نوروبیون برای چاقی؛ آیا نوروبیون چاق کننده است؟

بسیاری از افراد به دنبال افزودن مکمل‌ها به رژیم غذایی برای کاهش یا افزایش وزن هستند. از جمله مکمل‌های مشهور در زمینه افزایش وزن، می‌توان به قرص‌ها یا آمپول‌های ویتامین B کمپلکس اشاره نمود. نوروبیون شامل این گروه از ویتامین‌هاست. مکمل‌های نوروبیون برای چاقی و افزودن وزن، علاوه بر کمک به سلامت بدن، در جهت […]

افراد برای اطمینان از متعادل ماندن سطح مواد مغذی و تناسب اندام، باید مکمل‌هایی مثل نوروبیون مصرف کنند.
میانگین امتیاز 4.3 از 5

زمان مطالعه 19 دقیقه

تعداد بازدید 11693

تاریخ انتشار

بسیاری از افراد به دنبال افزودن مکمل‌ها به رژیم غذایی برای کاهش یا افزایش وزن هستند. از جمله مکمل‌های مشهور در زمینه افزایش وزن، می‌توان به قرص‌ها یا آمپول‌های ویتامین B کمپلکس اشاره نمود. نوروبیون شامل این گروه از ویتامین‌هاست. مکمل‌های نوروبیون برای چاقی و افزودن وزن، علاوه بر کمک به سلامت بدن، در جهت بهبود عملکرد سیستم ایمنی به کار می‌روند. این مکمل‌ها می‌توانند به درمان یا پیشگیری از سوءتغذیه و برخی بیماری‌ها به انسان کمک کنند. اما باید توجه شود قبل از مصرف هر مکملی با پزشک مشورت شده باشد، زیرا مکمل‌ها نیز ممکن است با دارو تداخل پیدا کرده و عوارض خطرناکی داشته باشند. در این مقاله به فواید، عوارض و خطرات احتمالی مصرف نوروبیون برای افزایش یا کاهش وزن می‌پردازیم.

نوروبیون برای چاقی

وظیفه اصلی ویتامین B، به‌ویژه ویتامین B12، تبدیل غذا به سوخت برای تامین انرژی بدن است. ویتامین B بر عملکرد مغز، سطح انرژی و سلامت و عملکرد سلولی تأثیر می‌گذارد. منابع غذایی ویتامین B، شامل لوبیا، تخم مرغ، غلات کامل و موز است. البته ویتامین B12 به‌طور طبیعی در بدن تولید نمی‌شود. بنابراین برخی افراد برای اطمینان از متعادل ماندن سطح مواد مغذی و تناسب اندام، باید مکمل‌هایی مثل نوروبیون مصرف کنند. ویتامین B12 همچنین به بدن کمک می‌کند تا گلبول‌های قرمز خون تولید شده و اکسیژن را به ماهیچه‌ها برساند که عاملی حیاتی در افزایش قدرت است. مکمل نوروبیون معمولا به دو نوع معمولی و فورته تقسیم شده و حاوی ترکیبی از سه ویتامین B اصلی و برخی مواد دیگر است:

 • ویتامین B-1 (تیامین)
 • ویتامین B-6 (پیریدوکسین)
 • ویتامین B-12

میزان ویتامین موجود در هر قرص نوروبیون معمولی به صورت زیر است:

 • 100 میلی‌گرم ویتامین B-1
 • 200 میلی‌گرم ویتامین B-6
 • 200 میکروگرم ویتامین B-12

میزان ویتامین موجود در هر قرص نوروبیون فورته نیز به صورت زیر است:

 • 100 میلی‌گرم ویتامین B-1
 • 100 میلی‌گرم ویتامین B-6
 • 5 میلی‌گرم ویتامین B-12

