کتوفستینگ چیست؟ + ویژگی‌های فستینگ در رژیم کتوژنیک یا کتو

کتوفستینگ رژیمی ترکیبی از کتوژنیک و فستینگ یا روزه‌داری است که سرعت لاغری را بیشتر می‌کند.

کتوفستینگ یا فستینگ در رژیم کتو چه مزایا و معایبی دارد و به چه کسانی توصیه می‌شود؟ آیا اصلا چنین رژیم‌های ترکیبی مانند کتوفستینگ رژیم‌های سالمی هستند؟ نظر برخی از پزشکان این است که دو رژیم مطرح و مرسوم کتوژنیک و فستینگ(روزه‌داری)، زمانی که هر دو را همزمان انجام دهید، نتایج بهتری را به شما نوید می‌دهند.

اما آیا می‌توان این رویکرد ترکیبی را ادامه داد و به آن پایبند بود؟ فستینگ در رژیم کتو یعنی اینکه بدن شما عادت می‌کند فقط در زمان‌های تعیین شده غذای کتوژنیک مصرف کند و در باقی شبانه‎روز باید روزه بگیرید. برخی تصور می‌کنند با این کار باید گرسنگی  وتشنگی زیادی را تحمل کنند. در این مقاله به بررسی این رژیم پرداخته و به سوالات مهم کتوفستینگ پاسخ می‌دهیم.

کتوفستینگ چیست؟

کاهش کربوهیدرات‌ها و سوخت‌رسانی به بدن با چربی، استراتژی رژیم لاغری کتوژنیک یا به اختصار کتو است. اما اگر قبلاً با استفاده از این روش موفق به کاهش وزن شده‌اید، ممکن است به این فکر کنید که سرعت کاهش وزن خود را بالاتر ببرید و کتو را با روزه ترکیب کنید تا نتایج خود را بهبود ببخشید. اما آیا فستینگ در رژیم کتوژنیک را می‌توان امتحان کرد؟

لوری شمک، دکتر متخصص تغذیه و کاهش وزن در دالاس و نویسنده کتاب How to توضیح می‌دهد که ترکیب این دو رژیم زمانی محبوبیت پیدا کرد که متخصص رژیم فستینگ، جیسون فانگ، نویسنده کتاب کد چاقی، استفاده از کتو را به عنوان پایه‌ای همراه با روزه‌داری توصیه کرد. دکتر شمک می گوید، افراد مشهوری از جمله هالی بری و جنیفر آنیستون گزارش شده‌اند که از هر دو رژیم غذایی با هم استفاده می‌کنند.

حال ببینیم رژیم کتوفستینگ چیست؟ رژیم کتوفستینگ ترکیبی است از رژیم کتو و رژیم روزه‌داری:

رژیم کتو یک برنامه پرچرب، با پروتئین متوسط ​​و کربوهیدرات بسیار کم است. چربی حدود 80 درصد از کالری روزانه را تشکیل می‌دهد و شما بسته به نیازهای شخصی خود، روزانه بین 20 تا 50 گرم کربوهیدرات خالص و مجاز در رژیم کتو مصرف خواهید کرد.

رژیم کتوژنیک چگونه به کاهش وزن کمک می‌کند؟ از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

 

یک لیست غذایی معمولی رژیم کتو، اکثر کربوهیدرات‌ها، حتی غذاهای سالم مانند غلات کامل غنی از فیبر و بیشتر میوه‌ها را حذف می‌کند، در حالی که چربی‌ها مانند آووکادو، روغن زیتون، گوشت گاو تغذیه شده با علف و حتی گاهی بیکن را در اولویت قرار می‌دهد. ایده این برنامه غذایی این است که بدن خود را از برنامه‌ای که گلوکز(یا کربوهیدرات ها) را برای سوخت می‌سوزاند به برنامه‌ای که برای انرژی به چربی متکی است، تبدیل کنید. این حالت کتوزیس یا سازگاری با کتو نامیده می‌شود.

