عرق یونجه برای افزایش وزن؛ حقیقت یا دروغ!

اگر وزن شما کمتر از میزانی است که با توجه به قدتان در محدوده‌ی سالم در نظر گرفته می‌شود(BMI کمتر از 18.5)، پس شما با مشکل کمبود وزن روبه‌رو هستید که یک مشکل جدی برای سلامتی است. هر فردی – چه مرد، چه زن و چه کودک – ممکن است دچار کمبود وزن باشد. به […]

یونجه (Medicago sativa یا Alfalfa) رایج‌ترین بقولاتی است که در سرتاسر جهان کاشته و برداشت می‌شود.
میانگین امتیاز 4.4 از 5

زمان مطالعه 34 دقیقه

تعداد بازدید 19669

تاریخ انتشار

اگر وزن شما کمتر از میزانی است که با توجه به قدتان در محدوده‌ی سالم در نظر گرفته می‌شود(BMI کمتر از 18.5)، پس شما با مشکل کمبود وزن روبه‌رو هستید که یک مشکل جدی برای سلامتی است. هر فردی – چه مرد، چه زن و چه کودک – ممکن است دچار کمبود وزن باشد. به طور کلی، مردم بیشتر به دنبال کاهش وزن بوده و نگران چاقی هستند، اما در واقعیت، کمبود وزن یک مشکل بسیار جدی‌تر از اضافه وزن است. در این مقاله، درباره‌ی اثرات گیاهی که برای 4000 سال از آن به عنوان دارو استفاده می‌شده، بر روی افزایش وزن بحث خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا مزایا، معایب و اثرات عرق یونجه برای افزایش وزن را با هم مرور کنیم.

فهرست مطالب (کلیک کنید)

عرق یونجه چیست؟

یونجه (Medicago sativa یا Alfalfa) رایج‌ترین بقولاتی است که در سرتاسر جهان کاشته و برداشت می‌شود. منشأ آن در آسیا است، اما امروزه ایالات متحده بزرگترین تولیدکننده‌ی آن است. نام آن ریشه در یک عبارت عربی به معنای «پدر همه غذاها» دارد و استفاده سنتی از آن به هزاران سال پیش برمی‌گردد. یونجه حداقل 4000 سال است که به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده قرار می‌گرفته و امروزه نیز استفاده‌ی دارویی از آن رواج دارد. عرق یونجه هم که به صورت مستقیم از گیاه یونجه تهیه می‌شود، هزاران سال است که در طب چینی و هندی یک داروی با ارزش بوده. اما چه چیزی این گیاه را تا این حد ماندگار می‌کند؟ در ادامه بخوانید تا متوجه شوید که عرق یونجه برای افزایش وزن و دیگر مشکلات سلامتی چه فوایدی دارد.

امروزه یونجه در میان آنهایی که خیلی به فکر سلامتیشان هستند، سر و صدای زیادی ایجاد کرده است و جوانه، پودر و عرق یونجه به سادگی در فروشگاه‌های مختلف یافت می‌شوند. اما حتما می‌دانید که اکثر یونجه‌ی تولید شده به صنایع غذایی می‌رود تا از آن به عنوان خوراک دام استفاده کنند. قبل از اینکه یونجه به فروشگاه‌ها و مزارع غذایی غربی راه پیدا کند، برای درمان تعداد زیادی از بیماری‌ها در مشرق زمین استفاده می‌شد. به طور سنتی اعتقاد بر این است که این گیاه دارویی برای بهبود حافظه، شیردهی، مشکلات کلیوی و آرتریت مفید می‌باشد. این گیاه ارزشمند در طب سنتی چینی (TCM) و طب سنتی هند (آیورودا) جایگاه ویژه‌ای دارد. در ایران زمین نیز از دیرباز، عصاره‌ی این گیاه با نام عرق یونجه مورد مصرف قرار می‌گرفته است، اما امروزه با پیشرفت علم و کشف خواص بیشمار عرق یونجه برای افزایش وزن و دیگر خواص سلامتی، استفاده از آن چندین برابر شده است.

