لاغری با زیره ؛ زیره چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

خانه » انواع رژیم ها » رژیم لاغری » لاغری با زیره ؛ زیره چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

لاغری با زیره ؛ زیره مانند بسیاری از ادویه ها، قرن هاست که به عنوان دارویی طبیعی برای درمان انواع مشکلات سلامت شناخته شده است. پژوهش ها نشان داده اند که زیره آثار فراوانی بر روی بدن دارد.
آنتی اکسیدان های موجود در این ادویه خطر سرطان ، مشکلات قلبی عروقی، التهاب و دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد و بذر آن رشد سلول های سرطانی را مهار و از لخته شدن خون جلوگیری می کند.

لاغری با زیره

مدتیست که زیره به عنوان تسریع کننده روند کاهش وزن مورد توجه قرار گرفته است. برخی پژوهش ها ادعا می کنند اضافه کردن زیره به برنامه غذایی، مزایایی برای کاهش وزن دارد. البته تنها یک غذا یا چاشنی حکم جادویی برای کاهش وزن را ندارد. در هر صورت برای کاهش وزن باید در میزان کالری دریافتی و مصرفی تغییر ایجاد کنید. اضافه کردن زیره به غذاها سبب کاهش وزن چشمگیر نمی شود. اما افزودن آن به برنامه غذایی متعادل و کم کالری به کاهش وزن کمک می کند.

زیره

پژوهش ها درباره لاغری با زیره

در سال ۲۰۱۴ پژوهشی بر روی خانم های دارای اضافه وزن انجام شد. در این تحقیق ۸۸ خانم به دو گروه تقسیم شدند و به مدت ۳ ماه تحت آزمایش قرار گرفتند. به گروه اول دو وعده در روز ماست به همراه ۳ گرم زیره و به گروه دوم دو وعده ماست در روز بدون زیره داده شد. تمامی شرکت کنندگان برنامه غذایی یکسانی دریافت کردند  بعد از سه ماه پژوهشگران دریافتند گروهی که زیره مصرف کرده اند نسبت به گروه دیگر کاهش وزن بیشتری را تجربه کرده اند.

به طور میانگین، گروهی که زیره مصرف می کردند از گروهی که زیره مصرف نمی کردند یک کیلو و نیم بیشتر وزن کم کردند. همچنین آنها در مقایسه با گروهی که زیره مصرف نمی کردند، مقدار چربی بیشتری سوزاندند و سطح چربی و کلسترول خون آنها پایین تر بود.

پژوهش دیگری در سال ۲۰۱۵ به بررسی تاثیر زیره و کاهش وزن پرداخت. شرکت کنندگان به مدت هشت هفته در یکی از سه گروه قرار گرفتند: مکمل زیره، مکمل ارلیستات و یک گروه شبه دارو. دو گروه اول بعد از هشت هفته، نسبت به گروه سوم وزن بیشتری کم کردند. سطح انسولین افراد حاضر در گروه اول، نسبت به دو گروه دیگر بسیار کمتر بود. این تحقیق نیز در نتیجه گیری خود اظهار کرد که زیره به کاهش وزن کمک می کند.

این مکمل ها برای لاغری ممکن است نتایجی کوتاه مدت داشته باشند اما استفاده طولانی مدت از مکمل ها و تنظیم کننده های وزن توصیه نمی شود. به همین دلیل باید پژوهش های بیشتری درباره اضافه کردن زیره به برنامه غذایی و تاثیر آن روی کاهش وزن انجام شود.

ماست و زیره

لاغری با زیره ؛ چگونه زیره سبب کاهش وزن می شود؟

پژوهش ها نشان داده اند که زیره در کمک به کاهش وزن موثر است، اما همچنان فرضیه های اثبات نشده ای مبنی بر اینکه چگونه این ادویه روی سوخت و ساز بدن اثر می گذارد، وجود دارد. برخی ترکیبات در زیره فیتواسترول نام دارند که به کاهش کلسترول های بد کمک می کنند. شاید به همین دلیل است که در پژوهش ها گروه مصرف کننده زیره سطح کلسترول و چربی خون کمتری داشتند.

از دیگر دلایلی که اثر زیره بر روی کاهش وزن را نشان می دهد این است که این ادویه مانند دیگر ادویه ها روی سوخت و ساز بدن  اثر می گذارد. برای مثال افزایش تندی غذا، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. با اینکه تاثیر این ماده کم است اما هنگام ترکیب با روش های دیگر به کاهش وزن کمک می کند.