فستینگ در رژیم کتوژنیک یعنی در زمان‌هایی که روزه نیستید باید از مواد غذایی برنامه کتوژنیک مصرف کنید.

فستینگ در رژیم کتوژنیک یعنی در زمان‌هایی که روزه نیستید باید از مواد غذایی برنامه کتوژنیک مصرف کنید.

رژیم فستینگ یک رویکرد رژیمی است که در آن برای زمان‌های خاصی در طول شبانه‌روز غذا نمی‌خورید و معده خود را با یک برنامه غذایی مغذی و مقوی، به این مساله عادت می‌دهید. در رژیم کتوفستنیگ شما در زمان‌های مشخصی از روز، غذاهای رژیم کتو را مصرف می‌کنید و چون رژیم کتو حاوی مقادیر بالای پروتئین و چربی سالم است، احساس سیری خواهید کرد و همزمان مواد مغذی مناسبی را مصرف می‌کنید.

کتوفستینگ یعنی فستینگ در رژیم کتوژنیک. این نوع برنامه‌های غذایی ترکیبی برای زمانی توصیه می‌شود که افراد قصد کاهش وزن سریع‌تر دارند. اما آیا فستینگ در رژیم کتو عوارضی ندارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم رژیم فستینگ و رژیم کتو هر کدام در کاهش وزن سریع بسیار موثر هستند و ترکیب این دو ممکن است برای همه مناسب نباشد.

آیا رژیم رژیم فست کتوژنیک توصیه می‌شود؟

از نظر برخی کارشناسان، جفت کردن این دو رویکرد و وارد فست در رژیم کتو منطقی است. رژیم کتو باعث افزایش سطح کتون در بدن می‌شود. در زمان روزه‌داری، کتون‌ها نیز افزایش می‌یابد. هنگامی که بدن در حالت کتوز قرار دارد، بدن برای تامین سوخت خود سراغ چربی‌ها می‌رود چون منبع تغذیه کربوهیدارت یا گلوکز ندارد. هرکسی که بیش از دو هفته از کتو استفاده کرده است و می‌خواهد فستینگ را اضافه کند، می‌تواند این کار را انجام دهد البته با تأیید پزشک متخصص تغذیه.

به طور کلی پزشکان به افراد توصیه نمی‌کنند که هر دو رژیم کتو و روزه داری را همزمان شروع کنند. تغییر از گلوکز به عنوان سوخت به کتون‌ها شوک بزرگی برای سیستم بدن است و اجرای فستینگ تغییر قابل توجهی است. به همین دلیل، افراد با کتو شروع می‌کنند، سپس پس از چند هفته، ممکن است به اضافه کردن فستینگ فکر کنند.

فستینگ در رژیم کتو موجب می‌شود بدن آمادگی بیشتری برای ورود به فاز کتوزیس یا تغییر سوخت از قند به چربی پیدا کند.

فستینگ در رژیم کتو موجب می‌شود بدن آمادگی بیشتری برای ورود به فاز کتوزیس یا تغییر سوخت از قند به چربی پیدا کند.

با این حال، به لطف قدرت روزه داری می‌توانید وارد کتوزیس شوید! ناشتا بودن 24 ساعته قبل از شروع رژیم کتو می‌تواند بدن شما را در حالت کتوز قرار دهد. در طی آن، بدن شما از طریق ذخایر گلوکز خود سوخت و ساز انجام می‌دهد که باعث می‌شود شروع به سوزاندن چربی بدن برای سوخت کنید.

