قرص جینسینگ برای چاقی: 15 خواص، عوارض و نکات مهم

یکی از فرآورده های محبوب گیاهی و دارویی که فواید و خواص فراوانی دارد، قرص جینسینگ است. این گیاه که فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد یک گیاه ریشه دار با قدمت چند هزار ساله است که در طب سنتی شرق آسیا به عنوان گیاه پادشاه شناخته می شود. در این مقاله راهنمای جامع قرص […]

زمان مطالعه 28 دقیقه

تعداد بازدید 39

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

قرص جینسینگ
میانگین امتیاز 5 از 5

یکی از فرآورده های محبوب گیاهی و دارویی که فواید و خواص فراوانی دارد، قرص جینسینگ است. این گیاه که فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد یک گیاه ریشه دار با قدمت چند هزار ساله است که در طب سنتی شرق آسیا به عنوان گیاه پادشاه شناخته می شود. در این مقاله راهنمای جامع قرص جینسینگ را در اختیار شما قرار خواهیم داد. تا انتها با ما بمانید!

جینسینگ چیست؟

استفاده از گیاه جینسینگ (Ginseng) به بیش از 5000 هزار سال پیش باز می گردد. این گیاه پرخاصیت و پر انرژی جایگاه ویژه ای در طب سنتی آسیا و به خصوص آسیای شرقی دارد. خواص جینسینگ، به دلیل دارا بودن ترکیبات فعال به نام جینسنوزایدها بسیار زیاد است. از افزایش انرژی و شادابی گرفته تا خواص ضد پیری همگی جز خواص این گیاه قدرتمند هستند.

جینسینگ چیست؟
جینسینگ یکی از گیاهان پایه در طب سنتی شرق آسیا است.

تاریخچه جینسینگ چیست؟ از اعماق شرق به سراسر جهان

شواهد نشان می دهد که استفاده از جینسینگ در طب سنتی چین به بیش از 5000 سال قبل باز می گردد. اولین بار در متون چینی از این گیاه به عنوان دارویی برای تقویت “چی” یا نیروی حیاتی بدن یاد شده است. این گیاه در طول قرن ها از چین به شبه جزیره کره رفت و در قرن هشتم به ژاپن معرفی شد. ژاپنی ها از این گیاه برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها از جمله خستگی، اضطراب و مشکلات جنسی استفاده می کردند.

15 خواص قرص جینسینگ برای اعضا و جوارح بدن

قرص جینسینگ خواص فراوانی برای بدن دارد که به سلامتی و قدرتمندی بدن کمک می کنند. 15 خواص قرص جینسینگ که بر پایه شواهد علمی هستند عبارتند از:

 • افزایش انرژی و خستگی
 • تقویت سیستم ایمنی
 • بهبود عملکرد شناختی
 • کاهش اضطراب و استرس
 • افزایش میل جنسی
 • تنظیم قند خون
 • کاهش فشار خون
 • تقویت سلامت قلب
 • ضد پیری
 • کاهش علائم کبد چرب
 • بهبود عملکرد ورزشی
 • تقویت ریه و سیستم تنفسی
 • بهبود عملکرد گوارشی
 • تقویت سیستم عصبی
 • کاهش التهاب در بدن
خواص قرص جینسینگ
بیشترین خواص قرص جینسینگ بر روی قدرتمند شدن بدن تمرکز دارد.

تمامی مواردی که ذکر شده به صورت علمی اثبات شده اند و می توانند تاثیر خود را بر روی بدن بگذارند. در ادامه این مقاله هر یک از این خواص را توضیح خواهیم داد.

1- افزایش انرژی و خستگی

برخی از تحقیقات نشان داده اند که قرص جینسینگ می تواند با افزایش تولید مولکول ATP و تحریک سیستم عصبی مرکزی، به افزایش سطح انرژی و رفع خستگی کمک کند. منظور از ATP در اینجا آدنوزین تری فسفات (Adenosine Triphosphate) است که به عنوان حامل اصلی انرژی در سلول های زنده شناخته می شود. افزایش سطح ATP در بدن باعث کاهش سطح کورتیزول می شود که این مورد باعث کاهش خستگی بدن می شود.

