخود
 • آجیل و دانه‌ها
 • گوشت گاو بدون چربی و گوشت بره
 • صدف، خرچنگ و میگو
 • ماهی قزل‌آلا، شاه ماهی و ساردین

غذاهای دریایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که می‌توانند از رشد سالم مغز در کودک حمایت کنند. ماهی قزل‌آلا و ساردین انتخاب‌های بسیار خوبی هستند، زیرا سرشار از امگا 3 می‌باشند، اما جیوه کمی دارند. در رژیم شیردهی باید از مصرف ماهی‌های دیگر مانند ماهی تن، اره ماهی و شاه خال مخالی که دارای جیوه بالایی هستند، اجتناب شود. سایر اشکال ماهی تن برای خوردن بی‌خطر هستند.

لبنیات

هم بارداری و هم شیردهی می‌توانند کلسیم را از استخوان‌های مادر خارج کنند. پس اگر کلسیم و ویتامین D کافی دریافت نکنید، درمعرض خطر پوکی استخوان قرار می‌گیرید. محصولات لبنی مانند پنیر و شیر، منابع عالی کلسیم هستند و بسیاری از آنها با ویتامین D نیز غنی‌شده‌اند. بهتر است در رژیم شیردهی خود حداقل 3 فنجان لبنیات در روز بگنجانید. غذاهای زیر، منابع خوب ویتامین D و کلسیم هستند:

 • شیر
 • ماست
 • پنیر طبیعی

افرادی که لبنیات نمی‌خورند نیز می‌توانند کلسیم را از سبزیجات برگ‌دار تیره، حبوبات و آب پرتقال غنی‌شده دریافت کنند. محققان توصیه می‌کنند مادران شیرده باید 1000 میلی‌گرم کلسیم در روز مصرف کنند. نور خورشید منبع اصلی ویتامین D است، اما مصرف قارچ و ماهی‌های روغنی می‌تواند کمک شایانی به شما کند. مکمل‌ها نیز ممکن است مفید باشند.

مکمل‌های غذایی

در بیشتر موارد، یک رژیم غذایی صحیح می‌تواند تمام موادمغذی موردنیاز یک مادر شیرده را تامین کند. با این‌حال، نیازهای تغذیه‌ای هنگام شیردهی افزایش می‌یابند، بنابراین برخی از افراد ممکن است به مکمل‌های ویتامین و موادمعدنی نیاز داشته باشند. توجه به این نکته ضروری است که مکمل‌ها نمی‌توانند جایگزین یک رژیم غذایی سالم شوند. افرادی که در دوران شیردهی هستند، باید قبل از مصرف هر گونه مکمل گیاهی یا رژیمی با پزشک خود صحبت کنند.

افرادی که محدودیت‌های غذایی دارند یا از سبک زندگی گیاهخواری پیروی می‌کنند، باید به ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی که ممکن است در رژیم غذایی آنها وجود نداشته باشد نیز توجه داشته باشند. هرکسی که نگران تامین تمام نیازهای غذایی خود است، باید با یک متخصص تغذیه مشورت کند.

افرادی که در دوران شیردهی هستند، باید قبل از مصرف هر گونه مکمل رژیمی با پزشک خود صحبت کنند.

موادغذایی غیر مجاز در دوران شیردهی

لیست غذاهایی که فرد در دوران بارداری باید مصرف آنها را محدود کند، طولانی است. شاید به‌همین دلیل است که برخی افراد معتقدند هنگام شیردهی باید رژیم غذایی محدود و مشخصی داشته باشند. اما هیچ لیستی از غذاها وجود ندارد که مادران شیرده باید از آنها اجتناب کنند. در عوض، آنها باید غذاهای سالم بخورند و به نشانه‌های بدن خود توجه کنند.

