ال کارنیتین چیست؟ + فواید و عوارض قرص لاغری ال کارنیتین

مصرف قرص ال کارنیتین برای لاغری موثر است اما همراه با عوارض جانبی متعددی است.

شاید ندانید دقیقا ال کارنیتین چیست و در بدن ما چه کاری انجام می‌دهد. ال‌کارنیتین یک نوع کارنیتین و از مشتقات آمینواسیدهاست. آمینواسیدها برای ساختن پروتئین‌ها با هم ترکیب می‌شوند و بسیاری از وظایف ضروری را در بدن را انجام می‌دهند و برای بهبود سیستم ایمنی، سلامت قلب و پیشگیری از دیابت ضروری است.

علاوه بر این کارنیتین به بدن کمک می‌کند تا اسیدهای چرب را بشکند و آن‌ها را برای تامین انرژی سلول‌ها به انرژی تبدیل کند. استفاده از قرص لاغری ال کارنیتین مدتی است که بین طرفداران تناسب اندام مرسوم شده است. در این مقاله می‌خواهیم مفصلا قرص لاغری ال کارنیتین را بررسی کنیم.

فهرست مطالب (کلیک کنید)

ال کارنیتین چیست و آیا برای بدن ضرورت دارد؟ ‍

الکارنیتین یک ماده مغذی ضروری است. اما به طور کلی بدن می‌تواند به اندازه کافی از آن بسازد؛ هرچند در برخی موارد، اگر بدن نتواند به اندازه کافی بسازد، به مکمل‌های خوراکی نیاز خواهد بود.

در بدن، کبد و کلیه‌ها، ال‌کارنیتین را از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین تولید می‌کنند. کلیه‌ها نیز می‌توانند L Carnitin  را برای استفاده بعدی ذخیره کنند و اضافی را از طریق جریان ادرار از بین ببرند.
اگر فرصت مطالعه ندارید، این فایل صوتی را گوش کنید:


 

اجزا و مواد تشکیل‌دهنده ال‌کارنیتین چیست؟

اگرچه بسیاری از مردم ال کارنیتین را یک آمینواسید می‌نامند، اما درواقع بیشتر به یک ماده ویتامین‌مانند شبیه است که نقش‌های متعددی را در بدن ایفا می‌کند:

 • این ریزمغذی در کبد و کلیه، از دو اسیدآمینه ضروری (لیزین و متیونین) ساخته می‌شود. برخی از متخصصان پزشکی این ماده مغذی را به ‌شکل مکمل برای کمک به بیماران مبتلابه بیماری‌های قلبی، دیابت، اختلال نعوظ و سایر بیماری‌ها نیز تجویز می‌کنند.
 • اما به ‌دلیل نقشی که در متابولیسم چربی دارد، بیشتر به ‌عنوان مکمل کاهش وزن درکنار یک رژیم غذایی سالم و ورزش شناخته شده است.

ال کارنیتین چیست و در بدن ما چه کاری انجام می‌دهد؟ ال‌کارنیتین از مشتقات آمینواسیدهاست که برای ساختن پروتئین‌ها با هم ترکیب می‌شوند و برای بهبود سیستم ایمنی، سلامت قلب و پیشگیری از دیابت ضروری است.

 • با این‌ حال، غالب ادعاهای رایج در مورد مکمل‌ها با علم مطابقت ندارد. درواقع، نقش عمده این ریزمغذی در بدن، انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری و تولید انرژی است. میتوکندری دراصطلاح، موتور محرکه سلولی است. بدن می‌تواند ال‌کارنیتین را از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین تولید کند و برای تولید آن، به مقدار زیادی ویتامین C و برخی گوشت‌های سفید و قرمز نیاز دارد. به‌همین دلیل، وگان‌ها یا افرادی که مشکلات ژنتیکی خاصی دارند، ممکن است نتوانند این ماده مغذی را به اندازه کافی در بدن تولید کرده یا به‌دست آورند.
مکمل‌هایی که ورزشکاران از آن استفاده می‌کنند، ال کارنیتین ال تارتارات را در خود دارد.

مکمل‌هایی که ورزشکاران از آن استفاده می‌کنند، ال‌کارنیتین ال تارتارات را در خود دارد.

هرچند ال-کارنیتین شکل فعال بیولوژیکی استاندارد کارنیتین است که در بدن، غذاها و بیشتر مکمل‌ها یافت می‌شود، ولی چند نوع دیگر کارنیتین نیز وجود دارد:

دی کارنیتین

این شکل غیرفعال کارنیتین، ممکن است با مهار جذب سایر اشکال مفیدتر باعث کمبود کارنیتین در بدن شود.

استیل ال-کارنیتین

اغلب ALCAR نامیده می‌شود و احتمالا موثرترین شکل برای مغز است. مطالعات نشان می‌دهد که ممکن است برای مبتلایان به بیماری‌های عصبی مفید باشد.

