آیا ورزش هایی برای افزایش وزن وجود دارند؟

همانطور که ورزش به برخی افراد در کاهش وزن کمک می کند در افزایش وزن سالم نیز تاثیر گذار است. افراد برای افزایش وزن و بافت عضلانی و یا کاهش وزن ورزش می کنند. مطمئن نیستید که دچار کمبود وزن هستید یا خیر؟ می توانید از این لینک استفاده کنید. یکی از مهمترین گام ها […]

ورزش هایی برای افزایش وزن
میانگین امتیاز 4.2 از 5

زمان مطالعه 16 دقیقه

تعداد بازدید 42609

تاریخ انتشار

همانطور که ورزش به برخی افراد در کاهش وزن کمک می کند در افزایش وزن سالم نیز تاثیر گذار است. افراد برای افزایش وزن و بافت عضلانی و یا کاهش وزن ورزش می کنند. مطمئن نیستید که دچار کمبود وزن هستید یا خیر؟ می توانید از این لینک استفاده کنید. یکی از مهمترین گام ها برای افزایش حجم بدن ورزش منظم است. درست مانند کاهش وزن، افزایش وزن نیز باید بخشی از برنامه باشد.

در ادامه می خواهم نکات و ورزش هایی را به شما آموزش دهیم که به افزایش وزنتان کمک می کنند. تمام این ورزش ها ساده هستند و با کمترین امکانات و از همین امروز می توانید انجامشان دهید.

ورزش هایی برای افزایش وزن

ورزش هایی برای افزایش وزن : مخصوص خانم ها و آقایان

بدن خانم ها و آقایان به صورت متفاوتی چربی ها را ذخیره و بافت عضلانی را توزیع می کنند. پس روی ورزش هایی تمرکز کنید که با توجه به نوع بدنتان بهترین نتایج را به شما می دهند.

ورزش هایی برای افزایش وزن ؛ حرکت شنا

حرکت شنا بسیار ساده است و به ساخت عضله در قسمت بازوها و شانه ها کمک می کند. حرکت شنا را به این شکل انجام دهید:

1- رو به زمین دراز بکشید.

2- دست های خود را روی زمین قرار دهید، کف دست ها صاف باشد، بازوها خارج از بدن و در دو سمت قرار بگیرند و دست ها به اندازه عرض شانه باز باشند.

3- به آرامی بدن خود را به سمت بالا بکشید تا زمانی که دست ها کاملا باز شوند. کمر و پاها را صاف نگه دارید طوری که بدنتان یک خط مستقیم را بسازد.

4-  به آرامی خود را پایین بیاورید تا زمانی که بینی نزدیک به زمین شود.

5- به هر اندازه که احساس می کنید راحت هستید ادامه دهید.

ورزش هایی برای افزایش وزن ؛ بارفیکس

برای انجام این کار به یک میل بارفیکس یا جسم استوانه ای محکم نیاز دارید. این حرکت روشی ساده برای افزایش عضلات قسمت بازو و شانه ها است.

1- با دو دست میل بارفیکس را بگیرید. کف دست ها باید رو به جلو باشد. دست ها را به عرض شانه باز کنید.

2- خود را به اندازه بالا بکشید تا از میله آویزان شوید یعنی پاها زمین را لمس نکنند و دست ها صاف باشند.

3- به بالا کشیدن خود ادامه دهید تا زمانی که چانه به بالای میل بارفیکس برسد.

4- به آرامی خود را پایین بیاورید طوری که دستها دوباره صاف شوند.

5- هر چقدر که می خواهید این کار را تکرار کنید.

ورزش هایی برای افزایش وزن

ورزش هایی برای افزایش وزن ؛ اسکات

این ورزش به ساخت عضله در قسمت باسن و پاها به خصوص در قسمت عضلات چهار سر کمک می کند.

1- صاف بایستید طوری که پاها به اندازه ران ها باز باشد.

2- دست ها را روی ران ها قرار دهید و عضلات شکم را منقبض کنید.

3- تنها با استفاده از پاها خود را پایین بیاورید و به این شکل حرکت را شروع کنید، درست مانند اینکه می خواهید بنشینید، این کار را ادامه دهید تا زمانی که باسن با زمین موازی شود. بالا تنه را تا جای ممکن بی حرکت نگه دارید.