شیر مادر از موادمغذی وارد شده به خون تامین می‌شود. اما خوشبختانه بسیاری از مواد خطرناکی که می‌توانند در بدن مادر وجود داشته باشند، به نوزاد شیرخوار نمی‌رسند. بااین‌حال، برخی از نکاتی که در رژیم شیردهی باید برای محدود‌کردن بعضی غذاها انجام دهید، به شکل زیر هستند:

 • محدود‌کردن مصرف غذاهای دریایی که ممکن است حاوی جیوه باشند.
 • توجه به چگونگی تأثیر کافئین بر کودک. نوزاد فقط مقدار بسیار کمی کافئین از شیر مادر دریافت می‌کند، اما همین مقدار می‌تواند برای تاثیر بر خواب او کافی باشد.
 • نظارت بر نحوه واکنش کودک به رژیم غذایی و ایجاد تغییرات براساس نیازهای کودک و مادر.

برخی از متخصصان نسبت به مصرف غذاهای تند در رژیم شیردهی هشدار می‌دهند، اما بیشتر نوزادان تحت‌تاثیر این غذاها قرار نمی‌گیرند. به‌همین دلیل، هیچ دلیلی برای اجتناب از غذاهای تند یا با طعم قوی وجود ندارد، مگر اینکه کودک به آنها واکنش منفی نشان دهد. همچنین، پزشکان اغلب توصیه‌های متفاوت یا نامشخصی را درمورد مصرف الکل در هنگام شیردهی ارائه می‌دهند.

مصرف الکل در دوران بارداری قطعا خطرناک است، زیرا از جفت عبور می‌کند، اما کودک شیرخوار فقط مقدار الکلی را دریافت می‌کند که وارد خون مادر می‌شود. به عبارت دیگر، میزان الکل خون فرد شیرده، میزان الکلی است که به نوزاد شیرخوار می‌رسد.

ضرورت نوشیدن مایعات در دوران شیردهی

ممکن است برخی مادران با تجربه به این موضوع برسند که اگر شیرشان شروع به کاهش کرد، نوشیدن آب و مایعات بیشتر به تقویت آن کمک می‌کند. بااین‌حال، تحقیقات درمورد تأثیر مایعات اضافی بر تولید و کیفیت شیر مادر نشان نمی‌دهد که نوشیدن بیش از مقدار معمول مایعات باعث افزایش شیر شود. اما مصرف کمتر از حد مایعات می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شود که این امر هم به نوبه‌ی خود می‌تواند بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد. مهم است اطمینان حاصل کنید مقدار زیادی مایعات دریافت می‌کنید تا بدن شما بتواند در سطح مطلوب خود عمل کند.

درواقع، مهم نیست باردار هستید یا نه، هیدراته‌ماندن با دریافت مقدار زیادی آب و سایر مایعات درطول روز برای سلامتی شما حیاتی است. اگر بدن شما آب و سایر مایعات کافی دریافت نکند، درمعرض خطر کم‌آبی قرار می‌گیرید که می‌تواند منجربه برخی علائم ناخوشایند شود، مانند:

 • یبوست
 • سرگیجه
 • خشکی دهان و لب‌های ترک‌خورده
 • خستگی و کمبود انرژی
 • سردرد
 • بدخلقی
 • گرفتگی عضلات
 • حالت تهوع

بنابراین در دوران شیردهی این قانون را برای خود بگذارید: شما نباید هیچ‌وقت احساس تشنگی کنید! همچنین لازم نیست مایعات بدن شما همگی از آب تامین شوند، اما آب همیشه انتخاب خوبی است. مایعات و نوشیدنی‌های بدون قند و بدون کافئین، به‌راحتی در دسترس است و می‌توانید در هر فصلی از سال از آنها لذت برده و آنها را در رژیم شیردهی خود بگنجانید.

گفته می‌شود، هر مایعی که مصرف می‌کنید، همراه با هر غذای حاوی آبی که می‌خورید، در مصرف کلی مایعات شما نقش دارند. برخی از نمونه‌های نوشیدنی‌هایی که در مصرف مایعات نقش دارند، عبارتند از: شیر گاو یا شیر آجیل، قهوه یا چای بدون کافئین و آب‌میوه یا سبزیجات. غذاهایی مانند پرتقال، هندوانه، انواع توت‌ها، سوپ، خیار، گوجه‌فرنگی و کاهو نیز می‌توانند به هیدراته نگه‌داشتن شما کمک کنند.