پروپیونیل ال‌کارنیتین

این فرم برای مشکلات گردش خون، مانند بیماری عروق محیطی و فشارخون بالا مناسب بوده و ممکن است تولید اکسید نیتریک را افزایش داده و منجربه بهبود جریان خون شود.

ال-کارنیتین ال تارتارات

این نوع کارنیتین، به ‌دلیل سرعت جذب بالا، معمولاً به مکمل‌های ورزشی اضافه می‌شود و به کاهش درد عضلانی در ورزش کمک می‌کند.

 

صحبت‌های دکتر کرمانی در مورد قرص لاغری ال کارنیتین:

انواع ال کارنیتین کدامند؟

کارنیتین اصطلاح گسترده‌ای است که چند ترکیب مختلف را توصیف می‌کند. الکارنیتین شکل رایج‌تری از کارنیتین است که در بدن و بسیاری از مکمل‌ها وجود دارد. اشکال دیگر کارنیتین عبارت‌اند از:

استیل ال‌کارنیتین

این نوع از الکارنیتین را گاهی وقت‌ها با نام ALCAR معرفی می‌کنند. این نوع از ال کارنیتین در متابولیسم نقش دارد. خواص محافظت کننده عصبی دارد که ممکن است به محافظت از سیستم عصبی کمک کند.

دی کارنیتین

دی کارنیتین برای بدن سمی است. زیرا ممکن است جذب سایر اشکال کارنیتین را مهار کند.

 ال‌کارنیتین ال تارتارات

مکمل‌هایی که ورزشکاران از آن استفاده می‌کنند، این ال کارنیتیتن را در خود دارد. تحقیق‌ها نشان می‌دهد برای به حداقل رساندن درد عضلانی و کمک به بهبودی مفید است. این فرم خواص ضد درد و ضد روماتیسمی را نشان می‌دهد و ممکن است برای سلامت قلب مفید باشد.

منابع غذایی حاوی ال‌کارنیتین

تقریبا اغلب افراد می‌توانند با خوردن گوشت و ماهی، مقادیر کمی ال کارنیتین را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنند. بهترین منابع این ریزمغذی عبارتند از:

 • گوشت گاو
 • ماهی
 • مرغ
 • شیر
مواد غذایی پروتئینی مانند گوشت گاو و مرغ سرشار از الکارنیتین است.

مواد غذایی پروتئینی مانند گوشت گاو و مرغ سرشار از الکارنیتین است.

جالب این‌جاست که منابع غذایی این ریزمغذی، نسبت به مکمل‌ها میزان جذب بیشتری دارند. بر اساس یک مطالعه، 57 تا 84 درصد ال‌کارنیتین به ‌همراه غذا جذب می‌شود، اما تنها 14 تا 18 درصد از طریق مکمل‌ها قابل جذب است.

به همین دلیل عاقلانه‌تر و به صرفه‌تر این است که با کمک برنامه غذایی سالم و مقوی نیاز بدن به ال کارنیتین را برطرف کنید و وابسته به مکمل‌های غذایی که عوارض کوتاه مدت و بلند مدت زیادی دارند وابسته نشوید.

new-year-old-price

نحوه جذب و متابولیسم L Carnitin

بزرگسالانی که از رژیم‌های غذایی ترکیبی شامل گوشت قرمز و سایر محصولات حیوانی استفاده می‌کنند، حدود 60 تا 180 میلی‌گرم کارنیتین در روز دریافت می‌کنند، اما وگان‌ها به‌طور قابل توجهی کمتر (حدود 10 تا 12 میلی‌گرم) از این ریزمغذی برخوردار می‌شوند.

 • بیشتر (54-86٪) این ماده مغذی، در روده کوچک جذب شده و وارد جریان خون می‌شود.
 • کلیه‌ها به‌طور موثر کارنیتین را حفظ می‌کنند. بنابراین حتی رژیم‌های غذایی که کمبود این ماده را دارند نیز تأثیر کمی بر محتوای کل کارنیتین بدن دارند. کارنیتین اضافی به‌ جای متابولیزه شدن، از طریق کلیه‌ها در ادرار دفع می‌شود تا غلظت خون ثابت بماند.

چه زمانی ممکن است کمبود ال کارنیتین رخ دهد؟

دو نوع حالت کمبود کارنیتین وجود دارد:

کمبود اولیه کارنیتین

یک اختلال ژنتیکی در سیستم انتقال‌دهنده کارنیتین سلولی که معمولاً تا پنج سالگی با علائم کاردیومیوپاتی، ضعف عضلانی اسکلتی و هیپوگلیسمی ظاهر می‌شود.

کمبود کارنیتین ثانویه

ممکن است به ‌دلیل برخی اختلالات(مانند نارسایی مزمن کلیه) یا تحت شرایط خاصی(مانند استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های خاص) که جذب کارنیتین را کاهش یا دفع آن را افزایش می‌دهد، ایجاد شود.

