رژیم دانمارکی چربی سوز سریع در 13 روز + نمونه برنامه PDF

رژیم دانمارکی که به عنوان رژیم غذایی بیمارستانی کپنهاگ نیز شناخته می‌شود، یک رژیم غذایی افراطی است که برای اطمینان از کاهش وزن سریع (تقریباً 22 پوند معادل 10 کیلوگرم در کمتر از دو هفته) تنظیم شده است.

آیا شما عاشق سبزیجات هستید؟ آیا می‌توانید بدون تنقلات به زندگی عادی خود ادامه دهید؟ اگر پاسخ شما به هر دو سوال “بله” است، رژیم دانمارکی می‌تواند به عنوان یک گزینه پیش رویتان باشد. در این رژیم غذایی، قرار است در طی 13 روز، کلی از چربی‌های بدن خود را از دست دهید. اما آیا این کار درست است؟ آیا می‌دانید چنین کاهش وزن سریعی می‌تواند چه عوارضی برای بدن شما داشته باشد؟ ما عاشق بررسی برنامه‌های غذایی بسیار محبوب، مانند رژیم دانمارکی هستیم. ما از نزدیک به مواد تشکیل دهنده، عوارض جانبی و تحقیقات بالینی در مورد این رژیم لاغری نگاه کرده‌ایم. علاوه بر این، نظر صدها کاربر بررسی شده تا جنبه‌ی واقعی داستان را از نگاه آنها دریافت کنیم. در این مقاله، ما حقایق موجود درباره‌ی رژیم دانمارکی را گردآوری کرده‌ایم تا اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

 رژیم دانمارکی چیست؟

رژیم دانمارکی که به عنوان رژیم غذایی بیمارستانی کپنهاگ نیز شناخته می‌شود، یک رژیم غذایی افراطی است که برای اطمینان از کاهش وزن سریع (تقریباً 22 پوند معادل 10 کیلوگرم در کمتر از دو هفته) تنظیم شده است. ایده‌ی رژیم غذایی دانمارکی این است که به افراد کمک کند تا در اسرع وقت وزن خود را کاهش دهند؛ به ویژه برای آماده کردن آنها برای عمل جراحی در صورتی که بسیار چاق باشند. به همین دلیل، رژیم دانمارکی به رژیم غذایی بیمارستانی دانمارکی نیز معروف شد. عمل جراحی روی افرادی که دارای اضافه وزن هستند، می‌تواند خطرناک باشد. بنابراین این رژیم برای کاهش وزن سریع ابداع شد. امروزه می‌دانیم رژیم‌های غذایی افراطی بسیار خطرناک هستند. اگرچه برنامه غذایی دانمارکی شامل غذاهای سالم می‌باشد، اما این یک راه بسیار سخت برای کاهش وزن است.

برنامه غذایی واقعی دانمارکی از طریق وب سایت آنها به صورت آنلاین فروخته می‌شود. امروزه، این رژیم از نظر دستورالعمل خیلی شبیه رژیم بنتینگ است که شامل مواد با پروتئین بالا و بدون کربوهیدرات و قند می‌شود. رژیم دانمارکی رژیم غذایی سختی است و باعث کاهش وزن سریع می‌شود و اگر به عکس قبل و بعدِ افراد پایبند به این رژیم نگاه کنید، کاملا متوجه حرف ما خواهید شد.

امروزه کمتر پزشکی را پیدا می‌کنید که رژیم غذایی دانمارکی را به شما توصیه کند، مگر در حالتی بسیار خاص. این رژیم لاغری فوق العاده افراطی است و می‌تواند صدمات بسیاری بر بدن افراد وارد کند. البته گاهی اوقات لازم است تا خیلی سریع وزن خود را کم کنید، اما تصور می‌شود رژیم‌های غذایی افراطی خطرناک هستند و برخی از تحقیقات در مورد این نوع رژیم‌های غذایی معتقدند:

 • Nutrients: رژیم دانمارکی اغلب فاقد ید و ویتامین D است، به این معنی که ممکن است برنامه غذایی مناسبی برای پیروی طولانی مدت نباشد.
 • مجله تحقیقاتی پروتئوم: در مقایسه با رژیم نوردیک جدید، رژیم متوسط دانمارکی فاقد اثرات طولانی مدت کاهش وزن است.
 • مجله بریتانیایی Nutrition: کاهش وزن تدریجی ممکن است برای حفظ کاهش وزن در مقایسه با روش‌های کاهش وزن سریع بهتر باشد.

