خواص چای ماچا برای سلامتی + نحوه نگهداری و موارد منع مصرف

در چند سال اخیر، چای ماچا به دلیل رنگ سبز روشن و فواید سلامتی بی‌شمارش، محبوبیت زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است. ماچا بخشی از خانواده چای سبز است، اما با خواص چند برابر. برخلاف شکل‌های سنتی چای سبز که در آن برگ‌ها را در آب جوش، دم می‌کنید، ماچا پودری است که از […]

برخلاف شکل‌های سنتی چای سبز که در آن برگ‌ها را در آب جوش، دم می‌کنید، ماچا پودری است که از برگ‌های ساییده شده چای سبز درست می‌شود.
میانگین امتیاز 4.3 از 5

زمان مطالعه 39 دقیقه

تعداد بازدید 3801

تاریخ انتشار

در چند سال اخیر، چای ماچا به دلیل رنگ سبز روشن و فواید سلامتی بی‌شمارش، محبوبیت زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است. ماچا بخشی از خانواده چای سبز است، اما با خواص چند برابر. برخلاف شکل‌های سنتی چای سبز که در آن برگ‌ها را در آب جوش، دم می‌کنید، ماچا پودری است که از برگ‌های ساییده شده چای سبز درست می‌شود. به همین دلیل، هنگامی که ماچا را مصرف می‌کنید، غلظت بیشتری از مواد مغذی و چربی‌سوز برگ‌ها را دریافت خواهید کرد. به همین دلیل چای ماچا برای سلامتی بسیار مفید است. در این مقاله به بررسی خواص چای ماچا و موارد منع مصرفش می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

فهرست مطالب (کلیک کنید)

چای ماچا چیست؟

ماچا نوعی چای سبز پودری است که سرشار از آنتی اکسیدان است و به روشی متفاوت از چای سبز معمولی، کشت و تولید می‌شود. ریشه این چای به چین و ژاپن می‌رسد. در این کشورها چای ماچا به هنگام استراحت و مدیتیشن، مصرف می‌شود و به دلیل خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالایی که دارد در افزایش طول عمر بسیار موثر است.

تاریخچه چای ماچا

این روزها، تقریباً می‌توانید آن را در هر کافی شاپ در سراسر جهان پیدا کنید. قبل از این که قوری برای دم کردن برگ‌های چای وجود داشته باشد، رسم اولیه چینی‌ها این بود که برگ‌های چای را به صورت پودر در می‌آوردند و سپس چای آسیاب شده را در یک کاسه با آب داغ هم می‌زدند. در حالی که بعداً چینی‌ها «چای سبز کوبیده شده» را کنار گذاشتند و طرفدار برگ‌های چای سبز دم کرده شدند.

اما تاریخ غنی ماچا به قرن دوازدهم باز می‌گردد و برای بیش از 800 سال جزء مهم فرهنگ چای ژاپنی بوده است. مشهورترین داستان این است که راهب بودایی ژاپنی، میوآن ایسای برای یافتن چای سبز راهی چین شد.

کشیش جوان که ایسای نام دارد، از تجربه خود در چین برای رشد و نوشیدن «چای ساییده شده» استفاده کرد. در نهایت، او رسم نوشیدن چای ماچا را در سراسر ژاپن گسترش داد.

این نوشیدنی تشریفاتی با شور و شوق توسط طبقه سامورایی ژاپن پذیرفته شد. سامورایی‌ها جنگجویان ترسناک و در عین حال بافرهنگ و اعضای عالی رتبه جامعه ژاپنی بودند. گفته می‌شود که سامورایی‌ها مراسم چای ژاپنی را با افزودن صدها مرحله دقیق به این تمرین، از جمله حرکات خاص دست، طراحی مناسب اتاق چای، و دستورالعمل‌هایی برای نحوه نشستن و نحوه آماده‌سازی، به یک شکل هنری و سنت فرهنگی تبدیل کردند.

مراسم چای سبز بخشی جدایی ناپذیر از آموزش سامورایی‌ها بود و به آن‌ها کمک می‌کرد تمرکز و صبر خود را در آماده شدن برای نبرد بیشتر کنند.

