لاغری موضعی و انواع روش‌های کاهش سایز + ویدئو دکتر کرمانی

لاغری موضعی از رویایی‌ترین اتفاقاتیست که هر فرد درگیر با اضافه وزن ممکن است به دنبالش باشد، اما آیا لاغری موضعی حقیقت دارد؟ در لاغری معمولی، فرد ابتدا چربی سختی که اندام‌های داخلی وی مانند اطراف کبد، کلیه‌ها و روده را احاطه کرده، از دست خواهد داد و سپس شروع به از دست دادن چربی‌های […]

زمان مطالعه 34 دقیقه

تعداد بازدید 28602

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

لاغری موضعی به معنای کوچک کردن یا آب کردن چربی‌های ناحیه‌ای از بدن است.
میانگین امتیاز 5 از 5

لاغری موضعی از رویایی‌ترین اتفاقاتیست که هر فرد درگیر با اضافه وزن ممکن است به دنبالش باشد، اما آیا لاغری موضعی حقیقت دارد؟ در لاغری معمولی، فرد ابتدا چربی سختی که اندام‌های داخلی وی مانند اطراف کبد، کلیه‌ها و روده را احاطه کرده، از دست خواهد داد و سپس شروع به از دست دادن چربی‌های نرم، مانند چربی دور کمر و باسن می‌کند، اما در روش‌های موضعی لاغری، هدف، کاهش چربی‌های قابل مشاهده مانند دور کمر، باسن و ران‌هاست. در مجموع با این‌که از دست دادن چربی، اندام‌ها را لاغرتر و قوی‌تر می‌کند، اما توجه به برخی نکات قبل از انتخاب روش‌های موضعی لاغری ضروری است که ما در این مقاله به تمام آن‌ها پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

لاغری موضعی چیست؟

چربی‌ها به یک اندازه در کل بدن تقسیم نشده‌اند بلکه بیشتر در قسمت شکم و پهلو، ران و باسن، غبغب و بازو قرار دارند که برای رفع آنها بهتر است به سراغ لاغری موضعی برویم. لاغری موضعی به معنای کوچک کردن یا آب کردن چربی‌های ناحیه‌ای از بدن است. این موضوع هرچند سخت، اما غیر ممکن نیست و امروزه راه‌هایی برای این کار در دسترس قرار گرفته است.

مشکل اینجاست که چربی‌های موضعی به راحتی از بین نمی‌روند. وضعیت بدتر هم می‌شود وقتی بدانیم روش‌های زیادی برای کاهش سایز و لاغری موضعی وجود دارد، اما فقط تعدادی از آن‌ها بدون نیاز به جراحی و ایمن هستند.

چه چیزی موجب چاقی یک قسمت از بدن می‌شود؟

ژن‌های هر فرد تعیین‌کننده این موضوع هستند که چربی‌سوزی از کدام بخش آغاز شود. هر چند تمرکز بسیاری از افراد ممکن است ابتدا بر این باشد که چربی شکم خود را از بین ببرند، اما باید توجه داشت که در این مورد حق انتخابی وجود ندارد و بدن به تشخیص خودش رفتار می‌کند و در بیشتر موارد، اولین بخش بدن که توده چربی تشکیل می‌دهد، معمولاً آخرین بخشی است که چربی از دست می‌دهد.

به عنوان مثال اگر بازوهای فردی اخیراً چاق شده‌اند، پس از شروع ورزش و پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ابتدا چربی بازو را از دست می‌دهد و یا اگر اندام گلابی شکلی داشته باشد، ممکن است سایز کم کند، اما همان ساختار بدنی را حفظ خواهد نمود. باید به یاد داشت که حتی با کمک لاغری‌های موضعی نیز سلول‌های چربی‌ساز ناپدید نمی‌شوند و اگر کالری دریافتی فرد افزایش یابد، دوباره وزن اضافه خواهد شد.