ویژگی‌های فستینگ در رژیم کتوژنیک

رژیم کتو فستینگ به شما امکان می‌دهد تا مجموعه‌ای از مزایای سلامتی کلیدی را به دست آورید:

 • کاهش سطح انسولین و قند خون
 • تقویت سلامت قلب و عروق
 • کاهش سرعت پیری
 • کاهش ابتلا به انواع بیماری‌ها مانند سرطان
 • سوزاندن چربی‌های سرسخت
 • افزایش تمرکز و بالا رفتن سطح هوشیاری

در طول روزه‌تان نباید چیزی بخورید. در طول دوره غذا خوردن، از غذاهای کتو غنی از مواد مغذی مانند پروتئین‌های سالم، برخی سبزیجات کم کربوهیدرات و چربی‌های توصیه شده لذت ببرید. از افطار روزه خود با غذاهای فرآوری شده، وعده‌های غذایی پر کربوهیدرات و غذاهای کتو کثیف خودداری کنید، زیرا در وهله اول می‌توانند مانع از فواید روزه‌داری برای سلامتی شوند.

از مهمترین ویژگی‌های رژیم کتوفستینگ سوختن چربی‌های سرسخت بدن و بهبود عملکرد قلب و عروق است.

از مهمترین ویژگی‌های رژیم کتوفستینگ سوختن چربی‌های سرسخت بدن و بهبود عملکرد قلب و عروق است.

رژیم کتو فستینگ چند روزه است؟

تغییر از گلوکز به‌عنوان سوخت به کتون (چربی)، شوک بزرگی برای سیستم بدن است و به‌همین دلیل، مردم رژیم کتو فستینگ را با کتو شروع می‌کنند و پس از چند هفته تا چند ماه رژیم‌گرفتن، می‌توانند روزه را نیز به آن بیفزایند. همچنین مهم است زمان‌بندی صحیح انتخاب شود. به‌عنوان مثال، فستینگ 12 تا 16 ساعته روال مناسبی است.

اما شاید بهتر باشد برای شروع، صبحانه به تأخیر بیفتد تا بدن به زمان طولانی‌تر بدون غذا خوردن عادت کند و وقتی بدن با الگوی غذایی جدید سازگار شد، صبحانه زودتر میل شود و زمان ناشتا بودن درطول شب افزایش یابد، زیرا خوردن صبحانه نه تنها به عملکرد بهتر ذهن بهتر منجر می‌شود، بلکه متابولیسم و ​​حساسیت به انسولین را نیز بهبود می‌بخشد.

البته توصیه می‌شود کتوفستینگ بیش‌از سه الی شش ماه ادامه پیدا نکند و سپس به یک رژیم غذایی استاندارد کم‌کربوهیدرات سوق داده شود. متخصصان تغذیه هشدار می‌دهند کمبود موادمغذی در صورت تداوم بیش‌از حد این رژیم ممکن است به بدن آسیب برساند.

کدام مواد غذایی را نباید در رژیم کتو فستینگ مصرف کنیم؟

غذاهایی که لازم است در رژیم کتو فستینگ محدود شوند، عبارتند از:

 • همه غلات حتی کنجاله کامل(گندم، چاودار، جو، ذرت، جو، ارزن، بلغور، برنج، گندم سیاه، جوانه غلات)
 • کینوا
 • نان
 • پیتزا
 • کلوچه، کراکر
 • بستنی
 • کیک
 • پودینگ
 • نوشابه
 • گوشت
 • شیر​​بادام
 • پروتئین آب پنیر
 • ژلاتین
 • شیرین‌کننده‌های مصنوعی
 • چربی‌ها و روغن‌های تصفیه‌شده( مانند آفتابگردان، گلرنگ، کلزا، سویا، هسته انگور، ذرت)
 • چربی‌های ترانس مانند مارگارین
 • آدامس
 • شیر (فقط مقدار کمی شیر پرچرب مجاز است.)