ال کارنیتین چیست؟ + فواید و عوارض قرص لاغری ال کارنیتین - 4 - ال کارنیتین - رژیم لاغری

کمبود کارنیتین ثانویه، به‌دلیل برخی اختلالات، که جذب کارنیتین را افزایش می‌دهد، ایجاد می‌شود.

کاربرد ال کارنیتین چیست؟

حدود 98 درصد از ذخایر این ریزمغذی، در ماهیچه‌ها و مقادیر کمی در کبد و خون وجود دارد. همچنین، این ماده می‌تواند به افزایش عملکرد میتوکندری، کاهش بیماری، کاهش سرعت روند پیری پوست، بهبود بیماری‌های قلبی و مغزی نیز کمک کند.

سایر کاربردها و فواید ال کارنیتین عبارتند از:

سوزاندن چربی

سطوح بالاتر این ریزمغذی در بدن به سوزاندن بهتر و بیشتر چربی کمک می‌کند. این موضوع، نه تنها میزان چربی ذخیره شده در بدن را کاهش می‌دهد، بلکه برای کاهش چربی احشایی شکم و بهبود کبد چرب نیز مفید است.

 افزایش انرژی هنگام تمرینات ورزشی

ال-کارنیتین نه تنها به افراد کمک می‌کند چربی بیشتری هنگام ورزش سوزانده شود، بلکه انرژی بیشتری برای تمرینات بهتر و سبک زندگی فعال نیز تولید می‌کند.

بهبود دردهای عضلانی پس از تمرینات ورزشی این مکمل غذایی، به کاهش تجمع اسید لاکتیک در عضلات کمک می‌کند. تجمع لاکتات عضلانی باعث درد و خستگی عضلانی پس از یک تمرین شدید می‌شود.

ال کارنیتین به پاکسازی لاکتات کمک می‌کند تا بدن سریع‌تر ریکاوری شده و بتواند به فعالیت‌های سوزاندن چربی که برای برنامه کاهش وزن بسیار مهم است، بازگردد.

بهبود عملکرد سیستم ایمنی

ال‌کارنیتین به‌ عنوان یک آنتی‌اکسیدان موثر به عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن نیز کمک می‌کند. این ریزمغذی حتی در غلظت‌های کم، سرکوب سیستم ایمنی ناشی از چربی را خنثی می‌کند.

در مجموع، مشاهدات نشان می‌دهد که ال-کارنیتین با کاهش التهاب و افزایش وضعیت آنتی‌اکسیدانی، نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی ایفا می‌کند.

ال-کارنیتین با کاهش التهاب و افزایش وضعیت آنتی‌اکسیدانی، نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی ایفا می‌کند.

ال-کارنیتین با کاهش التهاب و افزایش وضعیت آنتی‌اکسیدانی، نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی ایفا می‌کند.

بهبود عملکرد مغز

ال کارنیتین می‌تواند برای عملکرد مغز مفید باشد. برخی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهد فرم استیل-ال-کارنیتین (ALCAR)، در جلوگیری از زوال ذهنی مرتبط با افزایش سن و بهبود نشانگرهای یادگیری نقش دارد.

مطالعات انسانی نیز نشان می‌دهد مصرف روزانه این ماده به معکوس ‌کردن کاهش عملکرد شناختی مغز مرتبط با آلزایمر و سایر بیماری‌های مغزی کمک می‌کند. در موارد خاص، این فرم از کارنیتین، حتی ممکن است از مغز دربرابر آسیب سلولی هم محافظت کند.

گاهی اوقات درمان‌های سرطان، مانند شیمی درمانی، ممکن است باعث شود که فرد دچار کمبود ال‌کارنیتین شود. در این مواقع، مصرف مکمل‌های آن به کاهش علائمی مانند خستگی و ضعف کمک می‌کنند.

محققان در حال حاضر، در حال مطالعه این ترکیب، به عنوان راهی ممکن برای جلوگیری از آسیب بافتی در اثر شیمی درمانی‌اند. اما این تحقیق‌ها در مراحل اولیه است.

 سلامت قلب

برخی از مطالعات نشان می‌دهند این شبه‌ویتامین ارزشمند، پتانسیل کاهش فشارخون و فرآیند التهابی مرتبط با بیماری قلبی را دارد. در یک مطالعه، مصرف 2 گرم استیل ال‌ کارنیتین در روز، منجربه کاهش تقریباً 10 درصدی فشارخون سیستولیک شد که بالاترین عدد فشارخون و شاخص مهم سلامت قلب و خطر بیماری است.

ال-کارنیتین به بهبود بیماران مبتلابه اختلالات قلبی شدید، مانند بیماری عروق کرونر قلب و نارسایی مزمن قلبی نیز کمک می‌کند.

مزایای ال-کارنیتین برای ورزشکاران، ممکن است چندان واضح و مستقیم نباشد

مزایای ال-کارنیتین برای ورزشکاران، چندان واضح و مستقیم نیست.

