رژیم ویت واچرز چیست؟ + نمونه برنامه غذایی ویت واچرز

رژیم ویت واچرز یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های کاهش وزن در جهان بر مبنای امتیازدهی و ثبت دقیق کالری‌های مصرفی روزانه است. میلیون‌ها نفر از جمله افراد مشهوری مانند اپرا وینفری، به امید کاهش وزن به آن پیوسته‌اند. البته هنوز برای بسیاری از افراد نمی‌دانند رژیم ویت واچرز چیست و تا چه میزان در کاهش وزن […]

رژیم ویت واچرز یک رژیم لاغری بر پایه محاسبه کالری است.
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 26 دقیقه

تعداد بازدید 14538

تاریخ انتشار

رژیم ویت واچرز یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های کاهش وزن در جهان بر مبنای امتیازدهی و ثبت دقیق کالری‌های مصرفی روزانه است. میلیون‌ها نفر از جمله افراد مشهوری مانند اپرا وینفری، به امید کاهش وزن به آن پیوسته‌اند.

البته هنوز برای بسیاری از افراد نمی‌دانند رژیم ویت واچرز چیست و تا چه میزان در کاهش وزن موثر است و آیا برنامه غذایی آن ایمنی است یا از آن دسته رژیم‌هاییست که سلبریتی‌ها، مدل‌ها و بازیگرها برای کاهش وزن سریع استفاده می‌کنند.

باید بگوییم برنامه غذایی ویت واچرز آهسته و پیوسته عمل می‌کند و شما در طول روز تعداد امتیازهای مشخصی در اختیار دارید تا بر اساس آن، غذا مصرف کنید که این کار مستلزم حساب و کتاب دقیق کالری مصرفی روزانه است.

این مقاله نحوه عملکرد برنامه ویت واچرز و یک نمونه رژیم ویت واچرز را به طور دقیق بررسی می‌کند تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا این راه حل مناسب کاهش وزن برای شما است یا خیر.

رژیم ویت واچرز چیست؟

به عنوان یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های رژیم غذایی در طول 50 سال گذشته، Weight Watchers – یا همانطور که در حال حاضر نام آن WW است – مطمئنا به برخی از افراد کمک کرده تا به موفقیت در کاهش وزن دست یابند.

در این طرح، به غذاها مقادیر مختلف اسمارت پوینت (امتیاز) اختصاص داده می‌شود و شما به همان اندازه می‌توانید مواد مورد نیاز خود را به دلخواه مصرف کنید. شما باید هر روز غذای خود را ردیابی کنید تا مطمئن شوید که در محدوده هدف خود باقی می‌مانید تا از اهداف کاهش وزن خود حمایت کنید.

ویت واچرز توسط Jean Nidetch در سال 1963 در خانه خود در کوئینز، نیویورک تاسیس شد و به عنوان یک گروه کاهش وزن هفتگی برای خود و دوستانش، به سرعت به یکی از پرطرفدارترین برنامه‌های رژیم غذایی در جهان تبدیل شد.

رژیم ویت واچرز یکی از پرکاربردترین برنامه‌های غذایی است که در بیشتر کشورهای جهان استفاده می‌شود.

رژیم ویت واچرز یکی از پرکاربردترین برنامه‌های غذایی است که در بیشتر کشورهای جهان استفاده می‌شود.

در ابتدا، برنامه غذایی ویت واچرز از یک سیستم تبادل استفاده می‌کرد، که در آن غذاها بر اساس وعده‌های غذایی شمارش می‌شدند، مشابه سیستم تبادل دیابت. در دهه 1990، سیستمی مبتنی بر امتیاز معرفی کرد که ارزش‌هایی را به غذاها و نوشیدنی‌ها بر اساس محتوای فیبر، چربی و کالری آن‌ها اختصاص می‌داد.

ویت واچرز چندین بار در طول سال‌ها سیستم مبتنی بر امتیاز را تنظیم کرده است که اخیراً بر روی فردی کردن و سایر ملاحظات بهداشتی و درمانی که ممکن است بر وزن شما تأثیر بگذارد، مانند خواب، استرس و ورزش تمرکز کرده است.

همچنین چند امتیاز از SmartPointهای اضافی وجود دارد که می‌توان از آن برای خوردن مقداری اضافی در هر روز استفاده کرد یا می‌توان آن را به یک رویداد خاص در آن هفته اختصاص داد که بسیار سنگین است مثل باربیکیو یا عروسی دوستان.

