لاغری با ای ام اس (EMS) و فواید آن برای سلامتی

لاغری با ای ام اس به معنای لاغری با کمک تحریک الکتریکی عضلات و ماهیچه‌ها است که موجب می‌شود کل بدن درگیر فعالیت و چربی‌سوزی شود. البته

لاغری با ای ام اس موجب تحریک بیشتر عضلات و ماهیچه‌های بدن در زمان ورزش می‌شود.
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 19 دقیقه

تعداد بازدید 393

تاریخ انتشار

لاغری با ای ام اس (EMS) یکی از روش‌های ابداعی و بسیار جالب برای بالا بردن سرعت چربی سوزی است و از تکانه‌های الکتریکی آن برای تقویت عضلات و ماهیچه‌ها استفاده می‌شود. البته مانند ورزش دیگری کاهش وزن با تمرین EMS زمانی موثرتر است که با یک رژیم غذایی سالم و متعادل همراه شود که کمبود کالری را افزایش می دهد. در مقاله امروز روش تمرین با EMS و نحوه کارکردن با آن را شرح داده و در عین حال فواید و ممنوعیت‌های این تمرین را بیان خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله با مجله تغذیه دکتر کرمانی همراه باشید:

ای ام اس(EMS)  چیست؟

تمرین ای ام اس (EMS)، مخفف  (Electrical Muscle Stimulation)و به معنای تحریک الکتریکی عضلات و ماهیچه‌ها است که یک تمرین فعالانه و مفید برای تمام بدن محسوب می‌شود. در این تمرین، از یک دستگاه بی‌سیم برای تحریک فیبرهای عضلانی(به تارهای عضلانی‌ای که وظیفه انقباض و انبساط را بر عهده دارند گفته می‌شود.) در حین تمرین استفاده می‌شود و تقویت و سخت شدن بافت‌های عضلانی را به دنبال دارد.

جالب است بدانید که در طول تمرین EMS، تا 90 درصد عضلات شما فعال می‌شوند و این تمرین سرعت گرم شدن و شدت تمرینات را بیشتر می‌کند. در نتیجه، شما به عنوان مثال در طی مدت زمان 20 دقیقه، شاهد نتایج موثرتری از ورزش خواهید بود.

لاغری با ای ام اس (EMS) و فواید آن برای سلامتی - 1 - لاغری با ای ام اس - ورزش درمانی
لاغری با جلیقه ای ام اس از طریق تحریک الکتریکی عضلات و ماهیچه‌ها صورت می‌گیرد.

روش کار با ای ام اس چگونه است؟

در طول تمرین ای ام اس، شما یک جلیقه بدن که الکترودهایی را در اطراف بازوها، پاها و باسن دارد به تن می‌کنید. پس از آن، این الکترودها به قسمت‌های اصلی بدن از جمله عضلات چهار سر ران و سرشانه‌ها وصل شده و به این ترتیب ورزش شما آغاز می‌شود.

در این تمرین، یک مربی آموزش دیده به کمک دستگاه بی‌سیم قادر است شدت تحریکات را تغییر داده و از این طریق، سرعت و شدت تمرینات را افزایش دهد. گذشته از آن، الکترودهای لباسی که پوشیده‌اید، یک سری تحریکات بدون ضرر و بی درد را ایجاد می‌نماید که اثربخشی تمرینات شما را چند برابر خواهد کرد.

 از طرفی، تنها تفاوت تمرین ای ام اس با سایر تمرینات ورزشی این است که در این روش تحریکات الکتریکی باعث می‌شود تا فیبرهای عضلانی بیشتری در طول تمرین فعال شوند. به علاوه، مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که شدت تمرینات EMS، 20 برابر بیشتر از تمرینات قدرتی معمولی و حتی تمرینات با وزنه و شدت بالا است.

رژیم سایزینو

فواید استفاده از ای ام اس

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، تحریک الکتریکی عضلانی یک روش ابتکاری و جالب است که با استفاده از آن عضلات و ماهیچه‌های شما بیشتر از تمرینات معمولی تحریک می‌شود. این تمرین فواید بسیار زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

تقویت عضلات

شما می‌توانید با انجام تمرین ای ام اس در مدت زمان 20 دقیقه، همان نتایجی را بگیرید که چندین ساعت تمرین و فعالیت ورزشی سنگین در طول هفته به شما می‌دهد. به بیان ساده‌تر، تمرین ای ام اس بدون نیاز به هزینه‌های گزاف برای عضویت شما در باشگاه‌های ورزشی و یا تهیه لوازم و تجهیزات ورزشی گران قیمت به شما نتایج فوق‌العاده رضایت بخشی ارائه می‌دهد.

