بهترین قرص تقویت مو؛ راهنمای جامع انتخاب بهترین مکمل

یکی از کابوس‌هایی که بسیاری از افراد با آن رو به رو هستند، عارضه‌ایست به نام ریزش مو. هرچند ریزش موها در فاز تلوژن (فاز استراحت موها) امری کاملا طبیعیست و جای نگرانی وجود ندارد؛ اما گاهی این ریزش از حد طبیعی خود می‌گذرد و نگران کننده می‌شود. در چنین مواردی متخصص پوست و مو، […]

زمان مطالعه 18 دقیقه

تعداد بازدید 142

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

قرص تقویت مو
میانگین امتیاز 4.3 از 5

یکی از کابوس‌هایی که بسیاری از افراد با آن رو به رو هستند، عارضه‌ایست به نام ریزش مو. هرچند ریزش موها در فاز تلوژن (فاز استراحت موها) امری کاملا طبیعیست و جای نگرانی وجود ندارد؛ اما گاهی این ریزش از حد طبیعی خود می‌گذرد و نگران کننده می‌شود. در چنین مواردی متخصص پوست و مو، متناسب با شرایط فرد و شدت کم پشتی موها ممکن است یکی از داروهای ضد ریزش مو یا به اصطلاح قرص تقویت مو را تجویز کند. این قرص‌ها که اغلب تنوع بسیار زیادی دارند، موجب تقویت موها شده و از ریزش آنها جلوگیری می‌کند. از همین‌رو ابتدا باید علت ریزش مو مشخص شود تا پزشک بتواند مناسب‌ترین قرص را برای درمان ریزش مو معرفی کند.

در این مقاله به معرفی انواع قرص تقویت مو، کاربرد آنها و میزان دوز مورد نیاز برای رشد و تقویت موها پرداخته شده است. تا انتها با ما همراه باشید.

انواع قرص تقویت مو

قرص‌های تقویت مو را به دو دسته داروهای شیمیایی و گیاهی می‌توان تقسیم کرد:

قرص تقویت مو شیمیایی

تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مهم می‌تواند منجر به ریزش مو شود که از طریق مصرف مکمل رشد مو می‌توان این کمبود را جبران کرد. انواع قرص تقویت مو عبارتند از:

بیوتین

نقش اصلی بیوتین یا ویتامینB7 کمک به تبدیل غذایی که می‌خورید به انرژی است. بدن شما همچنین برای تولید کراتین که نوعی پروتئین مورد نیاز برای ساخت مو، پوست و ناخن هاست، به بیوتین نیاز دارد. بسیاری از غذاها حاوی بیوتین هستند، به این معنی که کمبود آن در افراد سالمی که رژیم غذایی متعادلی دارند، نادر است.

قرص تقویت مو بیوتین
بدن برای ساخت پروتئین مورد نیاز برای ساخت مو به کراتین نیاز دارد.

کمبود بیوتین با عوارضی همچون راش پوستی، شکنندگی ناخن‌ها، نازک شدن و ریزش موها همراه است. این به دلیل نقش ویتامین در تولید کراتین است.

به این ترتیب، مکمل‌های بیوتین و محصولات پوست و موی دارای بیوتین معمولاً برای درمان ریزش و یا تقویت ریشه مو مفید محسوب می‌شوند. به طور کلی، بزرگسالان بالای 19 سال به حدود 30 میکروگرم بیوتین به صورت روزانه نیاز دارند.

زینک

این ماده معدنی کمیاب در سلول‌های بدن ما فراوان است و در بیش از 300 واکنش آنزیمی دخیل است. این یک جزء ضروری از چندین پروتئین حیاتی است و همچنین به سنتز DNA، سنتز پروتئین و تقسیم سلولی کمک می کند. به علاوه از سیستم ایمنی بدن حمایت کرده، رشد مو را افزایش داده و به بهبود زخم‌ها کمک می‌کند.

زینک به حفظ ساختار و یکپارچگی فولیکول‌های مو در پوست سر کمک می‌کند و در سنتز DNA و RNA، که برای تقسیم سلولی و تکثیر سلول‌های فولیکول مو ضروری است، نقش دارد. همچنین برای کمک به تولید و تنظیم کراتین، (پروتئین فیبری که پایه ساختاری تارهای مو را تشکیل می‌دهد)، نیز موثر است.

کمبود زینک می تواند باعث ضعیف شدن فولیکول ها و در نتیجه نازک شدن مو و افزایش ریزش مو شود. زینک ناکافی همچنین می‌تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود زیرا در متابولیسم هورمون‌هایی مانند تستوسترون نقش دارد. این عدم تعادل موجب ریزش مو یا کاهش کیفیت مو می‌شود.

