توصیه های غذایی برای کنترل حالت تهوع در بارداری

تصور می‌شود بارداری زمان سرور و شادمانی است اما برخی اوقات با وجود بعضی از نگرانی‌ها، این خوشحالی و شادمانی می ‌تواند کم رنگ ‌تر به نظر برسد. در این دوره علاوه بر اینکه بدنتان در حال تغییر است، هورمون‌های بدنتان نیز مکرراً دچار تغییراتی می‌شوند. آنچه بیشتر از همه باعث گیجی و سردرگمی ‌تان می‌شود انبوهی […]

دیابت بارداری اختلالی است که بعد از نیمه دوم حاملگی در برخی از زنان باردار رخ می دهد
میانگین امتیاز 4.2 از 5

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 111182

تاریخ انتشار

تصور می‌شود بارداری زمان سرور و شادمانی است اما برخی اوقات با وجود بعضی از نگرانی‌ها، این خوشحالی و شادمانی می ‌تواند کم رنگ ‌تر به نظر برسد. در این دوره علاوه بر اینکه بدنتان در حال تغییر است، هورمون‌های بدنتان نیز مکرراً دچار تغییراتی می‌شوند. آنچه بیشتر از همه باعث گیجی و سردرگمی ‌تان می‌شود انبوهی از توصیه‌ها از جانب خانواده، دوستان و اطرافیان شما در مورد هر چیزی است، که به ذهنتان خطور می‌کند.

جالب است بدانید مواردی هستند که می‌توانید به‌خوبی آنها را مدیریت کنید. مثل غذای مناسب خوردن، استراحت کافی و همچنین انجام ورزش‌ها و حرکات ملایم. اما باید بپذیرید که در این دوره نمی‌توانید همه چیز را کنترل کنید. همچنین بهتر است بدانید که نگران و مضطرب بودن نیز کمکی به شما نخواهد کرد. یکی از این نگرانی ها حالت تهوع در بارداری است. این حالت به علت افزایش هورمون های بارداری ایجاد می شود و معمولا صبح ها شدیدتر است. ولی ممکن است در طول روز ادامه یابد.

توصیه های زیر به شما کمک می کند تا این حالت ناخوشایند را تحت کنترل خود داشته باشید:

حالت تهوع چه زمانی شروع می شود؟

 بعضی از زنان این علائم را در طی اولین روزهای بارداری یعنی بین اولین تا دومین پریود از دست رفته تجربه می کنند. در این زمان سن بارداری تان معمولا 4 یا 5 هفته استخالی بودن معده، یبوست، خستگی های جسمی و روحی ممکن است سبب تشدید این حالت شود.

 

حالت تهوع چه زمانی پایان می یابد؟

در برخی از خانم ها، حالت تهوع تا 14 هفته پس از آخرین پریود ادامه دارد و بیشتر از آن ها در 16 هفتگی احساس می كنند بهتر شده اند. تعدادی از زنان در طول دوره بارداری حالت تهوع را دارند. در تعداد كمی در هفته های پایانی بارداری، مجدداً این حالت شروع می شود که البته طبیعی نبوده و نیاز به بررسی های ویژه ای دارد.

 

حالت تهوع در چه زنانی بیشتر است؟

 • تحقیقات نشان می دهد در زنانی که جنین آن ها دختر است، معمولا این حالت بیشتر می باشد.
 • زنانی که وضعیت تغذیه آن ها مناسب نیست، معمولا حالت تهوع در آن ها افزایش می یابد.
 • در زنانی که بارداری اول شان را تجربه می کنند، معمولا بیشتر دیده می شود.
 • در زنانی که بارداری دو قلو دارند، به دلیل افزایش هورمون های بارداری، اندکی بیشتر از سایر زنان است.

