عرق یونجه برای افزایش وزن؛ حقیقت یا دروغ!

یونجه (Medicago sativa یا Alfalfa) رایج‌ترین بقولاتی است که در سرتاسر جهان کاشته و برداشت می‌شود.

اگر وزن شما کمتر از میزانی است که با توجه به قدتان در محدوده‌ی سالم در نظر گرفته می‌شود(BMI کمتر از 18.5)، پس شما با مشکل کمبود وزن روبه‌رو هستید که یک مشکل جدی برای سلامتی است. هر فردی – چه مرد، چه زن و چه کودک – ممکن است دچار کمبود وزن باشد. به طور کلی، مردم بیشتر به دنبال کاهش وزن بوده و نگران چاقی هستند، اما در واقعیت، کمبود وزن یک مشکل بسیار جدی‌تر از اضافه وزن است. در این مقاله، درباره‌ی اثرات گیاهی که برای 4000 سال از آن به عنوان دارو استفاده می‌شده، بر روی افزایش وزن بحث خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا مزایا، معایب و اثرات عرق یونجه برای افزایش وزن را با هم مرور کنیم.

فهرست مطالب (کلیک کنید)

عرق یونجه چیست؟

یونجه (Medicago sativa یا Alfalfa) رایج‌ترین بقولاتی است که در سرتاسر جهان کاشته و برداشت می‌شود. منشأ آن در آسیا است، اما امروزه ایالات متحده بزرگترین تولیدکننده‌ی آن است. نام آن ریشه در یک عبارت عربی به معنای «پدر همه غذاها» دارد و استفاده سنتی از آن به هزاران سال پیش برمی‌گردد. یونجه حداقل 4000 سال است که به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار می‌گرفته و امروزه نیز استفاده‌ی دارویی از آن رواج دارد. عرق یونجه هم که به صورت مستقیم از گیاه یونجه تهیه می‌شود، هزاران سال است که در طب چینی و هندی یک داروی با ارزش بوده. اما چه چیزی این گیاه را تا این حد ماندگار می‌کند؟ در ادامه بخوانید تا متوجه شوید که عرق یونجه برای افزایش وزن و دیگر مشکلات سلامتی چه فوایدی دارد.

امروزه یونجه در میان آنهایی که خیلی به فکر سلامتیشان هستند، سر و صدای زیادی ایجاد کرده است و جوانه، پودر و عرق یونجه به سادگی در فروشگاه‌های مختلف یافت می‌شوند. اما حتما می‌دانید که اکثر یونجه‌ی تولید شده به صنایع غذایی می‌رود تا از آن به عنوان خوراک دام استفاده کنند. قبل از اینکه یونجه به فروشگاه‌ها و مزارع غذایی غربی راه پیدا کند، برای درمان تعداد زیادی از بیماری‌ها در مشرق زمین استفاده می‌شد. به طور سنتی اعتقاد بر این است که این گیاه دارویی برای بهبود حافظه، شیردهی، مشکلات کلیوی و آرتریت مفید می‌باشد. این گیاه ارزشمند در طب سنتی چینی (TCM) و طب سنتی هند (آیورودا) جایگاه ویژه‌ای دارد. در ایران زمین نیز از دیرباز، عصاره‌ی این گیاه با نام عرق یونجه مورد مصرف قرار می‌گرفته است، اما امروزه با پیشرفت علم و کشف خواص بیشمار عرق یونجه برای افزایش وزن و دیگر خواص سلامتی، استفاده از آن چندین برابر شده است.

راهکار دکتر کرمانی برای افزایش وزن رو تو این ویدئو مشاهده کنید:

مواد معدنی موجود در عرق یونجه

عرق یونجه دارای طیف گسترده‌ای از مواد معدنی، از جمله آهن، کلسیم، منیزیم، منگنز، فولات، فسفر، گوگرد، مس، سدیم، پتاسیم، سیلیکون و عناصر کمیاب است و منبع خوبی از ویتامینB1، ویتامینB2، ویتامینC، ویتامین E و ویتامین K می‌باشد که برای لخته شدن خون ضروری هستند. عرق یونجه همچنین حاوی آمینواسیدهای ضروری است که توسط بدن ساخته نمی‌شوند و باید از منابع غذایی دریافت شوند. از آنجایی که جذب مواد معدنی موجود در یونجه توسط بدن انسان بسیار آسان است، به عنوان پایه برای بسیاری از پودرهای سبزیجات و ویتامین‌ها از آن استفاده می‌شود. یونجه همچنین حاوی بالاترین میزان کلروفیل در بین گیاهان است و اغلب برای تولید کلروفیل مایع از آن استفاده می‌شود که بسیار مغذی است.

