لاغری با قرص جی سی (گارسینیا کامبوجیا)؛ حقیقت یا دروغ؟

این روزها افراد فارغ از سالم بودن روش‌های لاغری به دنبال راهی برای کاهش وزن سریع هستند. در این میان قرص‌های لاغری از محبوبیت زیادی برخوردار شده‌اند. یکی از این قرص‌ها که به دلیل گیاهی بودن به شدت معروف شده است، قرص جی سی یا گارسینیا کامبوجیا است. اما آیا این قرص ارزش امتحان کردن […]

زمان مطالعه 14 دقیقه

تعداد بازدید 18464

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

قرص لاغری جی سی
میانگین امتیاز 5 از 5

این روزها افراد فارغ از سالم بودن روش‌های لاغری به دنبال راهی برای کاهش وزن سریع هستند. در این میان قرص‌های لاغری از محبوبیت زیادی برخوردار شده‌اند. یکی از این قرص‌ها که به دلیل گیاهی بودن به شدت معروف شده است، قرص جی سی یا گارسینیا کامبوجیا است. اما آیا این قرص ارزش امتحان کردن را دارد؟ آیا این قرص موجب کاهش وزن می‌شود؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد. تا انتها با ما همراه باشید.

گارسینیا کامبوجیا چیست؟

گارسینیا کامبوجیا یک میوه‌ی استوایی است که ماده‌ی اصلی قرص لاغری جی سی را تشکیل می‌دهد. این مکمل در ابتدا به عنوان راهی برای کاهش وزن بدون هیچ تلاش اضافی به بازار عرضه شد. برخی از شرکت‌ها ادعا می‌کنند که این مکمل می‌تواند بدون ورزش یا رژیم غذایی به افراد در کاهش وزن اضافی کمک کند.

آنها معتقدند که این قرص‌ها توانایی بدن برای چربی سازی را مسدود کرده و ترمز اشتها را می‌گیرد.

چگونه قرص جی سی به کاهش وزن کمک می‌کند؟

یکی از دلایل لاغری با مکمل جی سی این است که ماده فعال پوست میوه، اسید هیدروکسی سیتریک یا HCA، آنزیمی به نام سیترات لیاز را که بدن شما از آن برای تولید چربی استفاده می کند، مسدود می‌کند. همچنین این ماده سطح سروتونین شیمیایی مغز را افزایش می‌دهد که باعث می‌شود کمتر احساس گرسنگی کنید.

قرص جی سی

قرص جی سی موجب می‌شود کمتر احساس گرسنگی کنید.

به طور کلی می‌توان گفت قرص جی سی به دلایل زیر می‌تواند به کاهش وزن کمک کند: 

اشتها را محدود می‌کند

مطالعات بر روی حیوانات نشان داده که مصرف این قرص موجب کاهش اشتها می‌شود. البته این بررسی‌ها نتایج مثبتی را در مطالعات حیوانی نشان داده‌ و هیچ مطالعه انسانی نتایج مشابهی پیدا نکرده است.

به طور کلی برخی از افراد که از مکمل گارسینیا استفاده کرده‌اند، معتقدند این مکمل به آن‌ها در طول روز احساس سیری ایجاد کرده و به لاغر شدنشان کمک می‌کند؛ اما برخی دیگر این ادعا را رد می‌کنند.

بر روی عملکرد ورزشی تاثیر می‌گذارد

Garcinia cambogia به عنوان قرص مکملی در بازار عرضه می‌شود که توانایی ورزشی را افزایش می‌دهد. محققان دریافتند که در هر دو مدل حیوانی و انسانی شواهدی برای این ادعا وجود دارد. استفاده از این قرص سطح استقامت را در حین ورزش را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود افراد به سرعت احساس خستگی نکنند. اما برای اثبات این ادعاها باید مطالعات طولانی مدت انجام شود.

تاثیر قرص گارسینیا کامبوجیا بر کاهش وزن

مصرف قرص جی سی سطح استقامت را در حین ورزش افزایش می‌دهد.