نوروبیون و نوروبیون فورته، هر دو حاوی بیش از 100 درصد ارزش روزانه ویتامین‌های توصیه شده توسط مؤسسه ملی بهداشت (NIH) هستند. مزیت اصلی نوروبیون این است که می‌تواند به جلوگیری از کمبود ویتامین B کمک کند، اما گاهی پزشکان از نوروبیون برای چاقی نیز استفاده می‌کنند. برخی از افراد نیز مکمل‌های ویتامین B مانند نوروبیون را برای جلوگیری از سایر بیماری‌ها، از جمله مشکلات عصبی مصرف می‌کنند. با این وجود باید توجه داشت که نوروبیون مکمل افزایش وزن یا سایز نیست. نوروبیون کاملا یک مکمل غذایی محسوب می‌شود. با این حال، مصرف منظم این قرص‌ها ممکن است به افزایش اشتهای فرد کمک کند و از این طریق بر وزن تاثیر بگذارد. در مجموع، شواهد موجود نشان می‌دهد که ویتامین‌ها و مکمل‌ها به‌ویژه ویتامین‌های B، ممکن است در ایجاد چاقی نقش داشته باشند.

مکمل‌های نوروبیون برای چاقی و افزودن وزن، علاوه بر کمک به سلامت بدن، در جهت بهبود عملکرد سیستم ایمنی به کار می‌روند.رژیم چاقی" srcset="https://kermany.com/wp-content/uploads/2022/04/Neurobion-3-1.jpg 750w, https://kermany.com/wp-content/uploads/2022/04/Neurobion-3-1-300x200.jpg 300w" sizes="(max-width: 750px) 100vw, 750px" />

مکمل‌های نوروبیون برای چاقی و افزودن وزن، در جهت بهبود عملکرد سیستم ایمنی به کار می‌روند.

کدام نوع نوروبیون برای چاقی بهتر است؟

باید قبول کرد که در حال حاضر هیچ مدرک محکمی مبنی بر این‌که تزریق نوربیون حاوی ویتامین B-12 به افزایش وزن کمک می‌کند، وجود ندارد. نوروبیون مجموعه‌ای از ویتامین‌های B کمپلکس محلول در آب است که به طور طبیعی در انواع غذاها، از جمله گوشت، ماهی و محصولات لبنی یافت می‌شوند، اما وقتی به صورت قرص یا آمپول وارد بدن شوند، اثرات قوی‌تری از خود برجای می‌گذارند. هریک از ویتامین‌های گروه ب به تنهایی نیز به عنوان مکمل غذایی در دسترس هستند. تزریق نوروبیون معمولاً برای کمک به کاهش دردهای عصبی و پیشگیری یا درمان کم‌خونی خطرناک نیز تجویز می‌شود.

دریافت مقادیر زیاد ویتامین B-12 از طریق تزریق نوربیون، معمولا به سلامت فرد آسیب نمی‌رساند، اما می‌تواند در اثربخشی برخی داروها اختلال ایجاد کند. به عنوان مثال متفورمین دارویی است که گاهی به عنوان بخشی از استراتژی کاهش وزن برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می‌شود. یکی از عوارض این دارو، کمبود ویتامین B-12 است. بنابراین در صورت مصرف نوروبیون برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است تداخل دارویی ایجاد شود. توصیه می‌شود بیمارانی که متفورمین مصرف می‌کنند، با پزشک خود در مورد راهکارهایی برای حفظ سطح کافی B-12 صحبت کنند. البته هنوز نقش نوروبیون برای چاقی یا لاغری مورد تردید است، چرا که بعضی افراد ادعا می‌کنند با مصرف نوروبیون کاهش وزن داشته‌اند و بعضی افراد احساس می‌کنند وزنشان نسبت به قبل زیادتر شده است. این تناقض تنها به بحث اشتها مربوط می‌شود. زمانی که فرد با کمبود ویتامین B12 مواجه باشد، دچار بی‌اشتهایی شده و وقتی سطح ویتامین B12 به اندازه طبیعی خود برسد، اشتهای فرد هم برمی‌گردد و ممکن است مقداری افزایش در وزن را تجربه کند.

با این وجود به افرادی که امیدوار به افزایش وزن به کمک نوروبیون هستند، توصیه می‌شود در برابر تبلیغات فریبنده‌ای مانند تاثیر دائمی نوروبیون بر چاقی مقاومت کنند و به دنبال راه حل‌های سریع و آسان نباشند. آن‌چه برای هر فرد اهمیت دارد، داشتن یک سبک زندگی سالم در کنار لذت بردن از غذاهای سالم در مقادیر مناسب و فعالیت بدنی روزانه است.

