تخم مرغ قهوه ای بهتر است یا تخم مرغ سفید؟

معمولا اینطور بین ما جا افتاده که تخم مرغ قهوه ای محلی، سالم و ارگانیک است اما آیا این موضوع واقعیت دارد و تخم‌مرغ‌های قهوه ای بهتر از تخم مرغ های سفید هستند!؟ آیا ارزش غذایی تخم مرغ قهوه ای بیشتر از تخم مرغ سفید است؟ به گزارش www.eatingwell.com  و سلامت نیوز، اول از همه […]

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 435

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

تخم مرغ قهوه ای و تخم مرغ سفید چه تفاوتی با هم دارند؟
میانگین امتیاز 4.3 از 5

معمولا اینطور بین ما جا افتاده که تخم مرغ قهوه ای محلی، سالم و ارگانیک است اما آیا این موضوع واقعیت دارد و تخم‌مرغ‌های قهوه ای بهتر از تخم مرغ های سفید هستند!؟ آیا ارزش غذایی تخم مرغ قهوه ای بیشتر از تخم مرغ سفید است؟

به گزارش www.eatingwell.com  و سلامت نیوز، اول از همه باید بدانیم که تخم مرغ‌های پرورشی و غیرصنعتی که در محیط‌هایی غیر از مرغداری‌های بزرگ به عمل آمده‌اند ممکن است رنگ‌های مختلفی اعم از قهوه‌ای، خاکستری، آبی و حتی خال مخالی داشته باشند.

رنگ پوسته‌ی تخم مرغ به نژاد مرغ تخم‌گذار برمی‌گردد و مرغ‌های با پر و لاله‌ی گوش سفید تخم سفید می‌گذارند و مرغ‌های با پرهای قرمز معمولا تخم قهوه‌ای می‌گذارند. البته استثنا نیز در این باره وجود دارد!

ارزش غذایی تخم مرغ قهوه ای

راستش را بخواهید تخم مرغ قهوه ای از نظر ارزش غذایی تفاوتی با تخم مرغ سفید ندارد. ممکن است رنگ زرده‌ی این تخم ‌مرغ‌ها پررنگ‌تر باشد و غنی‌تر به نظر برسد اما تنها تخم ‌مرغ‌هایی مفیدتر از تخم مرغ‌های دیگر هستند که با امگا3 غنی شده باشند و غذای جوجه‌ها حاوی مواد معدنی مفید بوده باشد.

در غیر این صورت تخم مرغ‌ها از نظر ارزش غذایی تفاوتی ندارند و رنگ پوسته‌ی آن‌ها تاثیری در فواید آن نخواهد داشت.

آیا رنگ پوسته‌ی تخم مرغ تفاوتی در طعم آن ایجاد می‌کند؟

رنگ پوسته‌ی تخم مرغ بیشتر به نژاد مرغ‌های تخم‌گذار و رنگ زرده‌ی تخم مرغ به خوراک مرغ‌ها برمی‌گردد. طبیعیست که مرغ‌های محلی که ممکن است خوراک متفاوتی از مرغ‌های صنعتی مرغ‌داری‌ها داشته باشند، احتمالا زرده‌های پررنگ‌تری به ارمغان می‌آورند و گاهی هم تخم دوزرده می‌گذارند!

طعم تخم مرغ‌های محلی و رنگ زرده‌ی آن ممکن است قوی‌تر به نظر برسد اما این تفاوت طعم ربطی به رنگ پوسته‌ی تخم مرغ نخواهد داشت.

رنگ پوسته‌ی تخم مرغ بیشتر به نژاد مرغ‌های تخم‌گذار و رنگ زرده‌ی تخم مرغ به خوراک مرغ‌ها برمی‌گردد.

تخم مرغ قهوه ای؛ یک بازی تجاری

با این اوصاف، تخم مرغ قهوه ای در بازار متقاضیان خاص خودش را دارد و بسیاری از افراد به دلیل شکل و شمایل محلی این تخم مرغ، خواستار خرید آن هستند.

در بعضی از مرغ‌داری‌ها برای تولید تخم مرغ قهوه ای، خوراک جوجه‌ها را غنی‌تر می‌کنند و در نتیجه تخم مرغ قهوه ای با قیمت بالاتر تولید می‌شود. به همین علت تخم مرغ قهوه‌ای معمولا گران‌تر از تخم مرغ سفید به فروش می‌رسد.

البته متاسفانه این تخم‌مرغ‌های رنگی و جذاب،‌ به یک کلک تجاری نیز آلوده شده‌اند و اخیرا گزارش‎‌ها و فیلم‌هایی مبنی بر رنگ کردن تخم‌مرغ‌ها در کارخانه‌های صنعتی منتشر شده است.

رنگ کردن تخم مرغ با رنگ‌های مصنوعی علاوه بر اینکه یک کلک تجاری و دروغ بزرگ است، تخم‌مرغ‌ها را آلوده نیز خواهد کرد؛ زیرا به محض تماس آب با پوسته‌ی تخم مرغ ممکن است آلودگی از طریق حفره‌های ریز روی پوسته به داخل تخم مرغ نفوذ کرده و منجر به آلوده شدن تخم مرغ و انتشار باکتری سالمونلا بشود.

تخم مرغ چه رنگی بخریم؟

تخم مرغ ماده‌ی غذایی مفید، محبوب و پرکابردی است. بهتر است خودتان را درگیر بازی‌های تجاری نکنید و به صرف رنگ یک تخم مرغ آن را نخرید و هزینه‌ی بیشتر هم نپردازید.

اگر تخم مرغ‌هایی که قصد خرید آن‌ها را دارید محلی نیستند بهتر است تخم‌مرغ‌های سفید را انتخاب کنید.

تخم مرغ قهوه ای بهتر است یا تخم مرغ سفید؟ - 5 - تخم مرغ قهوه ای - اخبار

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.3 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1402/11/09

نویسنده: مریم اصیلی

ویراستار: مهدی خورشیدی

1402/06/06

نویسنده: مریم اصیلی

ویراستار: مریم اصیلی

نمایش همه ویرایش‌ها

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*