خواص عرق یونجه برای افزایش وزن کدام است؟

امروزه استفاده از عرق یونجه برای افزایش وزن به توصیه‌ای همه‌گیر تبدیل شده است، اما با وجود مقدار زیادی از مواد معدنی و ویتامین‌ها، قطعا عرق یونجه خواص سلامتی دیگری هم دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

عرق یونجه همچنین حاوی آمینواسیدهای ضروری است که توسط بدن ساخته نمی‌شوند و باید از منابع غذایی دریافت شوند.

عرق یونجه همچنین حاوی آمینواسیدهای ضروری است که توسط بدن ساخته نمی‌شوند و باید از منابع غذایی دریافت شوند.

ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند

یونجه سرشار از ترکیبات گیاهی به نام ساپونین است. این ترکیبات ممکن است با اتصال نمک‌های صفراوی به کلسترول در بدن به کاهش سطح کلسترول سرم کمک کنند. مطالعه‌ای که بر روی میمون‌ها انجام شد، نشان داد که ساپونین موجود در یونجه باعث کاهش درصد کلسترول خون می‌شود. با این حال، مطالعات طولانی مدت برای درک این مزیت برای انسان مورد نیاز است. مطالعه دیگری که روی 15 بیمار مبتلا به هیپرلیپوپروتئینمی انجام شد، نشان داد که مصرف دانه‌ی یونجه به مدت هشت هفته به کاهش کلسترول تام و لیپوپروتئین بد با چگالی کم (LDL) کمک کرد.

 

ممکن است به کنترل سطح قند خون کمک کند

خواص ضد دیابتی و ادرار آور یونجه باعث می‌شود تا سطح قند بالا کنترل شود. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه قاهره انجام شد نشان داد که جوانه یونجه سطح بالای گلوکز را در حیوانات دیابتی کاهش می‌دهد. یونجه گیاهی سنتی است که برای درمان دیابت استفاده می‌شود. مطالعه‌ای روی موش‌ها که توسط دانشگاه اولستر انجام شد نشان می‌دهد که یونجه دارای خواص ضد قند خون، شبه انسولین و آزادکننده انسولین است که ممکن است به درمان دیابت کمک کند. جوانه و عرق یونجه همچنین ممکن است سلامت متابولیک را بهبود بخشند. با این حال، مطالعات بیشتری برای مشاهده مزایای مشابه در انسان مورد نیاز است.

ممکن است به تسکین علائم یائسگی کمک کند

یونجه سرشار از فیتواستروژن است که می‌توان از آن برای مقابله با علائم یائسگی استفاده کرد. فیتواستروژن‌ها از نظر شیمیایی شبیه به هورمون استروژن بوده و در دو نوع، یعنی یونجه-کومسترول و جنیستئین موجود هستند. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه سیه‌نا روی 30 زن یائسه انجام شد، نشان داد که یک محصول خاص بر پایه عصاره یونجه می‌تواند علائم یائسگی مانند گُرگرفتگی، خشکی واژن و تعریق شبانه را درمان کند. مطالعه دیگری که توسط موسسه تحقیقاتی بکمن بر روی بازماندگان سرطان سینه انجام شد، نشان داد که مصرف کنندگان عرق یونجه کمتر دچار وقفه در خواب می‌شوند.

یونجه سرشار از فیتواستروژن است که می‌توان از آن برای مقابله با علائم یائسگی استفاده کرد.

یونجه سرشار از فیتواستروژن است که می‌توان از آن برای مقابله با علائم یائسگی استفاده کرد.

ممکن است به کاهش آسیب سلولی کمک کند

اثرات آنتی اکسیدانی عرق یونجه می‌تواند به کاهش آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک کرده و ممکن است یک درمان موثر برای اختلالات مرتبط با سیستم عصبی مرکزی (CNS)، قلب و متابولیسم باشد. یونجه یک ترکیب عالی با خواص آنتی اکسیدانی است که ممکن است آسیب سلولی ناشی از نانوذرات اکسید آهن را کاهش دهد. در مطالعه‌ای که توسط موسسه داروسازی L.R. انجام شد، محققان دریافتند که یونجه ممکن است دارای خواص محافظتی از مغز باشد که همراه با خواص آنتی اکسیدانی آن، به کاهش خطر ایسکمی مغزی (سکته مغزی) کمک می‌کند. یک مطالعه بر روی موش‌ها بیان می‌کند که یونجه ممکن است یک اثر آنتی اکسیدانی در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از تتراکلرید کربن و آسیب کبدی داشته باشد. برای درک این مزیت یونجه به مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.

