خواص پروتئین وی برای لاغری + مقدار مصرف روزانه

پروتئین وی برای لاغری بسیار مفید و موثر است به شرط آنکه برنامه غذایی شما سالم باشد و روزانه ترحک کافی داشته باشید و ورزش کنید….

در یک برنامه غذایی اصولی، پروتئین وی برای لاغری مفید و موثر خواهد بود.
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 15 دقیقه

تعداد بازدید 209

تاریخ انتشار

در این مقاله به معرفی پروتئین وی برای لاغری و کاهش وزن می‌پردازیم. پروتئینی که در بین ورزشکاران شناخته شده و معروف است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ که شامل ۹۰ بزرگسال دارای اضافه وزن بود، نشان داد افرادی که روزانه ۵۶ گرم پروتئین وی به مدت ۲۳ هفته دریافت کردند، ۲.۳ کیلوگرم کاهش چربی بیشتری نسبت به افرادی که پروتئین سویا دریافت کردند، داشتند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۸ از ۹ مطالعه نشان داد شرکت‌کنندگانی که مکمل پروتئین وی دریافت کرده‌اند، کاهش قابل توجهی در توده چربی و وزن بدن در مقایسه با شرکت‌کنندگانی که به‌طور تصادفی تحت درمان‌های دیگر قرار گرفتند، تجربه کردند. در ادامه به بررسی فواید، عوارض و دوز مجاز مصرف روزانه این پروتئین مغذی می‌پردازیم:

پروتئين وی چیست؟

این پروتئین در فرآیند پنیرسازی به عنوان یک محصول جانبی از آب پنیر تولید می‌شود. پودر پروتئین وی یک پروتئین کامل در نظر گرفته می‌شود زیرا حاوی ۹ اسید آمینه ضروری است در حالی که محتوای لاکتوز پایینی دارد.

خواص پروتئین وی برای لاغری + مقدار مصرف روزانه - 1 - پروتئین وی برای لاغری - تغذیه
پروتئین وی برای لاغری

پروتئین یکی از مهم‌ترین مواد مغذی برای کاهش وزن است. داشتن مقادیر کافی پروتئین می‌تواند به افزایش متابولیسم بدن شما کمک کند، اشتها و چربی بدن را کاهش می‌دهد و در عین حال موجب کاهش عضله نمی‌شود.

هم مردان و هم زنان با مصرف مکمل پروتئین وی می‌توانند به اهداف مدیریت وزن خود برسند. احتمالاً شما افرادی را که به طور منظم به باشگاه می‌روند، دیده باشید که بعد از تمرین، یک شیک پروتئین مصرف می‌کنند و متوجه بدن عضلانی آنها شده‌اید.

خواص پروتئین وی برای لاغری + مقدار مصرف روزانه - 3 - پروتئین وی برای لاغری - تغذیه
پروتئین وی ترکیبی از پروتئین‌های جدا شده از آب پنیر است.

اگر به دنبال راه‌هایی هستید که بتوانید پروتئین بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید، می‌توانید شیک‌های پروتئینی را در نظر بگیرید. شیک‌های پروتئینی ترکیبی از پودر پروتئین با آب هستند، اما ممکن است مواد دیگری نیز به آنها اضافه شود.

البته درست است که بدنسازان از پروتئین وی برای کمک به ساخت عضلات استفاده می‌کنند، با این حال، شما نباید به صورت خودسرانه از این نوع مکمل‌ها استفاده کنید و بهتر است با یک مربی ورزشی مجرب یا پزشک مشورت کنید.

خواص پروتئین وی برای لاغری + مقدار مصرف روزانه - 5 - پروتئین وی برای لاغری - تغذیه

سه نوع اصلی پودر پروتئین وی یا پروتئین آب پنیر وجود دارد:

 • کنسانتره (WPC)
 • جداسازی (WPI)
 • هیدرولیزات (WPH)

کنسانتره رایج‌ترین نوع پروتئین وی و همچنین ارزان‌ترین نوع آن است.