زنان در مقایسه با مردان، باسن و ران‌های بزرگ‌تری دارند که از بارداری و زایمان حمایت می‌کند. این نواحی خاص، حاوی تعداد زیادی سلول چربی هستند و معمولاً کاهش وزن از این نواحی برای زنان سخت‌تر است. همچنین در مقایسه با مردان، کاهش وزن برای زنان حداقل در ابتدا بسیار دشوارتر است؛ حتی اگر وزن هر دوی آن‌ها یکسان باشد و از ورزش و رژیم غذایی یکسانی پیروی کنند، زنان باید به دلیل عوامل بیولوژیکی خود، تلاش بیشتری برای کاهش چربی انجام دهند.

مردان به طور طبیعی بافت ماهیچه‌ای بیشتری دارند و زنان بافت چربی بیشتر؛ بنابراین، ممکن است روش‌های موضعی لاغری نیز برای هر کدام متفاوت باشد.

لاغری موضعی برای کدام قسمت‌های بدن انجام می‌شود؟

در مجموع، مناطقی که با دستگاه لاغری موضعی قابل درمان هستند، محدود به موارد زیر می‌شوند:

 • ران
 • باسن
 • اطراف لگن
 • سلولیت جانبی
 • پوست شل

صحبت‌های دکتر کرمانی در مورد لاغری موضعی را از دست ندهید:

چرا برخی افراد می‌خواهند چربی را در مناطق خاصی کاهش دهند؟

دلایل بی‌شماری برای تمایل به کاهش وزن وجود دارد که از آن جمله می‌توان به بهبود سلامت، زیبایی اندام و کاهش خطر بیماری‌های مزمن، مانند بیماری قلبی و دیابت اشاره کرد. از سوی دیگر، جنسیت، سن، ژنتیک و سبک زندگی، همگی در افزایش وزن و تجمع سرسختانه چربی در مناطقی از بدن نقش دارند.

چربی ران و باسن در زنان و چربی‌های قسمت شکم و میانی بدن در مردان، ممکن است عذاب‌آور شده و باعث شود بسیاری از افراد به دنبال جایگزین‌های آسان‌تری نسبت به رژیم گرفتن یا افزایش سطح کلی فعالیت خود باشند. در این موارد، استفاده از راه‌حل‌های موضعی کاهش چربی پیشنهاد مناسبی است.

انواع روش‌های لاغری کدام است؟

چاقی موضعی یا تجمع بافت چربی موضعی به ویژه در زنان، یک مشکل رایج است. علاوه بر این، افراد زیادی هستند که با وجود وزن طبیعی از تجمع چربی‌های موضعی رنج می‌برند. به این تجمع بافت چربی سلولیت می‌گویند.

رژیم غذایی همراه با فعالیت بدنی برای همه افرادی که نیاز به لاغری موضعی و درمان سلولیت دارند توصیه می‌شود، اما تجربیات و مطالعات نشان داده است که این لاغری تنها با رژیم غذایی و ورزش اتفاق نمی‌افتد. روش‌های موضعی لاغری، شامل روش‌های جراحی و غیرجراحی است و به فرد کمک می‌کند تا فرم بدن خود را بهبود بخشد.

ورزش برای لاغری موضعی

تقریباً اغلب افراد دوست دارند قسمت‌های خاصی از بدن خود را تغییر دهند. خط کمر، ران‌ها، باسن و بازوها، نواحی رایجی هستند که افراد تمایل دارند چربی اضافی آن‌ها را کاهش دهند. دستیابی به تغییر از طریق رژیم غذایی و ورزش، مستلزم زمان و تلاش است و کسانی را که مایل به یک راه حل سریع هستند، به چالش می‌کشد. از دست دادن چربی هدفمند یا “کاهش نقطه‌ای”، نوعی ورزش برای آن دسته از افرادیست که برای لاغری مناطق خاصی از بدن خود تلاش می‌کنند.

تئوری کاهش نقطه‌ای، مدت کوتاهی است که به دنیای ورزش و تناسب اندام معرفی شده است و شواهد زیادی برای تایید آن وجود ندارد. کاهش نقطه‌ای، یک نوع تمرین هدفمند برای سوزاندن چربی در نواحی خاص بدن است. به عنوان مثال کمک گرفتن از ورزش عضلات سه سر به منظور حذف چربی‌های اضافی پشت بازو، یکی از این موارد است.