2- تقویت سیستم ایمنی

قرص جینسینگ می تواند با تحریک سلول های ایمنی و تولید آنتی بادی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند. این مورد با افزایش فعالیت سلول های ایمنی T و سلول های NK اتفاق می افتد که به مبارزه با بیماری ها و عفونت ها کمک می کند. طی یه مطالعه 12 هفته‌ای بر روی افراد مسن مشخص شد که مصرف این قرص، باعث افزایش قابل توجه عملکرد سیستم ایمنی آنها شد.

تقویت سیستم ایمنی
قرص جینسینگ تاثیرات مثبتی بر روی گلبول های سفید بدن دارد.

3- بهبود عملکرد شناختی

جینسوزایدها که به مقادیر زیادی در قرص جینسینگ وجود دارند می توانند با افزایش جریان خون به مغز و بهبود عملکرد انتقال عصبی، به بهبود عملکرد شناختی کمک کنند. همچنین این قرص می تواند با محافظت از سلول های عصبی در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد، به حفظ سلامت مغز نیز کمک کند. در نتیجه جینسینگ می تواند به بهبود حافظه، تمرکز و قدرت یادگیری کمک کند.

4- کاهش اضطراب و استرس

یکی دیگر از خواص قرص جینسینگ، اثرات آرامبخش بر سیستم عصبی و کاهش اضطراب و استرس است. بدین صورت که می تواند، با کاهش سطح هورمون های استرس مانند کورتیزول (Cortisol) و افزایش سروتونین (Serotonin) به کاهش اضطراب و استرس بدن کمک کند.

کاهش اضطراب و استرس
تقویت سیستم عصبی بدن توسط قرص جینسینگ باعث کاهش اضطراب می شود.

این امر همچنین باعث بالا رفتن کیفیت خواب نیز می شود. در یک مطالعه 8 هفته در افراد مبتلا به اضطراب خفیف تا متوسط مشخص شد، که مصرف این قرص باعث کاهش قابل توجه علائم اضطراب شد.

5- افزایش میل جنسی

قرص جینسینگ می تواند با افزایش تولید نیتریک اکسید (Nitric Oxide) و افزایش جریان خون به اندام تناسلی به بهبود عملکرد نعوظ کمک کند. همچنین جنسینگ می‌تواند با افزایش سطح تستوسترون، به افزایش میل جنسی در مردان کمک قابل توجهی کند. در یک تحقیق به مدت 12 هفته در مردان مبتلا به نعوظ مشخص شد، مصرف این قرص می‌تواند به بهبود عملکرد جنسی آنها کمک کند.

6- تنظیم قند خون

برخی مطالعات نشان داده‌اند که قرص جینسینگ می‌تواند باعث تنظیم قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 شود. جینسنوزایدهای موجود در این قرص می‌توانند با افزایش حساسیت سلول‌ها به انسولین و بهبود جذب گلوکز توسط سلول ها به تنظیم قند خون در بدن کمک کنند.

تنظیم قند خون
قرص جینسینگ می تواند باعث کاهش علائم دیابت شود.

7- کاهش فشار خون

قرص جینسینگ خواص فراوانی برای بدن انسان دارد که یکی از آنها کاهش فشار خون است. این قرص می تواند با شل کردن عروق خونی و افزایش جریان خون، به کاهش فشار خون کمک کند. همچنین به دلیل اینکه جنسینگ باعث کاهش کورتیزول در بدن می شود می تواند به تنظیم فشار خون نیز کمک کند.

8- تقویت سلامت قلب

با توجه به اینکه جینسینگ می تواند فشار خون را کنترل کند، در نتیجه برای سلامت عمومی قلب نیز مفید است. البته قرص جینسینگ خواص دیگری نیز برای قلب دارد، مثلا کاهش سطح کلسترول بد (LDL) و افزایش سطح کلسترول خوب (HDL) که می تواند باعث تقویت سلامت قلب شود.

تقویت سلامت قلب
قرص جینسینگ می تواند باعث از بین رفتن چربی بد در خون شود.

9- ضد پیری

موضوع کلاژن سازی پوست یکی از موضوعات مهم در کند کردن روند پیری است. مصرف مواد غذایی که باعث افزایش تولید کلاژن می شوند، می تواند به کند کردن روند پیری و سلامت پوست کمک کنند. قرص جینسینگ یکی از این مکمل های غذایی است که علاوه بر این موضوع می تواند رادیکال های آزاد را خنثی کند و از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از پیری کمک کند.