راهکار دکتر کرمانی برای افزایش وزن رو تو این ویدئو مشاهده کنید:

مواد معدنی موجود در عرق یونجه

عرق یونجه دارای طیف گسترده‌ای از مواد معدنی، از جمله آهن، کلسیم، منیزیم، منگنز، فولات، فسفر، گوگرد، مس، سدیم، پتاسیم، سیلیکون و عناصر کمیاب است و منبع خوبی از ویتامینB1، ویتامینB2، ویتامینC، ویتامین E و ویتامین K می‌باشد که برای لخته شدن خون ضروری هستند. عرق یونجه همچنین حاوی آمینواسیدهای ضروری است که توسط بدن ساخته نمی‌شوند و باید از منابع غذایی دریافت شوند. از آنجایی که جذب مواد معدنی موجود در یونجه توسط بدن انسان بسیار آسان است، به عنوان پایه برای بسیاری از پودرهای سبزیجات و ویتامین‌ها از آن استفاده می‌شود. یونجه همچنین حاوی بالاترین میزان کلروفیل در بین گیاهان است و اغلب برای تولید کلروفیل مایع از آن استفاده می‌شود که بسیار مغذی است.

خواص عرق یونجه برای افزایش وزن کدام است؟

امروزه استفاده از عرق یونجه برای افزایش وزن به توصیه‌ای همه‌گیر تبدیل شده است، اما با وجود مقدار زیادی از مواد معدنی و ویتامین‌ها، قطعا عرق یونجه خواص سلامتی دیگری هم دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

عرق یونجه همچنین حاوی آمینواسیدهای ضروری است که توسط بدن ساخته نمی‌شوند و باید از منابع غذایی دریافت شوند.

عرق یونجه همچنین حاوی آمینواسیدهای ضروری است که توسط بدن ساخته نمی‌شوند و باید از منابع غذایی دریافت شوند.

ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند

یونجه سرشار از ترکیبات گیاهی به نام ساپونین است. این ترکیبات ممکن است با اتصال نمک‌های صفراوی به کلسترول در بدن به کاهش سطح کلسترول سرم کمک کنند. مطالعه‌ای که بر روی میمون‌ها انجام شد، نشان داد که ساپونین موجود در یونجه باعث کاهش درصد کلسترول خون می‌شود. با این حال، مطالعات طولانی مدت برای درک این مزیت برای انسان مورد نیاز است. مطالعه دیگری که روی 15 بیمار مبتلا به هیپرلیپوپروتئینمی انجام شد، نشان داد که مصرف دانه‌ی یونجه به مدت هشت هفته به کاهش کلسترول تام و لیپوپروتئین بد با چگالی کم (LDL) کمک کرد.

 

ممکن است به کنترل سطح قند خون کمک کند

خواص ضد دیابتی و ادرار آور یونجه باعث می‌شود تا سطح قند بالا کنترل شود. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه قاهره انجام شد نشان داد که جوانه یونجه سطح بالای گلوکز را در حیوانات دیابتی کاهش می‌دهد. یونجه گیاهی سنتی است که برای درمان دیابت استفاده می‌شود. مطالعه‌ای روی موش‌ها که توسط دانشگاه اولستر انجام شد نشان می‌دهد که یونجه دارای خواص ضد قند خون، شبه انسولین و آزادکننده انسولین است که ممکن است به درمان دیابت کمک کند. جوانه و عرق یونجه همچنین ممکن است سلامت متابولیک را بهبود بخشند. با این حال، مطالعات بیشتری برای مشاهده مزایای مشابه در انسان مورد نیاز است.

ممکن است به تسکین علائم یائسگی کمک کند

یونجه سرشار از فیتواستروژن است که می‌توان از آن برای مقابله با علائم یائسگی استفاده کرد. فیتواستروژن‌ها از نظر شیمیایی شبیه به هورمون استروژن بوده و در دو نوع، یعنی یونجه-کومسترول و جنیستئین موجود هستند. مطالعه‌ای که توسط دانشگاه سیه‌نا روی 30 زن یائسه انجام شد، نشان داد که یک محصول خاص بر پایه عصاره یونجه می‌تواند علائم یائسگی مانند گُرگرفتگی، خشکی واژن و تعریق شبانه را درمان کند. مطالعه دیگری که توسط موسسه تحقیقاتی بکمن بر روی بازماندگان سرطان سینه انجام شد، نشان داد که مصرف کنندگان عرق یونجه کمتر دچار وقفه در خواب می‌شوند.