ماچا نوعی چای سبز پودری است که سرشار از آنتی اکسیدان است

ماچا نوعی چای سبز پودری است که سرشار از آنتی اکسیدان است.

ارزش غذایی و کالری چای ماچا

آنتی اکسیدان‌های موجود در ماچا – یکی از جنبه‌های کلیدی ارزش غذایی ماچا – از سم‌زدایی، کاهش التهاب و محافظت از سلول‌ها در برابر آسیب‌هایی که می‌تواند منجر به پیری و بیماری شود، حمایت می‌کند.

ماچا معمولاً محتوای کافئین بیشتری نسبت به چای سبز، کافئین مشابهِ چای سیاه و کافئین کمتری نسبت به قهوه دم کرده دارد. از آن جایی که ماچا از بوته‌های چای در سایه تولید می‌شود، برگ‌های چای تمایل بیشتری به حفظ کافئین خود دارند.

با این حال، مانند تمام نوشیدنی‌های کشت شده از گیاهان کافئین‌دار، میزان کافئین در هر فنجان چای ماچا به نحوه تهیه پودر ماچا بستگی دارد. هنگام خرید بسته بندی را به دقت مطالعه کنید تا از نحوه تولید آن مطمئن شوید.

۲۲۵ گرم نوشیدنی محتوای کافئین در انواع چای به شرح زیر است:

 • چای سبز 24 تا 40 میلی گرم کافئین
 • چای سیاه 14 تا 61 میلی گرم کافئین
 • ماچا 25 تا 70 میلی گرم کافئین
 • قهوه دم کرده 85 تا 200 میلی گرم کافئین

طبع چای ماچا چیست؟

طبع چای سبز سرد و خشک است. غلظت چای ماچا به دلیل داشتن پودر برگ چای سبز، سردی بیشتری دارد. به همین دلیل بهتر است با کمی عسل، دارچین، شیره انگور یا خرما میل شود. به ویژه کسانی که طبع خودشان نیز سرد است و مشکلات گوارشی دارند.

انواع چای ماچا

ماچا در بسیاری از مناطق در سراسر ژاپن رشد می‌کند و هر منطقه، طعم‌ها و رنگ‌های کمی متفاوت را در برگ‌های آسیاب شده نهایی چای سبز ارائه می‌دهد. ماچا معمولا در دو درجه مختلف فروخته می‌شود:

درجه تشریفاتی

درجه تشریفاتی باکیفیت‌ترین ماچا از جوانه‌ها و برگ‌هایی است که با دقت کشت شده‌اند. درجه تشریفاتی بیشترین توجه را به جزئیات در طول پرورش می‌دهد تا تازه‌ترین، لطیف‌ترین مزه و صاف‌ترین ماچای زمین را به دست آورد. درجه تشریفاتی معمولا به تنهایی و بدون هیچ شیرین‌کننده یا افزودنی دیگری سرو می‌شود.

درجه آشپزی

ماچای درجه آشپزی دارای طعمی گس است. ممکن است شامل برگ‌های زمینی باشد که هنوز ساقه‌ها و رگبرگ‌هایی به آن متصل شده‌اند، ممکن است رنگ سبز کمی تیره‌تر از رنگ تشریفاتی باشد و اغلب ممکن است ترکیبی از پودر ماچا از چندین منبع باشد. درجه آشپزی را هنوز هم می‌توان در چای ریخته و میل کرد. در واقع، مخلوط کردن آن با شیر، برای لاته، یک ماچای عالی است. همچنین کمی ارزان‌تر است، بنابراین تهیه آن برای پخت و پز مقرون به صرفه‌تر است.

مخلوط کردن ماچا با شیر، برای لاته، یک ماچای عالی است.

مخلوط کردن ماچا با شیر، برای لاته، یک ماچای عالی است.

چای ماچا بهتر است یا چای سبز؟

چای ماچا و چای سبز هر دو از گیاه Camellia sinensis سرچشمه می‌گیرند. نحوه کشت و فرآوری‌ چای ماچا با انواع دیگر چای کاملا متفاوت است. در چای سبز سنتی، برگ‌ها را در آب داغ خیسانده( دم می‌کنند) و سپس برگ‌ها را دور می اندازند. اما در چای ماچا، برگ‌های خشک شده چای سبز در واقع پودر می‌شوند و در آب داغ یا یک نوشیدنی دیگر مخلوط  و مصرف می شوند. همچنین چای ماچا دارای طعم منحصر به فرد و رنگ سبز پررنگ‌تری است و به عنوان معطرترین شکل چای سبز در نظر گرفته می‌شود.