 

آیا حالت تهوع بارداری خطرناک است؟

تهوع خفیف و استفراغ گهگاهی، كه معمولاً در بیماری صبحگاهی وجود دارد تا زمانی كه مادر غذا را تحمل كند. مقادیر کافی از مایعات بنوشد تهدیدی برای سلامتی جنین نیست. از این گذشته، جنین در زمان سه ماهه اول آنقدر كوچك است كه به كالری چندانی نیاز ندارد. اگر مادر نتواند یك رژیم غذایی متعادل داشته باشد بد نیست كه مولتی ویتامین مصرف كند. عدم افزایش وزن مادر در سه ماهه اول معمولاً اشكالی ندارد البته تا زمانی كه ناشی از غذا نخوردن نباشد و مایعات به اندازه كافی مصرف شود. اشتهای مادر پس از گذشت این زمان بازگشته و وزنش افزایش خواهد یافت.

 

حالت تهوع چه زمانی خطرناک است؟

حالت تهوع بارداری امری شایع است که با توصیه ای غذایی رو به بهبود می گذارد. اما اگر حالت تهوع آن قدر شدید باشد که سبب کم آبی بدن گردد و خانم باردار وزن زیادی را از دست بدهد باید حتما به پزشک مراجعه نمود. حالت تهوع شدید، خطر سقط را در زنان باردار افزایش می دهد.

 

توصیه های کاربردی مفید برای کنترل و کاهش حالت تهوع

توصیه های زیر به شما کمک می کند تا حالت تهوع خود را کاهش دهید:

 • خوردن بیسکوئیت خشک

قبل از برخاستن از رختخواب چند تکه بیسکوئیت یا نان خشک میل کنید. پس از 15 دقیقه از رخت خواب برخاسته و صبحانه سبک و زود هضم بخورید.

 • افزایش وعده های غذایی اما با حجم کم

تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید اما حجم غذا در هر وعده کم باشد. برحسب تحمل تان به 9 وعده هم می توانید برسانید.

 • خودداری از مصرف مایعات فراوان بین مصرف غذا

بهتر است به همراه غذا مایعات فراوان ننوشید.

 • گرسنه نمانید

تهوع بارداری، تنها تهوعی است که با حضور غذا در معده بهبود می یابد و تغذیه به عنوان بخشی از درمان در نظر گرفته می شود. پس به مدت طولانی گرسنه نمانید و معده را خالی نگه ندارید، در عین حال معده را پر و سنگین هم نکنید و غذا را به آرامی میل کنید. گرسنه ماندن حالت تهوع را بدتر می کند.

 • خودداری از خوردن غذاهای پر ادویه

از خوردن غذاهای پر ادویه، سرخ شده، نفاخ، حجیم و دیر هضم پرهیز کنید.

از آنجایی که غذاها و مایعات سرد بیش از نوع گرم آن ها قابل تحمل می باشند، از غذاهای سرد با دمای یخچال استفاده کنید.

نیز از غذاهایی که بوی محرک دارند پرهیز کنید.

 • تهویه اتاق را بهتر کنید.

در زمان آشپزی، پنجره آشپزخانه را باز بگذارید تا بوی شدید و تند غذا، آزاردهنده نباشد. در صورتی که نمی توانید بوی غذا را تحمل کنید، سایر اعضای خانواده غذا را آماده کنند. از رایحه های آزار دهنده و بوی تند برخی غذاها و سایر بوهای آزاردهنده دوری کنید.

 • مواد غذایی حاوی کربوهیدات بخورید.

مواد غذایی حاوی کربوهیدرات پیچیده مثل نان برشته، بیسکوئیت نمکی کراکر، نان خشک یا نان سوخاری میل کنید.

 • از مواد غذایی حاوی ویتامین B6 استفاده کنید.

انواع گوشت، جگر، شیر و تخم مرغ، حبوبات و غلات سرشار از این ویتامین می باشند. پس رژیم غذایی مناسبی را در دوران بارداری داشته باشید. البته بهتر است از مصرف جگر در سه ماهه اول بارداری خودداری نمایید.