لاغری با ای ام اس (EMS) و فواید آن برای سلامتی - 4 - لاغری با ای ام اس - ورزش درمانی
علاوه بر لاغری با ای ام اس، عضلات نیز تقویت می‌شوند.

آیا ای ام اس منجر به عضله سازی خواهد شد؟

برای بسیاری از وزنه برداران و ورزشکاران حرفه‌ای جای این ابهام و سوال وجود دارد که آیا ای ام اس به عضله‌سازی سریع‌تر آن‌ها کمک می‌کند یا خیر. پاسخ این سوال بله است و شما می‌توانید برای عضله‌سازی در سریع‌ترین زمان ممکن از روش تحریک الکتریکی عضلات استفاده کنید. به علاوه، ای ام اس عضلات شما را رشد داده و در عین حال دردسر دردهای شدید ماهیچه‌های خود را نخواهید داشت.

لاغری با ای ام اس (EMS) و فواید آن برای سلامتی - 6 - لاغری با ای ام اس - ورزش درمانی
ای ام اس برای عضله‌سازی سریع‌تر ورزشکاران بسیار موثر است.

اثر مثبت بر روی خلق و خو و سلامت مغزی

تحریک الکتریکی عضلانی نه تنها بدن شما را می‌سازد، بلکه خلق و خوی‌تان را بالا می‌برد و در عین حال به سلامت مغزی شما کمک می‌کند. این تمرین، با کاهش استرس و ترشح مواد شیمیایی طبیعی در بدن، نجات بخش افرادی است که از نوسانات خلق و خو و افسردگی رنج می‌برند. از این رو، با شرکت در جلسات آموزشی ای ام اس، می‌توانید بر روی خودتان سرمایه گذاری کرده و عزت نفس و خلق و خوی‌تان را بهبود بخشید.

لاغری با ای ام اس (EMS) و فواید آن برای سلامتی - 8 - لاغری با ای ام اس - ورزش درمانی
مانند هر ورزش دیگری ای ام اس به بهبود روحیه شما کمک خواهد کرد.

بازسازی عضلات

ای ام اس گردش خون را بهبود می‌بخشد و سرعت گرم شدن بدنتان را در طی تمرین افزایش می‌دهد. بسیاری از افراد پس از انجام تمرینات ورزشی به دلیل تجمع اسید لاکتیک در ماهیچه‌ها با دردهای عضلانی شدیدی مواجه می‌شوند که تا چند روز قادر به انجام تمرینات خود نیستند. تمرین ای ام اس از تجمع اسید لاکتیک در ماهیچه‌ها جلوگیری کرده و علاوه بر بازسازی عضلات شما، دردهای عضلانی بعد از ورزش را به حداقل ممکن می‌رساند.

بهبود انواع بیماری‌ها

یک بررسی در سال 2009 نشان می‌دهد که ای ام اس، یک جایگزین فوق العاده عالی برای کسانی است که نمی‌توانند ورزش‌های خاص یا برنامه‌های ورزشی طولانی مدت را در هفته انجام دهند.

لاغری با ای ام اس (EMS) و فواید آن برای سلامتی - 10 - لاغری با ای ام اس - ورزش درمانی
لاغری با ای ام اس برای کسانی که نمی‌توانند هر نوع ورزشی انجام دهند، مفید است.

تقویت دامنه حرکتی

دامنه حرکتی به محدوده و فضایی گفته می‌شود که بدن بتواند بدون آسیب و به طور طبیعی حرکت کند. اگر به طور منظم ورزش می‌کنید و یا قصد انجام چنین کاری را دارید، تقویت دامنه حرکتی به هدف قرار دادن عضلات یک قسمت خاص از بدن شما بدون درد و آسیب کمک می‌کند.

تمرین ساده و کاربردی برای همه

بسیاری از افرادی که از رفتن به باشگاه منصرف می‌شوند، در بیان علت رها کردن تمرینات ورزشی خود بیان می‌کنند که به دلیل تنوع و پیچیدگی دستگاه‌ها و تمرینات ورزشی و در نتیجه پایین آمدن اعتماد به نفس خود، ورزش کردن را رها کرده‌اند. ای ام اس یک تمرین فوق العاده آسان برای انجام دادن است که باعث اضطراب اجتماعی یا حس شرمندگی در شما نخواهد شد.

