حقایقی درباره سیگار کشیدن و لاغری

سیگار کشیدن عامل اصلی بیماری‌ها و مرگ‌های پیشگیری شدنی است. هر سال از هر پنج نفر یک نفر در ایالات متحده به خاطر سیگار کشیدن جان خود را از دست می‌دهد. خوشبختانه وقتی فردی سیگار را ترک می‌کند، خطر ابتلا به بیماری‌های جدی مانند سرطان و بیماری‌های قلبی‌ و عروقی کاهش می‌یابد. سیگار و لاغری […]

زمان مطالعه 15 دقیقه

تعداد بازدید 14407

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

سیگار و لاغری به هم مربوط اند اما بهتر است برای لاغری سراغ روش‌های سالم تری بروید.
میانگین امتیاز 5 از 5

سیگار کشیدن عامل اصلی بیماری‌ها و مرگ‌های پیشگیری شدنی است. هر سال از هر پنج نفر یک نفر در ایالات متحده به خاطر سیگار کشیدن جان خود را از دست می‌دهد. خوشبختانه وقتی فردی سیگار را ترک می‌کند، خطر ابتلا به بیماری‌های جدی مانند سرطان و بیماری‌های قلبی‌ و عروقی کاهش می‌یابد. سیگار و لاغری از موضوع‌های جذاب این دوران است. بیشتر مردم فکر می‌کنند سیگار و لاغری صورت به یکدیگر مرتبط‌اند. اما آیا واقعا سیگار لاغر می‌کند؟ قلیان چطور؟ قلیان و لاغری با یکدیگر مرتبط‌اند؟ در این مقاله به این سوال‌ها پاسخ می‌دهیم.

سیگار و لاغری بایگدیگر ارتباط دارند اما مضرات سیگار بیشتر از مزایای آن است.

 آیا سیگار لاغر می‌کند؟

درست است که وزن سیگاری‌ها به طور متوسط ​​کمتر از افرادی است که سیگار نمی‌کشند و وزن افرادی که سیگار را ترک کرده‌اند معمولا بیشتر از کسانی است که در حال حاضر سیگار می‌کشند. اما این همه حقیقت نیست!

متخصصان می‌گویند همه افراد سیگاری لاغر نیستند. این فرضیه که سیگار کشیدن شما را لاغر می‌کند نادرست است. بر اساس مطالعه‌ها سیگاری‌های قهار وزن بیشتری نسبت به سیگاری‌های معمولی دارند. مطالعه روی 450 هزار شرکت کننده در انگلستان نشان داد افرادی در معرض خطر بیشتر سیگاری شدن قرار دارند که از نظر ژنتیکی مستعد چاقی‌اند.

این موضوع به این معنا نیست که هرچه بیشتر سیگار بکشید، لاغرتر خواهید شد. در واقع سیگار کشیدن ممکن است تغییری دور از انتظار در شما ایجاد کند. بر اساس مطالعه‌ای که روی بیش از 6 هزار زن و مرد سوئیسی انجام شد؛ اگر تعداد سیگارهای که یک سیگاری در طول روز می‌‌کشد را بیشتر کنید، دور کمر بزرگ‌تر و تجمع چربی دور شکم بیشتر می‌شود. به زبان دیگر ممکن است هرچه بیشتر سیگار بکشید، شکمتان چاق‌تر شود. بهترین راه برای کاهش وزن استفاده از برنامه غذایی برای لاغری است.

آیا سیگار چاق می‌کند؟

وزن اکثر افراد سیگاری و قلیانی بعد از ترک آن‌ها بالا می‌رود. اما این مقدار کمتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید. البته متخصصان می‌گویند از هر چهار نفری که سیگار را ترک می‌کنند، سه نفر وزن اضافه می‌کنند.

محققان استرالیایی به دنبال تعیین میزان افزایش وزن بین افرادی‌ بودند که سیگار را ترک کرده‌ یا در حال حاضر سیگاری‌اند. به همین دلیل تحقیقی جهانی طراحی کردند که در آن 400 هزار ترک کننده سیگار و حدود 400 هزار سیگاری مستمر در دوره‌ای پنج ساله شرکت کردند. گزارش‌ها مشخص کرده‌اند که هر دو گروه دچار اضافه وزن می‌شوند. در نتیجه همه کسانی که سیگار می‌کشند یا سیگار را ترک می‌کنند به مرور زمان اضافه وزن پیدا می‌کنند. البته یکی دیگر از دلایلی که باعث افزایش وزن آن‌ها می‌شود بالا رفتن سنشان است.