 • اگر ویتامین‌های دوره‌ی بارداری باعث حالت تهوع تان شد.

بعضی از ویتامین‌های دوره‌ ی بارداری باعث ایجاد حالت تهوع در زن بارداری که هم اکنون از حالت تهوع رنج می‌برد می‌شود. در صورتی که این مسئله برای تان پیش آمد با پزشک تان صحبت کنید. پزشک تان ممکن است با مشاهده‌ی این وضعیت نوع متفاوتی از ویتامین دوره‌ی بارداری را برای تان تجویز کند. برای مثال، بعضی از زنان با  ویتامین‌های جویدنی یا مایع بیشتر کنار می‌آیند تا آن‌هایی که کاملاً باید قورت داده شوند.

 • مچ بند ضد تهوع

مچ بندهایی ضد تهوع نیز می‌تواند برای رفع این حالت مفید باشد. مچ بند های طبی سوزنی P6 نیاز به نسخه ندارند و درمان قابل قبول برای تهوع و استفراغ بارداری می باشند.

 • زنجبیل

زنجبیل نیز به رفع حالت تهوع کمک می‌کند. تحقیقات نشان می دهد استفاده از زنجبیل در بهبود حالت تهوع بسیار مفید است. چای زنجبیلی، شیرینی های زنجبیل دار و نوشیدنی گازدار زنجبیلی از جمله خوراکی هایی هستند که به این منظور استفاده می شوند. البته کپسول‏های زنجبیل هم وجود دارند که باید مصرف آن ها زیر نظر پزشک باشد.

بیشتر بخوانید: زنجبیل گنجی در زیر خاک

 • اجتناب از مواد محرک

یکی از مهمترین درمان ها برای تهوع و استفراغ بارداری اجتناب از بو، مزه و فعالیت های محرک تهوع است. بطور مثال تعدادی از محرک ها عبارتند از: اتاق هایی که تهویه مناسب ندارند، بوها(مثل ادکلن، مواد شیمیایی، قهوه، غذاها و سیگار)، گرما و رطوبت، سر و صدا و حرکات فیزیکی و یا بینایی (مثل نورهای چشمک زن رانندگی)، مسواک زدن دندان پس از خوردن غذا، تغییر وضعیت سریع و عدم استراحت کافی می تواند باعث ایجاد تهوع و استفراغ شود.

اگر مکمل ها حاوی آهن باشند (ویتامین های پره ناتال) علائم را بدتر می کنند. استفاده از آن ها در هنگام خواب می تواند مفید باشد. اگر علی رغم مصرف آن در هنگام خواب، این علائم باقی بماند در مورد نوع آهن مصرفی و یا قطع آن با پزشک خود مشورت نمایید.

توصیه های غذایی برای کنترل حالت تهوع در بارداری - 3 - حالت تهوع در بارداری - رژیم بارداری

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.2 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-الهام 1403/01/13

سلام

کارشناس به اندام 1403/01/14

عرض ادب

-الهام 1403/01/13

سلام من تو هفته ده بار داریم خیلی حالت تهوع دارم و هر سه روز میرم سرم وصل میکنم والان ی هفتست دندون درد دارم میتونم برم دندونمو بکشم ؟

کارشناس به اندام 1403/01/14

سلام عزیزم مراجعه کنید اما معمولا در سه ماهه اول مراحل دندانپرشکی انجام نمیشه و کاملا به شرایط فرد بستگی داره

-رقیه محمدزاده 1403/01/10

سلام من باردارم الان نزدیک دو ماهه یه هفته ست خیلی بالا میارم برای جنین خطری ندارد هرچی میخورم بالا میارم چی باید بخورم که حالت تهوع خوب بشه

کارشناس به اندام 1403/01/11

سلام تحت نظر متخصص باشید تا درصورت نیاز دارو بخورید ویار هست توصیه های بالا رو انجام بدین