یونجه سرشار از فیتواستروژن است که می‌توان از آن برای مقابله با علائم یائسگی استفاده کرد.

یونجه سرشار از فیتواستروژن است که می‌توان از آن برای مقابله با علائم یائسگی استفاده کرد.

ممکن است به کاهش آسیب سلولی کمک کند

اثرات آنتی اکسیدانی عرق یونجه می‌تواند به کاهش آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک کرده و ممکن است یک درمان موثر برای اختلالات مرتبط با سیستم عصبی مرکزی (CNS)، قلب و متابولیسم باشد. یونجه یک ترکیب عالی با خواص آنتی اکسیدانی است که ممکن است آسیب سلولی ناشی از نانوذرات اکسید آهن را کاهش دهد. در مطالعه‌ای که توسط موسسه داروسازی L.R. انجام شد، محققان دریافتند که یونجه ممکن است دارای خواص محافظتی از مغز باشد که همراه با خواص آنتی اکسیدانی آن، به کاهش خطر ایسکمی مغزی (سکته مغزی) کمک می‌کند. یک مطالعه بر روی موش‌ها بیان می‌کند که یونجه ممکن است یک اثر آنتی اکسیدانی در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از تتراکلرید کربن و آسیب کبدی داشته باشد. برای درک این مزیت یونجه به مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.

ممکن است مشکلات کلیه، مثانه و پروستات را درمان کند

خواص ادرارآور یونجه ممکن است به کاهش سنگ کلیه و رفع مشکلات مربوط به مثانه و پروستات کمک کند. برخی تحقیقات بیان می‌کنند که جوشانده عرق یونجه ممکن است در درمان سنگ کلیه مفید باشد. با این حال، تحقیقات محدودی برای حمایت از این ادعاها در دسترس است و در این زمینه به شواهد بیشتری نیاز داریم.

ممکن است به تسکین آسم کمک کند

از یونجه و عرق آن به طور سنتی برای درمان مشکلات تنفسی مانند آسم استفاده می‌شود. با این حال، تحقیقات طولانی مدت بیشتری بر روی اثر ضد آسم این ماده مورد نیاز است.

ممکن است به درمان استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید کمک کند

پلی ساکاریدهای پکتیک استخراج شده از ساقه یونجه دارای خواص ضد التهابی هستند و ممکن است در درمان استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید کمک کنند. در یک مطالعه بر روی موش‌ها، اثر عصاره اتیل استات یونجه برای سرکوب تولید سایتوکین‌های پیش التهابی مشخص شد. با این حال، مطالعات بیشتری برای درک این پدیده در سطح مولکولی در انسان مورد نیاز است.

پلی ساکاریدهای پکتیک استخراج شده از ساقه یونجه دارای خواص ضد التهابی هستند و ممکن است در درمان استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید کمک کنند

پلی ساکاریدهای استخراج شده از ساقه یونجه، ممکن است در درمان استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید کمک کنند.

ممکن است آسیب کبدی را درمان کند

عصاره و عرق یونجه به بازسازی کبد آسیب دیده کمک می‌کنند. انتشار آنزیم‌های کبدی در خون می‌تواند یکی از دلایل آسیب کبدی باشد. مصرف خوراکی عصاره یونجه باعث کاهش غلظت آنزیم کبدی در خون می‌شود.

ممکن است ناراحتی معده را درمان کند

شواهد نشان می‌دهد که فیبر غذایی موجود در یونجه ممکن است به درمان چندین مشکل گوارشی کمک کند. برخی از این موارد ممکن است شامل یبوست، نفخ، ورم معده و حالت تهوع باشد. با این حال، هیچ مدرک علمی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

ممکن است از خشکی پوست جلوگیری کند

ویتامین A موجود در عرق یونجه ممکن است به درمان خشکی پوست کمک کند. این ماده مغذی همچنین ممکن است رنگ و بافت پوست را بهبود بخشد. کلروفیل موجود در یونجه ممکن است به پاکسازی پوست کمک کند. یونجه همچنین می‌تواند در نگهداری و ساخت پوست به بدن کمک کند.

