توصیه های غذایی برای کنترل حالت تهوع در بارداری

خانه » رژیم ها » رژیم بارداری » توصیه های غذایی برای کنترل حالت تهوع در بارداری
دیابت بارداری اختلالی است که بعد از نیمه دوم حاملگی در برخی از زنان باردار رخ می دهد

تصور می‌شود بارداری زمان سرور و شادمانی است اما برخی اوقات با وجود بعضی از نگرانی‌ها، این خوشحالی و شادمانی می ‌تواند کم رنگ ‌تر به نظر برسد. در این دوره علاوه بر اینکه بدنتان در حال تغییر است، هورمون‌های بدنتان نیز مکرراً دچار تغییراتی می‌شوند. آنچه بیشتر از همه باعث گیجی و سردرگمی ‌تان می‌شود انبوهی از توصیه‌ها از جانب خانواده، دوستان و اطرافیان شما در مورد هر چیزی است، که به ذهنتان خطور می‌کند.

جالب است بدانید مواردی هستند که می‌توانید به‌خوبی آنها را مدیریت کنید. مثل غذای مناسب خوردن، استراحت کافی و همچنین انجام ورزش‌ها و حرکات ملایم. اما باید بپذیرید که در این دوره نمی‌توانید همه چیز را کنترل کنید. همچنین بهتر است بدانید که نگران و مضطرب بودن نیز کمکی به شما نخواهد کرد. یکی از این نگرانی ها حالت تهوع در بارداری است. این حالت به علت افزایش هورمون های بارداری ایجاد می شود و معمولا صبح ها شدیدتر است. ولی ممکن است در طول روز ادامه یابد.

توصیه های زیر به شما کمک می کند تا این حالت ناخوشایند را تحت کنترل خود داشته باشید:

حالت تهوع چه زمانی شروع می شود؟

 بعضی از زنان این علائم را در طی اولین روزهای بارداری یعنی بین اولین تا دومین پریود از دست رفته تجربه می کنند. در این زمان سن بارداری تان معمولا ۴ یا ۵ هفته استخالی بودن معده، یبوست، خستگی های جسمی و روحی ممکن است سبب تشدید این حالت شود.

 

حالت تهوع چه زمانی پایان می یابد؟

در برخی از خانم ها، حالت تهوع تا ۱۴ هفته پس از آخرین پریود ادامه دارد و بیشتر از آن ها در ۱۶ هفتگی احساس می كنند بهتر شده اند. تعدادی از زنان در طول دوره بارداری حالت تهوع را دارند. در تعداد كمی در هفته های پایانی بارداری، مجدداً این حالت شروع می شود که البته طبیعی نبوده و نیاز به بررسی های ویژه ای دارد.

 

حالت تهوع در چه زنانی بیشتر است؟

 • تحقیقات نشان می دهد در زنانی که جنین آن ها دختر است، معمولا این حالت بیشتر می باشد.
 • زنانی که وضعیت تغذیه آن ها مناسب نیست، معمولا حالت تهوع در آن ها افزایش می یابد.
 • در زنانی که بارداری اول شان را تجربه می کنند، معمولا بیشتر دیده می شود.
 • در زنانی که بارداری دو قلو دارند، به دلیل افزایش هورمون های بارداری، اندکی بیشتر از سایر زنان است.

 

آیا حالت تهوع بارداری خطرناک است؟

تهوع خفیف و استفراغ گهگاهی، كه معمولاً در بیماری صبحگاهی وجود دارد تا زمانی كه مادر غذا را تحمل كند. مقادیر کافی از مایعات بنوشد تهدیدی برای سلامتی جنین نیست. از این گذشته، جنین در زمان سه ماهه اول آنقدر كوچك است كه به كالری چندانی نیاز ندارد. اگر مادر نتواند یك رژیم غذایی متعادل داشته باشد بد نیست كه مولتی ویتامین مصرف كند. عدم افزایش وزن مادر در سه ماهه اول معمولاً اشكالی ندارد البته تا زمانی كه ناشی از غذا نخوردن نباشد و مایعات به اندازه كافی مصرف شود. اشتهای مادر پس از گذشت این زمان بازگشته و وزنش افزایش خواهد یافت.

