لاغری با چای سبز ؛ آیا چای سبز لاغر می کند؟

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » لاغری با چای سبز ؛ آیا چای سبز لاغر می کند؟

لاغری با چای سبز ؛ چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی های روی زمین است. این نوشیدنی سرشار از آنتی اکسیدان و ترکیبات گوناگون گیاهی است که برای سلامتی مفید هستند. برخی افراد ادعا دارند که چای سبز چربی سوزی را افزایش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند.

در این مقاله به بررسی لاغری با چای سبز می پردازیم.

لاغری با چای سبز

لاغری با چای سبز ؛ به چربی سوزی کمک می کند

برگ چای سبز ترکیبات مفیدی دارد که یکی از این ترکیبات کافئین است. یک فنجان چای سبز ( ۲۴ تا ۴۰ میلی گرم ) نسبت به یک فنجان قهوه ( ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم ) کافئین بسیار کمتری دارد اما همین مقدار کافئین هم تاثیری خفیف در چربی سوزی بدن دارد.  تحقیقات زیادی نشان داده است که کافئین ( تحریک کننده شناخته شده) به چربی سوزی و بهبود عملکرد ورزشی کمک می کنند.

با این حال استقبال زیاد از چای سبز به خاطر وجود آنتی اکسیدان ها است. تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن یک فنجان چای سبز،  مقدار آنتی اکسیدان ها در جریان خون را افزایش می دهند. این نوشیدنی سالم سرشار از آنتی اکسیدان های قوی به نام کاتچین ها است. از مهمترین این آنتی اکسیدان ها اپیپالوکاتچین گالات (ماده ای که سوخت و ساز بدن را بالا می برد) است.

لاغری با چای سبز

 

لاغری با چای سبز ؛ چربی را از سلول های چربی حرکت می دهد

بدن برای سوزاندن چربی ابتدا آن را به سلول های چربی تجزیه می کند و سپس به جریان خون می فرستد. تحقیقات روی حیوانات نشان داده است که ترکیب فعال موجود در چای سبز با تقویت کردن تاثیر برخی هورمون های چربی سوزی مانند نوراپی نفرین به این فرآیند سرعت می بخشد. آنتی اکسیدان موجود در چای سبز آنزیمی که موجب شکستن هورمون نوراپی نفرین می شود را کنترل می کند.

با کنترل این آنزیم، مقدار هورمون نورآپی نفرین در بدن زیاد می شود درنتیجه آب شدن چربی ها سرعت می گیرد. در نهایت سلول های چربی، چربی بیشتری را تجزیه می کنند تا به جریان خون منتقل شوند و انرژی آنها توسط سلول هایی مانند سلول های عضله مورد استفاده قرار بگیرند.

دکتر کرمانی می گوید: میزان مصرف چای سبز 

لاغری با چای سبز ؛ چربی سوزی در طول ورزش را افزایش می دهد

اگر برچسب بیشتر مکمل های کاهش وزن و چربی سوزی را نگاه کنید، چای سبز یکی از موادِ به کار رفته در آنها است. دلیلش این است که عصاره چای سبز با چربی سوزی بدن به خصوص در طول ورزش ارتباط دارد.

در یک بررسی مشخص شد افرادی که قبل از ورزش عصاره چای سبز دریافت می کردند نسبت به آنهایی که این کار را نمی کردند ۱۷ درصد چربی بیشتری سوزاندند. نتایج این تحقیق نشان داد چای سبز تاثیر چربی سوزی ورزش را افزایش می دهد.

تحقیق دیگری نشان داد کاتچین های چای سبز در طول ورزش و استراحت چربی سوزی را افزایش می دهند. علاوه بر این دو مورد تحقیقات دیگری نیز این نتایج را تایید کردند. بنابراین با مصرف چای سبز در طولانی مدت شاهد کاهش چربی بدن خواهید بود.

لاغری با چای سبز

 

لاغری با چای سبز ؛ سرعت سوخت و ساز را بالا می برد

بدن همیشه در حال کالری سوزی است حتی هنگام خواب یا استراحت، سلول های بدن میلیون ها عملکرد انجام می دهند که به انرژی  نیاز دارد. تحقیقات بسیاری ادعا دارند که دریافت مکمل عصاره چای سبز کمک می کند در حالت استراحت کالری بیشتری بسوزانید.

در بسیاری از بررسی ها، این مقدار ۳ تا ۴ درصد افزایش یافته است و حتی برخی افزایش سرعت سوخت و ساز تا ۸ درصد را نشان داده اند. برای کسی که در روز ۲۰۰۰ کالری می سوزاند ۳ تا ۴ درصد افزایش، معادل ۶۰ تا ۸۰ کالری بیشتر در روز است. درست مانند آنچه از یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین انتظار دارید.

با توجه به اینکه بسیاری از این تحقیقات در زمان کوتاهی انجام شده است اما برخی مدارک نشان دادند که تاثیر چای سبز بر تقویت سوخت و ساز بدن در طولانی مدت نیز ادامه دارد. در تحقیقی دیگر که روی ۶۰ فرد چاق انجام گرفت آنهایی که عصاره چای سبز دریافت کردند طی ۳ ماه، ۳٫۳ کیلوگرم بیشتر وزن کم کردند یعنی روزانه ۱۸۳ کالری، بیشتر سوزاندند اما تاکنون همه تحقیقات نشان نداده اند که عصاره چای سبز سوخت و ساز بدن را تقویت می کند و تاثیر چای سبز در چربی سوزی به بدن هر فرد بستگی دارد.