ممکن است برای سلامت مو مفید باشد

شواهدی وجود دارد که عرق یونجه ممکن است سلامت مو را نیز تقویت کند. ویتامین B1 و B6 موجود در یونجه ممکن است سلامت مو را تقویت کند. پروتئین موجود در یونجه ممکن است باعث رشد مو شود. گنجاندن عرق و جوانه‌های یونجه در رژیم غذایی ممکن است پروتئین کافی مورد نیاز برای موهای سالم را در اختیار شما قرار دهد. عرق یونجه همچنین حاوی ویتامین‌های B1، B6 و C است که می‌توانند سلامت مو را تقویت کنند. ویتامین C با آسیب رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند و ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کند. این ماده مغذی همچنین ممکن است به بهبود گردش خون در پوست سر و فولیکول‌های مو کمک کند. یونجه حاوی چندین ماده معدنی مانند کلسیم، آهن و روی است. اینها ممکن است به کاهش ریزش مو کمک کنند. روی برای تحریک رشد مو شناخته شده است. کمبود آهن نیز یکی از علل ریزش مو است. سیلیس موجود در عرق یونجه هم ممکن است روند ریزش مو را کند کرده و به پیشگیری از طاسی کمک کند.

شاید برایتان جالب باشد که چرا در این بخش، به صورت مکرر از عبارت “ممکن است” استفاده کردیم؟ زیرا بسیاری از تحقیقات درباره‌ی خواص عرق یونجه برای افزایش وزن و سلامتی بدن هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارند و در علم نوین، تا زمانی که یک تئوری به طور قطعی ثابت نشده باشد، به آن با دید تردید نگاه می‌شود. با این حال، بسیاری از خواص ذکر شده به مرور زمان به صورت تجربی توسط بشر درک شده‌اند.

ویتامین B1 و B6 موجود در یونجه ممکن است سلامت مو را تقویت کند.

ویتامین B1 و B6 موجود در یونجه ممکن است سلامت مو را تقویت کند.

خواص عرق یونجه برای افزایش وزن کودکان، مادران شیرده، افراد دیابتی

تمامی خواصی که تا کنون از عرق یونجه ذکر شد، برای کودکان هم صادق می‌باشد و به طور کلی، عرق یونجه برای کودکان بی ضرر است، به شرطی که بیش از حد مصرف نشود. یونجه یک غذای غنی از فیبر است و ممکن است با کاهش سرعت جذب گلوکز در روده، به کنترل سطح قند خون کمک کند. در نتیجه، ممکن است به کنترل دیابت و پیش دیابت کمک نماید. یونجه همچنین سابقه‌ای طولانی در سلامت زنان دارد. مادران شیرده سال‌هاست که از یونجه و عرق آن برای بهبود شیردهی استفاده می‌کنند. این ماده حاوی فیتواستروژن‌ها یا اجزای گیاهی است که شبیه استروژن هستند و می‌توانند به گیرنده‌های آنها بچسبند و به طور تجربی تصور می‌شود که باعث افزایش شیردهی می‌شوند.

البته وقتی یونجه وارد شیر مادر می‌شود، هم برای مادر و هم برای نوزاد می‌تواند باعث اسهال شود. علاوه بر این، بدتر شدن لوپوس سیستمیک با استفاده از یونجه به طور بالقوه به دلیل تحریک سیستم ایمنی گزارش شده است. به دلیل این موارد، مهم است که قبل از وارد کردن یونجه به رژیم غذایی خود، باید با یک مشاور شیردهی معتبر یا پزشک صحبت کنید.

عرق یونجه چه تاثیری بر افزایش وزن دارد؟

عرق یونجه در مقایسه با جوانه و برگ‌های خام یونجه، دارای فرم غلیظ‌تری از مواد مغذی است و از آنجایی که به شکل مایع است، راحت‌تر هضم شده و توسط بدن جذب می‌شود. عرق یونجه همراه با جینسینگ یک داروی ثابت شده در درمان هومیوپاتی است. عرق یونجه در بهبود اشتها و افزایش وزن معروف است و سرشار از اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی ضروری است که به بازیابی سلامت جسمی و روانی و ساخت عضلات کمک می‌کنند. عرق یونجه همچنین تراکم استخوان شما را افزایش می‌دهد که بدین ترتیب نیز به افزایش وزن کلی بدن کمک می‌کند.