لاغری با ای ام اس (EMS) و فواید آن برای سلامتی - 12 - لاغری با ای ام اس - ورزش درمانی
ای ام اس را می‌توانید با هر ورزشی همراه کنید.

به حداقل رساندن اسپاسم و گرفتگی عضلات

در زمان انجام تمرینات ورزشی، گرفتگی عضلات عمدتا به دلیل فشار بیش از حد به ماهیچه‌ها، کم آبی بدن و نگه داشتن آن به مدت طولانی و در عین حال تامین نشدن خون کافی برای بدن اتفاق می‌افتد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، ای ام اس برای آن دسته افرادی که از گرفتگی عضلات خود پس از ورزش کردن شکایت دارند یک گزینه فوق العاده است، چرا که با بالا بردن تحریک فیبرهای عضلانی به کاهش اسپاسم عضلانی کمک می‌کند.

کاهش خر و پف کردن

یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2018 نشان می‌دهد که تحریک الکتریکی عضلات بر روی بیمارانی که خروپف می‌کنند به شدت تاثیرگذار است و افزایش تکانه‌های الکتریکی در این تمرین می‌تواند خروپف را کاهش دهد. از این رو، افرادی که در جلسات تمرین ای ام اس حضور پیدا می‌کنند، پس از انجام چند جلسه متوجه بهبودی خود خواهند شد.

لاغری با ای ام اس (EMS) و فواید آن برای سلامتی - 14 - لاغری با ای ام اس - ورزش درمانی
لاغری با ای ام اس حتی با بهبود خواب نیز کمک خواهد کرد.

آیا ای ام اس باعث لاغری و کاهش وزن خواهد شد؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که روش تحریک الکتریکی عضلات و ماهیچه‌ها به شیوه‌ای ساده و کارآمد به مدیریت و کنترل وزن شما کمک می‌کند. با انجام تنها 25 دقیقه تمرین EMS می‌توانید از فواید و مزیت‌هایی در ورزش کردن بهره‌مند شوید که انگار 4 ساعت به طور مداوم تمرین معمولی ورزش را انجام داده‌اید.

از طرفی، این روش جالب و خارق العاده برای آن دسته افرادی که به دنبال کنترل وزن و حفظ سلامتی خود با سرمایه‌گذاری کمتر هستند یک روش ایده آل است. همچنین، تحقیقات نشان داده است که EMS می‌تواند به طور خاص ناحیه شکم را که یکی از نواحی دارای اضافه وزن برای بسیاری از افراد چاق است، هدف قرار دهد.

لاغری با ای ام اس (EMS) و فواید آن برای سلامتی - 16 - لاغری با ای ام اس - ورزش درمانی
لاغری با ای ام اس باید همراه با برنامه غذایی سالم باشد.

چه کسانی بهتر است تمرینات ای ام اس را انجام دهند؟

به جز دسته خاصی از افراد که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد، تمرین ای ام اس برای طیف وسیعی از افراد جامعه مناسب است. اما اگر تمایلات و نیازهای شما از تمرینات ورزشی در خواسته‌های زیر لحاظ شده است، بهتر است ای ام اس را در لیست تمرین ورزشی خود بگنجانید:

 • کسانی که زمان محدودی در طول روز دارند و به دنبال تمرین کارآمد و اثربخش هستند.
 • افرادی که برای تقویت عضلات و ماهیچه‌های خود ورزش می‌کنند.
 • افرادی که به دلیل آسیب‌دیدگی خاص در بدن خود قادر به انجام تمرینات ورزشی سنگین نیستند.
 • افرادی که به دنبال کاهش وزن به خصوص در ناحیه شکمی خود هستند.
 • کسانی که خواهان حفظ سلامتی و اثربخش‌ترین نتیجه از ورزش هستند.
لاغری با ای ام اس (EMS) و فواید آن برای سلامتی - 18 - لاغری با ای ام اس - ورزش درمانی
لاغری با ای ام اس مناسب کسانی است که قادر به انجام ورزش‌های سنگین نیستند.