برای افزایش وزن، هر چند وقت یکبار نوروبیون مصرف کنیم؟

از آن‌جایی که نوروبیون فورته یک مکمل غذایی روزانه است، افراد مجاز هستند که یک قرص در روز را مصرف کنند. با این حال، بسته به کمبود وزن و وضعیت سلامتی فرد، پزشک حتی می‌تواند یک قرص را سه بار در روز تجویز کند. قرص نوروبیون فورته باید طبق دستور پزشک و ترجیحاً بعد از غذا مصرف شود. در مورد دریافت نوروبیون از طریق تزریق عضلانی نیز در موارد نیاز شدید بدن، روزانه 1 آمپول تا زمان کاهش علائم حاد تجویز می‌شود. برای تداوم درمان، تزریق 2-3 آمپول در هفته نیز ممکن است لازم باشد، اما باز هم مشورت با پزشک در این زمینه الزامی است.

اعتماد به نفست و از صد به هزار برسون
اگه همه راهکارهای افزایش وزن رو امتحان کردی و نتیجه نگرفتی، این بار رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی رو امتحان کن.
با رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به اندام دلخواهت برس
برای دریافت رژیم کلیک کن
call-to-action

مصرف بیش از حد نوروبیون چه بلایی سر ما می‌آورد؟

در چند دهه گذشته، غنی سازی مواد غذایی و مکمل‌های شیرخشک برای نوزادان با سطوح بالای ویتامین‌ها منجر به افزایش شدید مصرف ویتامین در میان نوزادان، کودکان و بزرگسالان شده است. به دنبال آن افزایش شدید شیوع چاقی و بیماری‌های مرتبط با آن شکل گرفته که در این میان مکمل‌هایی مثل نوروبیون در ردیف اول اتهام قرار دارد. طی تحقیقات اخیر کاملا مشخص شده است که ویتامین‌های B در دوزهای کمتر از آستانه سمیت، به شدت باعث افزایش چربی بدن می‌شوند.

مطالعات نشان داده‌اند شیرخشک‌هایی که دارای سطوح بسیار بالایی از ویتامین‌ها هستند، به‌طور قابل‌توجهی باعث افزایش وزن نوزاد، به‌ویژه افزایش توده چربی می‌شوند که یک عامل خطر شناخته‌شده برای کودکان مبتلا به چاقی است. علاوه بر این، مطالعات زیست محیطی نشان داده است که افزایش مصرف ویتامین B با شیوع چاقی و دیابت ارتباط قوی دارد. بنابراین فرض فعلی محققان بر این است که ویتامین‌های اضافی ممکن است در افزایش شیوع چاقی نقش داشته باشد.

از سوی دیگر، بسیاری از ویتامین‌ها به عنوان کوآنزیم یا به عنوان بخشی از آنزیم‌های مسئول واکنش‌های شیمیایی ضروری، مانند سنتز چربی و انتقال دهنده‌های عصبی شناخته شده‌اند. از این رو، مصرف بیش از حد مجاز نیز ممکن است بر تخریب انتقال دهنده‌های عصبی و متابولیسم تک کربن تأثیر بگذارد. چاقی شامل تجمع چربی اضافی بدن است و مطالعات اولیه قبلاً نشان داده‌اند که ویتامین‌های گروه B نقش مهمی در افزایش سنتز چربی دارند و اثر هم‌افزایی ویتامین‌های B بر سنتز چربی وجود دارد.