این تئوری در مورد هدف قرار دادن قسمت‌های خاص بدن رایج است و بسیاری از افراد را به جای ورزش کل بدن، به سمت تمرکز روی نواحی مشکل‌ساز سوق می‌دهد. سوزاندن چربی با استفاده از این روش، می‌تواند به ویژه برای کسانی که در گذشته به سختی وزن خود را کاهش داده‌اند یا نتوانسته‌اند نتایج مورد نظر خود را با استفاده از روش‌های دیگر به دست آورند، جذاب باشد.

به طور کلی محققان دریافته‌اند که اگرچه در ورزش، حذف مقداری چربی برای بدن ممکن است اتفاق بیفتد، اما به کل بدن تعمیم داده می‌شود، نه به موضعی که هدف قرار داده شده است. با این حال، تعداد کمی از مطالعات نیز نتایج متناقضی را نشان داده‌اند.

یک مطالعه روی 10 نفر نشان داد که کاهش چربی در نواحی نزدیک به انقباض عضلات بیشتر است و یا مطالعه دیگری شامل 16 زن نشان داد که تمرینات مقاومتی موضعی و به دنبال آن 30 دقیقه دوچرخه سواری منجر به افزایش از دست دادن چربی در مناطق خاصی از بدن می‌شود.

در هرحال، اگرچه یافته‌های این مطالعات مستلزم تحقیقات بیشتر است، اما بیشتر شواهد علمی نشان می‌دهد کاهش چربی در یک ناحیه خاص با ورزش کردن آن قسمت بدن به تنهایی امکان پذیر نیست، اما می‌توان به خوش‌فرم کردن بعضی مناطق بدن با ورزش کمک نمود.

همچنین، باید توجه داشت که ترکیب تمرینات تقویت‌کننده هدفمند با تمرینات قلبی برای سوزاندن چربی مهم است. درست است که ماهیچه‌ها با تمرینات تقویت‌کننده مانند حرکات شکم و تقویت همسترینگ بازو قوی می‌شوند، با این حال، این تمرینات کالری زیادی نمی‌سوزانند.

به عنوان مثال، انجام تعداد زیادی تمرینات شکمی منجر به قوی‌تر شدن عضلات شکم می‌شود، اما تا زمانی که وزن کلی بدن کاسته نشود، تغییر خاصی در ظاهر آن ناحیه دیده نخواهد شد. به همین دلیل است که تمرینات کل بدن و یک رژیم غذایی سالم برای رسیدن به نتایج واقعی ضروری است. بهترین تمرینات برای کاهش چربی کلی عبارتند از:

 • ورزش‌های هوازی: ورزش‌های هوازی مانند دویدن و دوچرخه‌سواری، عضلات بزرگ را تحت تاثیر قرار می‎‌دهند و ثابت شده است که در سوزاندن کالری موثر هستند و حتی ممکن است در آب کردن چربی‌های سرسخت شکم، اثر قابل توجهی داشته باشند.
 • تمرین تناوبی با شدت بالا: این تمرینات شامل دوره‌های کوتاه مدت فعالیت شدید است و ممکن است در چربی‌سوزی موثرتر از سایر روش‌ها باشد.
 • تمرینات کل بدن: ثابت داده شده است که تمرینات کل بدن به جای تمرکز روی یک ناحیه از بدن، کالری بیشتری می‌سوزاند و منجر به از دست دادن چربی بیشتری نسبت به تمرینات هدفمند تقویت عضلات می‌شود.
 • تمرینات ترکیبی: ترکیب تمرینات مقاومتی و ورزش‌های هوازی، در کاهش وزن موثرتر از تمرکز بر یک نوع ورزش است.

