آیا افزایش قد با تغذیه امکان‌پذیر است؟

با وجود این‌که بلندی یا کوتاهی قد تا حد زیادی به ژنتیک فرد بستگی دارد، اما دریافت مواد مغذی کافی در رژیم غذایی نیز برای اطمینان از رشد مناسب ضروری است. به این جهت برخی متخصصان معتقدند افزایش قد با تغذیه صحیح امکان‌پذیر است. تغذیه خوب به سلامت استخوان‌ها، مفاصل و بدن کمک می‌کند. پروتئین، […]

دریافت مواد مغذی کافی در رژیم غذایی، برای اطمینان از رشد مناسب ضروری است.
4.1 از 5

زمان مطالعه 26 دقیقه

تعداد بازدید 2300

تاریخ انتشار

با وجود این‌که بلندی یا کوتاهی قد تا حد زیادی به ژنتیک فرد بستگی دارد، اما دریافت مواد مغذی کافی در رژیم غذایی نیز برای اطمینان از رشد مناسب ضروری است. به این جهت برخی متخصصان معتقدند افزایش قد با تغذیه صحیح امکان‌پذیر است. تغذیه خوب به سلامت استخوان‌ها، مفاصل و بدن کمک می‌کند. پروتئین، کلسیم، ویتامین D، منیزیم و فسفر در سلامت استخوان‌ها و رشد قد نقش دارند. ما در این مقاله به بررسی نقش تغذیه سالم در افزایش رشد قد و تغذیه ناسالم در کاهش یا توقف رشد قد پرداخته و انواع موادغذایی مرتبط با آن را نیز معرفی نموده‌ایم. با ما همراه باشید.

چه غذاهایی به افزایش قد کمک می‌کنند؟

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های والدین در سراسر جهان، کمک به کودکان برای رسیدن به قد مطلوب است، زیرا نقشی حیاتی در ایجاد اعتماد به نفس آن‌ها دارد. اگرچه مهم نیست که کودک کوتاه قد باشد، اما کمک به بچه‌ها برای به دست آوردن قد بالقوه خودشان ضروری است. ژن‌ها نقش اساسی در تعیین قد افراد دارند، اما برخی از عوامل خارجی مانند غذا نیز بر قد فرد تاثیر می‌گذارند و افزایش قد با تغذیه، روشی قابل انجام است. در طول سال‌های رشد، بسیار مهم است که کودک تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت کند. رژیم غذایی او باید شامل موارد زیر باشد:

 • میوه‌های تازه
 • سبزیجات تازه
 • غلات کامل
 • پروتئین
 • لبنیات

والدین باید غذاهای حاوی قند، چربی‌های ترانس و چربی‌های اشباع شده را در فهرست غذایی کودک محدود کنند. علاوه بر این رعایت توصیه‌های زیر نیز به افزایش قد کمک می‌کند:

صحبت‌های طلایی دکتر کرمانی در مورد کودکان:

استفاده محتاطانه از مکمل‌ها برای افزایش قد

فقط چند مورد از مکمل‌ها ممکن است برای افزایش قد در کودکان به خوبی عمل کنند. به عنوان مثال، اگر تولید هورمون رشد در کودک متوقف شده باشد یا وقتی افراد مسن نیاز به استفاده از مکمل‌های ویتامین D یا کلسیم برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان داشته باشند، استفاده از مکمل‌ها بلامانع است. در سایر موارد باید از مصرف خودسرانه مکمل‌ها خودداری شود.

خواب کافی برای افزایش رشد قد

گاهی کم‌خوابی در درازمدت روی قد افراد، به‌ویژه در دوران نوجوانی تاثیر منفی می‌گذارد؛ چرا که بدن در هنگام خواب، هورمون HGH ترشح می‌کند و در صورت بیدار ماندن شبانگاهی، تولید این هورمون کاهش می‌یابد. میزان خواب مناسب برای سنین مختلف به شرح زیر است:

 • نوزادان تا 3 ماهگی روزانه، 14 تا 17 ساعت
 • نوزادان 3 تا 11 ماهه، 12 تا 17 ساعت
 • کودکان نوپا 1-2 ساله، 11-14 ساعت
 • کودکان 3-5 ساله، 10-13 ساعت
 • کودکان 6 تا 13 ساله، 9 تا 11 ساعت
 • نوجوانان 14 تا 17 ساله، 8 تا 10 ساعت
 • بزرگسالان 18 تا 64 ساله، 7 تا 9 ساعت
 • افراد مسن 65 ساله و بالاتر، 7 تا 8 ساعت
گاهی کم‌خوابی در درازمدت روی قد افراد، به‌ویژه در دوران نوجوانی تاثیر منفی می‌گذارد

گاهی کم‌خوابی در درازمدت روی قد افراد، به‌ویژه در دوران نوجوانی تاثیر منفی می‌گذارد.

فعالیت کافی برای افزایش رشد قد

برای افزایش قد با تغذیه، ورزش منظم نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. ورزش و فعالیت کافی با تقویت ماهیچه‌ها و استخوان‌ها و افزایش تولید HGH به رشد بهینه قد کمک می‌کند. کودکان در مدرسه باید حداقل یک ساعت در روز ورزش کنند. برای افزایش قد، آن‌ها باید روی موارد زیر تمرکز کنند:

 • تمرینات تقویتی، مانند دراز و نشست
 • تمرینات انعطاف‌پذیری، مانند یوگا
 • فعالیت‌های هوازی، مانند طناب زدن یا دوچرخه‌سواری
 • تنیس

ورزش کردن در بزرگسالی فواید خود را نیز دارد و علاوه بر کمک به حفظ سلامت کلی بدن از کاهش تراکم استخوان و کوتاه شدن قد جلوگیری می‌کند.

تمرین درست نشستن و ایستادن برای افزایش قد

وضعیت بدنی نامناسب ممکن است باعث شود فرد کوتاه‌تر از آن‌چه هست به نظر برسد و با گذشت زمان نیز خمیدگی ستون فقرات می‌تواند بر قد واقعی وی تأثیر بگذارد. انجام تمرینات روزانه و کششی، صاف نشستن پشت کامپیوتر و در هنگام رانندگی، برای کمک به ارگونومی صحیح بدن روشی مناسب است. استفاده از تکنیک‌های یوگا نیز برای تراز شدن بدن و کمک به این موضوع موثر است.

بهترین غذاها برای افزایش قد کدامند؟

در ادامه لیستی از مواد مغذی ضروری که به رشد قد کمک می‌کنند، ارائه شده است:

نقش پروتئین‌ها

پروتئین‌ها می‌توانند با کمک به ساختن بافت‌های مختلف به رویای افزایش قد با تغذیه واقعیت ببخشند، زیرا آن‌ها بلوک‌های سازنده بدن هستند و به حفظ سلامت استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، بافت‌ها، اندام‌ها، پوست و دندان‌ها کمک می‌کنند. پروتئین‌ها دارای اسیدهای آمینه خاصی هستند که برای هورمون‌های رشد طراحی شده‌اند.

نقش کربوهیدرات‌ها

اگرچه کربوهیدرات‌ها برای افزایش رشد قد یک منبع غذایی ناسالم در نظر گرفته می‌شوند، اما باید توجه داشت که بسیاری از کربوهیدرات‌ها برای بدن و به‌ویژه کودکان ضروری هستند و انرژی بدن را تامین می‌کنند. مصرف کربوهیدرات‌های سالم، مانند غذاهای غلات کامل در بهبود افزایش قد با تغذیه نقش مهمی دارد.

مصرف کربوهیدرات‌های سالم، مانند غذاهای غلات کامل در بهبود افزایش قد با تغذیه نقش مهمی دارد.

مصرف کربوهیدرات‌های سالم، مانند غذاهای غلات کامل در بهبود افزایش قد با تغذیه نقش مهمی دارد.

نقش هویج

هویج به علت دارا بودن مقادیر بالای ویتامین A به افزایش قد کمک می‌کند. همچنین بر کسی پوشیده نیست که این سبزی فوق‌العاده، منبع غنی ویتامین C نیز هست. این ویتامین‌ها کلسیم را در استخوان‌های کودکان حفظ می‌کنند.