قرص تقویت مو زینک
قرص تقویت مو زینک موجب تولید کراتین و افزایش رشد موها می‌شود.

برای تقویت مو، باید از مصرف کافی زینک در رژیم غذایی اطمینان حاصل کنید.

مقدار توصیه شده روزانه قرص زینک بسته به سن، جنسیت و مرحله زندگی متفاوت است. مردان بالای 19 سال باید روزانه 11 میلی گرم، زنان بالای 19 سال حدود 8 میلی گرم، افراد باردار 11 میلی گرم و زنان شیرده باید 12 میلی گرم زینک در روز مصرف کنند.

آهن

آهن نقش مهمی در رشد سریع سلول‌ها از جمله سلول‌های فولیکول مو دارد. فولیکول‌های مو پروتئینی به نام فریتین را ذخیره می‌کنند. این پروتئین زمانی که سطح خون پایین است آهن آزاد می‌کند.

کمبود آهن یکی از شایع‌ترین کمبودهاست. کمبود آهن می‌تواند مو را ضعیف کرده یا رشد آن را متوقف کند. وقتی آهن بدن کم باشد، بدن، فریتین را از فولیکول‌های مو می‌گیرد تا سطح فریتین طبیعی را در خون حفظ و از عملکردهای ضروری‌تر بدن پشتیبانی کند.

برخی افراد همچون زنان در دوره قاعدگی به دلیل از دست دادن خون در معرض خطر بیشتری هستند.

مقدار توصیه شده مصرف آهن برای مردان بالغ بین 19 تا 50 سال 8 میلی گرم و برای زنان بالغ بین 19 تا 50 سال حدود 18 میلی گرم است. گیاهخواران برای رسیدن به نتایج یکسان باید حدود دو برابر آهن غیر هِم (منبع گیاهی) مصرف کنند.

ویتامین D

ویتامین D در قالب قرص تقویت مو بر چرخه رشد موها تأثیر می‌گذارد. فولیکول‌های مو دارای گیرنده هایی هستند که به ویتامین D متصل می‌شوند و به ارتقای مرحله آناژن (رشد فعال مو) کمک می‌کنند.

اگر بدن، ویتامین D کافی از طریق رژیم غذایی یا نور خورشید دریافت نکند، رشد مو متوقف شده و ریزش آن افزایش می‌یابد.

قرص تقویت مو ویتامین D
ویتامین D برای جلوگیری از ریزش موها ضروری است.

برای اینکه دچار کمبود ویتامین D نشوید، بهترین کار مصرف منابع غذایی حاوی ویتامین D مثل ماهی های چرب و برخی غذاهای گوشتی و لبنی است.

مردان و زنان 19 تا 70 ساله به حدود 15 میکروگرم (میکروگرم) ویتامین D روزانه و افراد بالای 70 سال به حدود 20 میکروگرم در روز نیاز دارند.

اسید فولیک

اسید فولیک نسخه مصنوعی فولات است. بدن شما اسید فولیک را ذخیره نمی کند، بنابراین دریافت این ویتامین از طریق یک رژیم غذایی سالم اهمیت دارد. فولات نقش‌های زیادی در بدن دارد، مانند کمک به ساخت DNA و همچنین رشد بافت‌ها و عملکرد سلول‌ها.

بیشتر غذاهایی که مردم مصرف می‌کنند با اسید فولیک غنی شده اند، بنابراین کمبود اسید فولیک نادر است. اکثر افراد روزانه به حدود 400 میکروگرم اسید فولیک نیاز دارند.

قرص گیاهی تقویت مو

نمونه‌های قرص های گیاهی تقویت مو عبارتند از:

ویوسیکال

قرص ویوسیکال حاوی عصاره دریایی است که نشان داده شده است به رشد مو کمک می‌کند. این قرص همچنین حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی همچون بیوتین، آهن و روی است که برای سلامت مو مهم هستند.

قرص تقویت مو گیاهی
قرص تقویت موی گیاهی نیز برای رشد موها بسیار مفید است.

قرص تقویت مو جدید نوردیک

این قرص حاوی ترکیبی منحصر به فرد از ویتامین ها، مواد معدنی و گیاهان است که برای تحریک رشد مو و افزایش حجم آن تولید شده. برخی از ترکیبات مهم آن عبارتند از: بیوتین، نیاسین و اسید فولیک.