مطالعه‌های انجام شده درباره ترک سیگار و افزایش وزن نشان داده است که حدود 16 درصد از افراد ترک کننده سیگار حدود 10 کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اند و بعد از بالا رفتن وزن تصمیم به کاهش آن گرفته‌اند. این موضوع بیشتر برای افرادی اتفاق می‌افتد که در سه ماهه اول ترک سیگارند.

آیا زنان با ترک سیگار بیشتر از مردان چاق می‌شوند؟

برخی از مطالعه‌ها می‌گویند مردان هنگام ترک سیگار دچار اضافه وزن بیشتری نسبت به زنان می‌شوند. برخی دیگر می‌گویند زنان نسبت به مردان افزایش وزن بیشتری دارند. جنسیت نقش مهمی در کاهش وزن ندارد؛ اما هنگام ترک سیگار عامل مهمی به حساب می‌آید. زنان بیشتر از مردان نگران افزایش وزن‌اند و این مسئله بر تلاش آن‌ها برای ترک سیگار تأثیر می‌گذارد. در نتیجه اینطور به نظر می‌رسد که مردان بعد از ترک سیگار بیشتر چاق می‎شوند.

تاثیر سیگار بر متابولیسم بدن چگونه است؟

وقتی صحبت از سیگار کشیدن و کاهش وزن می‌شود، متابولیسم مرکز توجه قرار می‌گیرد. سیگار کشیدن میزان متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد؛ اما مقدار آن ناچیز است. حقیقت این است که چون سیگار می‌کشید، ممکن است کمتر غذا بخورید. زیرا دست و دهان خود را با چیزهای دیگر مشغول کرده‌اید. رابطه سیگار ، قلیان و لاغری از جنبه رفتاری است.

آیا کاهش وزن برای سیگاری‌های سابق سخت‌تر است؟

وقتی صحبت از کاهش وزن می‌شود، مهم نیست که هرگز سیگار کشیده‌اید، در حال حاضر سیگار می‌کشید یا سیگار را ترک کرده‌اید. روش کاهش وزن مهم است. اگر از راه درست برای لاغری اقدام کنید، کاهش وزن برای‌تان راحت می‌شود. این که از چه رژیمی پیروی می‌کنید یا عادت‌های غذایی را رعایت می‌کنید یا خیر، تفاوت زیادی در میزان کاهش وزن شما ایجاد می‌کند.

آیا بالا رفتن وزن بعد از ترک سیگار ضرری دارد؟

چاقی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد که یک عامل خطر برای بیماری‌های قلبی است. ممکن است فکر کنید برای جلوگیری از چاقی بهتر است سیگار بکشید؛ اما برعکس آن صادق است. سیگار کشیدن و نیکوتین، ماده اعتیادآور موجود در تنباکو، مقاومت به انسولین و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد. ترک سیگار مهم‌ترین کاری است که افراد سیگاری می‌توانند برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به دیابت انجام دهند.

محققان در حال بررسی این موضوع‌اند که آیا افزایش وزن پس از ترک سیگار منجر به پیامدهای بدتری در ارتباط با دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود یا خیر. تحقیق‌ها نشان می‌دهند که خطرهای سیگار کشیدن برای سلامتی بسیار بیشتر است از شانس اندک ابتلا به دیابت ناشی از افزایش وزن بعد از ترک سیگار. یک بررسی اخیر در دانشگاه هاروارد نشان داد که افزایش وزن پس از ترک سیگار خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در کوتاه مدت افزایش می‌دهد؛ اما این امر ارزش مزایای ترک سیگار در کاهش بیماری‌های قلبی‌ و عروقی و مرگ و میر ناشی از آن را کم نمی‌کند. بنابراین حتی اگر بعد از ترک سیگار وزن بیشتری داشته باشید، سالم‌تر خواهید بود. زیرا خطرات قلبی و عروقی مرتبط با سیگار را کاهش داده‌اید.