اگر شیر گاو دوست ندارید، نگران نباشید! فقط مطمئن شوید کلسیم را از منابع دیگری مانند پنیر، ماست، سبزیجات برگ سبز یا غذاهای غنی‌شده با کلسیم دریافت می‌کنید. اما بدانید که مصرف بیش‌ازحد مایعات (یا‌داشتن ادرار بی رنگ) درواقع می‌تواند به شیر شما آسیب برساند. هنگامی‌که بیش‌ازحد هیدراته می‌شوید، بدن شما برای بازگرداندن تعادل الکترولیت خود آب اضافی را با ادرار خارج می‌کند که این امر باعث کاهش آب در سینه‌های شما و در نتیجه، باعث کاهش شیر می‌شود.

رژیم گیاهخواری در دوران شیردهی

یک مادر گیاهخوار تا زمانی که رژیم غذایی خود را با مقادیر کافی ویتامین B12، کلسیم و روی حفظ می‌کند، نیازی به رعایت احتیاطات غذایی خاصی ندارد. این کاری است که مادر باید برای سلامت خودش انجام دهد، حتی اگر به فرزندش شیر نمی‌دهد. اگر از گوشت اجتناب می‌کنید، اما هر نوع پروتئین حیوانی دیگری (تخم‌مرغ، شیر، پنیر یا سایر محصولات لبنی، ماهی، مرغ) مصرف می‌کنید، به طور معمول ویتامین B12 کافی دریافت خواهید کرد.

از طرف دیگر، اگر شما به هیچ وجه پروتئین حیوانی مصرف نمی‌کنید (ماهی، گوشت، مرغ، تخم‌مرغ یا محصولات لبنی)، باید مطمئن شوید که ویتامین B12 کافی از دیگر منابع غذایی دریافت می‌کنید. مکمل‌های ویتامین B12 و غذاهای غنی‌شده با ویتامین B12 در دسترس هستند. اگر کمبود ویتامین B12 دارید، مکمل ویتامین B12 برای کودک یک گزینه است، اما همچنان به ویتامین B12 برای خود نیاز دارید (و اگر به اندازه کافی دریافت کنید، کودک به مکمل نیاز نخواهد داشت).

اگر لبنیات نمی‌خورید، مطمئن شوید کلسیم و روی کافی در رژیم شیردهی شما موجود است (این مورد برای سلامتی خود شماست، کودک به اندازه کافی از این مواد معدنی از طریق شیر شما دریافت می‌کند). مادران باردار و شیرده به کلسیم بیشتر از حد معمول برای گروه سنی خود نیاز ندارند. میزان مصرف مرجع غذایی (DRI) برای کلسیم برای زنان 19 تا 50 ساله 1000 میلی‌گرم در روز است. DRI عنصر روی برای مادران شیرده 12 میلی‌گرم در روز است.

توصیه‌هایی برای رژیم دوران شیردهی

بزرگ‌ترین توصیه در رژیم شیردهی برای مادران می‌تواند این باشد که به هیچ وجه به صورت خودسرانه به رژیم‌های لاغری افراطی روی نیاورند، زیرا این موضوع می‌تواند باعث کاهش موادمغذی موجود در شیر آنها شود که به سلامت و رشد کودک آسیب می‌رساند. درواقع از آنجایی که شیردهی دوران بسیار مهمی است و به شدت روی وضعیت سلامتی حال و حتی آینده‌ی فرزند تاثیر می‌گذارد، بهتر است قبل از رعایت هر نوع رژیم شیردهی با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

شما باید بدانید اگر به‌دنبال کاهش‌وزن پس از بارداری هستید، تا زمانی که کودکتان از شیر شما تغذیه می‌کند مجاز به کاهش کالری دریافتی تا هر میزانی که دلتان می‌خواهد نیستید! چون با این کار ممکن است به سلامت خود و فرزندتان آسیب بزنید. مهم‌تر از موضوع کاهش‌وزن، شما باید برخی موادمعدنی و ویتامین‌ها را به صورت گسترده در رژیم غذایی خود داشته باشید و از مصرف برخی دیگر از غذاها مثل کافئین تا حد امکان خودداری کنید. در آخر یادتان باشد هیچ‌وقت بدن خود را در حالت تشنگی و کم‌آبی قرار ندهید!