اگر می‌خواهید در مورد تاثیر ورزش بر لاغری موضعی بیشتر بدانید، این ویدئوی دکتر کرمانی را از دست ندهید:

رژیم برای لاغری موضعی

از نظر پزشکی، شکل کلی بدن به سه دسته مزومورف، اکتومورف و اندومورف تقسیم می‌شود و وقتی صحبت از چربی بدن است، انواع مختلف بدن را گلابی شکل یا سیبی شکل می‌نامند. شکل بدن هر فرد به مشخصات ژنتیکی او بستگی دارد. در واقع، ژن‌ها مسئول جایی هستند که بدن تصمیم می‌گیرد چربی را در آن نقطه ذخیره کند.

بدن گلابی، چربی را در پاها و باسن و بدن سیبی شکل، چربی را در اطراف معده و شکم ذخیره می‌کند. به همین دلیل است که بدن‌های سیبی شکل بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی، سرطان و دیابت هستند.

بدن‌های سیبی ‌شکل برای جلوگیری از از بروز مشکلات عمده سلامتی، باید همیشه ورزش کنند و برای بدن‌های گلابی شکل، رژیم غذایی در اولویت است. هر چند نقش پررنگ ژنتیک در ساختار بدن نباید فراموش شود، اما برای لاغری شکم، مصرف مواد غذایی زیر تا حدودی مفید است:

 • دارچین: دارچین سطح گلوکز خون و انسولین بدن را کاهش داده و باعث سوزاندن چربی شکم می‌شود.
 • ماهی: ماهی، به‌خصوص ماهی قزل آلا، دارای محتوای بالایی از اسیدهای چرب امگا 3 است که به فعال شدن فرآیند چربی‌سوزی در ناحیه شکم کمک می‌کند.
 • گوشت: حاوی کارنیتین است که چربی را به سلول‌های ماهیچه‌ای منتقل نموده و به انرژی تبدیل می‌کند.
 • غذاهای تند: مصرف غذاهای تند، به دلیل داشتن آنتی اکسیدان بر حرارت بدن تأثیر می‌گذارد، باعث تعریق و دفع سموم و متابولیسم چربی شکمی می‌شود.
 • زنجبیل: زنجبیل یک ماده بسیار قوی برای آب شدن چربی‌های شکم است.
 • آب: نوشیدن حداقل 35 میلی‌لیتر آب به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز به شدت توصیه می‌شود. کلسیم موجود در آب، تعادل هیدراتاسیون را تنظیم نموده و از عضله‌سازی، دندان‌ها و استخوان‌های سالم حمایت می‌کند.

سالم‌ترین رژیم غذایی برای کاهش چربی باسن و ران‌ها، شامل خوراکی‌هایی از همه گروه‌های غذایی است. میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم‌چرب و پروتئین‌ها، مملو از مواد مغذی برای متابولیسم سالم و تامین انرژی لازم برای ورزش روزانه هستند.

نکته کلیدی داستان، حفظ تعادل کالری است. عدم مصرف کالری کافی می‌تواند سرعت متابولیسم را کاهش دهد و مصرف بیش از حد هم می‌تواند کالری اضافه وارد بدن کند و در هر دو صورت، نتیجه افزایش وزن خواهد بود. با این حال، باید حتی در لاغری‌های موضعی هم واقع‌بین بود و قبل از توجه به کاهش چربی در بازوها، شکم یا صورت به خاطر داشت که وزن اصلی بدن به عوامل مختلفی از جمله ژنتیک بستگی دارد.

سایز لباساتو
با رژیـــم ما
کوک کـــن
همین الان ثبت نام کن
kermany

دستگاه‌های لاغری برای لاغری موضعی

با بالا رفتن سن، عملکرد سلول‌های پوست مختل می‌شود. دستگاه‌ها و روش‌های لاغری موضعی که از جدیدترین روش‌های کاهش سایز استفاده می‌کنند، به شرح زیر هستند:

اندرومولوژی

لاغری موضعی با کویتیشن

این روزها کاهش وزن بیشتر از یک هدف، تبدیل به صنعت شده است. به همین دلیل است که پیدا کردن خدمات مناسب برای کاهش وزن می‌تواند بسیار دشوار باشد. یکی از خدمات این صنعت، کاهش وزن با امواج اولتراسونیک دستگاه کویتیشن است. اما کویتیشن دقیقا چیست و چگونه برای رسیدن به اهداف کاهش وزن کمک می‌کند؟