به عنوان یک قاعده‌ی کلی، در رژیم غذایی دانمارکی باید با مصرف غذاهای پر پروتئین و کم چرب، مصرف کالری خود را به حداکثر 600 کالری در روز محدود کنید. بنابراین، بیایید به اصول اولیه‌ی این رژیم لاغری بپردازیم تا بتوانید در مورد رژیم غذایی دانمارکی و مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید، بیشتر بدانید.

رژیم دانمارکی بر این اساس کار می‌کند که سرعت متابولیسم بدنتان را با مصرف غذاها و نوشیدنی‌های خاص افزایش دهد. تخم مرغ، گوشت گاو و گوشت بدون چربی، بسیار غنی از پروتئین هستند و مقدار انرژی مورد نیاز برای هضم این غذاها بیشتر از میزان انرژی خودِ مواد غذایی می‌باشد. یعنی وقتی مواد غذایی ذکر شده را مصرف می‌کنید، بدنتان برای هضم آنها بیشتر از چیزی که به دست می‌آورد، انرژی صرف می‌کند. حال این غذاها را با مصرف مواد غذایی دارای کربوهیدرات بسیار کم ترکیب کنید، در این حالت بدن شما از چربی ذخیره شده برای تولید انرژی استفاده می‌کند! این اصول اولیه‌ی همه‌ی رژیم‌های غذایی افراطی است که در ظاهر بسیار قشنگ و دلچسب به نظر می‌رسند. بدین ترتیب، در صورت تمایل می‌توانید همین الان برای لیست خرید رژیم دانمارکی به فروشگاه بروید، اما ما جدا توصیه می‌کنیم قبل از انجام این کار، ادامه‌ی مقاله را مطالعه بفرمایید. در این دنیا تقریبا هیچ چیز به همان ‌اندازه‌ای که به نظر می‌رسد قشنگ نیست!

تاریخچه رژیم غذایی بیمارستانی کپنهاگ

طبق منابع مختلف در اینترنت، رژیم دانمارکی توسط یک پزشک در بیمارستانی در دانمارک برای کاهش وزن سریع قبل از عمل جراحی در بیماران مبتلا به مرض چاقی ایجاد شد. این رژیم غذایی، یک برنامه بسیار کوتاه مدت است و تحت نظارت پزشک انجام می‌شود. اما جالب است بدانید هیچ بیمارستان یا پزشکی در دانمارک، ابداع رژیم غذایی دانمارکی را گردن نمی‌گیرد! همچنین به نظر می‌رسد، ابداع این رژیم غذایی شبیه به رژیم هفت روزه‌ی قلب مقدس است که یک رژیم غذایی مبتنی بر سوپ می‌باشد که ظاهراً توسط یک بیمارستان برای بخش قلب آنها ایجاد شده است. اما مانند رژیم دانمارکی، هیچ بیمارستانی نیز ادعای ابداع این رژیم کم کالری و محدود را نداشته است.

شاید بپرسید چرا؟ چون پزشکان اصولا مخالف رژیم‌های غذایی افراطی هستند و اگر جایی چنین رژیمی را توصیه می‌کنند، قطعا مجبور بوده‌اند! حتی اکثر پزشکان و سایر متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، یک رژیم غذایی بسیار کم کالری که ممکن است فاقد مواد مغذی کلیدی برای بدن باشد را برای قبل از عمل جراحی توصیه نمی‌کنند. برای بهبودی آرام و ریکاوری سریع، انجمن متخصصان بیهوشی آمریکا پیشنهاد می‌کند قبل از جراحی، یک رژیم غذایی سالم بگیرید. پر کردن رژیم غذایی خود با غذاهای غنی از مواد مغذی، منابع مورد نیاز بدن را برای کنترل استرس و بهبودی پس از هر عمل جراحی فراهم می‌کند.

 

رژیم دانمارکی چند روز است؟

رژیم دانمارکی یک برنامه‌ی سفت و سخت و طاقت فرسای 13 روزه است. اگر تصمیم گرفته‌اید این رژیم را امتحان کنید، برای ایجاد یک برنامه غذایی به لیستی از غذاها نیاز دارید. در این رژیم، چیزهای که می‌توانید مصرف کنید خیلی کمتر از آنهایی است که نباید بخورید! به عنوان مثال، فقط می‌توانید تکه‌های بدون چربی گوشت گاو، تخم مرغ، قهوه، کاهو و برخی سبزیجات را مصرف کنید؛ البته اجتناب از الکل نیز بسیار مهم است.

رژیم دانمارکی، یک رژیم سفت و سخت با غذا‌های محدود مثل گوشت گاو بدون چربی است.

رژیم دانمارکی، یک رژیم سفت و سخت با غذا‌های محدود مثل گوشت گاو بدون چربی است.