هیچ غذای غیرمجاز در WW وجود ندارد، اما این طرح شرکت کنندگان را تشویق می‌کند تا با هدایت شما به سمت غذاهای نقطه صفر، از گزینه‌های مغذی استفاده کنند. بیش از 200 مورد از این غذاها وجود دارد، یعنی می‌توانید بدون ردیابی یا اندازه گیری کالری از آنها لذت ببرید. اینها شامل بسیاری از میوه‌ها، سبزیجات و پروتئین‌های بدون چربی است.

در نهایت شما ویت واچرز را دوست خواهید داشت اگر:

 • رژیم یویو را امتحان کرده‌اید و می‌خواهید رفتارهای غذایی خود را برای همیشه تغییر دهید
 • برای خوردن غذاهای مغذی نیاز به تلنگر دارید
 • تغییرات شدید، سبک شما نیست
یکی از اهداف رژیم ویت واچرز این است که برای کاهش وزن آهسته و پیوسته طراحی شده است.

یکی از اهداف رژیم ویت واچرز این است که برای کاهش وزن آهسته و پیوسته طراحی شده است.

ویژگی‌های برنامه غذایی وایت واچرز چیست؟

برخی از مزایای ویت واچرز عبارتند از:

اثربخشی

این برنامه غذایی روشی واقع‌بینانه و انعطاف‌پذیر برای کاهش وزن است و بسیاری از افراد در این برنامه موفق به کاهش وزن شده‌اند. سیستم Points و غذاهای ZeroPoint این رژیم نیز افراد را تشویق می‌کند که غذاهای سالم‌تر و مغذی‌تری انتخاب کنند.

پایداری

این برنامه به اعضا این امکان را می‌دهد تا از غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرند، تا زمانی که اقلام در مقدار امتیاز روزانه‌شان باشند. این بدان معناست که اگر غذای سرو شده در برنامه غذایی شما مجاز باشد، می‌توانید بدون نگرانی برای شام بیرون بروید یا در یک مهمانی شرکت کنید.

انعطاف‌پذیری

رژیم ویت انتخاب خوبی برای افرادیست که محدودیت‌های غذایی دارند، مانند گیاه‌خواران یا کسانی که آلرژی غذایی دارند، زیرا اعضا انتخاب می‌کنند که امتیازات خود را چگونه خرج کنند.

هدف رژیم غذایی ویت واچرز تغییر عادات غذایی ناسالم و پایبندی به سبک زندگی سالم است.

هدف رژیم غذایی ویت واچرز تغییر عادات غذایی ناسالم و پایبندی به سبک زندگی سالم است.

مواد غذایی مجاز در رژیم لاغری ویت واچرز چیست؟

رژیم لاغری ویت واچرز اساسا بر پایه مواد غذایی زیرو پوینت است. غذاهای ZeroPoint یا غذاهای کالری آزاد شامل میوه‌ها، سبزیجات نشاسته‌ای و غیر نشاسته‌ای، پروتئین‌های بدون چربی، عدس و لوبیا، لبنیات بدون چربی، تخم مرغ، توفو، غذاهای دریایی و صدف، و برخی غلات کامل هستند:

 • میوه‌ها و سبزیجات تازه و منجمد
 • گوشت بدون چربی، مرغ، تخم مرغ، توفو، صدف و ماهی
 • شیر کم چرب یا جایگزین‌های شیر غیرلبنی مانند شیر بادام، ماست کم چرب یا بدون چربی، پنیر خامه‌ای بدون چربی و پنیرهای معمولی یا کم چرب
 • برنج قهوه‌ای، جو، کینوا، تورتیلا ذرت، نان سبوس‌دار، بلغور جو دوسر، پاستا یا وافل غلات کامل و غلات خرد شده
 • روغن زیتون، آووکادو، کره بادام زمینی، آجیل و دانه‌ها
 • سرکه، سس تند، خردل، گیاهان خشک، سس مایونز بدون چربی، سس سویا کم سدیم، و سس سالاد بدون چربی یا کم چرب
 • ذرت بو داده بدون چربی، چیپس تورتیلا پخته شده، ژلاتین بدون شکر و بستنی
گوشت بدون چربی و لبنیات کم چرب از جمله موالد غذایی توصیه شده در رژیم ویت واچرز است.

