کتو در شیردهی امکان‌پذیر است؟ + تاثیر رژیم کتوژنیک در شیردهی

کتو در شیردهی توصیه می‌شود یا خیر؟ رژیم کتوژنیک و شیردهی آیا امکان‌پذیر است یا به مادر و کودک آسیب می‌زند؟ در دوران شیردهی، اولویت اصلی هر مادری باید تامین تمام موادمغذی موردنیاز کودک باشد و در این بین، حتما می‌دانید کودک شما به مدت شش ماه به هیچ چیز دیگری جز شیر مادر نیاز […]

با رعایت چند نکته مهم غذایی و زیر نظر پزشک، رژیم کتوژنیک در شیردهی مجاز است.
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 21 دقیقه

تعداد بازدید 2308

تاریخ انتشار

کتو در شیردهی توصیه می‌شود یا خیر؟ رژیم کتوژنیک و شیردهی آیا امکان‌پذیر است یا به مادر و کودک آسیب می‌زند؟ در دوران شیردهی، اولویت اصلی هر مادری باید تامین تمام موادمغذی موردنیاز کودک باشد و در این بین، حتما می‌دانید کودک شما به مدت شش ماه به هیچ چیز دیگری جز شیر مادر نیاز ندارد.

شیر مادر حاوی تمام انرژی، موادمغذی و مایعاتی است که کودک برای رشد و تکامل سالم به آنها نیاز دارد و همچنین از کودک در برابر عفونت‌ها و بیماری‌ها محافظت کرده و مزایای سلامتی طولانی مدتی هم برای مادر و هم برای کودک‌تان دارد.

به همین دلیل مهم است در دوران شیردهی از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید. اما درمورد رژیم‌های مشهور و محبوب چطور؟ در این مطلب به صورت اختصاصی به بررسی رژیم کتوژنیک در شیردهی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

صحبت‌های دکتر کرمانی در مورد رژیم شیردهی:

آیا رژیم کتو در شیردهی مجاز است؟

اگر کودک را با شیر خود تغذیه نمی‌کنید، می‌توانید رژیم کتوژنیک را بگیرید اما مادرانی که با شیر خود کودک‌شان را تغذیه می‌کنند و از هیچ برنامه کمکی برای نوزاد استفاده نمی‌کنند، باید چند مساله مهم را در نظر داشته باشند:

بدن شما پس از زایمان، تغییرات قابل توجهی را تجربه می‌کند و تغییرات بدن و افزایش وزن در این دوران طبیعی است. با اینکه طبق نظر محققان، هیچ عجله‌ای برای کاهش وزنی که در دوران بارداری به دست آورده‌اید وجود ندارد، اما تناسب اندام و رسیدن به وزن متعادل و سالم خواست همه مادران است.

همانطور که می‌دانید کتو یا رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار محبوب در جهان است که به بسیاری از افراد کمک می‌کند وزن کم کنند و قندخون خود را مدیریت نمایند.

این رژیم غذایی، کم‌کربوهیدرات و پرچرب است که بدن را وارد حالت کتوزیس می‌کند، یک حالت متابولیک که در آن بدن شما به جای کربوهیدرات، چربی را برای انرژی می‌سوزاند.

رژیم کتو در شیردهی مناسب مادرانی است که کودک را با شیر خود تغذیه نمی‌کنند.

رژیم کتو در شیردهی مناسب مادرانی است که کودک را با شیر خود تغذیه نمی‌کنند.

بااین‌حال اگر وسوسه شده‌اید که این رژیم غذایی را حین شیردهی امتحان کنید، بهتر است درمورد آن آگاه باشید:

 • تا به امروز، تحقیقات زیادی درمورد پیروی از رژیم کتوژنیک در شیردهی انجام نشده است. به‌این‌ترتیب، ما فقط می‌توانیم به چند مطالعه موردی منتشر شده در مجلات پزشکی، کنار تجربیات افرادی که آن را امتحان کرده‌اند، تکیه کنیم.
 • برخی از کاربران در انجمن‌های آنلاین می‌گویند می‌توانند حین شیردهی تا زمانی که کالری خود را بالا نگه داشته و مایعات زیادی می‌نوشند، در رژیم کتوژنیک باشند. برخی دیگر می‌گویند در دوران شیردهی مجبور بودند کربوهیدرات بیشتری بخورند و کتو باعث کاهش شیر آنها شده است.
 • نگرانی اصلی بسیاری از افرادی که در دوران شیردهی هستند این است که چگونه رژیم غذایی آنها ممکن است بر عرضه و کیفیت شیر آنها تأثیر بگذارد. بدن شما به مقدار مشخصی از کالری و مایعات نیاز دارد تا شیر کافی تولید کند. بنابراین، مهم است به‌دنبال هیچ رژیم غذایی افراطی و بیش‌ازحد محدود‌کننده در دوران شیردهی نباشید.
 • همچنین چندین گزارش از وضعیتی به نام کتواسیدوز در زنان شیرده که از رژیم کتو پیروی می‌کردند، وجود دارد. کتواسیدوز با سطوح بالای کتون و تغییرات در گازهای خون باعث می‌شوند خون، بیش‌ازحد اسیدی شود. این بیماری جدی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. کتواسیدوز می‌تواند باعث تنگی‌نفس، حالت تهوع، استفراغ، کم‌‌اشتهایی، درد شکم یا درد در قفسه سینه شود. کتواسیدوز به ویژه در افرادی که دیابت ندارند، نادر است.
رژیم کتو در شیردهی اگر به درستی رعایت نشود، موجب کاهش شیر مادر خواهد شد.

رژیم کتو در شیردهی اگر به درستی رعایت نشود، موجب کاهش شیر مادر خواهد شد.

بااین‌حال، برای مادران شیرده که از رژیم کتوژنیک پیروی می‌کنند، خطر کتواسیدوز وجود دارد. پس اگر قصد دارید کتو را حین شیردهی امتحان کنید، مهم است با پزشکی که بتواند شما را از نزدیک برای چک‌کردن علائم این وضعیت تحت نظر داشته باشد، در تماس باشید.

توجه:

به خاطر داشته باشید که دادن تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک باید اولویت اصلی شما باشد. کودک شما به مدت شش ماه به هیچ چیز دیگری جز شیر مادر نیاز ندارد.

شیر شما حاوی تمام انرژی، مواد مغذی و مایعاتی است که کودک برای رشد و تکامل سالم نیاز دارد. همچنین از کودک شما در برابر عفونت ها و بیماری ها محافظت می‌کند و مزایای سلامتی طولانی مدت هم برای شما و هم برای کودک‌تان دارد. به همین دلیل مهم است که در دوران شیردهی از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید.

فواید رژیم کتو در شیردهی

همان‌طور که گفتیم، تحقیقات علمی راجع به رژیم کتو در شیردهی بسیار محدود هستند و در همین تحقیقات اندک هم صحبت چندانی درباره مزایای رژیم کتوژنیک در شیردهی به میان نیامده است. بااین‌حال رژیم کتو به‌طور کلی می‌تواند مزایای زیر را برای ما داشته باشد:

 • کاهش وزن
 • بهبود جوش و آکنه
 • کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها
 • بهبود و سلامتی قلب
 • بهبود عملکرد مغز
 • کاهش تشنج
 • بهبود علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگرچه این مزایا به‌طور کلی چشمگیر و عالی هستند، اما در دوران شیردهی اولویت‌های یک مادر باید در حفظ سلامت خود و نوزاد و همچنین تولید شیر کافی و سالم متمرکز باشد و زیر نظر پزشک یک رژیم کاهش وزن را تجربه کند.

اما همانطور که گفتیم اگر با شیر خود، کودک‌تان را تغذیه نمی‌کنید می‌توانید برای کاهش وزن سریع‌ اما سالم، از رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی بهره‌مند شوید.

رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی موجب کاهش وزن و بهبود علائم سندرم پلی کیستیک می‌شود.

رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی موجب کاهش وزن و بهبود علائم سندرم پلی کیستیک می‌شود.

نکاتی برای شیردهی موفق در رژیم کتوژنیک

شیر‌ دادن به نوزاد مهم است و هیچ مادری نمی‌خواهد نوزاد خود را با تغذیه نامناسب به خطر بیندازد. قبلاً گفتیم می‌توان حین شیردهی از یک سبک زندگی کتوژنیک پیروی کرد (هرچند که خیلی این کار را توصیه نمی‌کنیم!)، اما باید آن را به درستی انجام دهید. در اینجا نکات ضروری رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی را مرور می‌کنیم:

شروع کتو قبل از بارداری

هنگامی که برای اولین بار کتو را شروع می‌کنید، بدن شما باید یک دوره سازگاری را طی کند و ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا را احساس کنید. به این شرایط، “آنفولانزای کتو” می‌گویند و اگر قبلاً آن را تجربه نکرده‌اید، ممکن است احساس کنید بیمار شده‌اید.