اگر از قبل به دیابت مبتلایید، ترک سیگار اهمین بیشتری دارد. نیمی از افراد سیگاری مبتلا به دیابت بر اثر بیماری‌های مرتبط با سیگار می‌میرند. اگر سیگار نمی‌کشید، وزن خود را حفظ کرده و مراقب چربی‌ها و قند خونتانید، می‌توانید دیابت داشته باشید و طولانی عمر کنید.

اراده کنی هر
فروشـگاهی
کمد لباستـه
همین الان ثبت نام کن
kermany

آیا سیگار کشیدن حس بویایی را از بین می‌برد؟

تا مدت‌ها تصور می‌شد که سیگاری حس بویایی و چشایی را تحت تثیر قرار می‌دهد و به همین دلیل است که سیگاری‌ها اغلب اشتهای کمتری دارند. بوی غذا، لذت بردن از آن را دو چندان می‌کند. سیگار نیز واقعا حس بویایی را از بین می‌برد. از دلایلی که بعد از ترک سیگار وزنتان بالا می‌رود این است که می‌توانید بوی غذاها را بشنوید. در نتیجه میل بیشتری به غذا خوردن دارید. ناگهان طعم غذا بهتر از زمانی به نظر می‌رسد که سیگار می‌کشیدید. چشیدن طعم بهتر غذا به این معنی است که شما بیشتر غذا می‌خورید.

علاوه بر این، برخی از مدل‌های تحقیق‌ها نشان می‌دهند که افراد سیگاری هنگام ترک سیگار ممکن است هوس غذاهای شیرین کنند. باید بگوییم آزمایش‌ها نشان می‌دهند افرادی که سیگار را ترک کردند در واقع تمایل بیشتری برای بهبود بخشیدن به برنامه غذایی خود دارند. آن‌ها قبل از ترک سیگار بیشتر غذاهای ناسالم می‌خورند.

سیگار، قلیان و لاغری

دود سیگار و قلیان 7000 ماده شیمیایی دارد که 69 تا آن‌ها سرطان‌زایند. آخرین داده‌های نشان می‌دهد هنوز بیش از 15 درصد بزرگسالان سیگاری یا قلیانی‌اند. خوشبختانه از سال 1965، زمانی که تقریبا 42/ 4 درصد از بزرگسالان سیگاری بودند، این میزان 26/9 درصد کاهش یافته است. اگر سیگار را ترک کنید، در موقعیت اجتماعی بهتری خواهید بود و مدت زمان بیشتری برای اطرافیان خواهید داشت.

برای کاهش وزن سراغ قلیان و سیگار نروید. درست مانند سیگار، قلیان و لاغری هم ارتباط چندانی با یکدیگر ندارند. بهترین راه برای کاهش وزن پیروی از رژیمی اصولی است. قلیان تاثیر چندانی بر لاغری ندارد و بیشتر به بدن ضرر می‌رساند.

اثر کاهش وزنی که ممکن است قلیان روی وزن داشته باشد به دلیل مواد شیمایی موجود در آن است. برخی مطالعه‌ها تاثیر نیکوتین را برای سرکوب اشتها و افزایش میزان متابولیسم تایید کرده‌اند اما این تاثیر ناچیز است و به خطرهای آن نمی‌ارزد.

سیگار و لاغری صورت

بیش از 4 هزار ماده شیمیایی در دود تنباکو وجود دارد. بسیاری از آن‌ها باعث تخریب کلاژن و الاستین می‌شوند. این‌ها فیبرهایی‌اند که به پوست شما قدرت و قابلیت ارتجاعی می‌دهند. سیگار کشیدن یا حتی بودن در اطراف افراد سیگاری اجازه سازنده پوست را خراب می‌کنند. در نتیجه پوستتان خراب و صورتتان لاغر می‌شوند.