10- کاهش علائم کبد چرب

قرص جینسینگ می تواند با افزایش فعالیت های آنتی اکسیدانی و کاهش التهاب به محافظت از کبد در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد و سموم بپردازد. این قرص با تحریک سلول های کبد می تواند آنها را بازسازی کند و به حفظ سلامت کبد کمک کند. به همین دلیل جینسینگ می تواند علائم کبد چرب را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

کاهش علائم کبد چرب
قرص جینسینگ یک آنتی اکسیدان بسیار قوی و برای کبد مفید است.

11- بهبود عملکرد ورزشی

یکی دیگر از خواص قرص جینسینگ، بهبود عملکرد ورزشی و کاهش خستگی عضلانی است. این قرص می تواند با افزایش تولید ATP و بهبود جریان خون به عضلات و همچنین کاهش تولید اسید لاکتیک (Lactic Acid) و افزایش سرعت ریکاوری به کاهش خستگی عضلانی کمک کند و به طور کلی عملکرد ورزشی را بهبود بخشد.

12- تقویت ریه و سیستم تنفسی

قرص جینسینگ می تواند از طریق افزایش فعالیت سیستم ایمنی و تقویت سلول های اپیتلیال ریه (Respiratory Epithelium)، به تقویت سیستم تنفسی کمک شایانی نماید. این قرص همچنین با خاصیت ضد التهابی خود می تواند به کاهش علائم بیماری های تنفسی مانند احتقان، سرفه و سرماخوردگی کمک کند.

تقویت سیستم تنفسی
افرادی که به سرما خوردگی و آنفولانزا دچارند، در صورت تشخیص دکتر می توانند قرص جینسینگ مصرف کنند.

13- بهبود عملکرد گوارشی

برای بهبود عملکرد گوارشی می‌توان از قرص جینسینگ استفاده کرد، به این دلیل که این قرص می تواند حرکات روده را تحریک کند و باعث افزایش ترشح اسید معده شود. همچنین خواص ضد التهابی جینسینگ می تواند علائم بیماری های گوارشی مانند سوء هاضمه را کاهش دهد. در یک مطالعه که به مدت 56 روز انجام شد مشخص شد مصرف این قرص در افراد دارای سوء هاضمه منجر به کاهش علائم این بیماری می شود.

14- تقویت سیستم عصبی

همانطور که متوجه شدید قرص جینسینگ دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. در نتیجه افراد با مصرف این قرص، می توانند با افزایش جریان خون به مغز و بهبود عملکرد انتقال عصبی، به تقویت سیستم عصبی بدن کمک کنند. همچنین این قرص می تواند از سیستم عصبی در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد نیز محافظ کند.

تقویت سیستم عصبی
قرص جینسینگ می تواند خون رسانی به مغز را تسهیل کند.

15- کاهش التهاب در بدن

قرص جینسینگ یک ضد التهاب و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که می تواند با مهار فعالیت عوامل التهابی مانند سیتوکین ها و پروستاگلاندین ها به کاهش چشمگیر التهاب در بدن کمک کند. در یک مطالعه به مدت 7 هفته در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، مشخص شد مصرف این قرص می تواند به مقدار قابل توجهی درد و تورم مفاصل را کاهش دهد.

قرص جینسینگ برای چاقی

هنوز هیچ شواهد علمی معتبری برای اثبات اینکه قرص جینسینگ برای چاقی مناسب است وجود ندارد. البته برخی مطالعات در فاز حیوانی در این زمینه وجود دارد که ممکن است قابل تعمیم به انسان نباشند.

اما به طور کلی قرص جینسینگ چند تاثیر کلی بر روی بدن دارد که می تواند نیاز بدن برای افزایش مصرف غذا را بالا ببرد. مواردی مانند افزایش اشتها، افزایش متابولیسم بدن و کاهش توده چربی از این قبیل هستند.

قرص جینسینگ برای چاقی
قرص جینسینگ نمی تواند به صورت مستقیم بر روی چاقی تاثیر بگذارد.