نقش میوه‌ها

افزایش قد با تغذیه بدون درنظر گرفتن میوه‌ها ممکن نیست. میوه‌ها دارای تمام ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبرهای ضروری برای رشد کامل هر کودک هستند. بنابراین گنجاندن میوه‌های فصل در برنامه غذایی کودکان ضروری است. میوه‌هایی مانند پاپایا، پرتقال، هندوانه، سیب، انبه و زردآلو، از جمله منابع غنی ویتامین A و C هستند.

نقش توت‌ها

انواع توت‌ها مانند توت سیاه، توت فرنگی، زغال اخته و تمشک، میوه‌هایی هستند که برای رشد قد مفیدند. آن‌ها همچنین به رشد سلولی و ترمیم بافت کمک می‌کنند و منبع بسیاری از مواد معدنی و ویتامین‌ها، مانند منگنز، ویتامین K، C و فیبر هستند.

نقش کینوا

کینوا به عنوان جایگزین سالم برای بسیاری از غلات سنتی موجود و بهترین غذا برای افزایش قد محسوب می‌شود. کینوا حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری مورد نیاز بدن است و یک پروتئین گیاهی کامل در نظر گرفته می‌شود. کینوا همچنین تراکم مواد معدنی استخوان را افزایش می‌دهد، زیرا منبع عالی منیزیم است.

نقش بادام

بادام سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، چربی‌های سالم، فیبر، ویتامین‌های محلول در چربی، آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین E است. ویتامین E برای تجزیه بافت استخوان ضروری است، زیرا سلولی به نام استئوکلاست را مهار می‌کند.

ویتامین E موجود در بادام برای تجزیه بافت استخوان ضروری است

ویتامین E موجود در بادام برای تجزیه بافت استخوان ضروری است.

نقش لوبیا

لوبیا منبع غنی پروتئین و بسیار مغذی است. پروتئین یک عامل ضروری است که با افزایش فاکتور رشد شبه انسولین 1، رشد قد را در کودکان تنظیم می‌کند. کمبود آهن ممکن است منجر به تاخیر در رشد بچه‌ها شود و لوبیاها منابع غنی آهن، ویتامین‌های B و بسیاری از مواد مغذی دیگر، مانند مس، فیبر، منیزیم، روی و منگنز هستند.

نقش ماهی

ماهی‌های چرب مانند سالمون، سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که برای رشد و نمو ضروری و برای سلامت قلب مفیدند. بر اساس برخی تحقیقات، اسیدهای چرب امگا 3 به حداکثر رشد قد کمک می‌کنند. کمبود این اسیدهای چرب ممکن است منجر به مشکلات رشد و افزایش خطر مشکلات خواب کودکان شود. ماهی سالمون به‌طور کلی برای رشد قد توصیه می‌شود، زیرا دارای مقادیر زیادی پتاسیم، سلنیوم، ویتامین‌های B و پروتئین است.

نقش بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یکی دیگر از مواد غذایی غنی از پروتئین است که نه تنها بافت‌ها و استخوان‌ها را ترمیم می‌کند، بلکه قد را به سرعت افزایش می‌دهد. مصرف روزانه حداقل 50 گرم بلغور جو دوسر برای صبحانه برای افرادی که می‌خواهند افزایش قد با تغذیه را تجربه کنند، توصیه می‌شود.

نقش لبنیات

لبنیات به افزایش رشد قد کودکان، کاهش التهاب و بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می‌کند. برخی از انواع لبنیات حاوی پروبیوتیک‌ها، کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فسفر هستند که در متابولیسم استخوان نقش مهمی دارند. ترکیب شیر گاو و شیره انگور نیز یک گزینه عالی برای افزایش قد است.

سلامتی فرزندت رو تضمین کن
مجموعه دکتر کرمانی با پشتیبانی اختصاصی کنار شما و فرزندانتونه تا به راحتی وزن کم کنن و از خطرات چاقی توی بزرگسالی در امان بمونن.
برای تضمین سلامتی فرزندت
همین الان ثبت نام کن
call-to-action

نقش موز

موز میوه‌ای است که در تمام فصول در دسترس بوده و دارای مواد مغذی برای افزایش قد است. این میوه به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی پتاسیم، استحکام استخوان‌ها را افزایش داده و به تقویت سلامت کلی بدن کمک می‌کند، زیرا سرشار از پتاسیم، منگنز و کلسیم است.

