بهترین BMI برای مردان چند است؟ محاسبه وزن مناسب برای آقایان

BMI برای مردان با فرمول کلی شاخص توده وزنی یعنی اندازه‌گیری نسبت وزن به مجذور قد محاسبه می‌شود. بهترین BMI برای مردان در محدوده 24.9 – 18.5 قرار می‌گیرد و در نقطه 22 به تناسب‌اندام کامل می‌رسد. بااین‌وجود، برخی متخصصان بر این باورند که BMI شاخص کاملی برای تمام افراد نیست و به‌عنوان مثال، شاخص […]

زمان مطالعه 18 دقیقه

تعداد بازدید 5019

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

BMI نیز محدوده وزنی مردان را براساس قدشان ارزیابی می‌کند.
میانگین امتیاز 5 از 5

BMI برای مردان با فرمول کلی شاخص توده وزنی یعنی اندازه‌گیری نسبت وزن به مجذور قد محاسبه می‌شود. بهترین BMI برای مردان در محدوده 24.9 – 18.5 قرار می‌گیرد و در نقطه 22 به تناسب‌اندام کامل می‌رسد. بااین‌وجود، برخی متخصصان بر این باورند که BMI شاخص کاملی برای تمام افراد نیست و به‌عنوان مثال، شاخص توده وزنی بدن برای ورزشکاران به‌علت وزن عضلات با افراد عادی متفاوت است. در این مقاله به‌طور تخصصی به شاخص توده وزنی بدن مردان، فرمول محاسبه آن، بهترین BMI در مردان و تفاوت‌های آن با شاخص توده بدنی زنان پرداخته شده است.

وزن مناسب برای آقایان چگونه تعریف می‌شود؟

BMI آدولف کوئتلت، ریاضیدانی بود که چند دهه پیش BMI یا شاخص توده وزنی بدن را توسعه داد و معادله وزن به قد را به‌عنوان راهی برای کمک به تعیین وزن ایده‌آل، به‌طورکلی فرمول‌بندی کرد. BMI ابزاری است که به تعیین تناسب وزن نسبت به قد کمک می‌کند، اما «ابزار» یک کلمه عملی است، درحالی‌که این شاخص برای تخمین چربی اضافی یا ناکافی بدن طراحی شده و چربی را مستقیماً اندازه‌گیری نمی‌کند. بنابراین تصویر کاملی را برای برخی افراد ارائه نمی‌دهد. به‌همین دلیل است که BMI به تنهایی نباید فاکتوری درنظرگرفته شود که برای اندازه‌گیری وزن مناسب استفاده می‌شود. عوامل دیگری که برای تعیین وزن مناسب در کنار شاخص توده وزنی بدن باید لحاظ شوند، عبارتند از: سن، جنسیت، توزیع وزن، سابقه پزشکی خانوادگی و سبک زندگی.

بااین‌وجود، شاخص توده وزنی بدن بازهم می‌تواند نشان دهد که آیا چربی اضافی در بدن وجود دارد یا خیر. این چربی اضافی باعث افزایش خطر ابتلابه دیابت نوع 2، بیماری قلبی، فشارخون بالا می‌شود و درمقابل، داشتن شاخص توده بدنی بسیار پایین، مشکلات سلامتی دیگری مانند سوءتغذیه و تراکم استخوان پایین را به همراه دارد. به‌همین دلیل، محاسبه وزن متوسط ​​افراد ساده اما تعیین وزن سالم یا ایده‌آل کمی پیچیده‌تر است. برای محاسبه بهترین BMI برای مردان و تعریف وزن مناسب برای آقایان باید وزن بر حسب کیلوگرم بر مجذور قد بر حسب سانتی‌متر تقسیم شود. محدوده‌های وزنی شاخص توده وزنی عبارتند از:

 • کمبود وزن: زیر 18.5
 • وزن سالم: 24.9 – 18.5
 • اضافه وزن: 29.9 – 25
 • چاقی: بالای 30

اگرچه BMI به‌طورمستقیم چربی بدن را اندازه‌گیری نمی‌کند، اما نتایج آن تا حدودی با نتایج سایر روش‌های اندازه‌گیری چربی بدن مرتبط است. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

 • اندازه‌گیری ضخامت چین‌خوردگی پوست
 • چگالی‌سنجی: وزن گرفته شده در هوا با وزن گرفته شده زیر آب مقایسه می‌شود.
 • تجزیه و تحلیل امپدانس بیوالکتریکی (BIA): از الکترودها برای سنجش توده چربی استفاده می‌شئود. مقاومت الکتریکی بیشتر به معنای چربی بیشتر بدن است.