کویتیشن معروف به لیپوساکشن بدون جراحی، روشی موثر و ایمن برای کاهش سایز است که از امواج فراصوت استفاده می‌کند. در اثر برخورد این امواج به آب میان بافتی، حباب‌هایی در اطراف سلول‌های چربی ایجاد می‌شود. این حباب‌های لرزان باعث شکسته شدن سلول‌های چربی شده، بدون اینکه آسیبی به سایر سلول‌ها وارد کنند. در نهایت محتوای سلول‌های چربی از طریق مجرای ادرار و سیستم لنفاوی دفع می‌شود. حدود 1 تا 2 روز بعد از انجام کویتیشن، دفعات ادرار افزایش پیدا می‌کند و نیاز به مصرف آب بیشتری است.

لاغری موضعی با RF (آر اف) یا فرکانس رادیویی

آر اف نیز از دیگر روشها برای کاهش سایز بدون جراحی است که از امواج رادیوفرکانسی استفاده می‌کند. دستگاه آر اف با ایجاد حرارت در سلول‌های چربی مشابه کویتیشن عمل می‌کند. روش RF معمولا توسط متخصصان پوست برای افرادی استفاده می‌شود که روی بدنشان نقاط چربی اضافی دارند.

در این روش به صورت کنترل شده روی سلول‌های چربی گرما تابیده می‌شود و این گرما موجب مرگ این سلول‌ها بدون تحت تاثیر قرار دادن عضلات یا پوست اطرافشان می‌شود. به این ترتیب نه تنها از چربی‌ها کم می‌شود بلکه بدن به تولید کلاژن تحریک می‌شود و کلاژن به جمع شدن پوست شل نیز کمک می‌کند.

رفع افتادگی پوست، درمان سلولیت و رفع ترک‌های سطحی پوست از کاربردهای دیگر کویتیشن و آر اف هستند که سبب شده طرفداران زیادی پیدا کند.

دستگاه آر اف با ایجاد حرارت در سلول‌های چربی مشابه کویتیشن عمل می‌کند.

دستگاه آر اف با ایجاد حرارت در سلول‌های چربی مشابه کویتیشن عمل می‌کند.

 

لاغری موضعی با اندرمولوژی

این دستگاه اکنون به عنوان یک استاندارد طلایی و یک روش سالم و موثر برای درمان سلولیت، چربی‌های موضعی و چین و چروک پوست شناخته شده است. روشی کاملا طبیعی، بدون آسیب و غیرتهاجمی که نتایج عالی، قابل توجه و ماندگاری را به همراه داشته است.

هنگامی که سلول‌های چربی نمی‌سوزند و در برابر ورزش و رژیم غذایی مقاوم هستند، این روش با تحریک مکرر، متابولیسم سلول‌های چربی را دوباره فعال کرده و تجمع سلول‌های چربی در یک نقطه را می‌شکند. تنها عارضه منفی این دستگاه، کبودی جزئی برای افرادی با پوست بسیار حساس است. با این حال عوارض جانبی مثبت متعددی مانند تسکین درد عضلانی، محو شدن علائم کشش و بافت اسکار، احساس جوانی و آرامش نیز مشاهده شده است.

لاغری موضعی با مزوتراپی

مزوتراپی یک روش درمانی پزشکی است که با کاهش موثر سلولیت و چربی بدن به لاغری موضعی کمک می‌کند. در این عمل، داروها، ویتامین‌ها، عصاره‌های طبیعی، نوکلئوپروتئین‌ها، مواد مغذی معدنی، عوامل هومیوپاتی، اسیدهای آمینه و سایر مواد از طریق تزریق میکروسکوپی به لایه مزودرم در بافت زیر جلدی منتقل می‌شود.