بهبود عملکرد ورزشکاران

مزایای قرص چربی سوز کارنیتین برای ورزشکاران، ممکن است چندان واضح و مستقیم نباشد و هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد تا خود را ظاهر کند. عملکرد این مکمل، با مکمل‌هایی مانند کافئین یا کراتین که می‌توانند به‌طور مستقیم عملکرد ورزشی را افزایش دهند، متفاوت است، اما در مدیریت موارد زیر نقش موثری دارد:

 • ریکاوری بعد از ورزش
 • تامین اکسیژن عضلانی
 • افزایش استقامت با افزایش تولید اکسید نیتریک
 • کاهش خستگی
 • کاهش درد عضلانی
 • افزایش تولید گلبول‌های قرمز و اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها

پیشگیری از دیابت نوع 2

مطالعات نشان داده است این ریزمغذی می‌تواند علائم دیابت نوع 2 و عوامل خطر مرتبط با آن را کاهش دهد و با افزایش یک آنزیم کلیدی به نام AMPK که توانایی بدن را در استفاده از کربوهیدرات‌ها بهبود می‌بخشد، با دیابت مبارزه کند.

چرا این دارو برای لاغری استفاده می‌شود؟

بسیاری از افراد برای از دست‌دادن چربی و کاهش وزن، دست به اقدامات افراطی می‌زنند. آن‌ها ممکن است به سراغ رژیم‌های غذایی جدید بروند، تمرینات هوازی را به برنامه تمرینی خود اضافه کنند یا با جادوی تبلیغاتی یک قرص معجزه‌آسای کاهش وزن بدون نسخه افسون شوند و شروع به مصرف قرص‌های مختلف کنند.

اما شاید کمی صبوری در استفاده به‌جا از ترکیب یک رژیم اصولی و استاندارد، ورزش و مکمل‌های طبیعی مانند ال کارنیتین موثرتر باشد.

در تئوری، استفاده از ال-کارنیتین به‌ عنوان مکمل کاهش وزن منطقی به‌ نظر می‌رسد:

این مکمل با انتقال اسیدهای چرب از غذا به میتوکندری سلول در تولید انرژی نقش دارد. همین تولید انرژی نیز به افراد امکان می‌دهد در طول تمرین چربی بسوزانند و درعین‌ حال به دردهای عضلانی، خستگی و آن احساس تنبلی که بسیاری از افراد تجربه می‌کنند، مبتلا نشوند.

انرژی تولید شده از اسیدهای چرب می‌تواند توسط قلب، مغز و ماهیچه‌ها استفاده شده و بر این اندام‌ها تأثیر مثبت بگذارد. از سوی‌ دیگر، از آن‌جایی که این ریزمغذی به انتقال اسیدهای چرب سلول‌های بدن و سوختن آن‌ها کمک می‌کند، ممکن است باعث افزایش توانایی بدن برای چربی‌سوزی و کاهش وزن شود.

با این‌ حال، بدن انسان بسیار پیچیده است و نتایج مطالعات انسانی و حیوانی نیز درهم آمیخته‌اند و هنوز قطعیت ندارند:

 • به ‌عنوان مثال، در یک مطالعه هشت هفته‌ای که روی 38 زن که چهار بار در هفته ورزش می‌کردند، انجام شد، تفاوتی در کاهش وزن بین کسانی که این دارو را مصرف می‌کردند و کسانی که این کار را نمی‌کردند، پیدا نشد.
 • علاوه ‌براین، پنج نفر از شرکت‌کنندگانی که این مکمل را مصرف می‌کردند، دچار حالت تهوع یا اسهال هم شدند.
 • مطالعه انسانی دیگری تأثیر ال-کارنیتین بر چربی‌سوزی را در طول 90 دقیقه تمرین دوچرخه ثابت بررسی کرد، اما چهار هفته مصرف این مکمل، باز هم باعث افزایش چربی‌سوزی نشد.
 • بااین‌حال، یک تجزیه و تحلیل روی 9 مطالعه – بیشتر در افراد چاق یا افراد مسن – نشان داد که با مصرف ال کارنیتین، افراد به‌طور متوسط ​​1.3 کیلوگرم وزن بیشتری از دست دادند.
قرص لاغری ال کارنیتین مفید است و موجب چربی سوزی می‌شود اما عوارض جانبی مانند اسهال و تهوع را به همراه دارد.

قرص لاغری ال کارنیتین مفید است و موجب چربی سوزی می‌شود، اما عوارض جانبی مانند اسهال و تهوع را به همراه دارد.

 

بنابراین، هنوز به تحقیقات بیشتری برای تایید مزایای ال-کارنیتین نیاز است. مهم این است که اگر این مکمل با یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی ترکیب نشود، به چربی‌‎سوزی یا کاهش وزن کمک نمی‌کند.