ممکن است مشکلات کلیه، مثانه و پروستات را درمان کند

خواص ادرارآور یونجه ممکن است به کاهش سنگ کلیه و رفع مشکلات مربوط به مثانه و پروستات کمک کند. برخی تحقیقات بیان می‌کنند که جوشانده عرق یونجه ممکن است در درمان سنگ کلیه مفید باشد. با این حال، تحقیقات محدودی برای حمایت از این ادعاها در دسترس است و در این زمینه به شواهد بیشتری نیاز داریم.

ممکن است به تسکین آسم کمک کند

از یونجه و عرق آن به طور سنتی برای درمان مشکلات تنفسی مانند آسم استفاده می‌شود. با این حال، تحقیقات طولانی مدت بیشتری بر روی اثر ضد آسم این ماده مورد نیاز است.

ممکن است به درمان استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید کمک کند

پلی ساکاریدهای پکتیک استخراج شده از ساقه یونجه دارای خواص ضد التهابی هستند و ممکن است در درمان استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید کمک کنند. در یک مطالعه بر روی موش‌ها، اثر عصاره اتیل استات یونجه برای سرکوب تولید سایتوکین‌های پیش التهابی مشخص شد. با این حال، مطالعات بیشتری برای درک این پدیده در سطح مولکولی در انسان مورد نیاز است.

پلی ساکاریدهای پکتیک استخراج شده از ساقه یونجه دارای خواص ضد التهابی هستند و ممکن است در درمان استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید کمک کنند

پلی ساکاریدهای استخراج شده از ساقه یونجه، ممکن است در درمان استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید کمک کنند.

ممکن است آسیب کبدی را درمان کند

عصاره و عرق یونجه به بازسازی کبد آسیب دیده کمک می‌کنند. انتشار آنزیم‌های کبدی در خون می‌تواند یکی از دلایل آسیب کبدی باشد. مصرف خوراکی عصاره یونجه باعث کاهش غلظت آنزیم کبدی در خون می‌شود.

ممکن است ناراحتی معده را درمان کند

شواهد نشان می‌دهد که فیبر غذایی موجود در یونجه ممکن است به درمان چندین مشکل گوارشی کمک کند. برخی از این موارد ممکن است شامل یبوست، نفخ، ورم معده و حالت تهوع باشد. با این حال، هیچ مدرک علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

ممکن است از خشکی پوست جلوگیری کند

ویتامین A موجود در عرق یونجه ممکن است به درمان خشکی پوست کمک کند. این ماده مغذی همچنین ممکن است رنگ و بافت پوست را بهبود بخشد. کلروفیل موجود در یونجه ممکن است به پاکسازی پوست کمک کند. یونجه همچنین می‌تواند در نگهداری و ساخت پوست به بدن کمک کند.

ممکن است برای سلامت مو مفید باشد

شواهدی وجود دارد که عرق یونجه ممکن است سلامت مو را نیز تقویت کند. ویتامین B1 و B6 موجود در یونجه ممکن است سلامت مو را تقویت کند. پروتئین موجود در یونجه ممکن است باعث رشد مو شود. گنجاندن عرق و جوانه‌های یونجه در رژیم غذایی ممکن است پروتئین کافی مورد نیاز برای موهای سالم را در اختیار شما قرار دهد. عرق یونجه همچنین حاوی ویتامین‌های B1، B6 و C است که می‌توانند سلامت مو را تقویت کنند. ویتامین C با آسیب رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند و ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کند. این ماده مغذی همچنین ممکن است به بهبود گردش خون در پوست سر و فولیکول‌های مو کمک کند. یونجه حاوی چندین ماده معدنی مانند کلسیم، آهن و روی است. اینها ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کنند. روی برای تحریک رشد مو شناخته شده است. کمبود آهن نیز یکی از علل ریزش مو است. سیلیس موجود در عرق یونجه هم ممکن است روند ریزش مو را کند کرده و به پیشگیری از طاسی کمک کند.

شاید برایتان جالب باشد که چرا در این بخش، به صورت مکرر از عبارت “ممکن است” استفاده کردیم؟ زیرا بسیاری از تحقیقات درباره‌ی خواص عرق یونجه برای افزایش وزن و سلامتی بدن هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارند و در علم نوین، تا زمانی که یک تئوری به طور قطعی ثابت نشده باشد، به آن با دید تردید نگاه می‌شود. با این حال، بسیاری از خواص ذکر شده به مرور زمان به صورت تجربی توسط بشر درک شده‌اند.

