۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی

خواص گریپ فروت به دلیل میزان آنتی اکسیدان بالا، کالری بسیار کم و ویتامین‌‎های متنوع آن است. این میوه را می‌توانید به رژیم لاغری خود اضافه کنید البته…

زمان مطالعه 21 دقیقه

تعداد بازدید 564

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

از خواص گریپ فروت غافل نشوید زیرا منبع غنی آنتی اکسیدان و ویتامین‌ها است.
میانگین امتیاز 5 از 5

بسیاری از مردم با خواص گریپ فروت آشنا نیستند و این میوه بسیار مغذی را مانند پرتقال، لیمو و نارنگی وارد سبد غذایی خود نکرده‌اند. در حالیکه این میوه سرشار از مواد مغذی، آنتی اکسیدان‌ها و فیبر است که آن را به یکی از سالم‌ترین مرکباتی تبدیل کرده است که می‌توانید بخورید. به علاوه، تحقیقات نشان می‌دهد که گریپ فروت ممکن است فواید سلامتی قدرتمندی مانند کاهش وزن و کاهش خطر بیماری قلبی داشته باشد که در ادامه به بررسی کامل این موارد می‎‌پردازیم:

خواص گریپ فروت برای سلامتی

در اینجا ۸ فایده گریپ فروت برای پیشگیری و مقابله با بیماری‌ها آورده شده است:

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 1 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
خواص گریپ فروت

کم کالری اما بسیار مغذی

گریپ فروت کالری کمی دارد اما در عین حال سرشار از مواد مغذی است به همین دلیل یک غذای عالی برای گنجاندن در یک رژیم لاغری است. در واقع، یکی از کم‌کالری‌ترین میوه‌ها است.

در اینجا برخی از مواد مغذی اصلی موجود در نیمی از یک گریپ فروت متوسط ​​آورده شده است :

کالری و مواد مغذیمقدار
کالری۵۲
کربوهیدرات۱۳ گرم
پروتئین۱ گرم
فیبر۲ گرم
ویتامین  C۶۴ درصد از نیاز روزانه
ویتامین A۲۸ درصد از نیاز روزانه
پتاسیم5 درصد از نیاز روزانه
تیامین4 درصد از نیاز روزانه
فولات4 درصد از نیاز روزانه
منیزیم۳ درصد از نیاز روزانه

علاوه بر این، منبع غنی از آنتی اکسیدان‌های قوی است که مسئول بسیاری از مزایای سلامتی این میوه هستند.

مفید برای سیستم ایمنی بدن

خوردن گریپ فروت به طور منظم برای سیستم ایمنی بدن شما مفید است که این به دلیل محتوای بالای ویتامین C آن است. ویتامین C دارای خواص آنتی اکسیدانی است که از سلول‌های شما در برابر باکتری‌ها و ویروس‌های مضر محافظت می‌کند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین C برای کمک به بهبود سریع‌تر افراد از سرماخوردگی مفید است.

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 3 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
از خواص گریپ فروت تقویت سیستم ایمنی بدن است.

بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر موجود در گریپ فروت برای ایمنی مفید هستند، از جمله ویتامین  A.

تحقیقات نشان داده شده است که ویتامین A در برابر التهاب و بیماری‌های عفونی از بدن محافظت می‌کند. گریپ فروت همچنین مقادیر کمی ویتامین B، روی، مس و آهن را فراهم می‌کند که همه اینها با هم در بدن کار می‌کنند تا عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کنند.

گریپ فروت و کاهش وزن

گریپ فروت یک غذای عالی برای کاهش وزن است؛ به ویژه به دلیل محتوای فیبر آن است. این امر به افزایش سیری و کاهش کالری دریافتی کمک می‌کند.

علاوه بر این، گریپ فروت حاوی کالری کمی است اما آب زیادی دارد که یکی دیگر از ویژگی‌های شناخته شده برای کمک به کاهش وزن است.

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 5 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
گریپ فروت یک میوه کم کالری است.

چندین مطالعه اثرات کاهش وزن مرتبط با مصرف گریپ فروت را نشان داده‌اند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که شرکت‌کنندگان با مصرف روزانه گریپ فروت همراه با وعده‌های غذایی خود، اندازه دور کمرشان کاهش یافته است.

البته این بدان معنا نیست که گریپ فروت به تنهایی باعث کاهش وزن می‌شود، اما افزودن آن به یک رژیم غذایی متعادل و مغذی مفید است.

رژیم سایزینو

جلوگیری از مقاومت به انسولین

خوردن گریپ فروت به طور منظم ممکن است قدرت جلوگیری از مقاومت به انسولین را داشته باشد. مقاومت به انسولین زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های شما به انسولین پاسخ نمی‌دهند. انسولین هورمونی است که بسیاری از فرآیندهای بدن شما را تنظیم می‌کند اما بیشتر به دلیل نقشش در کنترل قند خون شناخته شده است. مقاومت به انسولین در نهایت منجر به افزایش سطح انسولین و قند خون، دو عامل اصلی دیابت نوع 2 می‌شود.

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 8 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
از خواص گریپ فروت بهبود علائم دیابت است.

خوردن گریپ فروت به کنترل سطح انسولین کمک می‌کند و احتمال مقاوم شدن بدن شما به انسولین را کاهش می‌دهد. در یک مطالعه، افرادی که نیمی از یک گریپ فروت تازه را قبل از غذا خوردند، در مقایسه با گروهی از افرادی که گریپ فروت نخوردند، کاهش قابل توجهی در سطوح انسولین و مقاومت به انسولین داشتند.

سلامت قلب

تصور می‌شود که مصرف منظم گریپ فروت با کاهش عوامل خطر بیماری قلبی مانند فشار خون بالا و کلسترول، مرتبط است. در یک مطالعه، افرادی که به مدت 6 هفته 3 بار در روز گریپ فروت خوردند، در طول مطالعه کاهش قابل توجه فشار خون داشتند. آنها همچنین بهبود در سطح کلسترول تام و LDL (کلسترول بد) را نشان دادند.

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 10 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
گریپ فروت به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند.

به علاوه گریپ فروت سرشار از پتاسیم است، ماده معدنی که مسئول بسیاری از جنبه‌های سلامت قلب است. نصف گریپ فروت حدود 5 درصد از نیاز روزانه شما به پتاسیم را تامین می‌کند.

دوم، فیبر موجود در گریپ فروت ممکن است سلامت قلب را نیز تقویت کند، زیرا مصرف فیبر زیاد با کاهش فشار خون و سطوح کلسترول مرتبط است.

سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی

گریپ فروت حاوی چند آنتی اکسیدان مختلف است که فواید سلامتی مختلفی از جمله کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری مانند سرطان را ارائه می‌دهد. مهمترین آنتی اکسیدان‌های گریپ فروت به شرح زیر است:

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 12 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
گریپ فروت سرشار از ویتامین سی است.

ویتامین سی: ویتامین C این یک آنتی اکسیدان قوی و محلول در آب است که به مقدار زیاد در گریپ فروت وجود دارد و از سلول‌ها در برابر آسیب‌هایی که اغلب منجر به بیماری قلبی و سرطان می‌شود محافظت می‌کند.

بتاکاروتن: بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود و به کاهش خطر برخی بیماری‌های مزمن، از جمله بیماری‌های قلبی، سرطان، و اختلالات مرتبط با چشم مانند دژنراسیون ماکولا کمک می‌کند.

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 14 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
گریپ فروت موجب کاهش کلسترول می‌شود.

لیکوپن: به دلیل توانایی در جلوگیری از ایجاد انواع خاصی از سرطان، به ویژه سرطان پروستات شناخته شده است. همچنین ممکن است به کند کردن رشد تومورها و کاهش عوارض جانبی درمان‌های رایج سرطان کمک کند.

فلاوانون: تحقیقات نشان داده شده است که خواص ضد التهابی آنها فشار خون و سطح کلسترول را کاهش می‌دهد و خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

فواید آبرسانی گریپ فروت

در حالی که نوشیدن آب زیاد بهترین راه برای هیدراته ماندن است، خوردن غذاهای غنی از آب نیز می‌تواند کمک کننده باشد. گریپ فروت حاوی مقدار زیادی آب است و بنابراین بسیار آبرسان است. در واقع، آب بیشتر وزن میوه را تشکیل می‌دهد.

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 16 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
آبرسانی به پوست از خواص بی‌نظیر گریپ فروت است.

فواید گریپ فروت برای پوست

گریپ فروت حاوی ویتامین C است که به محافظت از پوست در برابر آسیب خورشید، پیری و التهاب کمک می کند. ویتامین C اغلب در سرم‌ها برای التیام پوست، روشن کردن لکه‌های تیره و صاف کردن سطح پوست استفاده می‌شود. با این حال، مطالعات همچنین نشان می‌دهد که افزایش مصرف ویتامین C از طریق غذاهایی مانند گریپ فروت ممکن است به افزایش رنگدانه، تغییر رنگ و علائم پیری کمک کند.

همچنین ویتامین C به بدن کمک می‌کند کلاژن بیشتری تولید کند، که نشان داده شده است که برای آبرسانی و چین و چروک پوست مفید است.

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 18 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
گریپ فروت به دلیل ویتامین C و آب زیادی که دارد برای پوست مفید است.

گریپ فروت همچنین حاوی اسید سیتریک، اسید مالیک و اسید تارتاریک است که همه اینها انواع مختلفی از آلفا هیدروکسی اسیدها  هستند. آلفا هیدروکسی اسیدها اغلب در محصولات مراقبت از پوست به دلیل فواید مختلف از جمله بهبود بافت پوست و خاصیت ارتجاعی استفاده می‌شوند.

نحوه مصرف گریپ فروت برای لاغری

گریپ فروت نیاز به آماده سازی کمی دارد، بنابراین اضافه کردن آن به رژیم غذایی شما نسبتاً آسان است. حتی اگر سبک زندگی شلوغ و پرتحکرکی دارید، همچنان می‌توانید به طور منظم از گریپ فروت لذت ببرید بدون اینکه نگران باشید که وقت زیادی از شما بگیرد:

 • تکه‌های گریپ فروت را به تنهایی میل کنید؛ درست مانند پرتقال، لیمو و نارنگی؛
 • آن را به عنوان جایگزینی برای دسر بعد از شام میل کنید؛
 • آن را در سالاد سبزیجات امتحان کنید؛
 • آن را با سایر میوه‌ها و سبزیجات به اسموتی تبدیل کنید؛
 • آن را در وعده صبحانه بگنجانید.
۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 20 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
گریپ فروت را می‌توانید به انواع سالاد و اسموتی‌ها اضافه کنید.

از پوست گریپ فروت غافل نشوید!

جالب است بدانید پوست گریپ فروت فعالیت آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به قسمت داخلی میوه دارد.

عوارض جانبی گریپ فروت

چند دلیل وجود دارد که چرا برخی از افراد ممکن است نیاز به اجتناب از خوردن گریپ فروت داشته باشند. اگر گریپ فروت مصرف کنید ممکن است بدن شما داروها را خیلی کم یا بیش از حد جذب کند:

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 22 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
مصرف گریپ فروت ممکن است برای برخی افراد عوارضی داشته باشد.
 • گریپ فروت در درجه اول با داروهایی که فشار خون و کلسترول را کاهش می‌دهند و ضربان قلب نامنظم را درمان می‌کنند تداخل دارد.
 • گریپ فروت ممکن است با برخی از داروهای آلرژی نیز تداخل داشته باشد.

همچنین در صورت داشتن موارد زیر ممکن است لازم باشد از گریپ فروت و آب آن اجتناب کنید:

ریتم غیر طبیعی قلب

تحقیقات نشان داده است که مصرف بیش از حد گریپ فروت ممکن است باعث تغییراتی در ریتم قلب شما شود. با این حال، اگر دارویی برای کنترل ضربان قلب نامنظم مصرف می‌کنید، با یک پزشک صحبت کنید.

حساسیت‌های هورمونی

گریپ فروت بیش از حد ممکن است سطح هورمون‌ها را افزایش دهد. به عنوان مثال، آب گریپ فروت ممکن است روند تجزیه استروژن بدن را کُند کند. در نتیجه، بدن شما ممکن است استروژن بیش از حد جذب کند و علائمی مانند سردرد، تحریک‌پذیری و لکه بینی بین دوره‌های قاعدگی تجربه کند.

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 24 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
گریپ فروت ممکن است میزان هورمون استروژن بدن را افزایش دهد.

یائسگی

برخی از افراد برای کنترل علائم یائسگی از هورمون‌درمانی یا درمان استروژن استفاده می‌کنند. گریپ فروت ممکن است با هورمون‌درمانی تداخل داشته باشد زیرا ممکن است باعث جذب بیش از حد استروژن در بدن شود. استروژن اضافی ممکن است خطر سرطان سینه را افزایش دهد.

توجه:

مشخص نیست که گریپ فروت برای افراد باردار و شیرده بی‌خطر است یا خیر. قبل از مصرف میوه، آبمیوه یا مکمل‌های آن، برای ایمنی بیشتر با یک پزشک مشورت کنید.

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 26 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
گریپ فروت با برخی داروها تداخل دارد و جذب‌شان را کند می‌کند.

تداخلات دارویی گریپ فروت

داروهایی که بیشتر با گریپ فروت تداخل دارند عبارتند از:

 • سرکوب‌کننده‌های ایمنی
 • بنزودیازپین‌ها
 • اکثر مسدود کننده‌های کانال کلسیم
 • ایندیناویر
 • کاربامازپین
 • برخی از استاتین‌ها

اگر هر یک از این داروها را مصرف می‌کنید، قبل از افزودن گریپ فروت به رژیم غذایی خود با پزشک خود صحبت کنید.

فرسایش مینای دندان

در برخی موارد، خوردن گریپ فروت ممکن است منجر به فرسایش مینای دندان شود. اسید سیتریک، که در مرکبات یافت می‌شود، یکی از دلایل رایج فرسایش مینای دندان است، به خصوص اگر بیش از حد آن را مصرف کنید.

۸ مورد از خواص گریپ فروت برای سلامتی - 28 - خواص گریپ فروت - خواص مواد غذایی
مصرف بیش از اندازه گریپ فروت به مینای دندان آسیب می‌زند.

اگر دندان‌های حساسی دارید، ممکن است لازم باشد از مصرف میوه‌های اسیدی خودداری کنید. با این حال، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای حفظ مینای دندان خود در عین لذت بردن از گریپ فروت انجام دهید:

 • هرگز گریپ فروت یا سایر میوه‌های اسیدی را نمکید و از قرار دادن آنها به طور مستقیم روی دندان خودداری کنید.
 • بعد از خوردن میوه دهان خود را با آب بشویید و 30 دقیقه صبر کنید و بعد دندان‌های خود را مسواک بزنید.

آنچه از مقاله خواص گریپ فروت آموختیم:

با خواص گریپ فروت آشنا شدیم و دانستیم این میوه کالری بسیار کم و مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌های بسیار بالایی دارد. به همین دلیل جزو مواد غذایی محسوب می‌شود که برای کاهش وزن بسیار مناسب است و علاوه بر آن از بیماری‌های قلبی عروقی و مشکلات پوستی پیشگیری می‌کند. البته اگر دارو مصرف می‌کنید درباره تداخل دارویی این میوه با پزشک خود صحبت کنید.

منابع:

میانگین امتیاز 5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
- 1402/10/05

بسیار عالی وکامل بود ممنون

کارشناس به اندام 1402/10/06

ممنون از همراهی شما عزیزم

-قربانی 1402/09/26

بسیار عالی ممنون

کارشناس به اندام 1402/09/27

ممنون از توجه شماعزیزم

-ستاره ایزدی 1402/09/25

خیلی مطالب جالب بود. ممنون.

کارشناس به اندام 1402/09/26

ممنون ازهمراهی شما عزیزم

ناشناس 1402/09/24

مطالبتون خیلی عالی بودممنون

کارشناس به اندام 1402/09/25

نظرلطف شما هست عزیزم