آیا قرص لاغری ال کارنیتین تاثیرگذار است؟

از آنجایی که ال‌کارنیتین به سوزاندن اسیدهای چرب برای انرژی کمک می‌کند، بسیاری از مردم تصور می‌کنند مصرف بیشتر آن باعث لاغری می‌شود. برای تایید قطعی این فرضیه، به تحقیق‌های بیشتری نیاز است.

البته باید گفت بعضی تحقیق‌ها نشان داده‌اند که این قرص لاغری، تاثیرگذار است. با این حال، مکمل الکارنیتین نمی‌تواند جایگزین عادت‌های سالم، مانند رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم شود. با توجه به این نکات بهترین ال کارنیتین برای کاهش وزن از طریق مواد غذایی و به اندازه مصرف می‌شود.

آیا ورزشکاران می‌توانند از قرص ال کارنتین برای لاغری استفاده کنند؟

برخی از ورزشکاران ال کارنیتین اضافی مصرف می‌کنند و معتقدند که این کار ورزش آن‌ها را نتیجه‌بخش‌تر می‌کند. به نظر می‌رسد مکمل کارنیتین، در طول تمرین به نتیجه‌بخش بودن ورزش، کمک می‌کند.

با این حال، مطالعه‌ای اشاره کرد شواهدی برای اثبات این فرضیه وجود ندارد. در حالی که بسیاری از ورزشکاران از این دارو مصرف می‌کنند، سال‌ها تحقیق شواهد قطعی برای حمایت از این ادعاها ارائه نمی‌دهد.

روش مصرف مکمل الکارنیتین

توصیه می‌شود روزانه بین 2 تا 4 گرم از این مکمل به دو یا سه دوز تقسیم شده و به‌طور مساوی مصرف شود. بسیاری از مردم وقتی این ریزمغذی را با 30 تا 40 گرم کربوهیدرات مصرف می‌کنند، به نتایج بهتری می‌رسند، چون کربوهیدرات‌ها سطح انسولین را افزایش می‌دهند و برای این‌که ال-کارنیتین وارد سلول‌های عضلانی شود، سطح انسولین باید افزایش یابد.

همچنین، از آن‌جایی که این مکمل بدون محرک است، مصرف آن با مکمل‌های حاوی کافئین یا قهوه و چای سبز نیز مفید است. علاوه‌ بر این، به‌ نظر می‌رسد مصرف آن در طولانی‌مدت نیز عارضه جانبی جدی ایجاد نمی‌کند.

ال کارنیتین چیست؟ + فواید و عوارض قرص لاغری ال کارنیتین - 9 - ال کارنیتین - رژیم لاغری

مصرف ال کارنیتین، با مکمل‌های حاوی کافئین یا قهوه مفید است.

بهترین زمان مصرف ال کارنیتین

از آن‌جایی که ال کارنیتین مایع می‌تواند به ‌سرعت در بدن جذب شود، بهترین زمان مصرف آن، صبح یا قبل از تمرین است.

میزان مصرف L Carnitin

دوز استاندارد مصرف مکمل ال کارنیتین 500-2000 میلی‌گرم در روز است، اما دوز فرم‌های مختلف آن کمی متفاوت است:

استیل ال-کارنیتین

این فرم برای سلامت و عملکرد مغز بهترین بوده و دوز مجاز آن از 600 تا 2500 میلی‌گرم در روز متغیر است.

ال-کارنیتین ال تارتارات

این فرم برای عملکرد ورزشی مؤثرتر بوده و دوز مجاز آن از 1000 تا 4000 میلی‌گرم در روز متفاوت است.

 پروپیونیل-ال-کارنیتین

این فرم برای بهبود جریان خون در افرادی که فشارخون بالا دارند، بهترین بوده و دوز مجاز آن از 400 تا 1000 میلی‌گرم در روز متغیر است.

شرایط نگهداری

این مکمل باید در ظرف محکم بسته و در جای خنک، خشک و دارای تهویه مناسب و دور از مواد ناسازگار نگهداری شود.

مصرف مکمل ال کارنیتین برای چه افرادی مجاز است؟

کودکان و بزرگسالان سالم نیازی به مصرف کارنیتین‌ها ندارند، زیرا کبد و کلیه‌ها مقادیر کافی از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین را برای رفع نیازهای روزانه تولید می‌کنند.

هیئت غذا و تغذیه (FNB) آکادمی‌های ملی آمریکا، مطالعات مربوط به عملکرد کارنیتین را در سال 1989 بررسی کرد و به این نتیجه رسید که مصرف اضافی این ماده مغذی، برای بدن ضروری نیست. ازسوی ‌دیگر، سطح این ماده در بدن، تحت تأثیر میزان و نوع غذاها و میزان تولید بدن نیز قرار می‌گیرد و به طور کلی دو گروه بیشتر از بقیه به الکارنیتین احتیاج دارند:

 • به‌ همین دلیل، سطح ال کارنیتین اغلب در گیاهخواران و وگان‌ها کمتر است، زیرا آن‌ها برای مصرف محصولات حیوانی محدودیت یا منع مصرف دارند که دراین ‌صورت مصرف ال-کارنیتین برای آن‌ها مفید و ضروری است. با این‌ حال، هیچ مطالعه‌ای مزایای مکمل‌های کارنیتین را در این افراد تایید نکرده است.
 • افراد مسن نیز بهتر است از این مکمل‌ها استفاده کنند، چون تحقیقات نشان می‌دهد سطوح اسیدهای آمینه لیزین و متیونین با افزایش سن کاهش می‌یابد.