شما نباید درحالی که درحال تلاش برای یادگیری هنر خاص شیردهی هستید، مجبور به گذراندن این دوره سازگاری باشید.

بنابراین اگر رژیم کتوژنیک در شیردهی را انتخاب کرده‌اید، بهتر است حتی قبل از باردار‌شدن آن را شروع کنید. اکنون بدن شما زمان دارد تا یاد بگیرد چگونه از چربی و کتون‌ها به‌طور موثر برای انرژی استفاده کند.

به‌علاوه، در بسیاری از موارد نشان داده شده است که کتو احتمال باردار‌شدن را افزایش می‌دهد و به داشتن یک سبک زندگی کلی سالم کمک می‌کند.

جلوگیری از کم‌آب‌شدن بدن

یکی از بزرگ‌ترین علل کمبود شیر، ننوشیدن آب کافی درطول روز است. نوشیدن مقدار زیادی آب برای تولید شیر کافی برای هر مادر شیرده بسیار مهم است، به‌خصوص آنهایی که از رژیم کتو پیروی می‌کنند، زیرا در این رژیم به دلیل دریافت کربوهیدرات کمتر، آب بیشتری از بدن دفع می‌شود.

بدن شما از آب اضافی برای تولید شیر و التیام زخم‌های پس از زایمان استفاده می‌کند. بنابراین برای هیدراتاسیون لازم برای حفظ تعادل الکترولیت‌های خود در رژیم کتوژنیک، باید بیش از آنچه فکر می‌کردید آب بنوشید.

زمان اجرای رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی باید به اندازه کافی آب بنوشید.

زمان اجرای رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی باید به اندازه کافی آب بنوشید.

مصرف موادمغذی و ویتامین‌ها

مصرف کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی برای جلوگیری از هر گونه عوارض جانبی منفی مانند سردرد، از دست‌دادن انرژی یا سرگیجه برای رژیم کتو در شیردهی بسیار مهم است.

 مصرف چربی‌های با کیفیت بالا

شما باید اطمینان حاصل کنید که منبع انرژی ثابتی درطول روز برای خود و کودک‌تان دارید. مصرف مقدار کافی کالری و چربی‌های با کیفیت خوب، کلید دیگری برای تولید مقدار کافی از شیر سالم است.

ازجمله چربی‌های سالم برای این دوران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روغن‌های MCT مانند روغن نارگیل
 • کره و گوشت از دامی که با علف تغذیه شده است
 • چربی‌های غیر اشباع MUFA (موجود در روغن زیتون فرابکر، روغن آووکادو، بادام، آجیل برزیلی و غیره) و PUFA (موجود در بذر کتان و روغن بذر کتان و دانه‌ چیا)
 • ماهی‌های چرب و اسیدهای چرب امگا 3

مصرف به اندازه فیبر و سبزیجات

دریافت سبزیجات و فیبر کافی هم برای سلامتی شما و هم برای سلامت و رشد کودک‌تان بسیار مهم است.

برای اطمینان از دریافت برخی از فیتوکمیکال‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها مطمئن شوید که سبزیجات زیادی مصرف می‌کنید. اگر زمان کافی برای تهیه سبزیجات ندارید (چون مراقبت از کودک زمان بر است!)، از مکمل سبزی برای تغذیه خود استفاده کنید.

امتحان یک رژیم غذایی کم‌کربوهیدرات به جای کتو

اگر در تولید شیر کافی مشکل دارید، سعی کنید با 50 تا 75 گرم کربوهیدرات در روز شروع کرده و هر روز به آرامی کربوهیدرات‌ها را کاهش دهید (مثلاً 5 تا 10 گرم در روز) و بررسی کنید این کار چگونه بر میزان شیر شما تأثیر می‌گذارد.

اطمینان حاصل کنید کربوهیدرات‌های خود را از منابع سالم مانند مقدار زیادی سبزیجات، آجیل و دانه‌ها و انواع توت‌ها دریافت می‌کنید. از مصرف نان سفید، ماکارونی و سایر مواد غذایی تصفیه‌شده خودداری کنید.

 

قبل و بعد بارداری
نـداره، همیشــه
ملکـه‌ی زنــدگی
خودت بـــــاش
همین الان ثبت نام کن
kermany

بایدها و نبایدهای رژیم کتوژنیک در شیردهی

به‌طور کلی رژیم‌های کم‌کربوهیدرات می‌توانند باعث شوند بدن مادر شیرده، کتون‌هایی را ترشح کند که می‌تواند خطراتی را برای نوزاد به همراه داشته باشد.