لاغری با زیره ؛ چگونه زیره بیشتری مصرف کنیم؟

اهالی خاور میانه و هند نسبت به دیگر نقاط دنیا، زیره بیشتری در غذاهای خود استفاده می کنند. از این ادویه به عنوان یکی از اجزای ادویه کاری استفاده کنید که در پخت برنج، گوشت و سرخ کردنی ها نیز به کار می رود. اگر در پخت و پز خود زیاد از زیره استفاده نمی کنید، آن را روی سبزیجات پخته، تخم مرغ، آجیل، سس و چاشنی ها بریزید.
غذای هندی

لاغری با زیره ؛ آیا به کاهش وزن کمک می کند؟

زیره یکی از مواد پراستفاده در غذاهای مکزیکی و آسیایی است  که به سیب زمینی و غذاهای کبابی طعمی خوبی می دهد. هرچند به جز این غذاها در غذاهای بسیار دیگری نیز استفاده می شود. زیره علاوه بر افزودن طعم به غذا، مزایای دیگری هم دارد. در حقیقت زیره به کاهش وزن کمک می کند. شاید باورش سخت باشد اما واقعیت دارد. این ادویه خاصیت تقویت کنندگی کاهش وزن را دارد و مسیر لاغری را هموارتر می کند، اما زیره چگونه می تواند این کار را انجام دهد؟ و شما برای لذت بردن از این مزایا چه کارهایی باید انجام دهید؟ در ادامه چگونگی تاثیر زیره روی کاهش وزن را بررسی می کنیم.

لاغری با زیره ؛ چگونه به کاهش وزن کمک می کند؟

به تازگی پژوهشی اثر زیره و کاهش وزن را بررسی کرده. در این پژوهش ۸۸ خانم در یک برنامه کاهش وزن قرار داده شدند. به گروهی از این افراد گفته شد روزی دو مرتبه سه گرم زیره مصرف کنند. بعد از پایان پژوهش، خانم هایی که زیره مصرف کرده بودند به طور میانگین ۲٫۵ کیلو بیشتر از افرادی که زیره مصرف نمی کردند، لاغر شدند. همچنین گروهی که از زیره استفاده کرده بودند تغییرات بیشتری در BMI، سایز میان تنه، کلسترول و بافت کلی چربی خود مشاهده کردند.

اما چگونه این ادویه کوچک باعث چنین تغییر بزرگی می شود؟ زیره ادویه ای بسیار کم کالری است. دو قاشق چای خوری آن تنها ۱۶ کالری دارد. این مقدار کالری، زیره را به یکی از گزینه های عالی برای طعم بخشی به غذا تبدیل کرده است بدون اینکه کالری دریافتی روزانه را بالا ببرد. هچنین روند کاهش وزن را ساده تر می کند.

آنتی اکسیدان ها و فیتوسترولهای موجود در زیره به کاهش کلسترول و قند خون کمک می کنند. عواملی که هر دو در کاهش وزن موثرند.

زیره به دلیل طعم تند و آهن زیادش سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. وجود آهن برای سوخت و ساز ضروری است، بنابراین اضافه کردن آن به غذا موجب می شود تا کالری بیشتری بسوزانید.  هرچه بیشتر کالری بسوزانید وزن بیشتری کم می کنید.

با زیره می‌شه وزن کم کرد؟؟؟
زیره یه ادویه‌ی تند هست که سرعت سوخت و ساز بدن رو بالا می‌بره و به هضم سریع تر غذا کمک می‌کنه.
اما یادتون باشه که این ادویه تنها در کنار یک برنامه غذایی متعادل و کم‌کالری می‌تونه به کاهش وزن کمک کنه.

برای کاهش وزن هیچ چیزی نمی‌تونه جای رژیم رو بگیره.
برای دریافت رژیم لاغری کلیک کن
call-to-action

لاغری با زیره ؛ چگونه زیره بیشتری مصرف کنیم؟

زیره را می توان به سادگی در برنامه غذایی مورد استفاده قرار داد.  از آن برای طعم دادن به گوشت قرمز، غذاهای دریایی و سبزیجات استفاده کنید. همچنین با جوشاندن دانه های کامل زیره در آب و ته نشین شدن آن برای خود دمنوش زیره درست کنید. زیره ادویه مناسبی برای اضافه کردن به سوپ، خورش، غذاهای تند و حتی غذاهای تخم مرغی است. زیره طعمی غافلگیر کننده به آجیل ها و برنج می دهد و یکی از چاشنی های اصلی تاکو است. کافیست آن را به مقداری پودر فلفل، پودر سیر، پودر پیاز، پاپریکا و فلفل قرمزاضافه کنید.

لاغری با زیره ؛ دیگر فواید آن

زیره علاوه بر کاهش وزن فواید دیگری هم دارد که عبارتند از:

۱- بهبود گوارش

سنتی ترین موارد استفاده از زیره برای بهبود سوء هاضمه است. نتایج پژوهش ها ادعا می کند زیره گوارش را تقویت می کند. برای مثال، زیره فعالیت آنزیم های گوارش و سرعت هضم غذا را بالا می برد.  زیره، ترشح بلغم از کبد را افزایش می دهد. بلغم به گوارش چربی ها و برخی از مواد مغذی در روده کمک می کند.

۲- جبران کم خونی

دانه های زیره به صورت طبیعی سرشار از آهن هستند. یک قاشق چای خوری زیره خرد شده ۱٫۴ میلی گرم آهن دارد. کمبود آهن یکی از شایع ترین کمبودهای مواد مغذی است که حدود ۲۰ درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. کودکان برای رشد و خانم های جوان برای جبران خونی که در دوره قاعدگی از دست می دهند به آهن نیاز دارند.