مصرف ال‌کارنیتین برای چه افرادی غیرمجاز است؟

مصرف بیش از اندازه قرص چربی سوز کارنیتین مضرات زیر را به دنبال دارد:

 • مصرف دوزهای بالاتر از 3 گرم در روز از این مکمل، می‌تواند باعث تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات شکم، اسهال و بوی بدن شود.
 • عوارض جانبی نادرتر، شامل ضعف عضلانی در بیماران اورمیک و تشنج در افراد مبتلابه اختلالات تشنجی است که بهتر است از مصرف این ریزمغذی پرهیز کنند.
 • همچنین، مکمل‌های ال-کارنیتین ممکن است سطح تری متیل آمین-N-اکسید (TMAO) خون را در طول زمان افزایش دهند.
 • سطوح بالای TMAO با افزایش خطر تصلب شرایین مرتبط است.
مصرف ال کارنیتین عوارض جانبی گوارشی مثل حالت تهوع دارد.

مصرف ال کارنیتین عوارض جانبی گوارشی مثل حالت تهوع دارد.

عوارض قرص ال کارنیتین 1000 و… برای لاغری

مقدار مصرف ال کارنیتین برای لاغری روزی 3 گرم است. با این حال مصرف این مقدار، عوارض جانبی زیادی برای بدن دارد، از جمله:

 • حالت تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلانی و اسهال.
 • مکمل‌های ال کارنیتین به زندگی اجتماعی ضربه می‌زنند. مصرف ۳ گرم ال‌کارنیتین در روز سبب تولید بوی بد بدن می‌شود.
 • افراد مبتلا به مشکلات کلیوی یا اختلال تشنج، باید مواظب مصرف قرص‌های ال‌کارنیتین برای لاغری یا نوشیدنی‌های انرژی‌زایی باشند که این ماده را دارند. دلیلش این است که این دارو سبب ضعف عضلانی در این افراد می‌شود.

افزایش خطر بیماری قلبی

یکی از جدی‌ترین مشکل‌ها در اثر مصرف قرص لاغری الکارنیتین، افرایش خطر بیماری قلبی است. تحقیق‌ها نشان داده‌اند این قرص احتمال سفت شدن سرخرگ‌ها (آترواسکلروز) را افزیش می‌دهد.

ال کارنیتین به خودی خود مشکل ساز نیست اما با مصرف قرص لاغری آن، باکتری‌های درون روده، ماده‌ای شیمیایی به نام ترتی الیامین تولید می‌کنند. کبد ترتی الیامین را به ترتی الیامین اکسید تبدیل می‌کند که سبب اختلال در رگ‌ها می‌شود.

مشکلات گوارشی

همینطور، مکمل الکارنیتین عوارض جانبی گوارشی دارد. مانند عوارض زیر: شکم درد؛ حالت تهوع؛ استفراغ؛ اسهال.

پشیمانی متخصصان برای حمایت از قرص لاغری الکارنیتین

اثبات عوارض ال کارنتین برای بیماران قلبی سبب شد برخی از پزشکان درباره حمایتش از مصرف ال‌کارنیتین، ابراز پشیمانی کند. دکتر Oz زمانی ادعا کرده بود که مصرف این دارو به لاغری کمک می‌کند؛ اما در حال حاضر ایشان به بیمارانش درباره مصرف نکردن ال‌کارنیتین هشدار می‌دهد.

آنچه از مقاله ال کارتنین آموختیم:

در این مقاله خواندید که ال کارنیتین چیست و برای چه چیزی مفید و ضروری است. ال کارنیتین یک ریزمغذی مبتنی بر اسیدآمینه است که توسط کلیه‌ها و کبد در بدن تولید شده و از طریق برخی منابع غذایی مانند گوشت و ماهی نیز قابل دریافت است. برای همین است که قرص لاغری ال کارنیتین، با بالا بردن میزان این ماده در بدن، عوارض جانبی زیادی را همراه خود خواهد داشت. هرچند این شبه‌ویتامین، توانایی کاهش فشارخون و فرآیند التهابی مرتبط با بیماری قلبی را نیز دارد ولی ممکن است برای برخی افراد عوارضی مانند تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات شکم، اسهال و بوی بدن ماهی را نیز ایجاد کند. درمجموع، اگر مکمل الکارنیتین درکنار رژیم غذای اصولی و ورزش استفاده نشود، مانند بسیاری از مکمل‌ها تاثیر چندانی بر کاهش وزن نخواهد داشت.