خواص چای ماچا چیست؟

چای ماچا یک نوشیدنی حیرت‌انگیز با خواص بی‌شمار است و سال‌هاست که تاثیر آن در سلامت جسم و روان اثبات شده است. در این بخش به مهم‌ترین فواید چای ماچا می‌پردازیم:

کمک به کاهش وزن

جالب است بدانید چای ماچا برای لاغری هم مفید است. از مهم‌ترین خواص و یکی از دلایل شهرت چای ماچا، خاصیت لاغرکنندگی آن است. برای از بین رفتن چربی‌های اضافه بدن، باید یک فرایند شیمیایی خاص در بدن اتفاق بیفتد که مولکول‌های چربی به تری گلیسیرید تجزیه و سپس دفع شوند.

برگ چای سبز خاصیت چربی‌سوزی دارد. اما چای ماچا که پودر شده‌ی این برگ‌هاست، به دلیل غلیظ بودن، خاصیت چربی‌زدایی بسیار بالاتری دارد و به تسریع این فرایند، کمک بیشتری می‌کند. به همین دلیل به ورزشکاران توصیه می‌شود قبل از شروع تمرین‌ها، یک فنجان از آن بنوشند.

رژیم سایزینو

مبارزه با سرطان

چای سبز مدت‌هاست که به عنوان یک ابزار پیشگیری از سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است. در یک مطالعه، زنانی که روزانه بیش از 10 وعده ۱۱۴ گرمی چای سبز می‌نوشیدند، 7.3 سال دیرتر نسبت به زنانی که کمتر از سه وعده ۱۱۴ گرمی در روز می‌نوشیدند، به سرطان مبتلا شدند.

بهبود سلامت پوست

چای ماچا به دلیل داشتن ویتامین سی، خاصیت روشن‌کنندگی دارد و در انواع ماسک‌های خانگی و کارخانه‌ای استفاده می‌شود:

ماسک ضد چروک چای ماچا

پودر چای ماچا و گلاب را با هم ترکیب کنید و بر روی پوست صورت بمالید، بعد از ۱۵ دقیقه با آب سرد بشویید.

ترکیب چای ماچا و گلاب، یک ماسک قوی و مناسب برای کاهش چین و چروک است.

ترکیب چای ماچا و گلاب، یک ماسک قوی و مناسب برای کاهش چین و چروک است.

ماسک ضد جوش با چای ماچا

ماچا به دلیل محتوای کاتچین موجود در آن یک آنتی بیوتیک طبیعی قوی است که با پاکسازی پوست برای درمان آکنه مفید است. یک قاشق چای‌خوری پودر ماچا را با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید و بر روی پوست صورت بمالید، بعد از ۱۵ دقیقه با آب سرد بشویید.

ماسک ماچا برای درمان آفتاب سوختگی

یکی از خواص چای ماچا، درمان آفتاب سوختگی است. مقداری پودر ماچا را با ژل آلوئه ورا و روغن اسطوخودوس ترکیب کنید و بر روی آفتاب سوختگی پوست بمالید، بعد از ۲۰ دقیقه با آب سرد بشویید.

درمان سیاهی زیر چشم

از دیگر خواص چای ماچا رفع سیاهی زیر چشم است. شما می‌توانید از چای کیسه‌ای ماچا برای درمان سیاهی زیر چشم استفاده کنید. این امر به دلیل مقادیر بالای ویتامین K در چای ماچا است که باعث کاهش التهاب و درمان سیاهی زیر چشم می‌شود.

پیشگیری از دیابت نوع 2

برخی از مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که چای سبز ممکن است با کمک به ترشح انسولین بیشتر در بدن، با دیابت مبارزه کند. انسولین هورمونی است که به انتقال قند خون به سلول‌ها کمک می کند تا بتوانند آن را برای انرژی سوزانند.

