خطرناک‌ترین روغن‌ها کدام است؟

این تبلیغ‌های قدیمی‌ توی تلویزیون رو یادتونه که مادر بزرگ مهربون با چادر گل گلی می‌نشست و یه قاشق بزرگ روغن جامد می‌ریخت روی پلوی تازه‌دم؟ یه عالمه آدم هم دورش می‌نشستن و به به و چه چه می‌کردن و از برنج تازه‌دم چرب و نرم نهایت لذیت رو می‌بردن. اما حالا دیگه از این […]

خطرناکترین روغن برای بدن چیست
4.5 از 5

زمان مطالعه 4 دقیقه

تعداد بازدید 4077

تاریخ انتشار

این تبلیغ‌های قدیمی‌ توی تلویزیون رو یادتونه که مادر بزرگ مهربون با چادر گل گلی می‌نشست و یه قاشق بزرگ روغن جامد می‌ریخت روی پلوی تازه‌دم؟ یه عالمه آدم هم دورش می‌نشستن و به به و چه چه می‌کردن و از برنج تازه‌دم چرب و نرم نهایت لذیت رو می‌بردن.

اما حالا دیگه از این تبلیغ‌های روغن جامد کمتر توی تلویزیون می‌بینید، نه؟ دلیلش رو الان بهتون می‌گم. چون بدترین و خطرناک‌ترین نوع روغن، همین روغن‌های نباتیه. روغن‌ نباتی که اومد توی بازار همه به به و چه چه کردن عجب روغنی! هرچی بمونه خراب نمی‌شه! بو هم نمی‌گیره! اما هیچ کس فکر نکرد چرا یه روغن هرچی می‌مونه خراب‌ نمیشه و یه ذره هم بو نمی‌گیره. یه چیزی این وسط مشکوک می‌زد اما کسی بهش توجهی نمی‌کرد.
تا اینکه وزارت بهداشت وجود روغن ترانس رو به همگان هشدار داد. بله همین روغن ترانسی که همیشه از بدی‌هاش می‌گیم و با روغن نباتی جامد هم خیلی رفیقه. بعد از اومدن روغن ترانس دیگه همه چی معلوم شد. دلیل اینکه چرا روغن جامد خراب نمی‌شه و بو نمی‌ده شد هیدروژن کردن روغنه. روغن مایع رو هیدروژن می‌کردن تا جامد بشه و برای مدت طولانی دوام بیاره. بعد هم فهمیدن روغن ترانسی که باعث بالا رفتن شدید کلسترول خون می‌شد توی روغن جامد خیلی بیشتر از روغن مایع‌ هست.

سال جدید، قیمت قدیم

اینطوری شد که دیگه تبلیغات روغن جامد توی تلویزیون کم و کمتر شد و الان ما فقط همون تبلیغ‌های قدیمی و نوستالژیک روغن جامد رو داریم. اما حالا که بیشتر مردم دارن از روغن مایع استفاده می‌کنن، چرا ما داریم باز هم درباره‌ی روغن جامد حرف می‌زنیم؟

شاید الان دیگه اکثر مردم توی خونه‌هاشون از روغن مایع استفاده کنن، اما توی صنایع غذایی برای تهیه مواد خوراکی سرخ کردنی مثل چیبس همچنان از روغن جامد استفاده می‌شه. برای همینه که انقدر طول عمر مواد خوراکی سرخ کردنی زیاده! اگر با روغن مایع درستشون می‌کردن که شش ماهه بو می‌گرفتن و خراب می‌شدن.

اگه می‌خواین بیشتر درباره‌ی روغن جامد و مایع بدونید، پیشنهاد می‌کنم ویدئوی امروز دکتر کرمانی رو حتما ببینید. توی ویدئوی امروز، دکتر کرمانی داستان روغن جامد و ترانس و هیدروژنه شدن رو مفصل برامون توضیح می‌دن.

4.5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
مریم احمدوند از کرج گوهر دشت 1400/03/04

عالی بود برای ثبت نام هم اقساطی دارید مرسی به خانواده جانباز هم تخفیف نمی دهید

کارشناس به اندام 1400/03/08

سلام دوست عزیز برای اینکه بتونید رژیم رو با مبلغ پایین تری دریافت کنید، تو آفرها اقدام کنید