جای تعجب نیست که یونجه به طور فزاینده‌ای برای بهبود سلامت افرادی که از سوء تغذیه، سوء‌هاضمه‌ی عصبی و پرخوری عصبی رنج می‌برند، استفاده می‌شود. این ماده از ناتوانی‌های ناشی از بیماری‌هایی مانند سل، تیفوئید، سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) و دیابت که باعث ایجاد حالت کاشکسی (کاهش شدید وزن، تحلیل‌رفتگی عضلات و ضعف عمومی که در بیماری‌های مزمن یا اختلالات عاطفی رخ می‌دهد) می‌شوند، مراقبت می‌کند. در زیر حقایق مفیدی آورده شده است که عملکرد عرق یونجه برای افزایش وزن را توضیح می‌دهد:

هر چقدر غذا می‌خوری به وزن دلخواهت نمی‌رسی؟
برای افزایش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل لازم نیست سراغ غذاهای چرب و فست‌فود برید. این کار فقط باعث تجمع چربی تو بدنتون می‌شه و اصلا روش سالمی برای افزایش وزن نیست.
اگه به دنبال یه راهکار سالم برای افزایش وزنی، ما تا آخر راه همراهت هستیم
برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی کلیک کن
call-to-action

عرق یونجه برای افزایش وزن، تقویت کننده انرژی

عرق یونجه حاوی انواع مواد مغذی است که برای تولید انرژی و فعالیت‌های بدنی مورد نیاز می‌باشند، از جمله ویتامین B، هشت اسید آمینه ضروری و بالاترین کلروفیل در بین گیاهان. ویتامین B به خصوص B6 و B12 برای متابولیسم سلولی و تولید انرژی لازم است. اسیدهای آمینه برای ساخت پروتئین مورد نیاز هستند و می‌توانند برای تولید انرژی متابولیزه شوند. کلروفیل نیز تولید گلبول‌های قرمز را برای اکسیژن رسانی به بافت‌ها تحریک می‌کند.

عرق یونجه برای افزایش وزن، کمک به هضم غذا

عرق یونجه سوزش سر دل، سوء‌هاضمه و برخی از اشکال ناراحتی معده را کاهش می‌دهد و به طور کلی هضم غذا را تقویت می‌کند.

عرق یونجه برای افزایش وزن و تحریک اشتها

ترکیب عرق یونجه با میوه‌ها و سبزیجات، می‌تواند اثر هم افزایی یا تقویت کننده‌ای در عملکرد عرق یونجه برای افزایش وزن داشته باشد، زیرا جذب ویتامین‌های گیاهی را افزایش می‌دهد و خواص انرژی‌زایی آن اغلب اشتها را تحریک کرده و به افزایش وزن کمک می‌کند.

عرق یونجه خواص انرژی‌زایی آن اغلب اشتها را تحریک کرده و به افزایش وزن کمک می‌کند.

عرق یونجه خواص انرژی‌زایی آن اغلب اشتها را تحریک کرده و به افزایش وزن کمک می‌کند.

عرق یونجه برای افزایش وزن، منبع خوب آهن

آهن برای تولید هموگلوبین مورد نیاز است که کمبود آن باعث کم خونی می‌شود که منجر به خستگی، رنگ پریدگی پوست، سرگیجه، کاهش وزن و کاهش دمای سطح بدن می‌شود.

طبع عرق یونجه چیست؟

در طب سنتی اعتقاد بر این است که طبع عرق یونجه گرم و‌ تر و رو به اعتدال می‌باشد. بنابراین افرادی که طبع گرمی دارند، باید از آن با احتیاط استفاده کنند.