4- خود را بالا بکشید و به حالت ابتدایی بازگردید.

5- هرچند باری که می توانید حرکت را تکرار کنید.

ورزش هایی برای افزایش وزن ؛ لانگز

این ورزش را می توانید هر جایی انجام دهید. لانگز برای حجم دهی و افزایش بافت عضلانی پاها و باسن بسیار مناسب است.

1- صاف بایستید، عضلات باسن را منقبض کنید.

2- یک پا را باز کنید طوری که گویا می خواهید یک گام بردارید سپس به سمت جلو زانو بزنید، این کار را تا زمانی که زانو در حالت 90 درجه قرار بگیرد ادامه دهید.

3- پاشنه پا را به سمت عقب فشار دهید تا دوباره به بالا برگردید.

4- تا هر اندازه که احساس می کنید می توانید با یک پا حرکت را تکرار کنید.

5- با پای دیگر حرکت را تکرار کنید.

ورزش هایی برای افزایش وزن ؛ پرس هالتر روی نیمکت

برای انجام این حرکت به یک نیمکت صاف برای دراز کشیدن و یک میل هالتر نیاز دارید. با توجه به قدرت عضلانی روی میله وزنه قرار دهید و بیش از حد سنگینش نکنید چون ممکن است آسیب ببینید.

حرکت پرس هالتر روی نیمکت به ساخت شانه ها، عضلات سه سر و عضلات سینه کمک می کند. این حرکت برای بالا بردن حجم بسیار مناسب است. هرچه مقدار وزنه بالاتر برود میزان عضله سازی تان نیز بیشتر می شود.

اگر  تازه کار هستید بهتر است این حرکت را با مراقبت فردی دیگر انجام دهید.

1- روی نیمکت به پشت دراز بکشید. اگر نیمکت جایی برای نگه داشتن هالتر دارد صورتتان درست رو به هالتر قرار بگیرد. اگر جایی برای نگه داشتن میله نیست هالتر را با احتیاط نگه دارید و به آرامی روی نیمکت دراز بکشید تا زمانی که احساس راحتی کنید.

2- اگر جایی برای نگه داشتن هالتر هست با دو دست از جمله انگشت های شست هالتر را بگیرید. بابت باز کردن انگشتان خود نگران نباشید.

3- دست های خود را باز کنید تا هالتر از جای خود بلند شود.

4- به آرامی دست های خود را پایین بیاورید تا هالتر پایین و روی سینه بیاید.

5- به آرامی دست های خود را صاف کنید و هالتر را دوباره به بالا ببرید. اگر جایی برای گذاشتن هالتر نیست مطمئن شوید که قدرت کافی برای نشستن پس از انجام حرکت را دارید.

6- بخش 4 و 5 را هر تعداد دفعه ای که احساس می کنید می توانید، تکرار کنید.

ورزش هایی برای افزایش وزن

ورزش هایی برای افزایش وزن ؛ پرس بالای سر

برای انجام این ورزش به یک هالتر نیاز دارید. پرس بالای سر کمک می کند عضلات بازو، شانه ها، کمر، شکم و پا حجم بگیرند.

1- هالتر را با دو دست بگیرید، فاصله بین دست ها به اندازه عرض شانه ها باشد.

2- هالتر را درست مقابل بالای سینه برابر با شانه ها بالا ببرید.

3- به آرامی هالتر را بالای سر ببرید تا زمانی که دست ها صاف شوند. آرنج های خود را قفل نگه دارید و درست مانند شراگ (حرکت ورزشی) شانه ها را بالا بکشید.

4- به آرامی هالتر را تا ارتفاع شانه ها پایین بیاورید.

5- گام سوم و چهارم را تا هر مقدار می توانید تکرار کنید.

از چه ورزش هایی بپرهیزیم؟

برای افزایش وزن ورزش های ایروبیک و کاردیو را به حداقل برسانید. این ورزش ها برای سوزاندن چربی و قوی کردن عضلات و نه حجم دهی هستند. با این حال مجبور نیستید کاملا از انجامشان پرهیز کنید. برای قوی کردن عضلات می توانید به صورت متعادل انجامشان دهید.