۳- جلوگیری از مسدود شدن شریان ها

زیره ترکیبات گیاهی زیادی از جمله ترپنس، فنل، فلاونوئیدها و آلکالوئیدها دارد که با مزایای بالقوه سلامت در ارتباط هستند. بسیاری از این موارد مانند آنتی اکسیدان ها عمل می کنند و در نتیجه از مسدود شدن شریان ها، بیماری قلبی و التهاب  دیابتی جلوگیری می کنند.

زیره

۴- بهبود دیابت

برخی از ترکیبات زیره به درمان دیابت کمک می کنند. پژوهش ها نشان داده اند که مصرف مکمل های زیره برای افراد دارای اضافه وزن مبتلا به دیابت بسیار موثر است. یکی از راه هایی که دیابت به واسطه آن به سلول های بدن آسیب می رساند محصولات نهایی گلیساسیون پیشرفته است.

وقتی سطح قند خون برای طولانی مدت بالا باشد آنها به خودی خود در جریان خون تولید می شوند، درست مانند زمانی که فرد مبتلا به دیابت است. این مواد مضر زمانی ساخته می شوند که قندها به پروتئین ها متصل شوند و عملکرد آنها را مختل می کنند. محصولات نهایی گلیساسیون از دلایل آسیب به چشم ها، کلیه، اعصاب و رگ های خونی است.

۵- بهبود کلسترول خون

زیره کلسترول خون را بهبود می دهد. در پژوهشی مشخص شد دریافت ۷۵ میلی گرم زیره برای دو بار در روز و به مدت ۸ هفته سبب کاهش چربی های ناسالم خون می شود.

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

۶- جلوگیری از مسمومیت غذایی

در گذشته برای سالم ماندن غذاها از زیره استفاده می کردند. بسیاری از چاشنی ها از جمله زیره دارای خواص ضد میکروبی هستند که خطر مسمومیت غذایی و عفونت را کاهش می دهند. بسیاری از ترکیبات موجود در زیره باعث کاهش رشد باکتری های فاسد کننده می شوند.

۷- مقابله با التهاب بدن

طبق مطالعات عصاره زیره التهاب بدن را کنترل می کند. ترکیبات زیره دارای خواص ضد التهابی است اما هنوز ثابت نشده است که کدامیک مهمتر هستند. همچنین هنوز مشخص نیست که زیره همان تاثیر مکمل ش را دارد یا خیر.

شما هم از زیره خوشتان می آید؟ روش مورد علاقه شما برای مصرف زیره چیست؟ حتما در قسمت کامنت ها نظر خود را بگویید.

Sending
User Review
3.57 (30 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

نیلوفر ۰۸ آذر ۱۳۹۹

چقدر باید زیره خورد تا لاغر شد چند ماه و به چه مقدار

کارشناس به اندام ۱۰ آذر ۱۳۹۹

نیلوفر عزیز، زیره به تنهایی باعث لاغری زیاد نمیشه و باید در کنار آن از یه برنامه غذایی اصولی استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر روی صفحه ثبت نام رژیم کاهش وزن کلیک کنید.

روژان ۰۹ آبان ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید من بعداز زایمان بیست کیلو وزن اضافه کردم و الان مجبورم بخاطرشیردادن بیشتربخورم ،میخوام رژیم بگیرم خیلی استرسی شدم و افسردگی گرفتم بخاطر اندامم بایدچیکارکنم .

کارشناس به اندام ۱۱ آبان ۱۳۹۹

روژان عزیز، نگرانی شما کاملا قابل درکه. خوشبختانه ما تو مجموعه به اندام برنامه رژیم غذایی برای زمان شیردهی و بعد زایمان ارایه میدیم. همچنین مواردی هم در بخش رکورداران سایت موجوده که موفقیت و روند کاهش وزنشون رو تو این شرایط گفتن. برای اطلاعات بیشتر ، از طریق صفحه ی برنامه رژیم شیردهی اقدام کنید.

،،🙋 ۰۴ آبان ۱۳۹۹

سلام آخه هزینه رژیم دکتر کرمانی خیلی زیاده شنیدم گفتن 200یا 300تومنه خو چ خبره برا یه رژیم

کارشناس به اندام ۰۷ آبان ۱۳۹۹

دوست خوبم، این مبلغ برای 3 ماه هست که هر دو هفته پشتیبان ها در صورت نیاز و با توجه به روند پیگیری شما برنامه غذایی به روز رسانی میشه. برای اطلاعات بیشتر با شماره 02532143 تماس بگیرین.

آرش اسکندری ۲۸ مهر ۱۳۹۹

عالی بود

. ۲۷ مهر ۱۳۹۹

سلام خسته نباشیدمن پونزده روز رژیم سخت گرفتم وکف دستم لکه های زرد زده خوندم که علائم کبد چربه میخواستم بدونم احتمالش هست که کبد چرب باشه

کارشناس به اندام ۲۸ مهر ۱۳۹۹

دوست عزیز، توصیه می کنیم برای مطمئن شدن، آزمایش بدین.