آیا می‌توان سیب‌ زمینی جوانه‌‌ زده را مصرف کرد؟

بسیاری از ما نمی‌دانیم اخبار مرتبط با سیب زمینی جوانه زده درست و معتبر است یا خیر؛ و در روزهای خنک پاییز و زمستان که از خوردن سیب‌زمینی‌ پخته یا پوره گرم و خوش‌طعم آن لذت می‌بریم، احتمالا یک پرسش برای اکثر دوستداران این غذای خوشمزه و مقوی مطرح است: آیا خوردن سیب‌زمینی جوانه زده، […]

سیب زمینی جوانه زده یکی از مواردی است که زمان آشپزی باید به آن دقت کنید.
میانگین امتیاز 4 از 5

زمان مطالعه 7 دقیقه

تعداد بازدید 473

تاریخ انتشار

بسیاری از ما نمی‌دانیم اخبار مرتبط با سیب زمینی جوانه زده درست و معتبر است یا خیر؛ و در روزهای خنک پاییز و زمستان که از خوردن سیب‌زمینی‌ پخته یا پوره گرم و خوش‌طعم آن لذت می‌بریم، احتمالا یک پرسش برای اکثر دوستداران این غذای خوشمزه و مقوی مطرح است: آیا خوردن سیب‌زمینی جوانه زده، بی‌خطر است؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، اگر سیب‌زمینی مدتی در آشپزخانه یا در انباری بماند، رنگ آن مایل به سبز می‌شود و جوانه‌های کوچکی که به آن‌ها «چشم‌ سیب‌زمینی» هم می‌گوییم، ظاهر می‌شود.

این‌ها ظاهر سیب‌زمینی را عجیب می‌کنند اما این محصولات زشت همچنان قابل خوردن‌ هستند و مصرف آنها به کاهش ضایعات غذایی کمک می‌کند؛ اما آیا این موضوع در مورد سیب‌زمینی‌هایی که کمی بدریخت‌تر شده‌اند هم صادق است؟ متاسفانه پاسخ منفی است.

کارشناسان ایمنی مواد غذایی و متخصصان رژیم غذایی به نشریه «هافینگتون پست» انگلیس توضیح داده‌اند وقتی سیب‌زمینی شروع به جوانه زدن و سبز شدن می‌کند، واقعا چه معنایی دارد.

آیا می‌توان سیب‌ زمینی جوانه‌‌ زده را مصرف کرد؟ - 1 - سیب زمینی جوانه زده - اخبار

حقیقت در مورد سیب‌زمینی جوانه زده

اول، خبر خوب: هنگامی‌ که سیب‌زمینی شروع به جوانه زدن می‌کند تا زمانی که جوانه زدنش از کنترل خارج نشده باشد، خوردنش همچنان بی‌خطر است.

الن شوماکر مدیر بخش توسعه «بشقاب امن» (Safe Plates) در دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی، توضیح می‌دهد:

متن سفارشی را وارد کنید

سیب زمینی جوانه زده حاوی سطوح بالاتری از گلیکول آلکالوئیدها است که در صورت مصرف بیش از حد می تواند اثرات سمی در انسان داشته باشد. خوردن سیب زمینی جوانه زده در دوران بارداری نیز ممکن است خطر نقایص مادرزادی را افزایش دهد.

آیا می‌توان سیب‌ زمینی جوانه‌‌ زده را مصرف کرد؟ - 3 - سیب زمینی جوانه زده - اخبار

دور انداختن جوانه‌ها، چشم‌ها، پوست سبز رنگ و قسمت‌های کبود سیب‌زمینی و همچنین سرخ کردن آن ممکن است به کاهش سطح گلیکولیکالوئید کمک کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است. تا آن زمان، دور انداختن سیب زمینی های جوانه زده یا سبز ممکن است ایمن ترین کار باشد.

سیب‌زمینی سبز چطور؟

مگی میکالسیک متخصص تغذیه هشدار می‌دهد که سیب‌زمینی‌های سبز را نباید خورد: «نور خورشید سیب‌زمینی‌ها را با تولید کلروفیل سبز می‌کند، اما مشکل واقعی تجمع سموم مضر است.»

شوماکر نیز همین نظر را دارد:

«دیدن قسمت‌های سبز روی سیب‌زمینی نشان‌دهنده تشکیل سم سولانین است که در جوانه‌ها نیز یافت می‌شود. اگر لکه‌های سبز کوچکی روی سیب‌زمینی وجود دارد، می‌توان آن‌ها را جدا کرد اما اگر لکه‌های سبز بزرگ‌ هستند، توصیه می‌شود سیب‌زمینی را دور بریزید. جوانه‌ها و رنگ مایل به سبز نشانه‌های اصلی خراب شدن سیب‌زمینی یا شروع به خراب شدن آن‌ هستند.»

اگر سیب‌زمینی چروکیده و نرم باشد، قطعا نشانه آن است که باید آن را دور انداخت. باید گفت در حالی‌ که عوارض مصرف سیب‌زمینی خراب عمدتا گوارشی است، سولانین در موارد شدید، می‌تواند باعث فلج شدن شود.»

آیا می‌توان سیب‌ زمینی جوانه‌‌ زده را مصرف کرد؟ - 5 - سیب زمینی جوانه زده - اخبار

بنابر گزارش ایندیپندنت، به طور کلی بهتر است از مصرف سیب‌زمینی‌های بدریخت اجتناب کنیم به خصوص اگر شروع به سبز شدن کرده باشند؛ هنگامی‌ که سیب‌زمینی علائم سبزی، غده‌ها و جوانه‌ها را نشان می‌دهد، طعم تلخی نیز پیدا می‌کند و حتی دیگر حاوی مواد مغذی چندانی هم نیست.

به طور کلی، سیب زمینی نپخته می تواند از 1 هفته تا چند ماه دوام بیاورد. اگر آنها را به جای در دمای اتاق در یک مکان نگهداری خنک مانند انبار یا زیرزمین نگهداری کنید، ماندگاری بیشتری خواهند داشت. نگهداری سیب زمینی‌های خشک و دست نخورده در مکانی خنک، خشک و تاریک می‌تواند به کاهش جوانه زدن کمک کند. بهتر است از ذخیره کردن سیب زمینی خودداری کنید و بهتر است آنها را دور از پیاز نگهداری کنید.

میانگین امتیاز 4 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-الهه 1403/03/10

چیپس های بازی که دست به دست بچها میچرخه و تبلیغات زیادی هم میشه از طرف تلویزیون متاسفانه همش از سیب زمینی های سبز هست که کاملا در پاکت چیپس دیده میشه کاش نظارتی میشد!

-مریم 1403/02/19

سلام .ما برای زمستان سیب زمینی گرفته بودیم و در گونی پلاستیکی بود .سیب زمینی‌ها آنقدر جوانه زده بودن که نیم متر شده بود .حالا باید مصرف کنیم یا دور بریزیم

کارشناس به اندام 1403/02/20

سلام دور بریزید عزیزم