نمونه رژیم کتوفستینگ

اگر از تیم مراقبت های بهداشتی خود چراغ سبز دریافت کرده اید و می خواهید این رویکرد ترکیبی را امتحان کنید باید در زمان‌های مشخصی از شبانه‌روز غذا میل کنید:

روز 1

10 صبح قهوه سیاه و تخم مرغ‌های همزده با تکه‌های آووکادو، آب فراوان
ساعت 13 سالاد برگ سبز بزرگ با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون، سرکه و 85 گرم سالمون کبابی
ساعت 15 4/1 فنجان آجیل ماکادمیا(اختیاری)
ساعت 17:30 پای مرغ(با پوست)، 2 فنجان کدو سبز پخته شده با روغن زیتون

تا ساعت 10 صبح روز بعد فستینگ

روز 2

10 صبح چای داغ ساده و یک اسموتی مناسب کتو، آب فراوان
ساعت 13 85 گرم سینه مرغ کبابی، نصف بشقاب پر از کلم بروکلی و گل کلم با 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون، و یک آووکادو کامل
ساعت 15 چیپس نارگیل شیرین نشده(اختیاری)
ساعت 17:30 85 گرم ماهی تن پخته شده در روغن زیتون روی بستری از سالاد کلم آسیایی پخته شده، با مقداری روغن زیتون و دانه کنجد

تا ساعت 10 صبح روز بعد فستینگ

روز 3

10 صبح قهوه سیاه با پودینگ کتو چیا، آب فراوان
ساعت 13 املت سه تخم مرغی پر شده با نصف فلفل و 1 فنجان اسفناج پخته شده در 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون، با نصف آووکادو و 2/1 فنجان گوجه فرنگی ورقه شده
ساعت 15 زیتون(اختیاری)
ساعت 17:30 3 فنجان سالاد کلم بزرگ با 85 گرم میگو با 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون و سرکه دلخواه شما

تا ساعت 10 صبح روز بعد فستینگ

رژیم کتو فستینگ برای چه کسانی مناسب نیست؟

این رژیم ممکن است برای افرادی که کتو را به عنوان بخشی از طرحی برای مقابله دیابت دنبال می‌کنند، مناسب نباشد. اگر این بیماران برای مدت زمان زیادی غذا نخورند می‌تواند خطرناک باشد.

همچنین، اگر بیماری مزمن کلیوی یا سابقه اختلالات خوردن دارید، تحت درمان فعال سرطان هستید، یا باردار یا شیرده هستید، بعید است که کاندیدای مناسبی برای این برنامه غذایی ترکیبی باشید.

به علاوه اگر در حال حاضر رژیم کتو را دنبال می‌کنید و از نحوه غذا خوردن خود خوشحال هستید و احساس خوبی دارید، لازم نیست فستینگ را اضافه کنید.

کتوفستینگ چیست؟ + ویژگی‌های فستینگ در رژیم کتوژنیک یا کتو - 4 - کتوفستینگ - رژیم لاغری

سوالات متداول رژیم کتوفستینگ

کتوفستینگ چیست؟

این رژیم ترکیبی از رژیم کتوژنیک و رژیم فستینگ یا روزه‌داری است و شما در زمان‌های مشخصی در طول شبانه روز، مواد غذایی رژیم کتو(پروتئین و چربی سالم بالا و کربوهیدرات کم) را میل می‌کنید تا سرعت کاهش وزن شما افزایش یابد.

آیا رژیم کتو فستینگ توصیه می‌شود؟

از نظر برخی کارشناسان، جفت کردن این دو رویکرد منطقی است. رژیم کتو باعث افزایش سطح کتون در بدن می‌شود. در زمان روزه‌داری، کتون‌ها نیز افزایش می‌یابد. هنگامی که بدن در حالت کتوز قرار دارد، بدن برای تامین سوخت خود سراغ چربی‌ها می‌رود چون منبع تغذیه کربوهیدارت یا گلوکز ندارد.

کسی که بیش از دو هفته از کتو استفاده کرده است و می‌خواهد فستینگ را اضافه کند، می‌تواند این کار را انجام دهد البته با زیر نظر پزشک متخصص.

