چاشنی سلامتی کودکان چیست؟

به گزارش خبرنگار مهر، کارشناسان تغذیه بر این عقیده هستند، که خوردن صبحانه مهم‌ترین عامل در تأمین سلامتی کودکان از لحاظ جسمی و روحی دانش آموزان است و به هیچ عنوان نباید نسبت به این مسئله بی‌تفاوت بود. غزاله اسلامیان متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با […]

یکی از بهترین صبحانه‌ها برای دانش‌آموزان نان و پنیر است.
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 7 دقیقه

تعداد بازدید 1410

تاریخ انتشار

به گزارش خبرنگار مهر، کارشناسان تغذیه بر این عقیده هستند، که خوردن صبحانه مهم‌ترین عامل در تأمین سلامتی کودکان از لحاظ جسمی و روحی دانش آموزان است و به هیچ عنوان نباید نسبت به این مسئله بی‌تفاوت بود.

غزاله اسلامیان متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به فرا رسیدن سال تحصیلی جدید و اهمیت تغذیه دانش‌آموزان، گفت: اینکه کودک در منزل و مدرسه از چه الگوی غذایی پیروی می‌کند، بسیار مهم است.

ایشان با عنوان این موضوع که پیروی از سبک زندگی و تغذیه سالم به بهبود روند یادگیری، رشد و تقویت سیستم ایمنی کودک کمک فراوانی می‌کند، گفت: وعده صبحانه یکی از مهم‌ترین وعده‌هایی غذایی بوده و کودک با دریافت درست این وعده غذایی، انرژی کافی برای ادامه روز، یادگیری و تمرکز را به دست می‌آورد.

اسلامیان پیشنهاد کرد: اگر والدین یا کودک به هر دلیلی نمی‌توانند وعده صبحانه را در زمان مقرر و در منزل در اختیار کودک قرار دهند، بهتر است برای کودک صبحانه‌ای مناسب و سالم تهیه شده و در اختیار کودک قرار داده شود.

ایشان عنوان کرد: به همراه داشتن میان وعده مناسب برای کودکان در مدرسه، باعث افزایش قدرت یادگیری و در کودکان می‌شود.

وی ادامه داد: بهتر است میان وعده‌های سالم غذایی مثل مغز دانه‌ها، بادام، گردو یا فندق را که گزینه‌های مناسبی  هستند، والدین و بزرگترها در اختیار کودکان قرار دهند.

سلامتی کودکان با منابع غذایی مقوی

اسلامیان با اشاره به این نکته که شیر، به عنوان یک منبع غذایی غنی پروتئین و کلسیم گزینه مناسبی به عنوان میان وعده است، گفت: برای کودکانی که تحمل لاکتوز را ندارند توصیه می‌شود از شیرهای بدون لاکتوز استفاده کنند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه بسیاری ا ز کودکان به غذاها و تنقلات مصنوعی و صنعتی مثل شکلات، ویفر، کیک و بیسکویت علاقه زیادی دارند، گفت: این منابع غذایی حاوی قند ساده هستند و بهتر است کودکان کمتر از این مواد غذایی استفاده کنند. نباید این غذاهای ناسالم تبدیل به الگوی غذایی کودکان شود و هرگز این مواد غذایی نباید جایگزین وعده اصلی غذایی بشود.

بیشتر والدین بدون درک این واقعیت که صبحانه، اصلی ترین چاشنی برای سلامت کودکان است، با دادن پول توجیبی برای خرید تنقلات به فرزندان خود رفع تکلیف می‌کنند. در صورتی که بسیاری از خوراکی‌های بوفه مدارس، فاقد ارزش‌های غذایی و مواد مغذی برای بدن کودکان هستند. انواع شکلات‌ها، چیپس، پفک و…، از جمله خوراکی‌های بدون خاصیت غذایی هستند.

در  صورتی که با خوردن یک صبحانه ساده و سالم مثل نان و پنیر، سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کرده و بدن به جای انباشتن کالری اضافی در خود به متابولیسم آن‌ها می‌پردازد.

ترکیب پنیر با سبزیجات نیز یکی از بهترین صبحانه‌هاست. شـما میتوانید از انواع سبزی خوردن برای همراهی با پنیر استفاده کنید. اما یکی از خوشمزه‌ترین صبحانه‌ها، نان و پنیر و گوجه یا خیار اسـت. این ترکیب خوشمزه با پنیر سفید یا پنیر خامه‌اي طعمی دلچسب برای کودکان به ارمغان می‌آورد.

بعد ازحدود 12-10 ساعت خوابیدن و غذا نخوردن ، میزان انرژی ذخیره شده در بدن کودکان افت کرده و مغز آنها نیاز به سوخت کافی دارد، بنابراین آنها پس از خواب لازم است که صبحانه ای که ترکیبی از پروتئین، فیبر، کلسیم وکمی چربی های سالم باشد ، مصرف کنند تا با انرژی روز خود را شروع کنند.

خوردن یک صبحانه سالم، گرسنگی را کنترل کرده و به این ترتیب کالری کمتری از غذاهای ناسالم جذب بدن خواهد شد. افرادی که صبحانه سالم می‌خورند نسبت به افرادی که صبحانه نمی‌خورند از تمرکز، کارایی و خلق و خوی بهتری برخوردارند. خوردن یک صبحانه سالم کمک خوبی جهت حفظ تعادل وزن خواهد بود..

اما همچنان آمار‌های وزارت بهداشت، نشان می‌دهد که شیوع چاقی در بین دانش‌آموزان رو به افزایش است و مهم‌ترین علت آن روی آوردن بچه‌ها به فست فود‌ها و شیرینی‌ها است.

این در حالی است که آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد که شیوع چاقی در بین دانش آموزان رو به افزایش است که شاید مهم‌ترین علت آن، روی آوردن بچه‌ها به فست فودها، شیرینی‌جات و…، باشد.

منبع: +

چاشنی سلامتی کودکان چیست؟ - 3 - سلامتی کودکان - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*