لاغری با چای سبز

 

لاغری با چای سبز ؛ اشتها را کاهش می دهد

یکی از مزیت های چای سبز در کاهش وزن، کاهش اشتها است یعنی ممکن است بدون تلاش کالری کمتری دریافت کنید. نتایج تحقیقات درباره تاثیر چای سبز روی اشتها متفاوت است.

برخی تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات نشان می دهند که مصرف عصاره چای سبز باعث می شود چربی های کمتری از غذا جذب بدن شود اما این موضوع هنوز روی انسان به اثبات نرسیده است. در کل تاثیر اصلی چای سبز بر روی مقدار کالری است که می سوزانید و منجر به آب شدن چربی ها می شود اما هنوز مشخص نشده است که مصرف چای سبز تاثیر قابل توجهی روی کالری های دریافتی در کل روز دارد.

لاغری با چای سبز

 

لاغری با چای سبز ؛ چربی های شکمی را آب می کند

تاثیر چای سبز در کاهش وزن نسبتا متوسط است. بسیاری از نتایج تحقیقات نشان دادند افراد وزن کم کرده اند اما بعضی نیز تاثیری را نشان نداده اند. محققان با انجام بررسی ها بر روی این دو گروه اعلام کردند افراد به صورت متوسط ۱٫۳ کیلو وزن کم کرده اند.

همه چربی ها یکسان نیستند. چربی های زیرپوستی درست زیر پوست قرار دارند اما ممکن است مقدار زیادی چربی احشایی نیز داشته باشید که به آنها چربی های شکمی نیز می گویند. چربی احشایی با التهاب و مقاومت به انسولین در ارتباط است. این دو نوع چربی رابطه زیادی با بیماری های جدی مانند دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی دارد. چندین تحقیق روی کاتچین چای سبز نشان دادند نه تنها تاثیر آن بر کاهش وزن، متوسط است بلکه مقدار زیادی از چربی های آب شده چربی های احشایی و  مضر هستند. بنابراین چای سبز خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد.

لاغری با چای سبز

سخن پایانی

با اینکه عصاره چای سبز باعث افزایش متوسط سرعت سوخت و ساز در بدن می شود اما تاثیرش روی کاهش وزن زیاد نیست یعنی بدون هیچ تلاشی و فقط با مصرف چای سبز انتظار کاهش وزن نداشته باشید. بنابراین چای سبز را به عنوان یک گزینه در کنار دیگر کارهایی که برای کاهش وزن (مانند بالا بردن مصرف پروتئین یا محدود کردن کربوهیدرات ها) انجام می دهید، به کار بگیرید. البته فراموش نکنید مزایای چای سبز فراتر از کاهش وزن است و این نوشیدنی به دلایل مختلفی نیز برای سلامتی مفید است.

 

منبع: ncbi.nlm.nih.gov

 

 

 

Sending
User Review
3.38 (24 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

مریم ۱۴ تیر ۱۴۰۰

سلام ببخشید من مشکل رفلکس معده دارم آیا نوشیدن چای سبز برام ضرر داره؟

کارشناس به اندام ۲۷ تیر ۱۴۰۰

سلام بله تا حدودی مضر هست

پریسا معصومی ۱۳ تیر ۱۴۰۰

من روزی دولیوان چای سبز استفاده میکنم ولی بعد از ظهر نصف غذامم کم کردم ایا من میتونم وزن کم کنم اگرم کم کردم ماهی چن کیلو

کارشناس به اندام ۲۷ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم با دمنوشها به تنهایی نمیشه وزن کم کرد و اینکه کم کردن یک وعده غذا شاید خیلی توی لاغری تاثیری نداره چون کیفیت و نوع کالری که در طول روز مصرف میکنید مهمه برای لاغر شدن باید یه رژیم درست و اصولی داشته باشید برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

سحر ۰۶ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز من وزن زیادی دارم و از چای سبز دارم کمک میگیرم سه تا چهار لیوان چای سبز صبح مصرف میکنم شب هم چهار تا پنج لیوان چایی مصرف میکنم از غذا های چرب و شیزینی باب هم دوری می کنم ایا به لاغریم تاثیر داره یانه

کارشناس به اندام ۱۵ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم بله تاثیر داره ولی برای اثر بیشتر باید در کنارش ورزش کنی و یه رژیم غذایی درست و اصولی رو در پیش بگیری

پروانه ۰۳ خرداد ۱۴۰۰

سلام من روزانه دوبارچای سبز استفاده میکنم یه فنجان صبح ناشتا وبعدظهر هم یه فنجون 45دقیقه یابیشترقبل غذا یه قاشق چای خوری چای سبزخشک لایجان غذا صبحانه ساعت11 نهارساعت 4بعدظهرسه ماه مصرف میکنم خیلی خیلی لاغرشدم بعدیه قاشق رب انار صبح نااشتا هم میخورم بعد دوساعت چای سبز رب انارمیخورم عالی بود خدارو هزار هزاربارشکر میکنم

پ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

چای سبز برای لاغری خیلی عالی من چای سبز لایجان استفاده میکنم 45 دقیقه یا بیشترقبل ازغذا روز دوبار یه فجون یه بار صبح نااشتا یه بار بعداز ظهر صبحانه ساعت 11 میخورم نهارساعت چهار عالی بود بعد روز سه تا قاشق روغن زیتون محلی طعبیی اینم برای چربی سوزی عالی ولی روغن سرخ کردنی حذف کردم خدارو شکر هزار هزار مرتبه چای سبز خشک لایجان یه قاشق چای خوری استفاده میکنم روی حرارت نباید گذاشت 5 دقیقه تو قوری بعدبخوریم