رژیم کتوفستینگ برای چه کسانی مناسب نیست؟

ممکن است برای افرادی که کتو را به عنوان بخشی از طرحی برای مقابله دیابت دنبال می‌کنند، مناسب نباشد. اگر این بیماران برای مدت زمان زیادی غذا نخورند می‌تواند خطرناک باشد. همچنین، اگر بیماری مزمن کلیوی یا سابقه اختلالات خوردن دارید، تحت درمان فعال سرطان هستید، یا باردار یا شیرده هستید، بعید است که کاندیدای مناسبی برای این برنامه غذایی ترکیبی باشید.

آنچه از مقاله کتوفستینگ آموختیم:

کتوفستینگ یکی از شاخه‌های رژیم کتوژنیک است که سرعت کاهش وزن را افزایش داده و به بدن کمک می‌کند تا با شرایط رژیم کتو مطابقت بیشتری پیدا کند. فستینگ در رژیم کتوژنیک به این معنی است که شما بخشی از شبانه‌روز را روزه هستید و در بخش مجاز، مواد غذایی رژیم کتو را مصرف می‌کنید.

تفاوت رژیم فستینگ کتویی با رژیم فستینگ معمولی این است که در رژیم فستینگ معمولی شما غذاهای رژیم عادی را( شامل تمام گروه‌های غذایی) در زمان‌های مجاز میل می‌کنید اما فستینگ در رژیم کتو، فقط شامل مواد پروتئینی و چربی‌های سالم و کمی کربوهیدرات است بنابراین بدون گرسنگی است زیرا میزان پروتئین و چربی مصرفی بسیار بالا است.

منابع:

4.2/5 - (17 امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

حمید 1402/05/08

سلام در زمان روزه‌داری میشه آب خورد؟

کارشناس به اندام 1402/05/09

سلام عزیزم اگر فستینگ هست بله

کوکو 1402/04/31

فقط یادتون باشه، برای اینکه پوسستون شل نشه و افتادگی پیدا نکنه، حتما ورزش کنید. حتی شده ورزش کم، ولی انجام بدین. من بدون ورزش رژیم رو گرفتم و عضلاتم خیلی تحلیل رفت، پوستم هم شل شد.

کارشناس به اندام 1402/05/01

کاملادرسته انجام ورزش خیلی خیلی اهمیت داره عزیزم

- 1402/04/07

لطفانظرم روبذارید.ممنونم

کارشناس به اندام 1402/04/08

چشم ممنون ازبیان تجربتون

-شادی 1402/04/07

من حدود سه ساله که سبک غذایی فستینگ انجام میدم خیلی عالیه.الان هفت روزه که کتوژنیک روهم انجام میدم یعنی همان کتوفستینگ .تواین هفت روز،سه کیلوگرم کاهش وزن داشتم.اصلا گرسنه نمیشم.خالم خیلی خوبه.من حتی دلمه بادمجان بدون برنج،هم میل کردم.به نظرم برای کاهش وزن زیاد این روش عالیه.زودنتیجه میده.گاهی اوقات پیاده روی هم میکنم.مثلاپنج بار درهفته. آب گازدار هم گاهی وقتها مصرف میکنم.

اورازجان 1402/02/18

شما گفتید لاغر میکنه اما نگفتید آیا این لاغری ، عضله سازی و کاهش سایز را بهمراه داره یا خیر؟ ممنون میشم اینم یه توضیحی بدین.

کارشناس به اندام 1402/02/19

عزیزم با کاهش وزن تغییر سایز روهم دارین ورزش سبکی انجام بدین تا عضلات حفظ وتقویت بشه

دکتر حسن براتی 1402/02/13

سلام وقتتون بخیر خیلی این مطلب مفید بود ممنون

کارشناس به اندام 1402/02/14

سلام وقت شماهم بخیر سپاس از حسن نظرتون بزرگوار