مژگان 1402/11/20

سلام من باردارم الان 2 ماه 2 هفته هست خیلی بالا میا م برای جنین خطری نداره

کارشناس به اندام 1402/11/21

سلام عزیزم بخاطرشرایط این حالتها طبیعی هست حتی تا چندین ماه هم ادامه پیدامیکنه

-ارش 1402/11/05

سلام خانومم حامله ست یکماه وچندروز هر چی میخوره بالا میارع هر چی بعد بردم دکتر بستری شده سرم بهش وصل کردن خوب نشده که هیچی سرما هم خورده هم درمان سرما خوردگی رو میخوام هم اینکه دیگه بالا نیاره یه چی بخوره پوست استخوان شده اب هم میخوره بالا میاره زود جواب بدین

کارشناس به اندام 1402/11/06

سلام ویارشون هست به پزشک معالج مراجعه کنید تا دارو براشون تجویز کنن طعم نعنا وزنجیل تهوع وکم میکنه

مرضیه 1402/10/24

سلام لطفا جواب منو زود بدین . خواهش میکنم . هفته ۱۱ بارداری هستم ۲ روزه هرچی میخورم میارم بالا . هربوی بیاد میارم بالا باید چیکار کنم

کارشناس به اندام 1402/10/25

سلام عزیزم ازطعم نعنا و زنجبیل برای کم شدن این حالت استفاده کنید حتما با متخصص مشورت کنید

-لیلا 1402/10/23

سلام من تو بارداری قبلیم تا سه ماهگی حالت تهوع داشتم الان پنج هفته هستم خیلی حالم بده دوقلو باردارم یعنی ممکنه اینم تا سه ماهگی باشه یا تا ماه اخره

کارشناس به اندام 1402/10/24

سلام عزیزم بله امکانش هست مثل قبل باشه یا حتی بیشتر ادامه پیداکنه

- 1402/08/28

سلام من دوماه باردارم و حالت تهوع رو نسبت به شوهرم و بوی سیگارش دارم وشب ها هنگام خواب بیشتر عزیت میشم ممنونم کمک کنید چیکارکنم

کارشناس به اندام 1402/08/29

سلام عزیزم به هرچیزی حساسیت دارین باید ازدورباشید مثلا همین بوی سیگار به هیچ وجه در محیطی نباشید که سگار کشیده میشه برای جنین هم مضره

- 1402/08/22

سلام من سه ماه اس باردارم حالت تهوع دارم خیلی شدید بعضی اوقات خبع بعضی اوقات خیلی شدید همه چی سرم بد میخوره سر دردم نمیدونم چی کنم یک راهنمایی

کارشناس به اندام 1402/08/23

سلام عزیزم از نان خشک بیسکوییت ترد اجیل خام طعم نعنا استفاده کنید واگر نیاز باشه پزشک دارو میده تا کمتر بشه

فریباحیدری 1402/07/11

سلام من‌اول بارداریم هست تهوع شدید دارم حالت ضعف میکنم هر چیز سرم بد میخوره نمیتونم غذا بخورم دو هفته هست غذا ب لب نزدم دارو هم استفاده میکنم ولی هچی چکار کنم تور خدا رهنمایم کنین

کارشناس به اندام 1402/07/12

سلام عزیزم شرایط خیلی خاصه باید تحت نظر باشید ازطعم نعنا استفاده کنید وعده ها رو خیلی کوچک کنید ازاجیل خام بدون نمک استفاده کنید

-سنا 1402/05/08

من حالم خیلی بده هرچی رو که میخورم بالا میارم دکتر برام قرص دمیترون هم نوشته ولی بازم بالا میارم بارداری اولمه برای بچه مشکلی پیش نمیاد آخه امروز هر غذایی خوردم حالم بد شد خواهش میکنم جواب بدید