فواید رژیم غذایی بیمارستانی کپنهاگ

موافقان رژیم دانمارکی ادعا می‌کنند این رژیم لاغری سریع، به افرادی که از آن پیروی می‌کنند کمک می‌کند تا میزان قابل توجهی از وزن خود را در کمتر از دو هفته کاهش دهند. موافقان همچنین ادعا می‌کند که رژیم دانمارکی می‌تواند متابولیسم بدن را حتی در دراز مدت هم افزایش ‌دهد. اگرچه چند نوعِ مختلف از این رژیم وجود دارد، اما نمونه‌ای از روز اول به شرح زیر است:

 • صبحانه: قهوه با یک حبه قند
 • ناهار: 400 گرم اسفناج پخته شده با دو تخم مرغ آب پز سفت و یک عدد گوجه فرنگی
 • شام: 200 گرم استیک با سالاد سبز، آب لیمو و سس روغن

روز دوم یک تکه نان تست ساده اضافه می‌شود و ناهار به 250 گرم ژامبون با یک فنجان ماست کم چرب تبدیل می‌شود. شام 200 گرم رست بیف با همان چیزی است که در روز اول دیدیم. این برنامه به روشی مشابه برای 13 روز باقی مانده ادامه می‌یابد، اگرچه وعده‌های غذایی کمی تفاوت خواهند کرد. همانطور که می‌بینید، کالری دریافتی از غذاهای موجود بسیار پایین است و در نتیجه هر کسی که ‌چنین رژیم افراطی و سختی را امتحان کند، به زودی مقدار زیادی از چربی‌های بدن خود را از دست خواهد داد.

رژیم دانمارکی می‌گوید اگر شما 600 کالری در روز مصرف کنید، وزن کم می‌کنید، اگرچه این کاهش وزن عمدتا به این دلیل است که تقریباً هیچ غذایی وارد بدن شما نمی شود! بنابراین اگرچه نتایج رژیم دانمارکی ممکن است در ابتدا خوب باشد، اما اثرات طولانی مدت آن ارزشش را ندارد. شما می‌توانید با مشکلات کلیوی، مشکلات روده و طیف وسیعی از دیگر شرایط سلامتی مرتبط با رژیم غذایی افراطی روبه‌رو شوید.

اما آیا نتایج رژیم دانمارکی واقعا سریع است؟ بله! نتایج رژیم دانمارکی سریع است، زیرا اساساً به شما در حد مرگ گرسنگی تحمیل می‌کند! اما اکثر پزشکان توصیه می‌کنند هرگز به خود تا این حد گرسنگی ندهید! رژیم غذایی و کاهش وزن باید معقولانه انجام شود و از دست دادن چربی باید آهسته باشد. هر چه کاهش وزن کندتر باشد، چربی‌های اضافی بدن را برای همیشه از بین می‌برد. هنگامی که یک رژیم غذایی افراطی مانند رژیم دانمارکی انجام می‌دهید، به سرعت وزن کم می‌کنید، اما بعد از پایان رژیم به همان سرعت وزن خود را باز می‌یابید و حتی احتمالاً وزن بیشتری هم نسبت به قبل از رژیم خواهید داشت. پس بهتر است به دنبال کاهش وزن سریع نباشید، بلکه به دنبال کاهش وزن ثابت و پیوسته باشید.

مضرات لاغری سریع را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

عوارض رژیم دانمارکی چیست؟

حقیقتاً وقتی به دلیل مصرف غذای خیلی کم گرسنگی می‌کشید، احساس ضعف و تحریک‌پذیری می‌کنید. این سوال پیش می‌آید: آیا رژیم غذایی افراطی ارزشش را دارد؟ اگر رژیم دانمارکی را انجام دهید، انرژی لازم برای ورزش کردن را نیز نخواهید داشت. همه‌ی رژیم‌های کاهش وزن مناسب، تشکیل شده از یک برنامه غذایی سالم و یک رژیم ورزشی خوب هستند. اگر حین پیروی از منوی رژیم دانمارکی ورزش کنید، احتمالاً غش می‌کنید یا بیهوش می‌شوید و یا حتی ممکن است بیمار شوید. بدن شما انرژی لازم برای انجام هیچ کاری را نخواهد داشت! اما دریافت کالری خیلی کم چگونه می‌تواند به بدن آسیب بزند؟