نقش سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز، منابع اصلی ویتامین K، کلسیم و سایر مواد مغذی ضروری هستند که باعث افزایش قد می‌شوند، به تعادل بافت استخوان کمک می‌کنند و باعث رشد استخوان می‌شوند. شلغم و انواع کلم، از جمله سبزیجات برگ سبز هستند.

نقش سویا

پروتئین سویا یکی دیگر از مواد غذایی است که نه تنها قد را افزایش می‌دهد، بلکه سلامت کلی بدن را نیز تضمین می‌کند. سویا سرشار از فولات، پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین و فیبر است.

نقش تخم‌مرغ

بهترین غذا برای رشد قد تخم‌مرغ است. تخم‌مرغ دارای بسیاری از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین و مواد معدنی دیگر است که به رشد و تنظیم بدن کمک می‌کند. تخم‌مرغ از رشد سلولی و اسکلتی کودکان حمایت می‌کند.

تخم‌مرغ از رشد سلولی و اسکلتی کودکان حمایت می‌کند.

تخم‌مرغ از رشد سلولی و اسکلتی کودکان حمایت می‌کند.

نقش مرغ

وقتی صحبت از افزایش قد با تغذیه می‌شود، مرغ در صدر لیست قرار می‌گیرد. گوشت مرغ به ساختن توده بدن، بافت‌ها و ماهیچه‌ها کمک نموده و در نتیجه در بلند شدن تاثیر زیادی دارد. گوشت مرغ حاوی ویتامین B کمپلکس، مقدار زیادی پروتئین و سایر مواد مغذی ضروری است و بر تشکیل و رشد استخوان نیز تأثیر می‌گذارد، زیرا حاوی اسید آمینه‌ای به نام تورین است.

نقش توفو در افزایش رشد قد

توفو یکی از بهترین غذاهای کمک کننده به افزایش قد است که از شیر سویا تهیه می‌شود. این منبع پروتئین سالم برای افرادی که گیاه‌خوار هستند یا عدم تحمل لاکتوز دارند، مفید است. مقدار بالای کلسیم موجود در توفو با تخم‌مرغ یا گوشت برابر بوده و یک انتخاب عالی برای رشد قد و سلامت کلی است، زیرا منبعی غنی از آهن و 8 اسید آمینه ضروری است.

ریزمغذی‌های مفید برای افزایش قد

برخی ریزمغذی‌ها برای تحقق رویای افزایش قد با تغذیه ضروری هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

نقش ویتامین D در رشد قد

ویتامین D حیاتی‌ترین نقش را در ساختن استخوان‌ها و رشد طولی آن‌ها دارد. مقادیر قابل توجهی از این ویتامین توسط نور خورشید قابل دریافت است، اما در غذاهایی مانند شیر، گوجه فرنگی، مرکبات، گل کلم و سیب‌زمینی نیز یافت می‌شود. این ویتامین به بدن کمک می‌کند تا کلسیم و فسفر را به‌طور موثری جذب کند. ماهی‌های چرب مانند ماهی تن، سالمون و ماهی خال مخالی، جگر گوسفند، پنیر و زرده تخم‌مرغ، منابع خوب ویتامین D هستند.

نقش ویتامین A در رشد قد

ویتامین A، نه تنها کلسیم را در استخوان‌های بدن حفظ می‌کند، بلکه عملکرد بینایی، غشاهای مخاطی و پوست را نیز بهبود می‌بخشد. مصرف روزانه 4000-5000 واحد بین‌المللی ویتامین A برای افزایش رشد قد ضروری است. منابع غنی این ویتامین، شامل طالبی، پاپایا، اسفناج، چغندر، گوجه فرنگی، سبزیجات سبز و هویج است.

مصرف روزانه 4000-5000 واحد بین‌المللی ویتامین A برای افزایش رشد قد ضروری است.

مصرف روزانه 4000-5000 واحد بین‌المللی ویتامین A برای افزایش رشد قد ضروری است.

