میزان تاثیر داروی گیاهی لاغری بر کاهش وزن چقدر است؟

اگر وسوسه شده‌‌اید برای کاهش وزن از داروی گیاهی لاغری استفاده کنید؛ باید چند نکته مهم را بدانید. درباره داروی گیاهی برای لاغری اطلاعات ضد و نقیضی وجود دارد. بعضی مقاله‌ها شواهدی که برای تایید تاثیر داروی گیاهی برای لاغری شکم ارائه می‌شوند را تایید نمی‌کنند. دسته دیگر مقاله‌ها از خطراتی که قرص‌‌های گیاهی لاغری […]

زمان مطالعه 18 دقیقه

تعداد بازدید 42018

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

داروی گیاهی لاغری
میانگین امتیاز 5 از 5

اگر وسوسه شده‌‌اید برای کاهش وزن از داروی گیاهی لاغری استفاده کنید؛ باید چند نکته مهم را بدانید. درباره داروی گیاهی برای لاغری اطلاعات ضد و نقیضی وجود دارد. بعضی مقاله‌ها شواهدی که برای تایید تاثیر داروی گیاهی برای لاغری شکم ارائه می‌شوند را تایید نمی‌کنند. دسته دیگر مقاله‌ها از خطراتی که قرص‌‌های گیاهی لاغری دارند، صحبت می‌کنند.

طی چند سال گذشته سازمان جهانی غذا و دارو درباره چند داروی گیاهی لاغری تحقیقاتی انجام داد و متوجه شد که تولیدکنندگان این داروها در مواد اولیه  آنها از ماده مخدر استفاد می‌کنند. این موضوع در حالی رخ داد که روی برچسب دارو نامی از این ماده مخدر برده نشده بود. به صورت کلی نمی‌توان از روی برچسب محصولات مطمئن شد که دقیقا چه چیزی مصرف می‌کنید.

داروی گیاهی لاغری چگونه باعث کاهش وزن می‌شوند؟

بیشتر داروهای گیاهی برای لاغری به روش‌های زیر کار می‌کنند:

 • افزایش میزان ادرار و دفع سریع
 • بالا نگه داشتن میزان فعالیت سیستم عصبی و فعالیت بدن (بیشتر داروهای گیاهی برای لاغری شکم حاوی کافئین هستند که سیستم عصبی مغز را فعال نگه می‌دارند.)
 • افزایش میزان سروتونین در مغز (سروتونین هورمونی است که احساس سیری و رضایت را به مغز می‌رساند.)

با این حال دارو‌ گیاهی لاغری برای همیشه شما را لاغر نگه نمی‌دارد. برای تهیه این داروها از مواد زیادی استفاده می‌شود که بسیاری از آنها عوارض جانبی جدی دارند و سلامت را به خطر می‌اندازند. بیشتر کسانی که قرص‌ لاغری می‌فروشند، از عملکرد آنها بی‌خبرند و یا از خطرات جانبی آنها چیزی نمی‌گویند. خیلی از شرکت‌های تولید کننده قرص‌های لاغری و داروی گیاهی برای لاغری شکم، اطلاعات غلطی درباره مزیت‌ این قرص‌ها به مصرف کننده‌ها می‌دهند. به همین دلیل گفته می‌شود که مصرف این داروها روش خطرناکی برای کاهش وزن است.
رکورددار کاهش وزن دکتر کرمانی

انواع داروهای گیاهی لاغری و عوارض آنها

1- داروی گیاهی لاغری کیتوسان

کیتوسان نوعی قند است که از پوسته سفت و بیرونی خرچنگ دریایی، لابستر و میگو گرفته‌ می‌شود. ادعا می‌شود که کیتوسان می‌تواند از جذب چربی‌ها جلوگیری کرده و کلسترول را بهبود ببخشد.