منبع: +++++++

3.8/5 - (50 امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

مریم ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر من تازع ۴ ماهه ک زایمان کردم میخواستم رژیم شیردهی بگیرم برای شکمو پهلوهام ایا برای بچم یا شیرم ضرر داره رژیم شیردهی

کارشناس به اندام ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

سلام مریم جان شما بعد از 6 ماه گذشتن از زایمانتون میتونید از رژیم شیردهی استفاده کنید برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید

حلما ۱۴ بهمن ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید من دخترم ۹ماهش هست شیر خودمم میخوره میخوام برای کاهش وزن رژیم بگیرم، به نظر شما چه رژیمی بگیرم؟

کارشناس به اندام ۱۶ بهمن ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم شما میتونی از رژیم شیردهی استفاده کنی چون کودکتون 6 ماه رو رد کرده برای دریافت این رژیم به این لینک مراجعه کنید

هلیا ۲۶ آذر ۱۴۰۰

سلام من قدم 162وزنم 85.....بچمم 5ماهشه و شیره خودمو میخوره لطفا لگید چیکارکنم لاغرشم

کارشناس به اندام ۲۸ آذر ۱۴۰۰

سلام هلیا خانم عزیز تا 6 ماهگی که نوزادتون از شیر شما تغذیه میکنه شما نمیتونی رژیم بگیری چون هم به بدن شما هم به یدن نوزادتون اسیب میزنه بعد از 6 ماهگی که نوزاد دلبندتون از غذاهای کمکی استفاده کرد میتونید از رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی استفاده کنید

فاطیما ۱۱ مهر ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید. من قبل از دوران بارداری وزنم ۶۳ بود و در طول بارداری به ۶۹ رسیدم. ولی بعد از زایمان وزنم برگشت روی ۶۳. الان حدود دوماهه که بچم به دنیا اومده و من حدود ۲ کیلو اضافه کردم. در ضمن شیر خودم رو میخوره. قدمم ۱۶۹. ممنون میشم راهنماییم کنید که چیکار کنم وزنم بالا نره. آیا از الان نیاز به رژیم دارم؟

کارشناس به اندام ۰۱ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله بهتره برای اینکه وزنتون بالا نره از حالا به فکر باشید مصرف نان و برنج و شیرینیها و قند و شکر رو کم کنید از سبزیها و میوه ها بیشتر استفاده کنید البته رژیم سخت و سنگین به شما اصلا پیشنهاد نمیشه بلکه فعلا مراقبت غذایی داشته باشید

فاطمه ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

سلام من یک ماهه که زایمان کردم. بچه ام فقط از شیر خودم تغذیه می‌کنه. در دوران بارداری ۱۴ کیلو وزن اضافه کردم و از ۶۵ کیلو به ۷۹ کیلو رسیدم. بعد از زایمان ۱۰ کیلو کم شدم و به ۶۹ رسیدم. اما تو این یک ماه دیگه وزن که کم نکردم هیچ ۲ کیلو هم اضافه کردم و ۷۱ کیلو شدم. من خیلی روی تناسب اندامم حساسم و چاق شدنم همیشه باعث افسردگیم میشد. لطفا راهنماییم کنید که زودتر وزنم به ۶۵ کیلوی قبل از بارداریم برگرده. نمیخوام صبر کنم تا ۶ ماهگی بچه ام. ممنون

کارشناس به اندام ۱۰ مهر ۱۴۰۰

سلام فاطمه خانم عزیز مصرف نان و برنج و شیرینیجات و قند و شکر رو کم کن و ورزش وپیاده روی رو فراموش نکن و از یه رژیم درست و اصولی استفاده کن برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی هم به این لینک مراجعه کن