چقدر در روز عرق یونجه مصرف کنیم؟ (برای افزایش وزن)

برای افزایش وزن در طب سنتی، توصیه می‌شود که عرق یونجه را با شکر مخلوط کرده و دو فنجان از آن را میل نمایید. برای کلسترول بالا نیز، یک دوز معمولی 5 الی 10 گرمی از یونجه به صورت چای، یا 5 تا 10 میلی لیتر عصاره مایع یونجه سه بار در روز توصیه می‌شود.در حالی که همه فواید عرق یونجه هنوز توسط مطالعات پزشکی تایید نشده‌اند، اما به دلیل سابقه طولانی در استفاده موفق و ایمن از این ماده‌ی غذایی، فواید ذکر شده به صورت تجربی مشاهده شده‌اند. دانشگاه میشیگان ادعا می‌کند که تا به امروز هیچ گونه منع مصرف شناخته شده‌ای برای استفاده از عرق یونجه برای افزایش وزن دیده نشده است، به استثنای مصرف مقادیر بسیار زیاد از این ماده. 500 تا 1000 میلی گرم برگ خشک یونجه در روز یا 1 الی 2 میلی لیتر از عصاره‌ی آن سه بار در روز به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می‌شود. در مورد عرق یونجه هم بهتر است نصف لیوان در صبح و نصف لیوان در بعدازظهر مصرف شود تا برای افزایش وزن مفید باشد. مصرف بیشتر از این ماده توصیه نمی‌شود. یکی از احتیاطات در مورد یونجه این است که همراه با داروها یا عوامل رقیق کننده خون استفاده نشود، زیرا آنقدر موثر است که می‌تواند اثرات آنها را تقویت کرده و یا با آنها تداخل کند.

برای افزایش وزن در طب سنتی، توصیه می‌شود که عرق یونجه را با شکر مخلوط کرده و دو فنجان از آن را میل نمایید.

برای افزایش وزن در طب سنتی، توصیه می‌شود که عرق یونجه را با شکر مخلوط کرده و دو فنجان از آن را میل نمایید.

زمان مصرف عرق یونجه

صبح و عصر قبل از غروب آفتاب و یا صبح، ظهر و شب، بهترین زمان برای مصرف عرق یونجه می‌باشد. در مجموع بهتر است این ماده را قبل از وعده‌های غذایی اصلی مصرف کنید.

عوارض جانبی مصرف عرق یونجه

اگرچه یونجه و عرق یونجه احتمالاً برای اکثر افراد بی خطر هستند، اما ممکن است برای برخی افراد عوارض جانبی مضری ایجاد کنند.

اگر باردار هستید

از آنجایی که عرق یونجه، جوانه‌های خام یونجه و محصولات مکمل مشتق‌شده از دانه‌های یونجه با خطرات بالقوه ایمنی غذایی همراه هستند (مانند مخزنی برای پاتوژن‌های موجود در غذا مانند E. coli، سالمونلا و لیستریا) ، افراد باردار بهتر است از این محصولات اجتناب کنند.

اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنید

عرق و جوانه یونجه سرشار از ویتامین K هستند. اگرچه این ویتامین برای اکثر افراد مفید است، اما می‌تواند برای آنهایی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند، خطرناک باشد. دوزهای بالای ویتامین K می‌تواند باعث شود که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین اثر کمتری داشته باشند. بنابراین، برای افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند، مهم است که از ایجاد تغییرات بزرگ در سطح مصرف ویتامین K بدن خود اجتناب کنند.

اگر اختلال خود ایمنی دارید

مواردی گزارش شده است که مکمل‌های یونجه باعث فعال شدن مجدد لوپوس در برخی افراد می‌شوند. اعتقاد بر این است که این امر به دلیل اثرات احتمالی محرک سیستم ایمنی اسید آمینه L-cavanine است که در یونجه یافت می‌شود. بنابراین، به کسانی که مبتلا به لوپوس یا سایر اختلالات خودایمنی هستند، توصیه می‌شود از مصرف عرق یونجه اجتناب کنند.

طریقه مصرف عرق یونجه برای افزایش وزن

همانطور که گفته شد، برای اثربخشی عرق یونجه برای افزایش وزن، می‌توان یک فنجان کوچک از آن را دو بار در روز در هنگام صبح و عصر به صورت خالص میل کرد. با این حال شما می‌توانید آن را با آب و حتی شیر نیز مخلوط کنید تا مزه‌ی بهتری داشته باشد. بهتر است این کار را فقط برای دو هفته ادامه دهید. گفته می‌شود که پس از 2 هفته، برای 45 الی 60 روز بهتر است مصرف عرق یونجه متوقف شود.