ویتامین B1 و B6 موجود در یونجه ممکن است سلامت مو را تقویت کند.

ویتامین B1 و B6 موجود در یونجه ممکن است سلامت مو را تقویت کند.

خواص عرق یونجه برای افزایش وزن کودکان، مادران شیرده، افراد دیابتی

تمامی خواصی که تا کنون از عرق یونجه ذکر شد، برای کودکان هم صادق می‌باشد و به طور کلی، عرق یونجه برای کودکان بی ضرر است، به شرطی که بیش از حد مصرف نشود. یونجه یک غذای غنی از فیبر است و ممکن است با کاهش سرعت جذب گلوکز در روده، به کنترل سطح قند خون کمک کند. در نتیجه، ممکن است به کنترل دیابت و پیش دیابت کمک نماید. یونجه همچنین سابقه‌ای طولانی در سلامت زنان دارد. مادران شیرده سال‌هاست که از یونجه و عرق آن برای بهبود شیردهی استفاده می‌کنند. این ماده حاوی فیتواستروژن‌ها یا اجزای گیاهی است که شبیه استروژن هستند و می‌توانند به گیرنده‌های آنها بچسبند و به طور تجربی تصور می‌شود که باعث افزایش شیردهی می‌شوند.

البته وقتی یونجه وارد شیر مادر می‌شود، هم برای مادر و هم برای نوزاد می‌تواند باعث اسهال شود. علاوه بر این، بدتر شدن لوپوس سیستمیک با استفاده از یونجه به طور بالقوه به دلیل تحریک سیستم ایمنی گزارش شده است. به دلیل این موارد، مهم است که قبل از وارد کردن یونجه به رژیم غذایی خود، باید با یک مشاور شیردهی معتبر یا پزشک صحبت کنید.

عرق یونجه چه تاثیری بر افزایش وزن دارد؟

عرق یونجه در مقایسه با جوانه و برگ‌های خام یونجه، دارای فرم غلیظ‌تری از مواد مغذی است و از آنجایی که به شکل مایع است، راحت‌تر هضم شده و توسط بدن جذب می‌شود. عرق یونجه همراه با جینسینگ یک داروی ثابت شده در درمان هومیوپاتی است. عرق یونجه در بهبود اشتها و افزایش وزن معروف است و سرشار از اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی ضروری است که به بازیابی سلامت جسمی و روانی و ساخت عضلات کمک می‌کنند. عرق یونجه همچنین تراکم استخوان شما را افزایش می‌دهد که بدین ترتیب نیز به افزایش وزن کلی بدن کمک می‌کند.

جای تعجب نیست که یونجه به طور فزاینده‌ای برای بهبود سلامت افرادی که از سوء تغذیه، سوء‌هاضمه‌ی عصبی و پرخوری عصبی رنج می‌برند، استفاده می‌شود. این ماده از ناتوانی‌های ناشی از بیماری‌هایی مانند سل، تیفوئید، سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) و دیابت که باعث ایجاد حالت کاشکسی (کاهش شدید وزن، تحلیل‌رفتگی عضلات و ضعف عمومی که در بیماری‌های مزمن یا اختلالات عاطفی رخ می‌دهد) می‌شوند، مراقبت می‌کند. در زیر حقایق مفیدی آورده شده است که عملکرد عرق یونجه برای افزایش وزن را توضیح می‌دهد:

هر چقدر غذا می‌خوری به وزن دلخواهت نمی‌رسی؟
برای افزایش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل لازم نیست سراغ غذاهای چرب و فست‌فود برید. این کار فقط باعث تجمع چربی تو بدنتون می‌شه و اصلا روش سالمی برای افزایش وزن نیست.
اگه به دنبال یه راهکار سالم برای افزایش وزنی، ما تا آخر راه همراهت هستیم
برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی کلیک کن
call-to-action

عرق یونجه برای افزایش وزن، تقویت کننده انرژی

عرق یونجه حاوی انواع مواد مغذی است که برای تولید انرژی و فعالیت‌های بدنی مورد نیاز می‌باشند، از جمله ویتامین B، هشت اسید آمینه ضروری و بالاترین کلروفیل در بین گیاهان. ویتامین B به خصوص B6 و B12 برای متابولیسم سلولی و تولید انرژی لازم است. اسیدهای آمینه برای ساخت پروتئین مورد نیاز هستند و می‌توانند برای تولید انرژی متابولیزه شوند. کلروفیل نیز تولید گلبول‌های قرمز را برای اکسیژن رسانی به بافت‌ها تحریک می‌کند.