بهار ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

من دخترم چند روز دیگ ۱۰ ماهشه من ۱ ماهه رژیم میگیرم مشکلی داره؟ و روزانه به دختر بیسکویت مادر حریر بادام فرنی موز تخم مرغ درکنارشون انواع خورشت ها

کارشناس به اندام ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

سلام بهار خانم عزیز رژیم شما در دوران شیردهی باید به صورتی باشه که تمام مواد ریز مغذی برای رشد کودکتون به اون برسه

Aylin ۲۷ تیر ۱۴۰۰

خسته نباشین من بچم ۳ ماهشه و شیرده هستم الان من روزی تقریبا ۳ قاشق سماق میخورم برای لاغری و بعدازظهر ها قهوه هم مصرف میکنم ایا باعث کاهش شیر هم میشه؟یا افزایش؟

کارشناس به اندام ۱۰ مرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز مصرف سماق باعث افزایش شیر میشه ولی قبل از مصرف اونها حتما با پزشک خودتون مشورت کنید

مینا ۰۱ تیر ۱۴۰۰

من دوران شیردهی خیلی لاغر میشم، چیکار کنم که خیلی لاغر نشم؟

کارشناس به اندام ۱۲ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز تو دوران شیردهی به دلیل کالری سوزی بدن مادر برای تولید شیر اکثرا مادرها لاغر می شن اما تنها به 500 کالری بیشتر از حد معمول نیاز دارن. می تونید با تغذیه ی سالم و مغذی، مصرف پروتئین و چربی های سالم (روغن زیتون، آووکادو، آجیل هاو دانه ها) از این لاغری جلوگیری کنید. اما مراقب باشید بیش از حد این مواد غذایی رو مصرف نکنید چون در عین سالم بودن کالری زیادی دارن و ممکنه موجب افزایش وزنتون بشن. این رو در نظر داشته باشید که بعد از شیرهی وزنتون ممکنه سیر صعودی داشته باشه

زارع ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام بچم سه ماه و نیمش هست و کبد خودم چربیش تقریبا بین دو تا سه هست حالا یه قرص به اسم لیو52دی اس بهم دادن که از شش ماهگی مصرف کنم ایا مشکلی در شیرم ایجاد نمیکنه یا اصلا نباید بخورم

کارشناس به اندام ۰۳ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز حتما با پزشک خودتون مشورت کنید

... ۲۸ اسفند ۱۳۹۹

سلام وقتتون بخیر من بچم 3 ماهشه و هم شیر خودمو میخوره هم شیرخشک من 90 کیلو هستم میتونم رژیم بگیرم بچم شیرخشک بیشتر میخوره تا شیر خودمو

کارشناس به اندام ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله میتونید از رژیم دوران شیردهی استفاده کنید

راضیه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹

سلام من فرزندم ده روز دیگه شش ماهش تموم میشه ومن میخوام که بلافاصله که غذای کمکی بچه شروع شد رژیم شیردهی دکترکرمانی بگیرم اصلانمیخوام بچه ام لاغربشه واقعابرای بچه ضرری نداره؟ واینکه بعدازدوماه دیگه ماه رمضونه اون موقع بایدچیکارکنم برای رژیمم؟ بایددوباره هزینه پرداخت کنم تارژیم روزه داری بگیرم؟

کارشناس به اندام ۲۷ اسفند ۱۳۹۹

راضیه عزیز، ما موارد زیادی مثل شما داشتیم که خوشبختانه با رژیم اصولی که داشتن مشکلی برای خودشون و فرزندشون پیش نیومده. نه در ماه رمضان همان برنامه را در زمان افطار تا سحر میتونید پیاده کنید.