موجب کاهش کلسترول و قند می‌شود

مطالعات قدیمی ادعا می‌کنند که قرص جی سی برای کاهش کلسترول مفید است. اما این ادعاها ثابت نشده‌اند و نتایج مطالعات با یکدیگر متفاوت است. بنابراین، توصیه می‌کنیم از این قرص برای کاهش کلسترول استفاده نکنید.

همینطور ادعا می‌شود این قرص سطح قند خون را در برخی افراد کاهش می‌دهد. اما پزشکان به افراد دیابتی برای کنترل قند خونشان این قرص را توصیه نمی‌کنند. زیرا ممکن است بر داروهای آن‌ها تأثیر بگذارد و باعث شود قند خونشان به میزان خطرناکی پایین بیاید.

خواص قرص جی سی (گارسینیا کامبوجیا)

برخی از مطالعات ادعا می‌کنند که این قرص دارای خواص زیر می‌باشد:

 • کاهش سطح انسولین
 • افزایش سطح لپتین
 • کاهش التهاب
 • افزایش کنترل قند خون
 • افزایش حساسیت به انسولین

عوارض قرص جی سی

میوه گارسینیا کامبوجیا برای خوردن بی‌خطر است اما مصرف قرص و عصاره آن عوارضی به دنبال دارد. در ادامه عوارض قرص گارسینیا را بررسی خواهیم کرد.

لاغری با قرص جی سی (گارسینیا کامبوجیا)؛ حقیقت یا دروغ؟ - 8 - قرص جی سی - رژیم تناسب اندام

عدم وجود تایید علمی

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مکمل‌هایی مانند جی سی را تایید نمی‌کند. در نتیجه، تولیدکنندگان مکمل‌های گیاهی مانند این قرص باید روی بسته بندی محصولاتشان مشخص کنند که تایید شده سازمان غذا داروست یا خیر.

از طرف دیگر دوز این داروها نیز از طرف سازمان غذا و دارو تایید نشده است. بنابراین ممکن است تولید کنندگان دوز خطرناکی از قرص را وارد بازار کنند.

سردرد و حالت‌ تهوع

قرص جی سی ممکن است شما را دچار تهوع و سردرد کند. همچنین ممکن است عوارض دیگری مانند موارد زیر را برای شما ایجاد کنند:

 • سردرد
 • حالت تهوع
 • بثورات پوستی
 • علائم سرماخوردگی شایع
 • ناراحتی گوارشی
 • افت قند خون

آسیب کبدی

برخی از محصولات حاوی HCA مانند قرص جی سی نیز با آسیب کبدی مرتبط‌اند. قبل از مصرف این قرص حتما با پزشک مشورت کنید. همچنین این قرص، کبد اشخاصی که بیماری کبدی دارند را وخیم‌تر می‌کند.

تاثیر سی جی بر کبد

دوز مجاز مصرف قرص جی سی

قرص جی سی دوز استاندارد ندارد. دانشمندان دوز‌های مختلف این قرص را بررسی کردند تا مشخص شود در چه میزان دوز خاصیت سمی و مضر برای بدن پیدا می‌کنند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که مصرف 2800 میلی گرم در روز اثرات بدی برای بدن ندارد. اما به یاد داشته باشید بهترین دوز مصرفی بر هرکسی متفاوت است. این موضوع به گزینه‌های مختلفی بستگی دارد. اگر قصد مصرف این قرص را دارید، حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

تداخل دارویی قرص لاغری گارسینیا کامبوجیا

اگر باردار هستید به هیچ عنوان از این قرص استفاده نکنید. تداخلات دارویی این قرص شامل گزینه‌های زیر است:

دکسترومتورفان و اسکیتالوپرام

قرص جی سی ممکن است یک ماده شیمیایی به نام سروتونین را در مغز افزایش دهد. دکسترومتورفان و اسکیتالوپرام نیز بر سروتونین تأثیر دارند. مصرف گارسینیا همراه با این دو دارو، ممکن است باعث ایجاد سروتونین بیش از حد در مغز شود. در نتیجه عوارض جانبی جدی از جمله مشکلات قلبی، لرز و اضطراب را در پی داشته باشد. در صورت مصرف دکسترومتورفان و اسکیتالوپرام ، قرص گارسینیا را کنار بگذارید.