منابع:

3.9/5 - (37 امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

-فاطمه قیاسوند ۰۷ خرداد ۱۴۰۲

میشه قرص گلوریا رو با این مکمل مصرف کرد؟

کارشناس به اندام ۰۸ خرداد ۱۴۰۲

عزیزم داروی لاغری توصیه وتجویز نمیشه

میم ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر این قرص در کنار قرص فرتیل اید برای همسر من تجویز شده برای افزایش سرعت اسپرم که به مدت ۳ ماه مصرف کنن الان خوندم که این قرص چربی‌سوزه اما همسر من همینطوریشم کمبود وزن داره و لاغره با قد ۱۸۵ وزن ۶۴ این قرص مشکلی براش پیش نمیاره؟

کارشناس به اندام ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر عزیزم چربی سوزی نه کمی در ورزشکاران حرفه ای انرژی روبیشتر میکنه با نظر پزشک مصرف بشه

0اکرم شعبانی ۱۵ آذر ۱۴۰۱

کامل وجامع ممنون

امین ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

باسلام من ازاین قرص استفاده کردم و رفتم فوتبال بعددودقیقه عضلات پشت ساق پام خودبخود کشیده شد الان بعد دوهفته هنوز لنگان راه میرم بعداز چهارجلسه فیزیوتراپی خوب نشدم ..

Omid ۱۷ دی ۱۴۰۰

سلام من از بچگی اصلا گوشت، مرغ و ماهی مصرف نکردم. مزه هاشونو دوست ندارم. تنها تجربه من در خوردن فرآورده های گوشتی محدود میشه به مصرف فست فود مثل همبرگر و سوسیس که اونم مقدارش خیلی کمه (شاید دو ماه یک بار). هیچ وقت آدم پرخوری نبودم و همیشه توی خونواده معروف بودم به کم غذا بودن. (یعنی هم بدغذا هستم و هم کم غذا) الان ۳۰ سالمه و وزنم ۸۸ کیلو و قدم ۱۷۶. یعنی ۱۲ کیلو اضافه وزن دارم. چند سالی هست به فکر کاهش وزن افتادم ولی هرکاری میکنم نمیشه. از رژیم های سفت و سخت گرفته تا ورزش های هوازی و غیره... همه چیزو امتحان کردم ولی روز به روز داره به وزنم اضافه میشه. آزمایش تیروئید هم دادم و دکتر گفت مشکلی ندارم. آیا ممکنه علت افزایش وزن من به خاطر عدم مصرف گوشت باشه؟ ماده جایگزینی براش وجود نداره؟ آیا میشه با کمک مکمل این مشکل رو حل کرد؟ خیلی نامردیه که آدم چیزی نخوره و چاق بشه :/

کارشناس به اندام ۱۸ دی ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز دلیل افزایش وزن یا پرخوریه یا کم تحرکی یا تغذیه نامناسب احتمالا اینطوری که شما میگید تغذیتون سالم نیست اول این که به جای گوشت میتونید از حبوبات مثل لوبیا چیتی و عدس استفاده کنید البته به طور کامل جای گوشت و فراورده های حیوانی رو نمیگیره ولی تا حدودی میتونه اون رو جبران کنه دوم این که بهترین راه اینه که سبک زندگی تغذیه‌ایتون رو عوض کنید و در کنارش حتما ورزش رو داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم که از رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی که یه سبک زندگی تغذیه ای صحیح هست استفاده کنی چون در اون میتونی از تمام مواد غذایی استفاده کنی و در عین حال کاهش وزن متعادل هم داشته باشی برای این کار روی این لینک کلیک کنید

احمدی ۰۸ دی ۱۴۰۰

سلام دکتر برای پسر ۱۲ ساله من قرص ال کارنیتین تجویز کرده برای اضافه وزنش گفته یک روز در میان نیم ساعت قبل اینکه میره باشگاه بخوره یعنی عوارض داره ؟؟؟؟؟ اگه عوارض داره چرا دکتر تجویز کرده ؟؟؟

کارشناس به اندام ۱۴ دی ۱۴۰۱

سلام بزرگوار ال کارنتین لاغرکننده نیست برای ورزشکاران حرفه ای کمی قبل تمرین میتونه انرژی رو افزایش بده بهترین راه برای لاغری کنارتمرینش رژیمه اصولی هست که باتوجه به اسنکه درسن رشدهم هست مشکلی پیش نیاد میتونین روی این لینک کلیک کرده وثبت نام انجام بدین وبرنامه اصولی مناسب با شرایط خودش رو دریافت کنید

هانی محمدی ۱۰ آذر ۱۴۰۰

با وجود برنامه غذایی مناسب میشه این قرص رو استفاده کرد در کنار هرروز ورزش کردن

کارشناس به اندام ۲۱ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم ما این قرصهارو به دلیل عوارض خاصی که دارن تایید یا تجویز نمیکنیم بهترین راه استفاده از یه رژیم اصولیه