خواص پروتئین وی

پروتئین آب پنیر یکی از بهترین مکمل‌های مورد مطالعه در جهان است که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد و در مطالعات علمی فواید زیادی برای سلامتی نشان داده است؛ از جمله:

خواص پروتئین وی برای لاغری + مقدار مصرف روزانه - 7 - پروتئین وی برای لاغری - تغذیه
پروتئین وی یکی از بهترین پروتئین‌ها برای لاغری است.

فواید پروتئین وی برای لاغری

خوردن پروتئین بیشتر به دلایل زیر باعث کاهش چربی می‌شود:

 • سرکوب اشتها و در نتیجه کاهش مصرف کالری
 • افزایش متابولیسم و کمک به سوزاندن کالری بیشتر
 • کمک به حفظ توده عضلانی هنگام کاهش وزن

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که پروتئین آب پنیر ممکن است حتی اثرات بیشتری نسبت به سایر انواع پروتئین داشته باشد. پروتئین وی می‌تواند به بهبود سنتز پروتئین ماهیچه‌ای در بدن و افزایش رشد توده بافت بدون چربی فرد کمک کند. علاوه بر این، شواهد نشان می‌دهد که نوشیدن پروتئین وی می‌تواند به زنان کمک کند تا توده عضلانی خود را حفظ کرده و در عین حال اضافه وزن خود را نیز کم کنند.

خواص پروتئین وی برای لاغری + مقدار مصرف روزانه - 9 - پروتئین وی برای لاغری - تغذیه
پروتئین وی در کنار ورزش به عضله‌سازی نیز کمک می‌کند.

اگر می‌خواهید برای کاهش وزن از این پروتئین استفاده کنید بهتر است شروع به نوشیدن شیک‌های پروتئینی کنید و پروتئین وی را به اسموتی‌تان اضافه کنید یا تنها با آب ترکیب کرده و به عنوان میان‌وعده میل کنید.

همچنین اگر قصد ورزش دارید، می‌توانید بعد از تمرین یک شیک پروتئین وی مصرف کنید یا به سادگی پودر پروتئین آب پنیر خود را با آب مخلوط کنید.

آیا هنگام استفاده از پروتئین وی نیاز به ورزش دارید؟

پروتئین آب پنیر نباید به عنوان جایگزینی تغذیه سالم و ورزش برای کاهش وزن گرفته شود، در واقع باید مکمل آن باشد. ورزش، کلید سلامتی شماست و استفاده از شیک‌های پروتئینی به تنهایی به کاهش وزن و حفظ وزن سالم کمک نمی‌کند.

خواص پروتئین وی برای لاغری + مقدار مصرف روزانه - 11 - پروتئین وی برای لاغری - تغذیه
پروتئین وی باید در کنار ورزش و فعالیت بدنی و ورزش مصرف شود.

منبع عالی پروتئین با کیفیت بالا

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم آب پنیر مایعی است که طی تولید پنیر از شیر جدا می‌شود. بخش پروتئینی آب پنیر پروتئین وی نام دارد. این یک پروتئین کامل و با کیفیت است که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری است. علاوه بر این، بسیار قابل هضم است، در مقایسه با سایر انواع پروتئین، به سرعت در روده جذب می‌شود. این ویژگی‌ها آن را به یکی از بهترین منابع پروتئین تبدیل می‌کند.

خواص پروتئین وی برای لاغری + مقدار مصرف روزانه - 13 - پروتئین وی برای لاغری - تغذیه
پروتئین وی علاوه بر لاغری و عضله‌سازی برای دستگاه گوارش نیز مفید است.

رشد عضلات

توده عضلانی به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می‌یابد. این اتفاق معمولا منجر به افزایش چربی می‌شود و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مزمن را افزایش می‌دهد.

با این حال، این تغییر نامطلوب در ترکیب بدن را می‌توان تا حدی کاهش داد، از آن جلوگیری کرد یا با ترکیبی از تمرینات قدرتی و رژیم غذایی مناسب معکوس کرد. تحقیقات نشان داده شده است که تمرینات قدرتی، همراه با مصرف غذاهای پر پروتئین یا مکمل‌های پروتئینی مانند وی، یک استراتژی پیشگیرانه موثر است.