چای سبز همچنین می‌تواند سطح قند خون را به اندازه برخی داروها کاهش دهد. البته برای مصرف چای ماچا باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

چای سبز همچنین می‌تواند سطح قند خون را به اندازه برخی داروها کاهش دهد.

چای سبز همچنین می‌تواند سطح قند خون را به اندازه برخی داروها کاهش دهد.

مبارزه با افسردگی

یک مطالعه در میان کارگران 20 تا 68 ساله ژاپنی نشان داد افرادی که بیش از چهار فنجان چای سبز در روز می‌نوشیدند، در مقایسه با افرادی که کمتر از یک فنجان چای سبز در روز می‌نوشیدند،  51 درصد کمتر احتمال داشت علائم افسردگی داشته باشند.

یک مطالعه قدیمی در ژاپن نتایج مشابهی را برای افراد مسن نشان داد. محققان به این نتیجه رسیدند که بزرگسالان 70 سال یا بیشتر، که چهار فنجان یا بیشتر چای سبز در روز می‌نوشیدند، در مقایسه با افرادی که یک فنجان یا کمتر در روز می‌نوشیدند، 44 درصد کاهش علائم افسردگی داشتند.

محافظت از عملکرد مغز

تجزیه و تحلیل 36 مطالعه نشان داد که چای سبز خطر ابتلا به اختلالات شناختی را کاهش می‌دهد. این مشکلات مغزی که بعد از 65 سالگی بیشتر دیده می‌شود، معمولاً بر یادگیری، حافظه، حرکت، زبان، توجه و حل مسئله تأثیر می‌گذارد. داده ها نشان می‌دهد هر چه چای سبز بیشتر مصرف شود، محافظت بیشتری در برابر اختلالاتی مانند زوال عقل، بیماری پارکینسون و بیماری آلزایمر وجود دارد.

تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات و انسان ها نشان می‌دهد که چای سبز با استرس مبارزه می‌کند و به نوبه خود با اثرات منفی آن بر عملکرد مغز و سلامت مغز مقابله می‌کند.

بهبود باروری مردان

تحقیقات بر روی مردان سالم چینی نشان داد که افرادی که چای می‌نوشیدند نسبت به کسانی که هرگز چای ننوشیدند، تعداد کل اسپرم و غلظت اسپرم بیشتری داشتند (شاخص‌های باروری). همان طور که گفتیم چای سبز حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان پلی فنل است. این آنتی اکسیدان‌ با ترکیباتی که به سلول های سالم از جمله سلول‌های بافت بیضه حمله می‌کنند، مقابله می‌کند.

کاهش کلسترول

مطالعات بر روی چای ماچا نشان می‌دهد که به طور کلی، مصرف کنندگان این چای که وزن سالمی دارند، سطح کلسترول LDL آن‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای پایین‌تر است.

کاهش فشار خون

مصرف چای سبز به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک (عدد بالا) و دیاستولیک (عدد پایین) را کاهش ‌دهد. علت این امر توانایی چای سبز در شل کردن رگ‌های خونی است که جریان خون را بهبود می‌بخشد و التهاب را کاهش می‌دهد.

مصرف چای سبز به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک (عدد بالا) و دیاستولیک (عدد پایین) را کاهش ‌دهد.

مصرف چای سبز به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک (عدد بالا) و دیاستولیک (عدد پایین) را کاهش ‌دهد.

محافظت از سلامت استخوان

تحقیقات بر روی زنان یائسه در کره نشان داد کسانی که در سال گذشته هیچ چای سبز مصرف نمی‌کردند یا کمتر از یک فنجان در روز مصرف می‌کردند، در مقایسه با افرادی که سه بار در روز چای سبز می‌نوشیدند، بیشتر در معرض کاهش توده استخوانی در ستون فقرات یا ران خود بودند.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که نوشیدن چای با کاهش خطر پوکی استخوان مرتبط است. این اثر احتمالاً به دلیل آنتی اکسیدان‌های نوشیدنی است که به جلوگیری از تحلیل استخوان و تقویت استخوان‌سازی کمک می‌کند.