عرق یونجه برای افزایش وزن، کمک به هضم غذا

عرق یونجه سوزش سر دل، سوء‌هاضمه و برخی از اشکال ناراحتی معده را کاهش می‌دهد و به طور کلی هضم غذا را تقویت می‌کند.

عرق یونجه برای افزایش وزن و تحریک اشتها

ترکیب عرق یونجه با میوه‌ها و سبزیجات، می‌تواند اثر هم افزایی یا تقویت کننده‌ای در عملکرد عرق یونجه برای افزایش وزن داشته باشد، زیرا جذب ویتامین‌های گیاهی را افزایش می‌دهد و خواص انرژی‌زایی آن اغلب اشتها را تحریک کرده و به افزایش وزن کمک می‌کند.

عرق یونجه خواص انرژی‌زایی آن اغلب اشتها را تحریک کرده و به افزایش وزن کمک می‌کند.

عرق یونجه خواص انرژی‌زایی آن اغلب اشتها را تحریک کرده و به افزایش وزن کمک می‌کند.

عرق یونجه برای افزایش وزن، منبع خوب آهن

آهن برای تولید هموگلوبین مورد نیاز است که کمبود آن باعث کم خونی می‌شود که منجر به خستگی، رنگ پریدگی پوست، سرگیجه، کاهش وزن و کاهش دمای سطح بدن می‌شود.

طبع عرق یونجه چیست؟

در طب سنتی اعتقاد بر این است که طبع عرق یونجه گرم و‌ تر و رو به اعتدال می‌باشد. بنابراین افرادی که طبع گرمی دارند، باید از آن با احتیاط استفاده کنند.

چقدر در روز عرق یونجه مصرف کنیم؟ (برای افزایش وزن)

برای افزایش وزن در طب سنتی، توصیه می‌شود که عرق یونجه را با شکر مخلوط کرده و دو فنجان از آن را میل نمایید. برای کلسترول بالا نیز، یک دوز معمولی 5 الی 10 گرمی از یونجه به صورت چای، یا 5 تا 10 میلی لیتر عصاره مایع یونجه سه بار در روز توصیه می‌شود.در حالی که همه فواید عرق یونجه هنوز توسط مطالعات پزشکی تایید نشده‌اند، اما به دلیل سابقه طولانی در استفاده موفق و ایمن از این ماده‌ی غذایی، فواید ذکر شده به صورت تجربی مشاهده شده‌اند. دانشگاه میشیگان ادعا می‌کند که تا به امروز هیچ گونه منع مصرف شناخته شده‌ای برای استفاده از عرق یونجه برای افزایش وزن دیده نشده است، به استثنای مصرف مقادیر بسیار زیاد از این ماده. 500 تا 1000 میلی گرم برگ خشک یونجه در روز یا 1 الی 2 میلی لیتر از عصاره‌ی آن سه بار در روز به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می‌شود. در مورد عرق یونجه هم بهتر است نصف لیوان در صبح و نصف لیوان در بعدازظهر مصرف شود تا برای افزایش وزن مفید باشد. مصرف بیشتر از این ماده توصیه نمی‌شود. یکی از احتیاطات در مورد یونجه این است که همراه با داروها یا عوامل رقیق کننده خون استفاده نشود، زیرا آنقدر موثر است که می‌تواند اثرات آنها را تقویت کرده و یا با آنها تداخل کند.

برای افزایش وزن در طب سنتی، توصیه می‌شود که عرق یونجه را با شکر مخلوط کرده و دو فنجان از آن را میل نمایید.

برای افزایش وزن در طب سنتی، توصیه می‌شود که عرق یونجه را با شکر مخلوط کرده و دو فنجان از آن را میل نمایید.

زمان مصرف عرق یونجه

صبح و عصر قبل از غروب آفتاب و یا صبح، ظهر و شب، بهترین زمان برای مصرف عرق یونجه می‌باشد. در مجموع بهتر است این ماده را قبل از وعده‌های غذایی اصلی مصرف کنید.

عوارض جانبی مصرف عرق یونجه

اگرچه یونجه و عرق یونجه احتمالاً برای اکثر افراد بی خطر هستند، اما ممکن است برای برخی افراد عوارض جانبی مضری ایجاد کنند.