کتون‌ها نوعی مواد شیمیایی هستند و زمانی ساخته می‌شوند که بدن انسولین کافی در جریان خون نداشته باشد. زمانی که کتون‌ها به سرعت در جریان خون تجمع می‌کنند، بیماری‌های جدی و حتی کما ایجاد می‌شود.

بااین‌حال رژیم کتو کمی متفاوت است، زیرا حتی اگر کربوهیدرات‌ها را کاهش دهد، بر مصرف زیاد غذاهای پرچرب تاکید دارد. اگرچه توجه به این نکته مهم است که اکثر متخصصان اطفال احتمالاً هیچ چیز دیگری را به جز یک رژیم غذایی متعادل در دوران شیردهی توصیه نمی‌کنند.

یکی دیگر از مواردی که باید در نظر بگیرید هیدراتاسیون است. رژیم کتو می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شود، بنابراین باید خود را متعهد به نوشیدن آب کافی برای جبران آن کنید.

از دیگر عوارض جانبی احتمالی رژیم کتوژنیک در شیردهی می‌توان «آنفولانزای کتو»، خستگی، از دست‌دادن عضلات، بوی بد دهان، ادرار بدبو و برخی مشکلات گوارشی اشاره کرد که در همان روزهای اولیه رژیم کتو اتفاق می‌افتد.

سوالات متداول کتو در شیردهی

آیا رژیم کتوژنیک در شیردهی مجاز است؟

برخی می‌توانند حین شیردهی تا زمانی که کالری خود را بالا نگه داشته و مایعات زیادی می‌نوشند، در رژیم کتوژنیک بمانند اما برخی دیگر ممکن است در دوران شیردهی مجبور شوند کربوهیدرات بیشتری بخورند و کتو باعث کاهش شیر آنها می‌شود. به همین دلیل باید با پزشک خود مشورت کنید که آیا آمادگی چنین رژیم کاهش وزنی را دارید یا خیر.

فواید رژیم کتو در شیردهی چیست؟

کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها، بهبود عملکرد مغز و بهبود علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک از جمله مزایای رژیم کتو برای مادران شیرده است.

بایدها و نبایدهای رژیم کتوژنیک در شیردهی چیست؟

رژیم کتو می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شود، بنابراین باید خود را متعهد به نوشیدن آب کافی برای جبران آن کنید. همچنین اگر متوجه کاهش شیر خود شدید حتما با پزشک برای اصلاح و ادامه رژیم یا رها کردن آن مشورت کنید.

آنچه از مقاله کتو در شیردهی آموختیم:

به پایان مطلب بررسی رژیم کتو در شیردهی و رابطه رژیم کتوژنیک و شیردهی می‌رسیم. همان‌طور که گفتیم، تحقیقات منتشر شده درمورد اثرات رژیم کتوژنیک در شیردهی محدود هستند. برخی از افراد می‌گویند حین شیردهی به راحتی از رژیم کتو استفاده کرده‌اند و هیچ وقفه‌ای در تامین شیرشان وجود نداشته است. برخی دیگر اظهار می‌دارند پیروی از این رژیم در عین حفظ شیر و سلامتی بسیار دشوار بود. مهم است بدانید پیروی از رژیم کتوژنیک در شیردهی ممکن است خطر ابتلا به یک بیماری جدی به نام کتواسیدوز را افزایش دهد به ویژه اگر بدون مشورت با پزشک و به نادرستی اجرا شود. به همین دلیل اگر هنوز هم می‌خواهید کتو را در دوران شیردهی امتحان کنید، حتما با یک متخصص تغذیه، پزشک یا مشاور شیردهی مشورت نمایید.

منبع:

https://perfectketo.com

https://www.medicalnewstoday.com

https://www.healthline.com

https://rmccares.org

کتو در شیردهی امکان‌پذیر است؟ + تاثیر رژیم کتوژنیک در شیردهی - 8 - کتو در شیردهی - رژیم لاغری

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
S.p 1402/04/17

سلام، وقت بخیر. بنده نوازد دارم که اسپاسم شیرخوارگی داره و فقط شیر خودم رو میخوره ....برای بهبود بیماریش باید رژیم کتو بگیرم......اما این مطلب که دکتر فرمودند نمیشه،.....چه کار میشه انجام داد؟

کارشناس به اندام 1402/04/18

سلام عزیزم شمانمیتونین کتوژنیک بگیزید. برای تناسب اندام ورزشم انجام بدین