برای حجم گرفتن چه چیزی بخوریم؟

با بیشتر غذا خوردن اضافه کردن وزن کاره سختی نیست اما از آنچه می خورید آگاه باشید تا افزایش وزن سالمی را تجربه کنید. رژیم غذایی که قرار است موجب حجم گرفتنتان شود دارای چربی های سالم، پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده باشد که سبب عضله سازی و بدست آوردن انرژی سوزانده شده شود.

می توانید برخی از غذاهای لیست پایین را امتحان کنید:

 • پروتئین های کم چرب مانند مرغ و ماهی
 • گوشت قرمزی که هورمون رشد نداشته باشد
 • تخم مرغ
 • لبنیات پرچرب مانند شیر کامل و ماست یونانی پر چرب
 • میوه های سرشار از چربی مانند آووکادو
 • آجیل هایی مانند بادام
 • کره بادام زمینی
 • نان های سبوس دار و درست شده با گندم کامل

برای شروع از آنچه در طول روز می خورید یادداشت برداری کنید. بعد از اینکه این موارد را بررسی کنید خودتان متوجه خواهید شد در روز به اندازه غذا نمی خورید و یا آنچه می خورید مواد مغذی لازم برای سالم نگه داشتنتان را ندارند.

ورزش هایی برای افزایش وزن

تغییر در سبک زندگی

افزایش وزن چیزی بیشتر از غذا خوردن و ورزش کردن است. برای اینکه مطمئن شوید غذا خوردن و ورزش کردنتان واقعا نتیجه می دهد این تغییرات را در سبک زندگی خود اعمال کنید:

 • به اندازه بخوابید: سعی کنید شب ها حداقل 6 تا 8 ساعت بخوابید.
 • استرس خود را کاهش دهید: استرس موجب ترشح کورتیزول می شود و افزایش وزن ناسالم یا حتی کاهش وزن ناگهانی شود. مدیتیشن، ماساژ و یا گذراندن وقت با عادات مورد علاقه تان به کاهش استرس کمک می کند.
 • کاهش یا توقف عادات بد: به هیچ وجه الکل مصرف نکنید. اگر هم سیگار می کشید آن را ترک کنید. این کار ممکن است دشوار باشد اما می توانید با کمک پزشکتان کم کم انجامش دهید.
 • برای خود اهداف قابل دسترس ایجاد کنید: شروع بسیار سخت یا خیلی سریع ممکن است موجب شود کم بیاورید و اصلا برایتان خوب نیست. با اهداف کوچک شروع کنید، هر بار تعداد تکرار حرکاتتان را افزایش دهید و به مرور پیشرفت کنید.
آیا ورزش هایی برای افزایش وزن وجود دارند؟ - 11 - ورزش هایی برای افزایش وزن - ورزش تناسب اندام

مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 4.2 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-نگار 1402/05/20

سلام من از پودر اشتهااور استفاده میکنم یه مدتیه که حالت تهوع دارم از غذا بدم میاد حتی ممکنه استفراغ کنم امکانش هست بهم بگید چه قرصی بخورم تا حالت تهوع کاهش پیدا کنه استفراغ کنم یا چی مصرف کنم تو خونه که حالم خوب بشه

کارشناس به اندام 1402/05/21

سلام عزیزم به دلیل مصرف این پودر میتونه باشه قطعش کنید تا حالتون خوب بشه

-نسا 1402/04/16

سلام من ۲۲ سالمه ۳۷ کیلوام و ۱۶۴ قدمه خیلی زیاد استرسی ام روز به روز وزنم کم میشه چیکار کنم😔خواب هم ندارم غذا نمیتونم بخورم خیلی اشتهام کمه هیچی نمیخورم

کارشناس به اندام 1402/04/17

سلام عزیزم استرسی که دارین بی اشتهاتون کرده حتما با روانشناس مشورت کنید باید ریشه ای این مشکل حل بشه

-عسل 1402/04/05

سلام من 18 سالمه قدم 158 هست ولی کمبود وزن زیادی دارم میشه بگید چه ورزشی برای افزایش وزن خوبه؟ و چه برنامه غذایی بایدداشته باشم؟

