خواص اسفرزه برای لاغری و هزار خاصیت دیگر که نمی‌دانستید!

در دنیای امروز، استفاده از گیاهان دارویی در طب سنتی و حتی نوین جای خود را باز کرده است و برای بیماری‌های صعب‌العلاج نیز می‌توان به آن‌ها امید داشت. برای مثال از خواص اسفرزه برای لاغری و درمان هزاران مشکل و بیماری دیگر استفاده می‌شود. گیاه اسفرزه اثرات درمانی زیادی دارد. در این مقاله به […]

زمان مطالعه 28 دقیقه

تعداد بازدید 3689

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

خواص اسفرزه برای لاغری و هزار خاصیت دیگر که نمی‌دانستید! - 2 - خواص اسفرزه - خواص مواد غذایی
میانگین امتیاز 4.2 از 5

در دنیای امروز، استفاده از گیاهان دارویی در طب سنتی و حتی نوین جای خود را باز کرده است و برای بیماری‌های صعب‌العلاج نیز می‌توان به آن‌ها امید داشت. برای مثال از خواص اسفرزه برای لاغری و درمان هزاران مشکل و بیماری دیگر استفاده می‌شود. گیاه اسفرزه اثرات درمانی زیادی دارد. در این مقاله به بررسی اینکه اسفرزه چیست و خواص اسفرزه برای لاغری و ارزش غذایی این گیاه مفید و عوارضی که برای بدن دارد می‌پردازیم. پس همراه مجله سلامتی دکتر کرمانی باشید.

اسفرزه چیست؟

اسفرزه نوعی فیبر است که از پوسته تخم گیاه Plantago ovata  به دست می‌آید. این گیاه، علفی و چند ساله است و ارتفاع آن از 10 تا 35 سانتی‌متر می‌رسد. دارای برگ‌های باریک، دراز و نوک تیز است که به دلیل نداشتن ساقه از روی زمین شاخ و برگ گرفته‌اند.

بخش مورد استفاده این گیاه دانه‌های آن است که قایقی شکل هستند و طول آن‌ها تا 3 میلی‌متر می‌رسد. این گیاه، بومی آسیاست و بیشتر در هندوستان رشد می‌کند، اما در سایر مناطق جهان نیز یافت می‌شود.

اسفرزه با نام‌های تجاری مختلفی از جمله پسیلیوم، متاموسیل، ریگولوئید در بازار موجود است، اما بیشتر با نام پسیلیوم یا همان اسفرزه شناخته می‌شود. بالواقع، اسفرزه نوعی فیبر محلول است؛ یعنی بدون تجزیه و جذب کامل از روده عبور می‌کند و در عین حال جذب کننده آب است که همین ویژگی خواص زیادی برای بدن دارد.

ارزش غذایی اسفرزه چیست؟

این گیاه غنی از ویتامین‌های مختلف است و حاوی کلسیم، آهن، پتاسیم و چربی می‌باشد.

اسفرزه را به عنوان یک ملین خوب می‌شناسند؛ چرا که هر دانه اسفرزه به اندازه ده برابر حجم خودش متورم می‌شود و به شکل ژلاتینی درمی‌آید و لعاب به دست آمده آن خورده می‌شود. به صورت کلی، یک فنجان از این گیاه حاوی این میزان ارزش غذایی می‌باشد:

 • کالری: 35
 • چربی کل: 7/0 گرم
 • چربی اشباع: 1/0 گرم
 • چربی اشباع نشده: 3/0 گرم
 • چربی تک غیر اشباع: 1/0 گرم
 • کلسترول: 0 میلی‌گرم
 • سدیم: 3/0 میلی‌گرم
 • پتاسیم: 189 میلی‌گرم
 • کربوهیدرات: 10 گرم
 • فیبر رژیمی: 8/6 گرم
 • شکر: 1/0 گرم
 • پروتئین: 5/2 گرم
 • کلسیم: 12 میلی‌گرم
 • آهن: 7/1 میلی‌گرم
اسفرزه غنی از ویتامین‌های مختلف است و حاوی کلسیم، آهن، پتاسیم و چربی می‌باشد.

اسفرزه غنی از ویتامین‌های مختلف است و حاوی کلسیم، آهن، پتاسیم و چربی می‌باشد.

خواص اسفرزه چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، اسفرزه یک فیبر محلول است و در عین حال سرشار از پروبیوتیک است که در طب سنتی کاربردهای زیادی دارد. علاوه براین، به صورت پوسته، کپسول، گرانول و پودر در بازار عرضه می‌شود. در این قسمت به خواص این گیاه پرخاصیت اشاره خواهیم کرد:

رفع یبوست

اسفرزه یک ملین قوی است؛ این گیاه آب را در روده جذب کرده و حرکات آن را تسهیل می‌نماید و به دنبال آن از نفخ شکم جلوگیری می‌نماید.

به علاوه، با چسبیدن به غذای نیمه هضم شده، غذا را به سرعت از معده به روده کوچک می‌برد و با جذب آب باعث افزایش حجم مدفوع می‌شود. شما می‌توانید از اسفرزه به عنوان یک دارو برای کاهش یبوست خود در رژیم غذایی استفاده کنید.

این گیاه به افراد مبتلا به بیماری سندروم روده تحریک پذیر  که نوعی اختلال در عملکرد روده است نیز کمک می‌کند.

کنترل کننده دیابت و کاهش دهنده فشار خون

مصرف مکمل‌های فیبر از جمله اسفرزه، شاخص قندی در غذاها را کنترل کرده و از این طریق به کاهش سطح انسولین و قند خون کمک می‌کند. علاوه براین، بیماری دیابت را در افراد مبتلا کنترل می‌نماید.

لعاب و ژلاتین به وجود آمده از اسفرزه، هضم غذا را کند کرده و به دنبال آن سطح قند خون و دیابت را تنظیم می‌نماید. مصرف روزانه حداقل 10 گرم از گیاه اسفرزه می‌تواند در کاهش قند خون تاثیر زیادی داشته باشد.

همچنین، پزشکان توصیه می‌کنند که افراد مبتلا به دیابت برای حفظ تعادل انسولین و قند خون خود مراقب رژیم غذایی که استفاده می‌کنند نیز باشند و حتما مصرف اسفرزه را در میان‌ وعده خود بگنجانند.

یکی از خواص اسفرزه کمک به افراد مبتلا به دیابت برای حفظ تعادل انسولین و قند خون است.

یکی از خواص اسفرزه کمک به افراد مبتلا به دیابت برای حفظ تعادل انسولین و قند خون است.

محافظ کبد و کلسترول خون

اسفرزه به چربی‌ها و اسیدهای صفراوی متصل می‌شود و به دفع سموم از کبد کمک می‌کند. علاوه براین، در فرآیند جایگزینی اسیدهای صفراوی کبد از کلسترول برای تولید بیشتر استفاده می‌کند و در نتیجه، سطح کلسترول نیز کاهش می‌یابد.

در یک مطالعه تحقیقاتی در آمریکا، کلسترول بد (LDL) در 47 شرکت کننده سالم، تنها بعد از مصرف 6 گرم گیاه اسفرزه به صورت روزانه و طی 6 هفته به طرز عجیبی کاهش یافت.

تقویت کننده قلب و عروق 

فیبرهای محلول در آب از جمله اسفرزه، باعث تنظیم فشار خون شده و خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. به علاوه، این گیاه در کاهش تری گلیسیرید خون نیز موثر است و از خطر ابتلا به سکته مغزی و دیابت نوع 2 جلوگیری می‌کند.

دارای خواص پروبیوتیک و بهبود دهنده دستگاه گوارش

خاصیت پروبیوتیک موجود در اسفرزه باکتری‌های مفید روده را تغذیه کرده و به رشد آن‌ها کمک می‌کند.  این باکتری‌ها بخش کوچکی از گیاه اسفرزه را تخمیر کرده و از این طریق باعث تقویت و بهبود علائم گوارشی در افراد می‌شوند.

رفع کیست تخمدان و عفونت‌های رحم 

جالب است بدانید که اسفرزه در درمان عفونت‌های ناشی از رحم و کیست تخمدان بسیار مفید است. مطالعات بسیار زیادی در آمریکا نشان می‌دهد که خوردن اسفرزه در وعده صبحانه و به صورت ناشتا می‌تواند در رفع عفونت رحمی، خارش واژن و بهبود کیست تخمدان بسیار موثر باشد. علاوه براین، مصرف این گیاه به کنترل خونریزی‌های شدید در قاعدگی کمک می‌کند.

مصرف اسفرزه به صورت ناشتا در رفع عفونت رحمی، خارش واژن و بهبود کیست تخمدان موثر است.

مصرف اسفرزه به صورت ناشتا در رفع عفونت رحمی، خارش واژن و بهبود کیست تخمدان موثر است.

دفع عفونت و سموم و بهبود سرماخوردگی

ریختن گیاه اسفرزه در آب جوش باعث درست شدن یک محلول لعاب‌دار و ژلاتینی می‌شود که به همراه خاکشیر و تخم شربتی می‌تواند در بهبود گلودرد و سرماخوردگی تاثیرگذار باشد. همچنین، این گیاه سموم و عفونت‌های بدن را به طور کامل دفع می‌کند.

کمک به درمان سنگ کیسه صفرا 

فیبر بالای موجود در اسفرزه، به درمان سنگ کیسه صفرا کمک کرده و با جذب میزان بالای آب مانع از بروز این سنگ‌ها می‌شود.

بهبود بیماری آسم

تحقیقات نشان داده است که اسفرزه برای ریه فوق‌العاده مفید است و در طولانی مدت به بهبود بیماری آسم کمک می‌کند. کافی است دو قاشق از گیاه اسفرزه را در آب گرم بریزید و هر روز صبح بعد از بیدار شدن از خواب میل کنید؛ پس از ده روز تاثیر آن را در تنفس خود خواهید دید.

درمان اسهال

تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف گیاه اسفرزه در تسکین و درمان بیماری اسهال موثر است. این گیاه با عمل جذب کردن آب، ضخامت و حجم مدفوع را افزایش داده و عبور آن را از روده بزرگ کند می‌کند.

یک مطالعه قدیمی در آمریکا نشان می‌دهد که مصرف اسفرزه به طور قابل توجهی برون روی و اسهال را در 30 نفر از بیمارانی که تحت نظر پزشک برای پرتودرمانی بودند کاهش داده است.

بنابراین، اسفرزه همان‌طور که گفتیم، هم از بروز یبوست جلوگیری می‌کند و هم اسهال را کاهش می‌دهد.

مصرف گیاه اسفرزه در تسکین و درمان بیماری اسهال موثر است.

مصرف گیاه اسفرزه در تسکین و درمان بیماری اسهال موثر است.

کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی بدن

اسفرزه دارای خاصیت پروبیوتیک است؛ پروبیوتیک ماده‌ای است که برای رشد باکتری‌های مفید روده لازم است.

باکتری‌های مفید علاوه بر عملکرد دستگاه گوارش، روی سیستم ایمنی بدن نیز تاثیر می‌گذارند و بدن شما در این شرایط بهتر می‌تواند با عفونت‌ها مبارزه کند. به علاوه، التهاب بدن کاهش می‌یابد و سلول‌های سالم در بدن حفظ می‌شوند.

شفافیت پوست 

حتما این جمله را از پزشکان طب سنتی شنیده‌اید که می‌گویند:”هرچقدر اجابت مزاج بهتری داشته باشید، سموم و عفونت‌ها سریع‌تر از بدن شما خارج می‌شوند”. مصرف اسفرزه به صورت پودر باعث اجابت مزاج بهتر شده و از این طریق به دفع سموم و عفونت بیشتر از بدن شما کمک می‌کند.

برای این کار، کافیست که اسفرزه و عسل را در یک لیوان آب ولرم بریزید و قبل از خوابیدن هر شب مصرف کنید و معجزه اش را ببینید!

از طرفی، اسفرزه دارای خاصیت پاکسازی و لایه برداری است که شما می‌توانید برای درست کردن اسکراب صورت از آن استفاده کنید و پوست خود را شفاف کنید؛ چرا که این گیاه به سبب درخشان کنندگی پوست از محبوبیت خاصی برخوردار است.

بهبود اختلالات تیروئیدی

افزایش فیبر در رژیم غذایی در عملکرد صحیح تیروئید بسیار مفید است؛ چرا که اگر روده عملکرد مناسبی نداشته باشد، سموم و فلزات سنگین بدن می‌تواند به غده تیروئید آسیب برساند.

مصرف اسفرزه با خاصیت پروبیوتیک و غنی از فیبری که دارد به اختلالات تیروئیدی کمک کرده و در بهبود آن بسیار موثر است.

خوردن اسفرزه در عملکرد صحیح تیروئید بسیار مفید است.

خوردن اسفرزه در عملکرد صحیح تیروئید بسیار مفید است.

بهبود بیماری هموروئید

هموروئید یا بواسیر به گشاد شدن رگ‌های قسمت تحتانی مقعد گفته می‌شود که به کنترل مدفوع شما کمک می‌کنند. اگر این رگ‌ها ملتهب یا متورم شوند و اجابت مزاج شما با درد و خونریزی همراه باشد، بهتر است در این شرایط به یک پزشک مراجعه کنید؛ چرا که شما مشکوک به بیماری هموروئید هستید.

مصرف اسفرزه به نرم شدن مدفوع و کاهش درد ناشی از بیماری هموروئید کمک کرده و باعث می‌شود که اجابت مزاج راحت‌تری داشته باشید.

سلامت روان

جالب است بدانید که گیاه اسفرزه در افزایش تمرکز و سلامت ذهن و روان شما نقش موثری را ایفا می‌کند. این گیاه پرخاصیت و ریز خستگی ناشی از استرس و تنش روزانه شما را کاهش داده و سطح انرژی شما را برای انجام هر فعالیتی با حداکثر بازدهی افزایش می‌دهد. شما می‌توانید در شب‌های ماه مبارک رمضان از شربت اسفرزه به همراه خاکشیر و تخم شربتی استفاده کنید. این شربت برای از بین بردن خستگی شما فوق العاده است و عطش شما را در طول روز برطرف می‌سازد.

اسفرزه برای لاغری

اسفرزه برای لاغری مفید است، چرا که:

سرشار از فیبر است

فیبر یکی از موثرترین و در عین حال ارزان‌ترین ماده موجود برای تناسب اندام و کاهش وزن است. این ماده مغذی، با کاهش دادن جذب قند خون در رگ‌ها و دادن احساس سیری به شما، در کنترل اشتهای ناشی از مشکلات هورمونی، مشکلات روانی و… و بالا بردن عملکرد دستگاه گوارش به شما در کاهش وزن بسیار کمک می‌کند. چیزی که اسفرزه را از بقیه فیبرها متمایز می‌کند، محلول بودن آن است.

فیبر علاوه بر خواصی که ذکر کردیم، به زیاد شدن حجم مدفوع نیز کمک می‌کند و باعث می‌شود که شما دفع راحت‌تری در دوران رژیم خود داشته باشید.

اسفرزه برای لاغری نیز مفید است، چرا که فیبر بالایی دارد.

اسفرزه برای لاغری نیز مفید است، چرا که فیبر بالایی دارد.

فاقد قند و چربی است

این گیاه عملا هیچ ماده مغذی دیگری مانند قند یا چربی ندارد. کالری این ماده‌ی پر ارزش بسیار پایین است و برخلاف سبزیجات می‌توانید آن را به صورت مکمل نیز مصرف کنید. اگر در رژیم غذایی خود از خوردن سبزیجات خسته شده‌اید و یا مصرف سبزیجات را دوست ندارید، پیشنهاد ما به شما مصرف مکمل اسفرزه (پسیلیوم) است.

احساس گرسنگی را برطرف می‌کند

همچنین، مصرف این گیاه برای کسانی که دائما دوست دارند دهانشان بجنبد و چیزی بخورند بسیار تاثیرگذار است؛ چرا که احساس گرسنگی آن‌ها را برطرف می‌کند. دوباره اینجا نیز پای فیبر درمیان است. فیبر موجود در این ماده، موجب دیر هضم شدن و در نتیجه احساس گرسنگی کمتر در شما می‌شود.

برای کاهش وزن لازم است چه میزان فیبر به صورت روزانه مصرف کنید؟

پزشکان میزان مصرف روزانه فیبر را 25 گرم در روز مشخص کرده‌اند که این عدد می‌تواند پایین‌تر هم باشد. اما افرادی که علاقمند به کاهش وزن هستند می‌توانند حداقل 30 گرم در روز و حداکثر 50 گرم نیز از فیبر استفاده کنند.

اما مقدار مورد نیاز هر فرد، به سن، فعالیت بدنی، وزن و قد او بستگی دارد. اگر روزانه پنج تا ده عدد میوه و سبزی مصرف کنید، به راحتی می‌توانید حداقل 25 گرم توصیه شده را برآورده کنید.

جالب است بدانید که حتی اگر 25 گرم فیبر از غذاها دریافت کنید، باز هم مصرف گیاه اسفرزه می‌تواند به شما برای کاهش وزن کمک کند. پس مصرف گیاه اسفرزه را در طول دوره رژیم غذایی خود به هیچ وجه فراموش نکنید!

رژیم سایزینو

عوارض مصرف اسفرزه

از آنجایی که اکثر افرادی که از رژیم غیر اصولی استفاده می‌کنند، فیبر غذایی محلول به اندازه کافی به آن‌ها نمی‌رسد. به همین خاطر، به یکباره مقدار زیادی فیبر را وارد بدن خود می‌کنند که این موضوع می‌تواند به ناراحتی‌های روده و گوارش منجر شود.

مصرف بیش از حد اسفرزه یا به یکبار مصرف کردن حجم زیادی از آن نیز باعث ایجاد عوارضی در بدن می‌شود که عبارت است از:

 • گاز معده
 • نفخ شکمی
 • اسهال
 • اجابت مزاج‌های مکرر
 • مدفوع شل
 • تهوع
 • استفراغ
 • درد و گرفتگی معده و شکم
 • کم آب شدن بدن

علاوه براین، اگر برای اولین بار مصرف مکمل اسفرزه یا هر مکمل دیگری را شروع می‌کنید، مراقب هرگونه واکنش‌های آلرژیکی باشید و در صورت مشاهده هر عارضه‌ای فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • تورم در اطراف صورت و گلو
 • بثورات پوستی یا کهیر
 • خارش پوست یا چشم
 • مشکل در بلع
 • مشکل در نفس کشیدن

طریقه مصرف اسفرزه

مطالعات پزشکی توصیه می‌کنند که برای دریافت خواص اسفرزه برای لاغری، بهتر است این گیاه را حدود بیست دقیقه قبل از غذا با یک لیوان آب مصرف کنید. مصرف این گیاه به مدت 14 روز به صورت زیر می‌تواند سلامت دستگاه گوارش را بهبود داده و به نوعی در کاهش وزن نیز موثر باشد:

مرحله اول: یک قاشق غذاخوری اسفرزه را در یک لیوان خالی بریزید.

مرحله دوم: آب را به لیوان محتوی اسفرزه اضافه کنید.

مرحله سوم: به مدت 5 ثانیه آن را کاملا به هم بزنید تا مخلوط به دست آمده غلیظ شود.

مرحله چهارم: محلول آب و اسفرزه را سریعا بنوشید!

مرحله پنجم: برای جذب بالاتر، بعد از خوردن محلول، یک لیوان دیگر آب میل کنید.

برای لاغری، حدود بیست دقیقه قبل از غذا اسفرزه را با یک لیوان آب مصرف کنید.

برای لاغری، حدود بیست دقیقه قبل از غذا اسفرزه را با یک لیوان آب مصرف کنید.

 دوز پیشنهادی برای مصرف گیاه اسفرزه

دوزهای متداول مصرف این گیاه بین 5 تا 25 گرم به همراه غذا و حداقل یک بار در روز است. با این حال، توصیه می‌شود که بیش از حد مجاز این گیاه را استفاده نکنید و پس از مصرف، در طول روز به طور منظم آب فراوان بنوشید.

به عنوان یک مکمل، خوردن 5 گرم از اسفرزه با یک لیوان آب سه بار در روز بلامانع است. اما اگر شما را اذیت می‌کند، می‌توانید دوز مصرفی را به تدریج افزایش دهید تا معده و روده شما با این ماده سازگار شوند.

بهتر است به توصیه‌های روی بسته بندی به دقت توجه کنید و حتی الامکان با یک متخصص مشورت نمایید.

سوالات متداول خواص اسفرزه

چگونه اسفرزه به لاغری کمک می‌کند؟

اسفرزه سرشار از فیبر است که این فیبر برای کاهش وزن فوق‌العاده است. علاوه بر این احساس سیری ایجاد می‌کند و موجب می‌شود تمایل کمتری به پرخوری داشته باشید.

عوارض مصرف بیش از حد اسفرزه چیست؟

مصرف بیش از حد اسفرزه یا به یکبار مصرف کردن حجم زیادی از آن نیز باعث ایجاد عوارضی در بدن می‌شود که عبارت است از:

 • گاز معده
 • نفخ شکمی
 • اسهال
 • اجابت مزاج‌های مکرر
 • مدفوع شل
 • تهوع
 • استفراغ
 • درد و گرفتگی معده و شکم
 • کم آب شدن بدن

میزان مصرف مجاز اسفرزه در روز چقدر است؟

دوزهای متداول مصرف این گیاه بین 5 تا 25 گرم به همراه غذا و حداقل یک بار در روز است. با این حال، توصیه می‌شود که بیش از حد مجاز این گیاه را استفاده نکنید و پس از مصرف، در طول روز به طور منظم آب فراوان بنوشید.

آنچه از مقاله خواص اسفرزه آموختیم:

در بین گیاهان دارویی، خواص اسفرزه برای لاغری، درمان یبوست، اسهال، مشکلات تیروئیدی، دیابت، عفونت‌ها، کیست تخمدان، کبد، سرماخوردگی و… بسیار موثر است. اسفرزه با دارا بودن فیبر و پروبیوتیک به حرکات منظم روده‌ها کمک کرده و سموم زیادی را از بدن دفع می‌نماید. علاوه براین، در رژیم غذایی نیز نقش بزرگی را ایفا می‌کند؛ چرا که به دلیل فیبر کافی به افراد احساس سیری داده و اشتهای آن‌ها را نسبت به غذا خوردن کاهش می‌دهد. در کنار خواص و فواید این گیاه، مصرف بیش از حد فیبر نیز می‌تواند منجر به ناراحتی‌های گوارشی برای افراد شود، از این رو توصیه می‌شود که در حد اعتدال آن را مصرف کنید و اگر دچار واکنش‌های آلرژیکی شدید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

منبع: 

www.nutritionix.com

www.healthline.com

www.healthcanal.com

www.stylecraze.com

 

خواص اسفرزه برای لاغری و هزار خاصیت دیگر که نمی‌دانستید! - 12 - خواص اسفرزه - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.2 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-علی 1403/03/28

معجزه اسفرزه رو در درمان بیماری گوارشی رو تجربه کردم و مدتیه روزی سه بار میل میکنم

لیلا امیری 1403/03/21

چند کیلو می توانیم کم کنیم ؟؟ بعد من دخترم 11سالشه اونم می تونن مصرف کنن برای اضافه وزن

کارشناس به اندام 1403/03/22

عزیزم با خوردن اسفرزه منطورتونه ؟بدون رژیم و ورزش هیچ ماده غذایی اثر نداره اسفرزه هم اشتها رو کمی میتونه کاهش بده

-مسعود امیری 1403/03/19

واقعا درسته جناب من هرصبح مصرف میکنم حتی مشکل اسید معدمن حل شده🥰🙂

کارشناس به اندام 1403/03/20

خداروشکر

Zeinab.g 1403/02/07

خیلی خیلی عالی مطالب خیلی کاربردی و مفید هستن تشکر از زحمات شما

کارشناس به اندام 1403/02/08

نظر لطف شما هست عزیزم

-محمد 1402/11/14

سلام تخم سفید همون اسفرزه است؟

کارشناس به اندام 1402/11/15

سلام منظورتون کدام هست ؟ تصویر که در بالا هست

- 1402/11/11

سلام عای بود من روده ام ورم میکنه دکتر برام نوشته اسفرزه مصرف کنم ایا خوبه بعد مورم روده درد شدیدی دارم وزنمم خود به خود بالا میره کم کاری تیروئید دارم ممنونم

کارشناس به اندام 1402/11/12

سلام عزیزم امتحان کنید کم کاری با دارو تنظیمه وخود بخود وزن بالا نمیره

-سجاد 1402/10/20

سلام تخم سفید هم اسفرزه است؟

کارشناس به اندام 1402/10/21

سلام اشاره به عکسی دارین ؟

-احمد سرائی 1402/09/22

سلام من مشکل رود کوچک دارم همیشه با ترس به دستشویی می رویم لاغر شدم چون دو بار جراحی شدم برای من خوب هست با تشکر

کارشناس به اندام 1402/09/23

سلام عزیزم به میزان کم امتحان کنید چون اثر برای همه یکسان نیست

- 1402/07/30

سلام عزیز خیلی عالی ومفید بودتندرست باشید

کارشناس به اندام 1402/08/01

سلام تشکر از لطف شما عزیزم

ناصر 1402/07/11

سلام ممنون از مطالبتون فقط اینکه برای کسی که قند خون داره چطوری مصرف بشه مفیدترواثرگذارترهست ممنون میشم توضیح بدید

کارشناس به اندام 1402/07/12

سلام تشکر ازتوجه شما عزیزم به ابی که میل میکنید اضافه کنید درهرصورت هم اعتدال در خوردن هرچیزی رعایت بشه میتونه مفید موثر باشه

-عزت نیرومند از مشهد مقدس 1402/06/28

سلام خیلی کار بردی ومفید بود فقط یک سوال داشتم خانم باردار هم میتونه استفاده کنه یا نه

کارشناس به اندام 1402/06/29

سلام لطف دارین عزیزم باید در مصرفش احتیاط باشه در بعضی افراد حساسیت ایجاد میکنه

- 1402/06/10

سلام‌بسیارعالی‌ومفید

کارشناس به اندام 1402/06/11

سلام درود برشما محبت دارین عزیزم

Helma 1402/05/27

سلام وقتون بخیر اگر کسی اسفرزه رو به صورت کوبیده و مقدار زیاد استفاده کرده باشه طوری که یبوستش بدتر شده باشه و روده و معدش ورم زیادی کرده باشه چه راهکاری برای درماش هست که زودتر از بدنش دفع بشه چون من شنیدم اسفرزه به صورت کوبیده مشکل سازه

کارشناس به اندام 1402/05/28

سلام مصرف مایعات فراوانی رو باید داشته باشن

ن٫ص 1402/05/19

سلام وتشکربابت اطلاعات مفیدتان سپاسگزارم ازاینکه مارابااین گیان پرازخاصیت آسنافرمودین پیروزوموفق باشید

کارشناس به اندام 1402/05/20

سلام ممنون از همراهی شما عزیزم

- 1402/03/06

سلام بنده دوساله که مشکل روده‌ دارم زخم روده و ورم روده‌ درکل کرون روده‌ دارم این گیاه رو چطور استفاده کنم 🙏🙏

کارشناس به اندام 1402/03/07

سلام عزیزم میتونین به اب مصرفی اضافه کرده ونوش جان کنید

-آزاده 1402/02/24

سلام خیلی خوب و عالی توضیح داده شده بود ومن تا به حال اینقدر خواص در یک گیاه ندیده بودم در صورتی که اسفرزه رو خیلی ها مثل خودم نمیشناسند وهیچ آشنا یی ندارن ممنون از توضیحات عالی وخوبتون

کارشناس به اندام 1402/02/25

سلام تشکر از توجه ولطفی که دارین عزیزم

-محمدی 1402/02/24

سلام و تشکر از مطلب خوب و مفیدتون. فقط اینکه اسفرزه همون تخم سفید هست که همراه تخم شربیتی مصرف میشه؟

کارشناس به اندام 1402/02/25

سلام ممنون از همراهیتون عزیزم بله

- 1402/02/20

درود برشما،، من به شدت از میکروب روده رنج می برم، چند شبیست اسفرزه با بارهنگ و کمی گلاب را می جوسانم می خورم کمی بهتر شدم

کارشناس به اندام 1402/02/21

خداروشکر بهتر باشید عزیزم

- 1402/02/03

سلام ممنون از اطلاعات ی که در اختیار مردم می‌گذارید اما اسفرزه رو از کجا میشه تهیه کرد ممنونم

کارشناس به اندام 1402/02/04

سلام سپاس از همراهی شما عزیزم از عطاری میتونین تهیه کنید

-ش رستمی 1402/02/03

متشکرم عالی بود نمیتونم به اشتراک بزارم چون از پیام رسان های داخلی استفاده میکنم

کارشناس به اندام 1402/02/04

ممنون که همراهی میکنید عزیزم لینک مقاله رو میتونین در هر نرم افزاری کپی پیست کنید