قرص سی ال ای (CLA)، کلید طلایی چربی سوزی

کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند احتمالا نام قرص سی ال ای (CLA) یا اسید لینولئیک را شنیده‌اند. اسید لینولئیک (CLA) نوعی اسید چرب مفید موجود در گوشت و لبنیات است و متخصصان معتقدند روی سلامتی تاثیر زیادی دارد. اسید لینولئیک معمول‌ترین اسید چرب امگا 6 است که به مقدار زیاد در روغن‌های گیاهی یافت […]

قرص CLA
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 23 دقیقه

تعداد بازدید 6004

تاریخ انتشار

کسانی که به دنبال کاهش وزن هستند احتمالا نام قرص سی ال ای (CLA) یا اسید لینولئیک را شنیده‌اند. اسید لینولئیک (CLA) نوعی اسید چرب مفید موجود در گوشت و لبنیات است و متخصصان معتقدند روی سلامتی تاثیر زیادی دارد. اسید لینولئیک معمول‌ترین اسید چرب امگا 6 است که به مقدار زیاد در روغن‌های گیاهی یافت می‌شود، اما در غذاهای مختلف به مقدار کمتر وجود دارد. مطالعات متعدد نشان داده چربی‌های ترانس صنعتی که با چربی‌های ترانس طبیعی مانند CLA متفاوت هستند و در صورت مصرف زیاد مضرند. در این مقاله به بررسی کامل این قرص لاغری، فواید و عوارض آن خواهیم پرداخت. تا انتها با ما همراه باشید.

قرص سی ال ای چیست؟

قرص CLA اغلب به عنوان یک مکمل کاهش وزن و همچنین حفظ توده عضلانی بدون چربی، حفظ کاهش وزن و حتی کمک به پیشگیری از دیابت نوع 2 که اغلب با چاقی مرتبط است، استفاده می‌شود. مکمل‌ها یا قرص‌های CLA از LA موجود در روغن گلرنگ ساخته شده‌اند و تحقیقات نشان داده که می‌توانند با افزایش سرعت متابولیسم به کاهش وزن کمک کند.

مکمل CLA معمولا در قالب قرص یا کپسول در کنار وعده های غذایی و اغلب در کنار یک برنامه ورزشی منظم استفاده می‌شوند.

صحبت‌های دکتر کرمانی در مورد قرص‌های لاغری را از دست ندهید:

ترکیبات قرص سی ال ای

قرص های CLA معمولاً حاوی اسید لینولئیک کنژوگه (CLA) به عنوان ماده فعال هستند. CLA نوعی چربی است که در گوشت و لبنیات یافت می‌شود. همچنین میتوان آن را به صورت مصنوعی در آزمایشگاه تولید کرد.

سایر مواد تشکیل دهنده رایج در قرص های CLA عبارتند از:

 • روغن های حامل: اینها برای کمک به جذب CLA توسط بدن استفاده می‌شوند. روغن‌های حامل رایج عبارتند از روغن سویا، روغن زیتون و روغن بادام زمینی.
 • مواد پرکننده: اینها برای افزایش حجم قرص استفاده می شوند. مواد پرکننده رایج عبارتند از سلولز، میکروکریستالی و نشاسته.
 • مواد ضد چسبنده: این مواد برای جلوگیری از چسبیدن قرص ها به یکدیگر استفاده می‌شوند. مواد ضد چسبنده رایج عبارتند از استئارات منیزیم و دی اکسید سیلیکون.
 • رنگ ها و طعم دهنده ها: این مواد برای جذاب تر کردن قرص ها استفاده می شوند.
ترکیبات قرص CLA
CLA نوعی چربی است که در گوشت و لبنیات یافت می‌شود.

انواع قرص سی ال ای

28 نوع CLA وجود دارد. تفاوت انواع CLA در پیوندهای دوگانه آن‌هاست که به روش‌های مختلفی مرتب شده‌اند. به خاطر داشته باشید موضوعی به این کوچکی می‌تواند دنیایی از تفاوت را برای سلول‌های ما ایجاد کند.