عدم دریافت کالری کافی می‌تواند متابولیسم و سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد. کالری‌هایی که مصرف می‌کنید به بدن شما انرژی می‌دهند. بیشتر این کالری‌ها برای اجرای سیستم‌هایی مانند هضم غذا، ضربان قلب و عملکرد مغز استفاده می‌شوند که حتی فکرش را هم نمی‌کنید. به این نوع سوخت و ساز، میزان متابولیسم در حالت استراحت (RMR) گفته می‌شود. اگر کالری کافی برای پشتیبانی از این عملکردهای اولیه بدن دریافت نکنید، بدن شما وارد حالتی می‌شود که به آن حالت نگهداری می‌گویند. در این حالت بدن سرعت کارها را کند می‌کند تا کالری زیادی نسوزانید. اساساً وقتی کالری دریافتی خود را به 600 کالری در روز محدود می‌کنید، با کاهش سرعت متابولیسم، کاهش وزن خود را خراب می‌کنید. در حالی که فعالیت راه خوبی برای افزایش قدرت کالری‌سوزی بدن شما است، احتمالاً انرژی لازم برای ادامه تمرینات برنامه‌ریزی شده برای افزایش متابولیسم خود را نخواهید داشت. در واقع وقتی تا این حد غذای خود را محدود کنید، بدن هم برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر، متابولیسم شما را کند می‌کند تا انرژی لازم برای فعالیت‌های حیاتی خود را حفظ نماید.

برنامه غذایی بسیار محدود مثل رژیم دانمارکی، دریافت تمام ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن برای انجام وظایف مهم را برای شما دشوار می‌کند. عدم دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن ممکن است بر احساسات و سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. سردرد، یبوست، خستگی و مشکل در تمرکز از علائم رایج رژیم غذایی کم کالری هستند. طبق بررسی سالانه سلامت عمومی و تغذیه بالینی ESPEN، هر گونه رژیم غذایی افراطی عوارض جانبی ایجاد می‌کند. با رژیم دانمارکی، عوارض جانبی می‌توانند ماندگار یا حتی تهدید کننده‌ی زندگی باشند. رژیم غذایی سخت برای کلیه‌ها یا روده‌ها خوب نیست و گرسنگی می‌تواند به آسیب مغزی نیز منجر شود. در اینجا به برخی از عوارض رژیم دانمارکی اشاره می‌شود:

 • کمبود انرژی
 • استرس
 • سردرد
 • عصبی بودن
 • حالت تهوع
 • درد و گرفتگی عضلانی
 • احساس کمبود و محدودیت
 • گرسنگی
 • بیماری
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات روده
 • مشکلات کبدی
 • کسالت عمومی

برای اینکه مطمئن شوید رژیم غذایی دانمارکی زیانبار است و راه‌حل خوبی برای کاهش وزن نمی‌باشد، فقط کافی است به صورت آنلاین نظر متخصصان مختلف را راجع به آن بخوانید. هیچ متخصص تغذیه یا رژیم درمانی به شما نمی‌گوید که به کمتر از 600 کالری در روز نیاز دارید، بلکه در مورد خطرات رژیم 13 روزه دانمارکی به شما توضیح می‌دهند. رژیم غذایی و کاهش وزن چیزی است که باید جدی گرفته شود. خوب غذا بخورید، مقدار زیادی آب بنوشید، خوب ورزش کنید، قندها و کربوهیدرات‌ها را حذف کنید و برای کاهش وزن، رژیم غذایی معقولی داشته باشید.

یکی از عوارضی که رژیم دانمارکی به دنبال دارد ضعف و بیحالی و کسالت عمومی است.

یکی از عوارضی که رژیم دانمارکی به دنبال دارد ضعف و بیحالی و کسالت عمومی است.

تفاوت رژیم غذایی بیمارستانی کپنهاگ با رژیم‌های دیگر

در یک رژیم لاغری سالم و معقول، البته که مصرف چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها محدود می‌شود، ولی یک رژیم غذایی خوب هیچ‌گاه به شما احساس محدودیت و ایجاد عقده در مصرف غذایی خاص را نمی‌دهد. ضمن اینکه در یک رژیم لاغری مناسب شما قرار نیست گرسنگی بکشید، بلکه قرار است با مصرف یک غذای سالم و مغذی، کالری دریافتی بدن خود را محدودتر کنید. رژیم‌های لاغری باید ترکیبی از غذا خوردن و سبک زندگی سالم را در طولانی مدت در فرد تقویت کنند. هدف از رژیم لاغری این است که شما برای همیشه با چربی‌های بدن خود خداحافظی کنید، ورزش و تحرک را برای یک زندگی سالم‌تر در دستور کار خود داشته باشید و پس از گذشت یک زمان نسبتا طولانی، حتی از زندگی خود احساس رضایت بیشتری داشته باشید. در واقع همانطور که گفتیم، یک رژیم لاغری خوب وزن شما را به صورت آهسته و پیوسته کاهش می‌دهد و آن را برای همیشه حفظ می‌کند. یک رژیم لاغری خوب به شما این احساس را می‌دهد که سبک زندگی جدید شما خیلی بهتر از سبک زندگی قدیمی بوده و بدین ترتیب شما با احساس رضایت درونی آن را دنبال خواهید کرد و از نتایج شگفت‌انگیز آن لذت خواهید برد.