وفا ۰۸ بهمن ۱۳۹۹

من ۹ ماه زایمان کردم و وزنم بعد بارداری ۱۲کیلو اضافه شده شیرده هم هستم چکار کنم لاغربشم ک ب بچم وخودم اسیب نزنم

کارشناس به اندام ۲۳ بهمن ۱۳۹۹

دوست عزیز، مجموعه به اندام دکتر کرمانی برای خانم های باردار، 6 ماه بعد از زایمان رژیم غذایی مناسب ارائه میده .برای اطلاعات بیشتر از طریق این لینک اقدام کنید.

فادیا ۱۸ شهریور ۱۳۹۹

سلام من فرزندم ۶ماهه است و زنم تکی ۲ماهگیش ۶۸ شد ولی توی این ۴ ماه وزنم ۱۰ کیلو اضافه شده چیکار کنم به همون ۶۸ برگرده و به شیر دهی من آسیب نزنه؟

کارشناس به اندام ۲۳ شهریور ۱۳۹۹

دوست عزیز افرادی که در شش ماهه ی اول شیردهی به سر می برن، اجازه ی رژیم رو ندارن چون تنها غذای نوزاد در این مدت از طریق شیر مادر تامین می شه. اما افرادی که شش ماهه ی اول شیردهی رو پشت سر گذاشتن گرفتن رژیم براشون مانعی نداره. برای اطلاعات بیشتر ، از طریق صفحه‌ی ثبت نام رژیم شیردهی اقدام کنید.

zhra ۲۵ تیر ۱۳۹۹

سلام ببخشید من واقعا نیاز به کمک دارم در دوران بارداری ۸۲ کیلو بودم و الان بعد یه سال و نیم 100 کیلو شدم همه نوع رژیم امتحان کردم میترسم که شوهرم طلاقم بده چون دارم مرز چاقی و رد میکنم دستم به دامنتون کمک کنید شکمم که انگار سه قلو حاملم استعداد چاقیم دارم عمه هام همه از یه کنار چاقن ردور رونشون اندازه دور کمره منه لطفا اگه کسی نظری داری در جریان بزاره 😭

کارشناس به اندام ۲۶ تیر ۱۳۹۹

دوست عزیز، افرادی که در شش ماهه ی اول شیردهی به سر می برن، اجازه ی رژیم رو ندارن چون تنها غذای نوزاد در این مدت از طریق شیر مادر تامین می شه. اما افرادی که شش ماهه ی اول شیردهی رو پشت سر گذاشتن گرفتن رژیم براشون مانعی نداره. از اونجا که تنها راه کاهش وزن رژیم غذایی و ورزش هست، برای کاهش وزن باید میزان کالری های مصرفیتون رو پایین بیارید اما باز هم نسبت به زنان غیر شیرده با شرایط مشابه باید 500 کالری بیشتر مصرف کنید. دلیلش هم اینه که بدن زنان شیرده برای تولید شیر 500 کالری می سوزونه که باید از طریق غذا تامین بشه. حالا چه بهتر که این کالری مازاد از طریق لبنیات و پروتئین ها تامین بشه. در ادامه این نکته رو هم اضافه کنم که رژیم شیردهی مخصوص مادرانی هست که از شیر خودشون نوزادشون رو تغذیه می کنن. اگر به دلبندتون فقط شیر خشک می دین، میزان کالری دریافتی شما با خانم های دیگه (با شرایط یکسان از نظر سن، قد، وزن و شرایط جسمانی) تفاوتی نمی کنه. اگر قصد دریافت رژیم شیردهی رو دارید، از طریق این لینک اقدام کنید.

پگاه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

سپاس فراوان از بابت مطالب عالی و مفید که در خصوص دوران شیردهی در سایتتون قراردادید.به جرات می تونم بگم که مطالبی رو که توی سایت خوندم (کامل ترین و جامع ترین و از همه مهمتر صادق ترین بدون هیچ نوع وجه تبلیغاتی) ،بوده که می شه واقعا روش حساب باز کرد، بهترین هارو برای گروه دکتر کرمانی آرزومندم.🌸

نسرین کریمخانی ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

سلام من بچم ۱۲ماهش ومی خوام رژیم بگیرم وزنمم خیلی زیاده چیکار کنم لطفن راهنمای کنید

