چرا رژیم غذایی کمبریج برای کاهش وزن مناسب نیست؟

این روزها رژیم Cambridge به خاطر کاهش وزن شدید و سریع به شدت مشهور شده است. نام دیگر رژیم غذایی کمبریج 1:1 است. رژیم کمبریج ادعا می‌کند که در عین حفظ کالری فوق‌العاده پایین، نیازهای تغذیه‌ای روزانه شما را تامین می‌کند. رژیم غذایی کمبریج دارای شش مرحله است. در ادامه قصد داریم شما را با […]

رژیم غذایی کمبریج مدعی کاهش وزن سریع به وسیله کنترل کالری دریافتی بدن است.
4.7 از 5

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 3291

تاریخ انتشار

این روزها رژیم Cambridge به خاطر کاهش وزن شدید و سریع به شدت مشهور شده است. نام دیگر رژیم غذایی کمبریج 1:1 است. رژیم کمبریج ادعا می‌کند که در عین حفظ کالری فوق‌العاده پایین، نیازهای تغذیه‌ای روزانه شما را تامین می‌کند. رژیم غذایی کمبریج دارای شش مرحله است. در ادامه قصد داریم شما را با این رژیم غذایی بیشتر آشنا کنیم و بگوییم چرا این رژیم گزینه‌ی مناسبی برای کاهش وزن نیست؛ با ما همراه باشید.

رژیم کمبریج

رژیم کمبریج چیست؟

رژیم کمبریج یک رژیم غذایی کم کالری است و شش مرحله دارد. اولین و شدیدترین مرحله شامل خوردن و نوشیدن یک لیست از غذاهای مشخص، با حدود 600 کالری در روز است. غذاهای این رژیم شامل سوپ، فرنی، اسموتی و انواع شیک است. در مرحله دوم به بعد، کم کم میزان کالری دریافتی خود را افزایش می‌دهید تا زمانی که وعده‌های غذایی بیشتری مصرف کنید. هدف از این کار ایجاد عادات غذایی سالم‌ است. این رژیم قصد دارد سبک زندگی درست را به افراد یاد بدهد تا بعد از دوره رژیم انتخاب‌های تغذیه‌ای مناسب را حفظ کنند.

تفاوت اصلی رژیم کمبریج با سایر رژیم‌ها، کمبود کالری شدید در این رژیم است. همین کالری شدیدا کم است که باعث کاهش وزن سریع و زیاد می‌شود. توجه داشته باشید که دریافت تنها 600 کالری در روز، ابدا آسان نیست.

در رژیم Cambridge چه چیزهایی می‌خورید؟

آنچه در این رژیم می‌خورید بستگی به این دارد که در کدام مرحله از رژیم هستید. پنج مرحله اول شامل حداقل یک خوراکی جایگزین وعده غذایی، مانند شیک و اسموتی است:

  • مرحله اول: در این مرحله، شما فقط اجازه خوردن شیک و اسموتی، به جای وعده غذای اصلی دارید و کالری دریافتی شما به شدت پایین است.
  • مرحله دوم: سه وعده شیک یا اسموتی به علاوه یک وعده غذایی سالم به انتخاب خودتان.
  • مرحله سوم: دو وعده شیک یا اسموتی به علاوه صبحانه، ناهار و شام سالم.
  • مرحله چهارم: دو وعده شیک یا اسموتی به علاوه ناهار، شام و یک میان وعده اضافی.
  • مرحله پنجم: یک وعده شیک یا اسموتی به علاوه صبحانه، ناهار، شام و میان وعده.
  • مرحله ششم: این مرحله، مرحله تثبیت وزن است. رژیم کمبریج برای این مرحله برنامه خاصی ارائه نمی‌دهد و تثبیت وزن به عهده خودتان است.

شیک‌ها و اسموتی‌هایی که در این رژیم به عنوان وعده غذایی و میان وعده در نظر گرفته شده‌اند، هر کدام حدودا 200 کالری یا کمتر دارند.

رژیم کمبریج

آیا رژیم کمبریج شما را دچار کتوز می‌کند؟

هدف رژیم کمبریج قرار دادن بدن در حالت کتوز نیست؛ اما ممکن است کتوز رخ دهد. با توجه به کاهش شدید کالری دریافتی و استفاده از جایگزین‌های غذایی که تقریبا فاقد کربوهیدرات هستند، ممکن است کتوز ایجاد شود. وقتی هیچ کربوهیدراتی برای جذب در بدن وجود ندارد، کبد شما از چربی کتون تولید می‌کند و در عوض آن‌ها را برای انرژی می‌سوزاند.

در شرایط عادی، بدن کربوهیدرات‌ها را به گلوکز تبدیل می‌کند و از آن برای تولید انرژی برای سلول‌ها، بافت بدن و اندام‌های شما استفاده می‌کند. در حالت کتوز بدن به جای کربوهیدرات‌ها از پروتئین برای تولید انرژی استفاده می‌کند.

هنگامی که هیچ کربوهیدراتی برای جذب کردن وجود ندارد، کبد شما از چربی کتون تولید می‌کند و آن‌ها را برای انرژی می‌سوزاند. این حالت باعث کاهش وزن می‌شود اما سطح انرژی کلی بدن را نیز کم می‌کند. درنتیجه زمانی که از رژیم کمبریج پیروی می‌کنید اغلب دچار خستگی، سردرد، درد یا گرفتگی عضلات و مشکلات گوارشی مانند یبوست یا معده درد می‌شوید.