شیرین ۰۱ تیر ۱۴۰۰

سلام اگه واقعا برای لاغری تاثیر نداره چرا مربیان باشگاه توصیه میکنن و میفروشن.من الان دارم مصرف میکنم حتی قبلا هم مصرف کردم ولی با مطالبی که اینجا خوندم یه خورده ترسیدم میشه راهنمایی کنید

کارشناس به اندام ۱۲ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز فروش این قرصها جنبه تبلیغاتی داره

شیرین ۰۱ تیر ۱۴۰۰

سلام اگه واقعا برای لاغری تاثیر نداره چرا مربیان باشگاه توصیه میکنن و میفروشن

کارشناس به اندام ۱۲ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز اون دیگه جنبه تبلیغاتی داره مثل خیلی چیزای دیگه

الهام ۱۹ خرداد ۱۴۰۰

سلام دکتر برای دختر ۱۱ساله من ال کارنتین تجویز کرده البته گفته که بعد از مصرف باید فعالیت و ورزش داشته باشه حالا میخوا م بدونم که میتونه صبح ناشتا مصرف کنه چون ما صبح ها میریم پیاده روی؟

کارشناس به اندام ۲۳ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم در ممورد قرصها ما اونهارو تایید یا تجویز نمیکنیم

زهره ۱۴ خرداد ۱۴۰۰

دکتر جان من ناشنوا هستم میتونی شمارتو رو بفرس چت کنیم درباره ورزش وهم رژیم وهم قرض مشهورت کنیم

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز با قسمت ورزشی مشاوره داشته باشید https://landing.kermany.com/smartpack/

فائزه وحیدی ۰۲ خرداد ۱۴۰۰

سلام خسته نباشین من الان ال کارنیتین بی اس کی3000گرفتم عوراضی نداره من مصرف کنم لطفاراهنماییم کنید

کارشناس به اندام ۰۷ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ما قرصها رو تایید یا تجویز نمی کنیم

الهام ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

با سلام و سپاس... بنظرشما مصرف قرص ال کارنیتین برای اشخاصی که بیماریهای خودایمنی دارند مضر نیست؟؟

کارشناس به اندام ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز مصرف این دارو عوارض خاص خودش رو داره ما مصرف این قرصهارو تایید یا تجویز نمیکنیم

آیلین ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام من ۱۵ ساله هستم و امروز یک عدد ال کارنیتین حین ورزش مصرف کردم.الان از حدودا نیم ساعت پیش در سینم احساس سنگینی میکنم.ممکنه بخاطر اون باشه؟

کارشناس به اندام ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم ممکنه یه قرص با بدن شما سازگاری نداشته باشه

مسعود ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

با سلام من بیماری ام اس دارم از این دارو میتونم مصرف کنم؟

کارشناس به اندام ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ما داروها رو تایید یا تجویز نمی کنیم

زهره محققی ۱۲ فروردین ۱۴۰۰

سلام من ثبت نام کردم و مبلع ۲۷۰ هزار تومان واریز کردم ولی هنوز خبری از برنامه نبست .. البته در تعطیلات این کار را انجام دادم

کارشناس به اندام ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

زهره عزیز، با شماره 02532143 تماس بگیرید.

نفس ۲۸ اسفند ۱۳۹۹

خواهرمن ازاین قرص بامشورت پزشک و رژیم لاغری 14کیلو وزن کم کرد منم میتونم اسفاده کنم؟

کارشناس به اندام ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم ما هیچ قرصی رو تایید یا تجویز نمی کنیم

فهیمه ۲۲ اسفند ۱۳۹۹

سلام من استپ وزن دارم میشه راهنمایی کنین

کارشناس به اندام ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم برای خارج شدن از استپ وزن باید در برنامه غذاییتون تغییر ایجاد کنید یا تحرکتون رو با ورزش افزایش بدید

سارا ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

سلام مطالب بسیار مفید بود ببخشید خوردن قرص ال کارنیتین در شب مشکلی ندارد من همراه رژیمم قرص ال کارنیتین دادن میخواستم بدونم یه دونه از قرصارو شب خوردم مشکلی ندارد

کارشناس به اندام ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ما هیچ قرصی رو تایید یا تجویز نمیکنیم

امیر ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

دکتر جان مگه فیلمه ک هی میگین با پزشکتون مشورت کنین من که پزشک ندارم دکتر خوبیم تو شهر ما نیست من می‌خوام کاهش سایز داشته باشم روزی دو ساعتم ورزش میکنم لطف کنین اگه دارویی(چ گیاهی چ شیمیایی) که تاثیر بر چربی سوزی داره و عوارض کمتری داره به من معرفی کنین

کارشناس به اندام ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز شما می تونید با ورزش و رژیم مناسب و اصولی به هدفتون برسید ما هیچ قرصی رو تایید یا تجویز نمی کنیم