اگر باردار هستید

از آنجایی که عرق یونجه، جوانه‌های خام یونجه و محصولات مکمل مشتق‌شده از دانه‌های یونجه با خطرات بالقوه ایمنی غذایی همراه هستند (مانند مخزنی برای پاتوژن‌های موجود در غذا مانند E. coli، سالمونلا و لیستریا) ، افراد باردار بهتر است از این محصولات اجتناب کنند.

اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید

عرق و جوانه یونجه سرشار از ویتامین K هستند. اگرچه این ویتامین برای اکثر افراد مفید است، اما می‌تواند برای آنهایی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند، خطرناک باشد. دوزهای بالای ویتامین K می‌تواند باعث شود که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین اثر کمتری داشته باشند. بنابراین، برای افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند، مهم است که از ایجاد تغییرات بزرگ در سطح مصرف ویتامین K بدن خود اجتناب کنند.

اگر اختلال خود ایمنی دارید

مواردی گزارش شده است که مکمل‌های یونجه باعث فعال شدن مجدد لوپوس در برخی افراد می‌شوند. اعتقاد بر این است که این امر به دلیل اثرات احتمالی محرک سیستم ایمنی اسید آمینه L-cavanine است که در یونجه یافت می‌شود. بنابراین، به کسانی که مبتلا به لوپوس یا سایر اختلالات خودایمنی هستند، توصیه می‌شود از مصرف عرق یونجه اجتناب کنند.

طریقه مصرف عرق یونجه برای افزایش وزن

همانطور که گفته شد، برای اثربخشی عرق یونجه برای افزایش وزن، می‌توان یک فنجان کوچک از آن را دو بار در روز در هنگام صبح و عصر به صورت خالص میل کرد. با این حال شما می‌توانید آن را با آب و حتی شیر نیز مخلوط کنید تا مزه‌ی بهتری داشته باشد. بهتر است این کار را فقط برای دو هفته ادامه دهید. گفته می‌شود که پس از 2 هفته، برای 45 الی 60 روز بهتر است مصرف عرق یونجه متوقف شود.

همان طور که گفته شد، عرق یونجه برای افزایش وزن مفید است، به کاهش کلسترول کمک می‌کند و همچنین ممکن است برای مدیریت قند خون و تسکین علائم یائسگی مفید باشد. این ماده‌ی غذایی حاوی آنتی اکسیدان‌ها و همچنین مواد مغذی مانند ویتامین K، مس، فولات و منیزیم است و بسیار کم کالری می‌باشد. اما برخی از افراد ممکن است لازم باشد تا از خوردن یونجه و مشتقات آن اجتناب کنند، از جمله زنان باردار، کسانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند و کسانی که دارای اختلالات خود ایمنی هستند. با اینکه هم اکنون تحقیقات بیشتر و با کیفیت‌تری در مورد عرق یونجه مورد نیاز است، اما این ماده به عنوان یک غذا یا مکمل برای ارتقای سلامتی، نوید زیادی را از خود نشان می‌دهد.

منبع ++++++++

4.4/5 - (201 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

-علی ۱۱ خرداد ۱۴۰۲

سلام من بدنساز هستم ۱۷ سالمه ۲ ساله دارم ورزش میکنم الان یه دوره حجم گرفتم وزنم ۱ کیلو آمده بالا اگه با عرق یونجه استفاده کنم خوبه یا نه؟

کارشناس به اندام ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

سلام عزیزم برای افزایش وزن درکنار این موارد باید رژیم هم باشه که میتونین ازطریق لینک ثبت نام رژیم چاقی وانجام بدین

-غفوری ۰۳ خرداد ۱۴۰۲

سلام خسته نباشیدمن دوقلودارم شیرم خیلی کمه عرق یونجه روروزی چندباربایدبخورم ممنونم جواب بدین

کارشناس به اندام ۰۴ خرداد ۱۴۰۲

سلام سلامت باشبد عزیزم مایعات بیشتری مصرف کنید حجم شیر با مایعات بیشتر میشه اب گوشت اب میوه شیر اب و.. کیفیت شیر هم به غذاهای شما بستگی داره عرق یونجه اشتها رو بیشتر میکنه هفته ای سه چهار بار استفاده کنید مولتی ویتامین هم میتونین استفاده کنید

-s ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام وخسته نباشید عرق یونجه برای یه پسر 10 ساله که وزن 33 کیلو دارد چه طور باید مصرف شود

کارشناس به اندام ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام سلامت باشید عزیزم معجزه نمیکنه کنارش باید رژیم باشه هفته ای ۴ ۳ بارمیتونن بخورن مولتی ویتامینم برای افزایش اشتها مصرف کنید