خواص پروتئین وی برای لاغری + مقدار مصرف روزانه - 15 - پروتئین وی برای لاغری - تغذیه
پروتئین وی علاوه بر لاغری برای کاهش چربی خون نیز مفید است.

پروتئین وی سرشار از آمینو اسیدی به نام لوسین است. لوسین از بین اسیدهای آمینه محرک رشد است. به همین دلیل، پروتئین آب پنیر برای جلوگیری از از دست دادن عضله مرتبط با افزایش سن و همچنین برای بهبود قدرت موثر است.

اثرات مفید بر چربی خون

کلسترول بالا، به ویژه کلسترول LDL (بد)، یک عامل خطر برای بیماری قلبی است. در یک مطالعه بر روی افراد دارای اضافه وزن، ۶۵ گرم پروتئین آب پنیر یا همان وی در روز، به مدت ۱۲هفته، منجر به کاهش قابل توجه کلسترول کل و LDL شد.

مقدار مجاز مصرف پروتئین وی برای لاغری

پروتئین آب پنیر به راحتی در رژیم غذایی شما گنجانده می‌شود. می‌توانید آن را به صورت پودری خریداری کرده و به اسموتی یا ماست اضافه یا به سادگی با آب یا شیر مخلوط کنید.

رژیم سایزینو

دوز توصیه شده معمولاً ۲۵ تا ۵۰ گرم در روز (۱ تا ۲ پیمانه) است.

و نکته مهم این است که اگر می‌خواهید وزن کم کنید، جایگزین کردن تمام وعده‌های غذایی با پروتئین آب پنیر کار درستی نیست. کاری که باید انجام دهید این است که پروتئین آب پنیر را مکملی برای کل رژیم غذایی خود در نظر بگیرید.

حتی زمانی که در حال کاهش وزن هستید، باید به مصرف غذاهای کامل ادامه دهید. این مساله به شما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی مواد معدنی، فیبر و ویتامین‌ها را در رژیم غذایی خود دارید.

در طول برنامه کاهش وزن خود، ممکن است بخواهید از مکمل‌ها گاهی دو بار در روز استفاده کنید. بعد از اینکه به هدف کاهش وزن خود رسیدید، می‌توانید پروتئین وی را در حین تمرین مصرف کنید، به خصوص بعد از تمرین، به منظور کمک به ریکاوری و حفظ عضلات.

خواص پروتئین وی برای لاغری + مقدار مصرف روزانه - 18 - پروتئین وی برای لاغری - تغذیه
پروتئین وی را در کنار وعده‌های کامل و سالم غذایی میل کنید.

عوارض جانبی پروتئین وی

به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد پروتئین مفید نیست. مصرف بیش از حد‌ آن ممکن است باعث مشکلات گوارشی زیر شود:

 • حالت تهوع
 • دل درد
 • نفخ
 • گرفتگی شکم
 • اسهال

اگر تا به حال مشکلات کبدی یا کلیوی داشته‌اید، قبل از مصرف مکمل پروتئین با پزشک مشورت کنید.

خواص پروتئین وی برای لاغری + مقدار مصرف روزانه - 20 - پروتئین وی برای لاغری - تغذیه
مصرف بیش از اندازه پروتئین وی موجب مشکلات گوارشی خواهد شد.

آنچه از مقاله پروتئین وی برای لاغری آموختیم:

همان‌طور که خواندیم پروتئین وی برای لاغری موثر و مفید است البته به شرط آنکه همراه با ورزش باشد و در یک کنار برنامه غذایی و سبک زندگی سالم. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف پروتئین وی باعث کاهش گرسنگی و افزایش هورمون‌های محرک سیری می‌شود. با این حال به خاطر داشته باشید که این پروتئین به تنهایی نمی‌تواند موجب چربی‌سوزی و لاغری شود و اگر مشکلات کلیوی و کبدی دارید حتما قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

امتیاز کاربرها
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*