قرص فیتو

فیتو یک مکمل غذایی محبوب است که برای تقویت مو، ناخن و پوست استفاده می شود. این قرص حاوی مخلوطی از ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و عصاره‌های گیاهی است که برای تغذیه فولیکول‌های مو، تحریک رشد مو و بهبود سلامت کلی مو موثر است.

بهترین قرص تقویت مو چیست؟

قطعا نمی‌توان تنها یک محصول را به عنوان بهترین قرص تقویت مو معرفی کرد. مکمل های زیادی در بازار وجود دارند که هرکدام در نوع خودشان خوب هستند اما به طور کلی یک مکمل مو باید شامل انواع ویتامین ها و املاح معدنی باشد. برخی از بهترین قرص‌های تقویت موی موجود عبارتند از:

 • هیرویت
 • یونی زینک
 • هیرتامین
 • فیتو
 • درموبلا گلدن لایف
قرص تقویت مو
بهترین قرص تقویت مو، مکملی است که حاوی انواع ویتامین‌های مورد نیاز بدن باشد.

فواید قرص ریزش مو

قرص تقویت مو با تأمین مواد مغذی مورد نیاز فولیکول‌های پوست سر به افزایش گردش خون در این ناحیه کمک می‌کند. در نتیجه برای استحکام پیاز مو و رشد مجدد موهای از دست رفته و همچنین تقویت موهای نازک شده ضروری است.

قرص تقویت مو دارای مزایای فراوانی است؛ به عنوان مثال این قرص با درمان ریزش مو به عنوان یک محرک عمل کرده و به دلیل اینکه حاوی ریزمغذی‌ها و ویتامین‌های فراوان است به رشد مجدد موها کمک می‌کند.

علاوه بر این با کمک به جذب بهتر آهن و کمک به ساخت کلاژن و کراتین موجب افزایش مقاومت مو و استحکام ریشه مو می‌شود. همچنین با بهبود گردش خون در ناحیه پوست سر و تغذیه فولیکول‌های مو از رشد مجدد موها حمایت می‌کند.

مضرات قرص تقویت مو

قرص تقویت مو معمولا بی خطر است، اما گاهی اوقات در برخی افراد می‌تواند عوارض جانبی زیر را به همراه داشته باشد:

 • معده درد
 • مشکلات خواب
 • تشنگی
 • یبوست
 • تحریک رشد موهای زائد
 • افزایش اشتها

 در کل بهتر است قرص تقویت مو زیرنظر پزشک و همراه با آب فراوان مصرف شود.

مضرات قرص تقویت مو
یبوست یکی از عوارض مصرف قرص‌های تقویت مو است.

آیا قرص تقویت مو برای زنان و مردان متفاوت است؟

بله زنان به دلیل تفاوت های هورمونی و دوران قاعدگی معمولاً نسبت به مردان به مواد معدنی بیشتری نیاز دارند و بیشتر مستعد کمبود روی و کم خونی هستند. علاوه بر این علت ریزش مو در مردان متفاوت از زنان است؛ به همین دلیل قرص تقویت مو در مردان حاوی درصد کمتری روی و فاقد آهن است.

آنچه از مقاله قرص تقویت مو آموختیم:

رشد و سلامت مو تحت تأثیر عوامل متعددی مثل تغذیه، ژنتیک، هورمون ها و استرس است پس اول باید با مراجعه به پزشک علت ریزش مو را پیدا کنیم و با توجه به علت، برای درمان آن اقدام کنیم. یکی از درمان‌های موثر برای جلوگیری از ریزش مو، مصرف قرص تقویت مو است. این نکته را نیز در نظر بگیرید که استمرار در مصرف قرص تقویت مو برای رسیدن به نتایج دلخواه بسیار اهمیت دارد.

سوالات متداول قرص تقویت مو:

1- قرص های تقویت مو چه هستند؟

قرص های تقویت مو، مکمل هایی هستند که با تحریک رشد مو، جلوگیری از ریزش آن و یا بهبود سلامت کلی مو به تقویت موها کمک می کنند. این قرص‌ها اغلب حاوی ترکیبات مختلفی از جمله ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان و اسیدهای آمینه هستند.

2- آیا قرص های تقویت مو موثر هستند؟

شواهد علمی در مورد اثربخشی قرص های تقویت مو مختلف است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که ترکیبات موجود در این قرص‌ها، مانند بیوتین و آهن، می‌توانند به رشد مو کمک کنند. با این حال، مطالعات دیگر نتایج متناقضی را نشان می‌دهند.

3- چه کسانی باید از قرص‌های تقویت مو استفاده کنند؟

اگر دچار ریزش مو هستید، ممکن است بخواهید قرص‌های تقویت مو مصرف کنید. با این حال، باید ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا علت ریزش موهایتان مشخص شود.