حمیدرضا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام و خسته نباشید از شما و تمام دست اندرکاران عزیز . ببخشید بزرگوار ایا عرق یونجه علاوه بر اشتها باعث بهبود قوای جنسی و افزایش خون میشود .. و یه سوال دیگه من خونم غلیظ هستش باید چه مصرف کنم لطفا راهنماییم کنید با تشکر از شما

کارشناس به اندام ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام سلامت باشید برای غلظت خون میتونین دمنوش آویشن و عناب، دمنوش دارچین، زنجبیل و یا چای سبز برای درمان طبیعی غلطت خون استفاده کنید. همچنین روش‌هایی مانند زالودرمانی یا حجامت هم می‌تواند کمک‌کننده باشد عرق یونجه میتونه به افزایش میل جنسی کمک کنه

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید من خیلی لاغر هستم و دکتر هم رفتم نتیجه ای نگرفتم آیا عرق یونجه بخرم چاق میشم ی نه؟

کارشناس به اندام ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام سلامت باشید عزیزم اشتها اوره بدون رژیم وبرنامه معجره نمیکنه ومشکل داخلی هم باید بررسی بشه کم خون بودن ناراحتی گوارشی و جذب باید بررسی بشه

-مهسا احمدی ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام وقتتون بخیر من عرق یونجه مصرف میکنم خیلــــــــی عالی هستش 👍👍👍👍👍

کارشناس به اندام ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام تشکر ازبیان تجربتون عزیزم

-مصطفی ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

من شده وزنم بالا رفته ولی بعدش باز برگشتم به همون وزن قبلی، علتش چیه؟ وزنم زیاد بشه بدون بازگشت

کارشناس به اندام ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

عزیزم وزن در بازه زمانی با افزایش دریافتی بیشتربالا رفته وقتی دریافتی کمترشده مجدد کاهش وداشتین راه های زیادی هست که وزن وبالا میبره البته خیلی از مواردم اصولی نیست برای چاقی وافزایش وزن با برنامه جلوبرید روی لینک بزنید وثبت نام رژیم وانجام بدین

- ۲۹ فروردین ۱۴۰۲

سلام من امروز عرق یونجه گرفتم ولی ی لیوان خوردم تا چند روز دگ چاق میشم؟

کارشناس به اندام ۳۰ فروردین ۱۴۰۲

سلام عزیزم فقط خوردن عرق یونجه وزن و بالا نمیبره باید کنارش رژیم هم داشته باشید تا بتونین به نتیجه خوبی برسید رژیم تون رو ازاین لینک میتونین دریافت کنید

-زینب ۱۴ فروردین ۱۴۰۲

سلام وقتتون بخیر عرق یونجه برای کودک ۶سال تا چه مدت استفاده بشه؟برای اضافه وزنش میخوام بهش بدم و اینکه به همراهش زینک وچه چیزهای دیگری میتونم بدم که زودتر جواب بگیرم؟

کارشناس به اندام ۱۵ فروردین ۱۴۰۲

سلام وقت بخیر عزیزم دوسه هفته بدین بیشتر روی اشتها تاثیر داره ازمقدار کم شروع کنید تا حساسیتی ایجاد نشه ویا اگر حساسیت دارن قطع بشه بهتره بجای این همه مکمل روی رژیم غذایی تمرکز بشه تا بدن نیازشو از غذاها دریافت کنه در نمودار رشد اگر قد وزن خوبی داره حساسیت زیادی نداشته باشید

-حسن عظیمی ازتبریز ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

با سلام وخسته نباشید حقیر ازسال 1364کمردرددارم وخیلی به پزشکان مراجعه نمودم که آخرین تصمیم عمل جراحی را توصیه نمودند.امایک شخص قدیمی توصیه کردن از عرق یونجه استفاده کنم که بیش ازده سال است هر موقع درد داشتم یک استکان از عرق یونجه استفاده میکنم وحدودا.دردم آرام میشود و همیشه درخانه و بیرون همراهم است وازحضرتعالی بی نهایت سپاسگزارم که راهنمای مینماید.بااحترام حسن عظیمی ازتبریز1402.1.12

کارشناس به اندام ۱۳ فروردین ۱۴۰۲

سلام سلامت باشیدهمیشه بزرگوار

اسما ۱۰ اسفند ۱۴۰۱

سلام روز بخیر..چرا من با خوردن عرق یونجه سه کیلو از وزنمو از دست دادم...خیلی ناراحتم؛با اینکه اشتهاآور بود برام ولی فکر میکنم چون قند خونمو شدید میاورد پایین باعث لاغر شدنم شد درسته؟؟ چرا همه رو چاق میکنه ولی منو لاغر😢

کارشناس به اندام ۱۱ اسفند ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر عزیزم اشتهااور هست اما اگر رژیم غذایی نداشته باشید تاثیری روی وزن نداره

-دل آرام ۱۰ اسفند ۱۴۰۱

بسیار عالی و آموزنده بود.