اگر نمی‌دانید BMI مناسب برای شما چند است، حتما این ویدئوی دکتر کرمانی را تماشا کنید:

محدوده BMI برای مردان

نمونه‌ای از محدوده BMI برای مردان با استفاده از قد و وزن به‌صورت زیر است و بهترین BMI برای مردان در رده‌های سنی و وزنی مختلف به صورت ذیل می‌باشد:

 • قد 150 سانتی‌متر، 75 کیلوگرم – 29= BMI
 • قد 180 سانتی‌متر، 75 کیلوگرم – 20= BMI
 • قد 150 سانتی‌متر، 85 کیلوگرم – 33= BMI
 • قد 180 سانتی‌متر، 85 کیلوگرم – 23 = BMI
 • قد 150 سانتی‌متر، 95 کیلوگرم – 37 = BMI 
 • قد 180 سانتی‌متر، 95 کیلوگرم – 26 = BMI 

در این روش، به‌عنوان مثال فردی که 150 سانتی‌متر قد و حدود 75 کیلوگرم وزن دارد، در محدوده اضافه‌وزن قرار می‌گیرد، درحالی‌که مردی که تقریباً 180 سانتی‌متر دارد، در محدوده سالم است. اگرچه این یک نگاه اجمالی از نحوه عملکرد BMI است، اما می‌تواند به شناسایی محدوده وزن مردان کمک کند.

فرمول محاسبه اضافه‌وزن مردان چیست؟

میزان متابولیسم پایه (BMR) معادل مقدار انرژی (به شکل کالری) است که بدن برای فعالیت در صورت استراحت 24 ساعته به آن نیاز دارد. محاسبه میزان متابولیسم پایه یکی از فرمول‌های مرتبط با محاسبه چربی و اضافه‌وزندر کنار شاخص توده وزنی بدن است. برای محاسبه BMR تنها چیزی که نیاز است، اندازه‌گیری وزن، قد، سن و تعیین جنسیت است. محاسبه BMR برای مردان و زنان متفاوت است و فرمول زیر محاسبه میزان متابولیسم پایه مردان را نشان می‌دهد:

BMR = 66.5 + (13.75 * وزن (کیلوگرم)) + (5.003 * قد (سانتی‌متر)) – (6.75 * سن)

BMI نیز محدوده وزنی مردان را براساس قدشان ارزیابی می‌کند. این محاسبه بدون درنظرگرفتن سن، جنس، نژاد، ترکیب بدن و سایر عوامل برای تمام افراد به‌طور یکسان ارزیابی می‌شود.

BMI برای مردان با فرمول کلی شاخص توده وزنی یعنی اندازه‌گیری نسبت وزن به مجذور قد محاسبه می‌شود.

BMI برای مردان با فرمول کلی شاخص توده وزنی یعنی اندازه‌گیری نسبت وزن به مجذور قد محاسبه می‌شود.

