آیا قرص فلوفیت یا نوتریفیت لاغر می کند؟

امروزه داروها و رژیم های غذایی زیادی برای رسیدن به کاهش وزن وجود دارند. استفاده خودسرانه و بدون مشورت پزشک خطرناک است و عوارضی جبران ناپذیر برای بدن به وجود می آورد. یکی از داروهایی که به تازگی مورد استقبال قرار گرفته است قرص نوتریفیت معروف به فلوفیت است که در این مقاله درباره تاثیر […]

قرص فلوفیت
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 25421

تاریخ انتشار

امروزه داروها و رژیم های غذایی زیادی برای رسیدن به کاهش وزن وجود دارند. استفاده خودسرانه و بدون مشورت پزشک خطرناک است و عوارضی جبران ناپذیر برای بدن به وجود می آورد. یکی از داروهایی که به تازگی مورد استقبال قرار گرفته است قرص نوتریفیت معروف به فلوفیت است که در این مقاله درباره تاثیر آن در کاهش وزن صحبت خواهیم کرد.

قرص فلوفیت

قرص فلوفیت یا نوتریفیت چیست؟

قرص فلوفیت یا نوتریفیت مکملی است که به دلیل وجود 1000 میلی گرم اسید لینولئیک کونژوگه(CLA ) مدعی است که وزن و چربی بدن را کاهش می دهد. سازندگان این قرص می گویند بدون اینکه رژیم سختی بگیرید و یا بدون فعالیت بدنی بسیار زیاد وزنتان را پایین بیاورد، لاغر شوید. چنین ادعایی بسیار وسوسه بر انگیز است اما آیا صحت دارد؟ بیایید با اصلی ترین ماده موجود در قرص لاغری فلوفیت آشنا شویم.

CLA (اسید لینولئیک کونژوگه ) چیست؟

CLA به صورت طبیعی توسط حیوانات علف خوار تولید می شود. گاوها و دیگر حیوانات نشخوار کننده مانند بز و آهو آنزیمی خاص در سیستم گوارشی خود دارند که اسید چرب های امگا 6 در گیاهان را به CLA تبدیل می کند. سپس CLA در عضلات و شیر حیوانات ذخیره می شود  و  فرم های مختلفی دارد اما دو نوع مهم آن عبارتند از C9، t11 (cis-9, trans-11 ) و t10، c12 (trans-10, cis-12 ).

C9, t11 در غذاها فراوان است به همین دلیل t10, c12 بیشتر در مکمل های CLA و داروهایی مانند قرص فلوفیت پیدا می شود. t10, c12 نیز در غذاها البته در مقادیر بسیار کمتر وجود دارد. عبارت ترانس نشان می دهد این اسید چرب در واقع یک چربی ترانس است اما چربی های ترانسی که به صورت طبیعی در گوشت و لبنیات یافت می شود با آنچه به صورت صنعتی تولید می شود خیلی فرق می کند. چربی های ترانسی که به صورت صنعتی تولید می شوند با بیماری های قلبی در ارتباط هستند در حالی که چربی های ترانس طبیعی می توانند برایتان خوب باشند. CLA یک اسید چرب ضروری نیست، بنابراین لازم نیست آن را از رژیم غذایی تان بدست بیاورید. بسیاری از مردم مکمل های CLA به دلیل تاثیر چربی سوزی مصرف می کنند.

CLAبرای کاهش وزن آنچنان تاثیر گذار نیست

بسیاری از پژوهش های انجام شده بر روی حیوانات و انسان ها به بررسی تاثیر CLA بر چربی سوزی پرداختند. نتایج نشان دادند پتانسیل چربی سوزی آن روی حیوانات بسیار بیشتر از انسان ها بوده است.

قرص فلوفیت

CLA موجب کاهش چربی در حیوانات می شود

پژوهش ها نشان دادند CLA با افزایش مقدار آنزیم هایی خاص و پروتئین هایی که در فرآیند تجزیه چربی ها دخالت دارند موجب کاهش چربی بدن می شوند. در پژوهشی روی موش ها محققان متوجه شدند پس از 6 هفته موش هایی که مصرف مکمل CLA داشتند در مقایسه با گروهی که شبه دارو استفاده می کردند 70 درصد چربی بدنشان کم شده است. همچنین پژوهش های دیگری نشان دادند CLA از اضافه شدن چربی در حیوانات پیشگیری می کند. بررسی ها روی خوک ها نشان داد بر اساس افزایش میزان دوز CLA می تواند بیشتر یا کمتر از اضافه شدن چربی پیشگیری کند. این یافته های چشم گیر در حیوانات موجب شد محققان بخواهند همین آزمایش ها را روی انسان انجام دهند.