کاهش استرس اکسیداتیو

استرس اکسیداتیو به معنای بر هم خوردن تعادل میان آنتی‌اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزاد(مولکول‌های دارای الکترون‌های جفت نشده که از سایر سلول‌های بدن، الکترون می‌گیرند و موجب تخریب سلولی می‌شوند.) موجود در بدن است. چای ماچا با از بین بردن رادیکال‌های آزاد، مانع گسترش استرس اکسیداتیو می‌شود.

تسکین یووئیت خودایمنی

مطالعه‌ای در سال 2019 روی موش‌ها نشان داد که کاتچین‌های موجود در چای ماچا به تسکین علائم اختلال بینایی یووئیت خودایمنی کمک کند. یک بیماری نادر است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه بافت‌های داخل چشم را هدف قرار می‌دهد و باعث التهاب می‌شود.

افزایش میزان بهره‌وری

در یک مطالعه در سال 2017 که در Food Research International منتشر شد، افرادی که به طور مرتب چای ماچا می‌نوشیدند (نه فقط چای سبز) تا حدود یک ساعت بعد، کمی افزایش میزان تمرکز و سرعت پردازش ذهنی را تجربه کردند. بنابراین در شلوغ‌ترین روزهای کاری، خرید یک ماچا لاته، ممکن است یک سرمایه‌گذاری عالی باشد.

سیر کننده تر از یک فنجان قهوه یا چای دم کرده

پودر ماچا طعم قوی دارد، بنابراین اغلب با شیر یا یک جایگزین غیرلبنی مانند شیربادام  یا جو دوسر مخلوط شده و سرو می‌شود و به دلیل همین مواد مغذی اضافه شده، یک میان‌وعده سیرکننده است.

چای ماچا، اغلب با شیر یا یک جایگزین غیرلبنی مانند شیربادام  یا جو دوسر مخلوط شده و سرو می‌شود.

چای ماچا، اغلب با شیر یا یک جایگزین غیرلبنی مانند شیربادام  یا جو دوسر مخلوط شده و سرو می‌شود.

رنگ خوراکی طبیعی

برخی تحقیقات قدیمی‌تر نشان می‌دهند که رنگ‌های خوراکی مصنوعی ممکن است سرطان‌زا باشند. به همین دلیل است که وقتی فرصتی برای رنگ آمیزی مواد غذایی با استفاده از منابع طبیعی وجود دارد، باید از این فرصت استفاده کنید. چای ماچا این ویژگی‌ را دارد که به عنوان رنگ طبیعی برای تزئین مواد غذایی مختلف استفاده شود.

چای ماچا برای مو

چای ماچا به دلیل داشتن ویتامین ب، به رشد و تقویت مو کمک می‌کند. علاوه بر نوشیدن چای ماچا می‌توانید بر روی موی خود از آن استفاده کنید و پوست سر را با آن ماساژ دهید.

چای ماچا و یبوست

یکی از دلایل اصلی ابتلا به یبوست، کمبود فیبر در بدن است. به همین دلیل مصرف سبزیجات و میوه‌جات و  نوشیدن دمنوش‌های گیاهی به پاکسازی ورده کمک خواهد کرد. چای ماچا درست مانند چای سنا و چای نعناع، ضد یبوست است.

چای ماچا و کبد چرب

چای ماچا خاصیت سم‌زدایی دارد و برای کمک به درمان کبد چرب بسیار مفید است؛ به ویژه آن که از کبد در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

چای ماچا برای کودکان

معمولا نوشیدن انواع چای به ویژه ماچا، برای کودکان توصیه نمی‌شود. کافئین موجود در ماچا ممکن است باعث بی‌خوابی و اختلالات خلقی در کودکان شود. اگر قصد دارید به دلیل خواصش، کمی از آن را به کودک بدهید، بستنی ماچا بهترین گزینه است.

اگر قصد دارید به دلیل خواص چای ماچا، کمی از آن را به کودک بدهید، بستنی ماچا بهترین گزینه است.

اگر قصد دارید به دلیل خواص چای ماچا، کمی از آن را به کودک بدهید، بستنی ماچا بهترین گزینه است.