به عنوان مثال وجود ویتامین‌های B1 و B6 برای سنتز چربی از کربوهیدرات و پروتئین مورد نیاز است و اثرات آن‌ها بر سنتز چربی، با حضور سایر ویتامین‌های B افزایش می‌یابد. طی چند پژوهش انجام شده اخیر، ویتامین B6 همراه با B1، B2 و B5 (پانتوتنیک اسید) منجر به افزایش قابل توجه چربی بدن در موش‌ها شد. سایر عوارض مصرف بیش از حد نوروبیون، عبارتند از:

 • اختلال در متابولیسم انتقال دهنده‌های عصبی
 • اختلال در مقاومت به انسولین
 • تغییرات اپی ژنتیکی ناشی از چاقی بیش از حد
 • اثر غیریکنواخت ویتامین‌ها بر افزایش وزن
 • مصرف مکمل‌های نوروبیون در دوزهای بالا، ممکن است موجب مسمومیت و حتی مرگ شود. دانشمندان دریافتند که سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، احتمالا با سطوح بالای تیامین خون ارتباط دارد.
ویتامین‌های B در دوزهای کمتر از آستانه سمیت، به شدت باعث افزایش چربی بدن می‌شوند.

ویتامین‌های B در دوزهای کمتر از آستانه سمیت، به شدت باعث افزایش چربی بدن می‌شوند.

اگرچه مشخص است که ویتامین‌های B سنتز چربی را تقویت می‌کنند و غذاها و فرمول‌های غنی‌شده با این گروه ویتامین خطر چاقی را افزایش می‌دهند، اما رابطه بین مصرف بیش از حد ویتامین و شیوع چاقی در سالیان اخیر چندان مورد توجه قرار نگرفته است. علاوه بر این، در حالی که ویتامین‌ها یک عامل مهم افزایش وزن هستند، اما وقتی بیش از حد مجاز مصرف شوند، دیگر با افزایش وزن مرتبط نیستند یا حتی باعث کاهش وزن نمی‌شوند و فقط بر خطر سمیت آن‌ها افزوده می‌شود. مدت‌هاست مشخص شده که بسیاری از ریزمغذی‌ها (ویتامین‌ها و مواد معدنی) در غلظت‌های پایین برای زندگی ضروری هستند، اما در غلظت‌های بالا سمی می‌شوند.

آیا مصرف نوروبیون محدوده‌ی سنی دارد؟

مکمل‌های نوروبیون نباید برای افرادی که به ویتامین‌های B1، B6 و B12 حساس هستند، استفاده شود. نوروبیون برای کودکان زیر 14 سال نیز ممنوع است.

آیا نوروبیون به تنهایی باعث افزایش وزن می‌شود؟

ویتامین‌ها به تنهایی کمک زیادی به افزایش وزن نمی‌کنند. کلید افزایش وزن، تغییر سبک زندگی است. البته برخی مطالعات و تجربیات نشان می‌دهد نوروبیون برای چاقی و افزایش وزن مفید است. با این حال، باید به خاطر داشت این مطالعات اگرچه ارتباط بین نوروبیون و وزن بدن را نشان می‌دهد، اما سایر عوامل بالقوه مفید را در نظر نمی‌گیرند. بنابراین نمی‌توان نتیجه گرفت نوروبیون به تنهایی باعث افزایش وزن شود. به این دلیل، تحقیقات بیشتری برای تعیین این‌که آیا نوروبیون به‌طور مستقیم بر وزن بدن یا BMI تأثیر می‌گذارد یا خیر، مورد نیاز است.

از سوی دیگر، غذا یکی از فاکتورهای مهم برای افزایش وزن است. رژیم‌های غذایی نامناسب، می‌توانند از عملکرد بدن در سطوح مطلوب جلوگیری کند. افزایش کالری ناسالم نیز می‌تواند باعث کمبود نیازهای تغذیه‌ای در رژیم‌های غذایی شود. در این میان، ویتامین‌ها راهی برای پر کردن شکاف‌های غذایی، افزایش اشتها و ​​افزایش قدرت سیستم بدنی هستند.

افزایش وزن اغلب به یک رژیم غذایی متعادل همراه با فعالیت ورزشی بستگی دارد. یک رژیم غذایی سالم، عملکرد صحیح بدن را تضمین نموده و تمام نیازهای تغذیه‌ای فرد را برآورده می‌کند. کارکرد نوروبیون برای افزایش وزن نیز به این صورت است که وقتی منابع غذایی محدود باشد، ویتامین‌ها و مکمل‌های گروه ب می‌توانند به پر کردن شکاف تغذیه‌ای و کمبود کمک نموده و یک مسیر جبرانی موازی را برای بدن باز کنند. داشتن رژیم غذایی سالم یا مصرف نوروبیون می‌تواند فرد را از متعادل ماندن سطح مواد مغذی مطمئن کند.