اما در یک رژیم لاغری بسیار افراطی، مثل رژیم دانمارکی، شما به مدت 13 روز به شدت سختی خواهید کشید تا وزن خود را پایین بیاورید. اگرچه بعد از طی این مدت شما مقدار زیادی از چربی بدن خود را از دست خواهید داد، اما بدانید که این کاهش وزن همیشگی نیست، ضمن اینکه در همین مدت کوتاه بدن شما آسیب‌هایی را هم متحمل خواهد شد. البته شاید در مواردی خاص، مثل زمانی که به زودی قرار است عمل جراحی مهمی را انجام دهید، پزشک به شما توصیه کند از یک رژیم لاغری افراطی استفاده کنید.

در این موارد قطعا پزشک به این نتیجه رسیده است که سود حاصل از رژیم افراطی به زیان‌های آن می‌چربد و یا شاید نظر پزشک این باشد که شما چاره‌ای به جز استفاده از یک رژیم افراطی مثل رژیم دانمارکی ندارید. اما به غیر از این مورد، گاهی برخی از افراد برای یک موقعیت خاص مانند جشن عروسی تصمیم می‌گیرند تا با استفاده از رژیم‌های افراطی وزن خود را کاهش دهند. این کار واقعا درست و عقلانی نیست که برای زیباتر دیده شدن، ریسک یک آسیب جدی به بدن خود را بپذیرید. در عوض می‌توانید از مدتی قبل‌تر، با یک رژیم لاغری مناسب وزن خود را کم‌کم کاهش دهید تا هم به بدنتان آسیب نرسد و هم پس از جشن عروسی، همچنان بدنی ایده‌آل داشته باشید.

چه افرادی می‌توانند از رژیم غذایی بیمارستانی کپنهاگ برای کاهش وزن استفاده کنند؟

اگر در حال حاضر هیچ مشکلی در سلامتی خود ندارید و می‌خواهید رژیم دانمارکی را امتحان کنید، برای بررسی اینکه آیا هیچ مشکل اساسی وجود ندارد که بتواند بعداً باعث ایجاد مشکلات جدی سلامتی در شما شود یا نه، ابتدا باید با یک پزشک صحبت کنید و بعد می‌توانید تصمیم بر اجرای رژیم لاغری را بگیرید.

کدام افراد نمی‌توانند از رژیم دانمارکی استفاده کنند؟

اگر شما هر گونه مشکلی در سلامتی خود دارید، رژیم دانمارکی برای شما یک “نه” قطعی است. وجود هر گونه بیماری باعث می‌شود رژیم‌های غذایی افراطی برای شما خط قرمز محسوب شوند. از آنجایی که رژیم دانمارکی دقیقاً یک “محصول ثبت شده” نیست، هیچ هشدار ثبت شده‌ای برای آن وجود ندارد. با این حال، همه‌ی هشدارها همان‌هایی هستند که در بالا به شما داده‌ایم. رژیم‌های غذایی افراطی خطرناک هستند. رژیم‌های سخت برای سلامتی شما مفید نیستند. در واقع، هیچ کس نباید رژیم غذایی افراطی انجام دهد، زیرا می‌تواند منجر به مشکلات کلی سلامت، مشکلات سلامتی در طولانی مدت و اختلالات خوردن شود.

هیچ کودک یا نوزادی نباید رژیم غذایی افراطی داشته باشد. همه افراد باید یک رژیم غذایی متعادل با ترکیب مناسبی از پروتئین، چربی‌های خوب، لبنیات، مواد معدنی، ویتامین‌ها و مواد مغذی داشته باشند و همچنین در یک برنامه ورزشی ثابت شرکت کنند. اگر قصد دارید رژیم غذایی افراطی انجام دهید، حتماً با یک متخصص تغذیه مشورت کنید و این کار را همیشه زیر نظر او انجام دهید. اما ما احساس می‌کنیم “هشدار محصول” باید این باشد که رژیم غذایی افراطی انجام ندهید و از برنامه غذایی دانمارکی پیروی نکنید. به خاطر داشته باشید هیچ داده‌ی علمی برای حمایت از ادعاهای طرفداران رژیم دانمارکی یا ایمنی این رژیم وجود ندارد.