 

حالت تهوع چه زمانی خطرناک است؟

حالت تهوع بارداری امری شایع است که با توصیه ای غذایی رو به بهبود می گذارد. اما اگر حالت تهوع آن قدر شدید باشد که سبب کم آبی بدن گردد و خانم باردار وزن زیادی را از دست بدهد باید حتما به پزشک مراجعه نمود. حالت تهوع شدید، خطر سقط را در زنان باردار افزایش می دهد.

 

توصیه های کاربردی مفید برای کنترل و کاهش حالت تهوع

توصیه های زیر به شما کمک می کند تا حالت تهوع خود را کاهش دهید:

 • خوردن بیسکوئیت خشک

قبل از برخاستن از رختخواب چند تکه بیسکوئیت یا نان خشک میل کنید. پس از ۱۵ دقیقه از رخت خواب برخاسته و صبحانه سبک و زود هضم بخورید.

 • افزایش وعده های غذایی اما با حجم کم

تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید اما حجم غذا در هر وعده کم باشد. برحسب تحمل تان به ۹ وعده هم می توانید برسانید.

 • خودداری از مصرف مایعات فراوان بین مصرف غذا

بهتر است به همراه غذا مایعات فراوان ننوشید.

 • گرسنه نمانید

تهوع بارداری، تنها تهوعی است که با حضور غذا در معده بهبود می یابد و تغذیه به عنوان بخشی از درمان در نظر گرفته می شود. پس به مدت طولانی گرسنه نمانید و معده را خالی نگه ندارید، در عین حال معده را پر و سنگین هم نکنید و غذا را به آرامی میل کنید. گرسنه ماندن حالت تهوع را بدتر می کند.

 • خودداری از خوردن غذاهای پر ادویه

از خوردن غذاهای پر ادویه، سرخ شده، نفاخ، حجیم و دیر هضم پرهیز کنید.

از آنجایی که غذاها و مایعات سرد بیش از نوع گرم آن ها قابل تحمل می باشند، از غذاهای سرد با دمای یخچال استفاده کنید.

نیز از غذاهایی که بوی محرک دارند پرهیز کنید.

 • تهویه اتاق را بهتر کنید.

در زمان آشپزی، پنجره آشپزخانه را باز بگذارید تا بوی شدید و تند غذا، آزاردهنده نباشد. در صورتی که نمی توانید بوی غذا را تحمل کنید، سایر اعضای خانواده غذا را آماده کنند. از رایحه های آزار دهنده و بوی تند برخی غذاها و سایر بوهای آزاردهنده دوری کنید.

 • مواد غذایی حاوی کربوهیدات بخورید.

مواد غذایی حاوی کربوهیدرات پیچیده مثل نان برشته، بیسکوئیت نمکی کراکر، نان خشک یا نان سوخاری میل کنید.

 • از مواد غذایی حاوی ویتامین B6 استفاده کنید.

انواع گوشت، جگر، شیر و تخم مرغ، حبوبات و غلات سرشار از این ویتامین می باشند. پس رژیم غذایی مناسبی را در دوران بارداری داشته باشید. البته بهتر است از مصرف جگر در سه ماهه اول بارداری خودداری نمایید.

 • اگر ویتامین‌های دوره‌ی بارداری باعث حالت تهوع تان شد.

بعضی از ویتامین‌های دوره‌ ی بارداری باعث ایجاد حالت تهوع در زن بارداری که هم اکنون از حالت تهوع رنج می‌برد می‌شود. در صورتی که این مسئله برای تان پیش آمد با پزشک تان صحبت کنید. پزشک تان ممکن است با مشاهده‌ی این وضعیت نوع متفاوتی از ویتامین دوره‌ی بارداری را برای تان تجویز کند. برای مثال، بعضی از زنان با  ویتامین‌های جویدنی یا مایع بیشتر کنار می‌آیند تا آن‌هایی که کاملاً باید قورت داده شوند.

 • مچ بند ضد تهوع

مچ بندهایی ضد تهوع نیز می‌تواند برای رفع این حالت مفید باشد. مچ بند های طبی سوزنی P6 نیاز به نسخه ندارند و درمان قابل قبول برای تهوع و استفراغ بارداری می باشند.