آیا کیتوسان به کاهش وزن کمک می‌کند؟

تحقیقاتی که انجام شده می‌گوید شواهد علمی قطعی مبنی بر کاهش وزن با قند گرفته شده از خرچنگ وجود ندارد. مرکز بین‌المللی غذا و دارو اعلام کرده است که کیتوسان تاثیری بر کاهش وزن ندارد. کیتوسان معمولا عوارض جانبی ندارد، اما بعضی از افراد بعد از مصرف آن شکم‌درد و یبوست را تجربه می‌کنند. اگر به حیوانات صدفی حساسیت دارید، نمی‌توانید از کیتوسان برای کاهش وزن استفاده کنید.

2- داروی گیاهی لاغری کرومیوم پیکولینات

کرومیوم ماده معدنی است که میزان انسولین بدن را افزایش می‌دهد. انسولین برای تبدیل غذا به انرژی در بدن استفاده می‌شود. ادعا شده‌ است که کرومیوم پیکولینات می‌تواند:

 • اشتها را کم کند.
 • کمک ‌کند کالری بیشتری بسوزانید.
 • چربی بدن را کاهش ‌دهد.
 • عضلات بدن‌تان را افزایش دهد.

اما در 24 تحقیقی که روی این داروی گیاهی لاغری انجام شد، مشخص شد این دارو مزیت خاص و تاثیر به سزایی بر کاهش وزن ندارد.

حداقل 35 میکروگرم مصرف کیتوسان در روز برای بزرگسالان مناسب است اما مقدار بالاتر از آن ممکن است خطرات زیر را به همراه داشته باشد:

 • بی‌خوابی
 • تحریک پذیری
 • مشکلات فکری
 • سردرد
 • آسیب به کلیه

اگر مشکل کلیوی دارید نباید از این دارو استفاده کنید.

3- داروی گیاهی لاغری اسید لینولئیک مزدوج

اسید لینولئیک یک داروی گیاهی لاغری معروف است که حاوی نوعی از اسید‌های چرب به اسم اسید لینولئیک مزدوج است. تحقیقات نشان داده‌اند که این اسید چرب به کنترل چربی‌های بدن کمک می‌کند و به شما احساس سیری می‌دهد. نتایج تحقیقات درباره این اسید مختلف است. بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف 1 تا 7 گرم اسید لینولئیک در روز باعث کاهش وزن می‌شود و عضلات بدن را افزایش می‌دهد. اما تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که کلا تاثیری بر کم کردن وزن ندارد.
قرص گیاهی لاغری

4- داروی گیاهی لاغری گلوکومانان

این داروی گیاهی لاغری از گیاه کنجک گرفته شده. گلوکومانان نیز مانند بقیه داروهای گیاهی از طریق جذب فیبر و کاهش چربی‌های بدن به کم شدن وزن کمک می‌کند. تحقیقات اولیه نشان داد که استفاده از گلوکومانان ممکن است بر لاغری تاثیرگذار باشد اما بعد‌ها مشخص شد هیچ اثری بر لاغری ندارد.

اگر قرص گلوکومانان مصرف کنید ممکن است در گلو، مری و یا روده شما گیر کند و راه آن را ببندد. اگر قصد استفاده از این داروی گیاهی برای لاغری را دارید، بهتر است پودر آن را استفاده کنید. همچنین گلوکومانان جذب داروهای دیگر را برای بدن سخت می‌کند. سعی کنید 1 ساعت قبل و یا 4 ساعت بعد از مصرف گلوکومانان، داروهای دیگر را مصرف کنید.