تا اینجای کار می‌دانیم رابطه سیگار، قلیان و لاغری چندان زیاد نیست. ضررهایی که سیگار و قلیان به بدن شما می‌زنند خیلی بیشتر از فواید آن‌ها برای لاغری است. برای کاهش وزن راه‌های متنوع و سالم‌تری هم وجود دارد. به فکر سیگار و لاغری صورت نیز نیفتید. حتی نزدیک افراد سیگاری بودن هم پوستتان را خراب می‌کند. اگر سیگار می‌کشید و اضافه وزن دارید، بهتر است هرچه زودتر سیگار را ترک و به فکر کاهش وزن بیفتید تا سلامتی را به خودتان هدیه بدهید.

حقایقی درباره سیگار کشیدن و لاغری - 6 - سیگار و لاغری - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1400/07/10

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
- 1403/03/19

سلام دخترم ۱۸ سالمه روزی یه نخ سیگار صورت ادم رو لاغر میکنه؟

کارشناس به اندام 1403/03/20

سلام بله عزیزم میتونه اثرگذار باشه

Davood 1403/03/10

سلام وقت شما بخیر من ۸ساله سیگار میکشم آیا ترکش کنم چاق میشم یا وزن من بالا میره ؟

کارشناس به اندام 1403/03/11

سلام وقت بخیر بله احتمال افزایش وزن هست

علیرضا 1403/02/03

سلام وقت به خیر من حدود ۷ ساله سیگار مصرف میکنم خیلی صورتم از قبل لاغر شده ایا سیگار تاثیر دارد ایا سیگار رو اسپرم تاثیر دارد ممنون میشم جواب بدید

کارشناس به اندام 1403/02/04

سلام وقت بخیربله تاثیر داره عزیزم هم روی متابولیسم هم باروری

- 1402/09/18

سلام من اینو واقعا دقت کردم و تجربه کردم که الان خدمتتون عرض میکنم من روزی فقط سه نخ سیگار می‌کشیدم روی چهره من تاثیر بدی میزاشت هم لاغر میکرد صورتمو هم تیره مخصوصا زیر چشممو ولی بعد ترک برگشت به حالت ایده آل مگه میشه تاثیری روی لاغری نداشته باشه

-ابولی 1402/03/06

سلام کارد درسته دکتر

کارشناس به اندام 1402/03/07

سلام سپاس عزیزم

-بانو 1402/02/12

سلام وقتتون بخیر آیا شخص کی سیگار. میکشه برای موهای سرش ضرری دارد

کارشناس به اندام 1402/02/13

سلام وقت بخیر بله عزیزم روی همه بدن تاثیرمنفی داره

یلدا 1401/11/11

سلام من از وقتیک شروع به سیگار کشیدن کردم باسنم خیلی کوچیک شد خودمم ورزش میکنم دوست دارم ترک کنم ولی هر بار از موضوعی ناراحت میشم شروع به کشیدن میکنم

کارشناس به اندام 1401/11/12

سلام عزیزم مطمئن باش که میتونید وباقدرت موفق به ترکش میشین یلدا خانم ورزشکاری ماشالله منتظر خبر ترک کردنت هستیم

حسین 1401/10/27

سلام وقت بخیر ایا سیگار چربی داره

کارشناس به اندام 1401/10/28

سلام وقت بخیر عزیز سبگار چربی نداره اما مصرف سیگار ودخانیات روی عروق خونی تاثیر میگذارد باعث اسیب به دیواره رگ هامی شودکه باعث تنگی عروق وکاهش خون واکسیژن رسانی میشه ومیتونه مشکلات قلبی رو به همراه داشته باشه

امیررضا 1401/07/14

سلام وقتتون بخیر من سیگاری هستم و جدیدا وزنم به شدت خیلی اومده پایین ایا ممکنه سیگار تاثیر گذاشته باشه؟

کارشناس به اندام 1401/07/16

سلام وقت شما هم بخیر .بله سیگار سیستم بدن رو دچار اختلال میکنه و میتونه باعث کاهش وزن هم بشه .

هلنا 1401/07/01

سلام من 16 سالم هستش و گاهی اوقات برای تفریح مثلا 2 بار در هفته ویپ ( سیگار الکتریکی ) میکشم . میخواستم ببینم آیا تاثیری روی وزنم داره؟

کارشناس به اندام 1401/07/02

سلام عزیزم .بهتره که استفاده نکنید شاید کم ولی میتونه تاثیر گذار باشه