نمونه برنامه غذایی در رژیم غذایی بیمارستانی کپنهاگ

اگر تصمیم گرفته‌اید این رژیم را امتحان کنید، برای ایجاد یک برنامه غذایی، به لیستی از غذاها نیاز دارید. در زیر نمونه‌ای از منوی رژیم غذایی دانمارک را مشاهده خواهید کرد:

 • روز 1: برای صبحانه می‌توانید یک فنجان قهوه سیاه با یک حبه قند میل کنید. ناهار شما می‌تواند شامل دو تخم مرغ آب پز، یک گوجه فرنگی و اسفناج باشد. علاوه بر این، اسفناج را حتما در آب بدون روغن بپزید. شام شما می‌تواند شامل استیک و سالاد دانمارکی باشد که شامل هویج، کلم، فلفل و تره است.
 • روز 2: صبحانه و شام مانند روز اول است. برای ناهار یک عدد ماست کوچک و یک تکه ژامبون میل کنید.
 • روز 3: برای صبحانه یک عدد نان تست بدون کره بخورید و یک فنجان قهوه سیاه با یک حبه قند بنوشید. دو تخم مرغ آب پز، یک تکه ژامبون و یک سالاد دانمارکی یک ناهار عالی برای شما خواهد بود. شام شما می‌تواند شامل گوجه فرنگی، کرفس و تکه‌ای از میوه‌ی مورد علاقه شما باشد. کرفس باید پخته شود.
 • روز 4: صبحانه مانند روز سوم است. برای ناهار یک قوطی ماست طبیعی میل کنید و یک لیوان آب پرتقال (تقریباً 200 میلی لیتر) بنوشید. شام شما باید شامل 250 گرم پنیر گاوی، 1 عدد هویج رنده شده و 1 تخم مرغ آب پز شود.
 • روز 5: برای صبحانه یک هویج بزرگ رنده شده میل کنید. ناهار شما باید شامل حدود 200 گرم کاد بخارپز باشد. برای بهتر شدن طعم غذا می‌توانید 1 قاشق چایخوری کره و مقداری آب لیمو به آن اضافه کنید. برای شام 1 کرفس و حدود 200 گرم گوشت کباب شده مصرف کنید.
 • روز 6: برای صبحانه یک نان تست و یک فنجان قهوه سیاه با یک حبه قند میل کنید. ناهار شما باید شامل 1 هویج بزرگ و 2 تخم مرغ آب پز باشد. نصف سینه‌ی مرغ و 1 عدد کاهو با آب لیمو و روغن شام شما خواهد بود.
 • روز 7: برای صبحانه ۱ فنجان چای تلخ بدون قند و شکر بنوشید. امروز خبری از ناهار نیست! برای کاهش گرسنگی آب فراوان بنوشید. برای شام حدود 200 گرم استیک بره و یک عدد سیب بخورید.
 • روز 8: برای صبحانه یک فنجان قهوه با یک حبه قند بنوشید. برای ناهار یک عدد گوجه فرنگی، حدود 400 گرم اسفناج و 2 عدد تخم مرغ آب پز میل کنید. شام شما شامل حدود 200 گرم رست بیف و 1 کاهو با روغن و آب لیمو خواهد بود.
 • روز 9: صبحانه مانند روز 8 است. 1 قوطی ماست طبیعی و حدود 250 گرم ژامبون می‌تواند ناهار شما باشد. برای شام حدود 250 گرم رست بیف و یک ظرف کوچک سالاد با روغن و آب لیمو میل کنید.
 • روز 10: برای صبحانه یک نان تست بخورید و یک فنجان قهوه سیاه با یک حبه قند بنوشید. برای ناهار 1 کاهو، 1 تکه ژامبون و 2 تخم مرغ آب پز میل کنید. شام شما می‌تواند شامل یک کرفس آب پز، یک گوجه فرنگی و میوه مورد علاقه شما باشد.
 • روز 11: برای صبحانه یک نان تست و یک فنجان قهوه سیاه با یک حبه قند میل کنید. برای ناهار مقداری ماست بخورید و یک لیوان آب پرتقال بنوشید. شام شما باید شامل 1 هویج، 1 تخم مرغ آب پز و حدود 250 گرم پنیر گاوی باشد.
 • روز 12: برای صبحانه 1 عدد هویج بزرگ میل کنید. ناهار شما حدود 200 گرم کاد بخارپز است. مقداری آب لیمو و یک قاشق چایخوری کره اضافه کنید تا ناهارتان قابل خوردن شود! تقریباً 250 گرم رست بیف و یک کرفس یک شام عالی برای شما خواهد بود.
 • روز 13 (آخر): صبحانه‌ی شما باید شامل یک نان تست و یک فنجان قهوه سیاه با یک حبه قند باشد. برای ناهار یک هویج بزرگ و 2 تخم مرغ آب پز میل کنید. برای شام حدود 250 گرم مرغ و یک عدد کاهو با آب لیمو و روغن مصرف کنید.
campaign