نوع CLA در مکمل‌ها با اشکال طبیعی محصولات حیوانی متفاوت است. برای ساخت مکمل‌ها، تولیدکنندگان، CLA را با تغییر شیمیایی منابع گیاهی اسید لینولئیک ایجاد می‌کنند. قرص‌های CLA تنها از روی مقدار دوز با یکدیگر متفاوت هستند. چندین مطالعه تا به حال دریافت CLA را از منابع طبیعی و غذایی به جای مکمل‌ها توصیه کرده‌اند.

منابع غذایی CLA کدامند؟

منابع غذایی اصلی CLA گوشت و شیر نشخوارکنندگان مانند گاو، بز و گوسفند است. مقدار کل CLA در این غذاها بسته به آن‌چه که حیوانات خورده‌اند بسیار متفاوت است.

به عنوان مثال، محتوای CLA در گوشت گاو و لبنیات گاوهای علف خوار 300 تا 500 درصد بیشتر از گاوهای تغذیه شده با غلات است.

اکثر مردم در حال حاضر مقداری CLA را از طریق رژیم غذایی خود مصرف می‌کنند. میانگین مصرف در ایالات متحده حدود 151 میلی گرم در روز برای زنان و 212 میلی گرم برای مردان است.

به خاطر داشته باشید که CLA که در مکمل‌ها یافت می‌شود از غذاهای طبیعی مشتق نمی‌شود، بلکه از طریق تغییر شیمیایی اسید لینولئیک موجود در روغن‌های گیاهی ساخته می‌شود.

تعادل اشکال مختلف در مکمل‌ها به شدت متفاوت است. آن‌ها حاوی انواع CLA هستند که هرگز به مقدار زیاد در طبیعت یافت نمی‌شوند. به همین دلیل، مکمل‌های CLA همان اثرات سلامتی CLA را از غذاها ندارند.

منابع غذایی CLA
منابع غذایی اصلی CLA گوشت و شیر نشخوارکنندگان مانند گاو، بز و گوسفند است.

فواید قرص سی ال ای چیست؟

سی ال ای یک ماده‌ی ضروری برای بدن است، فوایدی که در ادامه به آنها اشاره شده است، فواید CLA هستند و این به معنای تایید صد در صدی قرص سی ال ای نیست. چون قرص سی ال ای با تغییر ساختار شیمیایی تولید می‌شود.

کاهش احتمال ابتلا به بیماری ها

در طبیعت، CLA بیشتر در گوشت چرب و لبنیات حیوانات نشخوارکننده یافت می‌شود. بسیاری از مطالعات طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری را در افرادی که مقادیر زیادی CLA مصرف می‌کنند، ارزیابی کرده‌اند.

قابل ذکر است، افرادی که مقدار زیادی CLA از غذاها دریافت می‌کنند، کمتر در خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله دیابت نوع 2 و سرطان قرار دارند.

علاوه بر این، مطالعات در کشورهایی که گاوها عمدتاً علف می‌خورند – به جای غلات – نشان می‌دهد افرادی که بیشترین CLA را در بدن خود دارند، کمتر در معرض خطر بیماری قلبی هستند. با این حال کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها می‌تواند به خاطر ترکیباتی مانند ویتامین K2 در این غذاها نیز باشد.

کاهش خطر بیماری ها
افرادی که مقدار زیادی CLA از غذاها دریافت می‌کنند، کمتر در خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف قرار دارند.

افزایش چربی‌سوزی

تصور می‌شود CLA می‌تواند به بدن کمک کند تا سلول‌های چربی بیشتری را بشکند و بسوزاند و همچنین از ذخیره چربی اضافی جلوگیری می‌کند. آن‌چه در واقعیت دیده می‌شود این است که فرآیند چربی‌سوزی عمدتاً برای سلول‌های چربی ذخیره شده در بافت عضلانی اتفاق می‌افتد.

افزایش رشد عضلانی

برای تایید چنین خاصیتی هنوز به تحقیقات بیشتری درباره مکمل های CLA نیاز است اما چند تحقیق انجام شده روی حیوانات نتایج امیدوار کننده‌ای داشتند.