داروهای ضدافسردگی

درباره گارسینیا و افزایش سروتونین و خطرات بالا بودن میزان آن در مغز صحبت کردیم. برخی از داروهای ضدافسردگی نیز باعث افزایش سروتونین می‌شوند. اگر داروهای ضدافسردگی مصرف می‌کنید، این قرص را نخورید.

برخی از این داروها شامل مهار کننده‌های انتخابی باز جذب سروتونین (SSRIs) مانند فلوکستین (پروزاک)، پاروکستین (پاکسیل)، سرترالین (زولوفت) و غیره است. همچنین از مصرف دیگر انواع داروهای ضد افسردگی همزمان با گارسینیا خودداری کنید.

داروی ضدافسردگی

برخی از داروهای ضدافسردگی مثل فلوکستین با قرص جی سی تداخل دارند.

دیگر داروهای تولید کننده سروتونین

پنتازوسین (تالوین)، سرترالین (Zoloft)، ترامادول (Ultram) و مپریدین (دمرول) باعث افزایش سروتونین می‌شوند. مصرف قرص گارسینیا کامبوجیا همراه این داروها نیز میزان سروتونین در بدن را تا حد زیادی بالا می‌برد. این امر عوارض جانبی جدی از جمله مشکلات قلبی، لرز و اضطراب ایجاد خواهد کرد.

رژیم 21 روزه دکتر کرمانی

چه کسانی نباید از قرص جی سی استفاده کنند؟

افراد زیر به هیچ وجه نباید از قرص لاغری جی سی استفاده کنند:

 • زنان باردار
 • خانم‌های شیرده
 • افراد مبتلا به مشکلات گوارشی
 • مبتلایان به دیابت
 • افراد مبتلا به مشکلات گوارشی
 • بیماران دوقطبی
قرص گارسینیا برای زنان باردار

قرص لاغری گارسینیا کامبوجیا برای زنان باردار مضر است.

آنچه از مقاله قرص جی سی آموختیم:

قرن‌هاست که از میوه گارسینا کامبوجیا استفاده می‌شود. خوردن این میوه بی‌خطر است، اما خوردن عصاره و قرص آن برای کاهش وزن توصیه نمی‌شود. اگر قصد دارید از قرص جی سی استفاده کنید بهتر است قبل از شروع مصرف با پزشک مشورت کنید. ادعای قرص‌های لاغری مانند گارسینیا کامبوجیا درباره تغییرات زیاد در مدت زمان کم حقیقت ندارند. حفظ رژیم غذایی سالم و ورزش منظم هنوز هم یکی از بهترین راه‌ها برای کم کردن وزن بدن است. بهتر است عوارض قرص گارسینیا را به جان نخرید و از آن دور بمانید. هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین سبک زندگی سالم شود.

سوالات متداول قرص جی سی

1- گارسینیا کامبوجیا چیست؟

گارسینیا کامبوجیا یک میوه‌ی استوایی است که ماده‌ی اصلی قرص لاغری جی سی را تشکیل می‌دهد.

2-آیا قرص جی سی (گارسینیا کامبوجیا) واقعا لاغر می‌کند؟

قرص جی سی با کاهش اشتها تا حدودی می‌تواند به کاهش وزن کمک کند، اما همه‌ی قرص‌های لاغری دارای عوارضی هستند که موجب می‌شود راه مناسبی برای کاهش وزن محسوب نشوند.

3- عوارض قرص لاغری جی سی چیست؟

قرص جی سی با عوارضی همچون سردرد، حالت تهوع، مشکلات گوارشی، افت قند خون و … همراه است.

