برف و شیره بخوریم یا نه؟

خوردن برف و شیره انگور یا دیگر سیروپ‌ها می‌تواند دلچسب و لذت‌بخش باشد اما باید به چند نکته مهم دقت کنید.

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 259

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

خوردن برف با شیره انگور
میانگین امتیاز 3.8 از 5

در گذشته مردم بسیاری از مناطق کشورمان، در روزهای برفی سینی را بیرون از خانه قرار داده و زمانی که پر از برف می شد، با شیره انگور گرم ترکیب کرده و دسری زمستانی شبیه به بستنی تهیه می کردند.

جالب است بدانید کانادایی ها نیز شیره افرا را روی برف می ریزند، سپس یا با یک چوب کوچک مانند یک چوب بستنی یا یک چنگال فلزی میل می کنند وبه آن maple taffy می گویند. اما آیا برف و شیره خاصیت دارد و بالاخره برف و شیره بخوریم یا نه؟ برای یافتن پاسخ خود این بخش از نمناک را مطالعه نمایید.

خواص خوردن برف و شیره

در مورد خواص خوردن برف و شیره مقاله علمی خاصی منتشر نشده است که بتوان در موردش توضیحی داد اما مخلوط برف و شیره یکی از خوراکی‌های سنتی و خوشمزه ایرانی است که مادر بزرگ‌ها می‌گفتند؛ اگر کسی برف شیره بخورد تا سال دیگر مریض نمی‌شود و سرما نمی‌خورد.

برخی افراد معتقدند خوردن برف باعث ضد عفونی کردن دهان و گلو و دستگاه گوارش می‌شود و مصرف شیره باعث بالا رفتن سوخت و ساز و گرمای بدن می‌شود و از این طریق مقاومت بدن در برابر سرما بالا می‌رود.

شیره با برف امروزی هم مثل برف و شیره قدیم سالم است؟

با توجه به خواصی که گفته شد، به نظر می‌رسد که خوردن برف و شیره مشکلی ایجاد نمی‌کند و خاصیت نیز دارد اما در اینجا یک اگر و اما وجود دارد. در ایران قدیم بیشتر برف می‌آمد و هوا مانند امروز آلوده نبود، به همین خاطر قدیمی‌ها برف و شیره را با برف سوم درست می‌کردند زیرا اعتقاد داشتند که برف اول خاک و غبار هوا را جمع کرده است. برف دوم هم با‌قیمانده همان برف اول بوده ولی برف سوم دیگر تمیز بود.

برف و شیره بخوریم یا نه؟ - 1 - برف و شیره - اخبار

امروزه با توجه به افزایش آلودگی هوا و کاهش بارش برف و باران، برف دارای دوز بالایی از آلاینده‌‌های خودروها، سرب و ذرات معلق گرد و غبار موجود در هوا یا گرده‌های شناور، سولفات‌ها، نیترات‌ها، فرمالدئید، جیوه و حتی مواد حشره کش‌های شیمیایی است پس خوردن برف آلوده، زمینه ساز بسیاری از بیماری‌ها خواهد بود.

نکات مهمی که قبل از مصرف برف باید به آن توجه کنید!

کمپینگ ها و کوهنوردان در سراسر جهان از برف به عنوان منبع اصلی آب خود استفاده می‌کنند. حتی اگر در شهر زندگی می‌کنید، می‌توانید برف تمیز بخورید. بزرگ‌ترین نکته برای ایمنی برف این است که برف را کجا و چگونه جمع کنید:

  • برف قبل از برخورد با زمین در جو ذرات گرد و غبار و سایر ناخالصی‌های موجود در هوا را جذب می‌کند. اگر مدتی برف باریده باشد، بیشتر این ذرات قبلاً شسته شده‌اند.
  • از برف زرد اجتناب کنید. این رنگ یک علامت هشدار بزرگ است که برف اغلب با ادرار آلوده است.
  • به همین ترتیب، برف‌های رنگی دیگر را نخورید. رنگ های قرمز یا سبز می‌تواند نشان دهنده وجود جلبک باشد که ممکن است برای شما خوب باشد یا نباشد.
  • رنگ‌های دیگری که باید از آن اجتناب کنید عبارتند از سیاه، قهوه‌ای، خاکستری و هر برفی که حاوی ذرات آشکار شن یا خاک باشد.
  • برفی که در اطراف دودکش‌ها، آتشفشان‌های فعال و حوادث تشعشعات هسته‌ای (به عنوان مثال چرنوبیل و فوکوشیما) می‌بارد، نباید خورده شود.
  • رایج‌ترین هشدارها در مورد برف مربوط به خوردن برف در نزدیکی جاده‌ها است. دود اگزوز حاوی بقایای سرب بوده که وارد برف می‌شد. سرب سمی یک نگرانی امروزی نیست، اما همچنان بهتر است برف را دور از خیابان‌های شلوغ جمع کنید.
میانگین امتیاز 3.8 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1402/12/08

نویسنده: فاطمه کیمیا

ویراستار: مریم اصیلی

1402/12/08

نویسنده: فاطمه کیمیا

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*