بهترین قرص تقویت مو؛ راهنمای جامع انتخاب بهترین مکمل - 9 - قرص تقویت مو - مکمل های غذایی
مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.3 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1403/04/12

نویسنده: مریم اصیلی

ویراستار: Mehdi Sabagh Zade

1403/03/31

نویسنده: مریم اصیلی

ویراستار: مریم اصیلی

نمایش همه ویرایش‌ها

  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-نرگس 1403/04/07

سلام وقت بخیر ،من موهام خیلی خشک و وز شده لطفا راهنماییم کنید .ممنونم

کارشناس به اندام 1403/04/08

سلام وقت بخیر عزیزم روغن تراپی ماسک مو داخل وخارج حمام کمک میکنه ولی میتونه علت داخلی هم داشته باشه

- 1403/04/03

من همه جور مشکلی دارم هر قرصی هم بخورم فایده از نداره انگار قسمت من اینه که کچل بشم

کارشناس به اندام 1403/04/04

عزیزم وقتی مشکل داخلی رفع بشه با مکمل وتغذیه خوب ریزش کنترل میشه

-حامد 1403/04/01

هیرویت و یونی زینک قبلا بهتر اثر داشت انگار کیفیتشون پایین اومده درموبلا هنوز خوبه

-عبدالوحیدمیر 1403/04/01

سلام ریزش مو بسیار بالایی دارم موهای خشک لطفا راهنماییم کنید

کارشناس به اندام 1403/04/02

سلام عزیزم تغذیه نامناسب قرار گرفتن در معرض افتاب شستشوی بیش از حد مو استرس تغییرات هورمونی کمبود ویتامین واملاح عامل ریزش مو هست حتما چکاب کامل بدین

- 1403/04/01

سلام من ۴۹سال دارم ریزش موی شدید دارم قرصهای تقويت مو هم خوردم ولي تاثیر نداشت لطفا راهنمایی کنید

کارشناس به اندام 1403/04/02

سلام عزیزم چکاب ندادین؟علت ریزش چی هست؟مشکلات هورمونی واختلال تیروئید کیست استرس زیاد تغذیه نامناسب استفاده زیاد از اتو سشوار و... میتونه علت ریزش موی ما باشه

-محمد صالحی 1403/03/31

سلام.مطلب خوب و مفیدی بود. ممنون از شما.امکان تهیه دارو یا قرص گیاهی از محل مطمین را توضیح دهید؟ خیلی جاها قابل اطمینان برای خرید نیستند و ممکنه مواد تقلبی بدهند. تشکر.

کارشناس به اندام 1403/04/01

سلام لطف دارین عزیزم مرکز فروشگاه یا مکانی معرفی نمیشه

-معین 1403/03/31

سلام من موهام خلی کمپشته ریزش هم دارم موهام خلی شکننده روشتمنداره من باید چیکارکنم میشه راهنمای کنی دوکتور رفت تسیری نزاشت خلی ممنون میشم بگی ازچه داروی استفاده کنیم

کارشناس به اندام 1403/04/01

سلام عزیزم چکاب بدین علتش باید مشخص بشه مکمل ویتامین مصرف کنید

م.نوروزی 1403/03/29

سلام من موهام خیلی شکننده شده و ریزش داره و خیلی ساقه موهام ضعیف شده

کارشناس به اندام 1403/03/30

سلام عزیزم چکاب دادین؟کمبود ویتامین استرس زیاد اختلال هورمون و... میتونه عاملش باشه

-سارا 1403/03/29

سلام من ریزش شدید مو دارم دکتر هم رفتم بلندی مو خوبه ولی موهام کم پشته

کارشناس به اندام 1403/03/30

سلام عزیزم میتونه ژنتیکی باشه ماساژ کف سرعالیه مداوم انجام بدین

-ازاده 1403/03/29

عالی کامل و جامع .سپاس

کارشناس به اندام 1403/03/30

عالی همراهی شماست عزیزم

- 1403/03/28

سلام من موهام خیلی کم پشته اما ریزش ندارد دوست دارم خیلی پر پشت بشه چکار کنم

کارشناس به اندام 1403/03/29

سلام عزیزم ماسکهای تقویتی استفاده کنید کف سر وماساژ بدین تغذیه کامل وخوبی داشته باشید تونیک رشد مو برای کف سر استفاده کنید

-نرگس. 1403/03/28

سلام ممنونم از مطالب جامع ومفیدتون،خیلی عالی بودن

کارشناس به اندام 1403/03/29

سلام سپاس از حسن نظرتون عزیزم