کاهش اشتها

به نظر می‌رسد CLA می‌تواند اشتها را کاهش و احساس سیری را افزایش دهد. ایزومرهای trans-10 و cis-12 CLA باعث کاهش سرعت انتقال‌دهنده‌های عصبی خاص در مغز که با گرسنگی در ارتباط هستند می‌شود.

کاهش اشتها
CLA می‌تواند اشتها را کاهش و احساس سیری را افزایش دهد.

سی ال ای و سلامت استخوان‌ها

بخش دیگری که مورد توجه همه ورزشکاران است، فواید CLA برای سلامت استخوان است. هم با کمک به افزایش جذب کلسیم (با افزایش هورمون پاراتیروئید) و هم با کاهش فعالیت استئوکلاست‌ها از کاهش تراکم استخوان جلوگیری می‌کند. استئوکلاست‌ها به تحلیل استخوان کمک می‌کنند.

دوز مجاز مصرف CLA

اکثر مطالعات روی CLA از دوزهای 3.2 تا 6.4 گرم در روز استفاده کرده‌اند. یک بررسی به این نتیجه رسید که مصرف حداقل 3 گرم در روز به کاهش وزن کمک می‌کند.

FDA اجازه می‌دهد تا CLA به غذاها اضافه شود و به آن وضعیت GRAS (به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود) می‌دهد. با این حال، به خاطر داشته باشید که با افزایش دوز، خطر عوارض جانبی افزایش می‌یابد.

عوارض قرص سی ال ای

شواهد نشان می‌دهد که دریافت مقادیر کمی CLA طبیعی از غذا مفید است. با این حال، CLA موجود در مکمل‌ها با تغییر شیمیایی اسید لینولئیک از روغن‌های گیاهی ساخته می‌شود. آن‌ها معمولاً شکلی متفاوت از CLA دارند که به طور طبیعی در غذاها یافت می‌شود. دوزهای مکمل بسیار بیشتر از مقداری است که مردم از لبنیات یا گوشت دریافت می‌کنند.

تاثیر قرص‌های لاغری
مکمل‌ها و قرص‌های لاغری تاثیری موقت دارند.

همان‌طور که می‌دانید و همیشه هم همین طور بوده، برخی از مولکول‌ها و مواد مغذی زمانی مفید هستند که در مقادیر طبیعی در غذاهای واقعی یافت شوند – اما زمانی که در مقادیر زیاد مصرف شوند مضر خواهند شد. مطالعات نشان می‌دهد که این در مورد قرص سی ال ای صدق می‌کند.

 • دوزهای زیاد قرص سی ال ای مکمل می‌تواند باعث افزایش تجمع چربی در کبد شود که پله‌ای به سمت سندرم متابولیک و دیابت است.
 • مطالعات متعدد بر روی حیوانات و انسان‌ها نشان می‌دهد که CLA می‌تواند باعث التهاب، مقاومت به انسولین و کاهش کلسترول خوب HDL شود.
 • به خاطر داشته باشید که بسیاری از مطالعات حیوانی مربوطه از دوزهای بسیار بالاتر از مصرف مکمل‌ها استفاده می‌کنند. با این حال، برخی از مطالعات انسانی با استفاده از دوزهای معقول نشان می‌دهد که مکمل‌های CLA ممکن است عوارض جانبی خفیف یا متوسطی از جمله اسهال، مقاومت به انسولین و استرس اکسیداتیو ایجاد کنند.

عوارض قرص cla 1000

اگر باردار هستید یا شیر می دهید, یا هر گونه شرایط پزشکی دارید و یا هر دارویی مصرف می کنید حتما قبل از مصرف قرص های CLA 1000 با پزشک خود صحبت کنید. زیرا ممکن است دچار عوارضی که بعضی از مصرف کنندگان قرص cla 1000 داشته اند دچار شوید.

عوارض قرص cla 1000 عبارتند از:

 • ناراحتی معده
 • اسهال
 • یبوست
 • حالت تهوع
 • سردرد
 • سرگیجه
 • خستگی
 • بثورات پوستی
عوارض قرص سی ال ای
یکی از عوارض مصرف زیاد سی ال ای، حالت تهوع و سرگیجه است.