گوشت بدون چربی و لبنیات کم چرب از جمله موالد غذایی توصیه شده در رژیم ویت واچرز است.

اگرچه سیستم امتیازی ویت واچرز بر غذاهای کامل و فرآوری نشده، از جمله سبزیجات، میوه‌ها و پروتئین‌های بدون چربی تاکید دارد، اما هیچ غذایی ممنوع نیست.

در حالی که انتخاب‌های سالم تشویق می‌شوند، کسانی که رژیم غذایی ویت واچرز را می‌گیرند می‌توانند هر غذایی را که می‌خواهند انتخاب کنند، تا زمانی که در امتیاز روزانه خود باقی بمانند.

غذاهای غیرمجاز در سیستم ویت واچرز چیست؟

در حالی که سیستم امتیازدهی ویت واچرز به رژیم‌گیرندگان اجازه می‌دهد هر غذایی را که دوست دارند انتخاب کنند، با این حال از خوردن غذاهایی که بسیار فرآوری شده یا دارای قند افزوده و چربی‌های اشباع هستند باید تا جای ممکن اجتناب کرد، مانند:

 • نوشیدنی‌های شیرین
 • چیپس سیب زمینی
 • گوشت‌های فرآوری شده
 • آب نبات و شکلات
 • کیک و کلوچه
مواد خوراکی پرچرب و نمک و قند از جمله مواد غذایی غیرمجاز در رژیم ویت واچرز است.

مواد خوراکی پرچرب و نمک و قند از جمله مواد غذایی غیرمجاز در رژیم ویت واچرز است.

با این حال، ویت واچرز روشن می‌کند که هیچ غذایی ممنوع نیست و اعضا می‌توانند تنقلات و دسرهای مورد علاقه خود را تا زمانی که در نقاط تعیین شده خود باقی بمانند بخورند.

آیا رژیم ویت واچرز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند؟

همانطور که گفتیم ویت واچرز از یک رویکرد مبتنی بر علم برای کاهش وزن استفاده می‌کند و بر اهمیت موارد زیر تأکید دارد:

 • کنترل میزان غذای مصرفی
 • انتخاب‌های غذایی
 • کاهش وزن آهسته و مداوم

برخلاف بسیاری از رژیم‌های غذایی مد روز که نتایج غیرواقعی را در دوره‌های زمانی کوتاه وعده می‌دهند، ویت واچرز به ​​اعضای خود توضیح می‌دهد که بسته به برنامه‌ای که انتخاب کرده‌اند، باید انتظار کاهش 227 تا 908 گرم در هفته را داشته باشند.

این برنامه اصلاح سبک زندگی را برجسته می‌کند و به اعضا در مورد چگونگی تصمیم‌گیری بهتر با استفاده از سیستم Points توصیه می‌کند که غذاهای سالم را در اولویت قرار دهند.

در یک مطالعه بر روی 152 فرد مبتلا به چاقی، محققان دریافتند که افرادی که از ویت واچرز استفاده می‌کنند به طور متوسط ​​8 درصد از وزن بدن خود را طی 6 ماه از دست می‌دهند.

علاوه بر این، دو مطالعه که مقرون به صرفه بودن برنامه غذایی ویت واچرز را بررسی کردند، نشان دادند که از طریق کاهش وزن، به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه‌های درمانی آینده کمک می‌کند.

نمونه رژیم ویت واچرز

در اینجا یک منوی نمونه 3 روزه با استفاده از دستورالعمل های وب سایت WeightWachers آمده است:

شنبه

صبحانه ساندویچ صبحانه، فلفل پوبلانو و تخم مرغ
ناهار سالاد مرغ باربیکیو
میان وعده مینی مافین و موز
شام سالمون کبابی با نخود، کدو سبز و فلفل قرمز
دسر خامه شکلاتی و بادام

یکشنبه

صبحانه بلغور جو دوسر، زغال اخته و گردو
ناهار برگرهای گیاهی با الهام از غذاهای یونانی
شام تاکوی نرم مرغ تند با پنیر بز
میان وعده تخم مرغ با شوید
دسر سیب پخته شده با وانیل

دوشنبه

صبحانه ماست یونانی با سس بلوبری
ناهار ساندویچ سالاد مرغ با سس پستو
شام کاسه میگو و سبزیجات
میان وعده پاپ کورن با پارمزان و آویشن
دسر مینی کاپ کیک براونی

 

عوارض و معایب برنامه غذایی لاغری وایت واچرز

در حالی که ویت واچرز مزایای بسیاری دارد، با این حال دلایل متعددی نیز وجود دارد که ممکن است بهترین برنامه برای همه نباشد؛ زیرا:

بررسی دقیق کالری غذاها

پیروی از این برنامه نیاز به ردیابی کالری مواد غذایی  و امتیازات مرتبط با آنها  دارد که هر روز مصرف می‌کنید. این کار می‌تواند کاری خسته‌کننده و زمان‌بر باشد و ممکن است برای عده‌ای که در طول روز به شدت مشغول کارهای مختلف هستند، دست و پاگیر باشد.