تحقیقات روی انسان ها تنها مقدار کمی مزیت برای کاهش وزن را نشان داد

پژوهش ها روی انسان ها نشان دادند CLA تاثیر کمی روی کاهش وزن دارد. در یک بررسی که روی 18 تحقیق با کیفیت از انسان ها انجام شد محققان به نتیجه رسیدند آنهایی که هر روز 3.2 گرم مکمل در روز مصرف می کردند هفته ای 0.05 کیلو گرم از وزنشان کم شد. با اینکه پژوهش ها نشان داد CLA می تواند به کاهش وزن کمک کند اما مجموع این کاهش وزن در ماه تنها نیم کیلو و یا حتی کمتر است. بررسی های دیگری نیز روی تاثیر CLA بر کاهش وزن انسان ها کار کردند. پژوهشی روی تاثیر طولانی مدت CLA بر کاهش وزن کار کرد. در آن افراد روزانه 2.4 تا 6 گرم مکمل CLA استفاده می کردند و سپس بعد از 6 تا 12 ماه تنها توانستند 1.33 کیلو گرم وزن کم کنند.

این پژوهش هم همانند بررسی های قبلی نشان داد که کاهش وزن افراد توسط CLA بسیار کم بود و حتی در کنار ورزش هم نمی تواند تاثیر چشم گیری روی کاهش وزن داشته باشد. بنابراین استفاده از قرص فلوفیت راه حل جادویی برای کاهش وزن نیست.

اگر می خواهید بدانید که آیا در کنار رژیم می توان از قرص های لاغری استفاده کرد یا نه، به توصیه های دکتر کرمانی در این خصوص گوش کنید:

مکمل های CLA می توانند برایتان مضر باشد

سالم بودن مکمل های CLA برای مدت زمان زیادی مورد بحث بود. با اینکه برخی پژوهش ها نشان دادند که این مکمل ها تاثیر منفی ندارد اما بیشتر تحقیقات چیزی خلاف این را گفتند. در دو بررسی جامع مشخص شد مکمل های CLAبا افزایش سطح پروتئین C-reactive و بالا رفتن التهاب بدن در ارتباط هستند. از یک سو التهاب برای مقابله با پاتوژن های مضر یا آغاز ترمیم بافت آسیب خورده بدن اهمیت دارد. از سوی دیگر التهاب مزمن با چندین بیماری از جمله چاقی، سرطان و بیماری قلبی در ارتباط است. همچنین پژوهشی دیگر نشان داد مکمل های CLA با افزایش چشمگیر آنزیم های کبد سبب التهاب یا احتمالا آسیب به کبد می شوند.

مهم است بدانید CLA موجود در لبنیات با این تاثیرات در ارتباط نیست. دلیلش این است که CLA موجود در مکمل ها با آنچه به صورت طبیعی در غذاها است متفاوت است. CLA موجود در گوشت و محصولات لبنی 75 تا 90 درصد از c9, t11 تشکیل شده است و CLA موجود در مکمل ها 50 درصد یا حتی بیشتر از t10, c12 تشکیل شده است. به همین دلیل CLA که از مکمل دریافت می کنید تاثیرات متفاوتی روی سلامت دارد. بنابراین بهتر است مکمل های CLA و داروهایی مانند قرص فلوفیت را برای طولانی مدت یا در دوز بالا مصرف نکنید. رویکرد سالم تر این است که CLA را از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

CLA را از غذا دریافت کنید

تحقیقات بسیاری تا به حال نشان داده است افرادی که CLA خود را از غذا دریافت می کنند کمتر در خطر بیماری هایی نظیر بیماری قلبی و سرطان هستند. محصولات لبنی از منابع اصلی CLA هستند اما این ماده را می توانید در گوشت دام ها نیز پیدا کنید. غذاهایی که بیشترین مقدار CLA را در خود دارند عبارتند از:

 • کره: 6.0 میلی گرم / گرم چربی
 • گوشت بره: 5.6 میلی گرم /  گرم چربی
 • پنیر موزارلا: 4.9 میلی گرم /  گرم چربی
 • ماست ساده: 4.8 میلی گرم /  گرم چربی
 • خامه ترش: 4.6 میلی گرم /  گرم چربی
 • پنیر خامه ای: 4.5 میلی گرم /  گرم چربی
 • گوشت چرخ کرده تازه: 4.3 میلی گرم /  گرم چربی
 • پنیر چدار: 3.6 میلی گرم /  گرم چربی
 • گوشت گاو: 2.9 میلی گرم /  گرم چربی

قرص فلوفیت

سخن پایانی

قرص ها و کپسول های رژیمی شاید بتوانند تا حدودی سبب کاهش وزن شوند اما عوارض جانبی جبران ناپذیری دارند. اگر می خواهید از کپسول های فلوفیت استفاده کنید حتما عوارض جانبی را نیز در نظر بگیرید. بهترین راه برای کاهش وزن همیشه ایجاد تغییر در رژیم غذایی و افزایش فعالیت بوده است بنابراین برای از بین بردن مشکل تلاش کنید.

آیا قرص فلوفیت یا نوتریفیت لاغر می کند؟ - 9 - قرص فلوفیت - رژیم لاغری

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
سهیلا 1399/07/30

چتوری سفارش بدم

کارشناس به اندام 1399/08/03

دوست خوبم، ما مصرف قرصی رو پیشنهاد نمیکنیم و بهتره این موارد رو از داروخانه ها بپرسین.