نقش کلسیم در رشد قد

ترکیب کلسیم و فسفر برای رشد استخوان‌ها مورد نیاز است. اگرچه لبنیات و شیر منابع اصلی کلسیم هستند، اما در اسفناج و محصولات سویای غنی شده نیز یافت می‌شوند. نوشیدن یک لیوان در شب برای تامین نیاز بدن به کلسیم ضروری است. پنیر، ساردین، ماست و لوبیا نیز دارای کلسیم هستند.

نقش ویتامین B1 در رشد قد

ویتامین B باعث رشد بدن شده و یکی از بهترین ویتامین‌های تقویت کننده قد است. سایر فواید آن عبارتند از:

 • کمک به عملکرد سیستم گوارشی
 • کمک به خون‌رسانی به اندام‌ها
 • کمک به حفظ عملکرد صحیح قلب و سیستم عصبی

برخی از منابع مهم حاوی ویتامین B1، بادام زمینی، سویا، برنج و گوشت هستند.

نقش ویتامین C در رشد قد

ویتامین C به دفع سموم از بدن، تقویت سیستم ایمنی و افزایش رشد قد کمک می‌کند. این ویتامین در رشد دندان‌ها و استخوان‌ها موثر است. گوجه فرنگی، مرکبات، سیب زمینی و انواع توت‌ها، منبع غنی این ویتامین هستند. انوع مرکبات، گواوا، گریپ فروت، کیوی و توت فرنگی حاوی ویتامین C هستند.

نقش ویتامین B2 در رشد قد

یکی از محبوب‌ترین ویتامین‌ها برای افزایش قد با تغذیه، ویتامین B2 است. ویتامین B2 در سبزیجات برگ‌دار به وفور یافت می‌شود.

نقش فسفر در رشد قد

کلسیم به تنهایی برای تقویت بافت‌ها و استخوان‌ها کافی نیست. ترکیبی از کلسیم و فسفر برای دستیابی به حداکثر نتایج ضروری است. وجود فسفر به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند. انواع آجیل، لوبیا و ماهی حاوی مقدار زیادی فسفر هستند و می‌توانند به عنوان بخشی از مکمل‌های غذایی مصرف شوند.

وجود فسفر به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند.

وجود فسفر به پیشگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند.

بدترین غذاها برای افزایش قد کدامند؟

غذاهایی که برای پیشگیری از افزایش قد باید از آن‌ها پرهیز کرد، عبارتند از:

 • کربوهیدرات‌های تصفیه شده
 • فست فودها
 • شیرینی‌ها و قندهای صنعتی
 • نوشابه‌های گازدار

کدام غذاها موجب کوتاهی قد می‌شوند؟

غذاهای غنی از کربوهیدرات، مانند غلات، نان و برنج مانع رشد قد می‌شوند. اروپایی‌ها در مقایسه با آسیایی‌ها کربوهیدرات کمتر و پروتئین بیشتری در رژیم غذایی خود مصرف می‌کنند و به همین دلیل قدشان نسبت به آسیایی‌هایی که غذاهای غنی از کربوهیدرات می‌خورند، بلندتر است.

بهترین رژیم غذایی برای افزایش قد

اگرچه افزایش قد با تغذیه امکان‌پذیر است، اما از این نکته نیز نباید غافل شد که ژنتیک، جنسیت و هورمون‌ها نقش بسیار تعیین کننده‌ای در قد نهایی هر فرد دارند. وقتی انسان به سن بلوغ می‌رسد، دیگر قدش بلندتر نمی‌شود. با این حال، تغذیه خوب و سلامت کلی در طول رشد و تکامل در دوران کودکی و نوجوانی ممکن است در قد بلند شدن فرد نقش داشته باشد. همچنین، عوامل محیطی خاصی، از قبیل تغذیه، ورزش، خواب و بیماری نیز بر رشد قد تاثیر می‌گذارند. با این وجود، یک رژیم غذایی متعادل شامل تمام مواردی که در بالاتر ذکر شد، همراه با ورزش نیز به افزایش قد کمک زیادی می‌کند. بدن در سنین پایین به ویتامین‌ها پاسخ مثبت می‌دهد. قدرت ویتامین‌ها در افزایش قد کودک را نباید دست کم گرفت.