آیا قرص سی ال ای به کاهش وزن کمک می‌کند؟

تحقیقاتی که از قرص سی ال ای روی حیوانات انجام شد نشان داد که:

 • CLA به چندین روش می‌تواند موجب کاهش چربی شود. در مطالعاتی که روی موش‌ها انجام شد، محققان دریافتند که CLA، مصرف غذا را کاهش و چربی‌سوزی را افزایش می‌دهد، تجزیه چربی را تحریک و تولید چربی را مهار می‌کند.
 • برخی از مطالعات نشان می‌دهد که CLA می‌تواند باعث کاهش قابل توجه چربی در انسان شود. همچنین می‌تواند ترکیب بدن را با کاهش چربی و افزایش توده عضلانی بهبود ببخشد. با این حال، بسیاری از مطالعات هیچ تاثیری را نشان نمی‌دهند. در بررسی 18 آزمایش کنترل شده، مشخص شد که CLA باعث کاهش اندکی چربی می‌شود. این اثرات در شش ماه اول آشکارتر است و پس از آن کاهش چربی تا دو سال متوقف می‌شود.
 • هنوز تحقیقات درباره قرص و مکمل CLA به یک نتیجه واحد نرسیده است و آن‌چه تا به این‌جا می‌توانیم متوجه شویم این است که کاهش وزن آنچنان بالا نیست و حتی ممکن است افراد دچار عوارض جانبی استفاده از CLA نیز بشوند.

جدای این موضوع که CLA تا چه حد می‌تواند روی کاهش وزن تاثیر گذار باشد باید این را بدانید که تاثیر آن به هیچ وجه با رعایت یک رژیم اصولی قابل مقایسه نیست.

تاثیر رژیم به جای مصرف قرص سی ال ای

تاثیر یک رژیم غذایی مناسب در کاهش وزن قابل انکار نیست

مکمل‌ها و قرص‌های لاغری تاثیری موقت دارند و بعد از مدتی کاهش وزن متوقف می‌شوند، اما یک رژیم غذایی مناسب که با توجه به مشخصات بدنی فرد آماده شده باشد، هیچگاه دچار توقف نمی‌شود.

وقتی فقط از قرص‌ها و مکمل‌های لاغری استفاده می‌کنید، در واقع عادات غذایی و سبک زندگی را هیچ تغییری نداده‌اید و حتی در صورت کاهش وزن نیز به محض کنار گذاشتن قرص و مکمل وزن کم شده باز خواهد گشت.

رژیم غذایی اصولی در کنار یک برنامه ورزشی مرتب نه تنها روی کاهش وزن تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد بلکه کمک می‌کند به مرور زمان موفق شوید عادات بد غذایی را ترک کنید و به صورت کلی سبک زندگی بهتری را در پیش بگیرید.

فراموش نکنید کاهش وزن یک هدف کوتاه مدت نیست و باید تبدیل به یک سبک زندگی شود. کاهش و افزایش پیوسته وزن جز ضربه زدن به متابولیسم و سلامت بدن هیچ نتیجه دیگری ندارد.

سفره خانواده جدید

آن چه از مقاله قرص سی ال ای آموختیم:

CLA به صورت طبیعی در غذاها به خصوص گوشت و لبنیات وجود دارد اما به صورت قرص و مکمل نیز از آن استفاده می‌شود. قرص سی ال ای بیشتر توسط افرادی استفاده می‌شود که ورزش می‌کنند و در کنار آن قصد کم کردن وزن خود را دارند. البته نمی‌توان قرص‌های سی ال ای را به تنهایی عامل کاهش وزن دانست و روی آن تکیه کرد، برای کاهش وزن به یک برنامه غذایی اصولی و ورزش مرتب نیاز دارید. مصرف دوز بالای CLA می‌تواند عوارضی مانند اسهال، مقاومت به انسولین و استرس اکسیداتیو را در پی داشته باشد.

سوالات متداول

1- قرص سی ال ای چیست؟

سی ال ای (اسید لینولئیک کونژوگه) نوعی اسید چرب امگا 6 است که به طور طبیعی در برخی غذاها مانند گوشت گاو، پنیر و شیر یافت می‌شود. این اسید چرب به عنوان یک مکمل غذایی برای کاهش وزن و چربی سوزی به بازار عرضه می‌شود.