نحوه‌ی تولید چای ماچا

رشد در سایه

ماچا از برگ‌های چای سبز در سایه تولید می‌شود – فرآیندی پر زحمت که در آن بوته‌های چای از آفتاب محافظت می‌شوند و نور در یک محیط بسیار کنترل‌شده فیلتر می‌شود. با کنترل قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تولید کنندگان چای می‌توانند به طور قابل توجهی ترکیب شیمیایی و طعم برگ‌های نهایی چای را تغییر دهند.

سایه و دوری از آفتاب باعث افزایش تولید کلروفیل در گیاه می‌شود و به برگ‌ها رنگ سبز پررنگی می‌دهد. همچنین باعث کاهش فتوسنتز گیاه در برگ‌ها می‌شود که به نوبه خود سطوح طبیعی کافئین، قندها، آنتی اکسیدان‌ها را تغییر می‌دهد.

چیدن

فقط جدیدترین جوانه‌های بهاری که در سایه رشد کرده‌اند، برای تولید پودر ماچا، با دست چیده می‌شوند. بنابراین تولید بسیار محدود است؛ که یکی از دلایلی است که ماچا یکی از چای‌های گران قیمت است.

بخارپز

مانند اکثر چای‌های ژاپنی، برگ‌های چای که برای ماچا در نظر گرفته شده است ابتدا بخارپز می‌شوند. برگ‌ها به مدت چند ساعت پس از کندن، با تحت حرارت بخار تحت قرار می‌گیرند تا هم فرآیند اکسیداسیون متوقف شود و هم رنگ سبز پررنگِ برگ‌های چای، که در سایه رشد می‌کنند، بیشتر نمایان شود. همچنین فرآیند بخارپز کردن طعم منحصر به فردی ایجاد می‌کند.

آسیاب سنگی

به جای این که مانند برگ‌های چای سبز سنتی، شکل داده شود و خشک شود، برگ‌هایی که برای ماچا در نظر گرفته شده است، صاف گذاشته می‌شوند تا خشک شوند و تبدیل به تنچا می‌شوند، برگ‌هایی که ماچا از آن درست می‌شود. سپس برگ‌های تنچا از ساقه و رگبرگ جدا می‌شوند. مواد باقی مانده در آسیاب‌های سنگی با چرخش آهسته آسیاب می‌شوند و پودر چای سبز صافی به دست می‌آید.

آسیاب سنگی گزینه مناسبی برای پودر کردن برگ سبز چای ماچا است.

آسیاب سنگی گزینه مناسبی برای پودر کردن برگ سبز چای ماچا است.

نحوه‌ی مصرف چای ماچا

 • ۱۰۰ میلی گرم (حدود ۳/۱ فنجان) آب را به جوش بیاورید. سپس از روی حرارت بردارید و بگذارید ۲تا ۳ دقیقه خنک شود.
 • ۲/۱ قاشق چایخوری پودر ماچا را در یک کاسه کوچک بریزید. مقداری آب داغ اضافه کنید و با همزن بامبو مخلوط کنید تا خمیر یکدستی به دست آید.
 • باقیمانده آب را به کاسه اضافه کنید و با لیسک بامبو هم بزنید، همزن را به جلو و عقب تکان دهید، تا زمانی که ماچا مخلوط شود و کف نازکی روی آن به دست آید.
 • می‌توانید چای ماچا را با کمی شیر، عسل یا وانیل مزه دار کنید و از آن لذت ببرید.