همان طور که گفته شد، عرق یونجه برای افزایش وزن مفید است، به کاهش کلسترول کمک می‌کند و همچنین ممکن است برای مدیریت قند خون و تسکین علائم یائسگی مفید باشد. این ماده‌ی غذایی حاوی آنتی اکسیدان‌ها و همچنین مواد مغذی مانند ویتامین K، مس، فولات و منیزیم است و بسیار کم کالری می‌باشد. اما برخی از افراد ممکن است لازم باشد تا از خوردن یونجه و مشتقات آن اجتناب کنند، از جمله زنان باردار، کسانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند و کسانی که دارای اختلالات خود ایمنی هستند. با اینکه هم اکنون تحقیقات بیشتر و با کیفیت‌تری در مورد عرق یونجه مورد نیاز است، اما این ماده به عنوان یک غذا یا مکمل برای ارتقای سلامتی، نوید زیادی را از خود نشان می‌دهد.

منبع ++++++++

عرق یونجه برای افزایش وزن؛ حقیقت یا دروغ! - 10 - عرق یونجه برای افزایش وزن - رژیم چاقی

مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 4.4 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
- 1403/02/13

ایا انطوبیاوفراسیون برای چاق شدن مناسب هستن وسوال دیگه ایا مصرف رازیانه برای چاق شدن سینه وباسن موثر

کارشناس به اندام 1403/02/14

نه عزیزم تاثیری روی چاقی داره به هیچ عنوان در مصرفش زیاده روی نکنید عوارض داره

-محمد 1403/01/12

با سلام وقت بخیر بنده تمامی راهایی که مربوط به افزایش وزن بوده را امتحان کردم و نتیجه نگرفتم الان چندین سال هست استپ وزنی گرفتم خواستم راهنمایی کنید که چکار کنم که نتیجه کافی گرفته باشم

کارشناس به اندام 1403/01/13

سلام وقت بخیر عزیزم هیچ مشکلی نباشه با رژیم وافزایش دریافتی بیشتر وزن بالا میده روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

-جم 1403/01/03

سلام من نوروز اسکین (راکوتان) مصرف میکنم با عرق یونجه تداخل نداره؟

کارشناس به اندام 1403/01/04

سلام عزیزم احتمالش هست چون اثر روی بدن همه یکسان نیست

- 1402/11/30

سلام عرق یونجه گرفتم واسه چاقی صورت صبحها قبل از غذا یا بعد از غذا ممنونم

کارشناس به اندام 1402/12/01

سلام عزیزم اشتها رو باز میکنه به تنهایی که شما رو چاق نمیکنه بعد غذا بخورید

zinab 1402/11/17

سلام ببخشید من عرق یونجه رو مصرف کنم، حتما چاق میشم؟!

کارشناس به اندام 1402/11/18

سلام عزیزم اشتها رو کمی بیشتر میکنه شما و به تنهایی چاق نمیکنه

۰ 1402/11/13

سلام صبح اگه عرق یونجه رو ناشتا مصرف کنیم اشکال داره

کارشناس به اندام 1402/11/14

سلام عزیزم میتونه حساسیت ایجاد کنه چون تاثیر برای همه یکسان نیست در طول روز مصرف کنید

-حدیثه 1402/09/29

سلام آیا عرق یونجه با فارماژلیتان تداخل دارویی دارد

کارشناس به اندام 1402/09/30

سلام عزیزم احتمالش هست

فرهاد 1402/09/10

تاثیرچاقی عرق یونجه دائمیه یابامصرف نکردنش بازبرمیگردیم ب وزن قبل

کارشناس به اندام 1402/09/11

عزیزم بستگی به بدن شما داره دربعضی افرادهیچ اثری رو نداشته وبالعکس

-شهناز 1402/08/09

سلام عرق یونجه برای دیابت چقدر باید مصرف بشه من نمیخوام چاق بشم

کارشناس به اندام 1402/08/10

سلام عزیزم یکی دوبار در هفته به اندازه یک استکان استفاده کنید

علی 1402/08/08

سلام میشه عرق یونجه رو با دلستر ترکیب کنیم و بخوریم؟

کارشناس به اندام 1402/08/09

سلام نه عزیزم جداگانه استفاده کنید

-شکیلا 1402/07/02

سلام وقتتون بخیر مطالب مختلفی در مورد مصرف عرق یونجه خوندم کدومش بهتره؟ در روز چقدر عرق یونجه مصرف کنم؟ قبل غذا یا بعد غذا؟؟