کارشناس به اندام 1402/05/09

عزیزم اوایل بارداری طبیعی هست از موادخشک بدون نمک مثل اجیل خام استفاده کنید

-شبنم 1402/04/11

سلام من بارداری اولمه الان یازده هفته هستم حالت تهوع شدید مخصوصا صبح وشب خونه خودم ک اصلا هیچی نمیتونم بخورم درکل اشتها ندارم هیچی نمیتونم بخورم حتی ویتامین دی قرص دمیترون خوبه استفاده کنم؟ البته اگه بتونم بخورم

کارشناس به اندام 1402/04/12

سلام عزیزم پزشکتون باید تجویز کنه

-لیلا 1402/03/01

سلام وقت بخیر من هم قرص استفاده میکنم هم شربت واسه حالت تهوع ام ولی اصلا تأثیری نداره باید چیکار کنم ممنون میشم اگه حواب بدین

کارشناس به اندام 1402/03/02

سلام وقت بخیر عزیزم علت تهوع باید رفع بشه حتما به پزشکتون اطلاع بدین

فاطمه - 1402/01/30

سلام وقت بخیرمن الان تو۱۳هفته هستم خیلی حالت تهوع دارم دکتربرام قرص دمیترون نوشته وقتی اونامیخرم بهترمیشم قرص دمیترون ظرر نداره روزی یکی من دارم میخورم ممنون میشم اگه جوابموبدید

کارشناس به اندام 1402/01/31

سلام عزیزم وقتی دارو با نظر پزشکتون مصرف کنید نه مشکلی نداره

نسرین 1401/12/10

سلام....کلا در بارداری قبلی هم تا اخرماه تا دقیقه ای آخر ویار داشتم الان هفته ۱۲ از بارداری هستم مثل قبلا باز ویار شدیددارم کاری نمیتونم بکنم قرص ویارکمی برای خوردنم کمک میکنه اونم باعث ربوصت میشه که حتی از قرص هموروئید آوردم تو این دوسه هفته .....

Zahra 1401/11/07

سلام من از روز های اول بارداری حالت تهوع داشتم ولی الان هم دارم لطفا کمکم کنید تا بهم بگید چیکار کنم تا حالت تهوع درست بشه

کارشناس به اندام 1401/11/08

سلام عزیزم توصیه های این مقاله رو رعایت کنید گاهی هم با نظر پزشکتون میتونین دارو استفاده کنید تا این حالت کمتر بشه

کارشناس به اندام 1401/11/08

سلام عزیزم توصیه های این مقاله رو رعایت کنید گاهی هم با نظر پزشکتون میتونین دارو استفاده کنید

بانو 1401/10/19

سلام من از روزهای اول بارداری معده درد شدید و شکم درد شدید دارم اصلا نمیتونم بلند بشم همش باید دراز بکشم غذا هم نمیتونم بخورم لطفا کمکم کنید بهم بگید چکار کنم

کارشناس به اندام 1401/10/20

سلام عزیزم توصیه های این مقاله رو مطالعه کنید واگر درد یا ناراحتی دیگه ای دارین با متخصص مشورت کنید

0اسما 1401/09/02

سلام به دوستان عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه من بارداری دومم اولین بارداری سه قلو داشتم به نظر من البته خودم تجربه کردم ک معده هرچی خالی تر باشه حالت تهوع هم بیشتر خودم تازه پنج هفته شدم حالت تهوع دارم شدید ولی اگ معده خالی باشه حالت تهوع شدید تر میشه

0اسما 1401/09/02

سلام به همگی امیدوارم حالتون خوب باشه من بارداری دومم اولین بارداری سه قلو داشتم به نظر من البته خودم تجربه کردم ک معده هرچی خالی تر باشه حالت تهوع هم بیشتر

0shasi 1401/08/30

سلام وقت بخیر من اصلا اشتها ندارم هرچ هم میخورم بالا میارم ممنون میشم راهنمایم کنید

کارشناس به اندام 1401/09/01

سلام وقت بخیر .عزیزم با توجه به شرایطی که داری حتما باید به متخصص مراجعه کنی .