نکات مصرف چای ماچا

 • اگر همزن بامبو ندارید، از یک قاشق یا همزن سیمی کوچک استفاده کنید. فقط بافت کف‌دار که ماچای سنتی به آن معروف است را نخواهید داشت.
 • وسوسه نشوید که آب جوش را روی پودر ماچا بریزید. پودر چای آسیاب شده را می سوزاند و تلخ و قابض می‌شود.
 • از ۴/۱ فنجان آب برای ماچای غلیظ‌تر یا ۲/۱ فنجان آب برای نسخه رقیق‌تر استفاده کنید.
 • آب را با شیر مورد علاقه خود (معمولی، نارگیل، بادام، سویا) برای لاته جایگزین کنید.
 • ماچای تازه آماده شده را در یک لیوان پر از یخ بریزید تا یک نسخه چای سرد داشته باشید.
 • برای حفظ بهترین محتوای آنتی اکسیدانی آن، پودر ماچا را در حدود 40 درجه فارنهایت نگهداری کنید.
 • از پودر ماچا نیز می‌توان برای تهیه لاته استفاده کرد. حتی می‌توان آن را در غذاهایی مانند بلغور جو دوسر، اسموتی‌ها، پودینگ چیا، توپ‌های انرژی‌زا، محصولات پخته شده، هوموس، سس‌ها و سوپ‌ها گنجاند. اما از آن جایی که استفاده از پودر ماچا در این روش‌ها مورد تحقیق قرار نگرفته است، مشخص نیست که آیا مزایای مشابه زمانی که ماچا خالص استفاده می شود را خواهید داشت یا خیر.
 • برای تهیه ماچا لاته، شیر کف شده را اضافه کنید.
 • ماچا را با کمی روغن، سرکه و شیرین کننده به سس های سالاد ساده اضافه کنید.
 • شما می‌توانید ماچا را در فروشگاه‌های مواد غذایی بهداشتی، فروشگاه‌های چای تخصصی و آنلاین خریداری کنند. همیشه باید مطمئن شوید که پودر ماچا تنها ماده تشکیل دهنده آن است. بسیاری از بسته‌ها یا پیش‌میکس‌ها دارای شکر، شیرین‌کننده‌های مصنوعی یا مواد دیگری هستند که ممکن است مزایای سلامتی آن را کاهش دهند.

ماچا همچنین به عنوان یک نوشیدنی ویژه در کافه‌ها و کافی شاپ ها به طور گسترده در دسترس است. این موسسات ممکن است مقادیر زیادی شکر اضافه کنند، بنابراین همیشه برچسب را بررسی کنید یا از یکی از کارکنان بپرسید که آیا نوشیدنی حاوی شکر است یا خیر. سعی کنید در صورت امکان ماچای بدون شیرینی یا کمی شیرین شده سفارش دهید.

بهترین زمان مصرف چای ماچا

چای ماچا را می‌توانید به عنوان یک میان‌وعده مصرف کنید. تنها زمان‌های منع شده، بلافاصله بعد از غذا و قبل از خواب است. زیرا به دلیل کافئین بالا، جذب آهن و خواب را با اختلال رو به رو می‌کند. همچنین چای ماچا با معده کاملا خالی هم نباید مصرف شود. چون ممکن است به دلیل سرد بودن طبعش، دچار سوزش معده شوید.

چای ماچا را می‌توانید به عنوان یک میان‌وعده مصرف کنید.

چای ماچا را می‌توانید به عنوان یک میان‌وعده مصرف کنید.

نحوه نگهداری چای ماچا

ماچا در اسرع وقت پس از تولید آن بهتر است مصرف شود. به عبارتی هر چه تازه‌تر، بهتر. از آن جایی که ماچا یک چای آسیاب شده است، هر گونه قرار گرفتن در معرض اکسیژن، موجب تخریب رنگ و طعم چای می‌شود.

اگر در جای خنک و تاریک نگهداری شود، می‌تواند برای چند هفته و تا چند ماه تازه بماند (برخلاف برگ‌های خشک چای که می‌تواند تا یک یا دو سال باقی بماند). برای اطمینان از دریافت یک ماچای تازه، آن را از یک شرکت معتبر خریداری کنید که می‌تواند به شما بگوید چه زمانی و چگونه چای، فرآوری و بسته بندی شده است.

موارد منع مصرف چای ماچا

اگر دچار بیماری خاصی مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی، سرطان و …هستید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. همچنین در موارد زیر هم مصرف چای ماچا ممنوع اعلام شده است:

چای ماچا و تاثیر منفی بر تیروئید

کسانی که دچار کم‌کاری غده تیروئید هستند باید قرص لوووتیروکسین مصرف کنند. چای ماچا در جذب این ماده اختلال ایجاد می‌کند به همین دلیل باید با فاصله ۱ تا ۲ ساعت مصرف شود.

چای ماچا در دوران بارداری و شیردهی

مصرف این چای به دلیل داشتن مقادیر قابل توجه کافئین، در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود.