5- داروی گیاهی لاغری عصاره چای سبز

این داروی گیاهی برای کاهش اشتها و افزایش متابولیسم چربی و کالری به کار می‌رود. تعداد کمی به این داروی گیاهی واکنش منفی نشان داده‌اند، با این حال به خاطر وجود کافئین در چای سبز ممکن است با مشکلات زیر مواجه شوید:

 • سر درد
 • مشکلات گوارشی و درد شکم
 • اضطراب
 • بی‌خوابی
 • ضربان نامنظم قلب

6- داروی گیاهی لاغری گوارگام

گوارگام از دانه گیاه گوار گرفته شده است. این گیاه نیز مانند گیاهان قبلی با عدم جذب چربی توسط بدن و ایجاد حس سیری به کاهش وزن کمک می‌کند. گوارگام بیش از هر داروی گیاهی لاغری دیگری مورد مطالعه قرار گرفته و طبق تحقیقات تاثیری بر روند کاهش وزن ندارد. از عوارض جانبی گوارگام می‌توان به نفخ معده و اسهال اشاره کرد.

7- داروی گیاهی لاغری هودیا

این دارو از گیاهی گرفته می‌شود که در صحرای آفریقا رشد می‌کند. از ریشه و ساقه این گیاه در دوران قدیم برای رفع تشنگی و گرسنگی کسانی که در صحرا بودند، استفاده می‌شد. در حال حاضر از هودیا به عنوان کاهش دهنده اشتها یاد می‌شود. هودیا حاوی P57 است. ماده‌ای که گفته می‌شود با ایجاد احساس سیری به کاهش اشتها کمک می‌کند. اما هیچ شواهد قابل اعتمادی نیست که تاثیر این داروی گیاهی برای لاغری شکم  را تایید کند و مصرف آن را بدون ضرر بداند.

8- داروی گیاهی لاغری افدرا

افدرا با نام ماهانگ نیز شناخته می‌شود. این گیاه در شمال آمریکا رشد می‌کند. افدرا حاوی افدرین محرک است. این ماده بسیار نزدیک به ترکیبات ساخته شده در انسان است که در برخی داروها وجود دارد، مانند:

 • سودو افدرین
 • فنیل پروپانولامین

بعد از مشاهده چند مورد با عوارض جانبی شدید، سازمان جهانی غذا و دارو تولید و مصرف قرص‌هایی که در آن از افدریان استفاده شده بود را ممنوع کردند. موارد زیر بعضی از عوارض جانبی افدرا است.

 • سکته قلبی
 • سکته مغزی
 • آریتمی
 • تشنج
 • روان‌پریشی
 • مرگ

شواهد کمی نشان می‌دهند که مصرف افدرا برای مدت زمان کوتاه به کاهش وزن کمک می‌کند اما عوارض جانبی آن خطرناک‌تر از آن است که کسی بخواهد لاغری با افدرا را تجربه کند.
قرص گیاهی لاغری

9- داروی گیاهی لاغری پرتقال تلخ

پرتقال تلخ اصالتا در آفریقا و آسیا کشت می‌شود. همچنین در مدیترانه، کالیفرنیا و فلوریدا نیز رشد می‌کند. پوست میوه پرتقال تلخ حاوی سینفرین، محرک مربوط به افدرین است. این ماده ظاهراً با افزایش کالری سوزی بر لاغری موثر است. بعد از آنکه سازمان جهانی غذا و دارو استفاده از افدرا را در داروها ممنوع کرد، شرکت‌های تولید کننده داروی گیاهی لاغری به سمت پرتقال تلخ رفتند تا از آن برای تهیه داروی گیاهی برای لاغری شکم استفاده کنند. اما هنوز مشخص نیست که آیا پرتقال تلخ بی ضرر است یا خیر.

بعضی از  تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف پرتقال تلخ، فشار خون و ضربان قلب را بالا می‌برد. همچنین مواردی با عوارض جانبی خطرناک پرتقال تلخ در کسانی که آن را به صورت قرص و همراه با کافئین مصرف کرده اند، گزارش شده است.

عوارض داروی پرتقال تلخ شامل موارد زیر است:

 • سکته
 • ضربان نامنظم قلب
 • حمله قلبی
 • مرگ

سازمان جهانی غذا و دارو اعلام کرد که مصرف پرتقال تلخ در دارو‌های لاغری خطر دارد. اگر دچار فشار خون بالا هستید، کافئین یا داروهایی مانند MAO، قرص‌های لاغری و یا داروهای افزایش دهنده‌ی ضربان قلب استفاده می‌کنید، از مصرف پرتقال تلخ بپرهیزید.