ای ام اس برای چه کسانی ممنوعیت دارد؟

به صورت کلی، ای ام اس برای بیشتر افراد محدودیت و ممنوعیتی ندارد. اما اگر جزو افراد زیر هستید، انجام این تمرین برای شما ممنوع است و یا بهتر است قبل از انجام حتما با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایید:

 • خانم‌های باردار؛
 • بیماران تنفسی؛
 • افراد مبتلا به دیابت؛
 • افراد مبتلا به سرطان؛
 • عمل بای پس معده در 6 ماه گذشته؛
 • افراد مبتلا به صرع یا مستعد تشنج؛
 • اختلالات خونریزی(بیماری هموفیلی)؛
 • تصلب شرایین و سایر اختلالات گردش خون؛
 • بیماری‌های حاد و عفونت‌های باکتریایی و التهابی؛
 • افرادی که به مصرف مواد مخدر یا الکل اعتیاد دارند؛
 • نوسانات شدید فشار خون که فرد برای درمان آن به پزشک مراجعه نکرده است؛
 • افرادی که دچار جراحت‌های باز پوست، زخم، اگزما و یا سوختگی‌های شدید هستند؛
 • افرادی که دچار مشکلات حرکتی همچون فتق دیسک ستون فقرات، کمردردهای حاد و یا بیماری‌های حرکتی هستند؛
 • افرادی که دچار آریتمی قلب هستند و از ایمپلنت‌های الکتریکی و دستگاه ضربان ساز برای رفع مشکلات قلبی عروقی خود استفاده می‌کنند.
لاغری با ای ام اس (EMS) و فواید آن برای سلامتی - 20 - لاغری با ای ام اس - ورزش درمانی
با وجود فواید لاغری با ای ام اس، افراد مبتلا به دیابت و سرطان نباید از آن استفاده کنند.

آنچه از مقاله لاغری با ای ام اس آموختیم:

لاغری با ای ام اس یکی از روش‌های ابداعی و جالب برای بالا بردن سرعت چربی‌سوزی در بدن است که در آن فرد با پوشیدن یک جلیقه که به آن الکترودهایی وصل شده است، ورزش خود را شروع می‌کند. ای ام اس برای آن دسته افرادی که در طول روز تایم محدودی دارند، اما به دنبال کاهش وزن و عضله سازی هستند، یک روش فوق العاده مناسب است. اما برخی افراد مجاز به انجام این تمرین نیستند. از این رو، اکیدا توصیه می‌شود که اگر دچار آریتمی قلبی، مشکلات حرکتی، دیابت، فشار خون و.. هستید، قبل از انجام این تمرین با پزشک متخصص موضوع را در میان بگذارید.

منابع:

میانگین امتیاز 5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
- 1403/02/19

سلام.ادرس ی باشگاهی ک موجود داره لطفا

کارشناس به اندام 1403/02/20

سلام عزیزم در اطراف محل زندگی باید پرس وجو کنید

-مریم 1403/01/25

عزیزم من میخوام شروع کنم این ورزش و قدم۱۶۵و وزنم74تو چه تایمی ممکنه به وزن. ایده آلم برسم و اینکه برای چربی شکم و پهلو تاثیر خوب داره

کارشناس به اندام 1403/01/26

عزیزم باید کنار ورزش رژیم اصولی مناسب شرایط خودتون وداشته باشید حدود 15 کیلو اضافه وزن دارین تقریبا 4ماه زمان نیازه تا این میزان و کاهش بدین وقتی ورزش هم کنارش باشه که عالی میشه و شما به اندام دلخواه میرسید برای دریافت مشاوره عدد 32143 رو به سامانه 90007025 پیامک کنید

-مریم 1402/12/17

سلام من نه ماه پیش پیوند کبد شدم میتونم از این متد استفاده کنم؟ چون عضلاتم بعد از جراحی به شدت تحلیل رفته و کمردرد دارم

کارشناس به اندام 1402/12/18

سلام عزیزم بانظر ومشکرت پزشک معالج باشه

-احسان 1402/10/06

سلام اگه بخواهیم خودمون به صورت شخصی این دستگاه را بخریم ایا امکانش هست؟اگه امکانش باشه قیمتش چنده و از کجا باید بخریم

کارشناس به اندام 1402/10/07

سلام اطلاعی ندارم عزیزم

- 1402/10/04

سلام چند جلسه در هفته بهتره انجام بشه

کارشناس به اندام 1402/10/05

سلام عزیزم سه بار درهفته

- 1402/10/04

سلام خیلی عالی بود چه جوراین وسیله راتهیه کنیم

کارشناس به اندام 1402/10/05

سلام عزیزم در باشگاه ها هست

-عسگری 1402/10/03

از کجا میشه تهیه کرد

کارشناس به اندام 1402/10/04

عزیزم داخل مراکز وباشگاه ها انجام میشه