چای ماچا و کم خونی

چای سبز و ماچا به دلیل داشتن کافئین بالا، جذب آهن را با اختلال مواجه می‌کنند. به همین دلیل بلافاصله بعد از غذا مصرف نشود. همچنین کسانی که مبتلا به کم‌خونی هستند، نباید این چای را مصرف کنند.

عوارض چای ماچا

در دوزهای بالا، چای سبز ممکن است با داروهای خاصی مانند بتا بلوکر نادولول که برای مدیریت فشار خون بالا و مشکلات قلبی استفاده می‌شود، تداخل داشته باشد. نکته مهم، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف زیاد چای سبز ممکن است جذب آهن را به دلیل محتوای کاتچین آن کاهش دهد.

حتی مصرف بیش از اندازه آن منجر به کم‌خونی می‌شود. نوشیدن بیش از حد چای سبز نیز مقدار زیادی کافئین را به بدن وارد  می‌کند که این امر می‌تواند منجر به عوارض جانبی مانند ضربان قلب سریع و مشکلات خواب شود. توصیه می کنیم روز خود را با چای سیاه شروع کنید و مصرف چای سبز را تا زمانی که مقداری غذا در معده خود داشته باشید، به تعویق بیندازید.

آن‌چه از مقاله چای ماچا آموختیم:

خواص چای ماچا آن‌ قد زیاد است که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان و رژیم‌های غذایی استفاده می‌شود. سه ویژگی مهم این چای، آنتی اکسیدان قوی و ضدسرطان، آرام بخش و کاهش‌دهنده وزن. درکشور ما چای ماچا برای لاغری بیشتر مصرف می‌شود و در برخی از رژیم‌های لاغری به کمک سوخت و ساز بدن می‌آید. البته اگر دچار بیماری خاصی هستید، باردار یا شیرده هستید و یا از مشکلات خواب رنج می‌برید حتما قبل از مصرف این چای با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: +++

خواص چای ماچا برای سلامتی + نحوه نگهداری و موارد منع مصرف - 13 - خواص چای ماچا - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.3 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-فاطمه 1402/11/02

ماچا وتنلی تخمدان

کارشناس به اندام 1402/11/03

عزیزم مصرف نوشیدنی های کافئینی باید محدود بشه

-زهرارحیمی 1402/11/02

سلام کسی که تنبلی تخمدان داردمصرف ماچا مضراست براش

کارشناس به اندام 1402/11/03

سلام عزیزم میزان مصرف باید محدود باشه کافئین برای کیست توصیه نمیشه

- 1402/10/13

چرا من درست کردم تلخ شد؟

کارشناس به اندام 1402/10/14

عزیزم به احتمال یکی از ترکیبات بیشتر بوده وعامل تلخیشه

-یگانه 1402/09/15

سلام، کسی سرطان داره وشیمی نمیشه گیاه خوارهست میتونه مصرف کنه؟؟ وهمچنین کسانی که عمل قلب داشته اند

کارشناس به اندام 1402/09/16

سلام عزیزم میزان مصرفش خیلی محدود باشه

-*** 1402/09/12

سلام من قرص عصاب با قرص پروژسترون‌مصرف میکنم بااینا تداخل نداره چای سبز و ماچا؟

کارشناس به اندام 1402/09/13

سلام عزیزم با داروهای اعصاب میتونه تداخل داشته باشه سعی کنید در مصرفش زیاده روی نباشه تا حساسیتی بوجود نیاد

-Mobi 1402/06/22

درود بر شما من تالاسمی مینور دارم میتونم استفاده کنم؟

کارشناس به اندام 1402/06/23

عزیزم به مقدار کم نهایت درهفته دوتاسه بار کافیه

-الهام 1402/05/16

سلام خسته نباشید ، من آهن بدنم کمه تقریبا ، نباید بخورم ؟،، چون مدتی هست که مصرف می کنم

کارشناس به اندام 1402/05/17

سلام سلامت باشید میزان مصرف وعزیزم محدودتر کنید در هفته دوبار کافیه

- 1402/04/19

ممنون محتوای جالبی بود

کارشناس به اندام 1402/04/20

مچکرم عزیزم