با رژیم غذایی کمبریج چقدر می توانید وزن کم کنید؟

طرفداران رژیم Cambridge ادعا می‌کنند می‌توانید با این رژیم ماهانه حدود 6.5 کیلوگرم وزن کم کنید. البته این بستگی به وزن اولیه شما دارد و اینکه چقدر به رژیم پایبند هستید. مصرف کالری کم به این معنی است که بدن شما ذخایر موجود را می‌سوزاند. این به نوبه خود منجر به چربی سوزی و در نهایت کاهش وزن می‌شود. اما کاهش وزن زیاد در مدت زمان کوتاه عوارض زیادی را به همراه دارد.

با این حال، نگه داشتن وزن، موضوع دیگری است. هر رژیمی چه از راه سالم و درست و چه از راه نادرست می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. اما همه رژیم‌ها نمی‌توانند تثبیت وزن را تضمین کنند. رژیم غذایی کمبریج نیز از این قائده مستثنا نیست. علا رغم کاهش وزن زیاد هیچ تضمینی وجود ندارد که وزن شما بعد از پایان دوره رژیم بازنگردد.

مزایای رژیم Cambridge

درست است که کالری رژیم کمبریج به شدت پایین است اما مزایایی هم دارد:

1- رژیم کمبریج ساده است

مراحل رژیم کمبریج ساده است. دستورالعمل‌های این رژیم پیچیدگی خاصی ندارند. کسانی که پخت و پز را دوست ندارند مرحله اول این رژیم برایشان راحت است. در مرحله اول فقط باید انواع اسموتی و شیک تهیه کنید.

رژیم کمبریج

2- رژیم کمبریج می‌تواند عادات غذایی مضر را رفع کند

طرفداران رژیم Cambridge می‌گویند اگر در تلاش برای شکستن چرخه غذاهای آماده و میان وعده‌های ناسالم هستید، این رژیم می‌تواند به شما کمک کند. در کوتاه مدت، رژیم غذایی کمبریج به ترک عادت‌های غذایی ناسالم، کنترل وعده‌ها کمک می‌کند. اما به نظر شما عادات غذایی غلطی که طی سالیان دراز به وجود آماده است، می‌تواند در مدت کوتاهی برطرف شود؟

3- رژیم غذایی کمبریج از نظر تغذیه کامل است

رژیم کمبریج به شدت محدود کننده است. با این حال گفته می‌شود این رژیم حداقل میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. رژیم‌های بسیار کم کالری کیفیت تغذیه رژیم غذایی را به شدت محدود می‌کنند. اما در مورد این رژیم اگر اسموتی و شیک‌ها را با تنوع بالا درست کنید تا حدی می‌توانید از کمبود مواد مغذی جلوگیری کنید.

معایب لاغری با رژیم غذایی کمبریج

1- محدود کننده است

این رژیم بسیار محدود کننده و تنوع برنامه غذایی بسیار کم است. اکثر وعده‌های غذایی در واقع شیک، اسموتی، سوپ و فرنی هستند. همین تنوع کم و بسیار پایین پیروی از رژیم غذایی را سخت می‌کند.

یه رژیم سلف سرویس!
یه رژیمی که هرچی دوست داری می‌تونی توی اون بخوری. فقط کافیه اسمش رو بگی و ما بهت اندازه‌ای که باید رو بگیم! آماده‌ای رژیم گرفتن رو شروع کنی؟
با برنامه غذایی روزمنوی دکتر کرمانی برای اندام رویاییت برنامه ریزی کن.
همین الان ثبت نام کن.
call-to-action

2- عوارض جانبی دارد

بیشتر عوارض جانبی رژیم Cambridge برای سیستم گوارشی است. بیشتر عوارض جانبی که از این رژیم گزارش می‌شود. عبارتند از: یبوست، سردرد، خستگی و سرگیجه.

3- متابولیسم را مختل می‌کند

میزان متابولیسم شما ممکن است به خطر بیفتد و سوزاندن کالری را سخت‌‌تر شود. بنابراین هنگام بازگشت به رژیم غذایی عادی، احتمال دارد که وزن شما نه تنها به وزن قبلی برگردد، بلکه افزایش یابد.

اگر به دنبال رژیم غذایی کمبریج هستید و مشکلات تغذیه ای یا ایمونولوژیکی مانند دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف دارید، قبل از انتخاب رژیم Cambridge با پزشک خود مشورت کنید. به یاد داشته باشید هر برنامه کاهش وزن معتبر باید سلامتی شما را در اولویت قرار دهد. بهترین رویکرد برای کاهش وزن پایدار، روشی است که اصول تغذیه سالم را با اندازه وعده معقول و شیوه زندگی که بر افزایش فعالیت و ورزش متمرکز است، در برگیرد. تهیه وعده‌های غذایی از مواد سالم و طبیعی همیشه بهترین راه برای داشتن تغذیه سالم است. اگر می‌خواهید وزنتان را پایین بیاورید بهتر است به دنبال رژیمی معقول واصولی باشید که درکنار برنامه غذایی سالم و متنوع، برنامه ورزشی نیز ارائه دهد.

4.7 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*