افزایش قد با تغذیه یک رویا نیست، اما نقش ژنتیک، جنسیت و هورمون‌ها را نیز نباید نادیده گرفت. غذاهای سرشار از کلسیم، فسفر، پروتئین و ویتامین‌های A، D، B و C در افزایش رشد قد کودک نقش زیادی دارند و در مقابل، غذاهای فراوری شده، برنج، قند و کربوهیدرات‌های تصفیه شده، مانع رشد قد می‌شوند. ما در این مقاله به بررسی نقش غذاهای موثر در افزایش رشد قد و غذاهای مانع رشد قد پرداختیم. لطفا ما را از نظرات خود بهره‌مند سازید.

منبع: ++++++

4.1 از 5
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

- 1402/08/14

سلام وقت بخیر میگم من 19سالمه قدتم 173 سانت با غذا میوه ورزش کششی به این چیز میتونم قدم 178 برسیم مرسی

کارشناس به اندام 1402/08/15

سلام عزیزم اگرصفحات رشد بسته نشده باشه امکان رشد هست

-سبحان 1402/07/27

سلام من الان 15 سالمه توی 10 سالگی رفتم از مچ دستم عکس گرفتن گفتن سن استخوانیت 2 سال عقب مونده یعنی 8 سالته هست اون موقع قدم فک کنم قدم 131_132 سانت بود الان هم که 15 سالمه قدم 165 هست قد پدرم 173 و مادرم 163 جای نگرانی که نداره قدم بلند میشه؟ یعنی من 2 سال بیشتر نسبت به هم سن هام رشد میکنم؟

کارشناس به اندام 1402/07/28

سلام عزیزم دوسال عقب مونده بیشتر به این معنا هست که رشد کمتره همچنان رشد ودارین ونقش ژنتیک ورزشو تغذیه رو هم نادیده نمیشه گرفت

ساناز 1402/06/13

سلام من 13سال دارم و قدم ۱۵۵ هستش و پریود میشم نگرانم که دیگه بعد از پرید شدن قدم بلند نشه میشه بگید که صفحات رشد که بسته میشن و من تا کی می تونم قد بلند شم میشه بهم کمک کنید لطفاً

کارشناس به اندام 1402/06/14

سلام عزیزم بعد ازقاعدگی سرعت رشد اهسته تر وکم تر میشه رشد قدی شماخیلی هم ژنتیکتون بستگی داره

-لیلی 1402/05/31

سلام وقت بخیر با تغذیه سالم وورزش اگر همه آنچه که گفتید رعایت بشه کمبود قد برطرف میشه حالا نمی‌گم کامل تا حدودی برطرف میشه؟ دختر من شش سال و هشت ماهشه ولی قدش ۱۰۷ ووزنش ۱۷ خیلی نگرانم

کارشناس به اندام 1402/06/01

سلام بله عزیزم هنوز خیلی جا داره برای رشد بعضیا بچه ها یکباره قد میکشن

-Amir 1402/05/27

سلام من پسرم و ۱۳ سال و ۵ ماه سن دارم و قدم ۱۷۰ هستش به نظرتون تا چقدر دیگه رشد طبیعی دارم؟ تغذیه مناسبی ام دارم پدرم ۱۸۰ و مادرم ۱۶۴ قد دارند

کارشناس به اندام 1402/05/28

سلام عزیزم میزان رشد به همه فاکتورهایی که اشاره کردین بستگی داره سن ژنتیک تغذیه و.................

B 123876 1402/04/08

سلام وقت بخیر ببخشید اگر یک روز در میون یا ۲ روز یکبار نصف موز برای رشد قد مصرف کنیم باعث چاقی میشه ؟ من ۱۴ سالم هست و دخترم و ۳ سال هست که به صورت منتظرم عادت ماهیانه رو دارم و خیلی نگرانم که قدم دیگه رشد نکنه :(

کارشناس به اندام 1402/04/09

سلام عزیزم هنوز درسن رشد هستین تغذیه کاملی بابد داشته باشید فقط یک خوراکی تاثیرنداره