2- آیا قرص سی ال ای برای همه افراد مناسب است؟

مصرف قرص سی ال ای برای همه افراد مناسب نیست. زنان باردار یا شیرده، افراد مبتلا به بیماری‌های خاص و افراد زیر 18 سال باید قبل از مصرف قرص سی ال ای با پزشک خود مشورت کنند.

3- عوارض جانبی قرص سی ال ای چیست؟

عوارض جانبی قرص سی ال ای معمولاً خفیف هستند و شامل مواردی مثل ناراحتی معده، اسهال، یبوست، سردرد و سرگیجه می‌شوند. در موارد نادر، مصرف قرص سی ال ای ممکن است عوارض جانبی جدی‌تری مانند آسیب کبدی ایجاد کند.

4- چه مقدار قرص سی ال ای می‌توان مصرف کرد؟

میزان مصرف قرص سی ال ای به عوامل مختلفی مانند سن، جنس، وزن و وضعیت سلامتی فرد بستگی دارد. به طور کلی، دوز روزانه 3 تا 6 گرم برای افراد بالغ است.

5- آیا قرص سی ال ای با سایر داروها تداخل دارد؟

قرص سی ال ای ممکن است با برخی داروها مانند داروهای ضد انعقاد خون و داروهای دیابت تداخل داشته باشد. قبل از مصرف قرص سی ال ای باید با پزشک خود در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید صحبت کنید.

6- آیا قرص سی ال ای بدون نسخه در دسترس است؟

بله، قرص سی ال ای بدون نسخه در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های مواد غذایی و ورزشی به فروش می‌رسد.

منابع:

قرص سی ال ای (CLA)، کلید طلایی چربی سوزی - 11 - قرص سی ال ای - رژیم لاغری
مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 5 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
دلدار 1403/02/18

بالاخره من متوجه نشدم، یه جا میگید این قرص خوبه، یه جا میگید اصلا استفاده نکنید، ولی من میخوام استفاده کنم ولی چون یدونه کلیه دارم (مادرزادی) اگه رو کلیه مشکلی نداره همراه با رژیم وورزش شروع کنم

کارشناس به اندام 1403/02/19

عزیزم با پزشکتون در خصوص مصرف این چنین مکمل هایی مشورت کنید

- 1403/01/13

سلام ببخشید من مربی ام گفته این قرص رو برای جمع شدن پوست بگیرم رژیم و ورزش مردم ۱۸ کیلویی لاغر شدم حالا پوستم افتاده شما توصیه میکنید

کارشناس به اندام 1403/01/14

سلام عزیزم افزایش دهنده انرژی هست تاثیری روی پوست نداره همون ورزش میتونه حین رژیم کمک کننده باشه

-فاطمه 1402/11/29

مطلب ها خیلی جالب هست وکمک زیادی میشه از این مطالب گرفت ممنون از شما

کارشناس به اندام 1402/11/30

نظر لطف شما هست عزیزم

مریم- 1402/11/14

سلام وقتتون بخیر من قدم ۱۷۰هست وزنمم ۷۷دو روز درهفته بدنسازی میرم وسه روز درهفته والیبال ایا میتوانم این دارو رو بخورم و وزن کم کنم و بخاطر استحکام استخوان

کارشناس به اندام 1402/11/15

سلام وقت بخیر عزیزم برای لاغری باید رژیم غذایی داشته باشید صرف لاغری مصرف نکنید برای دریافت برنامه مناسب باشرایط خودتون روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

-۰۰۷ 1402/11/01

سلام ، درباره قرص cla و فوایدش برای لاغری و چربی سوزی کلی مطلب نوشتین بعد در قسمت پاسخ میگید برا لاغری مصرف نکنید؟؟

کارشناس به اندام 1402/11/02

سلام بله عزیزم هم منابع طبیعیش معرفی شده و هم عوارض مصرف داروی خودسر گفته شده به همین دلیل مصرف قرص برای لاغری بخاطر عدم رعایت اصول استفاده توصیه نمیشه