اگرچه تا کنون تقریبا هیچ‌گونه عوارض دائمی آسیب‌زا در اثر استفاده از این روش گزارش نشده، اما ممکن است با برخی از انواع سرطان و دیابت تداخل داشته باشد. عمده عوارض جانبی آن، شامل تورم، کبودی و حساسیت پوست به لمس در نواحی تزریق است که موقت هستند و معمولاً ظرف چند روز برطرف می‌شوند.

لاغری موضعی با تکنیک لیفتینگ

در این دستگاه با ایجاد پالس‌های کوچک در سر دستگاه، موجی در بافت‌های بدن ایجاد می‌شود که نتیجه آن تحریک سیستم ظریف پوست است. از قدرت مکش انتخابی این دستگاه برای اهداف زیبایی شناختی و درمانی مانند پوست نازک و شکننده، ایجاد اسکار پوست، چین و چروک و لیفت پوست استفاده می‌شود، اما عوارض جانبی آن بالاست و ممکن است بعد از انجام آن، احساس درد و کبودی، زمان طولانی بهبودی و جای دائمی زخم‌ها آزاردهنده باشد.

لاغری موضعی با طب سوزنی

طب سوزنی می‌تواند با تنظیم تولید هورمون، بهبود متابولیسم، بهینه‌سازی هضم، کاهش التهاب، سرکوب اشتها، کاهش احتباس آب و بهینه‌سازی سایر عملکردهای بدن که با چاقی مرتبط هستند، به کاهش وزن کمک کند. همچنین، طرفداران طب سوزنی برای کاهش وزن معتقدند که طب سوزنی می‌تواند جریان انرژی بدن (چی) را تحریک کند تا بر عواملی تأثیر بگذارد که می‌توانند روند چاقی را معکوس کنند.

از نظر طب سنتی چینی افزایش وزن به دلیل عدم تعادل بدن است. بر اساس آموزه‌های باستانی چین، این عدم تعادل می‌تواند ناشی از عملکرد نادرست کبد، طحال، کلیه، غده تیروئید یا سیستم غدد درون‌ریز باشد. بنابراین برای کاهش وزن، درمان‌های طب سوزنی معمولاً این نواحی از بدن را هدف قرار می‌دهند.

گوش، هدف دیگر پزشکان طب سوزنی برای کاهش وزن است. اعتقاد بر این است که تمایل به غذا را می‌توان با دستکاری نقاط روی گوش کنترل کرد. ایمنی و عوارض جانبی طب سوزنی، به آموزش و تجربه پزشک و تمیزی سوزن‌ها بستگی دارد. در غیر این ‌صورت، ممکن است عوارض جانبی جدی، مثل: عفونت، تخریب اندام‌ها، تخریب ریه‌‎ها و آسیب به سیستم عصبی مرکزی رخ دهد.

لاغری موضعی با امبدینگ

در میان بسیاری از روش‌های کاهش وزن، امبدینگ یکی از محبوب‌ترین روش‌های طب سنتی چینی است، تأثیر آن قابل توجه است، عوارض جانبی کمی دارد و حس بد ناشی از رعایت رژیم غذایی را نیز از بین می‌برد. امبدینگ به طور عمده بر چربی‌های شکمی، ران‌ها و سایر قسمت‌ها تاثیر می‌گذارد.

اگرچه افراد زیادی دچار عوارض پس از امبدینگ نمی‌شوند، اما عوارض عمده آن شامل ناراحتی پس از درمان، هماتوم موضعی یا خونریزی زیر جلدی، تورم موضعی، سفتی موضعی، درد شدید، خارش، افزایش دمای بدن پس از درمان، قرمزی موضعی، تورم و تب است.

امبدینگ یکی از محبوب‌ترین روش‌های طب سنتی چینی است

امبدینگ یکی از محبوب‌ترین روش‌های طب سنتی چینی است.