کارشناس به اندام ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

سلام و وقتتون بخیر. دوست عزیز از اونجا که شش ماهه ی اول بارداری رو پشت سر گذاشتن گرفتن رژیم برای شما مانعی نداره. از طرفی تنها راه کاهش وزن رژیم غذایی و ورزش هست، برای اینکه وزن کم کنید باید میزان کالری های مصرفیتون رو پایین بیارید اما چون هنوز شیردهی شما تموم نشده باید کمی بیشتر از بقیه کالری مصرف کنید. چه بهتر که این کالری مازاد از طریق لبنیات و پروتئین ها تامین بشه. اگر قصد دریافت رژیم شیردهی رو دارید، از طریق این لینک اقدام کنید.

زینب ۳۰ دی ۱۳۹۸

سلام من پسرم هجده ماهشه وزن خودمم ۸۵ چجوری میتونم لاغر کنم

کارشناس به اندام ۰۲ بهمن ۱۳۹۸

سلا م دوست عزیز. چون شش ماهه ی دوم شیردهی رو پشت سر گذاشتین می تونید با رژیم وزن کم کنید اگر همچنان به دلبندتون شیر می دین، می تونید از رژیم شیردهی استفاده کنید و اگر دورا شیردهی رو به پایان رسوندین رژیم عادی می تونید بگیرید. برای مشاوره ی رایگان و دریافت رژیم عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن

زهرا هستم از ایلام ۲۲ دی ۱۳۹۸

سلام وقت به خیر من ۲۴سالمه بچم ۹ماهش وزنم خیلی بالست میخوام در ارز یک ماه دوسه کیلو کم‌کنم ولی بر بچم مضر نباشه

کارشناس به اندام ۲۳ دی ۱۳۹۸

سلام و روزتون بخیر. دوست عزیز چون در شش ماهه ی دوم به سر می برید رژیم برای شما هیچ مانعی نداره، اما رژیم شما با دیگران متفاوت هست و برای اینکه آسیبی به دلبندتون نرسه می تونید از رژیم شیردهی ما استفاده کنید. در این رژیم 500 کالری اضافه تر برای شما در نظر گرفته شده که به دلیل موقعیتتون برای شما نیاز هست و باعث می شه هم وزن کم کنید و هم برای نوزادتون مضر نباشه. جهت مشاوره رایگان و دریافت رژیم شیردهی عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن. موفق باشید.

راحیل‌ ۱۹ دی ۱۳۹۸

سلام‌وقت‌بخیر‌من‌۳۲سالم‌‌بچم‌۱سالواماهش‌هست‌۷۴کیلو‌هستم‌‌میخام‌۵۵‌بشم‌‌شیر‌هم‌میدم

کارشناس به اندام ۲۱ دی ۱۳۹۸

سلام. بسیار عالی. شما در شش ماهه ی دوم شیردهی به سر می برید، بنابراین رژیم هیچ مانعی براتون نداره. فقط میزان کالری های مصرفی شما چیزی حدود 500 کالری بیشتر از حالت معمول هست که تنها به همین میزان نیاز دارید و نه بیشتر. برای مشاوره ی رایگان و دریافت رژیم شیردهی عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن

Zizi ۰۵ آبان ۱۳۹۸

سلام وقت بخیر.من32 سالمه و بچه ام 5 ماهه هست و از شیر خودم تغذیه میکنه و غذای کمکی هم 2 هفته ای هست شروع کرده. 80 کیلو وزنم هست و میخوام ان شالله به 58 ایننا برسه وزنم.

کارشناس به اندام ۰۶ آبان ۱۳۹۸

سلام و روز بخیر. بسیار عالی هست که به فکر سلامت و تناسب اندام خودتون هستید. اگر قصد دریافت رژیم برای مادران شیرده رو دارید باید تا انتهای 6 ماهگی صبر کنید، بعد از اون می تونید برای دریافت رژیم اقدام کنید. ورزش و رژیم در کنار هم نتایج کاهش وزن رو سریع تر می کن