کارشناس به اندام 1402/04/06

سلام عزیزم ورزش صرفا وزن وبالا نمیبره همون طور که لاغر نمیکنه باید رژیم غذایی داشته باشید مشکل داخلی نباشه با رژیم میشه وزن وافزایش بدین روی لینک بزنید وثبت نام کنید

A 1401/06/28

سلام من 17سالمه و 48وزنم کیک بوکسینگ کار میکنم لاغر شدم و میخواهم چاق شوم چه کنم

کارشناس به اندام 1401/06/29

سلام دوست ورزشکار برای افزایش وزن مواد پروتئینی سالم به همراه کربوهیدرات استفاده کن و از یه رژیم اصولی افزایش وزن استفاده کن برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم به این لینک مراجعه کن

علیون 1400/10/19

سلام به امید صحتمندی همه من 29 ساله استم وزنم هم 49 است میخواهم کمی وزن بگیرم اما خوش اندام هم باشم نظر تان را میخواهم لطفا

کارشناس به اندام 1400/10/20

سلام دوست عزیز مصرف مولتی ویتامین و اهن و زینک رو افزایش بدید تا هم اشتها و هم وزنتون اضافه بشه و در کنار اون هم برای زیبایی اندامتون حتما ورزش کنید میتونید از رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم استفاده کنید برای دریافت این رژیم به این لینک مراجعه کنید

بهنوش 1400/10/02

سلام وقتتون بخیر. من ۲۵ ساله هستم و ۴۵ کیلو وزن دارم. با توجه به مطالعاتی که داشتم حدس میزنم که سوداوی هستم چون اکثر ویژگی‌های سوداوی‌ها رو دارا هستم. چه کارهایی برای افزایش وزن انجام بدم؟

کارشناس به اندام 1400/10/06

سلام بهنوش خانم عزیز برای افزایش وزن مصرف غذاهای پرکالری و سالم مثل حبوبات و سیب زمینی و ماکارونی رو افزایش بده از مولتی ویتامین‌ها وآهن و زینک استفاده کن برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی هم به این لینک مراجعه کن

A.M 1400/09/23

سلام...۱۷ سالمه و وزنم ۴۵ کیلو و قدم ۱۷۶...از هر نوع غذایی برای افزایش وزنم استفاده میکنم ولی از بچگی لاغر هستم و خیلی ورزش و تلاش کردم که بی ثمر بوده..لطفا بگید چکار کنم؟🙏

کارشناس به اندام 1400/09/28

سلام دوست عزیز سعی کن از مواد غذایی پرکالری و سالم بیشتر استفاده کنی مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات آهن و مولتی ویتامین و زینک ویتامین سی مصرف کن از یه رژیم اصولی افزایش وزن استفاده کن برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

الماس 1400/07/03

سلام 21 سالمه با قد 170 و وزن 49 چه کار کنم که وزنم را بالا ببرم

کارشناس به اندام 1400/07/22

سلام دوست عزیز با مصرف مواد غذایی پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی میتونی به افزایش وزن برسی مصرف شربتهای مولتی ویتامین و آهن و زینک میتونه بهتون در افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزنتون کمک کنه برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

پری 1400/06/21

سلام من دخترم۱۴سالمه قدم۱۶۶و وزنمم۴۶خیلی دوست دارم چاق بشم به خصوص ران هام چون همه مسخرم میکنن چیکار کنم هرچی زودتر چاق بشم؟

کارشناس به اندام 1400/07/07

سلام دوست خوبم برای افزایش وزن غذاهای پرکالری و سالم مصرف کن مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات و از آهن و زینک و مولتی ویتامینها برای افزایش اشتها و افزایش وزنت کمک بگیر

فاطمه 1400/06/08

سلام من قد و وزنم متناسبه با دکتر تغذیه به تناسب رسیدم میخواستم بدونم ورزش کنم دوباره کاهش وزن دارم یاخیر؟

کارشناس به اندام 1400/06/23

سلام فاطمه خانم عزیز با ورزش تا حدودی کاهش وزن داری ولی بستگی به نوع تغذیت داره که میزان کاهش وزنت چقدر باشه