کرم‌های لاغری موضعی

از روش‌های دیگری که این روزها زیاد تبلیغش را می‌بینید کرم های کاهش وزن است اما آیا این کرم‌ها واقعا کار می‌کنند؟ اگر جواب می‌دهند ما چه انتظاری باید از آنها داشته باشیم؟

جالب است بدانید که اکثر این کرم‌ها، تاثیر چندانی روی کاهش وزن ندارند، حتی در صورتی که این کرم‌ها جواب هم بدهند نمی‌توان روی آنها به عنوان تنها روش کاهش وزن آن هم برای طولانی مدت حساب کرد. نتایج استفاده از این نوع کرم‌ها کوتاه مدت است. به محض کنار گذاشتن این کرم‌ها تاثیرشان نیز از بین می رود و بدن دوباره شروع به اضافه کردن وزن می‌کند. با این حال اگر به دنبال راه حلی طولانی مدت هستید و می‌خواهید بهترین نتیجه را از کرم چربی سوزتان بگیرید باید رژیم غذایی سالم را در کنار ورزش مرتب انجام دهید.

عمل جراحی برای لاغری موضعی

در حال حاضر سه نوع جراحی برای لاغری موضعی انجام می‌شود که شامل بای پس معده، باند قابل تنظیم معده و اسلیو گاسترکتومی هستند. همه این جراحی‌ها مزایا و معایبی برای خود دارند و هیچ یک راه‌حل ساده و سریعی برای کاهش وزن محسوب نمی‌شوند. برای کاندید شدن جراحی کاهش وزن، باید BMI (شاخص توده بدنی) بیشتر از 40 باشد.

بای پس معده برای لاغر شدن موضعی

از بین این سه روش، جراحی بای پس معده، قدیمی‌ترین روش است که شامل برش بالای معده توسط جراح برای ایجاد کیسه‌ای به اندازه گردو و جدا کردن مسیر آن از روده است تا غذا از معده عبور کرده و مستقیماً وارد روده کوچک شود. بای پس معده یک روش ترکیبی است؛ به این معنی که اندازه وعده غذایی و جذب غذاها را محدود و فرآیندی به نام “سوء جذب” را ایجاد می‌کند. خطرات و عوارض طولانی مدت بای پس معده می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • انسداد روده
 • سندرم دامپینگ، اسهال، حالت تهوع یا استفراغ
 • سنگ کیسه صفرا
 • فتق
 • قند خون پایین (هیپوگلیسمی)
 • سوءتغذیه
 • سوراخ شدن معده
 • زخم‌ها

باندینگ معده برای لاغر شدن موضعی

باندینگ معده بیش از 10 سال است که کاربرد پیدا کرده است. جراح یک نوار سیلیکونی قابل تنظیم را در اطراف قسمت بالایی معده قرار می‌دهد. از بین سه روش، فقط باندینگ معده قابل تنظیم است. مقدار غذایی که معده فرد می تواند نگه دارد را می‌توان با مراجعه به مطب با تنظیم سفتی نوار دور معده تغییر داد. شایع‌ترین مشکلات بعد از جراحی باندینگ معده، عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ که اغلب می‌توان این موارد را با تنظیم سفتی باند کاهش داد.
 • عوارض جزئی جراحی، شامل: مشکلات تنظیم باندینگ، عفونت زخم یا خونریزی جزئی که کمتر از 10٪ مواقع رخ می‌دهد.

اسلیو گاسترکتومی برای لاغر شدن موضعی

اسلیو گاسترکتومی کمتر از چهار سال است که تاییدیه FDA را دارد. در این روش، جراح 80 تا 85 درصد معده را برمی‌دارد و سپس قسمت باقی‌مانده معده را به هم متصل می‌کند. این روش، یک روش محدودکننده برای مصرف غذا محسوب می‌شود. عوارض آن شامل واکنش بدن به کاهش وزن سریع در سه تا شش ماه اول پس از اسلیو گاسترکتومی است، از جمله:

 • بدن درد
 • احساس خستگی و ضعف عمومی
 • احساس سرما
 • خشکی پوست
 • نازک شدن و ریزش مو
 • تغییرات خلق و خو

سخن پایانی

روش‌های لاغری موضعی همگی به نوعی کار می‌کنند، اما انجام این روش‌ها بدون استفاده از رژیم غذایی سالم و ورزش مرتب دوامی نخواهد داشت. یادتان باشد در روش‌های موضعی، تنها چربی‌های زیر پوستی از بین خواهند رفت و برای از بین بردن چربی‌های احشایی که می‌توانند بسیار خطرناک باشند حتما از رژیم غذایی و ورزش استفاده کنید.