به طور مثال این قرص می تواند بر روی عملکرد گوارشی تاثیر مستقیم بگذارد و باعث افزایش ترشح اسید معده شود که خود یک عامل افزایش اشتها می باشد.

قرص جینسینگ در بدنسازی

امروزه استفاده از قرص جینسینگ در ورزشکاران به ویژه بدنسازان افزایش یافته است. به این دلیل که این قرص ممکن است اثرات چند جانبه ای بر روی بدن بگذارد. فواید قرص جینسینگ در بدنسازی عبارتند از:

1- افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی: این قرص می تواند با افزایش تولید ATP و بهبود عملکرد انتقال عصبی، به افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی در حین تمرینات کمک کند.

2- بهبود عملکرد ورزشی: برخی تحقیقات نشان داده اند که قرص جینسینگ می تواند با افزایش استقامت عضلانی، کاهش زمان ریکاوری و بهبود عملکرد ورزشی به ورزشکاران کمک کند.

قرص جینسینگ در بدنسازی
افزایش و بهبود عملکرد ورزشی از خواص قرص جینسینگ است.

3- افزایش قدرت عضلانی: بر اساس یک سری از تحقیقات قرص جینسینگ می تواند با افزایش سنتز پروتئین (Protein Biosynthesis) و تحریک رشد عضلات، به افزایش قدرت عضلات کمک کند.

4- کاهش درد عضلانی: این قرص یک کاهش دهنده التهاب است، پس در نتیجه می تواند با کاهش التهاب و درد عضلانی به ریکاوری سریع تر بعد از تمرینات ورزشی کمک کند.

قرص جینسینگ در شیردهی و بارداری

هنوز مطالعاتی برای ارزیابی مقدار ایمنی و اثرات جینسینگ بر روی نوزادان شیرخوار انجام نشده است. اما به طور کلی قرص جینسینگ در بارداری و شیردهی مجاز نیست. عوامل متعددی در این ممنوعیت دخیل هستند که یکی از آنها عدم وجود شواهد علمی کافی می باشد.

علاوه بر نکته فوق این قرص می تواند با برخی از داروها تداخل دارویی ایجاد کند که این امر بر روی سلامت مادر و نوزاد بسیار تاثیر منفی دارد. این قرص همچنین ممکن است عوارضی مانند بی خوابی، عصبی بودن، سردرد و ناراحتی معده و اسهال را در مادر ایجاد کند که این عوامل نیز بر روی سلامت نوزاد تاثیر گذارند.

عوارض قرص جینسینگ بر روی بدن

به طور کلی عوارض خاصی برای مصرف قرص جینسینگ بیان نشده است. زمان و نحوه مصرف این قرص بر مفید بودن و یا مفید نبودن آن بر روی بدن تاثیر گذار است. با مصرف نادرست قرص جینسینگ ممکن است عوارض ذیل به وجود بیایند:

 • بی خوابی
 • عصبی بودن
 • سردرد
 • ناراحتی معده
 • تداخل دارویی
 • واکنش های آلرژیک

قرص جینسینگ به هیچ وجه نباید در هنگام شب و زمان استراحت استفاده شود. به این دلیل که این قرص می تواند سیستم عصبی بدن را تحریک کند و منجر به بی خوابی شود. مصرف این قرص می تواند باعث افزایش انرژی بدن و در نتیجه افزایش تحریک پذیری افراد شود که در این صورت ممکن است افراد از خود بی قراری یا عصبانیت نشان دهند.

عوارض قرص جینسینگ
هیچوقت قرص جینسینگ را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

همیشه به یاد داشته باشید قبل از مصرف هرگونه قرص گیاهی یا غیر گیاهی حتما با پزشک مشورت کنید به خصوص در زمانی که داروهای دیگری نیز مصرف می کنید. به دلیل اینکه مصرف بی رویه و بدون مشورت قرص جینسینگ می تواند باعث تداخل دارویی و مسمومیت شود.

روش مصرف قرص جینسینگ

دوز توصیه شده برای مصرف قرص جینسینگ بسته به نوع آن، معمولا بین 200 تا 2000 میلی گرم در روز است. بهتر است این قرص صبح ها و قبل از وعده غذایی ظهر مصرف شود و مدت زمان مصرف این قرص بین 8 الی 12 هفته است. همیشه قبل از مصرف این قرص با پزشک خود مشورت های لازم را انجام دهید.