این امکان وجود دارد که نوربیون برای چاقی و افزایش وزن مفید بوده و سایر ویتامین‌های گروه B نیز در ایجاد چاقی نقش داشته باشد. با این وجود هنوز تحقیقات زیادی برای اثبات این مساله نیاز است. از سوی دیگر، نوروبیون اضافی ممکن است از راه‌های مختلف، از جمله افزایش سنتز چربی، ایجاد مقاومت به انسولین، اختلال در متابولیسم انتقال‌دهنده‌های عصبی و ایجاد تغییرات اپی ژنتیک، چاقی را تحریک کند که این موضوع خطرناک است. یک رژیم غذایی سالم و ورزش، برای افزایش وزن سالم بسیار بیشتر از استفاده ویتامین‌ها مفید است. ویتامین‌ها فقط حامی افزایش وزن هستند، نه تنها علت افزایش وزن.

منبع: ++++++++

نوروبیون برای چاقی؛ آیا نوروبیون چاق کننده است؟ - 6 - نوروبیون برای چاقی - رژیم چاقی

مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 4.3 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
ممدم 1402/11/25

با سلام.در این مقاله ی قسمت نوشته چاق کننده نیست ی قسمت نوشته چاق کننده است🤨اخر کدومشه

کارشناس به اندام 1402/11/26

سلام عزیزم محرک اشتها میتونه باشه وقتی اشتها باز بشه و پرخوری داشته باشید وزن میره بالا

-فاطمه 1402/09/14

سلام اقای دکتربایدچندناسوزن نوربین بزنیم که چاق بشبم ممنونم

کارشناس به اندام 1402/09/15

سلام عزیزم خودسر مصرف نکنید

- 1402/09/03

سلام وقت بخیر،آیا من هر قرص و مصرف میکنم خطریداره؟بچم شیر میخوره

کارشناس به اندام 1402/09/04

سلام عزیزم بله تغذیه وداروهای مصرفی روی شیر روتاثیر داره

قهرمان- 1402/06/16

عالی

کارشناس به اندام 1402/06/17

تشکرعزیزم

- 1401/12/25

سلام آیا این آمپول چاق کننده هست یا خیر

کارشناس به اندام 1401/12/26

سلام عزیزم چاق کننده نیست اما بخاطر گروه ب میتونه کمی اشتها رو بیشترکنه

اشکان 1401/10/26

سلام. آیا بدون مشورت باپزشک میشه نوروبیون رومصرف کرد؟ کسیکه داروی خاصی مصرف نمیکنه

کارشناس به اندام 1401/10/27

سلام بزرگوار ماهی یک عدد مشکلی نداره اما بیشتر از این میزان باید تحت نظرو اجازه پزشک باشه

0 1401/09/17

سلام من هرچه ویتامین میخورم چاق نمی شم چرا آیا مشکلی دارم .متشکرم

کارشناس به اندام 1401/09/19

سلام وقت بخیر .عزیزم ویتامین که چاق نمیکنه اشتها رو تحریک میکنه .برای افزایش وزن باید برنامه غذایی مناسبی داشته باشی و کالری بیشتری دریافت کنی .میتونی برای ثبت نام و دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنی

0امیر حسین 1401/09/04

سلام من میخوام چاق بشم تو ده روز دوار خواب بر نداشت باشه

کارشناس به اندام 1401/09/06

سلام وقت بخیر .عزیز برای افزایش وزن هم برنامه غذایی مناسبی باید داشته باشی ده روز زمان کمیه برای گرفتن نتیجه مطلوب .بهتره صبور باشی و از رژیمی استفاده کنی که اصولی و مناسب سن و شرایط جسمانی خودت باشه .برای ثبت نام و دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن