خواص ژل رویال – معجزه ژل رویال برای پوست و سلامتی

از خواص ژل رویال برای سلامتی چه می‌دانید؟ ژل رویال که یکی از محصولات تولید شده توسط زنبور عسل است، اغلب به عنوان یک مکمل غذایی برای درمان انواع بیماری‌های جسمی و مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته فراموش نکنید که ژل رویال را با گرده زنبور عسل، موم زنبور عسل یا زهر زنبور عسل […]

زمان مطالعه 19 دقیقه

تعداد بازدید 806

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

خواص ژل رویال – معجزه ژل رویال برای پوست و سلامتی - - خواص ژل رویال - خواص مواد غذایی
میانگین امتیاز 4.3 از 5

از خواص ژل رویال برای سلامتی چه می‌دانید؟ ژل رویال که یکی از محصولات تولید شده توسط زنبور عسل است، اغلب به عنوان یک مکمل غذایی برای درمان انواع بیماری‌های جسمی و مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته فراموش نکنید که ژل رویال را با گرده زنبور عسل، موم زنبور عسل یا زهر زنبور عسل اشتباه نگیرید. در این مقاله به معرفی و بررسی دقیق ژل رویال می‌پردازیم. با مجله سلامتی دکتر کرمانی همراه باشید:

ژل رویال چیست؟

ژل رویال ماده ژلاتینی است که توسط زنبورهای عسل برای تغذیه ملکه و بچه‌های آنها تولید می‌شود. ژل رویال توسط غدد هیپوفارنکس و فک پایین زنبور تولید می‌شود.

این ژل پیچیدگی فوق‌العاده‌ای از نظر ترکیبات خود از جمله پروتئین‌ها، لیپیدها، کربوهیدرات‌ها، پلی فنول‌ها، ویتامین‌ها و هورمون‌ها نشان می‌دهد.

ژل رویال به دلیل ساختار ناهمگن خود نقش‌های عملکردی مختلفی را برای زنبورهای عسل به ارمغان آورده است. از جمله این عملکردها به یادگیری، حافظه، درگیر شدن در تغذیه و رفتار اجتماعی می‌توان اشاره کرد.

ژل رویال که توسط زنبورهای عسل کارگر تولید می‌شود، سرشار از کربوهیدرات، پروتئین، اسیدهای چرب، ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

ژل رویال که توسط زنبورهای عسل کارگر تولید می‌شود، سرشار از کربوهیدرات، پروتئین، اسیدهای چرب، ویتامین‌ها و مواد معدنی است.

نام ژل رویال به این دلیل است که از آن به عنوان غذای ملکه زنبور عسل استفاده می‌شود و ترکیب آن بسته به نوع جغرافیا و آب و هوا متفاوت است. زنبورهای کارگر عسل، گرده زنبور را با آنزیم‌های موجود در غدد گلوی خود مخلوط کرده و ژل رویال را تولید می‌کنند.

این ژل برای قرن‌ها یکی از پر مصرف‌ترین محصولات طبیعی در طب سنتی بوده و طیف وسیعی از مطالعات، خواص درمانی ژل رویال از جمله فعالیت‌های ضد سرطانی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی را گزارش کرده‌اند.

ویژگی‌های ژل رویال

از نظر پزشکی تاثیر زیاد ژل رویال در فعالیت‌های ضد سرطانی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی بسیار برجسته است. از ویژگی‌های ژل رویال به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

ترکیب ژل رویال

ترکیب ژل رویال شبیه گرده بوده و حاوی کالری می‌باشد، زیرا سرشار از مواد مغذی، تمام ۸ اسید آمینه ضروری، ویتامین‌ها و مواد معدنی و هورمونی می‌باشد.

رنگ ژل رویال

رنگ ژل رویال سفید مایل به زرد می‌باشد. رنگ زرد آن پس از مدتی پررنگ‌تر می‌شود. اگر نگهداری این ژل به درستی صورت نگیرد، رنگ آن به تیره شدن تمایل پیدا می‌کند.

نحوه نگهداری ژل رویال

برای کیفیت مطلوب این ژل بهتر است در حالت یخ‌زده نگهداری شود. زمانی که ژل رویال در دمای اتاق یا در یخچال با دمای ۵ درجه سانتیگراد به بالا نگهداری شود، چسبناک‌تر می‌گردد.

برای بهره‌مندی بهتر از خواص ژل رویال آن را در در یخچال نگهداری کنید و اجازه ندهید رنگ آن تیره شود.

برای بهره‌مندی بهتر از خواص ژل رویال آن را در در یخچال نگهداری کنید و اجازه ندهید رنگ آن تیره شود.

ویتامین‌های موجود در ژل رویال

ژل رویال منبع غنی از مواد مغذی می‌باشد. از جمله ویتامین‌های موجود در این ژل به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • ویتامین E
 • ویتامین D
 • ویتامینC
 • ویتامین A
 • تیامین B1
 • ریبوفلاوین B2
 • اسید پانتوتنیک B5
 • پیریدوکسین B6
 • نیاسین D3
 • اسید فولیک B9
 • اینوزیتول D8
ژل رویال یک ماده شیر مانند است که از پروتئین، کربوهیدرات و اسیدهای چرب ساخته شده است.

ژل رویال یک ماده شیر مانند است که از پروتئین، کربوهیدرات و اسیدهای چرب ساخته شده است.

همچنین فعالیت‌های بیولوژیکی ژل رویال را به پروتئین‌ها و ترکیبات فنولی موجود در این ژل نسبت می‌دهند. ژل رویال دارای مواد مغذی زیر می‌باشد:

 • لیپیدها
 • پروتئین‌ها از جمله فروزین
 • فروکتوز
 • گلوکز
 • ساکاروز
 • اسیدهای عالی استروئیدها
 • استرها
 • و فنل‌ها

خواص ژل رویال

ژل رویال تازه حاوی خواص فوق‌العاده و بی‌نظیری می‌باشد. این ژل در پیشگیری از انواع بیماری و مبارزه با استرس ناشی از واکنش‌ها بر بدن بسیار موثر است.

ژل رویال همچنین دارای خواص گسترده‌ای در محصولات پزشکی، تجاری، غذاهای سالم و لوازم آرایشی می‌باشد:

مصرف کپسول ژل رویال زیر نظر پزشک برای سلامت روده مفید است.

مصرف کپسول ژل رویال زیر نظر پزشک برای سلامت روده مفید است.

سلامت روده

یکی از خواص ژل رویال، کمک به سلامت روده است. ژل رویال تازه حاوی پروبیوتیک‌های مفید برای سلامت روده می‌باشد. این ژل، برای حفظ ترکیبات فعال زیستی آن باید در یخچال نگهداری شود.

اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی

به طور طبیعی ژل رویال باعث کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو می‌شود. در مطالعات متعدد اسیدهای آمینه خاص، اسیدهای چرب و ترکیبات فنولی موجود در ژل رویال دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی هستند.

همچنین طبق تحقیقات انجام شده میزان مواد شیمیایی پیش التهابی آزاد شده از سلول‌های ایمنی تیمار شده با ژل رویال کاهش یافته است.

ژل رویال به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود در پیشگیری از سرطان موثر است.

ژل رویال به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خود در پیشگیری از سرطان موثر است.

کاهش خطر بیماری‌های قلبی

از دیگر خواص ژل رویال می‌توان به کاهش خطر بیماری‌های قلبی اشاره کرد. ژل رویال با تاثیر بر سطح کلسترول، خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که این ژل به طور مثبتی بر سطح کلسترول تاثیر گذاشته و در نتیجه بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

اگرچه مکانیسم دقیق آن هنوز در حال بررسی است، اما پروتئین‌های خاص موجود در ژل رویال به کاهش کلسترول خون کمک فراوانی می‌کنند.

ترمیم و بهبود زخم

ژل رویال هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی به بهبود زخم و التهابات پوستی کمک می‌کند. این ژل دارای اثر ضد باکتریایی است که می‌تواند زخم را تمیز و عاری از عفونت نگه دارد.

تولید کلاژن

ژل رویال یک پروتئین با ساختاری حیاتی است که برای ترمیم پوست بسیار مفید است. از خواص ژل رویال برای جوانسازی پوست خود استفاده کنید.

تنظیم قند خون

ژل رویال می‌تواند با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، قند خون و حساسیت به انسولین را بهبود بخشد. همچنین با افزایش حساسیت به انسولین اثر محافظتی ظاهری بر روی پانکراس، کبد و بافت تولید مثلی دارد.

یکی از خواص ژل رویال کمک به بهبود وضعیت قند خون بالا است.

یکی از خواص ژل رویال کمک به بهبود وضعیت قند خون بالا است.

بهبود عملکرد مغز

از دیگر خواص ژل، به فواید آنتی اکسیدانی آن می‌توان اشاره کرد. ژل رویال از عملکرد سالم مغز پشتیبانی می‌کند. مطالعات اثر محافظتی ژل رویال بر روی مغز و بافت عصبی را به ظرفیت بالای آنتی اکسیدانی آن نسبت می‌دهند.

 درمان خشکی چشم

ژل رویال می‌تواند ترشح اشک را افزایش داده و خشکی چشم را درمان کند و در صورت مصرف خوراکی به مرطوب نگه داشتن چشم کمک می‌کند. مطالعات نشان دادند که ماده مشتق شده از ژل رویال ترشح غدد اشکی را افزایش می‌دهد.

اثرات ضد پیری

مصرف ژل رویال از راه‌های مختلفی روند پیری را کند می‌کند. چند مطالعه افزایش طول عمر و بهبود عملکرد شناختی را با مصرف ژل رویال تایید کرده‌اند.

تحقیقات نشان دادند که ژل رویال با افزایش تولید کلاژن و محافظت در برابر آسیب‌های پوستی مرتبط با قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش حمایت می‌کند.

ژل رویال گاهی اوقات در محصولات مراقبت از پوست موضعی برای حمایت از حفظ پوست سالم و جوان‌تر افزوده می‌شود.

ژل رویال گاهی اوقات در محصولات مراقبت از پوست موضعی برای حمایت از حفظ پوست سالم و جوان‌تر افزوده می‌شود.

حمایت از سیستم ایمنی بدن

ژل رویال پاسخ ایمنی طبیعی بدن را در برابر باکتری‌ها و ویروس‌های خارجی تقویت می‌کند.

اسیدهای چرب موجود در ژل رویال به تقویت فعالیت ضدباکتریایی معروف بوده و می‌توانند بروز عفونت را کاهش داده و از عملکرد ایمنی حمایت کنند.

کاهش خطر سرطان

از خواص ژل رویال می‌توانید به عنوان عاملی برای پیشگیری از سرطان استفاده کنید. برخی از عوارض جانبی منفی مرتبط با برخی درمان‌های سرطان را کاهش می‌دهد و به صورت موضعی از موکوزیت جلوگیری می‌کند.

موکوزیت یک عارضه جانبی درمان سرطان است که باعث ایجاد زخم‌های دردناک در دستگاه گوارش می‌شود.

درمان علائم یائسگی

ژل رویال می‌تواند برخی از علائم یائسگی را درمان کند. یائسگی باعث کاهش هورمون‌های در گردش می‌شود که با عوارض جسمی، روحی، درد، اختلال حافظه، افسردگی و اضطراب همراه است.

ژل رویال در کاهش افسردگی و بهبود حافظه تاثیر زیادی دارد.

 کاهش علائم PMS

تحقیقات ثابت کردند که مصرف ژل رویال به کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی یا pms کمک می‌کند.

ژل رویال در کاهش درد و حالات روحی دوره قاعدگی و علائم دوره یائسگی مفید و اثربخش است.

ژل رویال در کاهش درد و حالات روحی دوره قاعدگی و علائم دوره یائسگی مفید و اثربخش است.

طریقه مصرف ژل رویال

ژل رویال را به دو طریق می‌توان مصرف کرد و از خواص آن بهره برد:

خوراکی

زمانی که ژل رویال به عنوان یک مکمل غذایی استفاده می‌شود، در حالت طبیعی خود یک ماده ژل مانند یا به شکل پودر کپسول در دسترس است. دوز مصرفی ۳۰۰ تا ۶۰۰۰ میلی‌گرم در روز می‌باشد.

موضعی

ژل رویال همچنین می‌تواند به صورت موضعی روی پوست شما استفاده شود و گاهی اوقات در محصولات مراقبت از پوست موجود در بازار گنجانده می‌شود.

عوارض مصرف ژل رویال

اگر قبلاً هرگز از ژل رویال استفاده نکرده‌اید، بهتر است با دوز بسیار کم شروع کنید تا از واکنش‌های آلرژیک جدی و عوارض جانبی جلوگیری کنید.

تاکنون هیچ دوز رسمی توصیه شده برای ژل رویال وجود نداشته، ولی تحقیقات فعلی مزایای احتمالی ۳۰۰ تا ۶۰۰۰ میلی‌گرم در روز را نشان می‌دهد.

با وجود اینکه استفاده از ژل رویال برای اکثر افراد بی‌خطر است، گاهی اوقات عوارض جانبی جدی نیز گزارش شده است.

با وجود اینکه استفاده از ژل رویال برای اکثر افراد بی‌خطر است، گاهی اوقات عوارض جانبی جدی نیز گزارش شده است.

این عوارض جانبی شامل موارد زیر می‌شود:

 • آسم
 • آنافیلاکسی
 • درماتیت تماسی
 • بثورات پوستی
 • سرفه
 • اسهال خونی
 • و ناراحتی معده

پروتئین‌های ژل رویال نیز می‌توانند باعث ایجاد واکنش‌های آلژیک در عرض چند دقیقه پس از مصرف مکمل شوند. برخی از آلاینده‌های محیطی مانند آفت کش‌ها نیز در ژل رویال یافت شده‌اند که می‌توانند منجر به ایجاد حساسیت و واکنش آلژیک شوند.

ژل رویال برای چه کسانی مضر است؟

ژل رویال به طور کلی در صورت استفاده مناسب بی‌خطر است ولی در بعضی از افراد ممکن است عوارضی ایجاد کند. از جمله این افراد به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • افراد مبتلا به آسم: ژل رویال در افراد مبتلا به آسم ممکن است عوارض آلرژیکی ایجاد کند.

 • افرادی که به نیش زنبور حساسیت دارند: از آنجایی که ژل رویال محصول زنبور عسل است، افرادی که به نیش زنبور حساسیت دارند بهتر است ژل رویال را با احتیاط مصرف کنند.

 • افرادی که به گرده گل حساسیت دارند: افرادی که معمولاً به گرده گل‌ها حساسیت دارند و دچار واکنش‌های آلژیک می‌شوند ژل رویال را نیز باید با احتیاط مصرف کنند تا دچار عوارض آن نشوند.

آن چه از مقاله خواص ژل رویال آموختیم:

خواص ژل رویال به دلیل ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های بی‌نظیری است که موجب کاهش عوارض پیری، جلوگیری از خشکی چشم، مفید برای پوست، کاهش خطر سرطان و بیماری‌های قلبی و غیره می‌باشد. زنبورهای عسل کارگر ژل رویال را می‌سازند و برای تغذیه زنبور ملکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. ژل رویال یکی از جذاب‌ترین غذاهای کاربردی است که در بسیاری از کشورها به عنوان یک محصول تجاری به خصوص در رژیم غذایی و محصولات آرایشی مطرح شده است.

میانگین امتیاز 4.3 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
حسینی هستم 1403/02/03

سلام وقت بخیر ژل رویال برا سیاهی دور چشم هم تاثیر داره

کارشناس به اندام 1403/02/04

سلام بله خواص وتاثیر خیلی خوبی روی پست داره عزیزم

سارا هستم 1403/01/30

سلام وقت بخیر آیا ژل رویال برای سفت شدن پوست صورت خوبه خوارکی یا ماساژ استفاده کنیم

کارشناس به اندام 1403/01/31

سلام وقت بخیر بله برای پوست خوبه مصرف کنید

-علی 1403/01/29

من ژل رویال دارم چطور استفاده کنم یا چطور بخورم

کارشناس به اندام 1403/01/30

عزیزم اول اینکه از مقدارخیلی کم شروع کنید میتونین بین دو وعده غذایی میل کنید

-دریا 1402/11/15

بسیار عالی و پر محتوا

کارشناس به اندام 1402/11/16

سپاس فراوان

-رضا 1402/11/01

سلام ایا برای خانم باردار مفید هست می توان در زمان بارداری استفاده کرد

کارشناس به اندام 1402/11/02

سلام عزیزم با مشورت پزشکون بله

مریم 1402/10/20

سلام آیا برای درمان لکه های پیسی هم خوبه برای بازسازی پوست؟؟؟

کارشناس به اندام 1402/10/21

سلام بله عزیزم تاثیر خوبی وداره

-زهرا 1402/09/14

بسیار عالی بود فقط آیا در کوچک کردن میوم رحم وفیبروم تاثیردارد

کارشناس به اندام 1402/09/15

تشکر عزیزم با این خواص فوق العاده میتونه موثر باشه

-کیمیا 1402/09/08

برای تقویت پوست و مو واقعا موثره

کارشناس به اندام 1402/09/09

بله

-فتاحی 1402/08/24

بسیار عالی و جذاب شنیدنی

کارشناس به اندام 1402/08/25

سپاس از نگاهتون عزیزم

-فتاحی 1402/08/24

بسیار عالی

کارشناس به اندام 1402/08/25

ممنون عزیزم

-مینا 1402/08/23

سلام برای شفافیت و روشن شدن پوست صورت هم تاثیر گذاره؟

کارشناس به اندام 1402/08/24

سلام بله عزیزم

-مسعود 1402/08/19

سلام میگن برای تحریک اسپرم مردها یا تخمک خانوم ها خیلی موثره ولی شما هیچ اشاره ای نکردیم به این موضوع

کارشناس به اندام 1402/08/20

سلام عزیزم برای تقویت سیستم ایمنی موثر هست روی این مورد هم اثر داره

- 1402/08/18

سلام ،آیا کپسولهای ژل رویال هم همین خاصیتهارو داره ؟ و اینکه روزانه باید مصرف بشه

کارشناس به اندام 1402/08/19

سلام عزیزم اگر اصل باشه بله مکمل ها دوره مصرف دارن زیاده روی درخوردنشون توصیه نمیشه

ر،ج 1402/08/12

سلام وقتتون بخیر من یک توده خوش خیم داخل سینه دارم آیا میتونن از ژل رویال استفاده کنم؟؟؟

کارشناس به اندام 1402/08/13

سلام عزیزم با پزشکتون مشورت کنید موردی نداره اما در بعضی افراد احتمال حساسیت هست

-سرورطیاری 1402/08/11

سلام از کجا ژل رویال تهیه کنم

کارشناس به اندام 1402/08/12

سلام عزیزم از عطاری معتبر تهیه کنید

- 1402/08/09

ممنون از توضیحاتتون تشکر

کارشناس به اندام 1402/08/10

مرسی ازهمراهی شما عزیزم