بیش از حد ملایم

برنامه ویت واچرز ممکن است برای کسانی که دغدغه اصلی آنها خودکنترلی است بسیار ملایم باشد. به خصوص با تخصیص غذاهای حاوی کالری صفر، این امکان وجود دارد کالری بیشتری مصرف کنند و این می‌تواند کاهش وزن را دشوار کند.

یکی از مهمترین معایب رژیم ویت واچرز محاسبه روزانه کالری مصرفی است که کار را سخت و دست و پاگیر می‌کند.

یکی از مهمترین معایب رژیم ویت واچرز محاسبه روزانه کالری مصرفی است که کار را سخت و دست و پاگیر می‌کند.

عدم تضمین یک رژیم غذایی متعادل

به طور مشابه، در حالی که این برنامه مصرف غذاهای غنی از مواد مغذی را تشویق می‌کند، دست رژیم‌گیرندگان باز است که غذاهایی را انتخاب کنند که قند بالا و مواد مغذی پایینی دارند و همچنان کمتر از میزان امتیاز تعیین شده خود باقی بمانند.

گران بودن

یکی دیگر از مشکلات احتمالی این است که ممکن است برای برخی افراد بسیار گران باشد و نتوانند هر روز مواد غذایی توصیه شده رژیم ویت واچرز مصرف کنند.

شباهت و تفاوت رژیم دکتر کرمانی و رژیم ویت واچرز چیست؟

شباهت‌ اساسی رژیم دکتر کرمانی و رژیم غذایی ویت واچرز در ارائه سبک زندگی سالم و عادت کردن به آن است. اما با این حال شباهت‌ها و تفاوت‌های مهمی نیز بین آنها وجود دارد:

 • برای کسانی که عضو برنامه غذایی ویت واچرز می‌شوند تاریخ پایان مشخصی وجود ندارد. این یعنی فرد با رسیدن به وزن ایده آل هم می‌تواند همچنان از راهنمایی‌های سبک زندگی و غذا خوردن سالم آن بهره‌مند شود.
 • رژیم غذایی دکتر کرمانی نیز این مزیت را دارد که صرفا برای زمان کاهش یا افزایش نیست و حتی برای تثبیت وزن اعضای خود نیز برنامه‌های غذایی متنوعی دارد و فرد را بعد از سه ماه به سبک تغذیه سالم و کم خطر عادت می‌دهد.
 • رژیم ویت واچرز افراد را از هیچ غذایی محروم نمی‌کند و تلاشش این است که روش انتخاب درست غذایی را به افراد آموزش دهد. اما نکته اینجاست که ویت واچرز بر اساس ارزشی‌دهی و امتیاز‌دهی کالری مصرفی روزانه است و این احتمال وجود دارد که برخی از افراد در اثر سهل‌انگاری، میزان مصرف مجاز کالری خود را به غذاهای کمتر سالم اختصاص دهند و کاهش وزن به کندی انجام شود.
 • اما در رژیم غذایی دکتر کرمانی برنامه‌های غذایی بر اساس ارزش غذاها است. به این معنی که رژیم‌گیرندگان می‌توانند از بین چندین لیست غذایی متنوع و خوشمزه، غذاهای مورد علاقه روز خود را انتخاب کنند و اگر احیانا نتوانند از مواد غذایی لیست رژیم دکتر کرمانی استفاده کنند این امکان وجود دارد که مواد غذایی موجود خود را که مجاز هستند، با برنامه وفق دهند.
یکی از مشکلات رژیم ویت واچرز این است که با توجه به میزان کالری روزانه، برخی از مواد ناسالم بیشتری استفاده می‌کنند.

یکی از مشکلات رژیم ویت واچرز این است که با توجه به میزان کالری روزانه، برخی از مواد ناسالم بیشتری استفاده می‌کنند.