کارشناس به اندام 1402/07/03

سلام عزیزم برای چه منظوری افزایش وزن ؟ روزی یک فنجان قبل غذا بخورید

-سودا 1402/06/16

سلام من ۲۰ ساله ام ۵۳ کیلو هستم عرق یونجه میخورم تا چاق بشم میشه لطف کنین بگین کنارش باید چجور رژیم بگیرم که چاق بشم مرسی ممنون

کارشناس به اندام 1402/06/17

سلام عزیزم برای دریافت رژیم چاقی روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

- 1402/06/11

سلام من 14سالمه قدم 153سانت هست و هنوز هم پروئید نشدم از عرق یونجه و پودر جو کنم هم استفاده میکنم حدوداً 12روز هست و کنی هم چاق شم میخام بدونم که در آینده هم اگه بخورم اشتهام خوب میشه که چاق بشم

کارشناس به اندام 1402/06/12

سلام عزیزم روی اشتهای شما تاثیر داشته کنارش دریافت کالری رو بالا ببرید وزن میره بالا

-هما 1402/06/04

سلام و عرض ادب آیا عرق یونجه یبوست را درمان میکنه؟

کارشناس به اندام 1402/06/05

سلام چون فیبر بالایی داره برای یبوست خوبه

-علی احمد 1402/05/29

سلام اقای دکترگفتن بعدازغذاخرمابخورچاق میشی من تادوماه این کارانجام دادم امانتیجه نداگفتن مخمربخورمصرف کردم بازم نشدمن خیلی ازلاغری خودم نازاحتم خواهش میکنم کمکم کنیدوزمالی خوبی ندارم

کارشناس به اندام 1402/05/30

سلام عزیزم بهتره چکاب وازمایش بدین شاید مورد کوچیکی مثل کم خونی مانع وزن گرفتن شما باشه مخمر چاق نمیکنه به هضم و اشتها شما کمک میکنه کنارش باید رژیم باشه

-فاطمه 1402/05/18

سلام من سینه های کوچیکی دارم ی دوستی گفته عرق یونجه توی بزرگ شدن سینه هاش خیلی تاثیر داشته تا چه حد درسته؟

کارشناس به اندام 1402/05/19

سلام عزیزم تاثیری نداره

-باران 1402/04/19

سلام من دو هفتست ک از عرق یونجه استفاده میکنم و صورتم یه کم چاق شده ولی میگن اگه از دو هفته بیشتر مصرف بشه لاغر میکنه الان موندم ک ایتفاده کنم یا قطع کنم مصرفشو ممنون میشم کمکم کنید

کارشناس به اندام 1402/04/20

سلام عزیزم کاملا موقتی هست زیاده روی در خوردنش هم توصیه نمیشه میتونه حساسیت ایجادکنه اثربرای همه یکسان نیست

-فرنوش 1402/04/16

سلام وقت بخیر . من کم کاری تیروئید دارم مصرف عرق یونجه مضر هست یا خیر؟

کارشناس به اندام 1402/04/17

سلام عزیزم اعتدال در مصرف باید رعایت بشه در بعضی افراد حساسیت ایجاد میکنه

-مرضیه 1402/04/15

سلام خسته نباشید من لرزش دس دارم این باعث شده من از همه چی بگذرم چون خجالت میکشم کسی ببینه دستام میلرزه بنظرتون عرق یونجه خوبه ؟؟

کارشناس به اندام 1402/04/16

سلام سلامت باشید عزیزم با متخصص مشورت کنید

- 1402/03/30

سلام من یک ماه استفاده میکنم ولی فرقی نداشته باید ادامه بدم یا نه

کارشناس به اندام 1402/03/31

سلام عزیزم کمی اشتها رو باز میکنه برای چاق شدن شما باید رژیم غذایی رو داشته باشید میتونین روی لینک بزنید وثبت نام برنامه برای افزایش وزن و انجام بدین