رژیم دکتر کرمانی تنها رژیمیه که حسرت هیچ غذایی رو به دلت نمی‌ذاره کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که می‌خـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه آرزش رو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

غذاهای مجاز در رژیم دانمارکی

در منوی رژیم دانمارکی که از حداقل مواد تشکیل شده است، محدودیت‌های بسیار زیادی وجود دارد. ایده‌ی پشت منو این است که شما تقریبا چیزی نخورید. داشتن تنها 600 کالری در روز دیوانه کننده است! کمی قهوه، کمی چای، مقداری گوشت بدون چربی، مقداری کاهو، واقعاً دیوانه کننده است. کاهو به سختی حاوی کالری است و تقریبا شما را سیر نمی‌کند و اصلا به شما انرژی نمی‌دهد. اگر گیاهخوار هستید، باید فقط از سبزیجات برگ سبز، چای و قهوه استفاده کنید.

همچنین، ایده مصرف قهوه در رژیم غذایی نسبتاً عجیب است، زیرا کافئین یک محرک است و به همین دلیل باعث عصبانیت و لرزش شما می‌شود، به خصوص زمانی که مقدار زیادی از آن را بدون غذا می‌نوشید. ممکن است مقداری چربی بسوزاند، اما عوارض جانبی فراوان رژیم دانمارکی باعث می‌شود ایده‌ی کاهش چربی چندان مطلوب نباشد. در اینجا لیست غذاهای مجاز در رژیم غذایی دانمارکی آمده است:

 • گوشت بدون چربی
 • کاهو یا اسفناج
 • تخم مرغ
 • قهوه یا چای

رژیم معمولی دانمارکی، تخم مرغ برای صبحانه، گوشت بدون چربی و کاهو برای عصرانه و گوشت بدون چربی و کاهو برای شام، با مقدار زیادی قهوه و مقدار زیادی آب را به شما توصیه می‌کند. این منو می‌تواند فوق‌العاده خسته کننده و طاقت فرسا باشد! مطمئناً وزن کم خواهید کرد، اما ماهیچه‌های شما شروع به متلاشی شدن خواهند کرد و مغز شما کاهش عملکرد را تجربه خواهد کرد. هر چه بیشتر با رژیم غذایی پیش می‌روید، مواد تشکیل دهنده تغییر می‌کنند. رژیم با کاهو، تخم مرغ و گوشت بدون چربی شروع شده و به تدریج سبزیجات دیگر، مقداری نان تست و ماهی به آن اضافه می‌شود. بنابراین مواد غذایی رژیم دانمارکی شامل:

 • کاهو، اسفناج یا هر سبزی برگ سبز
 • گوشت بدون چربی
 • قهوه
 • تخم مرغ

و با گذشت زمان شامل موارد ذیل می‌شود:

 • ماهی سفید
 • هویج
 • گوجه فرنگی
 • لوبیا

غذاهای غیرمجاز در رژیم غذایی بیمارستانی کپنهاگ

صادقانه بگوییم در این رژیم غذایی تقریبا باید از مصرف اکثر غذاهای روزانه‌ی خود اجتناب کنید! در واقع لیست غذاهای مجاز در برابر لیست غذاهای غیرمجاز بسیار کوتاه است. شما باید از الکل، نوشیدنی‌های شیرین، آدامس و اساساً از هر چیز دیگری که وجود دارد، از جمله میوه‌ها و غلات که همه می‌دانیم برای سلامت عمومی و تندرستی انسان حیاتی هستند، اجتناب کنید. در واقع به جز مواردی که در قسمت غذاهای مجاز به شما گفتیم، تمامی مواد غذایی دیگری که در دنیا موجود هستند، در رژیم غذایی دانمارکی غیرمجاز تلقی می‌شوند.

در رژیم غذایی دانمارکی تقریبا باید از مصرف اکثر غذاهای روزانه‌ی خود اجتناب کنید حتی غلات!

در رژیم غذایی دانمارکی تقریبا باید از مصرف اکثر غذاهای روزانه‌ی خود اجتناب کنید حتی غلات!

