تاثیر رنگ ها بر روی اشتها

بسیاری از ما باور داریم که به سادگی فریب نمی خوریم اما حس چشایی مان خیلی ساده توسط حس بینایی فریب می خورد. دلیلش این است که انسان ها انتظارهای خاصی از چگونگی ظاهر غذا دارند. وقتی رنگ غذا بد باشد یا با آنچه انتظار داریم فرق داشته باشد مغزمان می گوید حتما طعمش نیز […]

تاثیر رنگ ها بر روی اشتها
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 12 دقیقه

تعداد بازدید 10107

تاریخ انتشار

بسیاری از ما باور داریم که به سادگی فریب نمی خوریم اما حس چشایی مان خیلی ساده توسط حس بینایی فریب می خورد. دلیلش این است که انسان ها انتظارهای خاصی از چگونگی ظاهر غذا دارند. وقتی رنگ غذا بد باشد یا با آنچه انتظار داریم فرق داشته باشد مغزمان می گوید حتما طعمش نیز متفاوت است. نتایج پژوهش ها نشان دادند که انسان از سرنخ های دیداری رنگ ها برای شناسایی و قضاوت کیفیت و مزه آنچه می خورد استفاده می کند.

غدد چشایی نقش مهمی در مشخص کردن چهار گروه اصلی مزه ها (شیرین، نمکی، ترش و تلخ) ایفا می کنند. وقتی غدد چشایی با غذا ارتباط برقرار می کنند سیگنال هایی به مغز ارسال می کنند تا طعم را تفسیر کنند. از آنجایی که قبل از خوردن غذا آن را می بینیم چشم ها پیش از غدد چشایی به مغز پیام می فرستند. در نتیجه این اتفاق روی طعم و مزه غذا اثر می گذارد.

تاثیر رنگ ها بر روی اشتها

تاثیر رنگ ها بر روی اشتها

معمولا رنگ اولین عنصریست که در ظاهر غذا مورد توجه قرار می گیرد. انسان ها از ابتدا برخی رنگها را با انواع مختلفی از غذاها همراه می بینند. در نتیجه رنگ غذاها را برابر با طعم هایی خاص می دانند. مثلا از پودینگ زرد انتظار داریم طعمی موزی یا لیمویی داشته باشد و یا ژله قرمز را برابر با طعم آلبالو، انار یا هندوانه می دانیم. در غذاهای تازه مانند میوه ها و سبزیجات از رنگ ها کمک می گیریم تا سطح رسیدگی و تازه بودنشان را بسنجیم.

امروزه برخی رنگ ها را به عنوان زبانی بین المللی می شناسند و از آن استفاده های زیادی می کنند. مثلا اگر نگاهی به رنگ فست فودها و رستوران ها بیندازید، بیشتر آنها دارای رنگ زرد و قرمز هستند. دلیلش هم این است که این رنگه ا اشتها را افزایش می دهند. هنگام دیدن این رنگ ها نورون ها در بخشی از مغز به هیپوتالاموس که مسئول تنظیم اشتهاست خبر می دهد. اگر رنگ مدنظر مغز باشد تولید بزاق دهان افزایش می یابد تا برای غذا خوردن آماده شود.

کسانی که سعی در کاهش یا افزایش وزن دارند با افزایش آگاهی خود از تاثیر رنگ ها روی اشتها می توانند در کنار دیگر تلاش های خود از این ترفند نیز استفاده کنند. در ادامه می خواهیم درباره رنگ های اشتها آور و ضد اشتها صحبت کنیم.

سفره خانواده جدید

تاثیر رنگ ها بر روی اشتها ؛ رنگ های افزایش دهنده اشتها

1-سفید

دکوراتورها می گویند اگر فضای اطرافتان الگوهای بسیاری دارد و ذهنتان خسته می شود دور خود را با رنگ سفید پر کنید تا ذهنتان تازه شود. اما این چه ربطی به غذا دارد؟ غذاهای سفید رنگ را به سادگی برمی داریم و فراموش می کنیم که کالری دارند. به همین دلیل است که در خوردن میان وعده هایی مانند نان سفید و پاپ کورن زیاده روی می کنیم. البته این رنگ می تواند برای کسانی که دچار کمبود وزن هستند بسیار کارساز باشد.