هانیه 1402/10/26

سلام ۲۲ سالمه وزنم ۶۰ کیلوعه قدم ۱۵۶ آیا میشه استفاده کنم

کارشناس به اندام 1402/10/27

سلام نه عزیزم قصد کاهش وزن داشته باشید میتونین رژیم اصولی رو بگیرید حدود 10 12 کیلو اضافه وزن ودارین برنامه ای وشروع کنید که طبق تمام مشخصات فردی وجسمی شما باشه سبک وعادت خوردن وتغییر بده روی لینک برای ثبت نام کلیک کنید

-ریحانه 1402/10/21

سلام من میخوام این قرص رو تهیه کنم و همراه ورزش استفاده کنم..آیا چربی سوز هست و وزنم پایین میاد؟

کارشناس به اندام 1402/10/22

سلام نه عزیزم مصرفش توصیه نمیشه فقط رژیم کنار ورزش وداشته باشید

-مریم باقری 1402/10/20

سلام 49سالمه خانم هستم قدم۱۵۵وزنم۸۷ دیابت دارم. از این. قرص. میتونم برا لاغری استفاده کنم اگر نمی توانم شما چی پیشنهاد می کنید

کارشناس به اندام 1402/10/21

سلام نه عزیزم برای لاغری میتونین رژیم لاغری رو شروع کنید که ازطریق لینک ثبت نام رژیم وانجام بدین

فرزانه- 1402/10/02

آیا مصرف این دارو با قرص ویتامین ای و امگاسه.وکلاژن پوست تداخل داره یا نه؟؟؟

کارشناس به اندام 1402/10/03

عزیزم بله احتمال داره چون تاثیر روی بدن افراد متفاوت هست

- 1402/09/25

سلام منم این قرص رو سه روزی میشه میخورم یعنی وزنم کم میشه یکی صب وبداز ظهر

کارشناس به اندام 1402/09/26

سلام نه عزیزم به چه منظوری میخورید؟

-مریم 1402/07/18

سلام من این قرص کانادایی رو خرید کردم وروزی ۴ تا میخوردم الان احساس میکنم ورم کردم و آیا امکان داره عوارض قرص باشه و قرص رو هم از داروخانه تهیه کردم ممنون میشم راهنماییم کنید

کارشناس به اندام 1402/07/19

سلام اگر عزیزم بعد مصرف قرص این حالت میش اومده بله از عارضش میتونه باشه

-شیوت 1402/05/23

عالی بود من اگه ورزش نکنم این قرص رو بخورم و رژیم بگیرم تعصیری در لاغری دارد

کارشناس به اندام 1402/05/24

سپاس ازشما نه عزیزم دارویی برای لاغری مصرف نکنید

-رابرت 1402/05/17

سلام خسته نباشید بنده قدم ۱۷۰ وزنم ۷۷ ۹ کیلو اضافه وزن دارم با نظر یکی دوستان که از این قرص استفاده کرده بنده‌ام میخوام استفاده کنم بنظر شما روزی ۲ عدد کافیه باشگاه بدنسازی حدود دوماهی میشه شروع کردم

کارشناس به اندام 1402/05/18

سلام سلامت باشید عزیزم با نظر مربی وکارشناس ورزشی استفاده کنید

-امیدی 1402/04/26

سلام وقتتون به خیر بسیار اطلاعات خوبی بود ولی با تمام اطلاعات بدست آمده ترجیح میدم اسلیو معده انجام دهم تا نتیجه دائمی داشته باشم چون خیلی با دکتر تغذیه وزن کم کردم تا ۲۵ کیلو هم کم کردم ولی دوباره برگشتم وبخاطر همین بعد از استفاده از چندین روش کاهش وزن درآخرین مرحله به اسلیو معده تمرکز کردم انشاالله که از این روش آخری نتیجه رضایت بخشی داشته باشم

کارشناس به اندام 1402/04/27

سلام ودرود بسیارعالی ارزوی سلامتی برای شما داریم

فرانك 1401/10/20

قدردان اطلاعات مفيدتون هستم و بهره مي‌برم

کارشناس به اندام 1401/10/21

تشکر از حسن نظر ومحبتی که دارین عزیزم