تفاوت و شباهت رژیم دانمارکی با رژیم کانادایی

رژیم دانمارکی و کانادایی هر دو در دسته‌ی رژیم‌های غذایی افراطی جای می‌گیرند. اما اگر بخواهیم دقیق‌تر نگاه کنیم، سختگیری در رژیم کانادایی ذره‌ای کمتر از مشابه دانمارکی آن است. شما در رژیم کانادایی روزانه بین 800 تا 1000 کالری دریافت می‌کنید، در حالی که این عدد در رژیم دانمارکی 600 است. همچنین طول دوره‌ی معمول رژیم کانادایی 2 روز بیشتر از رژیم دانمارکی است. با این حال این رژیم هم دارای محدودیت‌های بسیار سختگیرانه در غذا خوردن می‌باشد و همانند رژیم دانمارکی، تقریبا خبری از میوه و غلات در آن نیست. بنابراین باید انتظار داشته باشید چه در بحث کاهش وزن و چه در بحث عوارض جانبی، هر دو رژیم تقریبا مثل هم عمل کنند.

چرا رژیم‌های کوتاه مدت برای لاغری گزینه مناسبی نیستند؟

کسانی که سعی در کاهش وزن دارند، حاضرند هر رژیم غذایی شدیدی را امتحان کنند. متأسفانه به نظر می‌رسد هیچ یک از اینها در دراز مدت کارساز نیستند. این گفته‌ی ما را افزایش و کاهش سریع محبوبیت چنین رژیم‌های غذایی افراطی در جامعه اثبات می‌کند. چنین رژیم‌های غذایی افراطی، نه تنها تغذیه‌ی فرد را نامتعادل می‌کنند، بلکه دارای مشکلات ایمنی نیز می‌باشند. علاوه بر این، رژیم‌های افراطی در بلندمدت پایدار نیستند. زمانی که افراد این رژیم‌های غذایی شدید را کنار می‌گذارند، وزنی که از دست می‌رود، در مدت کوتاهی دوباره باز می‌گردد. یکی دیگر از دلایلی که افراد این رژیم‌ها را کنار می‌گذارند، بی‌حوصلگی شدید نسبت به پیروی از یک نوع رژیم غذایی مصنوعی یا تمایل آنها برای بازگشت به عادات غذایی عادی است. همچنین محققان اثبات کرده‌اند که رژیم‌های لاغری افراطی با بیماری‌های سنگ کلیه، کتوز و افزایش غلظت اسید اوریک سرم مرتبط هستند. این رژیم‌ها حتی می‌توانند باعث کمبود ریزمغذی‌ها در بدن شوند.

در پایان همانطور که می‌بینید، رژیم دانمارکی خطرات زیادی برای سلامتی دارد. چنین میزان کم انرژی دریافتی روزانه و کاهش وزن سریع می‌تواند باعث بسیاری از مشکلات سلامتی در بدن شما شود. به همین دلیل بهتر است از رژیم‌های افراطی مانند رژیم دانمارکی اجتناب کنید. برای کاهش وزن و سالم ماندن، باید به یک برنامه غذایی متعادل پایبند باشید که تمام مواد مغذی لازم را برای داشتن یک سبک زندگی سالم در اختیار بدن شما قرار ‌دهد. با این حال، اگر تصمیم گرفته‌اید این برنامه غذایی را امتحان کنید، بسیار مهم است با یک پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید و وضعیت سلامتی خود را بررسی کنید تا از عواقب ناخواسته برای بدن خود جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید سلامتی بدن، اولویت شماره یک است.

منبع ++++++++

4.7/5 - (101 امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

مائده 1400/05/17

سلام ببخشید یه سوال میشه وعده های غذایی این رژیم را در طول روز تقسیم کرد ؟؟؟

کارشناس به اندام 1400/05/30

سلام مائده جان ما این رژیمهای تک بعدی رو پیشنهاد نمیکنیم و فقط برای اطلاعات بیشتر شما دوستان عزیز این رژیمهارو مطرح میکنیم سعی کنید از یه رژیم درست و اصولی که در اون تمام نیازهای بدنتون رو بتونید برطرف کنید استفاده کنید

محسن 1398/05/28

درود شما رایگان مشاوره میدید برای رژیم

کارشناس به اندام 1398/05/30

سلام و وقت بخیر خدمت شما دوست عزیز. بله مشاوره ی ما برای رژیم کاملا رایگان هست. می تونید عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن

خانم درودیان 1398/04/08

ممنون از این راه کار های عالی شما

کارشناس به اندام 1398/04/09

سلام. خوشحالیم که مورد رضایت شما قرار گرفت.