سلام ببخشید من قدم 1۶۵هست وزنم هم ۴۶ چی کار کنم که چاق بشم کمی با این ورزش ها می تونیم چاق بشیم؟ 1400/05/31

سودا

sari 1400/05/05

سلام برای افزایش وزن چه زمان هایی ورزش انجام بدم؟

کارشناس به اندام 1400/05/31

دوست خوبم برای افزایش وزن مهمتر از زمان ورزش تغذیه ی قبل و بعد از اون هست. اگه قبل از ورزش کربوهیدرات و بعد از اون کربوهیدرات + پروتئین فراوان مصرف کنید به خوبی می تونید وزنتون رو اضافه کنید.

نم 1400/04/24

سلام من 13سالمه وزنم 49کیلو هست قدم 169 هر کاری میکنم نمیتونم چاق بشم

کارشناس به اندام 1400/05/05

سلام دوست خوبم برای افزایش وزن باید غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات بیشتر بخوری برای افزایش اشتها که باعث افزایش وزن میشه میتونی از مولتی ویتامینهاو آهن و زینک استفاده کنی میتونی از رژیم کودک و نوجوان دکتر کرمانی هم که مخصوص سن خودته استفاده کنی برای دریافت رژیم کودک دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

سمیرا 1400/03/24

خورن سیب زمینی خام برای چاقی خوبه؟

کارشناس به اندام 1400/03/27

لام دوست خوبم پخته بهتره

.. 1400/03/17

سلام خسته نباشید ۱۷ سالمه و قدم ۱۶۵و وزنم ۴۵ کیلو چکار کنم هرکار میکنم نمیتونم 😭😭

کارشناس به اندام 1400/03/19

سلام دوست عزیز برای افزایش وزن باید مولتی ویتامین استفاده کنید سیب زمینی و ماکارونی به همراه غذاهای پرکالری و مفید میتونه به شما کمک زیادی بکنه برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

سارا 1400/02/24

سلام من 14 سالمه وزنمم 39 کلیو گرمع چیکار کنم کمی چاق تر بشم و به وزن ایده آل برسم

کارشناس به اندام 1400/03/05

سلام دوست عزیز برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

حدیث اکبری 1400/02/02

سلام من ۲۰سالمه قدم۱۶۸و وزنم۴۳ تقریبا ۱۱,کیلو کمبود وزن دارم چ آزمایشی باید بدم تا بفهمم مشکلی تو سیستم گوارش و بدنم هست یا از رژیم غذاییمه؟

کارشناس به اندام 1400/02/27

سلام دوست عزیز به متخصص داخلی مراجعه کنید بعد از معاینه آزمایشهای لازم رو انجام بدید

یوسف ترشیزی 1400/01/22

سلام آقای دکتر وزن بنده ١۶٩ هستش و وزنم ۴٩ کیلو هست و ‌BMI بنده 17 هست و 13 کیلو کمبود وزن دارم اگر لطف کنید و بگید که چکار کنم تا به وزن ایده آل خود برسم باتشکر

کارشناس به اندام 1400/02/14

سلام دوست عزیز برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

الناز 1400/01/17

سلام اقای دکتر من ۱۹سالمه و قدم ۱۷۱ و وزنمم ۴۰کیلوگرم ایت و لاغرم پیشنهاد شما برای اینکه بتونم چاق بشم چیه؟

کارشناس به اندام 1400/02/08

سلام دوست خوبم برای افزایش وزن باید از یه رژیم درست و اصولی استفاده کنید برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

طاهری 1399/12/11

سلام خسته نباشید،دخترم نه سال ونه ماهشه.وزنش ۲۸کیلو وقدش ۱۳۳هست.bmi15 خیلی استخونی ولاغر به چشم میزنه.یک ساعت طول میکشه که غذاشو بخوره. میشه لطفا راهنمایی کنید

کارشناس به اندام 1400/01/28

سلام دوست عزیز اینکه غذاخوردنش طولانی میشه مشکلی ایجاد نمیکنه ولی برای افزایش وزنش می تونید به این لینک مراجعه کنید و از رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی استفاده کنید