تاثیر رنگ ها بر روی اشتها

2- سبز

زیبایی طبیعت حاصل رنگ سبز است. سبز رنگ آرامش و آسودگی است. این رنگ با تازگی، خنکی، تمیزی و رشد در ارتباط است. سبز در مغز، بدن و روح هارمونی ایجاد می کند و ما را به یاد بهار و شروع مجدد می اندازد. وقتی غذایی سبز باشد آن را سالم می دانیم از این رو مغز با دیدن این رنگ اشتها را افزایش می دهد. خوردن غذاهایی که رنگشان سبز است باعث می شود فرد بدون داشتن احساس گناه مقدار زیادی غذا بخورد. بنابراین سبز نیز از رنگ های اشتها آور به حساب می آید.

3- قرمز

شدت و قدرت این رنگ نه تنها باعث بالا رفتن فشار خون می شود بلکه سطح اشتها را نیز افزایش می دهد. اکثر محیط رستوران ها و … رنگ قرمز را دارند چون سبب تحریک مردم به غذا خوردن می شود.

با این حال امیدتان به رنگ قرمز را از دست ندهید می توانید از افزایش انرژی که رنگ قرمز ایجاد می کند در ورزش استفاده کنید. این یعنی هنگام انجام فعالیت های فیزیکی لباس قرمز رنگ استفاده کنید. برخی باشگاه های ورزشی نیز دیوارهای خود را به این رنگ در می آورند تا از آن به عنوان یک عامل برانگیزاننده برای ورزش بیشتر استفاده کنند.

تاثیر رنگ ها بر روی اشتها

تاثیر رنگ ها بر روی اشتها ؛ رنگ های کاهش دهنده اشتها

1- آبی

رنگ آبی طبیعتی آرامش بخش دارد. پژوهشگران معتقدند این رنگ تغییرات شیمیایی در بدن ایجاد می کند که آرامش بخش هستند و سوخت و ساز را کاهش می دهند. همچنین بررسی ثابت کردند  آبی رنگی ضد اشتهاست. محققان می گویند رنگ آبی به این دلیل ضد اشتهاست که در طبیعت به ندرت یافت می شود ( گوشت ها و گیاهان ).

برخی از متخصصان کاهش وزن توصیه می کنند افراد از بشقاب ها و ظروف غذاخوری آبی رنگ استفاده کنند. حتی می توانید نوری آبی رنگ روی یخچال بدهید تا شب ها از دستبردهای شبانه به یخچال جلوگیری کند. افرادی هم که سعی دارند وزن خود را افزایش دهند تا جای ممکن نباید از ظروف آبی استفاده کنند و یا در فضاهایی غذا بخورند که به این رنگ هستند.

2- قهوه ای، خاکستری و مشکی

همه این رنگ ها با کاهش اشتها در ارتباط هستند. به دلیل اینکه خاکستری و مشکی تصور کپک زدگی و خرابی را در ذهن فرد به وجود می آورند و قهوه ای نیز ذهن را به سمت سوختگی می برد. همه این موارد می توانند روی کاهش اشتها کمک کنند.

تاثیر رنگ ها بر روی اشتها

تاثیر رنگ ها بر روی اشتها ؛ رنگ هایی که می توانند به همه کمک کنند

1- نارنجی

بسیاری از آموزش های جامع و جایگزین پزشکی از نارنجی به عنوان تقویت کننده انرژی استفاده می کنند. نارنجی رنگی مناسب برای انگیزه بخشی برای ورزش است. هنگام خواب لباس نارنجی بپوشید تا صبح ها هنگام دیدنش انرژی تان زیاد شود.

2- بنفش

 این طیف رنگ برای افرادی که دچار مشکل اختلال خواب هستند بسیار مناسب است. رنگ آمیزی دیوارهای اتاق خواب به رنگ بنفش موجب تشویق فرد به خواب و آرامش گرفتن می شود. دفعه بعد که خواستید رخت خواب خریداری کنید رنگ بنفش را در نظر بگیرید. فراموش نکنید کمبود خواب موجب می شود بیشتر هوس غذاهای شیرین و کربوهیدرات کنید.

تاثیر رنگ ها بر روی اشتها - 12 - تاثیر رنگ ها بر روی اشتها - رژیم لاغری

مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
خواننده متن 1400/10/24

متن بسیار زیبا و هوشمندانه نوشته شده است. عالی