10- داروی گیاهی لاغری کتون تمشک

خیلی از داروهای گیاهی برای لاغری شکم از کتون تمشک به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند. تحقیق معتبری بر کتون تمشک و تاثیر آن در کاهش وزن انجام نشده، اما در برخی موارد این دارو به کاهش وزن کمک کرده ‌است.

برخی از افراد پس از مصرف کتون تمشک عوارضی مانند بی‌خوابی، تپش قلب، اضطراب و فشار خون بالا را تجربه کرده‌اند. کسانی که قصد استفاده از کتون تمشک را دارند باید با پزشک مشروت کنند؛ به خصوص اگر بیماری خاصی دارند یا مکمل‌های گیاهی مصرف می‌کنند. خانم‌های باردار و شیرده نباید از این قرص یا هر قرص لاغری دیگری استفاده کنند.

11- داروی لاغری گیاهی فورسکولین

عصاره فورسکولین از گیاه کولیوس گرفته می‌شود و هنوز تحقیقات کافی روی اثر آن در کاهش وزن انجام نشده است. یک تحقیق کوچک نشان داد که ممکن است فورسکلین به کاهش وزن در مردان کمک کند، اما هنوز به تحقیقات بیشتری برای اثبات این نظریه نیاز است. بعضی از داروسازها متعقدند که داروهای گیاهی لاغری طیف گسترده‌ای از عوارض جانبی را به دنبال دارند. به نظر می‌آید فروسکولین ضرری نداشته باشد، اما کسانی که برای مدت طولانی از این دارو استفاده می‌کنند باید مراقب عوارض جانبی مانند افت فشار خون، افت ضربان قلب و اسهال باشند.

حرف آخر

قبل از مصرف هر نوع داروی گیاهی لاغری با پزشک خود مشورت کنید. بعضی از داروهای گیاهی برای لاغری ممکن است برای عده‌ای بی خطر و برای عده دیگر عوارض جانبی شدید به همراه داشته باشد. قبل از مصرف هر داروی گیاهی برای لاغری شکم تحقیق کنید و اطلاعات کافی درباره اثرات و عوارض جانبی آن بدست آورید. درست است که بعضی افراد با مصرف قرص‌ها و داروهای گیاهی لاغری به کاهش وزن‌شان سرعت داده‌اند، اما همچنان بهترین و سالمترین راه برای کاهش وزن پیروی از یک رژیم غذایی کم کالری و ورزش مدوام است.

با داروی گیاهی لاغری می‌تونم وزن کم کنم؟
داروهای گیاهی با دفع چربی‌ به کاهش وزن کمک می‌کنن، اما ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین D رو هم با خودشون دفع می‌کنن و بعد از یه مدت بدنتون دچار کمبود ویتامین‌ می‌شه.
یادتون باشه برای تناسب اندام، یه رژیم غذایی اصولی و ورزش همچنان حرف اول رو می‌زنه.

بی‌خطر‌ترین راه رو برای کاهش وزن انتخاب کن
برای دریافت رژیم کلیک کن
call-to-action
میزان تاثیر داروی گیاهی لاغری بر کاهش وزن چقدر است؟ - 10 - داروی گیاهی لاغری - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1399/09/15

نویسنده: مریم اصیلی

این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
آرمیتا 1400/07/07

لطف کنید رژیم یه روز رو بگید تا بدونیم به چه صورته،مثلا تو یه روز صبحانه ونهار وشام چه چیزهایی بخوریم،چیزایی که شما میگید،یا چیزایی که قبلا میخوردیم فقط به مقدار کم

کارشناس به اندام 1400/07/27

سلام دوست عزیز برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

مهدی 1400/03/02

خیلی خوبه