آیا محاسبه BMI شاخص خوبی برای تشخیص BMI مردان است؟

BMI همیشه ابزار مناسبی برای سنجش وزن مردان در محدوده سالم یا طبیعی نیست و یافتن بهترین BMI برای مردان نیز به‌همین دلیل می‌تواند کمی دشوار باشد. برای مثال، ممکن است وزن یک مرد ورزشکار بیشتر از یک مرد غیرورزشکار هم‌قد خودش باشد، اما از نظر بدنی و سلامت در جایگاه بالاتری ایستاده باشد؛ چرا که عضله از چربی متراکم‌تر است و همین مورد به افزایش وزن کمک می‌کند. البته جنسیت نیز در این زمینه موردتوجه است. زنان نسبت به مردان تمایل بیشتری به ذخیره چربی بدن دارند. به همین ترتیب، مردان یا زنان مسن‌تر نیز چربی بدن بیشتری ذخیره می‌کنند و توده عضلانی کمتری نسبت به بزرگ‌سالان جوان با همان قد دارند. پزشکان عموماً افرادی را که BMI آن‌ها در محدوده “طبیعی” است، دارای BMI سالم می‌دانند. افراد زیر این محدوده ممکن است دارای کمبود وزن باشند و افراد بالاتر از این محدوده دارای اضافه‌وزن یا چاقی محسوب می‌شوند. با این حال، شاخص توده وزنی ممکن است به دلایلی که توضیح داده شد، دقیق‌ترین معیار برای تشخیص سالم بودن وزن یک فرد نباشد.

بهترین BMI برای مردان چقدر است؟

برای آگاهی از بهترین BMI برای مردان، ابتدا باید دسته‌بندی وزن بدن آنان را به‌صورت زیر درنظرداشت:

 • کمبود وزن
 • وزن نرمال
 • اضافه‌وزن
 • چاق

این محدوده‌ها با محدوده BMI مطابقت دارند:

 • کم‌وزنی: کمتر از 18.5
 • وزن طبیعی یا سالم: 18.5-24.9
 • اضافه‌وزن: 25.0-29.9
 • چاق: بیشتر از 30

این محدوده‌ها صرف‌نظر از جنسیت اعمال می‌شوند. بااین‌حال، باید توجه داشت نمودار BMI اولیه بزرگ‌سالان برای افراد 20 سال به بالا مفید است. کودکان و مردان جوان تا 19 سال، باید از یک ماشین‌حساب صدک BMI برای محاسبه محدوده دقیق وزنی خود استفاده کنند. مطالعات اخیر نشان داده‌اند محدوده BMI سالم برای مردان بین 18.5 تا 24.9 درنظرگرفته می‌شود، اما نقطه میانی 22 سالم‌ترین وزن برای مردان و نقطه 21 مناسب‌ترین وزن برای زنان است. ن

به‌عبارت‌دیگر، برای رسیدن به BMI = 22، وزن یک زن با قد 150 سانتی‌متر حدود 54 کیلوگرم خواهد بود، در حالی که یک مرد 150 سانتی‌متری حدود 57.5 کیلوگرم وزن خواهد داشت. بااین‌وجود، همه نمی‌توانند BMI را حتی با رژیم غذایی سالم و ورزش فراوان در محدوده طبیعی حفظ کنند. مثال ورزشکاران حرفه‌ای با توده عضلانی بالا از این دست است. به‌همین ترتیب، قرارگرفتن در محدوده طبیعی لزوماً به معنای سالم بودن فرد نیست. افرادی که غذاهای ناسالم می‌خورند و هرگز ورزش نمی‌کنند، ممکن است همچنان در سطح متوسط شاخص توده وزنی باشند. به‌همین دلیل، بهترین استراتژی، تمرکز بر ارتقای سلامت عمومی است. برای اکثر افراد، این کار دستیابی به BMI در محدوده طبیعی را آسان‌تر می‌کند. افرادی که به دنبال ارتقای سلامت خود هستند، می‌توانند از پیشنهادات زیر استفاده کنند:

رژیم سفره خانواده

ورزش در بیشتر روزهای هفته برای مدیریت BMI

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) در آمریکا توصیه می‌کند بزرگ‌سالان هر هفته 150 دقیقه ورزش هوازی با شدت متوسط مانند پیاده‌روی یا 75 دقیقه ورزش هوازی شدید مانند دویدن را در برنامه خود داشته باشند. بزرگ‌سالان همچنین باید حداقل دوبار در هفته تمرینات قدرتی انجام دهند.

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای مدیریت BMI

اگرچه محدودکردن مصرف غذاهای پرکالری یا پرچرب بسیار مهم است، اما مردان برای رسیدن به بهترین BMI، باید از رژیم‌های غیرمنتظره یا فاقد موادمغذی و عجولانه پرهیز کنند. البته گاهی‌اوقات نیز افزایش وزن نشانه یک مشکل اساسی سلامتی مانند وضعیت تیروئید است که باید به پزشک مراجعه شود.