 • در رژیم دکتر کرمانی مشکل رها کردن رژیم به دلیل سختگیری و ممنوعیت به طریق دیگری حل شده است: تنوع برنامه‌های غذایی روزانه و استفاده از مواد غذایی خوشمزه و مغذی برای رژیم‌گیرندگان و مهم‌تر از آن اضافه کردن چند میان‌وعده برای جلوگیری از ریزه‌خواری.

سفره خانواده جدید

 

 • با اینکه رژیم ویت واچرز مزایای بسیاری دارد اما چندین دلیل هم هست که موجب می‌شود برای همه بهترین رژیم نباشد. برای مثال، جهت دنبال کردن برنامه باید مرتب حواستان به غذاهایی که روزانه می‌خورید باشد و اشتباه در انتخاب موجب می‌شود بیش از امتیازی که برنامه ویت واچرز به شما داده غذا مصرف کنید. این کار کمی وقت گیر است و به تمرکز نیاز دارد بنابراین شاید برای بعضی افراد دشوار باشد.

در برنامه کاهش وزن دکتر کرمانی همراهی کارشناسان تغذیه و پاسخگویی و همراهی آنها با رژیم‌گیرندگان موجب می‌شود اعضا بر اساس برنامه سه ماهه و بدون دغدغه شمارش کالری مصرفی روزانه، حدود 12 کیلوگرم وزن کم کنند.

 • همچنین از آنجا که افراد مقدار وعده‌ها را نیز خودشان انتخاب می‌کنند رژیم ویت واچرز برای کسانی که کنترلی روی خود ندارند مشکل ساز است.
تنوع برنامه‌های غذایی سالم یک مزیت مهم برنامه غذایی دکتر کرمانی نسبت به رژیم ویت واچرز است.

تنوع برنامه‌های غذایی سالم یک مزیت مهم برنامه غذایی دکتر کرمانی نسبت به رژیم ویت واچرز است.

 • خوشبختانه در رژیم دکتر کرمانی با اینکه انتخاب غذا توسط فرد انجام می شود اما مقدار وعده غذایی توسط برنامه تعیین خواهد شد. آزادی در انتخاب غذا خوب است اما همین مزیت برای بعضی می تواند مشکل ساز باشد مخصوصا کسانی که ندانسته غذاهای سرشار از قند و با مواد مغذی پایین انتخاب می کنند.
 • در برنامه غذایی دکتر کرمانی علاوه بر 7 وعده غذایی روزانه، لیستی از غذاهای آزاد(که میزان مصرف‌شان آزاد است و منعی ندارد.) مانند کاهو، قارچ خام، خیار، هویج و….وجود دارد که به راحتی می‌توانید آنها را مصرف کنید.
 • شباهت‌های بسیاری بین سیستم رژیم غذایی ویت واچرز و دکتر کرمانی وجود دارد از این رو هر دو را می توان مورد استفاده قرار داد. اما مزیت رژیم غذایی دکتر کرمانی برای کاربران ایرانی آن است که غذاها و سیستم حمایتی همگی با فرهنگ و زبانشان هماهنگ است و نیازی به غذای خاصی ندارد.

آنچه از مقاله رژیم ویت واچرز آموختیم:

رژیم ویت واچرز  یک برنامه کاهش وزن محبوب است که هر ساله صدها هزار عضو جدید را جذب می‌کند. سیستم منعطف و مبتنی بر امتیازدهی برای کالری مصرفی روزانه، آن برای بسیاری از افراد جذاب است و یک سبک زندگی متعادل را تشویق می‌کند. به علاوه، مطالعات نشان داده‌اند که ویت واچرز یک راه موثر برای کاهش وزن و حفظ آن است. در این مقاله به بررسی این موضوعات پرداختیم که رژیم ویت واچرز چیست و یک نمونه رژیم ویت واچرز را برای شما آوردیم.

البته این رژیم کاهش وزن معایبی نیز دارد که ممکن است برای کسانی که دچار پرخوری و عدم کنترل غذایی هستند، مناسب نباشد. به همین دلیل قبل از شروع چنین رژیمی با متخصص یا مشاور تغذیه مشورت کنید.

منابع:

رژیم ویت واچرز چیست؟ + نمونه برنامه غذایی ویت واچرز - 12 - رژیم ویت واچرز - رژیم لاغری

مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*