کارشناس به اندام ۱۱ اسفند ۱۴۰۱

لطف دارین عزیزم

نیلوفر ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

سلام من شیر میدم و ینجه هم میخورم خودم و بچه ام اسهال افتادیم این خطری داره ایا بنظرتون عرق یونجه متوقف کنم؟؟؟؟؟؟؟؟

کارشناس به اندام ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

سلام عزیزم بله مصرفشو قطع کنید

نازنین ۱۷ دی ۱۴۰۱

سلام من 9روزی میشه از عرق یونجه استفاده میکنم قبله شام وقبله ناهار اما هنوز تغییری نکردم تا چه موقه مصرف کنم؟

کارشناس به اندام ۱۸ دی ۱۴۰۱

سلام عزیزم کمی محرک اشتها برای بعضی ازافراد هست تاثیر روی بدن همه یکسان نبوده نهایت تا یک ماه ادامه بدین اثری نداشت مصرف نکنید برای چاق شدن شما دراصل باید رژیم داشته باشید میتونین روی این لینک کلیک کرده وثبت نام خودتون رو انجام بدین

هامی ۱۶ دی ۱۴۰۱

سلام بنده حدود یک ماه استفاده کردم بدون هیچ گونه رژیمی، حدود پنج کیلو اضافه کردم... نیم ساعت قبل ناهار و شام به مقدار یک فنجان مصرف میکردم واقعا معجزه می‌کنه به همه کسایی که مشکل لاغری دارن توصیه میکنم هم اشتها رو زیاد می‌کنه هم خودش باعث چاقی میشه... موفق باشید

کارشناس به اندام ۱۷ دی ۱۴۰۱

سلام سپاس از بیان تجربتون عزیزم

0 ۱۳ آذر ۱۴۰۱

عالی بود کامل راهنمای

0سعیده ۱۲ آذر ۱۴۰۱

سلام من فقط برای چاقی شروع کردم هر روز نصف لیوان بعد از صبحانه... آیا موثره؟ و تا چه مدت ادامه بدم؟

کارشناس به اندام ۱۴ آذر ۱۴۰۱

سلام سعیده جان .عزیزم هیچ خوراکی به تنهایی به افزایش وزن و یا کاهش وزن کمک نمیکنه باید برنامه غذایی مناسبی داشته باشی .میتونی برای ثبت نام و دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنی .رژیم دکتر کرمانی بارعایت همه استاندارد ها میتونه بهترین انتخابت باشه چون هم براساس مشخصات جسمانی خودتون تنظیم میشه هم تنوع غذایی بالایی داره و اجرا کردنش راحته .

0حسین اکبری ۲۸ آبان ۱۴۰۱

سلام وخسته نباشید عرق یونجه برای بیماری هموفیلی خوب است یا نه

کارشناس به اندام ۰۲ آذر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر .قبل مصرفش باید با پزشکتون مشورت کنید

مریم ۰۴ آبان ۱۴۰۱

سلام میشه لینک دکتر کرمانی و برام بفرستین برای برنامه تغذیه سالم و افزایش وزن

کارشناس به اندام ۰۵ آبان ۱۴۰۱

سلام مریم جان .بله عزیزم حتما .میتونی به این لینک مراجعه کنی

یلدا شاهی ۲۴ مهر ۱۴۰۱

سلام وقتتون بخیر..من حدود ۱۰ کیلو کمبود وزن دارم..علاوع بر عرق یونجه چی میتونم همزمان بخورم...بعد این تا چند ماه میتونم بخورم ک جواب بدع و به وزن دلخواهم برسم؟

کارشناس به اندام ۲۵ مهر ۱۴۰۱

سلام دوست خوبم مصرف غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات رو افزایش بده مولتی ویتامین و آهن و زینک استفاده کن که هم به افزایش اشتها و هم به افزایش وزنت کمک می‌کنه و از همه مهم‌تر از یه رژیم افزایش وزن اصولی استفاده کن برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم به این لینک مراجعه کن