برخی متخصصان بر این باورند که BMI شاخص کاملی برای تمام افراد نیست

برخی متخصصان بر این باورند که BMI شاخص کاملی برای تمام افراد نیست.

آیا فرمول محاسبه BMI در زنان و مردان متفاوت است؟

محاسبات BMI براساس جنسیت تنظیم نمی‌شود و نمودارهای شاخص توده وزنی بدن، برای مردان و زنان بزرگ‌سال یکسان است. مواردی مانند محل تجمع چربی، توده عضلانی، سن، جنسیت و غیره، فاکتورهای مهمی در هنگام تجزیه و تحلیل سلامت افراد هستند و همیشه باید همراه با وزن و قد برای تعیین خطر ابتلا به فرد بدون توجه به BMI استفاده شوند. علاوه‌براین، تفاوت قد و وزن نیز باید درنظرگرفته شود؛ به این معنی که فقط به این دلیل که کسی هم‌قد دیگری است، دلیل نمی‌شود که دقیقاً همان وزن هم برای او ایده‌آل باشد. عوامل متعددی در تفاوت وزن نقش دارند، از جمله:

 • تناسب: برخی از افراد پاهای بلندتر و دست‌های کوتاه‌تری دارند و بالعکس. بر این اساس، محل قرارگیری عضلات و چربی بدن تغییر می‌کند.
 • عضلانی بودن: برخی افراد توده بدنی بدون چربی بیشتری دارند، به‌عنوان مثال مردان نسبت به زنان عضله بیشتر و زنان به‌طور طبیعی چربی بیشتری در بدن خود دارند.
 • فرم بدن: زنان بیشتر دارای اندام گلابی شکل هستند، درحالی‌که مردان مستطیلی‌تر بوده یا شانه‌های پهن‌تری دارند. این تفاوت نحوه حمل وزن روی بدن، شاخص وزنی را تغییر می‌دهد.
 • سن: هرچه سن بالاتر باشد، چربی بیشتری ذخیره می‌شود و عضلات کمتری وجود دارد.
 • ذخیره‌سازی چربی: افراد مختلف براساس ژنتیک خود، چربی را در بخش‌های مختلف بدن ذخیره می‌کنند. برخی از افراد چربی بیشتری روی ران خود ذخیره می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر چربی را روی تنه یا باسن دارند.

به‌طورکلی، نمودارهای شاخص توده بدنی مردانه و زنانه در ارقام BMI متفاوت است. مردان اندامی عضلانی‌تر از زنان دارند، درحالی‌که زنان اندکی چربی بیشتر حمل می‌کنند. بااین‌حال، روش‌های محاسبه وزن ایده‌آل بدن و BMI در هر دو جنس نسبتاً یکسان است؛ اگرچه اعداد مورد استفاده متفاوت هستند. بااین‌وجود، BMI برای پیش‌بینی وزن سالم و ایده‌آل مردان و زنان مفید است، اما به این معنا نیست که کاملا دقیق باشد؛ زیرا ترکیب کلی بدن فرد را درنظرنمی‌گیرد. بنابراین توصیه می‌شود از شاخص توده وزنی به‌عنوان یک ابزار استفاده کنید، اما به‌طور کامل به آن تکیه نکنید.

بهترین BMI برای مردان، در محدوده 24.9 – 18.5 قرار می‌گیرد و طبق تحقیقات جدید عدد طلایی تناسب‌اندام برای مردان 22 و برای زنان 21 درنظرگرفته شده است. فرمولاسیون شاخص توده وزنی، جنسیت، سن، عضلانی بودن و ژنتیک خاص بدن را درنظرنمی‌گیرد و به‌همین دلیل، انتقاداتی بر آن وارد شده که بر این اساس نمی‌توان به‌طور کامل به آن تکیه نمود، اما همچنان یک ابزار خوب برای تعیین وضعیت تغذیه و وزن بدن محسوب می‌شود.

منبع ++++

بهترین BMI برای مردان چند است؟ محاسبه وزن مناسب برای آقایان - 6 - بهترین BMI برای مردان - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1401/03/23

نویسنده: مریم اصیلی

این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*