منبع: +++++++++++++++

لاغری موضعی و انواع روش‌های کاهش سایز + ویدئو دکتر کرمانی - 6 - لاغری موضعی - ورزش تناسب اندام

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1402/02/24

نویسنده: مریم اصیلی

ویراستار: مهدی خورشیدی

1401/05/12

نویسنده: مریم اصیلی

  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
نگار 1401/05/14

سلام آقای دکتر میتونم درکنار رژیم برای شکم و پهلو و بازوهام از آر اف هم استفاده کنم؟ ۲۰ کیلو‌ اضافه وزن دارم

کارشناس به اندام 1401/05/18

سلام نگار جان.عزیز توصیه اول ما ورزش کردن در کنار رژیم هست .برای تناسب اندامتون زیر نظر مربی ورزش کنید.اگه از دستگاه های لاغری موضعی هم استفاده کنید بعدش حتما باید رژیم و ورزش رو رعایت کنید تا چربی برنگرده در غیر اینصورت تاثیرش کاملا موقته .

حامد رحیمی 1401/01/18

سلام وقت بخیر مدت دو سال و نیم میشه وزن کم کردم و مدت یک سال و نیم میشه بدنسازی کار میکنم حجم گرفتم و هر چه رژیم گرفتم چربی های شکم به کلی از نرفته فکر کنم توفاله های سلولیت ها مونده میشه با روش موضعی ار آف یا... ...سلولیت ها و چربی ها را از بین برد سیکس پک ساختم ولی هر رژیم گرفتم خیلی واضح نشد ..فعلا دور کمر بنده ۸۶ سانت است

کارشناس به اندام 1401/10/16

سلام اقای رحیمی بله اگر به وزن ایده ال رسیدین برای سلولیت بانظرمتخصص میتونین از روش های موضعی ونوین استفاده کنید

اسماعیل 1400/11/11

سلام من ۲۰ کیلو وزن کم کردم فقط خیلی کم شکم دارم میتونم از روش لاغری موضعی شکمم را آب کنم

کارشناس به اندام 1400/11/12

سلام دوست عزیز بله مشکلی نداره میتونی از روش کویتیشن و آر اف استفاده کنی

رضایی 1400/05/09

سلام، ببخشید من نسبت به وزنم چربیه شکمی خیلی زیادی دارم، میتونم از کویتیشن و rf استفاده کنم؟ و اگر کنار رژیم و ورزش سبک، این دو روش موضعی رو انجام بدم میتونم امیدوار به از بین رفتن کامل چربی های شکمم باشم؟ متشکرم

کارشناس به اندام 1400/05/25

سلام دوست عزیز دقیقا همینطوره اگر از همه این راهکارها به طور مداوم و مستمر استفاده کنید صددرصد به نتیجه میرسید

سي سي 1400/04/07

سلام،ار اف شكم در دختران باعث ناباروري نميشود؟

کارشناس به اندام 1400/04/16

سلام دوست عزیز باید به طور اصولی و نقاط خاص باشه

زهرا 1399/06/04

سلام خسته نباشید .واقعا کویتیشن باعث کوچک کردن شکم میشه و چند جلسه باید انجام داد؟

کارشناس به اندام 1399/06/05

دوست خوبم، هیچ رژیم و ورزشی نمی‌تونه چربی‌های یک ناحیه از بدن رو به صورت موضعی آب کنه. شما بهتر اول وزنتون رو کم کنید اگه به اندام مورد نظرتون نرسیدین از روش لاغری موضعی کویتیشن استفاده کنید و باید توجه داشته باشین که بیماری نداشته باشین. برای اطلاعات بیشتر به صفحه رژیم لاغری موضعی مراجعه کنید.