تفاوت بین قرص و پودر جینسینگ

انتخاب بین قرص و پودر جینسینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد و بیشتر به ترجیحات شخصی افراد بستگی دارد. ما در این قسمت مزایای قرص و پودر جینسینگ را برای شما بیان می کنیم.

1- مزایای قرص جینسینگ: قرص جینسینگ با دوز مصرفی مشخصی راهی بازار می شود که به شما امکان تعیین مقدار مصرفی ماده موثره را می دهد و همچنین پایداری آن نسبت به پودر آن بیشتر است.

2- مزایای پودر جینسینگ: همیشه محصولاتی که به صورت پودر وارد بازار می شوند به دلیل ترکیب با مایعات سریع تر جذب بدن خواهند شد و از طرفی در مورد نحوه مصرف پودر تنوع بیشتری وجود دارد به عنوان مثال می توان پودر جینسینگ را با آبمیوه، اسموتی و ماست مصرف کرد.

پودر جینسینگ
انتخاب بین پودر یا قرص جینسینگ به سلیقه شما در مصرف آن بستگی دارد.

با آگاهی بیشتر از قرص جینسینگ آموختیم:

قرص جینسینگ یک مکمل غذایی قدرتمند و تاثیرگذار است که خواص بسیاری برای بدن افراد به خصوص ورزشکاران دارد. این قرص به دلیل داشتن جینسنوزاید، می تواند به تنظیم عملکرد کلی بدن کمک کند و در آقایان باعث افزایش میل جنسی شود. این قرص نمی تواند تاثیر مستقیمی بر روی چاقی افراد بگذارد و فقط می تواند به این امر کمک کند. قبل از مصرف این قرص در صورتی که شیرده یا باردار هستید یا داروی خاصی مصرف می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا با عوارض این قرص مواجه نشوید.

سوالات متداول قرص جینسینگ:

1- قرص جینسینگ چه فواید دارد؟

فواید قرص جینسینگ عبارتند از: افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی، بهبود عملکرد ورزشی، افزایش قدرت عضلانی، کاهش درد عضلانی، افزایش قدرت جنسی آقایان، بهبود سلامت قلبی و عروقی، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و بهبود عملکرد دستگاه گوارش و تنفسی

2- چه کسانی نباید از قرص جینسینگ استفاده کنند؟

زنان باردار یا شیرده، افراد مبتلا به فشار خون بالا، افراد مبتلا به دیابت، افراد مبتلا به بیماری قلبی
و افرادی که دارو به خصوص داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند نباید قرص جینسینگ مصرف کنند.

3- آیا قرص جینسینگ برای چاقی مفید است؟

هنوز هیچ مدرک علمی معتبری برای اثبات اینکه قرص جینسینگ می تواند به صورت مستقیم بر چاق شدن افراد تاثیر بگذارد وجود ندارد. اما این قرص می تواند باعث افزایش اشتها و متابولیسم بدن شود که این موارد می توانند باعث افزایش درخواست غذای ورودی از سوی بدن شود.

4- نحوه مصرف قرص جینسینگ چگونه است؟

قرص جینسینگ معمولا در دوزهای 200 تا 2000 میلی گرم توصیه می شود و بهتر است در صبح و یا قبل از وعده غذایی ظهر استفاده شود تا بتوان از انرژی آن به درستی استفاده کرد. مدت زمان توصیه شده برای مصرف بین 8 الی 12 هفته است.

منابع:

قرص جینسینگ برای چاقی: 15 خواص، عوارض و نکات مهم - 16 - قرص جینسینگ - مکمل های غذایی
علیرضا سهامی

دو ساله در حوزه سئو محتوا فعالیت می کنم. تخصص و الویت من نوشتن و ایجاد محتوای مفید برای شماست تا بتوانید اطلاعات درست و علمی در رابطه با سلامت خودتون به دست بیارید. امیدوارم لذت ببرید.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1403/04/10

نویسنده: علیرضا سهامی

ویراستار: مریم اصیلی

1403/04/09

نویسنده: علیرضا سهامی

ویراستار: مریم اصیلی

نمایش همه ویرایش‌ها

این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*