منابع: 

webmd.com

لاغری با قرص جی سی (گارسینیا کامبوجیا)؛ حقیقت یا دروغ؟ - 14 - قرص جی سی - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1403/01/06

نویسنده: مریم اصیلی

ویراستار: مریم اصیلی

1403/01/06

نویسنده: مریم اصیلی

این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-سلیمی 1402/06/14

اینایی که اینجا نوشته رو نمی‌دونم ولی من خودم الان سه دوره است دارم استفاده میکنم . خیلی هم راضی بودم هم من و هم تمام دوستان و اطرافیانش که میشناسم و استفاده میکنن خیلی رضایت داریم. در مورد احساس سیری و عدم تمایل به خوردن، تا ۷۰% تاثیر گذاره. در مورد میزان کاهش وزن این گیاه یا همون قرص، به نظر من بستگی به میزان فعالیت، نوع رژیم غذایی روزانه فرد، متابولیسم بدن فرد که سوخت و سازش چطور باشه و مجموعه‌ای عوامل دیگه هم مربوطه، در مورد تاثیر گذاریش روی کاهش قند و کلسترول، شاید مستقیم تاثیری نداشته باشه اما با کمک به کاهش وزن قطعا قند، چربی،کلسترول، فشار خون هم کنترل میشه. چرا برخی افراد فکر میکنن برای لاغری باید ماهی 10، 15 کیلو یا حتی 8 کیلو کم کنن. اصلا اینطور نیست. فرد سالها پرهیز نکرده و چربی اندود کرده حالا برای کم کردنش باید یه مسیری و بره دیگه. من هیچ وقت اراده رعایت کردن و نخوردن غذا یا کم خوری و نداشتم ، نمی‌تونستم ریزه خواری نکنم. اما الان با کمک همین گیاه تونستم به حس گرسنگیم کلی غلبه کنم و در مدت دو ماه 8 کیلو کاهش وزن داشته باشم. حالمم خوبه . تمام ارگانهای بدنم هم سالمه و آسیبی ندیدند.

HamedRamyar 1401/05/23

سلام وقت به خیر بنده 1 هفته است این قرص مصرف می کنم و بعداز 2-1 ساعت که می گذره سر گیچه می گیرم، می تونه از عوارضش باشه؟؟

کارشناس به اندام 1401/05/26

سلام وقت شما هم بخیر .بله میتونه از عوارضش باشه .برای کاهش وزن بهترین راه داشتن رژیم غذایی مناسب و اصلاح سبک تغذیه هست .قرص و دارو علاوه بر تاثیر موقت عوارض زیادی دارن .رژیم دکتر کرمانی با رعایت همه استاندارد ها هم به اصلاح سبک تغذیه تون کمک میکنه هم آسیبی به سلامتی شما نمیزنه .پس میتونه بهترین انتخاب برای رسیدن به وزن ایده آل باشه .اگه مایلین برای دریافت وشروع رژیم به این لینک مراجعه کنید .

الی 1401/05/17

سلام مادرشوهر من با تجویز پزشک استفاده کرد آرتروز داشت و اصلن نمیتونست پیاده رویی یا ورزش کنه یک ماه و روزی یکی استفاده کرد و باعث کاهش اشتها و بعد یک ماه کاهش وزن خوبی داشت فقط نمیدونم از چی شد که خیلی پوست کل بدنش سیاه شد شاید از عوارضش باشه.

اعظم رضایی 1400/11/12

سلام مطالب خیلی عالی بود به من پزشک توسیه کرد اما احساس سیری نمیکنم وبی فایده است در کاهش اشتها البته در کاهش وزن هنوز نمیدونم چون پنج روزه دارم استفاده میکنم

فریبا ساعی 1400/06/24

خسته نباشید خیلی مطالب خوبی بود خیلی معثر واقع شد بله درستش رژیم غذایی درست و ورزش همیشه و به موقع بهترین راه کاره چون بنده امتحان کردم ناراحتی گوارشی واسم درست کرد معده درد شدید که باعث شد به دکتر مراجعه کنم