 • زنجبیل

زنجبیل نیز به رفع حالت تهوع کمک می‌کند. تحقیقات نشان می دهد استفاده از زنجبیل در بهبود حالت تهوع بسیار مفید است. چای زنجبیلی، شیرینی های زنجبیل دار و نوشیدنی گازدار زنجبیلی از جمله خوراکی هایی هستند که به این منظور استفاده می شوند. البته کپسول‏های زنجبیل هم وجود دارند که باید مصرف آن ها زیر نظر پزشک باشد.

بیشتر بخوانید: زنجبیل گنجی در زیر خاک

 • اجتناب از مواد محرک

یکی از مهمترین درمان ها برای تهوع و استفراغ بارداری اجتناب از بو، مزه و فعالیت های محرک تهوع است. بطور مثال تعدادی از محرک ها عبارتند از: اتاق هایی که تهویه مناسب ندارند، بوها(مثل ادکلن، مواد شیمیایی، قهوه، غذاها و سیگار)، گرما و رطوبت، سر و صدا و حرکات فیزیکی و یا بینایی (مثل نورهای چشمک زن رانندگی)، مسواک زدن دندان پس از خوردن غذا، تغییر وضعیت سریع و عدم استراحت کافی می تواند باعث ایجاد تهوع و استفراغ شود.

اگر مکمل ها حاوی آهن باشند (ویتامین های پره ناتال) علائم را بدتر می کنند. استفاده از آن ها در هنگام خواب می تواند مفید باشد. اگر علی رغم مصرف آن در هنگام خواب، این علائم باقی بماند در مورد نوع آهن مصرفی و یا قطع آن با پزشک خود مشورت نمایید.

Sending
User Review
3.26 (54 votes)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

دنیا ۰۷ آبان ۱۴۰۰

سلام من نزدیک ۱۰روزه از هرچی غذا بدم میاد هرچی میخورم میارم بالا فورا حالم خیلی بده میشه توضیح بدین ممنون میشم

کارشناس به اندام ۳۰ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم ممکنه به دلیل استرس و اضطراب دچار این مشکل شده باشید یا دچار مشکلات گوارشی شده باشید بهتره به پزشک داخلی یا گوارش مراجعه کنید و آزمایش‌های لازم رو انجام بدید

سحر ۲۲ مهر ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر من ۱۱ هفته هستم صبحها تهوع شدید دارم به طوری ک قرص دمیترونم مصرف میکنم جواب گو نیست اصلا میل به غدا ندارم فقط میتونم میوه بخورم باید چیکار کنم

کارشناس به اندام ۱۲ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم این حالت شما دلایل متعددی میتونه داشته باشه احتما به پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید خوردن میوه به تنهایی هم میتونه برای معدتون ناراحتی ایجاد کنه

ساحل ۱۰ مهر ۱۴۰۰

تورو خدا یه راهکار به منبدین ازبس ویارشدید دارم گلوم زخم میشه خون بالامیارم

کارشناس به اندام ۲۸ مهر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم لطفا در مورد مشکلتون توضیحات بیشتر و واضحتری بدید

الی ۲۵ شهریور ۱۴۰۰

سلام دوستان من خیلی حالم بده حالت تهوع شدید دارم از صبح تا شب حالت تهوع دارم چیزی میخورم بالا میارم هفته 6 تموم شدم خیلی اذیتم

کارشناس به اندام ۱۷ مهر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز به یک پزشک گوارش مراجعه کن احتمالا دچار اختلالات گوارشی شدید

مینا ۰۲ شهریور ۱۴۰۰

سلام وقتتون بخیر واقعا اموزنده بود خسته نباشین من وارد هفته ششم شدم حال تهوع صبحگاهی شروع شده و تا موقع ناهار همراهم است مخصوصا شیر که می خورم بدتر میشه اما نمیشه شیر رو حذف کنم به نظرتون چکار میتونم بکنم؟حتی امتحان کردم شیر رو شب قبل خواب نوشیدم ولی بازهم حال تهوع سراغم امد

کارشناس به اندام ۱۳ شهریور ۱۴۰۰

سلام مینا خانم عزیز از راهکارهای کنترل حالت تهوع در دوران بارداری استفاده کنید یا به جای شیر از ماده غذایی جایگزین استفاده کنید